Opheldering gevraagd oyer grondpolitiek eoeo Landbouwmethoden mogelijke bedreiging van volksgezondheid i 1 Expositie Rie Cramer doet erg modern aan Berisping VPRO voor Servet-show was ten onrechte Afrika-museum met sluiting bedreigd Staat eist van Sikkens |orruptiegelden terug Verzet tegen bouw van huis van bewaring Jeneverstokerij de lucht in Rumoer over reis van Thomassen weer beëindigd erbetoon an Ger .angeweg Wereldjeugdorkest in voorbereiding Experimentele werkgroep in Nederland Wurger dacht dat slachtoffer dood was en begroef haar m m EnkiOUW/KiWAraiET VRIJDAG 25 JAiNOARI 1974 BINNENLAND T9/K11 ïonfessionelen tot Vatrder Stee: 'an onze parlementsredactie fiN HjAJAJG iDe confessionele parijten in de Tweede Kamer hebben gisteren in het debat over de indbouwbegroting opheldering gevraagd over de grondpolitiek. De heer T. Tolman van de CHU lelde, ook namens de KVP en de ARP, de vraag of minister Van der Stee het eens is met wat in liet regressieve Keerpunt over de grondpolitiek staat. e KVP, ARP en CHU willen weten aar ze aan toe zijn, omdat het hier iat om een stuk rechtszekerheid. De irust, die nu bestaat, zei de heer ilman, moet worden weggenomen, ij constateerde, dat in het kabinet EurODti er dit probleem verschillend wordt dacht. Minister-president Den Uyl •eft dn november voor de VPRO-ra- 0 gezegd, dat het kabinet zou kun- vallen op een principiëel punt. Den Uyl noemde toen als voor leid de grondpolitiek. Alleen namens de CHU sprekend zei de heer Tolman niet veel te verwach ten van de politieke bedoelingen van het kabinet tegenover de landbouw. de overheid te verplaatsen of te slui ten. Visserij heer Toman voerde in zijn verhaal •rder minister Gruyters op, die let gehinderd door enig dogma in |n uitspraken over de grondpolitiek heel duidelijk onderscheid maakte ien de kale kostprijs van de grond de prijs van de bouwrijpe grond, confessionele partijen zijn het ermee eens. Zij geven minister zjruyters ook gelijk, dat de kale kost- no ijs een steeds bescheidener deel uit- »ui gakt van de totale grondkosten. Hl notionele discussies over de ge- uikswaarde van de grond kunnen hterwege blijven. Daar ligt het lelpunt niet, aldus de heer Tolman, 'ondkosten, die met de lage aan- lopprijs van drie tot vier gulden per jerkante meter na het bouwrijpma- o stijgen tot meer dan ƒ100,- per erkante meter, moet men kritisch oordelen. De conclusie van de heer >lman was, dat het probleem niet t bij de grondeigenaar, maar bij de g meenten. «j herprijzen bij transacties met Indonesië De teleurstelling over de door de Eu ropese commissie voorgestelde land bouwprijzen bleek bij de confessione le partijen en de WD groot te zijn. Drs. J. de Koning (ARP): 'Gezien de sterke kostenstijgingen in de land bouw en de loonontwikkeling is een aanmerkelijke sterkere verhoging no dig. Wat de prijzen per produkt be treft is het op grond van de markt ontwikkeling niet billijk voor de ak- kerbouwprodukten opnieuw een klei ne prijsverhoging toe te staan. Bij de vaststelling van de consumtiemelk- prijs loopt men voortdurend achter de prijzen aan. De heer A. J. Hutschemakers (KVP) betoogde, dat de 'bevriezing' van een agrarisch bedrijf in een 'beschermd dorpsgezicht' de doodsteek betekent Verder vroeg hij een einde te maken aan de onzekerheid voor vele land bouwbedrijven, die gepakt kunnen worden op grond van de hinderwet De raad van state heeft namelijk ge oordeeld, dat ook de landbouwbedrij ven onder de hinderwet