i 'Arabieren kunnen alle Wapens van ons krijgen' Doodvonnissen tegen guerrilla's in Athene Engelse 'sjeik' wandelde huis Heath bijna binnen Zuid- Vietnam manipuleert de vluchtelingen en laat FN betalen franse minister voor de strijdkrachten: )oel: positie egenover ashington versterken Afrika schrijft eigen theologie Zes maanden voor loodgieter' Krogh Brandt doet beroep op leiders DDR Saoedi-Arabië wijst directeur van Aramco uit IRA valt aan met gekaapte helikopter OUW./KWAETET VRIJDAG 25-JAMIARI 1974 BUITENLAND T7/K9 »4AiRIJS, BEIROET, LONDEN, CAIRO, JERUZALEM (Reuter, UPI, AP, DPA, AFP) Frankrijk lal zonder enige terughoudendheid de Arabieren al die wapens verkopen, die zij willen hebben. Dit 'eeft de Franse minister voor de strijdkrachten, Robert Galley gisteren verklaard. Terwijl Galley het 'oord voerde, begon minister van buitenlandse zaken Michel Jobert een reis naar Saoudie-Arabië, eeweit en Syrië, teneinde oliecontracten op lange termijn in ruil voor industriële uitrusting iolapens af te sluiten. en zware !r is geen enkele reden, waarom rankrijk met zijn laatste model n- ^'èrscheppingsvliegtuig, de Mirage T-l 'ju verkopen, wanneer de VS zaken ^oen met hun Gruman Tomcat F-14- traaljagers en de Sowjet-Unie pro- eert haar Mig-21 vliegtuigen te ver open in het Midden Oosten', zei mi- ister Galley, waarmee hij zeer open- artig toegaf dat de Franse politiek ii i het Midden Oosten steeds meer <>r- ie p gericht is de concurrentiepositie Iraan Parijs op economisch en politiek 'ebied tegenover Washington te ver- ed erken. ei alley onthulde dat de Franse wapen- d erkopen aan het' buitenland het afge- enpen jaar acht miljard francs bedroe- rOen (4.8 miljard gulden), een omzec- ot ergroting vun zestig procent. Tot Di usver waren de niet-officiële schatttn- koen over de Franse wapen-verkopen naanzienlijk lager geweest, ge alley verklaarde de Franse politiek «Is volgt: 'Wij hebben nu een nieuwe iaiathegorie van klanten met ontzaglijk liieel dollars, die Franse wapens willen niopen. Wij proberen aan hun eisen oeegemoet te komen. Er .s geen enkele it eden om duizenden Franse arbeiders esin de bewapeningsindustrie werkloos me maken, aio de Amerikanen en Rus- ei en wapen-opdrachten uit het Midden el osten weghalen.' jklir.ister Michel Jobert, die giste-en ein de Saoedische hoofdstad Djeddah e< ankvvam, zal daar waarschijnlijk een arontract afsluiten voor de levering ge- aiurende 20 jaar van 800 miljoen ton cl aoedische olie, in ruil voor wapens ijlabrieksinstaUaties en know-how. D Iet linkse weekblad Nouvel Observa- ié eur en het persbureau Agence Cen- arjrale de Presse hebben besloten geen 1 erslaggevers met Jobert mee naar Sa- le edië-Arabië te sturen, nadat bekend 1c ras geworden dat Eric Rouleau, de ie ekende Midden Oosten-specialist van 6 et blad Le Monde, geen visum had ekregen van de Saoedische autoritei- en. Als reden voor de weigering van Tiet visum werd opgegeven dat Rou- eau van joodse afkomst is en goede etrekkingen onderhoudt met de Libi- che preside j., kolonel Khaddaffi, die én van de felste critici is van koning 'eisal van Saoedie-Arabië. Joden wor- en, zoals bekend, nimmer in Saoedië- trabië toegelaten. Henry Kissinger, de onerikaanse minister van buitenland- me zaken is tot dusver de enige uitzon dering op deze regel geweest. Slotakkoord ac >e stafchefs van Israël en Egypte heb- en gisteren een slotovereenkomst ge- e ekend Inzake hun troepenscheiding it an het Suezfront. Na afloop ervan tonden ze gezamenlijk de Egyptische c n Israëlische journalisten te woord. 