Parijs wil wapenembargo opheffen Corruptie en geweld teisteren (Bangladesj MAZDA Bib Toestand in Sahel nog steeds kritiek ad l McNamara: Amerikaans congres brengt armste landen zware slag toe Libanees blad bericht: SB7 •-.<*£•> Mr slechts f 10.395.- inkt. BTW had u niet gedacht hè... 'Nixon wringt zich door mazen van belastingwet' Nieuw kabinet in Turkije Howard Hughes wilde tweemaal kernproeven in Nevada afkopen Palestijnse leiders ,le vragen gratie na b Grieks doodvonnis Frankrijk wil weer kernproeven nemen TROUW KW \RTET ZATERDAG 26 JANUARI IOTA BUITENLAND T7/K8, fr/K BEIROET. DJEDDAH, CAIRO. JERUZALEM (Reuter. AFP. UPI. AP. DPA) Frankrijk zal binnenkort zijn wapenembargo op de front- state n in het Midden Oosten opheffen. Dit heeft het doorgaans goed ingelichte Libanese blad Al Nahar bericht. Volgens deze krant zal Frankrijk aan Saoedi-Arabië de nieuwste raketten leveren in het ka der van de overeenkomst, waarbij Saoedie-Arabië olie levert in ruil voor de allermodernste wapens en fabrieksinstallaties. Het wapenembargo was door Fran krijk tijdens de juni-oorlog van 1967 ingesteld op Egypte, Syrië. Jordanië en Israël, die als zogenaamde confronta- tiestaten werden gekenmerkt. Maar Frankrijk leverde niet-officiëel wel de gelijk wapens aan Egypte en Syrië en officiëel Mirage-vliegtuigen aan Libi die ten dele weer aan Egypte doorge leverd werden. Daarentegen werden de ijvftig Miragevliegtuigen, die Israël reeds lang voor de juni-oorlog ge kocht en betaald had, door het embar go getroffen, maar kreeg Israël via in directe kanalen wel de onderdelen van zijn Mi rage-luchtvloot. Het wape nembargo leidde officiëel de pro-Arabi sche politiek in. die Frankrijk sinds de juni-oorlog consekwent heeft ge voerd. Radio-Djeddah. de staatsradio van Sa oedie-Arabië, berichtte gisteren dat de olievoorziening van Frankrijk door Saoedie-Arabië de komende twintig jaar verzekerd is. De Franse minister van buitenlandse zaken. Michel Jo- bert. die momenteel een bezoek brengt aan Saoedie-Arabië, zou hiero ver vaste afsprtken hebben gemaakt. De leider van de Franse socialistische Koning Feisal partij, Francois Mitterand heeft de Franse wapen-politiek in het Midden Oosten 'een grove fout' genoemd, om dat hierdoor de kans pp hervatting van de vijandelijkheden in het Mid den Oosten alleen maar vergroot kan worden. De Sowjet-Unie wil dat Syrië het Egyptische voorbeeld volgt en een overeenkomst met Israël aangaat over de scheiding van de troepen in het Golan-front. Dit heeft het scmi-officiële Egyptische dagblad Al Ahram gemeld. De Egyptische minister van buiten landse zaken heeft deze week een be zoek aan Moskou gebracht, dat door de krant als 'volledig succesvol' werd betiteld. De Sowjet-leiders zouden er in hebben toegestemd om 'de zowel de Egyptische verdedigingscapaciteit te versterken, als de Egyptische eco nomie en industrie'. Opgetogen de werkelijke terugtrekking bij te wo nen. Men neemt aan dat dit verbod uit binnenlands-politieke overwegin gen is uitgevaardigd, omdat de rege ring niet zou wensen dat er foto's of films zouden worden gemaakt van eenzijdig zich terugtrekkende Israëli sche troepen. De oktober-oorlog heeft de Israëlische defensie-uitgaven doen stijgen met tien miljard Israëlische ponden (onge veer zeven miljard gulden), d.w.z. bij na 200 procent boven de oorspronke lijke defensie-begroting van voor de oorlog. De Israëlische werknemers, die toch al de hoogste belastingen ter we reld betalen, moeten sinds de oorlog zeven procent van hun salaris betalen om een oorlogslening van de regering te financieren. Afgezien daarvan zijn de prijzen