Ministers gingen af op historische kaarten Den Haag laat het witte stadje in midden-Limburg in de kou staan Burgemeester: niet alleen verleden, maar ook heden is belangrijk jjoL'W/KWAKTET KIJI>A(. 25 JAM'iAKI 1974BI.YNB.NLA.ND T11/K13 1672), waarin hij schrijft dat hij 'de abdij en hare bezittingen en grondge bied in zijne bijzondere bescherming neemt' en waarin hij het kleine vor stendom allerlei eigen rechten geeft, zoals een eigen rechtspraak, eigen munt, eigen belastingen en eigen wet geving. Daaruit kun je toch wel con cluderen, dat het niet om een stelle tje achtergebleven lieden ging, maar om een plaats met een behoorlijk ont wikkelde bevolking (voornamelijk rij ke meisjes en vrouwen met een eigen hofhouding, die als een soort leken zusters bij de abdij behoorden). Vol gens mij is het aan deze afkomst te danken dat Thorn nog altijd meer dan de omliggende gemeenten een bloeiend cultureel leven kent. Er zijn hier twee zeer goede harmonie-korp sen, twee schuttersverenigingen, een abdijkoor en nog enkele tientallen an dere verenigingen', aldus de heer Houben. Volgens hem heeft Thorn als ne derzetting daterend van ongeveer 985 dus zeker recht op de extra uitke ring uit het gemeentefonds. Hoe denkt hij zijn recht te krijgen? Burgemeester Houben: 'Ja, we hebben zeker recht op dit extra geld, zo'n drie ton per jaar. De onkosten, die wij moeten maken om onze plaats te houden, zoals hij is, bedragen ook on geveer drie ton per jaar. Dat zou dus betekenen, dat wij er financieel mooi THORN WIL MOOI ZIJ MAAR WIE DAT BETALEN? een voorbeeld van een goed staureerd huis, compleet met ra(de gaslantaarn en de originele ideieeuwse stoepen. door Cisca Dresselhuys [10RN De bevolking van het kleine midden-Limburgse plaatsje Tliorn (2500 inwoners) is sinds i paar weken erg boos op de regering in Den Haag en dan wel met name op twee ministers: die i binnenlandse zaken en financiën. Deze twee, of liever hun staatssecretarissen namens hen, heb- i een regeling in het leven geroepen, waarbij een aantal Nederlandse gemeenten, die een liisto- lie stadskern te onderhouden hebben, extra geld krijgen. I de door de twee ministeries gestelde lijst van 133 gemeen- komt echter de naam van jorn niet voor en dat hoewel gemeente voor een groot B°jel op de monumentenlijst staat een zogenaamd 'beschennd [dsgezicht'. ander» ministers, namelijk die h CRM en volkshuisvesting en ruim- jjke ordening hebben dat de ge- nte net in oktober van het vo- jaar laten weten, verkeert Thorn nu in de moeilijke jatie enerzijds door het besluit van ministers van CRM en volkshuisves- verplicht te zijn 'hun beschermde sgezicht' zo goed mogelijk te on- rhouden en anderzijds, door de be ding van de ministers van finan- en binnenlandse zaken, hiervoor geld niet te hebben. Op de eigen •oting, die al een nadelig saldo 86.000 gulden te zien geeft voor 4, is beslist geen plaats meer om Ri ra geld vrij te maken voor de res- 'ln ratie van oude huizen, het onder- iiden van de speciale bestrating en lichting en wat er verder nog ar komt kijken bij het in stand- iden van een beschermd stadsge- it. nu toe hebben de bewoners van Bwitte stadje' zoals Thorn vaak ge- md wordt, zich heel wat offers ge- Dst om het plaatsje in de histori- e vorm te behouden. Elk voorjaar kt men zelf alle huizen in het cen- m van het stadje weer opnieuw men besteedt veel geld aan de tauratie van het eigen huis en men ft in het verleden eigenlijk afge- van allerlei normale en nodige leenschapsvoorzieningen, waardoor deel van het overheidsgeld ge- ikt kon worden voor het in stand den van het monumentale karak- van de plaats. nieuwe burgemeester van Thorn jn G. B. Houben (43) hij is er se- 5u t oktober is in die korte tijd al een vurig aanhanger van het i.: aren van het historische karakter het plaatsje geworden. Aan de an- e kant wil hij niet zover gaan dat ho gemeente, wanneer er geen extra ragen van de rijksoverheid ko- i, alles opzij zet om toch maar aan r verplichtingen inzake de monu- itenwet te kunnen voldoen. 