begin in garner: stemming iver prijsbeleid T/ü "IKJ Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 N V oersma eist wijziging discriminatoir iciaal statuut R'dam endriks: niet voor alle feerlingen-verplegenden al er straks werk zijn Personalia 'P staat voor een dilemma PRIJSVERLAGING Helder Camara weer kandidaat gesteld voor de Nobelprijs Patronen gestolen Met bromfiets geschept Milieugroep PPR voor autoloze zondag docenten I verpleegkunde hoofddocent(e) i Iff/IK-WlAiRlXET DINSDAG 29 JAMJAR! 1974 pnze parlementsredactie JHAlAG Vanmiddag om twee uur, als de openbare vergadering van de Tweede Kaaner begint, is jeteen volop spanning. Want er zal als eerste punt gestemd worden over de motie van drs. Aid juten (AiRP) om de detailhandel uit te zonderen van de verscherping van het prijsbeleid. Het zal ide steun van de KVP afhangen of deze motie, waarmee minister Lubbers van economische zaken liet eens is, bet zal halen. BINNENLAND -rtr T9/DHL11 ttA o' ;:;:i (ADVERTENTIE) e week, aan het slot van het lan- ijzendebat zou al over de motie ten gestemd worden. Maar om- ninister Lubbers zaterdag tóch iet de detailhandel over de ver- >ing van het prijsbeleid zou >n, verzocht Ad Schouten de ling uit te stellen. 'De minister dan nog een faire kans', was 27 pmerking. 52 ods zou hij zijn motie intrek baar dat staat niet te gebeuren, -fwaar heeft de minister de rege- 38 n deze zin verruimd, dat meer Omstanders (ongeveer zestig pro- 26 van de verscherping worden uit- •;derd. Het hoofdbezwaar van de 37 echter, dat er een onderscheid 17 gemaakt en een deel van de - enstand het stigma kan krijgen te zijn, Is niet weggenomen. 269de kant van de KVP was vorige *89 juist aangedrongen op een ver- De concessie, die de minister 30 gedaan, zou wel eens de reden !8jen zijn, dat Ad Schouten de 2;}{stemmen slechts gedeeltelijk 4i t. Bovendien, voor de KVP ligt j zaak moeilijk, omdat ze tegen g eigen minister, die nu de kastan- - lit het vuur moet halen, zou nen. Het is duidelijk, dat de Tweede Ka mer vanmiddag in alle onzekerheid begint. De motie-Schouten kan wor den verworpen; dan is er verder poli tiek niets aan de hand. Alleen is weer het zoveelste deukje aangebracht in de christen-democratische samenwer king. Een andere mogelijkheid is, dat de motie-Schouten toch nog een meer derheid krijgt. De minister zal in dit TERlDAM Het geruchtmakende Rotterdamse sociaal vesti- beleid zal door minister Boersma (sociale zaken) van tafel jtlen geveegd als Rotterdam geen wijziging aanbrengt in liet. 'so- j statuut' zoals dat sinds 8 november van het vorig jaar van tis. 7Cister Boersma heeft de Rotterdam- emeenteraad een aantal verander- -emeenteraad een aantal veranue- 93pn voorgesteld, waarmee een schor- vel die wijzigingen geheim zijn, vrijwel vast dat de meerderheid de Rotterdamse raad niet genegen jijn de minister tegemoet te ka il bewindsman zal vóór 8 februari I besluit moeten nemen, omdat dan - irmijn van drie maanden waar bij en een raadsbesluit geschorst kan 38 en verstreken is. Een dag 43|dat die termijn voorbij is (7 fe- zal het 'sociaal instituut' op- door de Rotterdamse raad wor- ïilbehandeld 2ren boog de commissie voor ha- en economie zich in een besloten Nadering over de ministeriële voor- 5? en. Vandaag zal het college van W. een standpunt bepalen, na de raad zelf het laatste woord - jt, actie van minister Boersma komt als een verrassing. De bewinds liet cr in het recente verleden enkel misverstand over bestaan het Rotterdamse initiatief in zijn onaanvaardbaar is om dat daar liet landelijk beleid wordt door kruist. De minister heeft om advies van het Sociaal-Economische Raad ge vraagd om daarmee op landelijk ni veau tot vestigingsvoorwaarden te ko men. In een poging om de behandeling van van het statuut. Andere tegenstander van 8 november uit te stellen, schreef de heer Boersma aan Rotterdam dat het voorstel een discriminatoir karak ter heeft. Rotterdam legde deze be zwaren evenwel naast zich neer, en stemde uiteindelijk voor het statuut. Enkele van de sociale voorwaarden waaraan nieuwe, maar ook zich uit breidende bedrijven moeten voldoen zijn de bereidheid om met vakbonden te praten en meer vakbondsfacilitei