'VERPLEEGKUNDIGEN NA EINDEXAMEN ONTSLAGEN' dichtbij Commentaar Leerlingenraden uit 22 ziekenhuizen uiten hun bezorgdheid De echte oliecrisis Winkeliers Smoesje het weer Drie weken vorstvrij zeg maar u tegen ger klein hoofdzaak rectificatie legende gered fcuorw KW K I KI VRIJDAG 25 J.VM \III 1974 BLWENLAV. L) T5 ,'K7 De kleine zeli&indieeo mogen z'ch cr piet over bdWagcn.' dat de Tweede Kamer onvpldocnde aandacht zou Jiebben besteed aan hun problemen met de nieuwste prijsmaatregelen van de regamig. Tijdens het debat van de ze woSk over het verscherpte prijsbe- leid,hebben slechts weinigen niet van (Juin bezorgdheid over de positie van de middenstand blijkgegeven. Het gaat daarbij natuurlijk over de al lerkleinsten onder de detailhandelaren, voor wie de regering een vrijstelling 'van de wachttijdregeling heeft ontwor pen. De vraag is nu, of die vrijstelling de betrokken winkeliers niet van de :gen in de drup zal brengen, omdat <e al gauw de naam zullen krijgen, lat ze niet alleen klein, maar ook [uur zijn. Dat is de achtergrond van :n van de overwegingen van de mo- ie van het AR-Tweede Kamerlid drs. Schouten, waarin staat, dat de (vrijstelling wegens de scherpe concur- itie in de detailhandel niet te verwe- :enlijken is. heer Schouten heeft nu voorge- iteld, de detailhandel maar in zijn ge- lecl buiten het verscherpte prijsbeleid te houden. Tenslotte is aldus dit merlid de bijdrage slechts van ;eringe omvang. ünister Lubbers blijkt tegen zijn voorstel grote technische bezwaren te lebben bezwaren die hij heel wat irtuigender heeft uiteengezet dan Ijn bedenkingen tegen de stelling van Sde heer Schouten dat de detailhandel maar weinig aan de verhoging van het 'prijsniveau bijdraagt. Als die stelling is en de heer Lubbers heeft het tegendeel nog niet aangetoond zou daarin een zwaar argument kunnen worden gevonden om het ver- scherpte prijsbeleid bij de deur van de winkelier halt te doen houden. e Minister Lubbers heeft van de Kamer r-ide kans gekregen, saterdag bij zijn ge sprek met de middenstandsorganisaties een regeling te treffen, die technisch gezien aan hogere eisen voldoet. Als hij daarir niet slaagt, dan zou hij zijn technische bezwaren tegen het voor- stel-Schouien maar voor lief moeten Slechts een enkeling buiten de kleine kring van de postzegelhandel zal zich druk maken over het besluit van de regering om geen speciale postzegel uit te geven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de NAVO. Toch mag dit voor staatssecretaris Van Hui ten geen reden Zijn, dit besluit met knullige argumenten te verdedigen. De heer Van Huiten heeft het Kamer lid Jongeling laten weten, dat er in de Nederlandse samenleving verschillend ■over de NAVO wordt gedacht (inder daad, voegen wij daar tussen, 85 pro cent van het Nederlandse volk is blij kens een opiniepeiling voor het voort bestaan van de verdragsorganisatie) en dat het de gewoonte is, bij het uitge ven van postzegels voorbij te gaan aan controversiële onderwerpen. Zou de staatssecretaris zelf geloven wat hij daar neerschreef, vraag je je dan af. Even bladeren in een catalo gus van Nederlandse postzegels van de laatste tien jaar uit eigen erva ring weten wij: een werk van tien mi nuten had hem tot het inzicht kun nen brengen, dat hij beslist een ander smoesje had moeten bedenken om zijn eigen opvattingen een schijn van ob jectiviteit te geven. In 1964 en 1969 werden postzegels uitgegeven ter viering van het tweede en derde lustrum van het Statuut voor