Drastisch optreden nodig tegen weggooien van vuil dichtbij Commentaar ;ie je wel' Vice-president 'Verpakking en Milieu': kwestie van mentale discipline Nieuwe kans het weer ^Vuilniszakken nu al tweedehands jin winkels te koop Het blijft zacht weerrapporten was is anders dan in 't echt stelling buikje president rectificatie OW/KWARTET DONDERDAG 24 JATfUART 1974 BINNENLAND T5/K7 nister Lubbers heeft er zich de af- open weken meermalen over be- iagd dat ondank 's werelds loon is. ids het energietekort zich aandiende ►rt de regering, vooral ter bescher- Dg van de werkgelegenheid, een bc- i van matiging en rantsoenering dat redelijke mate succes heeft gehad, veel succes dat slechts weinigen de laarste aan motorbenzinc werkelijk jnlijk hebben gevoeld. De heer Lub- trs heeft moeten ervaren dat dit re- Itaat zichzelf niet heeft beloond. De 5P ensen zetten zich schrap tegen het den dat zij vrezen, maar toen dat et in werkelijkheid kwam opdagen, oeg de stemming om in een gevoel an: het valt wel mee, de regering is te voorzichtig, de distributie is ei- £J; ;nlijk helemaal niet nodig. Tenslotte erd het kabinet verweten dat het de rijheid van de burgers nodeloos zou ebben beperkt. de distributie na slechts drie we en alweer wordt beëindigd en al- lans verzacht, want beperking van verbruik van benzine blijft nodig ligt het wel zeer voor de hand om: e je wel' te roepen. Wij zullen aan it koor onze stem niet lenen. Wel is r de komende weken alle aanleiding. ongerechtigheden die de benzine- itributie hebben ontsiert, openlijk en indig te onderzoeken en te waarde- sn. Daarbij zal natuurlijk vooral de tuatie van de benzinestations in de :nsstreken moeten worden over- :ht. De afgelopen weken hebben ge- :rd, dat bij rantsoenering coördinatie :t onze buurlanden vrijwel onmis- r is. Ie regering heeft gisteravond beloofd e ervaringen van de distributie in een ota te zullen samenvatten. De gege- ens uit dat stuk zullen ons moeten a ren, hoe in de toekomst vergelijkba- situaties het hoofd te bieden. Het ^Jnergie- en grondstoffenprobleem I 'ordt met een snelheidsbeperking niet int pgelost. Hopelijk verdwijnt niet. met e benzinebonnen, het besef dat we iet energie en grondstoffen uiterst röuinig moeten leren zijn. Prof. dr. D. oe ioudzwaard zou zeggen: met twee 'eken distrihutie is de entwennings- rd uur niet voltooid, ig Ve zijn nu allemaal geneigd om naar nige Arabische olielanden te kijken, yiaar een ongekende ophoping van ka- itaal plaatsvindt. Zij hebben welis- aar een fonds voor Afrikaanse lan- !en gevormd, maar wat daar in zit, lag nog nauwelijks naam hebben, •eze 'nieuwe rijken' hebben geen ko- >niaal verleden en evenmin enige tra- litie in kapitaal- en kennisoverdracht if men zou tot omstreeks de vroege liddeleeuwen moeten teruggaan. Jit zichzelf zullen zij waarschijnlijk liet tot een soort Marshallplan voor un vroegere lotgenoten overgaan, laar zij komen wèl onder een twee- ijdige druk te staan om nu ook ledeverantwoordelijkheid te aanvaar- len in de ontwikkelingsstrategie van e VN. en eerste heeft de 'groep van twintig' s an het Internationaal Monetair :onds een beroep op deze Arabische |rjanden gedaan om ontwrichting van iet internationale geldstelsel te helpen si'oorkomen. Met die ontwrichting zijn ij overigens niet begonnen die was Hang aan de gang. Zij zijn, zoals mi- 6.0 lister Pronk gisteren terecht opmerk- e, de eerstelingen onder de ontwikke lingslanden wier medewerking de rijke ju anden nu echt nodig lijken te hebben 23 >m internationale problemen tot een >plossing te brengen. Ten tweede kan verwacht worden, dat Ie zg. niet-gebonden landen nage- loeg