amsteraars beboet doel-sparen Rabobank Q Moeilijke beslissing over bekengebied elk maand eenvast bedragje opzij leggen voor die fijne vakantie! Middenstanders Arabische' lode fiostprijs benzinevoorraad wordt terugbetaald Kritiek op beleid in Cruquishoeve bewerking van olkstelling rg vertraagd Stropers gegrepen Den Uyl meent: V or rink uitte geen kritiek op Lubbers Gelderse staten spreken morgen over kanalisatie bij Winterswijk Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel Botsing van landbouw en 'natuur' Belastingvoordeel voor kleine winkelier bepleit _pOW 'KWARTET DINSDAG 29 J \V \RI 1974 BINNENLAND "T3/K5 (ADVERTENTIE). Ad jRECHT De kantonrechter in Utrecht heeft gisteren vijf ben- lehamsteraars veroordeeld tot geldboetes van 50 tot 200 gulden, vijf waren de eersten in ons land die daarvoor moesten voorko- ■n. Opvallend was dat kantonrechter mr. C. W. Bakker in zijn mi"" ssen in liet algemeen belangrijk onder de eis van de officier iwi a justitie bleef. n een verslaggever ijf heer Willem V. uit Vinkeveen die liter benzine in blikken en jerry- is had opgeslagen en die de hoogste ;te van het vijftal kreeg (200 gul- i) was met die straf lang niet onte- a<4den. 'Ik hou er nog aan over", K ide hij blij vast toen de officier P i justitie, mr. T. van Dijk tegen ng( n een boete van 250 gulden eiste fikfhem erbij vertelde dat hij even- de anderen de kostprijs van de beslag genomen benzinevoorraad 'Ul ugkreeg. 'U bent blijkbaar erg con- t, maar ik doe toch 50 gulden van eis af', aldus de kantonrechter, officier hield de vijf hamsteraars dat zij met hun handelwijze de een mandje. Hij had de benzine nodig voor ziekenbezoek, voerde hij aan. Na dat mr. Bakker hem er nog eens op had gewezen dat hij door de benzine zo slordig op te slaan zelf ook een grote kans had opgelopen om in het ziekenhuis te belanden, stuurde hij hem naar huis met een boete van 100 gulden. veiligheid van henzelf en hun omge- ving onnodig in de waagschaal had- GbCII gCllOOr den gesteld. Verwijzend naar de ben zinebrand in Loenen waarbij vijf brandweerlieden werden gewond en een bungalow verloren ging zei hij dat er levensgevaarlijke situaties kun nen ontstaan als iedereen zo maar slordigweg een benzinevoorraadje gaat aanleggen. Hij eiste (egen de Amsterdammer F. B. die bij zijn oude vader in Abcoude 190 liter benzine in het kippenhok had opgeslagen, eveneens een boete van 250 gulden. B. had de benzine bewaard in vaten die zo lek waren als Geen gehoor vond bij de edelachtbare heren de heer D. K. uit Zeist die be trapt was op het bezit van een benzi nevoorraadje van 150 liter. Hij zei dat hij in de krant had gelezen, dat er plannen waren voor het afkondigen van het generaal pardon voor hamste raars waarbij men aan strafvervolging kon ontkomen door vrijwillig de ben zine bij de gemeente in te leveren. In afwachting van een definitieve rege ling had de Zeistenaar toen maar ge wacht met inlevering van zijn voor raad. 'En net toen werd ik 'verraden', zei hij. De officier stelde dat K. zich niet kon beroepen op een noodmaatre gel die men juist om aan de hamster woede paal en perk te stellen had ge troffen. Hij eiste 100 gulden boete een bedrag dat de kantonrechter uit eindelijk halveerde. De Utrechter E. E. die in maar liefst 24 plastic vaatjes in totaal 600 liter dieselolie had opgeslagen, werd con form de eis veroordeeld tot een boete van 75 gulden. Hoewel E. van de vijf de grootste hoeveelheid brandstof had opgeslagen, wilde mr. Van Dijk tegen over hem wel uit een milder vaatje tappen. De officier wilde in zijn eis laten meewegen dat de opslag van dieselolie aanzienlijk minder riskant is dan van de zoveel brandbaarder benzine. 