van de eerste levensbehoef ten sinds de oorlog enorm gestegen. De minister van financiën heeft meege deeld dat de oorlog en zijn nasleep heeft geleid tot een exportverminde ring van 1.2 miljard gulden. Aftreden Generaal-majoor Ariel Sharon, die de Israëlische doorbraak over het Suezka- naal leidde en die nu één van de lei ders is van de rechts-nationalistische oppositie Likoed heeft gisteren het af treden geëist van de Israëlische staf chef, luitenant-generaal David Elazar. die volgens Sharon verantwoordelijk was voor de onvoldoende voorberei ding van Israël op de oktoberoorlog. In een interview met twee Israëlische kranten zei Sharon dat Elazar had moeten aftrecen óf op de dag dat de oorlog uitbrak, óf een dag voor de wapenstilstand'. Elazar had geen zicht op het algemene beeld van de oorlog en hij begreep niets van de bedoelih- gen van het Egyptische leger. Hij ont plooide de strijdkrachten niet behoor lijk. Het Israëlische leger hield op bril jant te zijn, toen (de voormalige staf chef Yitzchak) Rabin eruit trad. Mis schien waren de Egyptenaren in staat geweest om hier en daar kleine brug- gehoofden over het Suezkanaal te ves tigen, maar niet om volledige divisies erover heen te zetten'. Sharon zuiverde echter minister van defensie Dajan van elke blaam, niette genstaande het feit, dat Dajan één van de leiders is van de regerende Arbeiderspartij, waartegen de Likoed fel in de oppositie is. Volgens Sharon is het onzin om te begeren dat Dajan moet aftreden of in een volgende re gering geen minister van defensie moet zijn. 'Dajan is een goede minis ter van defensie, beter dan welke kan didaat ook van de Arbeiderspartij. Da jan is een zeer moedig man. Boven dien heeft Dajan al maanden vóór de oktoberoorlog gewaarschuwd voor het Egyptische voornemen het Suezkanaal over te steken en een offensief over het gehele front te openen. De groot ste fout van de Israëlische "legerleiding was geweest dat deze op maandag 8 oktober, op de derde dag van de oor log, niet een geconcentreerde tege naanval had gelanceerd, maar in plaats daarvan zich op de verdediging had geconcentreerd met splinteraan- vallen. Vli. Enkele van de miljoenen werklozen van Bangladesj voor de Arbeidsbeurs in Dacca. DACCA Bangladesj, dat zich eind 1971 los rukte van Pakistan staat er na ruim twee jaar onafhankelijkheid bar slech tvoor. Schndalen, chaos, speculaties en geweld bepalen het beeld van de samenleving van deze jonge staat. De politieke tegenstellingen zijn zo groot, dat ernstig rekening moet worden gehouden met een gewelddadige uitbarsting tegen de regering van premier Moedji- boer Rachman. bladen in Bangladesj, een uitvoerig verslag over een jacht op leden van de oppositiepartijen in de provincie Pabna. Volgens het blad zouden de para-militaire eenheden en als 'ben des' omschreven aanhangers van de Awami-Liga daar meer dan 500 linksgezinde personen hebben ver moord. De charismatische sheik Moedjib, die zo'n grote rol speelde in de on afhankelijkheidsstrijd. is als be stuurder heel wat minder succesvol. Hij is er met zijn partij, de Awami- Liga, niet in geslaagd Bangladesj ef fectief door de eerste moeilijke ja ren heen te leiden. Bureaucratie en corruptie zijn welig gaan tieren, het bestuur is sterk verbrokkeld. Bij de schandalen, die aan het licht komen zijn tal van bestuurders en ambtena ren betrokken. Het gewapend optre den van revolutionaire groeperingen en misdadigers maken de chaos com pleet. Politiek is het beeld ook zeer verwarrend. De oppositie bestaat uit tal van grotere en kleine partijen, waarvkn er veel een sterk regionaal karakter hebben. De