>uez-kanaal krijgt weer lansen in de toekomst Olieprijs niet op korte termijn lager Duits bedrijfsleven zal democratiseren JBS gaat gevoelens ran consument meten Bezig bedrijf GOLDMINES arieven zullen echter belangrijke rol spelen Ortoli: voor 1980 geen monetaire unie Olie- en kolenhandel wil fusie aangaan WALL STREET GEDRUKT Trekking premie lening Zd.-Holland -W/K1 WA.RTBT DINSOAlG 29 JANUARI 1974 FlNAACIëN' /ECCKXOMI E •Til/KI 3 r het akkoord over de scheiding van de Israë- ie en Egyptische troepen aan het Suezfront be- a i een heropening van het Suezkanaal voor de Cpvaart binnen afzienbare tijd tot de mogelijk- pi. Zoals bekend, is het kanaal al sedert de zes- pe oorlog van 1967 tussen Israël en Egypte de scheepvaart gesloten, sluiting is van grote invloed geweest op de ontwikkelingen op maritiem gebied, zoals die heb ben plaatsgevonden. Immers, het niet meer gebruik kunnen maken van het Suezkanaal was de feite lijke aanleiding voor een revolutie op het gebied van de scheepsbouw, met name van zeer grote olie tankers, waardoor het vervoerspatroon zich opmer kelijk wijzigde. Gedurende meer dan een eeuw het Suezkanaal werd in 1869 voltooid vormde het kanaal de ver binding tussen Europa en de landen rond de Indi sche Oceaan en Azië. In 1966, het laatste jaar dat het Suezkanaal in gebruik was, passeerden ruim 21.000 schepen het kanaal, w.o. een kleine 10.000 tankschepen. Gemiddeld ruim 50 per dag. Deze schepen transporteerden met elkaar 176 miljoen ton olie cn 66 miljoen ton droge lading. i onzer redacteuren iTERlDAlM Het ziet er uit, dat voor het Suezka- in de toekomst nog een be- ;rijke rol is weggelegd. Welis- ir zal een heropening vermoe it pas plaatsvinden als een initieve oplossing tot stand is jomen voor het conflict in het ^den-Oosten, vast staat nu al, J de kansen voor de scbeep- Lrt om nu weer van het kanaal Bruik te maken er vandaag de beter voor staan dan jaren- g het geval was. er, ook in het verleden is al meer- en gesproken over een heropening het kanaal zelfs vlak na het e van de zesdaagse oorlog in juni doch het is altijd bij praten even. Vooral van Egyptische zijde zij het op zeer discrete wijze liverse pogingen aangewend om kanaal weer heropend te krijgen. geen grote verwondering be- t te wekken indien wordt be lt, dat door de sluiting van het Ekanaal Egypte jaarlijks honder miljoenen guldens aan kanaalgel- aan zijn neus ziet voorbij gaan. daargelaten het feit, dat het ka- nu er van enig onderhoud i sprake meer is voortdurend r verzandt. el wat werk rdat het kanaal heropend zal kun- worden zal er echter eerst heel werk moeten worden verzet. De •geul wordt nog steeds geblok- rd coor een zestiental schepen, dat in het kanaal tot zinken werd racht. Pas als deze schepen zullen opgeruimd, zullen de 15 buiten- Ise schepen, die nu al jarenlang eslotcn zitten in het Grote Bitter- r, eindelijk ook uit hun isolement nen worden verlost, ir e? moet meer gebeuren. Egypte ft plannen het Suezkanaal, dat een g\e heeft van 160 kilometer, te ver- den. Naar verluidt zou men de dige breedte van 57 meter willen roten tot 160 meter. Verder ligt in de bedoeling de diepte van het tal van 38 op. 60 voet tc brengen, loor ook tankers van 250.000 ton Suezkanaal zullen kunnen passe- anen genoeg dus, doch de verwe- lijking hiervan zal nog wel even zich laten wachten. Toch wordt r velen in de wereld met verlan- naar het moment uitgezien, waar- het Suezkanaal zijn functie van eer weer zal hervatten. Niet in de ste plaats door de scheepvaart, die reistijd van de Perzische Golf r West-Europa dan in belangrijke te bekort zal zien. De sluiting van Suezkanaal betekent nl. voor de epen een grote omweg. Zo be- agt de afstand Perzische Golf - iden via het Suezkanaal 6537 mijl, Kaap echter 11.310 mijl. De af- id Tokio-Rotterdam is via Suez 302 mijl, doch