1S leneraal Mohammed Gamassy zag er !i lijzonder opgelucht uit, generaal Ela- ar keek ernstig en strak. Gamassy iV prak over de 'Israëlische terugtocht', aerwijl Elazar het had over 'de tenuit- z( oeriegging van het scheidingsplan.' - 'oor het eerst mengden de Israëliscne n Egyptische journalisten zich vrije lijk met elkaar, waarbij men vaak ver- eilt discussiëerde over de crisis in het n lidden Oosten. jjfandaag zullen de Israëlische troepen hormeel beginnen hun troepen terug e trekken van het zuiden naar het oioorden op de westelijke Suezkanaal- - ever. Maandag zal de weg van Cairo aar Suez geheel open zijn voor niet- Qilitair verkeer, zo deelde generaal illamassy mee. n >e scheiding van de troepen geschiedt einder toezicht van de VN-vredes- i! nacht. Er zal een buffer-periode van es uur van kracht zijn, vanaf het genblik waarop een stelling door oe sraëli's ontruimd is tot het ogenblik, raarop de Egyptenaren er bezit van lemen. De troepenscheiding zal :n wee fasen verlopen. De eerste fase luurt 28 dagen. Aan het eind ervan ip 21 februari, zullen de Israëlische roepen de gehele westelijke Suezka- jaaloever hebben ontruimd. De twee- n Ie fase zal twaalf dagen in beslag oe nen. Hierin zullen de Israëlische troe- eer 30 km van de ostelijke kanaaloever terugtrekken, 'ussen de Egyptische en de Israëlische roepen zal een bufferzone van onge- eer tien km breedte worden ge- /ormd, waarin de troepen van de VN lelegerd zullen zijn. De Egyptische roepensterkte op de oostelijke ka- laaloever en de Israëlische troepen- iterkte voor de Mitla- en Gidi-passen uilen beperkt worden tot zevendui- end man, 30 tanks en ongeveer 30 stuks zware artillerie. De beperkte bewapening zal door eenheden van het VN-leger gecontroleerd worden. De troepen van de VN zullen slechts weggehaald kunnen worden op bevel van de Veiligheidsraad. Op een persconferentie in Tel Aviv is meegedeeld dat ongeveer 50 procent van de in de oktober-oorlog gemobili seerde reservisten uit de actieve dienst is ontslagen. 'Daarom ziet men zoveel jonge mannen in de straten van de grote steden.' Tevens werd er meegedeeld dat eenheden van het le- ger-rabbinaat voor de tweede achter- reenvolgende dag in het door Egypte gecontroleerde gebied naar de lijken zoeken van ongeveer 350 gesneuvelde Israëli's. Aan Egypte werden gisteren zes gewonde Egyptische militairen overgedragen. Ook zullen er voorzie ningen worden getroffen voor de vrij lating van de tientallen Egyptische krijgsgevangenen, die zich tijdens de bestandsschendingen aan de Israëli's hadden overgegeven. Volgens het Libanese dagblad Al An war heeft Henry Kissinger zo'n enor me vaart achter zijn recente Midden Oosten-reis gezet, omdat Amerikaanse spionagesatellieten hadden vastgesteld dat de Arabische troepen in het Suez- en het Golan-front 'in aanvalsposities' lagen. Israël en Jordanië hebben onlangs op het hoogste niveau besprekingen met elkaar gevoerd inzake een militaire ontspanning langs hun bestandslijn. Dit hebben twee Israëlische bladen ge meld. Maar een regeringsfunctionaris zei van dergelijke contacten niets af te weten. Het zou niet zozeer gaan over een troepenscheiding, als wel om gezamenlijk ervoor te zorgen dat de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) niet de zeggenschap zalkrijgen over de bezette westelijke Jordaanoe- ver. Reeds voor 1970 zouden minister Abba Eban, vicepremier Yigal Allon en wijlen generaal Yaëkow Herzog di recte besprekingen met koning Hoes sein hebben gevoerd. De Libische ambassade in Londen heeft een bericht in het dagblad Ti mes tegengesproken dat Libië met zijn olie-opbrengsten de internationale ac tiviteiten van Arabische commando's financiert, waaronder een samenzwe ring tegen het leven van