Awami-Liga wordt ervan beschuldigd de opposi tie met harde hand te onderdruk ken. Het leger en de para-militaire strijdmacht, de Rakhi Bahini zouden bij hun acties tegen extremisten ook kaderleden van legale politieke par tijen vervolgen. De in de grondwet vastgelegde rechten worden daarbij opzij gezet. Op 26 december verscheen er in de 'Gonokontho'. één van de twee niet door de overheid gecensureerde dag- Burgeroorlog Vooral de op Peking georiënteerde linkse politici beschuldigen de rege ring van Moedjib voortdurend van terreur en schending van de grond wet en dreigen een burgeroorlog te zullen uilroepen. In de grote steden wemelt het van pamfletten en op muren gekalkte leuzen, die van een andere bur geroorlog spreken. Volgens woord voerders van de oppositie zijn meer dan 100.000 kaderleden van de oppo sitiepartijen ondergronds gegaan om zich voor te bereiden op de guerril la. "Wat voor een politiek klimaat er heerst in Bangladesj bleek duidelijk bij de verkiezingen voor de lokale besturen, die eind december zijn ge houden. Op tal van plaatsen deden zich ongeregelheden voor. Hier en daar moesten stembureaus worden gesloten en werden de verkiezingen uitgesteld. In verscheidene plaatsen probeerden gewapende groepen de verkiezingen onmogelijk te maken. Stembussen werden weggenomen en enkele ambtenaren ontvoerd. Poli tiek geweld is op zichzelf niet iets nieuws in Bangladesj. Van begin af aan hebben bepaalde revolutionaire groepen de oorlog verklaard aan de regering van sheik Moedjib en van hun bedoelingen blijk gegeven door onder meer overvallen op politiepos ten in afgelegen plaatsen. Samenwerking De Awami-Liga van Moedjib werkt sinds november vorig jaar samen met de twee op Moskou georiënteer de socialistische partijen in Bangla desj: de communistische partij van Moni Singh en de Nationale Awami Partij van Moezaffar Ahmed (niet te verwarren met de Bashani-vleugel van de Awami-Partij). Het gezamen lijke actieprogramma van deze coali tie is nogal openhartig over de toe stand, waarin het land zich bevindt. Er staat woordelijk, dat men de strijd zal aanbinden tegen dieven, rovers, moordenaars, politieke anar chisten, hamsteraars, zwarte hande laren, smokkelaars en asociale ele menten'. De corruptie zal worden uitgeroeid en de bureaucratie zal worden omgezet in een 'eerlijke, an ti-imperialistische en op de belangen van het volk gerichte regering". Met het totstandkomen van deze coalitie en dit programma is het falen van Van een medewerker de Awami-Liga onomwonden toege geven. Moedjib bekende trouwens openlijk dat zijn partij zwaar lijdt aan cor ruptie door op een openbare bijeen komst uit te roepen, dat hij 'door dieven omringd' was. Begrijpelijk, dat de aanhang van de socialistische partijen niet stond te trappelen om te gaan samenwerken met de Awami-Liga. Partijleider Moezaffar Ahmed ging vorig jaar maart bij de parlementsverkiezingen nog zeer heftig tekeer tegen Moed jib. Hij wil nu echter met de Awa mi-Liga samenwerken om de 'ge meenschappelijke vijand te verslaan', zo zei hij. Met die vijand bedoelde hij de 'anti-Sowjetische, anti-Indi sche, pro-Chinese en pro-Pakistaanse elementen in Bangladesj. In welke crisis dit dichtbevolkte land zich bevindt bleek ook uit de woorden van de eind december als president afgetreden Aboe Sayeed Chaudhoeri. In een rede kort voor zijn aftreden sprak hij zijn ernstige bezorgdheid uit over 'de neiging van een deel van ons volk om zich te verrijken en hun persoonlijk genot en hebzucht te bevredigen, zonder ook maar enige normen en principes in acht te nemen'. De ex-president is benoemd tot spe