het Koninkrijk allerminst een schoolvoorbeeld van een onomstreden onderwerp. In 1965 werd een speciale zegel ge wijd aan het jubileum van het korps mariniers, hoewel menig lid van de landmacht zo zijn eigen gedachte over dat korps heeft. In 1967 bevatte een zomerzegel een afbeelding van een in de kring der badgasten en wie behoort daar op zijn tijd niet toe? uitermate contro versieel creatuurtjc: de kwal. Het jaar daarop werden de omwonenden van Schiphol verbijsterd door een postze gel die de ontwikkeling van de lucht vaart moest illustreren, en in 1969 was men kennelijk voor een ogenblikje vergeten, hoe diep de controverses rondom de figuur van Erasmus in ons land hebben ingegrepen. In 1971 was niets meer of minder dan de veertiende volkstelling onderwerp van een speciale postzegel. Uit 1972 herinnert de heer Van Huiten per soonlijk zich misschien nog wel de discussies over de Delta-zegel met een afgesloten Oosterschelde daarop. En wie is het tandengeknars en het diepe -verdriet van een groot aantal doorge winterde VVD-ers vergeten, toen in 1972 een liberaal als Thorbecke tot de eet .der postzegels werd verheven? Conclusie; is het eigenlijk niet wèl zo aardig om'de bevolking gelegenheid te geven, ook op het postkantoor blijk te geven van voorkeur of afkeer. Het zal ongetwijfeld heel wat PPR-ers een geweldige kick geven om aan het lo ket een NAVO-postzegct te weigeren. Waarom onthoudt partijgenoot Van Huiten hun die kans? Een groep leerling-verpleegsters en -verple gers slikt de personeelsstop voor de zieken huizen niet langer. De druppel die de emmer heeft doen overlopen waren de ontslagen van leerlingen aan het einde van hun oplei ding, wat vooral in Limburg en Noord-Bra bant zou zijn gebeurd. Vertegenwoordigers van leerlingenraden uit 22 ziekenhuizen heb ben daarom besloten dinsdag dan begint de Tweede Kamer met de behandeling van de begroting van volksgezondheid staats secretaris Hendriks met een protestdemon stratie op het Binnenhof en een handteke ningenactie te benaderen. Ze willen de staats secretaris van volksgezondheid onder ogen brengen dat de opleiding van de verpleeg kundige, en daarmee ook de zorg voor de ziekenhuispatiënt, in het nauw dreigt te komen. door Huib Goudriaan HAARLEM 'In het zuiden van ons land loopt nu een groot aan tal gediplomeerde verpleegkundi gen in de WW. In Noord-Brabant waren er gediplomeerden, die wat formeel moet opnieuw sol liciteerden, maar niet werden aangenomen. Later bleek dat het zelfde ziekenhuis voor de oplei ding wèl een groep nieuwe leer lingen had aangenomen'. Dit zegt verpleegkundige Eef van der Meer uit Haarlem, secretaris van de Landelijke Werkgroep Leerlingenra den. Hij vertelt de laatste weken veel berichten te hebben ontvangen over ontslagen van verpleegsters of verple gers, die zojuist hun diploma hadden behaald. Namen van betrokkenen of ziekenhuizen wil hij niet noemen. Van der Meer vindt deze gevolgen van de personeelsstop, vorig najaar af gekondigd door staatssecretaris Hen driks voor alle ziekenhuizen en in richtingen, symptomatisch voor de miskenning van het beroep van ver pleegkundige. 'Als wij de Landelij ke Werkgroep Leerlingenraden in de publiciteit komen, schijnen we de indruk te wekken op negatieve wijze iets te brengen, maar dat is niet zo: wij stellen alleen maar aan de kaak.' De werkgroep heeft in de eerste plaats kritiek op de nu actuele perso neelsstop, die opk tot gevolg heeft en dat door uitdunning van het perso neelsbestand de achterblijvende ver pleegkundigen (vaak jonge, nog oner varen krachten) te zware verantwoor delijkheden moeten dragen. 