de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Kissinger. Volgens de Times was de aanval op het vliegveld van Rome in december vorig jaar, waarbij 32 mensen door Palestijnse commando's gedood werden een door Libië gefinan cierd komplot tegen Kissinger. De New York Post meldde gisteren dat Palestijnse extremisten druk bezig zijn met de aanvoer van explosieven, granaten en automatische wapens naar Geneve om de vredesconferentie in die stad letterlijk 'in de lucht te laten springen.' Ook deze operatie zou door Libië georganiseerd en gefinan cierd worden. Het blad citeert voor zijn bericht Interpol. LONDEN (UPI) Het Brtise hu moristische blad Punch heeft giste ren de belevenissen gepubliceerd van écn van haar verslaggevers, die op het hoogtepunt van de olie crisis een dag lang Londen door trok in de vermomming van een Arabische oliesjeik. De verslaggever Alan Coren schrijft in zijn verhaal hoe hij met een geleende Rolls Royce naar de ambtswoning van premier Edward Heath in Downing Street 10 reed. De politie, die aldaar met de bewa king is belast, haalde beleefd de dranghekken weg zodat de auto tot voor het huis van Heath kon rij den. 'Twee agenten stapten naar voren.zij salueerden, zonder een woord te zeggen. De chauffeur deed mijn deur open. Ik stapte uit en voordat ik hem kon tegenhou den drukte de politieman op de magische huisbel. De deur ging open en een bediende verscheen die mij vroeg binnen te komen. Op dat ogenblik besloot ik dat het nu genoeg was', aldus Coren. Coren bezocht eerder op de dag ook de Londense effectenbeurs, waar de noteringen een ogenblik- werden stopgezet, toen de 'sjeik' in zijn wapperende boernoes binnen trad. De makelaars in effecten ver- dronge zich rond de ongewone gast en er werd 'olie, olie. olie' en 'eruit, eruit' geschreewd. Maar dat was dan ook alles wat ik aan spektakelstukken meemaakte die dag, aldus Coren Want bij het begin van zijn tocht bezocht hij Cohen's Gerookte Zalm NV, een zaak die visprodukten verkoopt en die in Goltler's Green is gevestigd een wijk in Londen waar de meeste Joden wonen. Coren kocht er als sjeik een stuk gerookte zalm. Maar het wekte geen op schudding en het leek wel of er negenmaal per dag een sjeik zal kwam kopen, aldus Coren. 'Van de zo'n dertig mensen ln de zaak wa ren er misschien een stuk of zes die me voor de tweede keer beke ken.' 'Ik bezocht de stad van top tot teen', zo schrijft Coren 'en ik moet berichten dat de gemiddelde Engelsman een beleefde, edelmoe dige, en tamelijk onverschillige ziel Is. ATHENE Een rechtbank in Athene heeft donderdag twee Palestijnse terroristen ter dood ver oordeeld wegens moord met voorbedachte rade op vijf vliegtii:gpas9agiers en het verwonden van 55 anderen bii een aanval op het vliegveld van Athene. De twee Palestijnse guerrilla's Shafik Arid ('links) en Taalal Khan- toeran die na een aanslag op het vliegveld van Athene gisteren voor de rechter verschenen. LAGOS (Kipa) Afrikaanss theolo gen uit verschillende kerken hebben een 'Nieuwe Afrikaanse theologie' ge schreven. In dit boek bestrijden zij de opvatting, dat wat er in Afrika aan godsdienstigs leeft, niet te rijmen zou zijn met het christendom en de men selijke waardigheid. Het idee om dit boek samen te stellen ontstond op het theologencongres, dat in 1968 in Nigeria werd gehouden. De schrijvers menen, dat de Afrikaanse tradities de vergelijking met de wes terse theologie glansrijk kunnen door staan. Behandelde thema's zijn onder meer: God, de geesten, offer, voorou- Noorse bijdrage aan fonds tot bestrijding van het racisme GENEVE De Noorse regering heeft 75.000 uroncn (ongeveer 35.000 gulden) bijgedragen aan het speciaal fonds ter