Gereform. synode ziet de IKON nog niet zitten Uit de kerkbladen Aantal kerkelijke vergaderingen tot helft terugbrengen "-©■se fllBlllall Trouw K wart et Vandaag i Debat over radio- en televisiebeleid van Red Band natuurlijk «•«ÏSKf1 S3%S-r« <S> Bisschoppen opnieuw scherp tegen Smith Waarom Maria niet meer vereerd wordt Bisschop Beroepingswen Waldenzenkerk in Rome beklad Nieuwe boekei TROOT/IKlMiKllKr DINSDAG 29 JANUARI 1974 KERK /BINNENLAND T2/io Van een onzer verslaggevers LUCNITBRlBN De kerkelijke omroepproblematiek, waar de gere formeerde synode zich gisteren mee bezighield ontlokte aan ds. M. Wilschut (Soest) een aan een televisieprogram ontleende kantteke ning: Ik zie het niet meer zitten ik kan er niet meer bij. Ds. Wilschut vertolkte, naar later bleek, hiermee de opvatting van ver scheidene andere synodeleden. Aanlei ding voor de bespreking was het voor stel van de deputaten radio- en televi sie-uitzendingen om toe te treden tot een nieuwe interkerkelijke omroepor ganisatie IKON. De morgenbespreking was een aaneen schakeling van vage klachten, rondom de juridische vorm van een eventuele toekomstige kerkelijke omroep. De de putaten hadden daarvoor het meest voor de hand liggende, de stichtings vorm, voorgesteld. Maar talrijke syno deleden gaven er blijk van te vrezen dat hierdoor de verantwoordelijkheid van de kerk voor de uitzendingen on voldoende uit de verf zou komen. Maar wat dan wel? Deze vraag kreeg meest mistige antwoorden. Een depu- paatschap, dat verder toch met andere kerken zou samenwerken of een or gaan dat alleen maar kerkdiensten zou uitzenden of het onderbrengen van de zendtijd bij de NCRV. Onbehagen Veel onbehagen bleek er te zijn over de programma's die het Ikor, het or gaan waarmee in een toekomstige ker kelijke omroep zou worden samenge werkt, op de buis brengt Ds. D. J. Roos uit Overveen en betrokken bij radio-Bloemendaal, stelde de Ikor-tv- rubriek Kenmerk van vorige week te genover de NCRV-rubriek Ander Xieuws. 'Bij het Ikor zag ik een actie groep van verplegenden, die het on eens was met staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid en verder een korte informatie over de nieuwe aartsbisschop van Athene. Maar An der Nieuws vertoonde een voortreffe lijke reportage over ds. Pedro Gilhuis, op het zendingsveld in Brazilië.* Ds. Roos was gebleken uit de reacties van luisteraars naar radio-Bloemendaal dat velen graag ook via de Hilversum- se zenders een kerkdienst zouden wil- len beluisteren. 'Maar alleen maar kerkdiensten via de ether brengt ons in een ghetto', zei ds. Roos. Dat ghet to wilde de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. D. Nauta ook vermijden. Hij zelf ziet vrijwel nooit een televisie uitzending. 'Ik ga er meestal met mijn rug naar toe zitten, maar mijn vrouw houdt mij op de hoogte', zei prof. Nauta, die verder zei dat hij Prof. dr. G. N. Lammens ADVERTENTIE RED BAND toch wel waardering had voor de uit zendingen, die worden gedaan. Portretschilder Dr. H. B. Weijland uit Arnhem verge leek Ikor en convent van kerken (CvK) met een portretschilder. Hij portretteert de kerk, maar de kerkle den herkennen zich er niet in. Hij pleitte voor zodanige kerkelijke uit zendingen 'dat de gemeente er door gevoed wordt'. Van de stichtingsvorm moest ook hij niets hebben. 'Waarom nemen we niet deel in de NCRV, in een vorm zoals de theologische ether leergangen, met een eigen curatori um', vroeg dr. Weijland. Volgens ds. L de Jong uit Maastricht is het evenwel niet in de eerste plaats nodig dat de kerkleden zich herken nen in een kerkelijke radio- of televi sie-uitzending. Hij vindt uitzendingen waarin een zekere zelfkritiek door klinkt niet misstaan. 