ciaal afgezant van de regering en zal enkele diplomatieke functies vervul len. De buitenlandse politiek i§ in feite het enige terrein, waarop de regering van Moedjib aanzienlijke sueessen heeft geboekt. De buiten landse hulp aan Bangladesj bedroeg de afgelopen twee jaar ongeveer twee miljard dollar, volgens de coör dinator van deze hulpverlening. Francis Lacoste, een historisch re cord'. Ondanks deze hulp is er van vooruitgang nauwelijks sprake. De armoede in Bangladesj is onbeschrij felijk. Gevreesd moet worden dat door het zwakke bestuur veel van de hulp niet goed besteed is. Boven dien is het land ook het afgelopen jaar weer geteisterd door natuur rampen. Zo woedde er begin decem ber in de zuidelijke kustprovincies een zware cycloon, die naar schat ting 400 mensenlevens eiste en gro te materiële schade aanrichtte. De eerste fase van het internationa le hulpverleningsprogramma is afge sloten. maar de regering heeft zich verzekerd van nieuwe buitenlandse hulp. Japan levert goederen op kre diet, met de Sowjet-Unie is een han delsverdrag gesloten en de Verenig de Staten hebben toezeggingen ge daan. De oppositie vreest door deze omvangrijke hulp een ontoelaatbare buitenlandse invloed in Bangladesj. Zowel de legale als de ondergrondse oppositie roept op tot strijd tegen het Amerikaanse 'imperialisme', het Russische 'sociaal-imperialisme' en het Indische 'expansionisme'. Be paalde regeringsbesluiten worden uitgelegd als duidelijke bewijzen van de buitenlandse invloed. In hoeverre de oppositie succes zal hebben met haar oproep tot strijd is moeilijk te voorspellen. De lokale verkiezingen vormen geen goede graadmeter voor de aanhang van de regering. Zowel de twee grootste op positiepartijen als de Awami-Liga hebben niet als partijen deelgeno men aan de verkiezingsstrijd. Maar gezien de grote onrust, die overal heerst, lijkt de vrees voor een uit barsting in Bangladesj niet onge grond. BB. [0d< m me ;ooi Dnii rel ime sp ge ide nii >t in f>nt> enl jchi sel< ree gad le ige (ADVERTENTIE) 165 km/u motor met bovenliggende nokkenas ruimte voor 5 volwassen personen enane kofferruimte 2snelh. ruitewissers elektrische ruitesproeiers •chteruitrijlampen waarschuw: igsknipperlicht kooikarrosserie gescheiden remsysteem slaapstoelen signaallicht gelaagd glas in de voorruit... (ook leverbaar met automatic benzineverbruik bij 100 km/u 1:12 Imp. tevens dealer voor den haag e.o.: AUTO PALACE - DE BINCKHORST B.v. - BINCKHORSTLAAN 312-322 DEN HAAG - TELEFOON 070-855100 GENEVE In West-Berlijn wordt van 15 tot 21 juni de eerste oecumeni sche consultatie gehouden over de dis criminatie van vrouwen. Ongeveer 120 vrouwen uit de gehele wereld zullen studeren op de psychologische, biolo gische, euliurele en economische wor tels van de discriminatie van vrou wen. De Israëlische terugtrekking uit dc westelijke Suezkanaaioever is gisteren begonnen officiëel. Formele plechtighe den waren er niet bij. In feite was Is raël al enkele dagen geleden begonnen zijn troepen en zware wapens uit de /one terug le halen. De Israëlische mi litairen bleken opgetogen, in het vooruitzicht weer naar huis terug le kunnen keren. Velen maakten het V- leken. Israëlische en buitenlandse jour nalisten kregen geen vergunning om WASHINGTON (Reuter) George orge Meany, de voorzitter van het Amerikaanse vakverbond AFL-CIO. heeft verklaard dat de pogingen van president Nixon om zo min mogelijk inkomstenbelasting te betalen, een slecht voorbeeld vormen waardoor de financiële structuur van het land wordt bedreigd. Volgens Meany zijn de Amerikaanse arbeiders ontsteld bij 'de gedachte dat de