Pomphouders dwars tegen justitie in Verzet tegen bouw van huis van bewaring endriks etreurt erwerpen dvies Brandweer wees al op grote gevaar In deze krant Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 van het ANPzèlf! exclusieve herenkleding Modehuis SL00S landbouw rai MOUW OMHOOG VOOR OUDE BEURS Grote verwarring over vervolgingsbeleid Ministerie volkomen verrast Onderzoek rol ambassadeur bij bomaanslag Opstandje Een krant per liter Niéuwe Leidse Courant VRIJDAG 25 JANUARI 1974 54ste jaargang no. 251 IHRISTELIJK dagblad voor leiden en omgeving ïstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Voor Stille Rijn 11 Leiden Telefoon 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Muller Zie verder pagina 5. (ADVERTENTIE) tentoonstelling land-en tuinbouwmechanisatie 2f 22 23 24 25/26 dagelijks van 9-17 uur: toegangsprijs f a amsterdam B~a i Trein-toegangbiljetten bij NS-slations Zacht In de ochtend opklaringen. In de loop van de dag meer bewolking en later plaatselijk «vat regen. Matige, later af en toe krachtige wind uit west tot zuidwest. Maxi mum-temperaturen circa 7 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: Wisselvallig en weinig verande ring in temperatuur. Morgen Zon op: 08.30 Zon onder: 17.10 Maan op: 09.12 Maan onder: 21.01 Binnenland Ier niet terug een onzer verslaggevers lECHT Staatssecretaris idriks (volksgezondheid) 'be rt' het dat de provincie en de eente Utrecht zijn advies, om een oplossing van het Dennen conflict te komen, niet opvol- i. Het provinciaal- en het stads- iuur van Utrecht menen dat igkeer van Carel Muller naar zwakzinnigeninrichting Den- ndal onaanvaardbaar is. Utrechtse besturen zijn tot die iclusie gekomen nadat ze talrijke prekken voerden met ondermeer college van directeuren, de Wil- Arntsz-raad-in-oprichting, liet ou- comité Dennendal en de oudercom- sie van de Denrtendal-sehor 1. Wel uit die gesprekken gebleken dat ir de op Dennendal in praktijk ge- nachte ideeën met betrekking tot de akzinnigenzorg veel waardering be- at. 'Die ideeën mogen niet worden gelaten' vinden provincie en ge en te Utrecht. ndaag al begint het overleg over de ivulling van het bestuur van de i-stichting, dat zoals bekend nu uit maar twee personen bestaat, heren J. A. Middelhuis en drs. W. ïchsel. Formeel heeft het zittende tuur de bevoegdheid nieuwe kandi- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Justitie en garagehouders gaan hard tegen hard nu de Bovag alle pomphouders in Nederland heeft opgeroepen om vanaf vandaag de benzine ook zonder bon te verkopen. Ook met in gang van vandaag gaat justitie optreden tegen pomphouders die 'bewust in gebreke blijven'. Dit besloten gisteren de vijf procureurs-generaal in overleg met het ministerie. Textieïroof in zuiden neemt ernom toe Koningin Juliana heeft gistermiddag een twee en half uur durend bezoek gebracht aan het achttien eeuwen ou de Romeinse schip, dat in het Alphen- se dorp Zwammerdam is gevonden. De financiële reddingslijn die veertien dagen geleden voor behoud van dit schip, is uitgeworpen door een plaat selijk gestart actie-comité heeft nu honderdzestigduizend gulden opge bracht. Het is daarmee zo goed als ze ker geworden dat de zevenendertig en een halve meter lange boot in het scheepsmuseum te Ketelhaven zal be landen. De koningin, die om half drie in Zwammerdam arriveerde, had zelf om de bezichtiging van de vindplaats verzocht. Maandag hoopt men de benodigde kwartmiljoen voor de berging en con servering van het Romeinse schip bin nen te hebben. Dan zal terstond een begin worden gemaakt, met de ber gingswerkzaamheden. Aan het slot van koningin Julinana's bezoek bleek de Romei.nse stenen ko gel, die prof. dr. W. Glasbergen haar had willen anbieden, spoorloos te zijn. In de consternatie ging het een serveerster dagen. Zij herrinnerde zich een in een plastic zakje verpakte rotte 'sinaasappel' in de prullemand te heb ben gedeponeerd. De inhoud daarvan was nog net niet op de stortplaats ge ledigd, zodat do koningin alsnog haar herinneringsgeschenk in ontvangt kon nemen. De vergissing was overigens begrijpelijk, want de koningin zag de kogel zelf in eerste instantie voor een aardappel aan. Foto: de heer Samson van het actieco mité voor behoud van het schip de monstreert een uit de tweede eeuw afkomstige Romeinse armband-beurs waarin een holte is om geld op te bergen. Een woordvoerder van het ministerie van justitie toonde zich gisteravond volkomen verrast door de 'gekke' situ atie. De Bovag, waarin 95 procent van alle pomphouders in Nederland zijn vertegenwoordigd, deed