vallen. De suggestie van de KVP-er was in ieder geval de bedrijven in of tegen de be bouwde kom met financiële hulp van an een onzer verslaggevers EN HAAG Het teveel aan geld, dat Sikkens Lakfabrieken inder tijd heeft geclaimd bij de Ned. Credietverzekering Maatschappij in rband met Indonesische transacties moet aan de Staat worden te- gbetaald. Dat schrijft minister Pronk van Ontwikkeiingssamen- erking mede namens zijn ambtgenoten van financiën en justitie in ïtwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP) Hl oor middel van dit antwoord heeft ;t kabinet eindelijk haar standpunt 1 openbaard in de beruchte 'overprij- 'jfnaffaire', die vorig jaar zomer her- Laldelijk iin het nieuws as geweest, het kort komt deze zaak hirop r, dat de Indonesische staat ge- •uik makend van een Nederlands •erheddskrediet in de jaren 1964- voor ongeveer 100 miljoen gulden ïstellongen deed bij Nederlandse be- •ijven. Om hun orders er bij de In- meisiiërs door te drukken betaalden Nederlandse bedrijven 'overprijzen' in de zakken van Indonesische aatsinkopers verdwenen. De inko- 'd srs lieten diiit corruptiegeld door de Nederlandse ondernemingen storten hun privéb ankrekening in Neder- td. Toen Soehanto eind 1965 de acht in Indonesië had overgenomen, P erden de betalingen voor de gelever- goederen op de lange baan gescho- 25 in. De Nederlandse bedrijven claim- p in nu hun vorderingen bij de Neder- in ndsche Credietverzekeri g Maat- e] happij, waar de kredieten verzekerd .Jaren. Vanwege het plibieke tintje tn de leveringen op krediet, had de aat er zich garant voor gesteld, zo- t de Ned. Oredlet verzekering Mij ^feer bij de staat claimde. In tenmin- e één geval nu (dat van Sikkens) aat vast, dat het bedrijf niet alleen vordering vlaimde bij de Crediet- •irzekering Mij, maar ook do aan de )1 kopers betaalde overprijzen. it is dus het geld, dat de staat nu rugvraagt. Daarnaast wordt er thans aan de hand van nieuwe gegevens door het ministerie van justitie on derzocht of er in Nederland strafbare feiten hebben plaatsgevonden. Verder onderzoekt het ministerie van finan ciën samen met de Credietverzekering Mij of ook andere bedrijven overprij zen geclaimd hebben, die in feite (via de garantie) door de staat betaald zijn. De Gredietverzekeringmaatschappij gaat dn deze affaire vrijuit, zo blijkt uit het antwoord van minister Pronk. Deze instelling had, aldus de bewinds man, tijdens het behandelen van de claims geen aanleiding te veronder stellen, dat de overprijzen waren mee gerekend. De aanvraagformulieren ga ven daarvoor geen enkele aanwijzing. Wel zijn de formulieren voor schade aangifte en verzekerLnigsaanvraag in middels zo gewijzigd, dat opneming van overprijzen in het verzekerde be drag zoveel mogelijk wordt voorko men. De minister spreekt zich tenslotte ook uit over het Eg. 'Team Pekuneg', een officieel Indonesisch team, dat in 1968 in Nederland naspeuring deed naar de affaire. Het team is ervan beschuldigd de overprijzen van de Nederlandse be drijven te hebben teruggevraagd ten bate van de Indonesische staat, maar het geld ten eigen bate te hebben ge bruikt. Er is echter geen aanwijzing voor strafbare handelingen en ook geen aanleiding voor civielrechtelijke stappen, aldus de bewindsman. Vervolg van pagina 1. sche observatiekliniek te vestigen. Daarbij gaat het onder meer om de vraag in hoeverre het psychiatrisch onderzoek en het vaststellen van een diagnose worden beïnvloed door de si tuatie