via de Kaap niet ider dan 15.045 mijl. Einkvaart de tankvaart, want daar gaat het ral om, wanneer het Suezkanaal maal zal zijn heropend, evenwel er ten volle van deze vaarweg ge lik zal maken, zal voor een niet ge- g deel een kwestie van koele bere- nng zijn. Een vraag, die nauw sa- nhangt met de ontwikkeling van vrachttarieven, maar vooral ook Hier steekt nog een Egyptisch amfibie-voertuig het kanaal over, maar als er een definitieve oplossing van het conflict in het Midden Oosten tot stand is gekomen, zal de 'gewone' scheepvaart er weer gebruik van kunnen maken. BONN De voorzitter van de Euro pese Commissie, de Fransman Fran- cois-Xavier Ortoli, heeft verklaard dat negen landen van de EEG vermoede lijk niet tegen 1980 een gemeenschap pelijke munteenheid en een gezamen lijk economisch beleid zullen hebben zoals het plan is. Hij zei dit in een vraaggesprek met het Westduitse blad 'De Spiegel'. Ortoli noemde het besluit van Frank rijk om zijn frank te laten zweven ontegenzeggelijk een tegenslag, maar meer mocht hieruit niet afleiden Jat de Franse wil tot samenwerking s verminderd. Hij weet de moeilijkhe den aan een sterke druk van buitenaf op de Gemeenschap, waarvan de con sequenties niet voor alle leden dezelf de waren. Daarom hadden de diverse leden ook op verschillende manieren gereageerd. Hij herinnerde er aan, dat hij al voor de oliecrisis er sijn twijfel over had geuit, of Europa voor 1980 het doel van een monetaire en economische unie zou kunnen bereiken. Volgens hem had deze datum een symbolische betekenis, waar het op aan kwam was dat de nationale economieën in de ia- ren tachtig 'naar elkaar toegroeien'. Op het ogenblik moeten de lid-staten alles in het werk stellen om te voor komen dat zij in een handelsoorlog worden meegesleept, waardoor een si tuatie als in de jaren dertig zou ont staan. AMSTERDAM De Nederlandse Or ganisatie van Oliehandelaren (NOVO) in Rotterdam en het verbond van Handelaren in Kolen en Aardoliepro- dukten in Amsterdam willen uiterlijk per 1 juli as. een fusie aangaan, zo hebben de besturen van de twee orga nisaties bekendgemaakt. De naam van de nieuwe groepering moet Neder landse Organisatie van Olie- en Kolen handelaren worden, terwijl de plaats van vestiging Rotterdam zal zijn. In april 1972 is (opnieuw) begonnen met onderzoekingen inzake een fusie tussen de twee organisaties. Er werd een fusiecommissie in het leven ge roepen die een fusieprogramma heeft opgesteld. De besturen zullen nog een beleidsplan op cchrift zetten dat zal worden voorgelegd aan de ledenverga dering die bijeen zal worden geroepen om het fusievoorstel te bespreken. met de tarieven, die de Egyptische re gering straks denkt te gaan berekenen voor een doorvaart door het kanaal. Het is niet uitgesloten, dat Egypte voor de tankvaart een bijzonder tarief in het leven zal (moeten) roepen, om in de toekomst verzekerd te zijn van een goede rentabiliteit van het ka naal. Zeker is, dat twee factoren de hoogte van de kanaaltarieven in belangrijke mate zullen beïnvloeden. Dat zijn het aardolieverbruik in Europa en de tan- kertonnagc. In Caïro neemt men aan, dat de Europese behoefte aan olie uit het gebied van de Perzische Golf tot 1975 omstreeks 850 miljoen ton en na dien (tot 1980) ca. 1085 miljoen ton zal bedragen. Weliswaar zal een deel hiervan door de Tapline, de pijleiding Kirkoek-Tripoli, de Israëlische oliepijp leiding en de thans in aanleg zijnde pijpleiding van Suez naar de Middel landse Zee worden getransporteerd, toch rekent Egypte, dat jaarlijks wel zo'n 600 miljoen ton olie het Suezka naal zal passeren. En wel daarom, om dat het Suezkanaal altijd nog de snel ste en wellicht ook goedkoopste transportroute is tussen Europa en het Oosten. Vier maanden dan ook in de eerste plaats van be lang zijn voor kleinere tankers en an dere