Syrië bereid net Israeli's ;e praten Onderzoek tegen Nixon kan nog tot '75 duren jWapens: [Franse 4nunt voor Arabische olie Soldaten Noord-Vietnam: geen overreden offensief op komst in tunnel HANOI/SAIGON (AFP, AP) De Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken Nguyen Duy heeft dinsdag in een interview ont kend dat zijn land van plan is een offensief tegen het zuiden te ontke tenen. Saigon heeft de laatste maanden keer op keer verklaard een dergelijk offensief te verwachten. Van der Stoel vier dagen in Djakarta Protestanten lopen weg uit Ulster-parlement Man van Pirelli afgetuigd wegens loonsverhoging China en Rusland verwijten elkaar spionage-acties Italië: Israël moet uit alle gebieden Vatikaanin de bres voor Beethoven 5 Nog kans op raffinaderij bij Ternaaien Wim Kok over de vakbeweging OT/KWAiRTET DO\iDERID\C 24 JANUARI 1974 BUITENIAND T7/K9 IAT, JERUZALEM, BEIROET (Reuter, AP, UPI, PPA, AFP) is bereid onderhandelingen te beginnen over de scheiding van pen aan het Golna-front. Dit heeft president Anwar Sadat van pte tijdens een persconferentie in de Marokkaanse hoofdstad Ra- neegedeeld. t, die in Marokko zijn reis langs Arabische staten afsloot om zijn iek te verdedigen, zei na zijn leg met koning Hassan II: 'Het gendst op dit ogenblik is de troe- cheiding aan het Syrische front k heb onder de Syriërs een be- leid opgemerkt voor een dergelijk ord'. Hij weigerde echter op bij erheden hierover in te gaan. ens Sadat heerst er 'volledige so- iteit' onder de drie Arabische en, waarvan Israël gebieden bezet It (Egypte, Syrië en Jordanië), beloofde dat Egypte nimmer een iderlijk vredesverdrag zou afslui- let Israël of ook maar 'een centi- :r Egyptisch gebied en de rechten het Palestijnse volk' zou opgeven. Jgyptische president prees uitbun- de Amerikaanse minister van bui- andse zaken Kissinger 'die drie en halve maand heeft gewerkt om e in het Midden-Oosten te krij- Kissinger had ertoe bijgedragen, s Sadat, dat de Amerikaanse poli- veranderd was sinds 'de schri- ijagende politiek' van wijlen pre nt Johnson. 'Hoewel de VS Israël steeds steunen, zijn zij nu meer .75 teiesseerd in het bewaren van de •25 iidvrede. Zij spelen nu echt een van een grote mogendheid en ik dat dit beleid zo zal blijven'. truiming' Israëlische troepen zijn sinds vrij- bezig hun militaire installaties en listing van de westelijke Suezka- •oever weg te halen. Dit is zowel" de Israëlische als door de Egyp- ïe pers bericht. Volgens Israëli- zegslieden zou de weg tussen o en Suez al voor het Egyptische eer zijn geopend. Dat gebeurde 300 gewonde Egyptische militai- uit Suez door de Israëlische linies Cairo werden geëvacueerd met ptische ambulances. Ook zouden Igyptische troepen op de westelij- kanaaloever weer contact hebben aakt. met de afgesneden troepen le oostelijke oever. Het vrijdag ge en akkoord schrijft voor dat de Is- 's op vrijdagmiddag met de terug- king moeten beginnen en dat de lelijke kanaal-oever op 12 februari idig ontruimd moet zijn. j iël heeft beloofd de betonnen rake- itallaties op de westelijke oever - t te vernielen. Bovendien zullen aantal Israëlische fortificaties uit ?ebrek worden achtergelaten. Is- ische militairen zijn begonnen de 75 000 mijnen, die ze rondom hun 75|ten hadden gelegd, op te ruimen, zullen opnieuw gebruikt worden de nieuwe linies, voor de Gidi en !a-passen in de Sinai. De Egypte- en zullen van Israël kaarten krij- over die mijnenvelden, die Israël heelc kunnen opruimen, pte heeft van zijn kant regelingen offen voor de repatriëring van de