'Ik wil mij bij de beoorde ling van al deze hamsterzaken uitslui tend beperken tot het gevarenaspect. De economische aspecten, de kwestie van prijsopdrijving en dergelijke staan hier niet ter discussie', zo zei mr. Van Dijk. Arabisch aandoende mode van de Parijse ontwerper Jacques Este- rel voor voorjaar en zomer. Van een onzer verslaggevers HEEMSTEDE Ruim de helft van de 600 medewerkers en stafleden van het instituut ter bestrijding van epi lepsie Meer en Bos/Cruquishoeve in Heemstede, is ontevreden met de 'autoritaire' structuur van de inrich ting. In een communiqué, dat gisteren is uitgegeven, zegt de opgerichte kriti sche werkgroep van Meer en Bos/ Cruquishoeve, dat de onlustgevoelens in Heemstede overeenkomen met de pfloblemen die op Dennendal bestaan. Al in oktober vorig jaar wenste de kritische werkgroep dat de onderne mingsraad, het bestuur en de directie antwoord zouden geven op een brief waarin vragen werden gesteld over het patiëntenbeleid, het personeels- en het economisch beleid. Het bestuur en de directie hebben te kennen gegeven, niets voor discussie te voelen. De brief is in de ondernemingsraad blij ven steken. Er is nu een nieuwe brief aan de on dernemingsraad geschreven, onderte kend door 200 sympathisanten, waarin geëist wordt dat het overleg vóór 7 februari wordt hervat. Als dat niet gebeurt zal de kritische werkgroep via publiciteit aandacht zoeken voor haar wensen. Wie Iets wil hebben wat hij niet In één keer kan betalen, moet er gewoon voor sparen, liefst automatisch. Voor een vakantiereis of een auto, een caravan of een bootje. Maar evengoed voor de studie van de kinderen of voor de aanbetaling van een eigen huls. De makkelijkste, veiligste en zekerste manier van sparen is via een spaarrekening bij de Rabobank. Neem een Automatisch-spaarplan bij de Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken. p, n een verslaggever atNT HAAG Een aantal oorzaken n eft geleid tot grote vertraging in de werking van gegevens van de volks- ling, die op 28 februarj 1971 werd houden. De bewaarperiode van de de volkstelling gebruikte omslag- waarop namen en adressen jrkomen, is orn deze redenen met I n jaar verlengd tot 1 maart 1975, wijl het beschikbaar komen van de [komsten naar raming twee jaar is 1 rtraagd. een toelichting op een wijzigings- sluit algemene volks- en woningtel- igsonderzoek noemen de betrokken .windslieden de oorzaken van de Als gevolg van de acties ;en de volkstelling zijn grote moei- kheden ontstaan, die tot extra werk eenheden hebben geleid. Zo moesten igeraars, en giote aantallen perso- n, die bij de telling en natelling :t-thuis gaven, administratief wor- n geteld. Hellicht mede in samenhang met de voerde acties moet volgens de bo ndslieden de slechte invulling van 1 vragenlijsten worden gezien. Hier- or vergde de handbewerking van de levens zeker twee keer zoveel man en als aanvankelijk was voorzien. Vervuiling in de opdruk van oai- eeks 1 procent van de ponskaarten ïslotte he«-ft er volgens de bewinds den toe geleid, dat bij het optisch en fouten ontstonden, die onwaar- lijnlijke en zelfs onmogelijke »ut- msten opleverden. (ADVERTENTIE) LUNTEREN Twee Arnhemmers uit het Spijkerkwartier, M. F. D. en M. T. H. B„ zijn in Lunteren op heterdaad betrapt op stropen. Behalve de gewe ren die zij bij zich hadden, werden de bij D. thuis nog gevonden vijftig ha- gel- en vijfhonderd geweerpatronen door de politie in beslag genomen. DEN HAAG Volgens premier Den Uyl heeft minister Vorrink (volksge zondheid) geen kritiek uitgeoefend op het beleid van minister Lubbers (eco nomische zaken). De premier zegt dit in zijn antwoord op vragen van de Kamerleden Aantjes (ARP) en Weij- ters (KVP). In dat antwoord zegt de premier dat minister Vorrink slechts heeft opgemerkt, dat de voorlichting over dit beleid naar haar mening