TREINVAKANTIE: ALTIJD LAAGSTE TARIEF VRAGEN Wie per boot naar Scandinavië wil kan wel dertig kanten uit Folders vergelijken kan soms honderden guldens besparen Spoorwegen rekenen op extra toeristenstroom Toerisme Welke mogelijkheden heeft de toerist voor een vakantie per trein? Expressen Informeren Autotrein Reisbureau- treinen wellicht verlengd Ingewikkeld Diensten 'Vanaf' ÜW/KWiAIRTET ZATERDAG 26 I \\T\R1 1074 Advies aan lien, die een reis willen boeken: lees eerst de reisvoorwaarden (meestal achter in tie brochure) waaronder u straks op vakantie gaat. Dat kan onver wachte financiële tegenvallers besparen. De trein is herontdekt door de toerist. Na jarenlang j wat in de verdrukking tc hebben gezeten door de snel toegenomen populariteit van vlieg- en autova- kanties blijkt de belangstelling voor het spoor dit jaar weer duidelijk toe te nemen. Hoewel buitenland- i se toeristenwervers om het hardst van de daken schreeuwen, dat in hun land de automobilist geen druppel benzine tekort zal worden gedaan, blijkt de Nederlandse vakantieganger daar vooralsnog aan te J twijfelen. j Touroperators constateren in ieder geval een vergro te boekingenstroom voor treinreizen. En voorzover zij dat kunnen nagaan, komt dat extraatje vooral van toeristen, die anders per auto over de grens zouden zijn gegaan. De spoorwegmaatschappijen hebben die ontwikkeling tijdig onderkend en bereiden zich er op voor de ver nachte grotere drukte zo goed mogelijk op te van gen. Begin volgende maand komen zij in Mündien bijeen om daarover te praten: over eventuele verlen ging van vakantie-expressen, hogere frequenties en doortrekking van bepaalde lijnen. De Nederlandse spoorwegen zijn op het ogenblik al in onderhande ling met de Joegoslaven om de Hotelplan- en Berg land-expressen, die normaal het Oostenrijkse Villach als eindpunt hebben, komende zomer te laten door rijden naar het populaire toeristen-schiereiland Islrië. Wanneer zich inderdaad een verschuiving zal voor doen van het autotoerisme naar vlieg- en treinvakan- ties, wil het spoor klaar staan. Evenals trouwens de Nederlandse touroperators, die met autoplan-pro gramma's aan de markt zijn (reis per eigen auto naar een via het bureau besproken appartement of hotel). Zij houden voor het geval de benzine schaars zou blijven de mogelijkheid open bijtijds op het spoor over te schakelen. Meer belangstelling dit jaar voor zontreinreizen. L H#p*- In de eerste plaats worden die geboden door de NS zélf, die voor komende zomer met een opnieuw gegroeid pakket 4- tot 15-daagse geheel ver zorgde reizen (dus reis plus verblijf en excursies) is geko men. Niet alleen in het bin nenland, maar ook over de grens. In de bij elk station (en de reisbureaus) verkrijg bare brochure vindt men de bestemmingen: België, Duits land, Zwitserland, Engeland, Frankrijk en Denemarken. Zo maar een greep eruit: acht da gen Taunus voor ƒ404, acht dagen Vierwoudstedenmeer vanaf 506, acht dagen Dene marken (Aarhus) vanaf 556. tien dagen Engeland (Yorkshi re) vanaf 665. Allemaal be stemmingen, die vrij dicht bij huis liggen en gemakkelijk in een dag treinen bereikt kun nen worden. Verder kan men natuurlijk ook. Daarvoor rijden er onder meer de zg. reisbureau-trei nen, vakantietreinen, die door de touroperators worden ge huurd en linea recta naar de vakantiebestemmingen rijden. Deze reizen worden verkocht met het volledige arrangement erbij (dus met hotel, apparte ment of campingplaats). Van deze vakantie-expressen rijden er komende zomer zes: de Zon- express (naar de Franse Ri- vièra), de Bretagne-expres, de Dordogne/Pyreneo-expres, de Mediterraneo (Italië), de Ho telplan-expres (Zwitserland en Oostenrijk: straks wellicht ook Joegoslavië), en de Berg land-expres (Zwitserland, Oos tenrijk en Noord-Italië). Ove- 1 rigens zit men met deze expres sen zeker niet alleen