president van de Verenigde Staten zich door alle mogelijke mazen in de belastingwetgeving wringt'. De leider van het grootste -Amerikaanse vakver bond maakte deze opmerkingen in een brief aan de 113 bonden die van de AFL-CIO deel uitmaken. Daarin gaf hij ook een analyse van hetgeen het staatshoofd aan inkomstenbelas ting betaalt. Volgens vakbondsfunctio narissen is het schrijven bedoeld om de leden van de bonden aan te moedi gen druk op hun congresleden uit te oefenen om de president in staat van beschuldiging te stellen. Nixon heeft meegedeeld dat hij in 1970 792 dollar aan federale inkom stenbelasting heeft betaald. Het jaar daarop bedroeg zijn aanslag 878 dol lar. De president int jaarlijks 250.000 dollar aan salaris en inkomstenver- goedingen. liet opiniepeilingsinstitUut Louis Har- ris heeft donderdag bekend gemaakt dat 56 procent van de Amerikaanse bevolking van mening is dat president Nixon niet volledig eerlijk is geweest over de financiering van zijn landhui zen in San Clente en Key Discayne. WASHINGTON (Reuter. AFP) De weigering van Amerikaanse Huis van afge vaardigden om 1,5 miljard dollar beschikbaar te stellen aan de International Develop ment Association (IDA) is een 'ware ramp voor honder den miljoenen mensen', zo vindt Robert McNamara, de president van de Wereldbank. Voor de minst ontwikkelde lan den dreigt het gevaar, dat ze na 30 juni geen go-ld van de IDA meer kunnen lenen. De IDA ver schaft leningen tegen een lage rente aan landen, die de gangba re hoge rente niet kunnen op brengen. 'Voor de mensen in de ze landen betekent de IDA het verschil tussen enige verlichting van hun armoede en wanhoop', aldus McNamara. Hij wijst erop. dat de IDA, een dochter van de Wereldbank, de belangrijkste bron voor ontwikkelingshulp van de 21 armste landen ter wereld is. De Verenigde Staten lopen toch al niet voorop op het terrein van ontwikkelingshulp, zo merkt McNamara op. De VS komen op de veertiende plaats van de rij van landen, die aan ontwikke lingshulp doen. als deze hulp wordt uitgedrukt in een percen tage van het nationaal inkomen. In 1973 gaven de VS 0.25 procent van hun nationaal inkomen uit voor steun aan arme landen Voor Nederland was dat percen tage 0.66. De Amerikaanse ont wikkelingshulp is de afgelopen jaren naar verhouding sterk ge daald. In 1965 zaten ze nog op een half procent. Ook de Amerikaanse minister Robert McNamara van buitenlandse zaken. Henry Kissinger, heeft het besluit van het Huis van Afgevaardigden sterk afgekeurd. Het is een be langrijke tegenslag voor de Ame rikaanse buitenlandse politiek, zo schrijft Kissinger in een verkla ring. die hij samen met de minis ter van financiën, George Shultz, heeft uitgegeven. Het voorstel om 1.5 miljoen dol lar aan de IDA te geven is door het Huis van Afgevaardigden met 248 tegen 155 stemmen verwor pen. ANKARA (DPA, Reuter) &a een kabinetscrisis van ruim drie maanden heeft de sociaal-democraat Buelent Ecevit vrijdag een Turkse coalitiere gering samengesteld, bestaande uit de sociaal-democratisch genoemde Repu blikeinse Volkspartij (RVP) en de Is lamitische partij van nationale red ding (PNR). In de uit 25 ministers bestaande rege ring zitten achttien vertegenwoordi gers van de RVP en zeven van de PNR. Gemeten naar West Europese begrippen is de nietiwe coalitie gema tigd links te noemen, maar in de 50- jarige geschiedenis van de Turkse re publiek vormt zij het radicaalste kabi net. Het is ook de eerste maal dat een Islamitische partij aan een regering deelneemt. De PNR kan wegens haar streng-religieuze wereldbeschouwing als rechts worden gekwalificeerd maar met