'Het werk zal nog meer terechtkomen op de schouders van achttien- en negentien jarige leerlingen, die vol idealen be ginnen, maar die door de grote ver antwoordelijkheid al spoedig in een stress-situatie raken.' Geen nieuw geluid. Op vier december vorig jaar sloeg de Katholieke Unie van Verpleegkundiger en Verzorgen den op een soortgelijke wijze alarm. De Unie stelde: 'De aangekondigde personeelsstop is alleen reeds onaan vaardbaar gezien vanuit de opboouw van het persoeelsbestand in de veer- pleegkundige en verzorgende sector. Uit de statistiek personeelssterkte 1972, opgesteld door het Nationaal Ziekenhuisinstituut (NZI) blijkt, dat per eind december 1972 in de instel lingen van intramurale gezondheids zorg (ziekenhuizen en instellingen red.) 28.460 verpleegkundigen en ver zorgende werkzaam zijn en 39.370 LEERLING-verpleegkundigen en LEERLING-verzorgenden. Een uiter mate groot deel van de zorg aan de patiënt wordt derhalve verleend van uit een niet of niet volledig gekwalifi ceerde groep.De personeelsstop nu creëert in feite de situatie, dat ruim 39.000 mensen in de intramurale ge zondheidszorg tegen niet onaanzienlij ke kosten worden opgeleid voor een beroep, dat ze bij een voortduren van de personeelsstop waarschijnlijk niet zullen kunnen uitoefenen, terwijl de ze zelfde 39.000 mensen thans onmo gelijk gemist kunnen worden.' Te mooi voorgesteld Een andere klacht van de heer Van der Meer is dat in advertenties en bij het aanwelven het werk te mooi Verpleegkundigen-in-opleiding hebben al eerder aan de bel getrokken. Op deze foto een demonstratie, begin vorig jaar, in Utrecht. Daar ging het vooral tegen het feit dat zij zowel leerling als werknemer zijn. wordt voorgesteld. 'In de geest van: werk in een bosrijke omgeving, dicht bij het strand, een mooi vak, het die nen van de medemens enz. Als dan blijkt dat het allemaal anders is, en dat je als goedkope werkkracht wordt gebruikt, daalt je enthousiasme met de dag.' Een derde grief ook al va ker naar voren gebracht is dat er geen afgeronde functiebeschrijving be staat voor de verpleegkundige. Leer lingenraden in Haarlem hebben nu een werkgroep gevormd, die een taak- en functieomschrijving wil opstellen. Waarom gebruikt de Landelijke Werkgroep Leerlingenraden de term 'goedkope werkkracht'? De heer Van der Meer vertelt dat de leerlingen- schaal tussen de 550 en 800 gulden per maand ligt en verduidelijkt dat 'goedkope werkkrachten' vooral slaat op het misbruik van leerlingen voor werk dat ze in feite nog niet mogen doen. 'Je hoort dat je altijd moet klaarstaan voor de patiënt en dat je de patiënt moet begeleiden, maar dit begeleiden wordt verlangd van men sen van achttien en zeventien jaar. die meestal zelf nog begeleiding nodig hebben.' In een folder van de Coördinatieraad van Amsterdamse Leerlingenraden, uitgegeven ter gelegenheid van de 'Dag van der verpleging* van vorig jaar werd het dragen van te zware verantwoordelijkheden als volgt om schreven: 'Ais je avonddienst hebt en je bent toevallig de oudste van de dienstdoende leerlingen, dan functio neer je als afdelingshoofd met alle verantwoordelijkheden van dien.' Het misbruik van leerlingen voor werkzaamheden, die ze nog niet aan kunnen, vloeit volgens dr. M. C. de Haan, directeur-geneesheer van het Eindhovense Diaconessenhuis. ook voort uit de verhouding aantal leer lingen en aantal gediplomeerden: zes tig procent leerlingen en veertig pro cent gediplomeerde krachten. 