'Blume in Love' goed gespeelde over een bont stelletje film 'Schone' Wankel-motor verbruikt te veel benzine W/. De ABN vraagt of u even 'n zonnige vakantie komt uitzoeken. autobioj grafie 1 I Autokeus Renault 4 FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK 'De man van la Mancha' Algemene Bank Nederland Mazda 1000 en 1300 vernieuwd TROUW/KiW VRfllET VRUDAG 25 JANUARI 1974 BINNENLAND T12/koi Blume is erg 'in love', nog altijd verliefd op de vrouw waar hij zes jaar geleden van scheidde. Hij bedroog haar eventjes en dat nam zij niet. Blume loopt nu eenzaam op vakantie In Venetië met zijn herinneringen. Aan hoe het begon en fout liep. Aan de verwarde tijd daarna in Los Ange les. Blume had wel een vriendin, maar dat was het toch niet. Hij liep naar de psychiater. Zijn vrouw had een vriend, zo'n gemakkelijke volks zanger die, na de eerste jaloezie, ook zijn vriend werd. Maar zijn vrouw liep naar dezelfde psychiater. Ze leef den toch wat rommelig, en Blume, die zich op een avond niet beheerste maakte zijn ex-vrouw zwanger. Omdat het toch een comedy is, komt zij ook naar Venetië, niet om weer te trou wen, maar wel om Blume, en om te bevallen. Paul Mazursky, die ook I Love You, Alice B. Toklas en Bob and Carol and Ted and Alice maakte, heeft het ge schreven, geproduceerd, geregisseerd, en hij doet er ook nog een rolletje in, van Blume's compagnon in echtschei- dingszaken. Mazursky is een van 'de scene' zoals dat heet, en daarom zet hij zijn figuren tussen pop-musici, Zen-boedhiston, wereldverbeteraars, puur-voedseleters en stickie-rokers, een bont stelletje dus. En omdat de vrouw bij sociale zaken werkt is er ook een achtergrondje van ellende. Voor de wat droevige romantiek is de Piazza San Marco een toeristisch ge droomd natuurlijk decor. Al die om gevingen hebben Mazursky en zijn ca meraman Bruce Surtees (zoon van Robert) stemmig, en met humor, mee laten spelen. Ze passen aardig bij de toestanden van Blume, waar George Segal, eerst zonder en dan met baard, een inne mende, dromerige, zoekende en eerlij ke man van maakt. Dat is trouwens het aardige van deze film, dat de mensen waar het om gaat wel los en een tikkeltje cynisch zijn, maar dat zij het goed met elkaar menen en toch het echte zoeken. Susan Anspach as het blonde doortastende vrouwtje, dat niet van schipperen wil weten. Kris Kristofferson is Ju- werkelijkheid ook een zwervende folksïnger en blijft in de film rustig en gemakke lijk zichzelf. Marsha Mason is Blume's begrijpende vriendin. En dan speelt Shelley Winters, kostelijk komisch als immer, wat grappige tussendoortjes als een vrouw die scheiden wil. Paul Mazursky liet al zijn spelers zo na tuurlijk mogelijk gaan, er zijn zo te zien zelfs geïmproviseerde scènes bij. en hij zette ze ook in normale, soms alledaagse, situaties met gewone, maar wel geestige dialogen. Zodat het gelo ven in de toestanden en het meegaan prettig lukt. (Amsterdam, Alhambra I, 18j.) BER HULSING Sisan AnspachKris Kristofferson en George Segal in Blume in Love'. 'Twee mensen' 'Lust en begeerte' flets drieluik Drie filmpjes rondom het thema Libi do, waarom zou dat nu eens niet aar dig kunnen zijn? Wel, in de eerste plaats omdat de makers van 'De Echt genoot', 'Het Kind' en 'De Huisvader', die met zijn drieën de anderhalf uur vol maken, met weinig lust en begeer te aan het werk zijn gegaan. Ze deden het kennelijk alleen maar voor de hap, en daardoor werd het een fletse bedoening. In 'De Echtgenoot' neemt John B. Murray een nog vrij jong huwelijk bij de kop, waarin verveling en jaloezie tezamen en in vereniging voor eroti sche fantasieën zorgen. Misschien ook voor erotische slippertjes, het Is niet recht duidelijk waar de droom in de daad overgaat. 