schepen (tot ca. 70.000 ton). Het zou ertoe leiden, dat met eenzelfde aantal schepen meer lading zou kun nen worden getransporteerd in een bepaalde tijd. Dat hierdoor het gevaar van een overschot aan tonnage van bepaalde grootte om de hoek kan ko men kijken is niet denkbeeldig. Dat is echter een zaak, die vooralsnog niet speelt. Momenteel gaat het in de eerste plaats om het weer bevaarbaar maken van het Suezkanaal. Het laat zich daarbij aanzien, dat ook Nederlandse baggeraars hierbij graag de helpende hand zullen bieden. De vraag is ech ter of zij op korte termijn voldoende materieel zullen kunnen vrijmaken en.of zij een voldoende concurre rende offerte zullen kunnen uitbren gen. Er zijn nl. meer liefhebbers voor het karwei, o.a. van Duitse zijde, dat vele honderden miljoenen gaat kosten en, inclusief uitdieping en verbreding, ettelijke jaren zal vergen. NED. FONDSEN IN NEW VORK Kon. Olie noteerde gisteren 38%-% (33%- Unilever S 37»*-38". <37»i-38\). Philips S ll%-% (11%-%) en KLM S 2414 24V-»Op gave DuPont-Wulston. TOKIO/WENEN (UPI/Reuter) Sjeik Jamani, de Saoedi-Arabische minister van oliezaken is wel voorstander van een goedkoper worden van de olie, maar is niet voor een onmiddellijke prijsverlaging. De bijeenkomst in Wenen van specialisten van de OPEC die gisteren be gonnen is, houdt zich bezig met prijzen in de toekomst, maar dat heeft niets te maken met het huidige prijsniveau, aldus Jamani Algerije schijnt geen prijsverlaging te willen. Geraamd wordt, dat met een wederom bevaarbaar maken van het kanaal een viertal maanden zal heengaan. Daarbij zal dan overigens de diepte van de vaargeul voorlopig niet meer dan 36 voet bedragen. Het op de oorspronke lijke diepte van 38 voet brengen zal zeker een jaar vergen om van een verdere uitdieping van het kanaal nog maar helemaal niet te spreken. En toch zal hieraan wel niet te ontkomen zijn. De schepen zijn de laatste jaren aan zienlijk groter geworden en daarmede is hun diepgang toegenomen. Contai nerschepen van de derde generatie, zoals de 'Nedlloyd Decima' steken bij na 42 voet diep, een volbeladen olie tanker van 200.000 ton nog veel die per. Heropening van het Suezkanaal zal Koersen in Montreal 23 1 24 1 25/1 Bovls 1.85 1 89 1 89 Dom Tar Chem 22'* 21% 21% Husky 22% 21', 21», Nat. lias 9% 9% 10 Mass Ferguson 16% 16'.. 16% Nat. Rwources 5 25 5.27L Shell Canada 19% 19% 19% DOW JONES INDEX 24 jan. 863.08 189.72 93.40 73.08 717.9 25 jan. 859 39 188.95 93.46 73 02 719.1 28 jan. 853.01 187.48 93.14 73.05 734.0 AaiMl. Ilbl lol. h. L 24 jan. 15.983 15 360 1.782 666 748 25 jan. 14.860 18.500 1.781 725 748 28 jan. 13.410 16.850 1.786 626 806 De Arabische minister sprak in Tokio, waar hij ook gisteren een persconfe rentie hield. Hij achtte het in het be lang van Japan, Frankrijk, Engeland en Duitsland, wanneer deze landen bi laterale verdragen zouden sluiten met de olieproducerende staten. In ruil voor olie /ouden Japan c.s. dan moe ten helpen bij de industrialisatie van de olielanden. Jamani's oproep tot biï laterale contacten was een commen taar op de komende energieconferen tie in Washington. 'Als het de bedoe ling van de industrielanden is één front te vormen, dan is dat een ern stige zaak voor zowel de oliegebrui- kende en producerende landen', al dus de minister. 