in derdaad verbetering behoeft. De vraag van de Kamerleden om de gewraakte tekst aan de Kamer over te leggen, kan niet worden ingewilligd, zo blijkt uit het antwoord. De minister president zegt dat het niet mogelijk is een lettelijke tekst van het gespro kene over te leggen in verband met het feit, dat het hier een antwoord be treft op een vraag vanuit de zaal. Vervolg van pagina 1. handel van de verscherping van het prijsbeleid uit te zonderen Onzeker Of deze motie, die mede ondertekend is door de fracties van de KVP en de CHU, de meerderheid zal halen, is erg onzeker geworden. Vooral in de KVP-fractie is men er huiverig voor geworden, haar geestverwante minis ter Lubbers (economische zaken) al te hard aan te pakken. Hoewel de KVP-woordvoerder drs. Van Amels- voort niet op de stemming vooruit wilde lopen, zei hij gisteren wel, dat de minister toch in belangrijke mate aan de bezwaren van zijn fractie tege moet is gekomen. Er zullen namelijk heel wat middenstanders in de detail handel van de verscherping van het prijsbeleid worden vrijgesteld. Een ander aspect van de zaak is, dat men aldus twee groepen middenstan ders zou krijgen waarvan de ene groep duurder is dan de andere. Of, zoals de heer De Mooij zei: 'de mid denstand wordt in tweeën gehakt en de dure groep moet als excuus voor zijn duurdere prijzen een bordje in de etalage hangen dat zij helaas tot een lagere inkomenscategorie be hoort.' De heer Van Amelsvoort vraagt zich echter af, of dit bezwaar van de middenstand wel helemaal te recht is. Het gaat volgens hem met name om de tegenstelling grootwin kelbedrijf en kleinere winkels. Het is volgens hem erg waarschijnlijk, dat prijsverhogingen in beide categorieën toch gelijktijdig zullen worden inge voerd. 'Overigens is het niet gemakke lijk je van een motie te distanciëren die je zelf hebt ondertekend,' zei hij. Jeugdloon De verontwaardiging van het midden- en kleinbedrijf geldt ook de invoering van het minimum jeugdloon. Het zegt dat de door minister Boersma gekozen procedure, het onmogelijk maakt nu nog dispensatie te vragen. Het mini mum jeugdloon zal daarom onverkort worden ingevoerd. De middenstand eist echter van minister Lubbers dat de extra loonkostenstijging doorbere kend mag worden in de prijzen. Dit is ook de consequentie van de vorige week aangenomen motie Van Amels- yoort. Dit punt belooft een nieuwe bron van moeilijkheden te worden, omdat mi nister Lubbers de middenstand waar schijnlijk een niet* zo royale verbete ring zou willen toestaan als men wil. Het effect op de prijzen is namelijk niet mis: naar schatting een tot an derhalf procent prijsstijging. De sa- menwerkingscommissie van werkne mersorganisaties in dp detailhandel hebben de Tweede Kamer en minister Lubbers gisteren materiaal aange reikt, waaruit blijkt dat de eisen van de middenstand aan de overdreven kant zijn. Volgens de heer H. L. Fransen, voorzitter van de Decom (de samenwerkingscommissie) is het op zich juist, dat loonkostenstijging als gevolg van de invoering van het mini mum jeugdloon in de prijzen wordt doorberekend. De marge-verbetering die de middenstand bepleit, is volgens hem echter misleidend. Invoering van de jeugdlonen vraagt volgens hem niet meer dan 3,6 procent van de tota le loonsom. Een margeverbetering (ADVERTENTIE) oor dezelfde stroomkosten Van een onzer verslaggevers AiRNHBM/WXNrrERiSWUK Wat zal de toekomst zijn van liet Winters wij kse Bekengebied, door Jac. P. Tliijsse eens 'het allerbeste en allermooiste natuur schoon' (van Nederland) genoemd? Morgen moeten de staten van Gelderland, wat dit hete hangijzer betreft, een essentiële beslissing nemen. Zal de regulering van de beken, die nu een speels, attractief en charmant element in dit Acliterhoekse landschap