Lubbers niet opzij voor kritiek op prijsbeleid Weer rel om Eindhovens burgemeester Otrivin Neus verstopt? Neem uzelf niet bij de neus. Vissen keuren water mrnm AR-kandidaten voor Staten Zuid-Holland aan de oude kant Grootwinkelbedrijven vragen geen ontheffing van minimum-jeugdloon Je ine middenstander t meest getroffen Collegegeldboycot is nog groter dan vorig jaar In hoger beroep negen jaar geëist tegen 3 broers w* Schoorsteen tegen de vlakte Piloot stort met vliegtuig neer Ierzet tegen benoeming mr. Van der Lee tot voorzitter 'gewest' Wethouder 'Den Haag lesje leren' VARA begint openhartige sex-serie 'Wereldraad mede schuldig aan moord' )üw/k.WA«tet DON'dëridi vg 24 v nlKI 1974 BLMNENLAlND T3/1K5 |n onze sociaal-economische redactie EN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) wil geen imbreed wijken voor de kritiek in de Tweede Kamer van onder er zijn geestverwante KYP-fractie en de ARP-fractie op de fin deze week afgekondigde verscherping van het prijsbeleid. RIJSWIJK Vissen zijn volgens het KIWA (Keurings-instituut voor waterleidingartikelen) voort reffelijke bewakers van het opper vlaktewater. De afgelopen maanden heeft het KIWA-speurwerklabora- torium een automatische bewa kingsmethode met behulp van vis sen ontwikkeld. Dit systeem wordt thans op het toxicologisch labora torium aan het Lekkanaal in de gemeente Nieuwegein uitgetest. Het toxicologisch laboratorium, dat deze maand in gebruik wordt geno men, zal zich bezighouden met het aantonen van gevaarlijk hoge gifti ge stoffen in ons oppervlaktewater. Ook zal het laboratorium onderzoe- ken welke concentraties gifstoffen in het oppervlaktewater nog toe laatbaar zijn. Dit laboratorium is het enige in Nederland, dat voort durend stromend oppervlaktewater uit het Lekkanaal tot zijn beschikking heeft. Er zijn drie doorstroombakken aanwezig, waar in het gedrag van drie regenboog forellen of drie karpers elektro nisch wordt geregistreerd. De inzet van de vissen gebeurt ten dienste van de Nederlandse water leidingbedrijven, die hiermee de kwaliteit van het tot drinkwater te verwerken oppervlaktewater op een tot op heden unieke wijze be waken. ich- ie fracties maar ook die van-" de D, DS'70 en de CHU noemden gis- 31 tijdens het prijzendebat de ver- erping van het prijsbeleid onbillijk r met name de kleine middenstan- s. De detailhandel wordt aldus de i-acties getroffen door een cumula- van maatregelen: de toegestane -ge op prijzen door te mogen bere- en, zou aan de krappe kant zijn, invoering van het minimum-jeugd- legt nog een extra last op de geren en tenslotte zal de maand periode waarin zij geen kostenstij- ;en mogen doorberekenen, voor ook bijzonder nadelig uitvallen. 5| DELIG UITVALLEN )l KVP-fractie spitste haar kritiek I iral toe op de wettelijk verplichte '1 oering van het minimumloon. Vol- 1 s de KVP-woordvoerder drs. Van elsvoort betekent dit voor het J lden- en kleinbedrijf een loonkos- verzwaring van gemiddeld 25 pro- ()e t. Hiervan mogen zij slechts een- ,adtde gedeelte door berekenen in de Ti gjjzen. Het is duidelijk, aldus dit Ka- Saj. rüd dat er of op ruime schaal dis- ,f.