'Deze verhouding is bepaald door het Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven en de leerlingenraden zouden zich hierover moeten beklagen bij het COZ en niet bij de ziekenhuizen.' Dr. de Haan: 'Hieraan is het ook te wijten dat zie kenhuizen zojuist gediplomeerden ontslaan en nieuwe leerlingen aanne men; de verhouding zestig-veertig moet worden gehandhaafd.' Kwalijk gevolg personeelsstop Dr. De Haan is als secretaris van de Stichting Regionaal Opleidingsinsti tuut voor Verplegende en Verzorgen de Beroepen te Eindhoven voorstan der van het opleiden van verpleeg kundigen op scholen en niet in zie kenhuizen. Hij meent dat de landelij ke werkgroep leerlingenraden zich meer zou moeten bezighouden met een vernieuwing van de opleiding (op scholen inplaats van in ziekenhuizen) dan met klachten over de salariëring. Uitgaande van de salarisschaal van 1 augustus 1973 verdient een eerste jaarsleerling 778 gulden per maand (minimaal zeventien jaar oud), een tweede-jaars-leerling 822 gulden, een derde-jaars-leerling 905 gulden en een vierde-jaars-leerling 1032 gulden per maand. Als de leerlingen inwonend zijn wordt door de ziekenhuizen voor kost en inwoning 175 gulden per maand ingehouden. Een salariëring waarvoor menige student het zou wil len doen', aldus dr. De Haan. Grote aanbod Hij heeft de indruk dat de ontslagen van pas gediplomeerde verpleegkundi gen in het zuiden, voortkomen uit het grote aanbod aspirant-leerlingen. Hierdoor is er ook een betere selectie al bij het aannemen voor de oplei ding me: als gevolg dat er minder afvallen tijdens de opleiding en dat er meer het diploma behalen. Bovendien is er een toenemend aantal gediplo meerden dat, als ze gehuwd zijn, blijft werken. Veel van de door de leerlingenraden gewraakte misstanden vloeien volgens dr. De Haan echter voort uit de ver menging van het leerling-zijn en het werknemers-zijn, dat onlosmakelijk verbonden is aan de huidige opleiding in ziekenhuizen. 'Werkdoelen gaan vaak voor de leerdoelen en dit is in principe fout bij elke opleiding", al dus dr. De Haan. die een school voor de verpleging en een toekomstige ver pleegkundige faculteit bepleit. Terwijl veel Nederlanders zich druk maken over de 'vraag, of het nu wel echt nodig was, de brand stof voor hun auto een tijdje te rantsoeneren, is er een zwijgende meerderheid van de mensheid, wier levensverwachtingen recht streeks door de oliecrisis worden bedreigd. Dezer dagen publiceerde de New York Herald Tribune gege vens uit een studie van de Wereld bank over 39 ontwikkelingslanden. Hun gezamenlijke uitgaven aan olie zullen dit jaar stijgen van 5 tot 14 miljard dollar. Deze stijging doet het hele bedrag aan ontwikke lingshulp teniet, dat deze landen voor dit jaar ontvangen, want dat bedraagt 7 miljard dollar. Van deze verontrustende feiten zouden onze lezers gisteren kennis hebben kunnen nemen, ware het niet, dat door een misverstand het eerste gedeelte van een hoofdarti kel, gewijd aan de derde wereld en de oliecrisis, was weggevallen. In dit gedeelte werd tevens aange toond, hoe bijzonder zwaar een land als India door de prijsstijging van de olie wordt getroffen, Om dat nog even uit te leggen: India ging dit jaar in met een deviezen reserve Van ruim 700 miljoen dol lar. Het zou dit bedrag ja, nog veel meer dan dat hard nodig hebben om de kapitaalgoederen aan te schaffen, die het voor zijn ontwikkeling