'Het Kind' van Tim Burstall is een klein genrestukje van een fin-de-siècle jongetje dat verliefd wordt op zijn gouvernante en zijn rivaal laat ve- drinken. Niet onaardig van inzet, maar het eindigt in melodrama. In 'De Huisvader" laat David Baker twee mannen, van wie de een net voor de derde maal vader is gewor den, op meldenjacht gaan. Maar die kerels gedragen zich zo walgelijk, dat hun slachtoffers voor niets te vinden zijn. Ze verliezen hun kleren in de oorlog tussen de sexen, dat is alles. De ene vent ls werkelijk naar het le ven getekend, maar dat maakt hem niet minder vervelend. (Amsterdam-Flora, 18 jr Twee mensen is weer een 'lovestory', die in Marrakech begint, voortgaat in Casablanca, zich vervult in Parijs en afloopt in New York, binnen drie da gen. En Robert Wise heeft, met zijn fotograaf Henri Decae, deze toeristi sche toer volledig uitgebuit. De bonte Marokkaanse markt Djema el Fna, de treinreis naar Casablanca, vliegvelden, taxi's, Parijs bij nacht, Seinekaden, Notre Dame, Tuillerieën, Plaoe de la Concorde, noem maar op, zijn mooi en kleurig verfilmd. Geen reisgids zal dat verbeteren. Maar al die landschappen zijn dan ook de ach tergronden voor het verhaal (van Ri chard de Roy) dat aarzelend begint en weemoedig eindigt. Lindsay Wag ner, een aantrekkelijke actrice, dat wel, is als fotomodel, die in Marokko moest zijn, vlot genoeg. Maar ook in de war. Want van de fotograaf, waar mee ze was, is ze gescheiden, en ze is 's morgens vroeg al aan de hennep 'grass') voor haar zenuwen. En Peter Fonda, lang, dun en ernstig, vindt haar meteen wel aardig, maar hij houdt haar voorlopig af. De rede nen, die hij daarvoor heeft komen er, gedurende de reis, langzamerhand uit. Hij deserteerde in Vietnam, was als banneling in Moskou en Zweden, en Marrakech dus, en gaf zich daar aan voor zijn terugtocht naar de USA. Waar hij zich moet melden en dan terstond de gevangenis ingaat Hij wil zich dus niet banden, maar eenmaal in Parijs is l'amour toch niet meer te gen te houden. En in New York, de dag daarop, is alles voorbij. Met die twee goede spelers, en Estelle Parsons als 'n licht komische reisgeno te, heeft Robert Wise het verhaaltje wel zuiver gehouden. Sentimenteel wordt het niet. Opwindend ook niet. En de uitvoerige gesprekken over de problemen, over de zijne vooral, lij ken belangrijker, of geëngageerder, dan ze zijn. Er wordt eigenlijk nog niets gezegd. Maar goed: voor wie weer eens een 'love story* wil: dit is er een. (Amsterdam-Gity 2, 14 j.) In De Man van La Mancha zet de In quisitie Miguel de Cervantes in de ge vangenis en daar laat hij de dieven, moordenaars en bijbehorende vrou wen, scènes meespelen uit zijn manus cript Don Quichotte. Door zijn ver beeldingskracht worden die dan zo goed als echt. Het zijn een paar van de bekende avonturen: het gevecht met dc windmolens cn dat met dc ezeldrijvers in de herberg, de vere ring van Dulcinea, die maar een her- bergslons is, de verovering van het scheerbekken, dat gouden helm wordt, het slaan tot Ridder van de Droevige Figuur, de nederlaag tegen de Toven aar, waardoor de Don van zijn waan geneest, en zijn sterfbed. Onder regie van Arthur Hiller zijn al die, mooii gefotografeerde taferelen, wel beweeglijke en kleurig