felijke resten van ongeveer 335 ge- 55 e Israëlische militairen. De Egyptisdhe minister van buiten landse zaken Fahmy heeft een drie daags bezoek aan Moskou afgesloten. Volgens Egyptische kringen in Mos kou hebben de Sowjet-leiders beloofd Egypte op de vredesconferentie van Genève ten volle te steunen. Libië daarentegen zal naar verwacht wordt zijn financiële steun aan Egyp te intrekken, uit protest tegen het Egyptisch-Israëlische troepenakkoord. Het officiële Libische bltd Al Fajr Al Jadid kwam nl. gisteren met een com mentaar, waarin de schrijver stelde dat het gebrek aan standvastigheid te genover Israël het afbreken van de fi nanciële hulp ten gevolge heeft. Sinds de juli-oorlog van 1967 betaalt Libië aan Egypte per jaar 50 miljoen dollar, in overeenstemming met de beslissing van de Arabische topconferentie van dat jaar in Khartoem, die besliste dat er geen onderhandelingen geen vrede en geen erkenning van Israël zou zijn. Het Libische blad schreef dat 'er geen reden is de financiële steun te blijven geven aan de frontstaten als zij de drie 'nee's' van de conferentie van Khartoem verontachtzamen'. De Jordaanse regering heeft gisteren een officiële verklaring uitgegeven, waarbij zij akkoord gaat met de deel name van de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) aan de vredesconfe rentie van Genève. Dinsdag zei presi-. dent Sadat op een -persconferentie dat hij bereid was koning Hoessein te ontmoeten en een gemeenschappelijke politiek tegenover Israël met hem te bespreken, op voorwaarde dat Jorda nië officieel instemt met deelname van de PLO aan de conferentie van Genève. Maar de PLO bevindt zich nu zelf in een ernstige impasse. Voor de eerste maal wordt de autoriteit van Yasser Arafat nu openlijk betwist door de andere leden van het uitvoerend co mité van de PLO. waarvan hij voorzit ter is. Terwijl Arafat in Egypte was, kwamen vier van de vijf leden van het uitvoerend comité in Beiroet bij een en veroordeelden het Egyptisch- Israëlische akkoord. Toen Arafat dat hoorde, zond hij onmiddellijk een te legram aan president Sadat, waarin hij deze verklaring desavoueerde en zei dat de PLO-beslissing onwettig was, omdat zij buiten zijn aanwezig heid genomen was en buiten aanwe zigheid van de vertegenwoordiger van Al Fatach, de grootste Palestijnse commando-organisatie. Niettemin pu bliceerde Falastin al Thawra, het we kelijks orgaan van de PLO, gisteren een commentaar, waarin opnieuw het Egyptisch-Israëlische akkoord werd aangevallen. Arafat en de andere Pa lestijnse leiders hebben nog steeds geen beslissing genomen over deelna me van de PLO aan de vredesconfere ntie. Maar Arafat schijnt daar steeds meer toe bereid te zijn. Volgens waar nemers hangt alles af van de beslis sing van Syrië. Strijd in zuiden is geluwd Zestleu Franse soldaten zijn woens dagmorgen in deze spoorwegtunnel door een goederentrein overreden toen ze daar een mars oefening hielden. Acht van hen kwamen hierbij om het leven, terwijl drie man ernstig gewond raakten. De soldaten waren op een nachtelijke oefening en waren kennelijk de weg kwijt geraakt Onder leiding van een sergeant hadden ze toen besloten de kortste weg te nemen en door de tunnel te gaan. Juridische problemen vertragen impeachment WASHINGTON (AP, UPI) Zelfs het begin van een inpeaoil men t-procedure tegen president Nixon kan nog een jaar op zich laten wachten. De voorzitter van de juridische com missie van het Huis van Afgevaardig den, Peter Rodino, heeft woensdag ge zegd dat het onderzoek dat eventueel moet leiden tot het