„, tsatie moet worden verleend aan midden- en kleinbedrijf dan wel zij hun loonkosten ruimer mogen brberekenen in de prijzen. Hij o ver aart0» over deze kwestie een motie in dienen. Hij maakte bovendien be- veT id dat het pakket maatregdlen voor i drietal leden van zijn fractie op iverkomelijke bezwaren is gestoten, antirevolutionaire drs. Schouten vooral bezwaren tegen de maand :httijd die het midden- en klednbe- wo. jf in acht moet nemen voor het itenstijgingen dn de prijzen zal mo- nt. i doorberekenen. De ontheffing die in- rvan kan worden verleend aan de •md me zelfstandigen, waarvan de inko- )ro- nspositie beneden die van het ge- pdeld werknemersinkomen dreigt 3nt, komen, acht hij onvoldoende. Wan- ït zij hun prijzen wel omhoog mo- doen en anderen niet komen ze een scheve concurrenti e-verh o ud'ing staan, aldus drs. Schouten. Hij stel- daarom voor de gehele detailhan- voor ontehffimg in aanmerking te en komen. ET BIJ STUK rer' lister Lubbers hield gisteren ech- voet bij stuk. Hij erkende dat de oor.scherping van het prijsbeleid een ire last legt op met name het mid- "den" en kleinbedrijf. lij wees er ech- ter' op, dat juist daarom voor hen een jsnappingsmogelijkheid in het le is geroepen. Hij veronderstelde grote delen van de detailhandel rvan gebruik zullen kunnen ma- Deze ontheffing echter uitbrei- tot de gehele detailhandel, ging minister echter te ver: dan scha men volgens hem ook de grote renhuizen uit en wat is dan nog effect voor de consument minister bleek ook niet bereid jicessies te doen, bij de invoering lu*tp het minimumjeugdloon. Hij vol- nd met de mededeling dat bij de itstelling van de 7 procents marge- Zullen we vrede sluiten en on- ie secondanten bekogelen?' verbetering voor het midden- en kleinbedrijf ervan is uitgegaan, dat het minimumjeugdloon slechts voor éénderde gedeelte zal worden inge voerd. Het ziet er echter naar uit, dat het minimumjeugdloon in grote delen van het midden- en kleinbedrijf wél in zijn geheel zal worden doorge voerd. Dit zal dan volgens de minister consequenties moeten hebben voor de vaststelling van de 7 procents marge, (een ruimere marge stelt het midden- en kleinbedrijf in staat in ruimere mate de inkoopprijsstijgingen door te berekenen red.). Over deze kwestie zal met het midden- en kleinbedrijf overleg worden gevoerd. Het debat wordt vandaag voortgezet. Het ziet er naar uit, dat de ARP-frac- tie voet bij stuk zal houden. Dit bete kent dan dat zij een motie zal indie nen de detailhandel van de wachttijd te ontheffen. Van een verslaggever DEN HAAG Het collegegeldboycot is nog groter dan vorig studiejaar. Rond de jaarwisseling^ hadden aan de twaald universiteiten "en hogescholen 69.532 studenten collegegeld betaald. Dit is 63.21 procent van het aantal studenten dat verondersteld wordt aan de instellingen voor wetenschap pelijk onderwijs in ons land te stude ren. Dit percentage was aan het eind van het afgelopen studiejaar ongeveer 85. Algemeen was, dat bij alle instellin gen studenten 'zoek' zijn, uitgezon derd bij de Eras musuniversiteit in Rotterdam. Totaal bleken dit er 6.950 te zijn, van wie naam noch adres bij de instellingen is genoteerd. Veron dersteld werd wel, dat deze studenten het moeilijkst grijpbaar zullen zijn als het gaat om het incasseren van drie en een half miljoen die zij aan colle gegeld verschuldigd zouden zijn. Van een verslaggever ARNHEM De procureur -generaal bij het gerechtshof in Arnhem heeft tegen de drie gebroeders K die op 20 juni 1972 de 46-jarige koopman Piet Smidt uit Harderwijk hebben doodge schoten een gevangenisstraf geëist van negen jaar met aftrek. Ook de officier van justitie te Arnhem had negen jaar geëist. De rechtbank veroordeelde hen daarop tot zeven en een half jaar gevangenisstraf met