'Wanneer ds. C. van de Velde (uit Oosterhout), de in diener van het minderheidsrapport van de commissie van advies, sugge reert dat er valse profeten zullen op staan, dan moeten wij bedenken dat het oordeel begint bij het huis van God, de kerk.' Ds. De Jong waar schuwde tegen het terugtrekken in een binnenkerkelijke gerustheid, alhoe wel hij toegaf dat de dialoog met de wereld een waagstuk is. Terugtrek king noemde hij echter laf. Meer openheid Ds. K. Bisschop uit Naarden pleitte ook voor grotere openheid. Hij wilde bij kerkelijke uitzendingen wat min der aan de kerk als instituut en wat meer aan de mensen denken. Hij waarschuwde tegen het verlangen met de kerkelijke uitzendingen te streven naar applaus van Nederlands grootste dagblad. Het is volgens hem nodig dat de kerkelijke omroep een eigen kriti sche verantwoordelijkheid bezit. Hij wilde in geen geval een soort 'Kerkin formatie' (het berichtenblad van de gereformeerde kerken) op de beeld buis. Prof. dr. J. Verkuyl uit Amsterdam herinnerde de synodeleden er nog eens aan wat er een uniek omroepbe stel in ons land is. Tin dit bestel moet het de kerk niet om het eigen image gaan, maar om het image van Hem. die geen Image, geen gedaante of heerlijkheid had', zei prof. Verkuyl. Hij betoonde zich verbaasd dat er zo veel kritiek op de rubriek Kenmerk bleek te zijn. Kennelijk, als reactie op prof. Nauta's afstand tot de media, stelde prof. Verkuyl dat de rubriek Kenmerk nodig is 'omdat ik dingen wil weten, die niet in boekjes, maar in het dagelijks leven te koop zijn.' documentaire gezien, het is gewoon onbegrijpelijk welk een mensonterend lijden de indianen in Suriname wordt aangedaan en hoe een handje vol ver plegend personeel de moed opbrengt, het lijden van deze wrakken iets te verzachten. Volgens mij kan door een grootscheepse aktie een oplossing wor den gevonden, want er zullen velen zijn, die de tv-uitzending niet hebben gezien en toch bereid zijn een bijdra ge te schenken. Mogelijk kan dit schrijven er toe bijdragen dat er spoe dig een aktie van de grond komt! Apeldoorn J. van Dijk scheiden deel van de STER-opbrengst Voor het overige zijn we van mening, dat De Telegraaf, als dit blad eenmaal noodlijdend wordt, op dezelfde wijze moet worden bejegend als zijn nood lijdende voorgangprs. Federatie De NKV-voorzitter is van mening dat het CNV onvoldoende vertrouwen heeft. Maar 'Wim Kok op de bok, Spit trekkende hit en Lanser Jan in de achterban(k)' is niet bepaald vertrou- wingwekkend. Rotterdam De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met dc naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre- dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Drugbeleid De alcohol-hasj-vergelijking ziet voor bij aan het wezenlijk verschil tussen iets wat primair genotmiddel en iets wat uitsluitend 'ontsnappingsmiddel' is. Juist omdat softdrugs vooral voor de jeugd een zo handzaam en effectief middel zijn tot een roes, waarin men voor de opgaven van het leven kan wegvluchten, mag liberalisering daar van niet overwogen worden. Het ware toch te dwaas dat de overheid, die enerzijds miljoenen en miljoenen spendeert aan de vorming en het on derwijs voor de jeugd, anderzijds door drug-liberalisering overvloedige gele genheid zou scheppen voor diezelfde jeugd om zich in de drugs-roes aan het beoogde 'mens-wordingsproces' te onttrekken en aldus zowel persoonlijk als maatschappelijk het effect van die gespendeerde kosten en moeite in be langrijke mate te frusteren. Amsterdam F. de Jong Regeringssteun (2) De overheidssteun die het linkse kabi net aan enkele linkse dagbladen gaat geven, wordt uiteraard door linkse commentaren verdedigd. O.a. de heer Aantjes (die het linkse kabinet steunt!) en onze krant vinden belas tinggelden voor noodlijdende kranten heel gewoon.Vraag: Wat zou het commentaar zijn als De Telegraaf eens noodlijdend ware en steun vroeg? Zou Den Uyl, de VPRO, de VARA, Aantjes en uw commentaar dan ook zo