in staat van be schuldiging stellen van de president nog wel tot 1975 zou kunnen duren, als men niet in staat is le kunnen be schikken over de bewijzen die zijn verzameld door de speciale aanklager in de Watergate-affaire. Rodino sloot echter niet uit dat er over die bewijsstukken een speciale regeling kan worden getroffen met de aanklager Leon Jaworsky. Het lid van het huis, de Republikein Tom Rails back, heeft al een wetsontwerp voor bereid waarbij Jaworsky de juridische DJAKARTA (ANP, AP, AFP) Mi nister Van der Stoel van buitenlandse zaken zal met de Indonesische leiders onder andere spreken over de kwestie van de tienduizend communistische gevangenen op het concentratiekamp- eiland Boeroe in de Molukken. Dat verklaarde hij bij zijn aankomst op het vliegveld van Djakarta, voor een officieel bezoek van vier dagen. De minister hoopt ook dichter bij een oplossing te komen voor de proble men van de 30.000 Ambonezen in Ne derland. 'Ik ben ervan overtuigd dat deze kwestie de bestaande goede be trekkingen tussen onze beide landen en volkeren niet ken schaden', aldus de heer Van der Stoel. Bij een eerste ontmoeting met zijn Indonesische collega Malik werd ge sproken over de Nederlands-Indonesi sche betrekkingen en over de interna tionale situatie. commissie alle beV/ijsstukken moet overhandigen die de commissie voor haar onderzoek inzake een 'impeach ment' zou kunnen gebruiken. Een struikelblok voor het wets ontwerp is echter een federaal voor schrift dat zegt dat op het werk van een Grand Jury geheimhouding be rust. De bewijzen die Jaworsky en z'n voorganger Archibald Cox over Wa tergate hebben bijeengebracht, zijn juist bestemd voor die Grand Jury. Jaworsky en z'n medewerkers hebben intussen geen bewijsmateriaal kunnen vinden dat in tegenspraak is met de getuigenverklaringen die John Dean BELFAST (UPI, AP) Militante protestantse leiders zijn woensdag de monstratief weggelopen tijdens een zitting van het Noordierse parlement uit protest tegen het delen van de macht met katholieken in de nieuwe coalitieregering. De protestanten van de harde lijn, die ongeveer eenderde van de 72 zetels van het parlement bezetten, zongen 'verraders en moordenaars' toen ze de parlementszaal van Stormont Castle verlieten. Het relatief vreedzame pro test vormde een scherp contrast met de herrie, die de protestanten, dinsdag maakten. Toen moesten de ordebe waarders de extremisten uit de zaal slepen nadat ze met gematigde protes tanten op de vuist waren gegaan. De extremisten zijn fel gekant tegen de politiek van premier Brian Faulkner die streeft naar een verzoening met de katholieke minderheid in Noord- Ierland. voor een aantal Grand Jury's en de Watergate-conimissie van de Senaat heeft afgelegd. Dean was de eerste die Nixon ervan beschuldigde af te weten van de po gingen van z'n medewerkers de Wa- tergate-afaire in de doofpot te stop pen. Een regeringswoordvoerder in Jeruza lem heeft woensdag ontkent dat de Amerikaanse minister Kissinger tij dens z'n bezoek aan Israël zou hebben voorspeld dat president Nixon binnen zes maanden zou aftreden. Kissinger zou volgens een Amerikaans televi siestation tegen twee Israëlische mi nisters gezegd hebben dat zijn positie als minister van buitenlandse zaken onder de opvolger van Nixon ongewij zigd zou blijven. Het bericht werd door de woordvoerder belachelijk ge noemd. ROME (DPA, AFP) Woensdag hebben vier mannen met zakdoeken over hun gezicht de personeelschef van de Pirelli-bandenfabriek in Mi laan, Antonio Busti overvallen toen Busti zich naar zijn