vormen, dóórgaan. Landbouwers, natuurbeschermers en vele anderen, gebiologeerd door dit sinds jaren omstreden onderwerp, richten na veel geschrijf, gebabbel, actie en tegenactie nu met grote spanning de blik naar het provincie huis in Arnhem. De in Duitsland ontspringende beken, die zich dartel door het coulissenlandschap rond om Winterswijk slingeren, hebben de boeren al veel on gerief en schade opgeleverd. Een ruilverkavelingsproject aan de overzijde van de grens doet nog meer water van die kant verwachten. Jarenlang hebben de agrarische organisa ties gepleit voor het aanpak ken van waterbeheersingswer- ken. Het waterschap van de Berkel kwam tenslotte met een plan. dat sedert de dag van verschijning aan de hevig ste kritiek heeft blootgestaan. Verschillende milieu-instanties kwamen tegen het plan, waar bij het om ongeveer tien mil joen gulden gaat, in het ge weer. Zij waren, en zijn. van oordeel dat de 'kanalisatie* van de beken het karakter van het landschap ernstig zal aan tasten. Het is speciaal de Werkgroep milieubeheer van de rijksuniversiteit te Leiden, die zich militant tegen het plan opstelt. In een van de talrijke nota's, die over dit on derwerp verschenen, wees dr. C. F. van Beusekom erop dat een aantal bcekgedeelten wor den gedegradeerd tot 'lande lijk aangeklede afvoergoten'. Het zou. vinden de natuurbe schermers, allemaal minder ingrijpend en veel goedkoper kunnen. De oplossing zou niet eenzijdig waterstaatkundig ge zocht moeten worden. Gedacht zou, bijvoorbeeld, kunnen worden aan het aanplanten van houtgordels op en langs de beekoevers, waardoor het erosiegevaar wordt vermin derd terwijl een goede, meer aan het landschap aangepaste situatie ontstaat. Men zou de van tijd tot tijd door het wa ter gedupeerde boeren finan ciële compensaties kunnen verstrekken. De kosten van het plan zouden de baten vele malen overtreffen. Het zou bo vendien niet aangaan, vooruit lopen'" op de gedachtenvor- ming over de nationale land schapsparken, zo diep in een daarvoor kandidaat staand landschap in te grijpen en dat op grond van een eenzijdige benadering. Tntussen moeten de staten van Gelderland morgen de vraag beantwoorden of zij willen meewerken aan volledige uit voering van het plan van het waterschap van de Berkel, en of zij daartoe het door gede puteerden voorgestelde subsi die (twintig procent van de kosten van de hoofdbeken en tien procent van de kosten van de zijbeken) beschikbaar wensen te stellen. Deze beslissing moet genomen worden op een moment, dat de discussies zich nog voort slepen. Nog dezer dagen heeft de eerder genoemde Leidse werkgroep de minister van landbouw en visserij gevraagd alle ambtelijke nota's over dit onderwerp, met name die van de cultuurtechnische dienst, openbaar te maken. Bedoeld werden de nota's die zijn op gesteld ter beantwoording van vragen in de Tweede Kamer destijds, waarbij verzocht is om opschorting of herwaarde ring van de vergravingen bij Winterswijk. Volgens de werk groep is het gebied, dat door de cultuurtechnische dienst wordt verondersteld beïnvloed te worden door de verbete- ringswerken, minder groot dan gedacht wordt en zijn de verwachte meer-opbrenesten voor de landbouw als gevolg van de ingreep overdreven. Het Landbouwschap, mede sprekend namens de drie standsorganisaties (de GMvL, de CBTB en de ABTB) heeft er onlangs bij de staten op aan gedrongen het voorstel van gedeputeerden te aanvaar den. Uitstel zou aanzienlijke schade veroorzaken. De belan gen van landbouw en natuur zouden zeer wel te verenigen zijn. Van belang is dat "het plan ook voorziet in de in planting van stroken groen langs de te sparen beekgedeel ten, waar geen houtwallen aanwezig zijn. terwijl elders onvolledige houtwallen ir de oorspronkelijke