haar economische en sociale pro gramma staat ze nog linkser dan de RVP. Premier van het nieuwe kabinet is de 49-jarige Ecevit, die voorzitter van de RVP is. Vice-premier is de voorzitter van de PNR. de 48-jarige professor Xecmettin Erbakan, die voordat hij in 1969 zijn intrede in de Turkse poli tiek deed hoogleraar aan de techni sche hogeschool in Istanbul was. Vol gens goedingelichte kringen in Anka ra zijn de militaire leiders niet zo blij met het feit dat óp belangrijke posten vertegenwoordigers van de Islamiti sche PNR zijn gekomen. Tot dusver hebben zij openlijk nog geen commen taar op het nieuwe kabinet gegeven. 200.000 mensen dreigen te verhongeren BRUSSEL (ANP) De door de grote droogte geteisterde Sahel-lan- den, ten zuiden van de Sahara hebben dit jaar een minimale voedsel hulp van 660.000 ton graan nodig. 200.000 mensen dreigen nu al van honger te sterven indien er niet voor begin mei een derde van die hoeveelheid graan ter plaatse is. Dit is vrijdag in Brussel, op een pers conferentie in het EEG-gebouw. mee gedeeld door de minister van land bouw van Opper Volta, Dakoure. Mi nister Dakoure. die tevens coördinator is van de voedselhulp die aan de Sa- hellanden wordt verschaft, zei dat men eind april, begin mei. de eerste regen in dat gebied verwacht. De we gen worden ''an onbegaanbaar en na die tijd zal het bijzonder veel moeite en veel geld kosten om het voedsel nog bijtijds op de juiste plaatsen te brengen. Ook vorig jaar heeft men in de Sahel even zo'n regenperiode ge had. Omdat men toen vliegtuigen moest gaan gebruiken en parachutes, liepen de voedselhulpkosten voor één ton graan toen op van 40 tot 400 dol lar. Europees commissaris Cheysson, be last met de Europese ontwikkelings hulp. legde er de nadruk op dat 'na de verleende hulp van vorig jaar, men de Sahel nu niet mag vergeten. 80 pet. van onze veestapels is verloren gegaan en.door de ongekende droogte is iedere vorm van cultuur onmoge lijk. aldus minister Dakoure. In totaal zullen onze landen in 1974 behoefte hebben aan ongeveer 1.230.000 ton graan. De 660.000 ton is slechts vol doende om ons voor sterven te behoe den. De Belgische crhisten-democraat De Wulf, lid van het Europees parle ment, zei op deze bijeenkomst met Europese journalisten dat het econo misch, ecologisch, sociologisch en eth- nisch evenwicht in de zes Sahel-lan- den volledig verstoord is. De Wulf bra.cht vorig jaar met een groep parle mentariërs een bezoek aan de Sahel. Commissaris Cheysson deelde mee dat de EEG voor 1974 in totaal aan voed selhulp 580.000 ton graan, 80.000 ton melk, 45.000 ton boterolie en 6.00 ton suiker ter beschikking stelt. De totale ontwikkelingshulp van de EEG voor dit jaar omvat 221 miljoen reken- eenheden plus een etra 4 miljoen voor vervoer van voedsel speciaal in de Sahellanden en de herstructure ring in die landen. LAS' VEGAS (DPA) De exentrieke multimiljonair Howard Hughes heeft van twee Amerikaanse presidenten voor een miljoen dollar kernproeven in Nevada de staat waar hij grote investeringen heeft willen afkopen. Dit werd vrijdag voor een rechtbank in Las Vegas verklaard door een vroe gere medewerker van Hughes, Robert Maheu. Maheu zei. dat de 6S-jarige Hughes hem in 1967 en 1970 minstens drie maal opdroeg het aanbod van een mil joen dollar te doen aan eerst presi dent Lyndon B. Johnson en vervol gens president Richard Nixon. Maheu weigerde, aldus de verklaring. omdat hij zich bezorgd maakte over de wens van Hughes 'politici van hoog tot laag in de zak te hebben'. In een interview met het Amerikaan se persbureau UPI sloeg Maheu op ju ridische gronden af meer