ten in de bedrijven. Het sociaal sta tuut geldt voor bedrijven met mini maal honderd man personeel. Behalve de waarschuwingen van mi nister Boersma zelf, heeft ook het Tweede Kamerlid Van Aardenne (VD) aangedrongen op vernietiging van het statuut. Andere tegenstanders is het Verbond van Nederlandse On dernemingen (werkgevers) dat vindt, dat een sociaal statuut zoals Rotter dam dat hanteert juridisch onverant woord is I n een verslaggever 'RECHT Niet allen die nu tot verpleegkundigen opgeleid wor- zullen straks weer werk kunnen vinden. Door de bijzonder ge- jge mobiliteit is er in sommige streken een tekort aan verpleeg- ndigen en in andere streken een overschot. Dit beeft staatssecre- 3 is Hendriks gezegd in gesprekken met de vaste commissie voor ksgezondlieid van de Tweede Kamer. JA geval de motie vermoedelijk niet uit voeren. Dat veroorzaakt weer een deuk in het vertrouwen dat het kabi net geniet Het negerén van deze mo tie zou echter niet zo ernstig zijn, dat er een motie van wantrouwen tegen het kabinet wordt ingediend. Hoewel de agenda van de Tweede Ka mer alleen maar het punt 'stemmin gen' vermeldt, zal dus het begin ener verend zijn. Vooral omdat de achter grond de maatschappelijke onrust is, die als gevolg van de energiecrisis on der de middenstand is ontstaan. Er is, zij het niet openlijk en officieel, ge dreigd met wat vriendelijk wordt ge noemd Tmrgerlijke ongehoorzaam heid', maar wat neerkomt op massaal verzet tegen overheidsmaatregelen. Het is een ontwikkeling, die veel weerstand zal oproepen in de Tweede Kamer. Landbouw Als de rust Is teruggekeerd kan het landbouwdebat vredig worden voort gezet. Minister Van der Stee zal als landbouwminister zijn grote debuut in de Kamer maken. Het zal hem niet zoveel moeite kosten. De kamerleden hebben het hem vorige week niet erg lastig gemaakt. Er is trouwens voor de Nederlandse parlementariërs wei nig eer aan te behalen, want de be langrijke beslissingen over de land bouwprijzen worden in Brussel geno men. De kamerleden hebben er wei nig greep meer op. De gevolgen hiervan waren vorige week duidelijk merkbaar. In tegen stelling tot enkele jaren geleden, toen de publieke tribune gedurende het ge hele landbouwdebat uitpuilde, was de belangstelling nu te vergelijken met een derderangs voetbalwedstrijd in de regen. In het totaal van de betogen van de kamerleden viel weinig lijn te bespeu ren. Verscheidenen gebruikten hun spreekbeurt voor het berijden van stokpaardjes, wat soms een interes sant betoog opleverde over de geva ren, die de landbouw voor het milieu oplevert. Vergeleken bij de detailhan del doet de rust in de agrarische we reld pastoraal aan. Het debat in de Tweede Kamer is er een bewijs van. Aa ileiding tot die gesprekken waren atregelen die de heer Hendriks d november heeft aangekondigd: laging van de norm voor de zie- huiscapaciteit tot vier bedden per zend inwoners, het laten vallen de eis dat negentig procent van bedden bezet moet rijn, een inves- ngsplafond voor de ziekenhuizen de personeelsstop, ewel de kamercommissie bezwaren tegen de manier waarop de maat- elen gepresenteerd waren, vonden ileden de aanpak van de enorme tenstijging in de gezondheidszorg >edig'. De meeste commissieleden den dat een wet op de sluiting /an lenhuizen een sluitstuk moet zijn de wet ziekenhuisvoorzieningen, heeft de staatssecretaris nog geen •ojvoegdheid een ziekenhuis te sluiten. 1 nzij de verzorging in het gedrang rat kan hij evenmin voorschrijven een ziekenhuis moet blijven ue- an. commissie zette vraagtekens oij t bed' als norm voor de gewenste 63 kenhuiscapaciteit. De staatssecreta- vindt het ook geen goed criterium, kar voor de planning op korte tor- g jn moet het worden gehanteerd. Op Ons Concern verhoogde de sinds 1 Januari 1972 niet verhoogde premies Autoverzekering per 1 Januari 1974 met de met het Ministerie overeengekomen verhoging van 3'/2% voor All risks-verzekering en van 13 voor W.A.-verzekeringen. In October 1973 gaven wij extra uitbreiding - die geld kost- aan de Autopolis door ook taxi- en sleepkosten te vergoeden bij W.A.