allemaal ontwikkelingslanden lie de olieproducenten tot hun geza- nenlijke actie aangemoedigd hebben, ïen nu ook zullen herinneren aan het tólidariteitsbeginscl waarvan zij zijn itgegaan. (len kan slechts hopen, dat in de hui dige chaotische ontwikkeling de im- >ulsen zullen worden geboren om te tomen tot werkelijk mondiale afspra ken over de aardse rijkdommen. Wan neer de schrik voor de toekomst de geesten er rijp voor maakt, zullen er ook uitgewerkte plannen voor moeten 5' zijn, die de toets van de werkelijkheid kunnen doorstaan. Het is op dit punt, :rj dat de internationale organen hun be tekenis kunnen bewijzen en een gezag n kunnen krijgen, dat ze materieel he- jlaas nog niet bezitten in de volkeren- w wereld. door Noud van Iperen UTRECHT 'De vervuiling van liet milieu door het achte loos weggooien van vuil met name van verpakkingsmateriaal moet strafbaar worden gesteld door een sluitende landelijke wetgeving. De naleving van deze voorschriften moet worden af gedwongen door drastisch optre den; boetes zullen preventief werken.' Dit zegt de heer W. F. Luca, vice-president van de stichting Verpakking en Milieu. Niet alleen milieu belangrijk, ook werkgelegenheid In deze stichting zitten, een twintigtal grote verpakkingsfabrieken, die er op werken dat, zoals de heer Luca dat uitdrukt, de gebruikte verpakkingen zo min mogelijk tot een last voor het milieu worden. Daartoe hebben de deelnemers zich verplicht jaarlijks voor een fors bedrag campagnes te subsidiëren, die de mensen bij moe ten brengen met verpakkingen om te gaan. 'Het is een kwestie van mentale discipline van het publiek om h£t af val daar te deponeren waar het hoort,' aldus de heer Luca. Hij tekent hierbij nog aan, dat dit niet alleen geldt voor het wegsmijten van verpakkingsmateriaal, maar even zeer bijvoorbeeld voor het zomaar weggooien van een oude matras. Want 'zwerfvuil' bestaat uit veel meer afval dan alleen verpakkingsmateriaal. U spreekt over het publiek, maar die nen de fabrikanten niet in één adem te worden genoemd? 'Een fabrikant die iets verpakken moet, is niet gebaat bij verspilling en het produkt vraagt een verpakking die het dd beste bescherming geeft. Voorts schrijft de warenwet voor een aantal consumptiegoederen, bijvoor beeld voor voorverpakte vleeswaren, een bepaalde verpakking voor.' noemt, komt voort iit technische oor zaken. Bij het vullen raakt de bus wel vol. maar later zakt het poeder in. door het verdwijnen van de lucht die daar in zat'. Milieu-oogpunt Lege verpakking deponeren waar ze hoort. Verspilling Wat u zegt over verspilling is in zijn algemeenheid moeilijk staande te hou den. Hiertoe hoeft maar gewezen te worden op de verpakking van cosmeti sche produkten en bonbons. 'Als u kijkt naar de duurdere cosmeti ca, parfums en geschenkartikelen, ja, dan moet ik zeggen dat rationeel ge zien van verspilling sprake is. Maar luxe artikelen liggen in een andere sfeer. Als u iemand bonbons wil ge ven, dan is het toch leuker in een mooie geschenkdoos dan in den zakje. Deze verpakking is bovendien vaak gekozen na een uitgebreid onderzoek naar de presentatie van het produkt. Voorts is een bonbondoos met een zo genaamd 'luxe interieur' meestal ge makkelijker te vullen, namelijk ma chinaal in plaats van met de hand. Hetgeen, wat de kosten betreft, een aanzienlijke besparing kan geven. Maar voor normale gebruiksgoederen calculeert een fabrikant zeer scherp.' Toch lijkt mij, dat de verpakking in het algemeen soberder zou kunnen zijn: papieren zakjes in plaats van kartonen dozen, vetvrij papier voor plastic kuipjes, flessen in plaats van blik, enz. 