'Het is vooral ernstig voor Japan, dat voor bijna 100 pet. van de Arabische landen afhankelijk is. Jarnani voelt er niets voor het beheer over de miljarden dollars, die in han den van de olielanden komen, over te dragen aan het Internationale Mone taire Fonds. Hij vond het absurd dat een land iets te zeggen zou hebben over het gebruik van de monetaire re serves van een ander land. De bijeenRomst in Wenen van des kundigen van de OPEC zal waar schijnlijk zeker vijf dagen duren. Doel van de conferentie is 'n stabilisa tie van de o'ieprijzen en het voorko men van een economische chaos bij zowel producenten als gebruikers van olie. Een van de methodes om de prijs te bepalen is om deze vast te koppelen aan prijzen van Westerse in- dustrieprodukten. Het is helemaal niet zo zeker dat de OPEC mee zal gaan met de suggestie van Jamani, dat de Olieprijzen omlaag moeten. Op een vraag of hij dacht, dat de prijs zijn hoogste punt bereikt had, antwoordde dr. Khene, de Alge rijnse secretaris-generaal van de OPEC, dat dit zijns inziens niet het geval is Knene wilde niet recht streeks op de uitlatingen van Jamani over een prijsverlaging ingaan. Jama ni heeft in Tokio overigens gezegd, dat Saoedi-Arabië niet in zijn eentje tot prijsverlaging zou besluiten. Frankrijk gaat inmiddels door bilate raal overleg te plegen met landen in het Midden-Oosten. Minister Jobert van buitenlandse zaken bezocht Koe weit, waar hij een voorstel deed voor een oprichting van een commissie, waarvan zowel Arabische landen als EEG-leden deel van zouden uitmaken. Volgens waarnemers zou Koeweit olie voor wapens aan Frankrijk verkopen. Later is Jobert doorgereisd naar Syrië. Ook Iran komt aan cl° beurt. Op 7 en 8 februari zal een Franse delegatie onder leiding van minister van finan ciën Giscard d'Estaing dit land bezoe ken. Arabische ministers van oliezaken, die op 14 februari in de Libische hoofd stad Tripoli bijeenkomen, zullen niet ingaan op pogingen de boycot van de VS op te heffen, zo vertelden waarne mers. Werknemer krijgt aandelen in de winst Van een correspondent BONN Vijfentwintig jaar na het herstel van de politieke de mocratie, stippelt West-Duitsland voor de rest van de wereld de weg uit voor de invoering van een industriële democratie. De inks-liberale regering van Willy Brandt heeft twee wets voorstellen ingediend, waarhij de arbeiders een aandeel in de winst krijgen en een gelijke stem in het bestuur van de onder neming, waarin ze werken. De deftig?, met hout-beklede, be stuurskamer portret van de op richter aan de muur is in de meeste landen het heilige der hei ligen, waarin de man in de fa briekshal voor het eerst zijn voet zet om een gouden horloge en een handdruk van de directeur te krij gen voor 50 jaar trouwe dienst. De nieuwe Westduitse wet op het medebeslissingsrecht, die de rege ring op 1 januari 1975 van kracht wil laten worden, zal de deur van de directiekamer voor de arbeider openen. In die kamer zal de 6tera van de arbeider-commissaris straks even veel waard zijn als die van een commissaris, benoemd door de aandeelhouders. Ongeveer 700 van 's lands grootste bedrijven, met minstens 2.000 werknemers op de loonlijst, worden nu gedwongen om de controle over de onderne ming met loontrekkers te delen. Bij die zevenhonderd bevinden zich gerenommeerde bedrijven als Daimler-Benz, Grundig, Siemens en chemische mammoetconcerns als Bayer, Hoechst en BASF. De wet op het medebeslissings recht zal vermoedelijk ongeschon den het parlement halen. De oppo sitie zal hoogstens op detailpunten wijzigingen kunnen aanbrengen. De wet gaat veel verder dan soort gelijke wetgeving in andere wes terse landen. Winst Een andere wet, die over twee jaar, op 1 januari 1976, in werking moet treden, dwingt ondernemin gen met een jaarwinst van DM 400.000 of meer een bepaald per centage van de winst variërende van 4-10 pet uit te keren aan onge veer 22 miljoen loon- en salaris trekkers. Dit geld naar schat ting gaat het in de eerste jaren om een bedrag van 5 miljard mark zal niet persoonlijk worden uitge keerd, maar worden geplaatst in een fonds dat onder beheer van de banken komt. Eik individu krijgt uit dat fonds een certificaat, dat pas na zeven jaar verzilverd kan worden. In deze categorie vallen rond 26.000 ondernemingen. Regeringsfunctionarissen hebben uitgerekend, dat een werknemer in het eerste jaar ongeveer 