-verzekering bij motorpech, mits de auto niet ouder dan 3 jaar is. Dat was in feite een Bij Brandverzekering van inboedels, woon- en winkelpanden, schaften wij als enige maatschappij onlangs onderverzekering af, bij gelijkblijvende premies. Ook dit betekent in feite een prijsverlaging. Bij zuivere Risico Levensverzekering geven wij sinds midden 1973 bij overlijden de helft van de betaalde premies terug. Ook dit is een prijsverlaging. Bij Levensverzekering met Spaarelement geven wij de te maken rente op Staatsobligaties aan de verzekerden gegarandeerd belastingvrij terug met slechts '/2% voor beheerskosten over dit spaardeel. Bij Bromfietsverzekering is, ook bij W.A.- verzekering, de helm gratis meeverzekerd metf25..-eigen risico. Dat ookdit een prijsverlaging betekent, is duidelijk. De kwaliteit van onze polissen. Uweigen vertrouwde assurantiebemiddelaar kan U alles hieroververtellen. Wij staan en stonden op velerlei gebied aan de spits wat Uwdekking betreft. Ons "rode boekje" spreektvoorzichzelf. De ene polis of de andere kan voorde leek ogenschijnlijk hetzelfde lijken te bieden, maar duizenden guldens verschil uitmaken bij schade. Ons devies: We hebben niets te verbergen. U wilt als verzekerde bij schade uitkering ontvangen zonder gezeur. Wij vinden dat U daar recht op heeft, vandaar onze unieke polissen. Ons resultaat. Niet toevallig stijgt de toevloed van nieuwe verzekeringen geweldig ondanks olie crisis en andere narigheden. ASSURANTIECONCERN STAD ROTTERDAM ANN01720 NV Een echt Nederlands bedrijf door de eeuwen heen, waar uw PRIVACY gewaarborgd is. Werkmaatschappijen Levensverzekering Stad Rotterdam Leven deWaerdye de Verzekerings Unie Schadeverzekering Stad Rotterdam Schade Woudsend Anno 1816 A Milieu Bij de behandeling van de begroting van volksgezondheid en milieuhygiëne komen eerst de milieuspecialisten aan het woord. Verwacht wordt, dat met name de VVD een vraagteken zal zet ten achter de deskundigheid van mi nister Irene Vorrink. Eensgezind zal de Kamer, zo is de verwachting, aan dringen op meer duidelijkheid over het heffingenbeleid. Morgen komt volksgezondheid aan de orde. Algemene kritiek is te verwach ten op het beleid van staatssecretaris Hendriks ten aanzien van de zieken huissluitingen. De bewindsman moet meer overleg plegen met de betrokke nen, zo is de mening. De CHU, zal uit het debat blijken, wil alle zorg van kruisverenigingen en consultatiebureaus onder de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten brengen, als eerste stap naar een volksverzekering voor ziektekosten. De meeste noodmaatregelen van de staatssecretaris om de kosten in de gezondheidszorg te beteugelen, dragen de goedkeuring van de Kamer weg. Over de personeelsstop bestaat echter in de Kamer nog de nodige twijfels. Van een verslaggever LEIDERDORP Voor zover bekend hebben 137 hoogleraren uit Nederland en 104 Nederlandse parlementariërs, samen met enkele honderden collega's en ministers uit een tiental Europese landen, schriftelijk bij de Nobelcom- missie van het Noorse parlement Dom Helder Camara, aartsbisschop van Re cife, voorgedragen als kandidaat voor de Nobelvredesprijs 1974. Dit heeft de actiegroep Dom Helder in ons land gisteren verklaard. In de motiveringen van deze voor dracht noemen deze. hoogleraren en parlementariërs Camara's onvermoei baar strijden voor de wereldvrede. Bovendien zijn pogingen om de bevol king van zijn eigen land en de vele onderdrukten in de hele wereld zelf bewust te maken van hun eigen ver antwoordelijkheid. Op 10 februari zal Camara in Oslo de Noorse volksvredesprijs in ontvangst nemen, en voorgaan in een oecumeni sche dienst waaraan alle kerkleiders uit Noorwegen deelnemen. Luchtmiljonalr Per 1 februari gaat de plaatsvervangend directeur-gene raal van de rijksluchtvaartdienst mr. H. J. Spanjaard, die 36 jaar lang de aardbol heeft rondgereisd op 'jacht' naar luchtrechten voor de KLM, met pensioen. Voor zijn buitengewone ver diensten voor de burgerluchtvaart in het algemeen en de KLM in het bij zonder heeft president-directeur Or- landini van de KLM hem de medaille van verdienste der KLM uitgereikt. Mr. Spanjaard is vanaf 1938 ruim 25 maal de aardbol rondgereisd en kan zich daarom luchtmiljonair noemen. De heer Spanjaard heeft bij zijn werk vrijwel alle landen ter wereld