garage begaf om met zijn auto naar kantoor te rijden. De 51-jarige personeelschef werd met ijzeren stangen 'bewerkt' en moest in een ziekenhuis opgenomen worden, waar hij waarschijnlijk twee weken zal moeten blijven. Een uur na de aanslag werden Itali aanse kranten cpgebeld met de mede deling, dat leden van de 'rode briga des' de personeelschef onder handen hadden genomen en dat dit 'een eer ste waarschuwing" was aan het adres van de leiding van Pirelli, die zij 'on verzoenlijkheid' verwijten in haar be trekkingen met de vakbonden. (Op het ogenblik zijn onderhandelingen gaande over loonsverhogingen). Trinh zei dat het Noordvietnamese volk momenteel de handen vol heeft aan het veiligstellen van de vrede en de wederopbouw. Over de toepassing van het verdrag van Parijs dat een jaar geleder, gesloten werd, zei Trinh dat de 'stelselmatige schendingen' van het bestand 'door de VS en het regi me in Saigon.' door de 'energieke op positie van het bevrijdingsleger en bet volk in Zuid-Vielnam'. stukgelo pen waren. De Noordvietnamese minister noemde de 'hysterische oproepen van Nguyen van Thieu tot oorlog en sabotage van het vredesverdrag', een 'cynische uit daging van de Vietnamese en interna tionale openbare mening'. Volgens de Noordvietnamees leven zijn land, de voorlopige regering in het zuiden en 'alle socialistische landen' de akkoor den van Parijs 'strikt en gewetensvol- na. Het militair opperbevel in Saigon- heeft woensdag, aan het begin van de drie dagen durende Vietnamese Nieuwjaarsviering, bekend gemaakt dat de strijd in Vietnam is geluwd tot zijn laagste niveau in de afgelopen zes weken. Het bestand werd 'slechts' 54 maal geschonden en het betrof al leen beschietingen en schermutselin gen op kleine schaal. MOSKOU (AP) —De Russische auto riteiten hebben de jonge Chinese di plomaat Kuan Heng-Kuan uitgewezen op beschuldiging van het leggen van contacten voor spionage-doeleinden met een Russische vrouw van Chinese oorsprong, zo hebben Russische bron nen woensdag bekend gemaakt. De vrouw en de diplomaat werden aangehouden in de Trans-Siberië Ex press in Irkoetsk toen zij de diplo maat documenten overhandigde. De beschuldiging was bijna gelijklui dend met de beschuldiging die het Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft geuit tegen vijf Russen die zaterdag door Peking waren uitge wezen. Een woordvoerder van de Chinese ambassade heeft alle beschuldigingen, die overigens niet bekend werden ge maakt, ontkend en heeft gezegd dat Kuan Heng-Kuan op weg naar huis na zes jaar in Moskou te hebben ge werkt. ROME (AFP). De Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken, Aldo Mo- ro, heeft gisteren verklaard dat Israël zich moet terugtrekken uit alle bezet te Arabische gebieden als prijs voor een vredesregeling. Politieke kringen zeiden dat zijn verklaring in de se naatscommissie voor buitenlandse za ken de eerste uitdrukkelijke stelling- name van Italië in deze kwestie was. Zij scheen volgens hen tegemoet te komen aan de eisen die bezoekende Arabische olieministers eerder hadden gesteld in ruil voor een verzachting van de oliemaatregelen. De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Costariscaanse minister van buiten landse zaken Gonzalo Faclo, heeft ge zegd dat de Zuidvietnamezen niets bij de Veiligheidsraad zullen bereiken als ze blijven aandringen op een spoedzit ting van de raad over de Chinese be zetting van de Paracel-eilanden. Chi na, dat in de raad het recht van veto hoeft, had zich tegen een bijeenkomst uitgesproken. ROME Het Vatikaanse