bestrijding van het racisme van de wereldraad van kerken. De gift is gedaan op verzoek van het bu reau voor buitenlandse betrekkingen van de Noorse kerk. Het is de derde gift aan het fonds van een regering. De Zweedse en Nederlandse regering zijn hierin voorgegaan. derverering én gemeenschap van de heiligen. De 22-jarige Sjafik Arid en de 21-jari- ge Talaal Khantoeran werden schuldig bevonden aan moord 'onder bijzonder afschuwelijke omstandigheden'. Ver der achtte de rechtbank hen schuldig aan poging tot moord, onwettig bezit en gebruik van wapens en explosieven, het illegaal vasthouden van personen, verstoring van het luchtverkeer en be schadiging van buitenlandse eigen dommen. Voor deze punten werd naast de doodstraf nog 27 jaar gevan genisstraf opgelegd. Waarnemers in Athene verwachten daarom dat de doodstraf niet zal worden uitgevoerd. De commando's kunnen nog in hoger beroep gaan. De twee mannen vielen op 5 augustus van het vorig jaar het vliegveld van Athene aan en richtten met geweren en handgranaten een bloedbad aan on der passagiers die aan boord wilden gaan van een TWA-toestel naar New York. Tijdens het vooronderzoek bleek dat de Arabieren zich bij de aanval hadden vergist. Het was de be doeling geweest passagiers van een toestel naar Israël aan te vallen. De aanklager had tegen de mannen aan- vankelijk levenslang geëist maar wij zigde dit in doodstraf toen de recht bank de commando's schuldig bevond aan moord 'onder afschuwelijke om standigheden'. De twee Palestijnen hadden verklaard schuldig te zijn aan de aanslag op de Atheense luchthaven. De daad was een 'wraakneming' geweest voor de 'moord van Israëli's op Palestijnse lei ders'. Controle Met het oog op eventuele Palestijnse acties begon het proces donderdag on der de meest uitgebreide veiligheids maatregelen. Belangrijke industriële centra, openbare gebouwen en vlieg velden werden door möilitairen en po litie bewaakt. Reizigers die Grieken land binnenkwamen werden scherp gecontroleerd. De vrijlating van de twee commando's werd al eens geëist door een groep guerrilla's die op 17 december een vliegtuig van de Lufthansa kaapten op het vliegveld van Rome na bij een aanval op een ander toestel 32 men sen te hebben gedood. Het gekaapte toestel stond uren op het vliegveld van Athene maar ondanks de bedrei ging dat men alle gijzelaars zou dood schieten, weigerden de Griekse autori teiten de twee commando's vrij te la ten. De kaping van het Lufthansa- toestel eindigde tenslotte op het vlieg veld van Doebai. V-teken De twee mannen maakten zelfverze kerd het V-teken toen ze donderdag de rechtszaal betraden. Talaal Khan toeran verklaarde dat tot de aanval was besloten nadat twee dagen daar- fölJINGTON (DPA, UPI) Egil frógb'' leider van het team 'loodgie ters' van het Witte Huis dat lekkén laar de buitenwereld trachtte op te 5pcren"""biT daarbij onwettig te werk Jing, is donderdag in Washington ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een half jaar. Krogh, wiens teah» onder meer had ingebroken in het kaiitoor van de psychiater van Daniél Ellsberg, de nan die geheime documefriten over Vietnam kreeg uit het PeritSgon en ze vervolgens liet publiceren,-BétFeurde zijn daden in een laatste wooYd. SAIGON (AP) Een jaar na het akkoord van Parijs zijn de bijna drie miljoen vluchtelingen in Indo-China het treurige resultaat van een vrede die niet kwam en van beloften die niet werden nage komen. Het zijn meelijwekkende mensen, achtervolgd, voortdu rend op de vlucht, levend van Amerikaanse steunverlening, politiek uitgebuit, beroofd door corruptie in de regering. Zij worden ge dwongen slavenarbeid te verrichten, te