luiden? U kunt gerust 'ja' zeggen, want zulke kranten ergeren niet en worden (naar verluidt) door honderdduizenden gelezen. Rotterdam H. Verloop Naschrift redaktie: Het is blijkbaar nodig te herhalen, dat de financiële bijdrage die dit kabinet aan enkele kranten wil verschaffen, niet uit de belastinggelden worden geput maar uit een fonds, gevuld met een be- Klacht Dr. A. Kruyswijk, die nu eens niet als praeses van de synode maar als voor zitter van de deputaten voor radio- en televisie-uitzendingen sprak, ging in tegen de bezwaren die velen zeiden te hebben tegen de vorm van de Ikon. Hij vroeg de synode een klacht in te dienen bij de particuliere (provincia le) synodes van Friesland Noord en Zuid tegen de laatdunkende uitlatin gen in de Friese kerkbode van ds. L. H. Kwast, die de 9taf van het Ikor o.m. 'oecumenische belleblazers' noemde. De directeur van het convent van ker ken, prof. dr. G. N. Lammens, ver wonderde zich er over dat de synode nu ineens de juridische vorm van de kerkelijke omroep in het geding bracht. Het Ikor en het CvK waren ook stichtingen en daarom lag deze vorm voor de nieuwe kerkelijke om roep voor de hand. Vroeger is er nooit ook maar een klacht over deze juridische vorm vernomen en 'als je alles nu weer wilt terugdraaien, moet je toch wel heel zonneklare argumen ten tegen de stichtingsvorm hebben.' De concept-statuten voor de Ikon zijn opgesteld in samenwerking met mr. J. van Santbrink, een deskundige van de NOS. Deze noemde de stichtingsvorm de beste waarborg voor de kerken, dat zij zeggenschap in. de Ikon houden, want 'als een kerk dan iets niet aan staat, dan kan zij met medeneming van de zendtijd de stichting verlaten.' Nadat de rij sprekers hun bijdragen aan het debat hadden geleverd, werd het niet duidelijk, welke riohting de beraadslagingen verder zouden kun nen nemen. Er volgde drie kwartier intern beraad, waarna werd besloten dat donderdag het gesprek zal worden voortgezet on zo mogelijk afgesloten. 'Roofbouw op kerkelijke leiders', cartoon uit Acid. FRANKFORT (EPD) Breng al le kerkelijke vergaderingen terug tot op de helft en besteed het vrij komende geld aan het diakonaat. Dit voorstel van de voorzitter van het diakonaatswerk van de evange lische kerk in Duitsland, dr. Theo- dor Schober. heeft in de bondsre publiek veel weerklank gevonden. Volgens Schober leidt de conferen tieziekte tot permanente roofbouw op de kerkelijke leiders en de har monie in huil gezinnen. De oliecri sis heeft bewezen, hoeveel beper kingen mogelijk blijken, wanneer het moet. De kerk biedt de wereld geen goed voorbeeld, waneer steeds meer vergaderingen, confe renties en synoden in het weekend gepland worden. De kerk moet meer consideratie betrachten Jegens mensen, die van de ene vergadering naar de andere jagen en zich onderweg nog door de papiermassa's heen moeten wor stelen. Nog steeds geldt het woord van de psalmist 'Hij geeft het Zijn bemin- denden in de slaap', aldus Schober, maar daarmee worden bepaald niet dc managers bedoeld, die tijdens de synodezitting hun ogen niet meer open kunnen houden. (ADVERTENTIE) etietsje tocee<^ !«lleeSesse9- NVvtie' jjJSIi»)*1 eve° OtfV» v paaï°" **30* ,taalandetS' SALISBURY (Kipa) Opnieuw heb ben de vijf blanke r.k. bisschoppen en een neger-üisschop van Rhodesië gepro testeerd tegen de rassenpolitiek van de regering Smith. Hoewel zij reeds meermalen in de afgelopen jaren hun stem hebben verheven, hebben zij dit nu gedaan in de meest scherpe be woordingen. In een in alle kerken voorgelezen brief tonen de bisschop pen zich zeer bezorgd over de slechte verhoudingen in het land. echter, als deze devotie vanzelf weg valt, omdat er geen behoefte pieer aan is van binnenuit, is er geen reden om te jammeren. Het is als met een geneesmiddel. Als je je lekker voelt, moet je het niet slikken.' Zuinigheid (3) Dhr. Beekman protesteert tegen mijn standpunt, dat werkloos worden niet erg is. Toch zijn de WW-uitkeringen niet slecht: een half jaar 80 pet. van het loon. Bij massale werkloosheid zou het bovendien niet meer dan bil lijk zijn om de werklozen hetzelfde te geven als de werkenden, een kwestie van goede inkomensverdeling. Minder kopen is dus niet 4-sociaal. Integen deel, dit spaart het milieu en de ener gie- en grondstoffenvoorraden. En het kan ook leiden tot korte werktijden, wat wel prettig is want lekker is maar een vinger lang! Soms is het nuttig om ontslagen te voorkomen d.m.v. subsidies (landbouw. Herplaat sing van werklozen moet niet zozeer geschieden om hen aan werk te hel pen, maar juist om de anderen werk uit handen te nemen. Amsterdam S. van Kampen Rijksgenoten (slot) Ook ik KéV'tfe avond voor de kerst de De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pere Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.fllro X 500. In Kruispunt gaat dr. Bruno Borchert in op de vraag, waarom Maria niet meer vereerd wordt: 'Dat is niets nieuws in het westen. Hier bij ons is Maria eeuwenlang niet vereerd. Zij was een symbool, en wel van de kerk. Zij speelde een rol bij de 'heilsfeiten' en werd mede-her dacht met Jezus, zoals op kerstmis. Dit symbool werd door het vatikaans concilie weer in ere hersteld, maar evenals toen is dit ook nu geen basis voor een 'devotie'. De Mariadevotie ontstond pas na de verschrikkingen van de barbaarse IJzeren Eeuw, toen hellevisioenen bloeiden en het beeld van een hypermannelijke God, de on barmhartig rechtvaardige rechter, Christus, allesoverheersend was. De cultuurbrengende monniken hebben toen doorzien dat barmhartigheid no dig was en meer vrouwelijke teder heid, om het leefklimaat in Europa gezond te maken. Ze hebben beseft, dat de oneindig rechtvaardige Chris tus moeilijk voor te stellen was als te gelijk óók oneindig barmhartig, wan neer hij niet gepredikt wordt als de menselijke zoon van Maria. Hieruit ontstond de devotie tot 'De Moeder van de Barmhartigheid'. Maria aldus vereren betekende, dat er een door slaggevende invloed mogelijk was op een alleen-maar-rechtvaardi™ oordeel in het hiernamaals. Een schrikwek kend perspectief werd hoopvol Mariadevoties ontstaan uit een be hoefte. Meestal wordt er dan iets in de kerk verwaarloosd, is er bijv. een gebrek aan vrouwelijke mildheid, aan tedere beleving van de seksualiteit, 'n aandacht voor verschoppelingen en zrlcen, aan menselijkheid in het heili ge. aan het opvangen van angsten. Mariadevotie heeft daarom zeer vaak gezond gewerkt. Bestrijding van deze devotie is onjuist Van de andere kant Groningen beleefde een novum. In het kader van de gebedsweek voor de eenheid schreef bisschop Möller het hoofdartikel in de (gereformeerde) Groninger Kerkbode. Daaruit het vol gende: 'Wanneer ik het boek van prof. Berk- houwer van de Vrije Universiteit over Verontrusting en verantwoordelijk heid lees, dan herken ik haast op ie dere bladzij problemen waar ook wij mee zitten. De katholieken en gerefor meerden leefden vroeger sterk binnen eigen milieu en de ontmoeting nu met alles wat er in de samenleving aan de hand is en aan ideeën leeft, komt soms hard aan. De juiste weg te vinden in de huidige situatie is voor de christenen niet eenvoudig. Mis schien is het nooit eenvoudig geweest. Het christendom moet zo verkondigd worden dat het het hart en de geest van de huidige mens kan raken. Daar voor is een openstaan noodzakelijk voor wat de mensen op het ogenblik denken en voor de omstandigheden waarin zij leven. Toch mag het chris tendom zich niet zozeer aanpassen dat het verwatert of dat het wezenlijke verloren gaat De juiste weg gaat over een dunne draad waarop men moet lopen maar waarvan men heel gauw naar links of naar rechts kan afvallen. Omdat er nu