waarin de patient zich bevindt. De bureaucratische kolos zoals die nu op papier staat, wordt in dit verband niet als een ideale situatie gezien. Ook zou een verstrengeling van psychiatrische observatie met de straf rechtelijke situatie de rechtspositie van de" verdachte kunnen aantasten. Het psychiatrisch onderzoek vindt im mers plaats in een fase waarin de ju ridische schuldvraag mog niet is vast gesteld. Duur Tenslotte strookt het plan niet met het streven naar beperking van de duur van de voorlopige hechtenis. Volgens de nieuwste richtlijnen, neer gelegd in artikel 64 van het wetboek van strafvordering, is een bevel tot bewaring van kracht gedurende een door de rechtercommissaris te bepalen termijn van ten hoogste zes dagen. Op vordering van de officier van justitie kan daar ten hoogste nog eens zes da gen bijkomen. De voorlopige hechte nis, die daarna in werking treedt mag per 1 januari 1974 niet langer dan 102 dagen duren. Omdat er in Amsterdam per week on geveer dertig mensen in hechtenis worden genomen zou een huis van be waring met zestig plaatsen voldoende zijn om de eerste fase van ten hoogste twaalf dagen te overbruggen. In die twaalf dagen zou dan kunnen worden bekeken of verdere inverzekeringstel ling noodzakelijk is, en zo ja, dan zou in die periode de administratieve pro cedure op gang kunnen worden ge bracht Na 'inboeking' on selectie zou de ver dachte vervolgens op transport kun nen worden gezet naar de voor hem meest geschikte plaats (een huis van bewaring, observatiekliniek etc.). Het contactadres van de actiegroep is: Nederlands Genootschap tot reclasse ring, Koninginneweg 162 te Amster dam. Hans de Boer (ARP) drong namens de confessionele partijen aan op het opstellen van een nationaal plan voor de visserij. De visserij ondergaat im mers grote veranderingen door de af sluiting van de zee-armen, de verdere inpoldering van het IJsselmeer, de overbevissing en de waterverontreini ging. Een onderdeel van dit plan moet dan ook de regering van de visserij in de Waddenzee zijn. Hans de Boer zei: 'De Waddenzee, die als kinderkamer voor de visserij van enorme betekenis is, dient gevrijwaard te zijn van ver dere aanslagen van grijpgrage indus triehanden'. De woordvoerder van de confessionele partijen vroeg verder maatregelen om er voor te zorgen, dat niet langer Ne derlandse vissers van de Duitse kust worden verjaagd, terwijl Duitse vis sers ongehinderd tot op het strand van de Nederlandse kust mogen vis sen. In Westelbeers in Noord-Brabant is gistermorgen een jeneverstokerij in brand gevlogen en geëxplodeerd. Van het gebouwtje, waarin de stokerij was onder gebracht, bleef niets over. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Vol gens de politie hebben de stokers kans gezien vlak na het uitbreken van de brand te vluchten. De stokerij had een capaciteit van duizend liter per week. Beekman (D'66) in Tweede Kamer: Van onze parlementsredactie DEN HAAG De arts J. Beekman van D'66 heeft gisteren in het land- bouwdebat in de Tweede Kamer een wat griezelig verhaal gehouden over de mogelijke gevolgen van de land bouwmethoden voor de volksgezond heid en het milieu. Hij wees met na me op de grote hoeveelheden minera len, fosfaten, anti-bdotica en hormo nen, die op den duur in het grondwa ter terecht komen. Via de mest wordt het land per jaar met zo'n 500.000 kg koper belast. Het is de vraag of het gebruik van anti-biotica in de voeding van de die ren wel juist is. In de