roman tisch geworden, met goed gekostu meerde mensen in schilderachtige, voor een deel natuurlijke, decors. Nu is de film gemaakt naar de musi cal van Dale Wasserman met muziek van Mitch Leigh en songteksten van Joe Darion, zonder geheel een musi cal te worden, maar wel met behoud van ballctaehtige bewegingen en de liedjes. Die doen het op een toneel 'De avonturen van rabbi Jacob' De Avonturen van 'rabbi' Jacob, nieuw voor Amsterdam en vele plaat sen, ging voor Kerst in première in Rotterdam en is toen in ons blad al besproken. Het is een goede gekke Louis De Funes-klucht, weer geregis seerd door Gerard Ouri. De Funes is er geen rabbi in maar als ontsnappen de gijzelaar van 'revolutionairen' in Frankrijk verkleedt hij zich wel als zodanig. Zodoende. Het hele geval is weer kolder en wie om de Funes la chen kan dat zijn er velen kan zijn hart weer ophalen. (Amsterdam-City, al.) Opname uit'De ma nvan La Mancha' (ADVERTENTIE) Keus volop. Nu nog wel. Maar het is zomer vóór u 't weet De reisgidsen liggen klaar. Kom. MIHMI 7' door Sicco de Jong 5 beter dan op een doek, waar ze niet zo goed passen bij een bepaalde (film)realiteit, en de actie vertragen. Bovendien zijn Sophia Loren en Peter O'Toole geen musicalzangers. Sophia brengt weer wel een boel tempera ment in die gewaande Dulcinea, maar voor zo'n slons is zij te mooi en te waardig. En O'Toole als Don Quichot te een zwaar gegrimeerde O'Toole. die het best is als hij gewoon acteren kan, maar in de pogingen om Don Quichotte komisch te doen een ridder van de droevige figuur blijft. James Coco is wel een aandoenlijk grappige dikke Sancho Panchez, zonder dat hij het acteren zo dik aanzet als de mees ten, als Harry Andrews de herbergier bijvoorbeeld. Het groot opgezette schouwspel is wel aardig om te zien. minder boeiend om te horen, en maar zelden meeslepend. De stille sterfccè- ne is de beste, en het pleidooi voor de, eventueel waanzinnige, fantasiete genover een ellendige, wrede werkelij ke wereld, waaraan Dulcinea en San cho zich helemaal ophalen, wordt naar mijn gevoel te nadrukkelijk ge houden. (Amsterdam Du Midi, 14 j.) B. H. De Wankel-motor, het meest ge rede alternatief voor schonere uit laatgassen, verbruikt teveel ben zine. Dit heeft het Environment Protection Agency EPA te Wash ington geconstateerd. Uit een lijst van de middenklasse-auto's, die dit door de federale overheid opgerichte bureau voor milieu bescherming opstelde, blijkt de Japanse Mazda met Wankel-motor ruim twee keer zoveel benzine te verbruiken als de Chevrolet Vega 2300 van Generaal Motors. GM had plannen een speciale uitvoe ring van de Chevrolet Vega te intro duceren, die in september zou ver schijnen met de eerste operationele Wankel-motor uit Detroit. Maar vori ge maand werd al bekendgemaakt, dat deze introduktie is uitgesteld. De mo tor zou nog veel benzine verbruiken en dat is thans strijdig met de situa tie in de voorziening van motorbrand stoffen. Wel heeft General Motors al een prototype Chevrolet met Wankel motor gebouwd, dat in september op de autotentoonstelling van Frankfort werd geëxposeerd. Dit model was ech ter nog zuiver experimenteel dus niet voor de verkoop bestemd. In Amerika is inmiddels een discussie ontstaan over de toekomst van de Wankel-motor, die door de benzine- schaarste opeens in diskrediet raakt. Het EPA, dat de research naar andere motoren uit oogpunt van schonere uitlaatgassen stimuleert, heeft de Ja panse Mazda's de enige auto's, die in grote