gisteren z'n oproep tot wat als gezien wordt 'bur gerlijke ongehoorzaamheid' in een spoedvergadering in het Haagse Con gresgebouw. De ministeries van justi tie en economische zaken bleken vol komen overrompeld door het nieuws. Direct werd beraadslaagd welke tegen maatregelen genomen zullen worden. De strijd tegen de door de Bovag ge- predikte rebellie zal vandaag in de ministerraad verder uitgevochten wor den. zo luidde gisteravond de ver wachting in Den Haag. Het besluit van de Bovag komt °p een ogenblik dat het bonnenstelsel voor benzine nog tien dagen geldig zou zijn. Vol gens de juridische diëtist van de Bo vag is het besluit om ook zonder bon nen benzine aan klanten te leveren een gevolg van het feit 'dat de rege ring een onzekere rechtstoestand heeft laten voortbestaan: zij maakt wel een wet maar straft de overtre ders ervan niet'. De pomphouders die zich niet aan c'e wet hielden werden daarom bevoordeeld boven degenen die de wet naleefden. Daarom is het Actie van reclasseringsambtenaren en maatschappelijk werkers: AMSTERDAM Bij Amsterdamse rfeclasseringsinstellingeii en liet maatschappelijk werk is grote verontrusting ontstaan over het plan om aan het industrieterrein aan de Amstel een nieuw huis van bewaring te bouwen. Het nieuwe complex, dat 125 miljoen zal gaan kosten, dient ter vervanging van het al jaren verouderde huis van bewaring in het centrum van de hoofdstad. De nieuwe behuizing moet plaats bieden aan zeshonderd gevangenen. niet zo verwonderlijk dat de pomp houders tot deze beslissing zijn geko men, zo heeft de Bovag laten weten. De Bovag die het recht in eigen hand genomen heeft, is een openlijk con flict met de regering aangegaan, aldus wordt het optreden van de organisatie in Den Haag uitgelegd. Juist gisteren besloten de procureur- generaals dat de politie voortaan zal gaan optreden tegen pomphouders die 'duidelijk opzettelijk' de benzine bon loos verkopen. 'Het zal in deze opzet niet zo zijn dat regelmatig controles worden gehouden maar zodra de ver koop opvallend gebeurt, met borden en reclame, zal eerst waarschuwend worden opgetreden en later proces verbaal worden opgemaakt', aldus gis teren :n woord-oerder van het mi nisterie van justitie. Mochten er toch nog vervolgingen worden ingesteld, dan zal dit volgens de juridische dienst van de Bovag niet tot het vaststellen van overtre dingen van de wet kunnen leiden. Formeel zal de pomphouder zich dan kunnen verdedigen met een argument dat hij dt klant bonnen geschonken heeft een schenking is niet verbo den waarop de klant de bonnen weer heeft ingeleverd om daarop ben zine te krijgen, aldus de juridische af deling van de Bovag. Wanneer wij rret tot een dergelijke maatregel hadden besloten, zouden de verliezen, die nu geschat worden op ongeveer 3750 per werknemer per maand, nog groter zijn geworden, al dus Bovag-voorzitter Nefkens, die het onbegrijpelijk vindt dat de distributie niet onmiddellijk is afgeschaft. Een deel van de geldelijke verliezen zou, aldus de pomphouders, door de regering vergoed kunnen worden door de accijns op benzine te verlagen, maar de prijs te handhaven, waardoor de winstmarges voor de pomphouders nu ongeveer twintig cent per veer tig liter vergroot kunnen worden. De Bovag meent, dat het wedderom invoeren van een autoloze zondag on nodig is. Het aanhouden van zo mogelijk vrijwillig een maximum snelheid van tachtig kilometer per uur levert volgens de Bovag al de be nodigde 15 pet bezuiniging op. Maatregelen Om na de periode van distributie het Zie verder pagina 5. Buitenland Zuid-Vielnam laat VS betalen voor vluchtelingen Kerk Zuster Folk erts en haar varende polikliniek Kunst Tslamathematica' kunst in cijfers Sport De sociale begeleiding van Piet Kleine17 Lezers schrijven 2 Wal lezers (uicl> lezen2 Itiidfo en tv Strips, feuilleton 6 Recept Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Evcil puzzelen 11 Autonieuws It filmpremières 11 Reurs lfi familieberichten 20 DEN HAAG Buitenlandse zaken gaat onderzoeke i of de beschuldigin gen van de Griekse verzetsorganisaties tegen de Griekse ambassadeur in Ne derland de heer Kottakis waar zijn. De verzetsorganisaties beschuldigen ambassadeur Kottakis ervan, een rol te hebben gespeeld bij de bomaansla gen die in 1969 door rechts-fascisti- sche groeperingen in Milaan zijn ge pleegd. Buitenlandse zaken verkeert, zo werd ons door een zeer betrouwbare be richtgever verteld, niet in de positie dat een officieel onderzoek naar de activiteiten van de heer Kottakis kan worden ingesteld. Het verzet tegen de bouw