dag blad 'Osservatore Romano' is in de bres gesprongen voor Beet hoven, die door het 'Volksdag blad' van Peking onlangs op de zwarte lijst werd geplaatst van wege zijn 'burgerlijke' muziek. Het Pekingse blad noemde de componist een 'Oostenrijkse re- actionnair die boeren en arbei ders onderdrukte'. Volgens de 'Osservatore' hebben de Chinese critici kennelijk nooit muziek van Beethoven ge hoord. Het blad herinnert eraan dat Beethoven in armoede heeft geleefd, verworpen door de aris tocraten van zijn tijd. De 'Osservatore' betreurt het dat Beethovens meesterwerken, die niet aan een bepaalde tijd of een bepaalde beschaving ge bonden zijn, in China zijn ver boden. 'Van deze muziek kun nen mensen van goede wil nog heel wat leren'. t loor Gilbert Sedbon Irankrijk is bezig zijn met Mi- ige-gevechtstoestellen en an hypermodern oorlogstuig wapenwinkel fors uit breiden ten behoeve van de Arabische landen, die een '"ooplust voor oorlogsmateriaal i4i utplooien die even snel groeit a Is de hoeveelheid inkomsten it de sterk in prijs gestegen I ardolie. ranse wapenhandelaars, die een ateihard gevecht leveren tegen sterke merikaanse en Britse concurren- 31 'n, hebben al omvangrijke orders Mi de wacht gesleept. Zo heeft Sa- gj edi-Arabië 38 Mirages en 100 AMC- «nks besteld en heeft Aboe Dhabi, et sjeikdommetje aan de Perzische olf een bestelling van 32 Mirages 7 iplaatst, aldus functionarissen in arijs. De Fransen azen nu op nieu- e en nog grotere contracten in het idden-Oosten. Zij hebben Koeweit 5< lir ages aangeboden voor zijn lucht macht, terwijl de VS hun Starfigh- irs te koop aanbieden. Koeweit en frankrijk zijn bezig met onderhan- jjj elingon over wapens in ruil voor lie om tot een contract te komen pais eerder deze maand tussen ankrijk cn Saoedi-Arabië is geslo- Gilbert Sedbon is corres pondent in Parijs van het Britse persbureau Reuter. ten, aldus Franse industriële zegslie den. Akkoorden tekenen De Franse minister van buitenland se zaken Michel Jobert zal, zo wordt verwacht, deze week de akkoorden tekenen tijdens een rondreis die hij langs de Perzische Golfstaten zal maken. Saocdi-Arabië heeft deze zo mer zijn eerste Mirage-II vliegtuigen ontvangen. Maar koning Feisals re gering probeert nu ook 100 van Frankrijks modernste gevechtstoe stellen te bemachtigen: de Mirage F- I. Ook wil Feisal het Crotale anti- vliegtuigraket-systeem en de Exocet- raket (van boten af te vu ren scheepsvernietigingsprojectielen) aanschaffen. Deze twee raketten zijn de westerse tegenhangers van de Russische SAM-7 en Styx-raketten. De Saoedi-arabische monarch biedt in ruil een leverantie van 800 mil joen ton ruwe olie gedurende de ko mende 20 jaar aan. Dit is een zeer verlokkelijk aanbod, dat de Fransen niet kunnen afslaan en zij werken het contract nu met al zijn ingewik kelde details uit. De Fransen beschouwen de wapen handel met het buitenland als een rechtmatige en winstgevende bezig heid. Zij zijn vastbesloten hun aan deel in de aanzwellende markt te veroveren. De enige beperking, die de Fransen zeggen zich op te leggen, is dat zij geen wapens aan landen leveren die met hun buurstaten in oorlog zijn. Maar de Franse wapentransacties hebben voortdurend internationale tegenstellingen gewekt. Binnenlands zijn er politieke rivaliteiten door aangewakkerd. De wapenhandel ging soms dwars in tegen de buitenlandse politiek van de grote mogendheden en leidde tot een versterking van de moordende concurrentie tussen de wapenverkopende staten in de we reld. Assortiment Frankrijk biedt, evenals andere