bijzonderhe den over de zaak mee te delen. Maheu en zijn voormalige werkgever moeten zich in Las Vegas verantwoor den op verdenking van gemanipuleer met aandelen om op een zo goedkoop mogelijke manier in het bezit te ko men van de luchtvaartmaatschappij Air West. Tegelijkertijd zou Maheu en Hughes tegenstanders in een scha- devergoedingsproces. Het aanbod van een miljoen dollar aan president Nixon in ruil voor beë indiging van de kernproeven in de woestijnen van Nevada hield klaarblij kelijk geen verband met de 100.000 dollar die'Hughes aan de verkiezings campagne van president Nixon wilde bijdragen. Nixons vriend, de zaken man Charles 'Bebe' Rebozo, nam het bedrag aan maar stortte het later te rug. Deze zaak wordt momenteel onder zocht door de Watergate-eommissie van de Amerikaanse senaat. Daartoe zijn Rebozo, Maheu en de tussenper soon tussen Hughes en Rebozo, Ri chard Danner, als getuigen opgeroe pen. BEIROET/ATHENE (Reuter) De leiders van de Palestijnse bevrijdings organisatie hebben vrijdag een beroep gedaan het leven te sparen van de twee Arabische guerrillastrijders die donderdag ter dood werden veroor deeld voor hun aanslag op het vlieg- veld van Athene in augustus van het vorig jaar. Het Palestijnse persagentschap Wafa citeerde de leiders die het vonnis wreed noemden. 'Wij geloven dat dit wrede vonnis geen rekening heeft ge houden met de motieven die beide jongemannen dwongen op te treden zoals zij dat deden. Deze motieven zijn goed bekend geworden en zijn be grepen door de hele wereld', aldus de Palestijnse leiders. Waarnemers m Athene menen intussen dat de dood vonnissen met ten uitvoer zullen wor den gebracht maar dat de mannen na gratieverlening over de grens worden gezet. Het regime zou op die manier repressaile-maatregelen van de Pales tijnse bevrijdingsorganisaties tegen Griekenland willen voorkomen. De vijf Arabische commando's die m december op het vliegveld van Rome 32 mensen doodden en een toestel van de Lufthansa kaapten, zullen niet meer worden berecht door een Pales tijns hof. De mannen die met hun daad de vrijlating van de twee guer rilla's in Athene wilden afdwingen, zijn na enkele weken hechtenis in Koeweit overged-agen aan de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) Maar de Palestijnse leiders besloten van de beloofde rechtzitting af te zien omdat Koeweit en enkele andere Ara bische landen geen toestemming wil den geven voor zo'n rechtzitting m het openbaar of geheim. Ook de PLO vond het problematisch de comman do's te veroordelen voor een daad die ze in eerdere gevallen had toege- juichd. Saoedie-Arabië heeft dertien duizend gulden aangeboden aan de fa milies van twee Italianen die bij cie aanval op net Romeinse vliegveld werden gedood. Koning Feisal heeft de Italiaanse president gevraagd het bedrag over te dragen aan de nab: staanden vn de t»vee Italianen. TOKIO (AP) Frankrijk treft voor bereidingen voor een nieuwe reeks kernproeven in de loop van dit jaar bij de Mururoa atol in het zuiden van de Stille Oceaan ondanks de felle pro testen die Nieuw Zeeland, Australië en andere landen tegen deze proeven hebben laten horen, aldus heeft het bureau voor maritime veiligheid in Tokio vrijdag bekend gemaakt. Het bureau verklaarde door de Franse ma rine van voorgenomen proeven op de hoogte te zijn gebracht via de officië le Gazette Frangaise. De datum van de proeven is niet be kend gemaakt. Dc proeven zullen in hetzelfde gebied worden gehouden als die van verleden jaar. Verleden jaar zijn hier 5 kernproeven gehouden tus sen 21 en 29 juli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8