bedelen, te stelen en te be driegen om in leven te kunnen blijven. De situatie van de vluchtelingen in Zuid-Vietnam is zo slecht dat zelfs minister voor vluchtelingenzaken Phan Kwang Dan een snierende lach niet kan onderdrukken als hij een dik rapport opent op een pagina met een foto van president Ngoejen van Thieu die verklaart: Voorrang aan het weer onschakelen van oor logsvluchtelingen. Onze bijdrage is zinloos, zegt Dan. Allemaal hebben ze in het openbaar gezegd dat de zaak van de vluchte lingen de hoogste prioriteit heeft, maar toch hebben wij dit jaar maar 15 miljoen piasters (30.000 dollar) gekregen. Ook in 1974 zullen de VS het over grote deel van de steunverlening aan de vluchtelingen op zich nemen met een bijdrage van 93 miljoen dollar aan Zuid-Vietnam. Maar dit is slechts een gering deel van de in to taal 1,5 tot twee miljard dollar die de VS zullen steken in militaire en economische hulp aan Zuid-Vietnam. Geld voor staf Ier geen verkeerde ideeën krijgt. Anders zal hij r genoeg van krijgen hiervoor te betalen, aldus Dan. De jurid'sche commissie van de Amerikaanse Senaat zegt dat er sinds 1965 op een totale bevolking van 19 miljoen 11 miljoen mensen vluchtelingen werden Het Ameri kaanse bureau voor internationale ontwikkeling (USAID) stelt het cij fer op bijna acht miljoen. Volgens de Zuidvietnamse regering zijn het er ongeveer vijf miljoen. Er zijn twee typen vluchtelingen: zij die in kampen wonen die zijn inge steld door de regering en die ge steund worden door de Amerikanen en zij die in dorpen wonen, maar op de één of andere wijze van de oor log te lijden hebben gehad. USAID zegt dat meer dan 530.000 mensen sinds het bestand van 27 ja nuari 1973 door de oorlog schade aan hun bezittingen hebben opge lopen en dat nóg eens 60.000 mensen in verschillende van de 99 vluchtelingenkampen zijn opgeno men. Ondanks het een jaar geleden gesloten Vietnam-akkoord duurt de ellende ln het zwaar geteisterde Indo-China voort. Niet alleen wordt er nog steeds gevochten, maar ook zijn talloze burgers ook nu nog gedwongen hun woonplaatsen te verlaten om de hel van het vluchtelingenbestaan binnen te gaan. Minister Dan wijst er op dat van het door Zuid-Vietnam beschikbaar gstelde geld dat in 1973 nog 92.000 dollar bedroeg niets naar de vluchtelingen gaat. Het is alle maal bestemd om de activiteiten van de staf van 100 mensen van Dante betalen. De bijdrage van Zuid-Vietnam be draagt slechts drie-tienduizendste deel van de buitenlandse hulp, aldus Dan. Het fundamentele principe van olk buitenlands hulpverleningspro gramma is dat het ontvangende oand moet trachten om een relatief gelijke bijdrage te leveren. Volgens Dan wil de regering hem niet meer geld geven, omdat deze vindt dat de Amerikaanse hulp al voldoende is. Maar ik blijf volhou den dat wij meer moeten bijdragen, zodat de Amerikaanse belastingbeta- Hervestiging De Zuidvietnamese regering zegt dat zij 130 miljoen dollar nodig heeft voor het grootscheepse her-huisvesti- gingsprogram voor een miljoen vluchtelingen. Maar zoals al eerder uiteengezet, zij heeft geen cent ter beschikking gesteld voor directe hulp aan de vluchtelingen. In Zuid-Vietnam krijgen vluchtelin gen niet de mogelijkheid om naar hun geboortegrond terug te keren als die in Viet Conggebied ligt, ook al zijn hun gevoelens van verbon denheid daarmee sterker dan politie ke overwegingen. Als zij er in het openbaar voor uit zouden komen dat zij naar Viet Cong gebied zouden willen terugkeren riskeren zij arres tatie eh gevangenisstraf. Het akkoord van Parijs van 27 janu ari 1973 bepaalt dat er vrijheid van beweging, vrijheid van werk en vrij heid van handel, civiele