series met de uit Duitsland afkomstige constructie van dr. Felix Wankel gebouwd worden nu als de minst zuinige van alle wagens geken schetst. Ook de Amerikaanse consu mentenbond, de Consumers Union, doet dergelijke uitspraken. De Eaton Corporation, die met research naar al ternatieve motoren bezig is, meent dat de Wankelmotor binnen tien jaar zal verdwijnen. De fabrikant van de Mazda's. Toyo Kogyo uit Hiroshima, heeft de in Amerika gepubliceerde verbruikscij fers van zijn Wankel-motoren aange vochten. Bovendien heeft de hoogle raar prof. David E. Cole, die autotech niek en technologie aan de universi teit van Michigan doceert, het op nieuw voor de Wankel-motor opgeno- De Japanse Mazda RX-4 met Wankel-motor: in Amerika het dujet in brandstofverbruik. men. Men moet zich niet laten mislei den door een plotseling actuele situa tie, waar het om een oplossing op lan gere duur gaat, aldus deze zoon van GM-president Edward N. Cole. ZUINIGHEID Het aangewezen alternatief voor de automotoren, waarbij de zuinigheid niet in het geding komt, blijft de CVCC-motor van de Japanse Fabriek Honda, die een betere verbranding heeft door egn hogere luchttoevoer. Zuinigheid zou echter ook bereikt kunnen worden door niet de motoren, maar de brandstof te veranderen, in Amerika gaat daarbij de voorkeur steeds meer uit naar waterstofgas. Ook met aardgas zijn wel proeven ge daan, maar dit blijkt met name voor personenauto's, niet te voldoen. In Nederland wordt, o.m. door TNO, de mogelijkheid aardgas als motor brandstof te gebruiken, onderzocht. Amerika met Canada en de Sowjet- Unie de enige producenten van aard gas die de Nederlandse produktie overtreffen heeft op dit gebied al vele jaren research achter de rug. Het blijkt, dat voor speciale toepassingen aardgas geschikt gemaakt kan woi Hoewel veel afhangt van de prijs et omreden van het schone milieu ifoe VS steeds laag gehouden is. ie- De extra kosten van koel- of lioge< [et installaties op pompstations en 'er zware tanlcs om in de auto's de bi stof op te slaan, blijken echter ,ek personenauto's steeds te zwaar. Biaar dien zijn de wereldvoorraden aaic alsook de westeuropese prod on ten opzichte van de nog tient jaren aanwezige olie gering. Da voelen de Amerikanen meer voo n: overgang op waterstofgas, waarvaie kosten de moeite meer lonen, o Se de winning daarvan de oliewii !t verre kan overtreffen. u" Anderzijds is juist de Wankel-nel) door de Amerikaanse autoconceri^6 licentie genomen, omdat deze i f0 een zoveel compactere bouw biedtet de conventionele motor. En waaSt constructeurs woekeren met n 01 en trachten het wagengewicht tl e perken, bereikt men met de ins tie van extra brandstoftanks iaa personenauto het omgekeerde. speelt voor bedrijfswagens en bussen uiteraard minder een rol. Ruim, handig en zuinig is de Re nault 4, het model waarmee de grootste Franse autofabrikant in 1961 aan voorwielaandrijving be gon. Inmiddels is Renault de grootste fabrikant van voorwiel aandrijvers geworden en heeft de compacte Vier menige verbete ring ondergaan. Door het betrek kelijk lage benzineverbruik staat deze goedkoopste Renault thans relatief sterk in de belangstelling. Knapte vroeger nog menigeen af op het bestelauto-achtige uiterlijk van de R4, naarmate auto's steeds functione ler en minder uit oogpunt van status beoordeeld worden, vervalt dat be zwaar. Daar komt dan voor in «le plaats een hoge waardering voor func tionele zaken als de ruimte in het in terieur en het ingenieuze