geneeskunde constateert men een schrikbarende toename van de resistentie van bacte riestammen en de overgevoeligheid van de mens voor anti-biotica. Dokter Beekmans noemde verder het voor beeld van fokkers van verschillende katten, die verminderde vruchtbaar heid en steriliteit bij de dieren con stateren. Oorzaak: het voeren van de katten met kippenekjes, die ze bij de slachterijen kopen. Het Kamerlid van D'66 eiste van de minister tot slot een onderzoek naar het gehalte vitamines en cholesterol van eieren, afkomstig van grond- en batterijsystemen. De heer Beekmans vertelde verder, dat veel kippen aan leucose lijden. Hij zei 'Wij eten leuco- Se eieren en kippen. Voetstoots is aangenomen, dat dat voor de mens geen gevaar is, waar zijn de bewij zen?' om meer zekerheid te krijgen vroeg de heer Beekmans de instelling van een apparaat dat de landbouwbe drijven controleert. Het personeel moet opgeleid zijn aan de hoge land bouwschool. Dr. Henk Waltmans van de PPR sloot bij dit betoog aan en voerde een plei dooi voor een andere landbouw, die schoner en zuiniger (op energie) is, het la dschap minder aantast en de gezondheid van de bodem en de vruchtbaarheid waarborgt. De biologi sche landbouw beantwoordt aan dit alles. Er wordt dan geen gebruik ge maakt van kunstmeststoffen en synthetische bestrijdingsmiddelen. EINDHOVEN Twee gewapende mannen hebben gisteravond op slag van sluitingstijd een overval gepleegd op een drogisterij in Eindhoven. Na een greep in de kassala te hebben ge daan, dwongen zij het aanwezige 17-ja- rige winkelmeisje de muurkluis te openen en het daarin aanwezige geld in een tas te stoppen. Beide mannen verdwenen met 1.500,- en zijn spoor loos. Voor de boer betekent de biologische landbouw een uitdaging aan zijn vak kennis. Deze methode van landbouw biedt verder een langer leven aan het melk vee, betere produkten en geen opho ping van persistente bestrijdingsmid delen in het voedsel en de bodem Wanneer de biologische landbouw doorzet betekent dit een grote struc turele verandering. De vraag van de heer Waltmans was, wat de regering wil doen om de biologisihe landbouw te bevorderen. Op het opgenblik wordt deze landbouw beoefend op een oppervlakte van 500 tot 1.000 ha tege nover het totale landbouwareaal van rond 2.1 miljoen hektaren. Een andere vraag van dr. Waltmans was of het departement van landbouw veel obstructie voert tegen de invoe ring van grote nationale parken. Van een onzeir verslaggevers ROTTERDAM In het vervolg zul len goodwill-reizen vanaf heden van het Rotterdamse college van B. en W. uit voeriger dan tot nu toe worden door gesproken. De gemeenteraad heeft dit donderdag besloten naar aanleiding van het rumoer dan ontstaan is over de reis die burgemeester W. Thomas sen samen met een kleine delegatie op dit ogenblik maakt naar Australië, Indonesië en Nieuw-Zeeland. Tijdens een spoed-interpellatie werd duidelijk dat de reis weliswaar op de college agenda van 25 mei van het vorig jaar heeft gestaan, maar dat uit gewoonte conform werd besloten zonder dat er uitvoerig over de reis zelf en het kos tenaspect werd gesproken. Loco-burgemeester G. Z. de Vos maak te bekend dat een volgende burge meester van Rotterdam Thomassen gaat dit jaar met pensioen eventu eel te maken goodwill-reizen in open bare commissie-vergaderingen zal moeten bespreken. Om er voor te zorgen dat de indruk wordt weggenomen als zou Thomassen en de zijnen zonder mandaat van de gemeenteraad op reis