'Kijk, doen natuurlijk wat we kunnen, ir ik vind, dat we niet langer door [en gaan met allerlei offers van de oners te vragen. We moeten het en en de toekomst van Thorn nu s sterker laten wegen dan het ver in. De gemeenteraad is het hierin omen met mij eens. Wij hebben gend nieuwe accommodatie voor eugd nodig. Verder is een groot van onze wegen aan een onder- Isbeurt toe en zo zijn er nog dingen. Deze zaken moeten nu rang hebben', zegt de heer Hou- Overigens heeft hij er goede op, dat Thorn alsnog in aanmer- zal kunnen komen voor de nieu- regeluig: een extra uitkering uit gemeentefonds. meente in de zin van de monumen tenwet 'een beschermd stadsgezicht' is? Waarom komt Thorn, dat toch altijd al 'het witte stadje' genoemd werd, niet voor op deze kaarten met steden? Burgemeester Houben: 'Ik weet het niet precies. De stadsarchh'aris van Roermond en de rijksarchivaris in Maastricht zullen dat nu eens haarfijn voor ons proberen uit te zoeken. Per soonlijk heb ik het idee, dat Thorn niet op deze kaarten voorkomt, omdat onze gemeente en de omliggende ge bieden vroeger een apart vorstendom waren, dat tot de Franse invasie (in (1794) onder het Duitse keizerrijk hoorde. Wij waren toen dus eigenlijk geen deel van Nederland. En verder heeft Thorn nooit een militaire bete kenis gehad. Dus uit dat oogpunt wa ren we niet erg interessant voor de carthografen. Daarbij komt, dat we rustig kunnen stellen dat noord-Nederland in die tijd veel minder belangstelling had voor de generaliteitslanden Noord- Brabant en Limburg dan voor het stuk Nederland dat boven de grote ri vieren lag. Dat we in die tijd trou wens heus wel wat betekenden blijkt uit een brief van de Duitse keizer Le opold I aan de abdis van Thorn (in irora is Thom eigenlijk niet op de geplaatst van gemeenten, die de- speciale uitkering gedurende een ■te periode van vijf Jaar krijgen, lal zij extra onkosten moeten ma- I door het Instandhouden van his- sche stadskernen? gemeester Houben: 'De ministeries bij het samenstellen van de lijst adc gegaan bij een negental kaar die zich in de Leidse universi- ibibliotheek bevinden. Deze kaar zijn in de periode van 1600 tot I gemaakt door een aantal noord- erlandse carthografen. De steden, op deze kaarten voorkomen, zijn W de ministers óp -de lijst ge- ■tst. Thorn komt op <lete kaarten •rdaad niet voor. Maar moet dat een reden zijn om onr'ook maar ■i geld te geven, terwijl twee anfl«- ons net meegedeeld 9 dat het centrum De oude abdijkerk (die een toren heeft van de 19-eeuwse architect P. J. H. Cuypers) met op de voorgrond de speciale sierbestrating, die in patronen gelegd is. Er-n van de oude gaslantaarns op de hoek van de De speciale bestrating, die erg veel onderhoud vergt, is schilderachtig om te zien, maar niet zo gemakkelijk om te bewandelen. zouden uitspringen, wanneer we het geld zouden krijgen. Wij zullen na tuurlijk vooral onze plaats op de mo numentenlijst in het geding brengen. Verder biedt het besluit de mogelijk heid tot een zeker beroep. Er staat namelijk in artikel vier. dat de minis ters op verzoek van B en W van een gemeente op grond van 'betrouwbare' en 'vergelijkbare' gegevens alsnog