'We leven in een andere maatschappij dan vroeger. De verpakking is overwe gend gebaseerd op de verkoop in zelf bedieningszaken. Een produkt in pak jes is beter en in grotere hoeveelhe den in de vakken op te stapelen dan zakjes. Dit geldt op grote schaal voor de fabrikant, gezien de opslag in het cigein magazijn en het (pallet)ver voer naar de afnemers, en op kleinere schaal ook voor het winkelbedrijf dat binnen dc gegeven magazijnruimte voorraden hdeft op te slaan. Vetvrij papier gebruiken in plaats van plastic kuipjes is vaak niet moge lijk. De consument eist bijvoorbeeld van margarine dat die smeerbaar moet zijn rechtstreeks uit de koel kast zelfs. Maar dat betekent, dat de vloeibaarheidsgraad bij de produktie en de verpakking zodanig moet zijn, dat het verpakken in een vetvrij wik- keltje niet lukt. Aan blik- of glasverpakking zitten eveneens meer kanten. Voor vervoer en opslag, zijn blikjes veel minder zwaar dan glas en blikjes stapelen ge makkelijker, wat ruimtebesparend werkt. Daarnaast geeft de opslag van leeg glas, het risico van breuk en de verrekening van statiegeld veel wdrk. De 'halfvolle' lus schuurpoeder, die u Zouden de vaak felle, overdreven kleurige verpakkingen uit milieu-oog punt niet wat minder kunnen?. 'Als een fabrikant zijn produkten wil pousseren, speelt de kleur van de ver pakking een rol. Het is de 'verkoop- boodschap', èn die is niet alleen in het belang van de fabrikant, maar ook van de consument. Deze weet van wel ke kwaliteit het produkt is en welke t'isen eraan gesteld mogen worden. Overigens, indien de lege verpakkin gen worden verbrand, hebben ze geen nadelige uitwerking op het milieu. Komt de lege verpakking in de recyc ling (na bewerking opnieuw in ge bruik). dan hebben die kleuren na tuurlijk wel effect, want die verf moet eraf worden gebleekt. Het oud papier dat opnieuw wordt gebruikt bestaat echter niet zozeer uit lege ge kleurde doosjes of pakjes, maar voor al uit de grote kartonnen dozen waar in de fabrikanten hun (verpakte) goe deren naar de afnemers zonddn. Aar dig in dit verband is misschien dat 45 procent van het oud papier wordt 'ge recycled'. Interessant is misschien ook het gegeven, dat de hoeveelheid vast afval per hoofd van de bevolking, dat in 1970 circa 425 kilo bedroeg, in 1980 zal zijn gestegen tot zo'n 520 kilo.' Kritiek Wat is uw mening over de kritiek op plastic en eenmalig glas? 'Als men zich afzet tegen plastic moet men wel bedenken, dat voor de pro duktie van een ton plastic een ton water moet worden gekoeld. En dat water is schoon. De vervaardiging van een ton papier vergt tonnen water méér, en dat is bovendien nog vuil. Daarnaast kost het vdrdampen van water tijdens de vervaardiging van pa pier een geweldige hoeveelheid ener gie. Men kan ook bezwaren hebben tegen wegwerpglas. Tussen haakjes, de inza melingsacties zijn tot dusverre geen succes geweest. 'Duurzaam' glas is in zekere zin nadeliger voor het milieu dan eenmalig glas, omdat glasverpak king voor die opnieuw kan worden gevuld, eerst gespoeld moet worden, wat fosfaten in het afwaswater tot ge volg heeft. Eenmalig glas geeft geen enkel probleem, want ht*t wordt door de reinigingsdiensten opgehaald en verwerkt. Bovendien is van verspil ling van schaarse grondstoffen geen sprake, omdat glas wordt gemaakt van zand en soda. Er zitten aan het milieu en aan dc vervuiling daarvan meer kanten. Het is vaak niet alleen een kwestie van (schaarse) grondstoffen en vervuiling, maar ook van energie, kosten en werkgelegenheid. Ik ben een warm voorstander van be scherming van het milieu, maar niet uit de activistische hoek. Ik wil een goed en leefbaar milieu, maar tevens