gegaan zijn, krijgt de delegatie een telegram waar in verslag wordt gedaan van het raadsdebat en tevens goede reis en succes worden toegewenst. MSTERDAM 'nWat laat eerbe- on aan de in 1970 overleden Am- erdamse kunstenaar, tot 4 maart hilderijen, tekeningen en grafiek in t Stedelijk in Amsterdam. jn oeuvre is buiten een kleine kring grote liefhebbers nooit zo be- - nd geworden, onbegrijpelijk als je t nu ziet. In zijn fantastische teke ngen draait hij vaak de gangbare rhoudingen om, het grote wordt ein, het kleine groot, mensen wor- n vreemde wezens, maar toch ook ier geen karikaturen. Ze doen soms Inken aan de gemaskerden van Ja- es Ensor. En dat is niet zo vreemd: ageweg, die opgeleid werd als huis- liilder kwam via een omweg, recla- etekenaar, decorateur op de acada- ies van Gent en Brugge terecht, en 'am tot een zeer persoonlijke stijl, e in de jaren rond de oorlog haar ogtepunt bereikte. toonde een groot waarnemingsver- igen bij het weergeven van de na- ur, waarbij hij een grote voorkeur d,.yoor de grafische aspecten van I lelp^Q, fossielen, koralen, stenen, anten,pjn,vooral dieren. ansenfiguren uiten zijn angstgevoe- is, herinneringen aan ziekten, de af- inkelijkheid van onbegrijpelijke taal tslaande dokters, de verschrikkingen n de oorlog en^ de eenzaamheid, arvzn odk zijn landschappen ci- rijls getuigen. uoa(in tentoonstelling werd samengesteld de nalatenschap van de kunste- crp HOORN In de expositieruimte van het Westfries Museum, de Boterha! aan het Kerkplein te Hoorn wordt tot 18 februari een overzichtstentoonstelling ge houden van het werk van Rie Cramer, een expositie van tekeningen, etsen, illustraties voor kinder- en sprookjesboeken, costuum- en decortekeningen, pop pen e.d van de bekende illustratrice, die zelf ook kinderboeken, romans, to neelstukken en enkele hoorspelen op haar naam heeft stain. Het werk van Rie Cramer beleeft in deze tijd, waarin weer een opmerkelijke voorkeur valt te constateren voor kunstvrmen van zo omstreeks de eeuwwisse ling, een soort wedergeboorte. Voor de udereon Is het een stuk Jeugdsentiment; vor de jongeren met hun vaak uitgesproken hang naar het sierlijke kleuren- en lijnenspel van affiches, iilus- straties en textielpatronen uit de tijd van de Jugendstil, kan het werk van Rie Cramer een 'ontdeking' zijn van een onverwachte, maar daardoor des te verrassender moderniteit. Want hoewel Rie Cramer zeker niet als volgelinge zonder meer van de Jugendstil kan worden beschouwd, ademen haar illustraties wel een dergelijke geest van decoratieve zwierigheid en zijn er duidelijke invloeden merkbaar van kunstenaars als Aubry Beardslv en Arthur Rackhain. De tentoonstelling die tot stand is gekomen mede dank zij de hulp van de Tentoonstellingsdienst van de Culturelue Raad Noord-Holland te Velsen en de Uitgeverij Goor en Zonen te Den Haag, geeft een beeld van haar hele oeuvre en maakt het mogelijk een inzicht te krijgen in de ontwikkeling van haar tekenstijl. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De VPRO beeft vorig jaar ten onrechte een berisping gekregen van de mnster van CRM over de tweede Barend Servet-show. Dit heeft de Kroon beslist in het beroep dat de VPRO had inge steld tegen de beschikking van minister Engels van 4 januari 1973. De toenmalige minister En gels noemde als motivering voor zijn berisping dat de VPRO in de tweede Barend Servet-show een uitzending had verzorgd, waarvan de inhoud 'gevaar opleverde voor de openbare orde en de goede ze den' en waarin de regerende vor stin werd gemaakt 'tot een voor werp van platvloerse komedie', waardoor ernstig afbreuk werd gedaan aan de koninklijke waar digheid'. Ook verwees minister Engels naar een aantal scènes in deze show, waarin halfnaakte personen voor kwamen, waarvan één of meer zich 'welhaast obsceen gedroegen'. De Kroon heeft deze beslissing genomen op grond van een ad vies van de Raad van State, die op 31 oktober beide partijen hoorde. In zijn advies schrijft de Raad van State nu dat naar zijn mening de minister onvoldoende heeft gemotiveerd waarom met deze uitzending de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden in gevaar is ge bracht. Voor de VPRO is deze beslissing van de Kroon van groot belang nog niet zozeer omdat het mi nisterie van CRM nu ook alle kosten van het beroep moet beta len, maar vooral omdat thans een zekere dreiging voor de VPRO is weggenomen. Al eens eerder (op 25 september 1970) berispte een minister van CRM de VPRO naar aanleiding van een radio-uitzending, welke berisping later in beroep wel door de Kroon werd bevestigd. Als er inderdaad sprake zou zijn geweest van een opeenvolging van terecht gegeven berispingen, dan was het gevaar niet denk beeldig geweest dat de minister een eventuele volgende keer nog zwaardere tuchtmaatregelen zou toepassen. In principe mag vol gens de wet de minister zelfs zendtijd ontnemen. Vandaar het grote principiële be lang dat het VPRO-bestuur hechtte aan deze beroepszaak. In de praktijk is het gevaar van zendtijdontneming misschien niet zo groot, zeker niet nu mr. H. W. van Doorn minister van CRM is (de heer Van Doorn is tegenstan der van de hele strafbevoegdheid die hem als minister toekomt), maar de VPRO wilde aan het irincipe vasthouden, los van de visseling van de politieke be windslieden op CRM. Congregatie trekt bijdrage in - overheid ivil collectie voor ons land behouden Van een onzer verslaggevers ARNHEM/BERG EN DAL Het Afrika Museum in Berg en Dal, dat over een zeldzame collektie volkskunst beschikt, vooral ook uit de Derde Wereld, loopt acuut gevaar. Toenemende exploitatie-te korten bedreigen liet museum met sluiting, waarbij de collektie naar elders zou worden verkocht, waarschijnlijk naar het buiten land. De Congregatie van de Heilige Geest, die altijd nieuwe relaties met het A- frika Museum heeft gehad, heeft aan gekondigd zich genoodzaakt te zien haar bijdrage over 1974 in te moeten trekken. Het museum heeft op dit moment een scliuLd aan de Congrega tie van honderdduizend gulden. Gedeputeerde staten van Gelderland willen het Afrika Museum, waarvan de moeizaam bijeengebrachte collectie een waarde van 4.5 miljoen gulden vertegenwoordigt, voor Nederland be houden door een gunstiger subsidiere geling. Er is een regeling ontworpen, die zal gelden voor de jaren '74 tot en met '77. Volgens deze regeling zullen rijk, provincie en de gemeenten Nij megen en Groesbeek de tekorten voor hun rekening nemen. De Congregatie van de Heilige Geest heeft verklaard haar financiële steun Illustratie uit: JSienke van Hwhtum, Russische sprookjes. AMSTERDAM De jaarlijkse bijeen komsten voor het formeren van het Wereld jeugdorkest worden ditmaal in de periode van 23 juni tot 1 augustus gehouden. Vergevorderde amateurs en leerlingen van conservatoria uit ge heel Europa kunnen zich voor deelne ming hieraan opgeven. De eerste bij eenkomst heeft plaats in Wenen van 23 juni tot 8 juli. Daar worden zij