kunnen besluiten een gemeente toe te voegen aan de oorspronkelijke lijst. Nou, betrouwbare gegevens hebben we genoeg. Ik hoop alleen dat men met de term 'vergelijkbare gegevens' niet bedoelt, dat we alleen maar met kaarten mogen komen aandragen, want over dergelijke kaarten, waarop Thorn als stad staat aangegeven, be schikken we niet. Maar de archivaris sen van Roermond en Maastricht zul len de zaak wel eens goed uitzoeken.' Uw gemeente is voor een deel door de ministeries van CRM en volkshuis vesting aangewezen als beschermd stadsgezicht Staat daar vanwege dié ministeries geen geld tegenover? Burgemeester Houben: 'Nee, nog niet. Er schijnt gewerkt te worden aan een subsidieregeling, maar die is er nog niet en als hij komt zal de bijdrage, die wij daarvan krijgen, maar een druppel op een gloeiende plaat zijn, vrees ik. Op het ogenblik is het nog zo, dat ze je wel een verplichting op leggen, maar daar nog geen geld tegen over stellen. Een rare zaak natuurlijk.' lijk.' Welke extra kosten heeft een gemeen te als Thora? Burgemeester Houben: Je kunt zeg gen, dat de extra kosten, die wij moe ten maken om Thorn te houden zoals het is, voornamelijk liggen in de per soneelssfeer. Wij hebben gewoon meer mankracht nodig om alles hier op peil te houden. Neem bijvoorbeeld de speciale bestrating, die we hier hebben: erg mooi, maar erg bewerke lijk. Deze keibestrating vraagt dage lijks onderhoud en is bijvoorbeeld niet mechanisch te vegen. Zij moet helemaal met de hand geveegd wor den. Verder moet die bestrating om de vier jaar herlegd worden, omdat ze anders begint te 'golven'. We hebben een speciale stratenmaker in dienst, die daarvoor zorgt. Ook kost het veel extra werk en daardoor extra geld om aan de speciale soort keitjes te ko men, die wij nodig hebben voor onze straten. Mensen van onze dienst ge meentewerken gaan hiervoor naar de grintbrekerijen in Wessem om per soonlijk de geschikte spullen uit te zoeken. Verder hebben we hier de ou de straatverlichting (gaslantaarns), die het dubbele kost van gewone straatverlichting. Deze verlichting brandt de hele dag, ook nu, Ln tijden van energiecrisis, omdat we anders een speciale lantaarnopsteker zouden moeten hebben die die lantaarns elke dag aansteekt, dat zou nog meer geld kosten. Dan is er natuurlijk de restauratie van de oude huizen. Dat kost ook ho pen geld. Nu krijg je hiervoor wel subsidie van rijk en provincie, maar er blijft toch altijd een fiks percenta ge over voor de eigenaar en de ge meente. En wanneer de gemeente te vens de eigenaar van het pand is, wordt dat percentage voor de gemeen te uiteraard nog hoger (bij restaura tie van een pand, drt onder monu mentenzorg valgt, krijgt men veertig procent van de restauratiesom van het rijk, tien procent van de provincie, twintig procent van de gemeente en blijft er dertig procent over voor de eigenaar). Op het ogenblik hebben we zo'n honderd monumenten, waarvan het merendeel in handen van particu lieren is. Een belangrijk deel daarvan moet gerestaureerd of in ieder geval bijgewerkt worden. De mensen heb ben daar al veel offers voor gebracht, maar dat kunnen ze niet blijven doen. Verder eist het feit, dat een deel van de gemeente tot historisch belangrijk is verklaard, allerlei aparte regelingen op het gebied van het verkeer bij voorbeeld. Wij moeten de auto, die in onze binnenstad beslist een oneigen lijk element, een anachronisme, is," zo veel mogelijk buiten de kern houden. Dat betekent extra parkeergelegen heid elders. Een bijkomend iets. dat toch ook direct te maken heeft met onze gemeentelijke situatie, is