vast aan een arrangement op de eind bestemmingen. Ook op de rou te ernaartoe worden plaatsen aangedaan, waar men zijn hele vakantie kan doorbrengen. Zo bereikt men per Zonexpres be halve de Rivièra ook onder meer de Provence, Auvergne en de Ardèche, met de Dor dogne/Pyreneo-expres behalve de Dordogne, Perpignan cn Lourdes ook Biarritz aan de Golf van Biscaye, met de Medi terraneo zowel de westkust van Italië (tot Sestri Levante) als de oostkust (Rimini) en met de Hotelplan- en de Berg land-express vrijwel alle be kende vakantiebestemmingen in Oostenrijk en Zwitserland. In bijna al deze treinen wordt een keer overnacht. Hoe men dat doet, hangt af van wat men voor die nachtrust over heeft. Er kan gekozen worden tussen couchettes en slaapcou- pé's. Met enkele van die ex pressen kan men ook de eigen auto laten meenemen (de Zon expres vanaf Den Bosch en de Dordogne-Pyreneo-expres vanaf Brussel). Wil men helemaal individu eel treinen, dan kan dat na tuurlijk óók. Maar dan ver dient het wel wanneer men althans zo voordelig mogelijk op stap wil aanbeveling eerst degelijke informatie te vragen bij een reisbureau. Sporen naar het buitenland is geen kwestie van even kaart jes halen op het station. In de meeste landen zijn zoveel mo gelijkheden voor het verkrij gen van reducties, dat men daar even voor moet gaan zit ten (waar aan het loket geen tijd voor is). Daarmee wordt voorkomen, dat nodeloos te veel wordt be taald. Dat met enige voorbe reiding soms honderden gul dens kunnen worden bespaard, leert het volgende voorbeeld, waarbij wordt uitgegaan van een gezin van man, vrouw en twee kinderen van 8 en 14 jaar, die tweede klas naar Ni ce (retour) willen treinen. Koopt men aan het loket zon der daar iets bij te zeggen vier kaartjes dan betaalt men daarvoor: man ƒ287,20, vrquw ƒ287,20, kind (8) 143,60, kind (14) ƒ287,20- ofwel in to taal 1005,20. Zegt men erbij, dat men ten minste vijf dagen in Frankrijk blijft, dan wordt het totaal al direct een stuk minder: man ƒ243,60, vrouw 243,60,kind (8) ƒ121,30 kind (14) ƒ243,60, wat samen 852,10 maakt (toch altijd nog zo'n 150 gul den goedkoper!). En vraagt men met nadruk naar het al- lerveocrdeligste tarief, dan komt het 'billet de familie' over de balde, dat nog méér korting geeft, (de Fransen voelen zich nu eenmaal ver plicht grote gezinnen ook bij het reizen tegemoet tekomen). In dat geval moet worden be taald: man 287,30 vrouw ƒ287,20, kind (8) ƒ60.35 en kind (14) 120,70, zodat men in totaal dan niet meer dan 755,45 kwijt is. Vergeleken met het eerste voorbeeld bete kent dit zelfs een voordeeltje van bijna 250 gulden. Frankrijk is wat dit betreft geen uitzondering. Vrijwel al le Europese spoorwegen wer ken met uitzonderingsregels. Zo kennen Oostenrijk en Zwit serland bijvoorbeeld voordeli ge abonnementen, die aanzien lijke kortingen geven op ex cursies binnenslands, terwijl Duitsland alnaar gelang het seizoen regelmatig reclame aanbiedingen doet aan hen, die een bepaald aantal kilome ters OArerschrijden. Inlichtin gen daérover krijgt men aan het loket nauwelijks. Niet om dat de informatrices daarvan niet de kennis hebben, maar vooral omdat er de tijd niet voor beschikbaar is. Vandaar dat ook NS adviseert voor zul ke boekingen in eerste instan tie een reisbureau te raadple gen. Een andere gelegenheid om individueel te sporen is de au- toslaaptrein. Vooral nu een aantrekkelijk alternatief: men reist per trein, neemt toch de auto mee, maar spaart voor de lange rit naar de vakantiebe stemming benzine. Eén (groot) nadeel hebben deze treinen echter wel: ze zijn duur. Komende zomer rijden die treinen naar 6 landen: Frank rijk (Den Bosch - Avignon, St. Raphaël en Narbonne), Ita lië (Den Bosch-Milaan, Genu alJoegoslavië (Hoek van Holland via Den Bosch-Ljubl- jana), Oostenrijk (Hoek van Holland via Den Bosch-Salz- burg