ge test, en uit de besten worden enkele ensembles gevormd die onder leiding van dirigent Michael Tilson-Thomas zullen werken. Een selectie van muzi kanten daaruit zal daarna reperteren en concerten in Londen, Tanglewood (USA) en Ottawa. Deze concerten staan onder leiding van Tilson, Seiji Ozawa en Leonard Bernstein. Voor deelneming aan het kamp in Wenen behoeven slechts de reiskosten betaald te worden. Jeugd en Muziek Neder land (afdeling van de internationale federatie Jeunesse Musicales) is met CRM in contact voor eventuele reis beurzen inzake de vliegreizen Wenen- Amerika v.v. De adspirant-deelnemers mogen niet jonger dan 16 en niet ou der dan 24 jaar zijn. Tot 15 februari kan men zich opgeven bij Jeugd en Muziek, Amsterdam. BILTHOVEN Onder auspiciën van de Stichting Gaudeamc maakt de Franse 'Groupe de musique expéri- mentale de Bourges' zijn eerste toer- nee door ons land. De GMEB bestaat uit componisten, instrumentalisten en elektro-akocstici die gezamenlijk bezig zijn met produkties op audio-visueel en elektro-akoestisch gebied. In hun eigen studio te Bourges heeft deze groep ook nieuwe elektro-akoestische apparaten ontworpen, zoals de 'Gme- bogosse' en de 'Gmebaphone'. Het eer ste is een apparaat waarmee school kinderen kunnen 'spelen' om ver trouwd te raken met de mogelijkhe den en de klankenwereld van de elst- tro-akoestische muziek. De Gmebapho ne wordt bij concerten gebruikt. De concerten in Nederland, waar uiter aard eigen composities worden uitge voerd, vinden plaats in Rotterdam (De Lantaren 25 januari), Amsterdam (Stedelijk Museum 27), Utrecht ('t Hoogt 28) cn Eindhoven (Technische Hogeschool 30). voortaan aan het museum te moeten onthouden, maar er wel iets tegeno- ver te willen stellen. Zij is bereid de collectie in bruikleen te geven aan de Stichting Afrika Museum, de vijf hec taren grond om niet beschikbaar te stellen, het moderne gebouw, dat een miljoen gulden waard is, voor 35.000 gulden per jaar te verhuren en de schuld aan haar kwijt te schelden, 'zo dat het bestuur met een schone lei kan beginnen'. Het Afrika Museum, dat ook grote wetenschappelijke waarde heeft wordt de laatste jaren door meer dan 80.000 mensen per jaar bezocht. Van een verslaggever BREDA Een ongeveer 20-jarige - jongeman heeft gistermiddag gepro- beerd een 25-jarige huisvrouw uit Breda te wurgen. Toen zij haar hond uitliet in het nastbos in die stad, kwam de jongeman aan fietsen en greep haar bij de keel. De kracht van zijn wurgende handen was zo groot, dat de vrouw bewusteloos raakte. De dader heeft vermoedelijk gedacht dat zij dood was en begon haar te be graven onder een hoop bladeren. Dit werd gezien door een wandelaar. Toen de dader in de gaten kreeg dat hij was betrapt, sloeg hij op de vlucht. De jonge vrouw heeft geen nadelige gevolgen van de wurgpoglng onder vonden. 1 2 3 f i 1 2 3 Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. 1. pelgrimsstaf ,2. stopverf (Z.N.), 3. na middag-voorstelling. Oplossing Hor: 1. baret, 4. ka, 5. ik, 7. last, 9. aker, II. dia, 12. olm, 14. Eem, 16. la, 18. al, 19. de, 20. as, 21. el, 22. A.K., 23. Dr. 25. Ta, 27. lor, 29. dos, 31. dor, 33. solo, 35. asem, 37. ma, 39. tr. 40. proe. Vert: 1. bas, 2. ra, 3. tik, 4. kaal, 6. keel, 7. li, 8. To, 9. A.M., 10. re, 11. dadel, 13. la, 15. moker, 17. aar, 18. alt, 23. drom, 24. Po, 26. ader, 28. os, 29. do, 30. sa, 32. om. 34. lap, 36. sté, 40. pone.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11