communica tie en van transpoit zal zijn tussen en voor alle delen van Zuid-Viet nam. Deze bepalingen in het akkoord zijn nimmer in werking gesteld. De rege ring Thieu heeft in feite de econo mische boycot van d" door de Viet Cong beheerste gebieden vier maan de geleden verscherpt. Op de vraag waarom de regering de mensen geen toestemming geeft om naar Viet Cong gebieden terug te keren en waarom de vluchtelingen bijeen worden gebracht in enclaves aan de kust onder controle van de Zuid- Vietnamese regering, antwoord Dan: 'Ik weet niet waarom er niet gereisd wordt door de vluchtelingen en de bevolking tussen de verschillende gebieden. Tot dusverre heeft nie mand gevraagd om terug te mogen keren naar zijn geboortedorp in Viet Cong gebied. Vestigingsdwang' De USAID en Dan zeggen dat geen vluchteling ooit gedwongen wordt om zich te vestigen op een plaats waar hij dat niet wil. Maar deze be weringen zijn moeilijk te contro leren. En aangezien hij niet naar zijn dorp mag terugkeren als dat nu in handen is van de Viet Cong, heeft hij meestal niet veel keus. Als hij twee of drie aanbiedingen om zich ergens te vestigen afwijst, dan krijgt hij een bepaald bedrag in geld en moet zich verder maar zelf zien te redden. Ongeveer 60 procent van het gebied voor het verhuisvestigingsprogram van de regering is verwond. Met be hulp van bulldozers wordt een be paald stuk kaal gemaakt en dan wordt een weg aangelegd dan wor den putten gegraven voor de water voorziening. Tenten en andere tijde lijke behuizing worden opgezet en dan worden de vluchtelingen met bussen aangevoerd. Elk gezin krijgt 100 dollar voor het materiaal om een huis te bouwen, 40 dollar om landbouwwerktuigen te kopen en voedsel voor zes maanden. Een plaatselijke beschermingsdienst wordt ingesteld, onderwijzers wor den aangetrokken en rondreizende doktoren van de overheid verschaf fen medische hulp. De leider van de provincie is uiteindelijk verantwoor delijk voor het functioneren van het dorp. Volgens Dan zijn van de één mil joen vluchtelingen die er in 1972 zijn bijgekomen 300.000 in 1973 on dergebracht in de nieuwe regering gestichte dorpen en een even grote groep is teruggekeerd naar zijn oude dorp of naar een al bestaand dorp van zijn keuze. 'Als je wist dat de oorlog voorbij was en dat wat jij nu doet vijftig jaar zal blijven bestaan, dan zouden de problemen niet zo enorm lijken', aldus een deskundige van USAID'. Maar de oorlog is niet voorbij en morgen kan het allemaal weer opnieuw beginnen'. Corruptie De Zuidvietnamese minister Dan en de USAID zijn het er over eens dat het leven in de kampen slecht is en dat de corruptie er welig tiert. Vol gens de USAID vindt er corruptie plaats op elk niveau van het hulp- verlenings- en her-huisvestigingspro- gramma. De vluchtelingen zelf zijn er in veel gevallen toe overgegaan om honden en katten als extra-kin- deren te tellen om zo meer toeg ewezen t krijgen. Minister Dan noch de USAID hebben er enig idee van hoeveel van de hulp er aan de strijkstok blijft hangen. Er zijn soms grote schandalen bij het afsluiten van contracten, aldus een functionaris. De bakker die het brood levert of de man die het hout voor de huizen verkoopt is altijd de broer van iemand. Maar wij hebben niet genoeg mensen om in ieder kamp te controleren of de goederen en diensten wel worden geleverd. Het ernstigste schandaal vond het afgelopen jaar plaats. Studenten die als vrijwilligers werkten voor het ministerie van Dan ontdekten toen bijna 30.000 niet bestaande vluchte lingen in een kamp bij wda Nang. Negen kampfunctionarissen werden gearresteerd en twee andere worden door de politie gezocht. Wij zijn