aftrek wegens het medepleger* van doodslag. De broers waren hiertegen in beroep gegaan. Na de eis van de procureur-generaal klonk een daverend applaus van de publieke tribune, die vol zat met fa milieleden en vrienden van de ver moorde man. De president maakte zich daar zo boos over dat hij bevel gaf zo snel mogelijk de tribune te ontruimen. DEN HAAG Tengevolge van de oliecrisis lijkt de lust tot emigratie te zijn toegenomen. Door seizoensinvloe den zou er een normale stijging van tien procent kunnen zijn, maar de stijging is nu vijftien procent Favo riete landen zijn Australië, Canada en Nieuw-Zeeland. De belangstelling voor Zuid-Afrika is ongeveer gelijk geble ven. Als motief wordt niet recht streeks de oliecrisis genoemd, maar wel noemt men vaak de betere grond- stoffenpositie van het land waarheen men wil. Ook het betere milieu is een veelgehoord argument. .rf V Vm Met een sierlijke val kwam gistermiddag de schoorsteen van een voor malige kalkzandsteenfabriek in Schoorldam op de rijksweg terecht. De 42 meter hoge schoorsteen werd opgeblazen, omdat hij bouwval lig was geworden. Nadat bulldozers het puin van de weg hadden ge veegd, kwamen schoolkinderen op hun vrije woensdagmiddag de res ten bekijken. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Vroom en Dreesmann, De Bijenkorf, Albert Heijn, Simon de Wit en de MIRO zullen geen gebruik maken van de mogelijkheid om individueel ontheffing aan te vrageji van de verplichting tot betaling van het wettelijke minimumjeugdloon. Deze grootwinkelbedrijven zullen het minimumjeugdloon met te rugwerkende kracht tot 1 januari uitbetalen. Besturen oneens over procedure Van onze Haagse redactie DEN HAAG Tussen het provinciaal bestuur van de ARP in Zuid- Holland en het landelijk bestuur van de partij bestaat verschil van mening over de kandidatenlijst voor de Provinciale Staten. Het pro vinciaal bestuur heeft bij deze vaststelling het 'plaats-voor-plaats- systeem' gevolgd op grond van een nieuw reglement, dat nog niet door het landelijk bestuur van de partij was goedgekeurd. Bovendien heeft het bestuur in Zuid-Holland het advies van het landelijk be stuur naast zich neergelegd om het zogenaamde puntensysteem toe te passen waardoor de inspraak van de kiesverenigingen beter tot haar recht komt. De hoofddirectie van Vroom cn Dreesmann merkt in een gisteren uit gegeven verklaring op dat haar bezwa ren zich niet heeft gekeerd tegen de wettelijk voorgeschreven minimum jeugdlonen, maar uitsluitend tegen het feit dat 'deze aanzienlijke verho ging van de totale loonsom van het bedrijf slechts voor eenderde in de prijzen mag worden doorberekend'. 'Een en ander houdt echter wel in dat, gezien het prijsbeleid van de mi nister van economische zaken, door de onderneming maatregelen genomen moeten worden teneinde de noodzake lijke rentabiliteit niet in gevaar te la ten komen', aldus V. en D. De Bijenkorf zegt dat het besluit om DEN HAAG Limburg is twee nieu we partijen rijker geworden. Het zijn de Anti-Belasting Partij (ABP) en de Jongerenpartij Veronica (JV). Blijkens een mededeling in de Nederlandse staatscourant heeft het centraal stem bureau voor de verkiezing van de le den van de provinciale staten van Limburg deze partijen ingeschreven in het kiesregister. de wet op het minimumjeugdloon vol ledig toe te passen is genomen tegen de achtergrond van de beslissing van minister Boersma geen ontheffing ,e verlenen voor de gehele