nodig heeft, en om bij eventuele oogstmislukkingen voedsel te importeren. Ook dit schrale perspectief is door de olie crisis weggevaagd. Alleen al om zijn oliebehoeften te dekken, zal India dit jaar meer dan 700 mil joen (te weten: één miljard) dollar nodig hebben. Men kan zich afvragen, of de Ara bische landen, waar nu een onge kende opeenhoping van kapitaal plaatsvindt, niet d morele plicht hebben, de zwaar getroffen ontwik kelingslanden bij te springen. Deze vraag werd in het tweede wel geplaatste-deel van ons commen taar behandeld. Wij vatten de be antwoording nog even samen. Het is niet waarschijnlijk, dat de Arabische landen eigener beweging een soort Marshallplan voor hun vroegere lotgenoten zullen ontwer pen. Maar hopelijk tonen ze zich niet ongevoelig voor het beroep dat de 'groep van twintig' van het Internationaal Monetair Fonds op hen heeft gedaan, om ontwrichting van het internationale geldstelsel te voorkomen. En hopelijk zullen ze eveneens ontvankelijk blijken voor het beroep, dat de zg. niet-ge- bonden landen stellig nog op hen zullen doen, om de solidariteit met de derde wereld die de 'rant- soeneringspolitiek' van de Arabi sche landen merendeels heeft ge steund niet te verwaarlozen, nu die solidariteit de Arabische lan den geld zou moeten kosten. Van onze weerkundige medewerker Vandaag registreert De Bilt het ie- nentwintigste vorstvrije etmaal in suc cessie. Van 5 januari tot en met 24 ja nuari is de temperatuur dan onafge broken op of boven het vriespunt ge weest. Dat is wel een bijzonderheid. Er zijn deze eeuw slechts twee lange re reeksen sinds 1 januari. Op de eer ste plaats blijft 1951 met tweeëndertig onafgebroken vorstvrije dagen (11 ja nuari tot en met 11 februari), op de tweede plaats 1944 met zesentwin'ig (18 januari tot en met 12 februari). Vandaag laat 1974 het jaar 1930 ach ter zich. Laatstgenoemd jaar leverde een reeks van twintig vorstvrije da gen (1 tot en met 20 januari). En nog steeds ziet het er niet naar uit dat koning Winter in West-Europa serieu ze plannen uitbroedt. Er zit dus te- slist wel een kansje in dat 1974 het jaar 1944 van de tweede plaats drukt. Dat zou dan volgende week donder dag het geval kunnen "zijn. De weer kaarten bieden voortdurend ongeveer eenzelfde beeld met diepe depressies bij de zuidpunt van Groenland en rondom IJsland. Als gevolg daanmn waaien er in Wes l-Europa vrijwel constant zuidweste lijke winden, die zachte lucht aanvoe ren waarin van tijd tot lijd een re genstoring meekomt. Ook vandaag la ter op de dag zal het van het westen uit weer nat wo'den. De winter is in Rusland ook niet meer wat hij ge weest is. Gistermiddag vonden we ia Europees Rusland geen lagere tempe ratuur meer dan minus 22 graden en dan nog uitsluitend in het noorden. Hier enkele voorbeelden: Moskou mi nus 6, Smolensk minus 8, Kazan en Moermansk minus 12, Onega en Cho- yna in noord-Rusland resp. minus 16 en minus 19. Agchangel minus 18 gra den. In Naryan-Mar ten westen van de Woeste Oeral was het minus 22, in Barentsburg op Spitsbergen minus 17. Tenslotte op verzoek enkele tempera- turen uit verre oorden, waargenomen om èéèn uur 's nachts onze tijd: Man- daly, Birma 12 graden, Calcutta 21, Bangkok 21, Saipan (Marianum) 26 graden, een station op de Marshall-Ei landen 29. Da-Nang in Vietnam 21, Saigon 23 (dauwpunt 21), Medan 22 (dauupunt 22), Tarakan 25 (dauw punt 24) en Menado 26 (dauwpunt 24 graden) HOOG WATER Vllsslngen 3.39-15.59. Ha- nr.gvlitsluizon 5.22-17.30. Rotterdam 