waarborgen voor de werkgelegenheid. Dat betekent niet bij voorbaat een in dustrieel bedrijf afwijzen (met alle gevolgen voor de werkgelegenheid), maar bij vestiging hoge normen stel len ten aanzien van de milieubelas ting. Een vervuiling van 'nul' bestaat niet, en heeft trouwens nooit be staan.' Van een verslaggever WAGENINGEN Enkele winkels in Wagdningen verkopen nu tweede hands vuilniszakken van plastic voor 15 cent per stuk. Ze zijn bestemd voor die inwoners die zich in de ham- 1 sterperiode niet van een voorraad hebben voorzien. rt De winkeliers kopen de zakken ook voor 15 cent van een tussenper- soon die volle zakken verzamelt en /i deze leeg maakt. De voorraad is be perkt. Niemand kan meer dan twee zakken, tegelijk krijgen. De eerste sneeuwklokjes bloeien en met behoeft waarlijk niet op de ther mometer te zien om vast te stellen dat de temperatuur in januari aan de ho ge kant is. Gisteren lagen we in een veel zachte re luchtstroming uit het zuiden dan maandag. De kwikstanden kwamen plaatselijk tot 9 a 10 graden. Niet al leen van belang voor een prolongeren van het zachte weer zijn diepe storm- depressies bij IJsland (974 millibar maar evenzeer de aanwezigheid van een stabiel hogedrukgebied, dat zich van de Azoren via Portugal in Spanje en het Middellandsezeegebied tot de Zwarte Zee uitstrekt. Het verhindert dat vrieskou uit Rusland over het continent van Europa uitwaaiert met oostelijke winden. In noord-S candina- vië en noord-Rusland handhaaft zich overigens wel de zeer koude winter sfeer. Zo zagen we Suddesjaur in Noord-Zweden woensdagmiddag om 4 uur op -22 graden tegen Angeüiolm in zuidwest-Zweden op plus 2 graad Cel sius. Sodankyla in noord-Finland rap porteerde gisteravond -24. In Roemenië vriest het 's nachts ook streng (Boe karest -13) en ih de Povlakte matig (Milaan -6), maar zuid-Italië bevindt zich binnen het bereik van de lente met op Sicilië 15 tot 16 gr. Wij zien geen enkele aanwijzing dat er binnen kort een transport van koude lucht naar onze omgeving op gang komt. In Groenland varieert de barometerstand van 980 millibar aan de oostkust tot 1005 millibar aan de zuidwestkust. De laagste temperatuur 'as gistermid dag -30 gr. bij matige noordeioind in Danmarkshavn aan de oostkust, de hoogste -O in Frederikshaab aan de zuidwestkust. Voor ons zijn dan ook uitsluitend belangrijk de oceaansto ringen, die voortgaan met de produk tie van periodieke onbestendigheid Weerrapporten van gisteravond 19 uur. max. neerslag gevolgd door opklaringen en mtt de toevoer van voortdurend zachte oce- aanlucht. Eerst krijgen we ie maken met een passage van een koufront van de Noordzee tot Portugal, waarin een golf storing ontstond (Mumbles in zuid-Wales gisteravond 8 mm regen, Stornoicay op de Hibriden 10 mm), in een later stadium volgt nog een trog met buien uit het zeegebied ten wes ten van Schotland tot Ierland. HOOG WATER 25 Januari Vlisslngcn 3.06-15.26. Harlngvlletslulzen 4.50-17.01. Rot terdam 5.43-18.15. Schevenlngen 4.25-16.31. IJmuiden 4.50-17.05. Den Helder 8.36-21.00. Harlingen 11.08-23.23. Delfzijl 0.52-13.21. 4NP/KNM1 11.00 Amsterdam zwaar bcw. 9 0 De Bilt geheel bew. 9 0 Deelen geheel bew. 9 0.1 Eelde geheel bew. 9 0 Eindhoven geheel bew. 10 0 Den Helder geheel bew. 8 0 Luchth. Rtd. geheel bew. 9 0 Twente geheel bew. 9 0 Vlissingen geheel bew. 9 0 Zd. Limburg half bew. 9 1 Aberdeen regenbui 12 0 Athene onbewolkt 12 0 Barcelona onbewolkt 13 0 Berlijn zwaar bew. 2 0.2 Bordeaux half bew. 13 0 Brussel zwaar bew. 9 0 Frankfort zwaar bew. 10 0.2 Genève onbewolkt 7 0 Helsinki onbewolkt —3 0 Innsbrtlck onbewolkt 6 0 Kopenhagen geheel bew. 3 0 Lissabon