het aantal drielingen in onze kampen sterk naar beneden aan het brengen, aldus het lakonieke commentaar van Dan, maar wij kunnen ze niet alle maal arresteren. voor Israëlis' twee aanvallen hadden gedaan op Palestijnse kampen en daar 35 mensen zouden hebben gedood. De aanval op de luchthaven was bedoeld als wraak op deze aanvallen en de moordaanslagen op enkele Palestijnse leiders, aldus Khantoeran. Volgens de andere Palestijn was Grie kenland als doelwit uitgekozen omdat ze hadden vernomen dat op 5 augus tus drie vliegtuigen vanaf de luchtha ven van Athene zouden vertrekken naar Israël. De toestellen zouden jo den vervoeren die zich in Israël wil den vestigen. Shafik erkende dat het doden van vijf onschuldige Amerikaanse passagiers een 'vergissing' was geweest 'Het spijt ons dat onschuldigen het slacht offer zijn geworden, maar soms moe ten onschuldigen lijden bij onze po gingen om ons land terug te krijgen' aldus Shafik. BONN (Reuter, AFPfl De West- duitse kanselier Willy Brandt heeft donderdag in z'n jaarlijkse 'verklaring over de toestand van de natie' in de bondsdag een beroep gedaan op de Oostduitse leiders om een eind te ma ken aan hun pogingen de normalisatie tussen de beide Duitslanden te onder dat zij de situatie niet nog meer mo gen verslechteren zonder dat dit ge volgen heeft op grote schaal', aldus Brandt. Brandt zei een en ander naar aanlei ding van opmerkingen dat de Oostpo- litiek van Brandt wordt opgehouden door een communistische weigering een grotere uitwisseling van mensen en 'ideeën' tussen beide landen toe te staan. Een voorbeeld van de Oostduit se pogingen om de normalisatie te on dermijnen was volgens Brandt de ver dubbeling van het verplichte aantal marken dat Westduitsers die naar de DDR reizen moeten aankopen. On danks deze maatregel zijn de West- duitse bezoeken aan Oost-Duitsland met zestig procent toegenomen sinds 1972. BEIROET Saoedi-Arabië heeft Frank Jungers, de nieuwe directeur van de Arabisch-Amerikaanse olie maatschappij (Aramco) uitgewezen. Het in Beiroet verschijnende dagblad Al Liwa verklaarde uit goed Ingelich te bron in de Libanese hoofdstad ver nomen te hebben dat Jungers was uit gewezen omdat hi.l geprotesteerd had tegen een onlangs afgesloten olleover- eenkomst tussen Saoedi en Frankrijk. Het Aramco bureau in Beiroet ont kende eerst het bericht, maar zei la ter 'geen commentaar' te kunnen ge ven. Al Liwa zei dat een andere reden voor de uitwijzing was dat Jungers een brief aan koning Feisal had ge schreven waarin hij zei dat 'het de Aramco vrij staat zijn olie te verko pen aan wie hij maar wil en dat de maatschappij het recht heeft om olie aan de Verenigde Staten te leveren'. Dit ondanks het embargo dat Saoedi- Arabië heeft afgekondigd op olielcve- rantlcs aan de Verenigde Staten. Aramco is geheel in Amerikaanse handei. en beheert vrijwel de hele Sa- ocdi-Arabische produktie. BELFAST (UPI, Reuter) —Het Ier se Republikeinse Leger (IRA) heeft donderdag voor het eerst in ruim vier jaar strijd in Ulster een luchtaanval gedaan. Uit een gekaapte helikopter werden twee in melkbussen verpakte bommen op een politiebureau in de Noordierse plaats Strabane vallen. De beide bommen misten hun doel en ontploften niet. Vclgens de politie kaapten vier gewa pende mannen de helikopter ten zui den van de grens in de Ierse republiek. Vorig jaar gebruikte de IRA al een gekaapte helikopter voor de ontvoe ring van Seamus Twomey, oud staf chef van de militante vleugel van de IRA. uit een gevangenis in Dublin. In Londen ontplofte donderdagmor gen een bom in de bank van Israël. Een vrouw werd licht gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9