6.13- 18.43. Schcvenlngen 4.53-17.01. IJmulden 5.29-17.37. Den Helder 5.22-17.30. Harlingen 11.42-23.55. Delfzijl 1.24-13.53. onder redactie van loessmil teerd praten, af en toe een losse opmerking over studenten die alle maal in auto's rijden, even een paar rechtse snieren aan het adres van de communisten die een paar honderd kilometer hiervandaan klaar staan voor de aanval, en de stemming zat er in. Zo'n man als Klein haalt daar niet bij. Hij krijgt zelfs alle gelegen heid om de studenten rustig uit :e leggen dat hun acties rondom het collegegeld erg vervelend worden. Het kan hemzelf niet schelen, maar andere mensen raken er toch geïrriteerd door en krijgen een he kel aan alles wat met universitei ten te maken heeft, dat zou toch jammer zijn. En als de sfeer al te amicaal wordt (Jullie hadden voor de verkiezingen beloofd dat het collegegegeld teruggebracht zou worden naar tweehonderd gulden') wijst Klein zijn jeugdige gespreks partner op het feit dat hij nog wel graag met 'u' wordt aangespro ken. En dat gebeurt. Je houdt je hart vast als je bedenkt dat deze studenten begin maart moeten demonstreren tegen de 'fi nanciële noodsituatie' van de stu dent. Als verslaggever zou je soms terug verlangen naar een rechtse rege ring. Een man als de vroegere mi nister De Brauw slaagde er ten minste in de hartstocht der stu denten op te zwepen en hun de monstraties tot een succes te ma ken. Kom daar nu eens om. Het treffen tussen staatssecretaris Klein en ongeveer vijftienhonderd Amsterdamse studenten deze week was maar een matte vertoning. De sporadische gehoorde spreekkoren: 'de vijfhonderd gulden nooit, nooit, nooit' klonken hol in de nog altijd als aula diendende Lutherse kerk. Dat betekent niet dat de studenten 't eens zijn met de plannen die dr. Ger Klein heeft voor 'n nieuw beur zenstelsel. Vooral de rentedragende leningen vinden zij een onverteer baar element in Kleins plannen. Klein is nauwelijks beter dan zijn voorganger De Brauw, vinden zij. Geen wonder dat De Brauw «1 verklaard heeft dat de voorstellen van Klein (basisbeurs, extra gift voor studenten van minder draag krachtige ouders, rentedragende le ningen daar bovenop voor iedereen tot een maximum van 7.000) in de lijn liggen van de ontwikkeling die onder zijn eigen gezegend be wind al begonnen was. De cijfers zijn misschien wat anders (de dui zend gulden collegegegeld van De Brauw zijn omgetoverd in vijfhon derd gulden 'onderwijsbijdrage') maar verder zit het verschil meer in de presentatie dan in de inhoud van de voorstellen. En die presen tatie, daar komt het dan op aan. Jonkheer De Brauw ('vuile boef) begreep wat er op zo'n massale studentenbijeenkomst van hem verlangd werd. Een beetje geaffec- Blote Berkhouwer behoeft een tweede, rectificatie. Gisteren lieten we weten dat de Volkskrant iets had moeten goedpraten, omdat dr. Anne Vondeling NIET 's nachts in een Tweede Kamer-toilet de rug van de ontblote WD-er had hoe ven wassen. Dat bleek, rectificeer de de krant, achteraf een werkster te zijn, althans zij was degene die mr. Berkhouwer bloot op de w.c. had gevonden. Gisterochtend kwam de Volkskrant met wéér een nieu we versie op het nachtelijk avon tuur, ditmaal van de hand van Vondeling zelf, die de volgende tekst als de enige waarheidsgetrou we dicteerde: 'De passage in het interview met hem is ten onrechte aan dr. Von deling toegeschreven. Mr. Berkhou wer werd aangetroffen door een werkster, die het weer aan dr. Vondeling vertelde, die