200 mark zal ontvangen. De bedrijven heb ben de keuze om dit bedrag in contanten uit te keren (dit bedrag wordt dan gestort in het fonds) of in de vorm van aandelen in de on derneming. En omdat het doel dat de regering nastreeft niet is het loonzakje te vullen, maar hel spreiden van het eigendom dor produktiemiddelen, wordt het voor bedrijven voordeliger gemaakt om aandelen uit te geven. Alleen Een andere belangrijke trek van de nieuwe wet, die de liberale partner in de coalitie erdoor heeft gedrukt, is dat de verdeling van werknemersaandelen niet beperkt is tot loon- en salaristrekkcrs al leen. Alle werknemers in de indus trie plus de zelfstandigen vallen, afhankelijk van hun inkomen, on der de wet. Economen verwachten dat de nieuwe wet een forse ver breding van het aandelenbezit tot gevolg zal hebben en dat op deze wijze het openbare bezit van pro duktiemiddelen zal worden bereikt met vermijding van de gevaren van staatskapitalisme en vak- bondssyndlcalisme. De raad van toezicht van de 700 grotere ondernemingen zal tien vertegenwoordigers van de werkne mers en tien van de aandeelhou ders omvatten. De tien werkne mers-commissarissen worden geko zen en ontvangen een beloning van 10.000 mark per jaar en meer in de zeer grote ondernemingen. Ze ven van deze commissarissen moe ten voortkomen uit de fabriek zelf, terwijl de overige drie in dienst kunnen zijn van de vakbeweging. Oppositie De principes van het medebeslis singsrecht en het recht op een aan deel in de winst zijn aanvaard door de Christen-Democratische Par tij, die in de oppositie is. Deze partij heeft deze principes anders uitgewerkt en maakt bezwaar te gen de regeringsvoorstellen, omdat deze teveel macht in de handen van de vakbeweging leggen. De werkgeversorganisaties verwerpen de wetsvoorstellen om dezelfde re denen. Hun eerste reactie was, dat de plannen onaanvaardbaar waren om dat ze de vrije onderneming aan banden leggen en ae internationale concurrentiepositie van West- Duitsland in gevaar brengen. De plannen om de welvaart te sprei den beperken de mogelijkheden van de industrie om winsten te in- vpsteren, terwijl het individu er weinig beter van wordt in tegen stelling tot alternatieve voorstel len, zo wordt geargumenteerd. West-Duitsland, geklemd tussen de communistische en de westerse we reld. begint een gewaagd experi ment. dat mogelijkheden in zich bergt tot de middenweg tussen puur kapitalisme en puur commu nisme. (ADVERTENTIE) Een Nederlands beleggingsfonds in geselecteerde goudmijnaandelen. Waardestijging plus rendement sedert eind 1963 gemiddeld 10% per jaar. De participaties zijn officieel aan de Amsterdamse beurs genoteerd. En zijn dus dagelijks verhandelbaar. Aan- en verkoop van participaties kan geschieden via elke bank en commissionair. SN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek is bezig een lex te ontwikkelen, die de consumentengevoelens weergeeft. De- index is een nieuw instrument voor de diagnose en de korte-ter- jn-prognose van Je conjunctuur. De nieuwe index wordt ontwik- Id in EEG-verband. t gebruikmaking van de resultaten Amerikaanse onderzoekingen en icrimenten op dit gebied worden or de samenstelling van de index consumentengevoelens de veran- ringen in de consumentenhoudin- tegenover het economisch gebeu- en de eigen financiële vooruit- ïten gemeten, die een invloed van ekenis kunnen hebben op de koop ëidheid. CBS gaat na, welke vragen aan te enquêteren publiek moeten len voorgelegd. Tot nu toe heelt itk CBS in EEG-verband vijf conjunc- irenquêtes gehouden bij ongeveer 00 Nederlandse huisvrouwen. De igen omvatten het oordeel van de ïsumenten over de algemene econo- sche toestand gedurende de laatste aalf maanden, de verwachting in/a- de algemene economische toestand de komende twaalf maanden, het rdeel over de financiële