half bew. 11 0 Locarno onbewolkt 8 0 Londen regen 11 4 Luxemburg zwaar bew. 7 0 Madrid onbewolkt 11 0 Malaga onbewolkt 17 0 Mallorca onbewolkt 15 0 Mlincheu zwaar bew. 6 0 Nice geheel bew. 14 0 Oslo ijzel —1 2 Parijs zwaar bew. 10 0 Rome geheel bew. 12 0 Split geheel bew. 13 0 Stockholm geheel bew. —3 0 Wenen regen 6 1 ZUrich onbewolkt 9 0 Casa Blanca zwaar bew. 15 0 Istanboel onbewolkt 6 0 Las Palmas half bew. 19 0 New York half bew. Tunis zwaar bew. 14 0 ZONNIG SNEEUW OPKLARINGEN ONWEER MIST BEWOLKING REGEN 4 AX.TEMR. J8L IN.TEMR. HAGEl WINORlCHT INQ onder redactie van loessmit Dat president Nixon momenteel niet de man met de grootste fan club is. wisten we natuurlijk wel. Maar dat is nog maar één Nixon Wie teel eens in het wassen schim menrijk van Madame Tussaud ge neest is, kan daar de Andere Nixon niet zijn misgelopen. En die Andere Nixon kan helemaal maar beter meteen inpakken, want in was heeft hij geen greintje po pulariteit meer over. Misschien heeft die verleden tijd rar. zijn vergane glorie wel wat met het materiaal te maken: voorheen teas ie in uas nog wat, maar nu is al leen de teas over. En wat de uitge beelde persoon betreft, die zou net zo goed een figuur als Alva kun nen voorstellen, uant de bezoekers haten en vrezen Nixon als engerd nummer één. Ze hebben dat voor de tweede keer gedaan bij Madame Tussaud, in Londen en Amsterdam: een enquête gehouden onder duizend bezoekers, die mochten zeggen wie voor hen de meest gehate en/of gevreesde figuur tan alle wassen beelden was. Na Nixon, die verre weg de meeste van deze negatieve stemmers op zijn wassen hand kreeg, bleken de bezoekers van de Amsterdamse beeldengalerij de grootste hekel te hebben aan ach tereenvolgens Mao, premier Den Uyl, een stelletje kapers en Wie gel. In Londen 'won' Nixon ook, op de voet gevolgd door Hitier, Jack the Ripper, Mosje Dayan en Kadafji. Uit het onderzoek blijkt nog iets anders: je kunt nog zo'n gloeiende hekel aan iemand als persoon heb ben, evengoed kan diezelfde per soon voor jou de geweldigste poli ticus zijn die er op twee benen rondloopt. Als favoriete politicus is in Amsterdam Hans Wiegel uit de bus gekomen, hoeicel hij tege lijk bij de eerste vijf op het lijstje van de meest onsympathieken voor komt. En in Londen, waar Nixon er, net als in onze hoofdstad, zo slecht af kwam, staat de Ameri kaanse president toch nog als der de onder de favoriete politici ge noemd, na Golda Meir (tweede) en Henry Kissinger die daar als aller- favorietste uit de bus kwam. Zoals al gezegd: Nixon in was is nog heel iets anders dan Nixon in 't echt en zo is het ook met onze premier Den Uyl. In was maakte hij niet zo'n beste beurt, maar in 't echt valt dat nog teel mee. Het NIPO heeft eens onderzocht, uat Nederland nu van hem en rijn ka binet vindt en daaruit blijkt dat 27 procent veel vertrouwen heeft 16 procent heeft helemaal geen vertrouwen in het kabinet-Den Uyl, 7 procent zegt daar geen oor deel over te hebben en precies vijftig procent zit daar met 'weinig vertrouwen' ergens tussenin. Ge lukkig voor Den Uyl en zijn ploeg- je wil bijna de helft van Neder land (43 procent) ze ondanks alles laten zitten waar ze zitten: in de regeringszetels. Niet meer dan 14 procent is van mening dat dit ka binet weg moet en 33 procent geeft een meer gematigd oordeel: ze mo gen blijven, maar dan moeten er wel een paar ministers uit andere partijen bij Van de ondervraagden die bij de laatste verkiezingen op Den Uyl's Partij tan de Arbeid gestemd had den, blijven de meesten (72 pro cent) dit kabinet door dik en dun trouw. Onder degenen die toen hun stem aan de VVD gaven, zit ten de meeste mensen (39 procent) die vinden dat er hoognodig een andere regering moet komen. De minachting die sommige Hol landers nog steeds blijken te koes teren met betrekking tot Vlamin gen getuigt van kortzichtigheid (Aalbert Holleman, Vrije Universi teit). 