detailhandel. Samen met andere bedrijven heeft T»e Bijenkorf via de raad voor het groot winkelbedrijf een dringend beroep ge daan op de regering de prijsbeschik- king aan te passen om volledige door berekening van de jeugdlonen in de prijzen mogelijk ie maken. VENRAY De piloot van een Har rier van de Britse luchtmacht kwam gisteren om het leven toen zijn toe stel bij Venray neerstortte op vijftig meter van een boerderij. Volgens de luchtmachtvoorlichtingsdienst heeft de vlieger zijn toestel wel per schiet stoel verlaten, maar vermoedelijk is de parachute niet opengegaan. Het slachtoffer kwam vlakbij het neerge storte vliegtuig terecht. ilXDHOYEN Opnieuw is mr. J. van der Lee in Eindhoven ongewild het mid- lelpunt van een politieke rel. Inzet is deze maal het voorzitterschap van de agglo- ïeratie Eindhoven, liet vrijwillige samenwerkingsverband waarin elf gemeenten al legen jaar op een voor Nederland ongewone wijze gestalte proberen te geven aan en soort gewestelijke bestuursvorm. m te-i la- aar alle waarschijnlijkheid 1 dit streven volgend jaar orden bekroond met een 'Gewest-Eindhoven', oorzitter van het samenWer- ngsorgaan agglomeratie indhoven is in het verleden tijd (en onbetwist) de bur- emeester van de centrum-ge- leente, Eindhoven, geweest, feze traditie is plotseling, lornamelijk op politieke 'onden, op losse schroeven Dmen te staan. Binnen de ombinatie Christelijke Groc- enngen, de grootste fractie de agglomeratieraad, gin- en stemmen op om een kan- idatuur van mr. Van der Lee iet te accepteren 'Om Den laag een lesje te leTen'. Met ta ndere woorden: om opnieuw et benoemingsbeleid van de egering af te keuren Binnen de christelijke groepe ringen werd deze actie volgens insiders geleid door de Eind- hovense wethouders Zeelen en Van Zwet. Vooral Jan Zeelen maakt er in het openbaar geen geheim van dat hij het kabinet-Den T'yl duidelijk wil de maken dat men niet onge straft met de Eindhovense po litieke gevoelens kan 'stoeien'. Zijn opmerkingen kwamen echter in een merkwaardig daglicht te staan toen hij zich als wethouder van Eindhoven zonder meer opstelde échter de kandidatuur mr. Van der Lee. Begin deze maand kwam de Combinatie Christelijke Groe peringen met het voorstel de voorzittersverkiezing uit te stellen tot né de gemeente raadsverkiezingen van mei. In een brief aan het seniorencon vent schreef Jan Zeelen dat dr. G. Eisen, burgemeester van Veldhoven, die sedert de ziekte van de laatste voorzit ter, wijlen burgemeester Wit te, waarnemend voorzitter is, maar als zodanig moest blij ven optreden tot september. Dr. Eisen voelde hier echter niets voor. Op aandringen van het dage lijks bestuur van het samen werkingsorgaan agglomeratie Eindhoven is toen de verkie zing een maand uitgesteld: de behandeling in de januariver gadering kon namelijk alleen plaatsvinden na een ordevoor stel, omdat de verkiezing niet op de agenda voorkwam. Hier mee ging iedereen akkoord en de Combinatie Christelijke Groeperingen (CCG) zei vóór 23 januari met een voordracht xe zullen komen. Na urenlang beraad (er wer den zes lange vergaderingen aan gewijd, waarvan enkele xot in de kleine uurtjes duur den) kwam de CCG met de voordracht van het Eindho vense raadslid mr. A. Leen- ders, met op de tweede plaats mr. J. de Leeuw, burgemees ter van Best. Deze laatste was op de lijst geplaatst zonder te voren daarover te zijn inge licht. Kennelijk is de keuze van de tweede man volslagen willekeurig geweest