bijvoor beeld het feit, dat de brandweerkazer ne, die in het centrum van de plaats staat, verplaatst moet worden. Aller eerst om esthetische redenen: hij past daar gewoonweg niet temidden Burgemeester M. G. B. Houben geen geld, geen restauratie van de middeleeuwse gebouwen, maar ten tweede uit veiligheidsoverwegin gen. Wanneer hier in de zomer al die toeristenbussen staan in het centrum, kan de brandweer gewoon niet uitruk ken, omdat de weg versperd is. Dat is natuurlijk erg gevaarlijk, temeer daar onze oude gemeentekern erg brandge vaarlijk is. Ook extra geld kost het aanpassen van bepaalde plannen aan de stijl van het centrum. Wij moesten een nieuw be jaardenhuis hebben, maar dat moest zó worden ontworpen, dat het precies paste bij de rest van de dorpskern. Nu is het tehuis gebouwd in de vorm van een oude Limburgse hoeve. Maar goed, dat zijn allemaal dingen, die ex tra geld kosten en dat geld hebben we gewoonweg niet.' U had het net over toeristen. Brengt het toerisme niet wat geld in het laadje? Burgemeester Houben: Natuurlijk brengt het toerisme wel wat op, maar niet voor de gemeente. Wij krijgen hier namelijk alleen maar dagtoeris ten, dus we hebben geen overnachtin gen, waarop een eventuele toeristen belasting geheven zou kunnen wor den. De enigen, die profiteren van de toeristen, zijn dus de middenstand en de horeca. Verder krijgt onze oude abdijkerk zo'n zestig tot tachtigduizend betalende bezoekers per jaar, maar die mag de opbrengst zelf houden, want ook die kerk moet in stand gehouden worden in de oude vorm en dat kost natuurlijk ook geld. Wij als gemeente worden dus niet veel wijzer van de toeristen.' Omdat de gemeente erg verontwaar digd is over het feit, dat men buiten de nieuwe regeling valt, is er dire kt na ontvangst van het ministeriële be sluit 'n spoedeisende raadsvergade ring belegd, waarin 'n motie is aange nomen. In deze motie wordt de diepe teleurstelling uitgesproken over het feit, dat Thom uitgesloten is van de regeling en wordt gezegd, dat het de gemeente ten gevolge van deze uit sluiting niet meer mogelijk is een ver antwoord beleid te voeren gericht op het behoud van de historische stads kern. Deze motie is verstuurd naar al le betrokken ministeries, de Tweede Kamer, de Vereniging voor Neder landse Gemeenten en provinciale sta ten en gedeputeerde staten van Lim burg. Men heeft al heel wat toezeggingen binnen voor hulp. Zo hebben de om liggende gemeenten hun medeleven betoond, heeft het college van gedepu teerde staten van Limburg besloten een goede ruggesteun te verlenen in de strijd om meer geld en zullen ook zeker 'De Vrienden van Thorn' een vereniging van niet in Thorn wonende Nederlanders, die van me ning zijn dat de gemeente bewaard moet blijven, zoals zij is naar we gen zoeken om hun geliefde Thorn te helpen. Bovendien hebben twee KVP-Kamer- leden,. de heren Hutschemaekers en Fiévez al vragen gesteld aan de minis ters van financiën, binnenlandse za ken en CRM, waarin gepleit wordt Thom tóch voor een uitkering in aan merking te laten komen. Wanneer al deze pogingen ook die van de burgemeester, die dezer dagen in Den Haag gaat praten geen suc ces zouden hebben, dan zullen er in Thorn zelf zeker acties worden geor ganiseerd. Met spandoeken naar het Binnenhof? 'Nee, dat niet', zegt de burgemeester, 'als er Iets gaat gebeu ren, gaat het op typisch Thomse ma nier: heel beschaafd en toch door dringend.' Door een middeleeuwse poort is dit goed gerestaureerde huis te zien, dat door de bewoners elk voorjaar opnieuw wit gekalkt wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13