situatie van huishouden in de laatste twaalf landen, en het oordeel over de hui- ;e marktsituatie voor duurzame ge luksgoederen. Aan de hand hiervan ft het CBS een 'voorlopige' index a consumentengevoelens samenge steld. Deze is voorlopig, omdat 'iet onderzoek, of deze houdingsvragen de juiste zijn en of zij al dan niet moe ten worden aangevuld, nog niet is af gesloten. DEN HAAG B de jaarlijkse ulUoting van 500 obligaties van de 2.5 pet premielening Zuid-Holland 1959 Is de 100.000 gevallen op nr. 1 van serie 38076. De 50.000 ging naar nr. 1 van serie 39212. Met 10 000 lootten uit nr. 3 serie 24706 en nr. 1 serie 27029 en met 5000 rrr. 10 serie 23687 en nr. 3 sine 24909. Tien obligaties werden met 1000 afgelost; r.r 7 serie 24909, nr 10 serie 25207. nr. 10 serie 26441. nr. 10 serie 29035, nr. 5 serie 30164, nr. 9 serie 30470, nr. 1 serie 31876. nr. S serie 32353, nr. 3 serie 33619 en nr. 5 serie 39405. Met 500 lootten 24 obligaties uit: nr 9 se rie 20751. nr. 1 serie 22700, nrs. 3 en 9 serie 22893. nr. 9 serie 23687. nr. 10 serie 24495, nrs. 5, 7 cn 9 serie 24708, nr. 1 serie 25207, nr. 3 serie 25909, nrs. 6 en 10 serie 26792. nr. 6 serie 28065, nr. 7 serie 30380, nrs. 6 en 8 serie 32825, nr. 6 serie 33141. nr. 4 serie 37931, nr. 6 serie 38076, nr. 6 serie 38092. nr. 2 serie 39212. nrs. 2 en 9 serie 39405. Voorts worden 460 obligaties met 125 aflos baar gesteld V andervliet-W ernink hogere nettoresultaat AMSTERDAM Vandervliet-Wer- nink Beheer (bouw) acht het waar schijnlijk dat het nettoresultaat over 1973 de 3.5 min zal overschrijden (v.j. 1.2 min). Hierdoor zal het eigen vermogen aan zienlijk worden versterkt. Voorgesteld zal worden, een onveranderd dividend van 10 per aandeel van 100 uit te keren. De orderportefeuille van net concern blijftgocd gevuld, terwijl de activiteiten van de projectontwikke ling en vastgoed-sector een steeds be langrijkere plaats in de opdrachtver- werving gaan innemen. Dikkers leed flink verlies AMSTERDAM De slechte situatie bij G. Dikkers en Co. NV uit Hengelo (afsluiters, staa'gietarwerk) in het eerste halfjaar van 1973 heeft zich in het tweede halfjaar voortgezet. Het boekjaar 1973 is een slecht jaar ge weest en /al met een flink verlies worden afgesloten, zo is in een bui tengewone vergadering meegedeeld. Het slechte resultaat was het gevolg van verschillende oorzaken, zoals ge brek aan orders en de energiecrisis in het laatste kwartaal van 1973. Dikkers bestudeert thans plannen om de on derbezetting op te heffen. Hierover kunnen echter op korte termijn geen mededelingen gedaan worden, gezien de vele besprekingen die er nog moe ten plaatsvinden, o.a. met de vakbon den, aldus het bestuur. De kans op het versneld bouwen van kernenergie centrales in de wereld als gevolg van de huidige energiecrisis is volgens de directie aanwezJg. Zij is van mening dat in de toekomst Dikkers een goede kans maakt voor het leveren van af sluiters voor deze centrales. 9,5 procent pandbrieven tegen 99 procent AMSTERDAM De Westland- Utrecht Hypotheekbank gaat vanaf maandag 28 januari 9,5 pet pandbrie ven 1974 per 1980-1981 afgeven tegen een koers van 99 pet. De stukken wor den afgelost a pari in twee nagenoeg gelijke termijnen op 1 februari 1980 en 1981. Veivroegde aflossing is niet toegestaan. Ook de Friesch-Groning- sche gaat op dezelfde dag beginnen met de emissie van eenzelfde type pandbrieven van 1000 per 1979-1982. af te lossen in vier jaar. Ook hier is vervroegde aflossing niet toegestaan. Woensdag staakten diverse hypotheek banken de uitgifte van de 9 pet pand brieven. Van Ommeren plaatst aandelen bij Amfas ROTTERDAM Amfas Groep en Phs van Ommeren hebben besloten tot een verdere uitbreiding van de wederzijdse deelneming van hun aan delenkapitaal. Van Ommeren heeft daartoe 50.000 van haar aandelen ge plaatst bij dp Amfas