bezocht met uitzondering van Nieuw Zeeland, Chili en verrassend genoeg ook Noor wegen en Denemarken. Eeredoctoraten De katholieke uni versiteit te Leuven verleent zaterdag twee eredoctoraten aan Nederlanders: aan prof. dr. G. F. Langemeyer, bui tengewoon hoogleraar in de rechtswe tenschappen in Amsterdam en oud procureur-generaal van de Hoge Raad en aan prof. dr. E. Schillebeeckx, hoogleraar in de theologie in Nijme gen. Van een verslaggever EDE Uit de bouwkeet bij een school in Ede aan de Sysselselaan zijn 900 schiethamerpatronen ont vreemd. De patronen zijn levensge vaarlijk bij ondeskundig gebruik, voor al in handen van kinderen, zo heeft de politie gewaarschuwd. NIEUW VENNEP De 25-jarige postbesteller W. van Walkier is giste ren op een kruispunt te Nieuw Ven nep met zijn bromfiets aangereden door een vrachtwagen en om het le ven gekomen. DEN HAAG De milieuwerkgroep van de PPR heeft zich in een motie uitgesproken voor één autovrije zon dag per twee of drie weken. De werk groep vindt dat veel mensen de auto loze zondag als iets positiefs hebben en-aren. Dd regering zou ln overleg met de ho reca moeten zoeken naar andere mo gelijkheden om deze bedrijven op au toloze zondagen, te benutten. lange termijn kan beter in functies worden gedacht, het 'bed' kan een functie hebben, maar voor uitgebreide poliklinische- en wijkvoorziening geldt dat evenzeer. Geen patientenstop De heer Hendriks zei nadrukkelijk, dat door de personeelsstop niemand werkloos zal worden omdat vacatures weer mogen worden vervuld. Er is ook geen sprake van een patiënten stop. Als patiënten, voor wie dat noodzakelijk is, tengevolge van de maatregelen niet kunnen worden op genomen, kan hei betrokken zieken huis bij lie* Centraal Orgaan Zieken huistarieven een beroep doen op de 'ontsnappingsclausule'. De staatssecretaris zei dat zijn maatre gelen als voorlopig zijn bedoeld en niet als structureel: 'Zij dienen voo. namelijk om het geweten wakker fe schudden. De ziekenhuizen moeten le ren, zich gebonden te voelen aan hun begroting'. Een dienstverband voor medische specialisten acht de heer Hendriks op den duur onontkoom baar, maar een dergelijke verandering is niet van de ene dag op de andere mogelijk. SCHOOL VOOR VERPLEEGKUNDIGEN VAN HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS DER VRIJE UNIVERSITEIT, AMSTELVEF" De School voor Verpleegkundigen van het Academisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit vraagt die in het bezit zijn van een docentenopleiding of daarvoor studeren. De taak zal o.a. bestaan uit het geven van lessen tijdens de studieblokken aan de oudere-jaars leerlingen. Nadere informaties over deze functie worden gaarne verstrekt door de Directeur van de School, de Heer I.C. van Grasstek, telefonisch bereikbaar onder nr. 020 - 48 42 37. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan de personeelsdienst van het Academisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit, Postbus 7057, Amsterdam, onder vermelding van nr. 12. SCHOOL VOOR VERPLEEGKUNDIGEN VAN HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS DER VRIJE UNIVERSITEIT, AMSTELVEEN De School voor Verpleegkundigen van het Academisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit te Amstelveen vraagt een die leiding kan geven aan een team van docenten. Deze functionaris dient in staat te zijn didactische begeleiding te geven en een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van het verpleegkundig onderwijs. De voorkeur gaat uit naar iemand met een hogere verpleegkundige- of met een pedagogisch-didactische opleiding en ervaring in het verpleegkundig onderwijs. Tevens dient deze functionaris te beschikken over goede contactuele eigenschappen. Nadere informaties over deze functie worden gaarne verstrekt door de directeur van de school, de Heer I. C. van Grasstek, telefonisch bereikbaar onder nr. 020 - 48 42 37. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan de personeelsdienst van het Academisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit, De Boelelaan 1117, Postbus 7057 te Amsterdam, onder vermelding van nr. 6. ■ia! a e.oooO S'.lmaH

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11