'Wie zijn kind een boa constrictor zou beloven als hij tot zijn zestien de zou volharden in het nuttigen van zoethout, zou voor gek versle ten worden. Wie een brommer in het vooruitzicht stelt ('als je me belooft dat je voor je zestiende niet rookt') wordt geprezen om zijn boerenslimheid'. Een constatering (in Uitzicht, een blad van de vereniging voor open baar onderwijs) van mr. P. Kre- mer, een man die na verkeersonge lukken de financiële consequenties van opgelopen letsel regelt en nu alleen maar gevaren voor jeugdige berijders in een brommer kan zien. Zo'n bromfiets, vindt hij, Kan het einde van de 'gelukkige' bezit ter zeer vervroegen. 'Met sigaret ten haal je je veertigste meestal gemakkebjk, zelfs als je een pakje per dag rookt, want ik ben al nenveertig, zodat u het bewiis voor u hoeft. Maar met een brom mer haal je heel vaak je twintigste nog niet eens, want die zijn vrese lijk gevaarlijk'. Hij heeft ook een alternatief: 'Stel uw zoon of dochter een fiets, een racefiets in het vooruitzicht als er niet gerookt wordt en ook als r wel gerookt wordt Ze raken min der snel betrokken bij een ongeluk en als het toch moest gebeuren met minder hevigheid'. Er zitten trouwens nog meer voordelen aan een fiets vast: 'Al vijf jaar rep me door de polders op een race fiets. Dat heeft geresulteerd in de afwezigheid van een emboinpoint oftewel een dikke pens. De benen blijven krachtiger en vertonen geen tekenen van ouder worden. Met stil respect wordt mijn fysieke conditie in ogenschouw genomen'. Mr. Kremer heeft zelfs slagzinnen bedacht: 'zeen puber op een brom mer is ee.i puber met een buikje. Een puber op een fiets, dat is nog eens iets'. Dat president Nixon bij grote groepen van zijn onderdanen be paald niet geliefd is wordt hier wei duidelijk. Voor zo'n tweedui zend mensen op het oprichtingsbal van een beweging in en rondom Washington, die Voor Nixons aftre den ijvert, was deze 'president' hei lachertje van dc avond: een man netje in een gestreept gevangenis pakje met een enorme Nixon-kop, gekroond met emblemen van olie maatschappijen (zie ook: was is an ders dan in 'techt). Kamervoorzitter Vonueling heeft er een eind aan gemaakt dat ka merleden zo af en toe in het ka mergebouw overnachten en nij streeft er ook naar de kamerverga deringen als regel niet langer d m elf uur 's avonds te doen duren. Dat vertelde dr. Vondeling aan een verslaggeefster van De Volkskrant, die in het. verhaal onder meer ver telde: Een keer heeft zich volgens de voorzitter een 'exces' voorge daan toen üe VVD-er Berkouwer naakt in de toiletten werd aange troffen. 'Misschien wilt u mijn rug even afdrogen' was het verzoek van de liberaal aan Vondeling. O- verigens ben ik hier niet de nacht waker', voegt Vondeling eraan toe. Dat verhaal stond in De Volks krant van dinsdag. Gisteren von den we in dezelfde krant de vol gende nadere mededeling: 'In het gisteren in de Volkskrant gepubli ceerde interview met Tweede Ka mervoorzitter dr. A. Vondeling komt een passage voor over het li berale Kamerlid mr. C. Berkouwer, die na in het Kamergebouw over nacht te hebben, naakt in de toi letten werd aangetroffen. Deze pas sage is ten onrechte aan dr. Von deling toegeschreven. Mr. Berkiu- wer werd aangetroffen door één van de werksters en niet door de Kamervoorzitter. Mislukte trim-oefening

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7