wa- penleverende landen, een allesom vattend assortiment te koop aan: oorlogsschepen, vliegtuigen, helikop ters, raketten en geweren- produkten met prijzen, die variëren van 20 mil joen gulden tot 600 gulden per stuk. Hotchkiss-Brandt, Matra. Berliet en Schneider. BRUSSEL (ANP) De mogelijkheid is niet uitgesloten dat er nabij Luik toch een olieraffinaderij met deelne ming van de Belgische staat gevestigd wordt. Woensdag is namelijk bekend geworden dat de Belgische maatschap pij Petrofina voor zo'n raffinaderij voelt. Van de zijde van deze maatschappij is meegedeeld dat ze voelt voor een ge mengde maatschappij waarin de parti culiere sector zowel als de staat deel nemen. De particuliere sector zou met haar deelneming zelfs in de minder heid kunnen zijn, zo staat in een brief die de voorzitter van de directie van Petrofina aan de minister van economische zaken, Willy Claes ge stuurd heeft. De aankoop van de be nodigde ruwe olie zou, volgens de Pe- trofina-directeur, kunnen gebeuren door rechtstreekse onderhandelingen tussen de Belgische regering en olie producerende landen. De Petrofina-di- recteur ziet ook mogelijkheden voor het stichten van een petro-chemische industrie bij zo'n raffinaderij. De raffinaderij zou in de plaats moe ten komen voor de 'Ibramco', de Iraans-Belgische raffinaderij waaraan Iran vorige week zijn medewerking opzegde. Die opzegging leidde tot het ontslagnemen van de regering-Lebur- ton. De export van Mirages Is een onderdeel van de steeds belangrijker wordende Franse uitvoer van wapens, waarop een deel van de Franse economie Is gegrondvesL Op deze foto het prototype van de Mirage-G. een gevechts toestel dat in 1967 voor het eerst de lucht in ging en waarvan het enige model in 1971 na 316 proefvluchten neerstortte. President Georges Pompidou, die een paar jaar geleden dc stoot gaf tot het controversiële miljardencon tract met Libië (de verkoop van 110 Mirages), is bezig de export van wa pens tegen betaling in de vorm van olie fors uit te breiden. Hij heeft de Franse frank nu zelfs laten zweven om het dreigende enorme tekort op te vullen op de handelsbalans, die het gevolg zou zijn van de verdubbe ling van de olieprijzen. Frankrijk heeft het vorige jaar voor zo'n 7 miljard franken (ongeveer 4 miljard gulden) wapens aan het bui tenland verkocht. Dat was 4,7 mil jard franken (ruim 2.7 miljard gul den) méér dan in 1972. Het bete kent tevens dat vier procent van al- le Franse verkopen aan het buiten land wapens waren. En het is de be doeling dat de wapenverkopen aan het buitenland in do komende drie jaar worden verdubbeld. Volgens een Amerikaans marktover- zicht zal er in de komende tien jaar een vraag naar militaire vliegtuigen zijn van in totaal 455 miljard fran ken (ca. 270 miljard gulden). Frank rijk doet hard zijn best om een dikke schijf van deze worst te be machtigen. Onderhandelen De Franse regering is aan het on derhandelen met Pakistan over de bouw in licentie van Frankrijks mo dernste gevechtsvliegtuig, de Mirage F-l. De regering wil Pakistan hel pen bij de wederopbouw van zijn le ger en belangrijke Franse wapen- produktie-, verkoop- en onderhouds- centra worden het Midden-Oosten en de Zuidoostazia»:sche gebieden. Pakistan /.ai in het eerste stadium zijn eigen piloten laten opleiden en daarna ook de piloten trainen van Arabische moslimlanden die Mirages kopen. Dit plan zal het dubbele doel dienen van: 1) vermindering van de druk op Franse militaire instructeur en 2) het tegengaan van kritiek van de binnenlandse oppositie jegens in