systeem voor het wegklappen van de achter bank. Dat kan zowel bij de Luxe als bij de Export nu in een handomdraai gebeuren. Wij hebben begin december een toch aardig grote kerstboom in 'le zo ontstane bagageruimte vervoerd. Maar er zijn meer verbeteringen aan de wagen aangebracht. De vering werd geperfectioneerd, de dashboard schakeling ging naar het normale Hl- patroon de eerste Renaults 4 had den een drieversnellingsbak en de motor kreeg meer vermogen. Dat scheelt nogal wat: men rijdt nu met 34 DIN-pk in plaats van 27 DIN-pk vlotter, maar bovendien gemiddeld zuiniger. De 4 heeft thans dezelfde 850 cc-motor als de 5 L en 6-850. Een De Renault 4 kan door het wegklappen van de achterbank zelf bestelauto dienen. krachtbron, die het juist voor deze lichtste van de drie wagen zeer goed doet. Bij hoge snelheden de Renault 4 haalt de 125 km. per uur is het la waai van deze motor nogal flink, het geen ook voor de Renault 5 een oe- zwaar was. Te waarderen zijn echter: een perfec te wegligging, prima remmen en gro te koersvastheid, prettige handelbaar heid, soepele vering en een behoorlijk zitcomfort. Alleen wat de stoelen be treft is het verschil tussen de Luxe- en Export-versie de overwinning van ruim 300 400 gulden prijsverschil wel waard: de buisframestoelen uit Je Luxe zijn minder geschikt voor wie De kleine Mazda-modellen 1000 en 1300 die geen Wankel-motor hebben zijn door de Japanse fabriek Toyo Kogyo vernieuwd. Uiterlijk hebben de ver anderingen betrekking op het front, de achterzijde en dc breedte. De modellen, leverbaar met naar keuze de één liter of 1,3 liter motor, bicden door de wijzi gingen 6 cm meer hoofdruimte en 6 cm meer breedte. Het dashboard werd ge moderniseerd en de handrem bevindt zich niet meer onder dit instrumenten paneel, maar tussen beide voorstoelen. lange ritten met de wagen wil ra Dat woord Luxe is meer een heidje. Behalve aan voorwielaandrijvin gon Renault ook met de Viei de formule van de vijfde deur, bij het uitgangspunt is dat de i opzij vier portieren heeft. De h< plank uit de Export valt gemak weg te nemen, zodat de vijfde vrijwel de gehele wat rechth< achterkant voor bagage toegan maakt. Het alweer goed twaalf jaar oud del past goed in de appreciatii dit moment, vooral doordat me sen de één op dertien en één oj tien blijft met het aantal liters ne per kilometer. Men kan zelfs stiger cijfers bereiken, indien het daarop toelegt. De De A meette zelfs 1 op 22,9 bij 60 ka uur constante snelheid, maar zo fer blijft natuurlijk in de pr wel een utopie. Samengevat is de gemodernis Renault 4 een eigentijdse auto v particulier, die er met zijn gezii op vakantie wil. Hij heeft er o bij voldoende benzinebonnen, dat duurt voor de weekei een auto aan, die economische en die over alles beschikt, wat minimaal van een auto verwacl mag Renault wel de binnens i aan de dakrand bevestigen, wan kinderen achterin fungeert dat onvoldoende. Maar veel meer.,j valt er voor deze prijs rond, ven mille niet te levqrèni pluspunt tenslotte zijn in deze de door Renault en Peygept ontwikkelde autogordels. In het kort: aantal cilinders: 4, derinhoud: 845 cc; maximum-v gen: 34 DIN-pkj, pér 100 kg.: 5,1 zineverbruik: i op I3 1 op 1 houd benzinetank: 26 liter; rei trommelreipriién met remkra grenzing: gordels: driepuntsg met eenhandsbediening; leeg ge 666 kg.: lengte: 3,67 meter; br l,4ó,rttleter; hoogte: 1,55 meter; incl. BTW: ƒ6.795,- Luxe en ■■©wport.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 14