eenmaal naar links of naar rechts misstappen worden gezet, zitten onze kerken met polarisatie. Ik heb de indruk dat dc zaken in dc ge reformeerde kerken rustiger verlopen dan in de katholieke kerk. De kerken hebben bij het vinden van een juiste weg elkaar nodig. Zij kunnen eikaars ervaringen, goede en slechte gebrui ken'. Eerlijk Ir. J. van der Graaf prijst in De Bisschop MöHer Waarheidsvriend (geref. bond) de eer lijkheid van bisschop Simonis: 'Het is te begrijpen dat de oecumeni sche beweging de bisschop deze op merkingen niet in dank heeft afgeno men. Maar ik geloof dat we zeggen moeten: eindelijk weer eens een eer lijke stem! Want zoals deze bisschop het zegt, zo liggen de zaken toch in derdaad bij Rome? Maar overigens, als wij eerlijk reformatorisch zijn zeg gen wij toch hetzelfde, maar dan om gekeerd? Simonis zegt: Rome is dé kerk en elementen van kerk-zijn vindt men in de andere genootschappen. Wat zei echter Calvijn? Was hij niet van oordeel dat de kerk uit het dienst huis van Rome was uitgeleid, maar dat desniettemin sporen of vonken van de ware kerk in Rome waren overgebleven? Moeten we dat, als we eerlijk reformatorisch zijn niet nu ook nog zeggen? Trente is toch nog nooit herroepen? En vindt men el kaar in de huidige oecumene in feite niet op de bodem van een soort reli- Record fel BOVAG OOK ONDER DE PROTEST-ANTEN? Wie had dat gedacht dat zo'n eerblir waardige organisatie als de Bo\|b< zich openlijk ongehoorzaam zou klaren aan de regering door zijn den te adviseren om niet langer door de regering ingestelde benzi g rantsoenering en het daarmee anni je verplichte innemen van benzineb e] nen te bevorderen? Wie had dat dacht van een organisatie die zich het algemeen nog al gezagsgetro opstelt en *eker met misnoegen n j allerlei buitenparlementaire aktivi ten zal zien? Toch is het de voi week gebeurd. Tegen de regelini |e van het kabinet in, nog juist tevo in volkomen overeenstemming t< men besproken, kwam dit advies. intussen zich de moeite getroost he£ om zich ervan te vergewissen of deze protestactie zoveel reden was genoemde organisatie liet voorkom^ formidabele verliezen en zo kwam tot andere gevoelens. Bijna dere garage- en pomphouder die hiernaar vroegen gaf toe dat het ii r begin wel wat slapper geweest was wie had trouwens anders verwac 6 maar dat juist de laatste tijd de ken zeker niet minder draaiden een jaar geleden. Het advies van Bovag moet daarom een slag in lucht genoemd worden. Intussen i niet ongevaarlijke slag. want n vraagt zich af voor welke motiei dit optreden dan wel werd ingegev r< Wat kan zo'n organisatie, of althfei het bestuur ervan bewogen hebb om zoiets te ondernemen? Het is te denken dat de pomphouders zichzelf deze laatste week al wat vn. geviger zouden geweest zijn met b u benzine en daar had m.i. niemi n aanstoot aan genomen, maar dit adv et heeft een nare bijsmaak, al beho niemand daar verder een garage pomphouder op aan te kijken, deed het bt-stuur. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Hoevelaken: E. F. V gunst te Capelle a.d. IJssel. Overleden: F. N. J. Ouwehand (5 zendingspred. in dienst van de Z serse zending te Lausanne. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's Gravenhage-Zuid: Witzier te 's Gravendeel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scherpenisse: A. F. H koop te Moerkapelle. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Alblasserdam: A. W te Veenendaal. GEREF. KERKEN (VRIJGZM.) Overleden: K. C. Smouter (45) te rendrecht (buiten verband): st< voordien te Exloërmond-Valthermt en te Breda. la geus humanisme, terwijl da leer van de rechtvaardiging van de goddeloze' nog altijd levensgroot tussen Rome en de Reformatie staat? De oecumene is met eerlijkheid gediend. En aan die eerlijkheid heeft Simonis met zijn uit spraak bijgedragen. Laten ook de ha- zaten van de Reformatie eerlijk zijn'. Wereldvreemd Het Algemeen Doopsgezind Weekblad las in een Amerikaans blad: 'De historie zit vol humor. De oude ren hebben een voorsprong op de jon geren nu het op versobering aankomt. Zij, die aan soberheid zijn gewend zijn beter voorbereid op bezuiniging dan de welvaartskinderen. Zo kan China de energiecrisis veel beter ver werken dan Japan, Europa en Ameri ka. Zo kunnen ook de strenge wereld mijdende Amish-Mennonieten in de VS voor wie auto's en electriciteit ta boe zijn, aan de Amerikanen vragen: Wat voor energiecrisis bedoelen jullie eigenlijk? De Amish-Mennonieten gingen altijd door voor ouderwets cn achterlijk. Zij krijgen nu echter een voorsprong op hen, die hun ziel en zaligheid aan allerlei apparaten heb ben verkocht. De wereldvreemde Amish glimlachten: ze hebben altijd wel geweten, dat deze wereld vreemd was. Ze hebben zich nooit iets aange trokken van de grillen van de tijd. Zij rijden met paard en wagen en stoken deze winter weer opgewekt hun pot kachel. Zij zijn hun tijd vooruit. Vele eersten zullen de laatste zijn, staat in hun bijbel, en vele laatsten de eer sten'. En dan nog een curieus berichtje in het lutherse blad ELK: Na het fietsrecord van ds. v. d. Mey zie vorig nummer van ELK nu een autorecord van ds. J. Wiersma in Tiel en Culemborg. Op kerstmorgen leidde hij om kwart voor tien de dienst in Culemborg. Om 10.45 uur begon daarna de dienst in Tiel, ook door hem geleid. In Tiel verzorgden de kerkeraadsleden tot aan de preek dc liturgie'. ROME (EPD) 'Leve de Madoni.r' 'Leve Christus Koning', 'Neen teglt de echtscheiding' en 'abortus moord' zijn de leüzen, waarmee Waldenzenkerk in Rome is beklad, daders worden gezocht in rechtskat 1 lieke kringen. In nog een opschie werden de waldenzen ketters E. noemd. De bond van protestantse kr' ken in Italië heeft zich onlangs uit sproken vóór de in 1970 ingevoei echtscheidingswet. Het Vaticaan voi een campagne om deze wet weer af schaft te krijgen. Kinderen dagen ons uit, door prf dr. Rudolf Dreikurs. Ned. bewerkt door werkgemeenschap 'Ouders'. UI Contact, Amsterdam, 313 pag., pr 24,50. Vroeger kwam de heer des huizes een gegeven moment de kamer in m de mededeling: we gaan deze zom met vakantie daar en daar naartoe, en de rest van het gezin hoefde leen maar dankjewel te zeggen. 1 genwoordig zijn er (gelukkig stee meer)] gezinnen die in hartje wint om de tafel gaan zitten om de zom< se vakantie te bepraten. Ieder m zijn verhaal houden en tenslo wordt er gestemd (en vaders stem niks meer waard dan die van zi jongste spruit). Wie aldus de za aanpakt is welbeschouwd een vol ling van Dreikurs, want deze psych ter biedt ons ins zijn boek een den cratisch opvoedingsmodel aan, waai de gezinsraad een grote rol spee Dreikurs wil het midden houden t sen autoritaire en anti-autoritaire voeding. Niet om bij een laf midd terecht te komen, maar om te onti men zowel aan machtsuitoefeni door de ouders als aan oeverloze t( geeflijkheid (vriendelijker uitgedru principieel de kinderen hun gang laten gaan). Dreikurs hamert op ov leg, gebaseerd op gelijkwaardighi en onderling respect En omdat zul dingen makkelijker gezegd zijn d gedaan (wanneer moet je als oud die het toch beter weet, op z'n mir toch een duwtje in de goeie richti geven?) is zijn boek zeer rechtstree op de praktijk afgestemd. Trouwei her en der zijn werkgemeenschapi doende ouders met elkaar in cont te brengen om sémen de door Dl kurs aangewezen weg te (leren) ga Voor mensen die opvoedkundige bl den lezen en pedagogische artikelj in (dames)tijdschriften niet o slaan, is Dreikurs gedachtenwei niet iets nieuws of vreemds. Maar voor hen is dit boek plezierig, w< ze hebben nu alles op een rij. L nogmaals, getoetst, aan de praktijk. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2