en Hoek van Holland via Den Bosch-Villach), Zwitser land (Den Bosch-Biasca) en Duitsland (Den Bosch München en Hoek van Hol- land-Lörrach bij Bazel; de laatste is een dagtrein). De tarieven, die men daarvoor moet betalen hangen voor een belangrijk gedeelte af van het aantal personen. Een voor beeld: heeft men een midden klasse auto en reist men met twee personen dan kost een retour Den Bosch-Ljubljana alleen voor het transport van de auto al 520 gulden; reist men met vier personen dan daalt die prijs tot 326_gulden. De reizigersprijs (volwassen) komt (tweede klas) te liggen op ƒ257,20 per persoon. Daar komt dan nog bij de toeslag voor ligrijtuig (zes couchettes in een coupé) of slaaprijtuig (met één, twee of drie echte bedden). Die couchette kost voor een enkele reis 12,50 per persoon, het slaaprijtuig als men een coupé met drie bedden neemt (toeristenklas- se) 56 gulden.Bij die prijzen is een ontbijt inbegrepen. De rest moet extra worden be taald (een avondmaaltijd kost ongeveer 15 gulden). Telt men dat alles bij elkaar op, dan komt men altijd nog op een aanzienlijk totaal, al moet natuurlijk wel worden bedacht, dat ook veel wordt bespaard (autokilometers, overnachtingen onderweg, tol gelden, plus vaak de ergernis van overvolle wegen). Het gaat er maar om welke belan gen het zwaarst wegen en hoe veel geld men er voor over heeft. Mr. G. H. Rameijer, chef toe risme bij NS over dat laatste: maar hoe men ook reist, in al le gevallen geldt, dat men zich eerst grondig moet oriënteren, nadrukkelijk moet vragen naar het voordeligste tarief en de juffrouw achter de balie ook zo ruim mogelijk van ei gen gegevens moet voorzien. Op welke dag wil men reizen, hoe is de samenstelling van het gezin (leeftijden), hoelang gaat de vakantie duren? Toe gegeven: «Jat kan wel eens las tig zijn. Het kopen van een vliegticket is eenvoudiger, maar daar heeft men ook met maar één maatschappij te ma ken. Met de trein krijg je te doen met verschillende onder nemingen en overheden, die allemaal weer hun eigen inge wikkelde tarieven cn regels kennen. Daar uit te komen kost tijd, maar kan veel geld besparen. De Mediterrannée met zijn zonlanden eromheen mag dan lange tijd het sum mum van vakantiegenot voor miljoenen zijn ge- wfeest (en het is dat voor de grote massa nog steeds ook het noorden gaat trek ken. De laatste jaren note ren de Scandinavische lan den een elk seizoen vrij sterk stijgend aantal toe risten. ook uit Nederland. En al gaat het hier dan niet om érg hoge absolute cijfers, in verhouding registreert het noorden toch een aanwas, die vrijwel nergens elders in va kantieland wordt gehaald. De reisbrochures tonen het aan. Ook dit jaar is het reisaanbod naaf vooral Finland en Noor wegen weer flink toegenomen. Dat wil overigens niet zeggen, dat men zo'n Scandinavië-trip persé georganiseerd moet ma ken. Juist de noordelijke lan den zijn bij uitstek vakantie- gebieden voor de avonturier, de trekker, die zelf zijn route wil uitstippelen en van zijn paar weken vrijaf een ontdek kingsreis wil maken. Die toeristen worden óók alle mogelijkheden geboden, zeker door de scheepvaartmaatschap pijen die een groot aantal diensten onderhouden tussen Nederland, Duitsland en de Scandinavische landen en tus sen de vier Noordse landen onderling. Wie varend mét zijn auto naar het noorden wil, kan vele kanten uit en gebruik maken van ruim der tig diensten. Hieronder een overzicht van de belangrijkste lijnen en de tarieven (allemaal enkele reis). Hier moet echter wél bij worden aangetekend, dat verscheidene tarieven nog van vorig jaar zijn, zonder de brandstoftoeslag. Sommige re derijen zijn nog druk bezig met het vaststellen van nieu we prijzen. Amsterdam-Bergen (heen via Stavanger) per Bergen Li ne. twee overnachtingen. 