staat worden teruggebracht. Het Landbouwschap wijst er ook op dat vele boeren al jaren lang via de waterschapslasten hebben "meebetaald aan verbe tering van de waterbeheersing in een streek, waarbij zij niet direct belang hebben in de stellige verwachting dat daar mee vooruitgelopen wordt op waterschapswerken in een ge bied. waarvan zij persoonlijk nrofijt zullen hebben. Gewezen wordt verder op het gevaar dat de boeren op eigen gelegenheid, ongeorganiseerd, verder zullen gaan met het graven van sloten. Een derge lijke 'wilde ontwikkeling' moet gestopt worden. De bezwaren tegen het plan van het waterschap van de Berkel richten zich vooral te gen twee bijzonder mooie be ken in het Winterswijkse, de Ratumse Beek en de Willink beek. Benedenstrooms is er al het een en ander gebeurd; daarbij waren er ook wat hin dernissen, maar die zijn intus sen 'genomen'. Regulering is ook nodig in verband met top- aanvoeren uit Duitsland. Vol gens sommige natuur- dan wel milieubeschermers zullen die niet komen, anderen zouden het helemaal niet erg vinden als ze wél zouden komen, om dat het er bij zou horen. Er is ten aanzien van deze be ken nog een studiecommissie aan de gang. En dan toch woensdag al een beslissing ne men? 'Dat kan uitstekend', is van ambtelijke zijde gezegd. 'E- is namelijk een veiligheid ingebouwd. De ministers van CRM. landbouw en visserij moeten te zijner tijd een 'na tuurbeschermingsbeschikking' afgeven. Komt die te zij ner tijd op grond van de stu die niét, dan krijgt het water schap geen rijkssubsidie. En omdat rijkssubsidie en provin ciale subsidie gekoppeld zijn, gaat in dat geval ook de subsi die van de provincie niet door.' van gemiddeld 1,7 procent zou hier voor voldoende zijn. Deze margeverbe: tering zou bovendien nog per branche moeten variëren omdat anders het grootwinkelbedrijf er ten onrechte van zou profiteren. Hij stelt voor 0,75 procent voor het grootwinkelbedrijf, 1.7 procent voor een aantal andere branches en 2,65 procent voor de branches met geringe marges zoals het levensmiddelenbedrijf, de tabaks- handel enz. De heer W. Perquin, voorzitter van het NKCV: 'Want wij willen wel mee betalen, maar niet alleen betalen. En daar gaat het nu eigenlij om. De gewekte schijn, dat de regering de middenstanders tegemoet wilde ko men door een ruimhartig dispensatie- beleid, is wel heel lelijk in zijn naakte hempje komen te staan.' Tenslotte de heer De Mooij, voorzitter van het NCOV, de enige die zijn ver ontwaardiging over de gang van zaken niet van een papiertje aflas: 'Toen ik hoorde dat de Economische Controle Dienst verdubbeld zou worden, dacht ik: doen ze dat nu voor de winkeldief stal? Per slot van rekening heeft mi nister Lubbers herhaaldelijk gezegd dat de prijsvoorschriften niet worden overtreden. Maar later begreep ik ech ter, dat de minister aldus de misdadi gers van de toekomst alvast onder controle wilde houden en dat het per soneelstekort om met de misdadigers van vandaag af te rekenen blijft be staan.' UTRECHT Het CNV is het eens met de prijsmaatregelen van de rege ring. Maar het christelijke vakverbond vraagt zich wel af, of niet een speciale tegemoetkoming nodig is voor de klei ne zelfstandigen die werkelijk niet in staat zijn de kostenstijgingen voor eigen rekening te nemen. Dat zou ook in overeenstemming zijn met het prin cipe, dat de laagstbetaalden extra aan dacht moeten krijgen, zoals ook voor de werknemens geldt. Het CNV ziet voor deze groep kwets bare zelfstandigen echter liever be paalde tegemoetkomingen in de belas tingen, omdat dan geen aparte prijs- stijingen hoeven te worden toegestaan aan kleine middenstanders (die daar voor in een slechtere concurrentie positie zouden komen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5