cidenten waarbij Arabische en Israë lische agenten betrokken zijn. De Franse wapenindustrie is bezig de produktie van straalvliegtuigen en tanks op te voeren om aan de groeiende vraag tegemoet te komen. De wapenindustrie biedt emplooi aan 270.000 man ingenieurs, technici en arbeiders. Zij werken hoofdzake lijk in de raket- en vliegtuigindus trie Aerospatiale, die door de staat wordt geleid, en de SNECMA, die machinerieën voor oorlogstuig bouwt. Tot de particuliere onderne mingen, die vliegtuigen, raketten en electronische apparatuur voor oor logsdoeleinden fabriceren behoren de concerns: Dassault-Breguet, Tux- bomeca, Panhard, Thomson-CSF, Meer dan 750 Mirage-3 vliegtuigen met een lange afstandsbereik en Mirage-5 gevechtsbommenwerpers zijn aan 15 verschillende landen ver kocht en dit totale aantal vliegtui gen is tweederde deel van de totale Franse Mirage-produktie. Spanje, België, Zuid-Afrika en Australië bouwen zelf Mirages onder een Franse licentie. Ondanks zijn wapenverkopen van rond de vier miljard gulden in 1973 is Frankrijk slechts op twee of drie na de grootste leverancier van oor logstuig. De VS bezitten 40 procent van de wapenmarkt in de wereld en zijn de grootste wapenverkopers. Van de Amerikaanse wapenexporten gaat 75 procent naar de NAVO-bond- genoten en de rest naar pro-westerse landen in Latijns-Amerika, Azië en Afrika. De Sowjet-Unie beslaat met zijn bondgenoten 30 procent van de we- reld-wapenmarkt en handelt vaak op basis van 'halen en betalen' met Egypte en andere landen in het Midden Oosten en op soepele voor waarden met bevriende staten in Azië en Afrika. Frankrijk en Engeland zijn voortdu rend, maar ver achter de VS en de Sowjet-Unie, in een gevecht gewik keld om de derde plaats. Andere concurrenten op de wereld-wapen- markt zijn West-Duitsland. Zweden. Zwitserland. België. Italië. China. Tsjechoslowakije. Zuid-Afrika en Is raël. In Frankrijk is door kerkelijke in stanties °7 door de linkse-oppositie zware kritiek geleverd op de ver koop van wapens, die ook wel de verkoop van oorlog wordt genoemd. Mirages Doodvonnissen in Teheran TEHERAN (UPI) Een militaire rechtbank in Teheran heeft woensdag vijf doodvonnissen tegen Iraanse in tellectuelen in hoger beroep beves tigd. Twee andere doodvonnissen wer den gewijzigd in 10 en 15 jaar gevan genisstraf. De mannen werden be schuldigd van een complot om de sjah te ontvoeren. Ze hadden hem willen uitwisselen tegen politieke gevange nen in hun land. (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Neder land o.a.: Een blanke brief uit Zuid- Afrika. Moraal en schuld alles op losse schroeven? Godsdienstonderwijs op school. Op het spoor van Jacob Biesheuvel. Wat doen we met onze angst? 'Argument' Maar president Pompidou probeert de wapenexport te rechtvaardigen met het argument dat als Frankrijk geen vliegtuigen aan landen in het Midden-Oosten verkoopt, de Arabi sche leiders zich dan tot de VS of de Sowjet-Unie zullen wenden. De Franse minister van buitenlandse za ken Michel Jobert zei deze week nog: 'Er zijn wapens in het Midden- Oosten. Er zijn twee bevoorrechte wapenleveranciers en iedereen weet dat. Ik hoef ze niet te noemen. Over hen wordt nooit gepraat. Wat ik over dit probleem zeggen kan is dat als de wapens niet door de één zij dan wel door de dnder geleverd zullen worden'. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 21,per half jaar; 42,per jaar. Abon nementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antw.nummer 1776, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9