160,- per persoon, auto: 100,- Amsterdam-Gotenburg per Tor Line, één overnachting 115,- per persoon, auto 65,- gaat men met vier per sonen, dan is de auto gratis. Amsterdan-Kristiansand per Fred Olsen Lines, één over nachting. 130,- per persoon, auto 100,- Travemünde-Gotenburg per Sessan Line, wanneer het een dagvaart betreft 55,- per persoon, auto 37.- Travemünde-Helsinki per Finland Liners, twee over nachtingen, 115,- per per soon, auto 95,- Al deze tarieven zijn vanaf- prijzen. Dat wil zeggen, dat men de eenvoudigste accom modatie krijgt (slaapstoelen). Wie een hut wil betaalt meest al enkele tientjes meer. Maal tijden zijn niet in de prijzen begrepen. Het hier gegeven overzicht is nog maar een bescheiden deel van de totale service, die noordelijke rederijen de va- kantievierder bieden. Bootdiensten zijn er onder meer ook van Kiel naar Oslo. van Frederikshavn in het noorden van Denemarken naar Oslo (evenals naar Goten- burg), van Travemünde naar Kopenhagen, van Travemünde naar Leningrad en (voor hen die een rondtocht via de Noord kaap maken en van Finland goedkoop naar Zweden willen overvaren) van Vaasa naar Sundsvall. Vrijwel al deze overtochten kunnen worden gecombineerd met een landenarrangement (bungalows, hotels). In die voorwaarden staat pre cies wat wél en wat niet in de reissom is begrepen. Dat bete kent onder meer, dat men zal moeten rekenen op extra kos ten voor een bagage- en onge vallenverzekering, een annule ringsverzekering, terwijl in de meeste gevallen ook de lucht- havcnbelasting op de reissom komt (22 gulden per persoon). Dan is er natuurlijk de sinds vorige maand geldende brand stoftoeslag voor vliegreizen -,s gevolg van de sterk gestegen prijzen. In de brochures leest men daar niets over omdat ze al voor de oliecrisis gedrukt waren. De toeslagen variëren op het ogenblik al naar gelang de oestemming van 10 tot 25 gulden, maar het staat nog niet vast of diezelfde tarieven ook van de zomer worden ge hanteerd. De kans bestaat iat ze in de loop van de komende maanden omhoog gaan. En als u toch aan het rekenen bent. vergelijk dan ook eens brochures. Het is bekend, iat voor zelfde plaatsen en zelfde hotels door de touroperators soms vrij fors verschillende prijzen worden berekend, .'n sommige gevallen kunnen die verschillen /.elfs meer dan honderd gulden per persoon bedragen! Die verschillen /.ijn er ook vaak waar het de kin derkortingen betreft. Het is dus alleszins verstandig niet zomaar gelijk te boeken. Vraag een stapeltje folders aan van verschillende tourope rators en trek er een avonJ TOERISME T19/K19 voor uit om de cijfers op een rijtje te zetten. Daarbij zal dan opvallen, Jat men soms zelfs in één brochu re prijsverschillen ontdekt. Niet alleen waar het de seizoe nen betreft, ook de dag van vertrek kan van belang zijn: wie in het weekeinde weggaat zal bij de meeste bureaus daarvoor meer betalen dan wanneer een doordeweekse dag wordt gekozen. Over eventuele klachten: meldt die in eerste instantie bij de hostess, krop ze niet op. Wanneer ze ter plaatse echter niet opgeiost kunnen worden, kan later bij het reisbureau worden gereclameerd. Maar dat moet dan wel binnen vier weken na terugkomst gebeu ren. De praktijk heeft geleerd, dat in de meeste gevallen tot een akkoord kan worden geko men. Lukt dat niet, dan staat altijd nog de weg open naar de geschillencommissie, een college van vertegenwoordi gers van de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbu reaus en de Consumenten bond. Het deponeren van een klacht bij deze commissie kost op het ogenblik nog 15 gulden, maar verwacht mag worden, dat dit bedrag tot 35 gulden wordt verhoogd. Wordt men in het gelijk gesteld (en ook dat komt voor) dan krijgt men dat geld echter terug. Het adres van de commissie: Kortrijksestraat 47, Den Haag. Maar dat leest u ook in de brochure.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19