v-an een nieuw- kolossaal huis van bewaring zeven torenflats en een hoofdgebouw is opgelaaid nu bekend is gewor den, dat de aanbesteding binnenkort zal plaatsvinden. Een groep reclasse ringsambtenaren en maatschappelijke werkers is inmiddels begonnen met een artie tegen de bouwplannen. In een brief, die is gericht aan alle hulp verlenende instellingen die werkzaam zijn op het terrein van het Amster damse gevangeniswezen, vraagt de ac tiegroep om adhesiebetuigihgen. De resultaten van de actie zullen \olgen- ADVERTENTIE) Dit nummer staat ookvóórïö uwtelefoongids. MIC de week woensdag bekend worden ge maakt. In de brief schrijft de actiegroep dat de bouw van em nieuw- super-electro- nisch beveiligd opberghok voor zes honderd mensen in tegenspraak is met de huidige ontwikkeling op het terrein van het gevangeniswezen. 'Het is alsof hier word', geprobeerd sociaal ondervoede mensen te 'genezen met een hongerkuur.' aldus de actiegroep. Verder wordt in dc brief opgemerkt dat ons justitiebestel op strafbaar ge drag dat vaak is voortgesproten uit een materieel en emotioneel isole ment nauwelijks andere reacties kent, dan nog verdergaande isolatie, door opsluiting in huizen van bewa ring of in gevangenissen. 'Het inzicht dat een dergelijke reactie slechts leidt tot verdere vereenzaming is niet nieuw,' aldus de groip. Tenslotte wordt gezegd dat de uitvoe ring van het bouwplan tot elke prijs moet worden voorkomen, met name omdat daarmee minstens voor de eerstvolgende vijftien jaar een rich ting wordt ingeslagen, die volstrekt tegengesteld is aan de huidige visie' op et gevangeniswezen. Behalve tegen de bouw van het nieu we huis van bewaring aan de Amster damse Wenckebachstraat zelf. bestaan er ook bezwaren tegen het plan om in hot nieuwe complex een psychiatri- Zie verder pagina 11. Na de identificatie van haar dode 7.0011 wordt een moeder, in een shocktoestand per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. 23 jongens in Heusden verbrand HEUSDEN/HASSELT Bij een brand in een Katholiek jongens pensionaat in het Belgische Heusden zijn woensdagavond drieën twintig jongens tussen twaalf en vijftien jaar om het leven gekomen en twee ernstig gewond. De jongens sliepen op de zolderver dieping van de slaapvleugel van het college. Zij werden in hun slaap ver rast door een sterke rookontwikkeling op één van de slaapzalen, waarschijn lijk ontstaan doordat één of meerdere jongens stiekem probeerden een siga ret te roken. Volgens de brandweer wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheit' dat een vonk van een sigaret of een lucifer is overgeslagen op het zeer brandbare materiaal op de slaapzalen, die bestaan uit ongeveer zestig kamertjes van twee bij twee metei. waarin elk der leerlingen zijn studieboeken en kleren had opgesla gen. Tot half elf hadden de jongens van de twee laagste klassen van het college, een permanente bewaking op de zaal. Vermoed wordt dat de jongens het vertrek van de waakpater hebben af gewacht om ongestoord te kunnen ro ken. Direct na het ontdekken van de brand werd groot alarm geslagen. Toegesnelde paters gingen de slaap zaal op en probeerden de jongens wakker te maken. Dit lukte he«i Zie verder pag. 5 DEN HAAG Naar eerst gisteren beke d is geworden is er vorige week woensdag in de 'bunker' van de Schc- veningse strafgevangenis, het zwaar beveiligde complex voor langgestraf ten die in andere strafinrichtingen niet te handhaven zijn. een opstandje geweest. Volgens de justitie is de rust er inmiddels teruggekeerd. Vijf gedetineerden in het officieel 'de oosthoek' geheten complex vernielden de inventaris en trokken onder meer de sanitaire voorzieningen, zoals was bakken en kranen van de muren. Als u voor 88 cent één liter super-benzine tankt, be taalt u 59 cent aan accijns en btw. De kleinhandel ver dient er bruto 6 cent aan, de groothandel ontvangt voor vervoer, raffinage en transport 13 cent (en daar in zit tevens de winst). Blijft over een produktieprijs van 10 a 11 cent per liter. Merkwaardige verhoudingen. Wist u. dat u, wanneer u 40 liter hebt getankt, aan accijns en btw ongeveer de prijs van 50 kranten hebt betaald? Tank een liter tje minder en neem er een goede krant bij. Stuur eens een bon naar ons op. Hij staat hieronder. DE DIRECTIE. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap brief pa pier en pen). Pletine-schaaltje (flesscnnn- derzotters). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, Arasterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIUSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1