haar daar op vertelde dat het heel erg was en dat hij mr. Berkhouwer zou vragen in het vervolg alles aan te houden als hij zich ging wassen, want dat het geen pas gaf, als het volk te weten zou komen dat een Kamerlid bloot is als hij zijn kle ren uittrekt'. En iedereen zich nou maar afvragen wie Berkhouwer heeft geholpen z'n achterkant schoon te krijgen. Het riekt al weer behoorlijk naar carnaval In het zuiden. De praal wagens, waaraan al aardig wat we ken gewerkt wordt, naderen hier en daar al hun voltooiing. Deze. gewijd aan de verkcersactlc 'val helm-hoofdzaak', zal op 25 februari meerijden in de carnavalsoptocht in Den Bosch. De helmen zijn zo groot uitgevallen, dat voor een hoofd waar zo'n ding eventueel op zou vallen, ernstig gevreesd moet worden. 'Allah heeft ons behouden' was het eerste dat de ongeveer zevenhon derd passagiers van een in 't berg achtige oosten van Turkije ge strande trein huilend van blijdschap uitriepen, toen ze na bijna twee dagen wachten in de ijzige kou hun redders zagen opdagen. Hoewel de trein kort na het ver trek uit Erzincan op weg naar Is- tanboel op maar dertig kilometer van de de stad Elazig in zware sneeuwstormen was vastgelopen, kostte het de reddingsploegen nog twaalf uur om de gestrande passa giers in de dichte mist en sneeuw op te sporen. Legereenheden moes ten eerst pet vlammenwerpers bergen sneeuw wegsmelten, voor ze de wagons konden bereiken. De honderden mensen in de trein waren hongerig en tot op het bot versteend, want niet alleen sneeuwde het aan één stuk, maar ook hadden ze het vierenveertig uur moeten uithouden bij een tem peratuur van dertig graden onder nul. Wonder boven wonder waren ze allemaal nog in een tamelijk re delijke conditie. 'We hebben aard bevingen, branden, overstromingen en oorlogen meegemaakt', zei een oude, in haastig aangesleepte de kens gewikkelde man. 'maar nog nooit hebben we zo lang op de dood moeten wachten. En hoewel we het nog niet begrijpen, zijn we na al die uren toch nog aan de dood ontsnapt. Allah heeft ons ge spaard'. Achmed moet wel een heel bijzon der dier geweest zijn. Z'n tanden alleen al brengen volgens kenners een kleine veertigduizend gulden op en dat zijn er maar twee. Nu zijn die tanden ook de tegen de 200 kilo per stuk wegende ivoren slagtanden van een zeer beroemde olifant, die in het dorre noorden van Kenia een natuurlijke dood ge storven is, naar schatting 75 jaar oud. Achmed in Kenya net zo'n ge wone naam voor een olifant als bij ons Jumbo was bij zijn leven al een legende. Voordat de Keniase president Jomo Kenyatta hem in 1970 bij decreet tot beschermde olifant had uitgeroepen, was het zijn soortgenoot Mohammed in 1956 hoogbejaard overleden wiens naam op ieders lippen was. Achmed leefde in het wildreser vaat Marsabit druk bezocht door buitenlandse toeristen die speciaal voor hem een flinke omweg maak ten. Sommige Kenianen werden helemaal lyrisch en droegen ge dichten aan de olifant op. En als bewoners van het gebied waar de olifant rondtrok, er over klaagden dat hij hun gewassen opvrat, kre gen ze van de onderminister voor wilde-dieren-zaken te horen, dat Achmed mocht eten waar hij trek in had en dan kregen de boeren een vergoeding van de regering. De dood van de beroemde olifant is officieel door de regering be kendgemaakt. Met Achmed is zijn faam niet verwenen, omdat het ko lossale dier vermoedelijk zal wor den opgezet. 'Hallo? Met TV-handel Jansen???

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7