Groep tegen een koers van 300. Van Ommeren heeft dit meegedeeld in aansluiting op de publikatie in augustus vorig jaar met betrekking tot de plaatsing van 792.178 preferente aandelen Amfas Groep bij Van Ommeren. Duitse arbeiders in auto industrie op non-actief HANNOVER De Volkswagen-auto mobielfabrieken in Hannover hebben 15.000 werknemers voor een periode van twee weken op non-actief gesteld, omdat de stijgende benzineprijs en de economische onzekerheid voorraden onverkochte auto's hebben doen ont staan zoals in zeven jiar niet het ge val is geweest. Een woordvoerder van de volkswagenfabriek in Hannover zei dat de commerciële autoproduktie stil komt te liggen maar dat de produktie van de persononmodellen zal door gaan, omdat er exportorders zijn. Ook eisen de metaalarbeiders in de autoin dustrie een loonsverhoging van min stens 15 procent voor 1974. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen maandagavond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de offi ciële slotkoers van dezelfde dag). Akzo 54.90 (54 00). Hoogovens <62.00). Kon. Olie 94.90 <95.00). Philips 34.70-34.80 i34.60). Unilever 108 3O gb-108.70 gl (108.80). KLM (71.20). NEW YORK ACF Industrie Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can Am Cyanamid Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smett c Ref Am Tel 4 Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant. Richfield Bendix Bethl Steel Boeing Burlington Ind. Can Pacaflc Ry Celanese Chase Manhattan Chessle System Chrysler Cities Service Colgate Palmollve Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont. Can Cont Oil Curtiss Wright Curtlss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) Eastman Kodak Firit Nat City 25/1 28/1 58'56% 13% 13»* 44*4 45' 4 74»* 74% 37', 36% 28% 28% 21% 24 22 26 46'/, 47'/, 12 13»/* 23% 23'/, 50% 30% 4% 4% 26% 26 33% 23 V, 96% 93 25% 25% 31 34", 12% 13% 12%'.2',ex 38%i7%ex 17% 17% 64% 54% 23 24% Admiral Corp Ailengheny Pow s Akzona Am Standard Amsted Ind Can Breweries Cetto Chadbourn Coth Chase Select Fd Columbia Gas Cominco Cont. Telephona 24% 24% 46% 46 12% 12% 20% 21 46 46% 837, 53 153 154% 111 HI 39 38»A 11', 11% 20% 20 21 21% 12% 12 44% 44 Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ ütll Gen Tel Tel Getty Oil Oilette Cimbel Brothers Goodyear 1 and B Gulf Oil Illinois Central Ind. Insllco Int Busin Mach Intern Harvester int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 18% 18% 26 28 138% 138 34% 6%ex 16% 17 25% 25% 22% 23% 20% 20»* 8»fc 8% 247 344H 26% 28% 37% 37% 51% 50% 27% 37% Ling-Lemco Vough Litton Ind Lockheed Alrcrafi Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Dougl Mobil Oil Corp Nabisco Nat Cash Reglst Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Nat Lead Ind 48% 49% 41% 41 327, 32% 14 13% 13'; 12% 34% 34 13% 13 K Pac Gas and El Penn Central Peps:co Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr Procter Gambl RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Pacific Southern Railway Sparry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebaker Worth Sun OU 13% 18% 26% 26% 43% 43% 33% 33"* 34 33", 88% 87% 57% 58% 17 17»* 36% 35% 45% 44 «0% 40»* 29% 39*6 94", 94 86% 85 36% 35% 54 53>4 Texas Gulf Texas lnst. Transamerica Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel Wetlinghouse El Woolworlh 29% 29% 108% 101 9% 9% 85% 35% 8% 8% 23% 22", 8% 8% 40% 39% 15% 23% 18C» 4% 16 1% 8.77 27% 26»* 35% 33% 17% 17% 50% 51 Int Bank for Rec Ini Flav Frag Int Paper (3 4> Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Madison Fund 99%b9t%b 42% 42 43 48% 20% 20% 24% 71% 71% Nat Can 8% NY Centr A 10% North West R 71% Am Philips Co 19% Occidental Petr 11 Reliance Group Tandy Union Electr United Corps United Gas Western Banco

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13