want het was voor iedereen een beken de zaak dat De Leeuw achter de kandidatuur van Van der Lee staat. Mr. J. van der Lee Commentaar van Jan Zeelen: 'Ja ik dacht wel, dat burge meester De Leeuw boos zou worden.' Op de vraag waarom hij dan tóch op de voordracht geplaatst is blijft Zeelen het antwoord schuldig. Wel wil hij nog kwijt dat de schuld van alles bij de regering ligt en ook dat hij zich ernstig zal beraden over een voortzetting van zijn voorzittersfunctie bij de CCG. Alle betrokkenen hebben steeds om het hardst geroepen dat bij alle discussies de per soon van mr. Van der Lee buiten beschouwing wordt ge laten, een fraaie kreet die niet meer lijkt te gelden, nu de discussies zolang en hardnek kig voortduren. Afgezien van de onplezierige gevoelens (om niet te spreken van frustraties) die een derge lijk geharrewar ook bij een bekwaam bestuurder als mr. Van der Lee teweeg moet brengen, speelt zijn persoon natuurlijk wél een rol bij de discussies nu hij zo duidelijk als burgemeester van Eindho ven aanwezig is. Het landelijk bestuur van de ARP heeft het provinciaal bestuur van Zuid-Holland gewezen op de partijsta tuten, waarin staat dat het partijbe stuur de provinciale reglementen moet goedkeuren. Zuid-Holland meent echter, dat deze bepaling niet slaat op een apart verkiezingsreglement. Overigens is de discussie tussen de twee besturen nauwelijks van prakti sche betekenis. Bij toepassing van het puntensysteem (dat ook wordt ge volgd bij de vaststelling van de kandi datenlijst voor de tweede kamer) zou de Zuidhollandse lijst weinig zijn ver anderd. Alleen de 64-jarige J. J. C. la Fleur zou van de vijfde naar de acht ste plaats zijn gedukeld. Verder was alleen de niet verkiesbare staart van de lijst veranderd. Pijnlijk HILVERSUM Vanavond begint de VARA een eerste aflevering van een serie van vier titels 'Open en bloot' over sex. De samenstellers zijn ervan uitgegaan dat de meeste mensen te weinig weten, in de eenvoudige re den dat men er niet makkelijk over praat. Een nadelig gevolg is dat er per jaar een op de vijf huwelijken 'gedwongen' is en dat er 20.000 abor tussen worden gepleegd. Betere voorlichting zou veel hebben voorkomen. Hoewel er toch wel het een en ander aan boeken en brochu res over dit onderwerp verschijnt heeft de VARA gemeend op het scherm een hiaat te moeten aanvullen en het de kijkers gemakkelijk te ma ken. Joop van Tijn presenteert en zijn adviezen worden afgewisseld met leuke tekeningen, vaak erg realisti sche scènes en interviews in de trant van 'M'n moeder heeft me nooit De serie wordt uitgezonden op don derdag om de vier weken. Intussen heeft deze kwestie een pijn lijke achtergrond. Want met de Zuid- hollandse lijst is lang niet iedereen gelukkig. De gemiddelde leeftijd van de kandidaten is namelijk 52 jaai (aan het eind van de zittingsperiode 56 jaar). De benjamin van het gezel schap is de provinciale voorzitter, de 39-jarige J. H. J. Rose, die grif toe geeft dat de toekomstige fraktie wel de leeftijd heeft. De nummers 1 en 2 zijn nu 61 jaar en de nummer 5 is 64. De vastgestelde lijst is gelijk aan de advieslijst, waarover de kiesverenigin gen hebben geoordeeld. De heer Rose noemt als oorzaak, dat de wensen van de kiesverenigingen in de zeer ver schillende delen var de provincie el kaar hebben geneutraliseerd. Vandaar dat de lijst hetzelfde is gebleven, on danks de alerte van de Arjos-zuid-hol- land, die twee keer de kiesverenigin gen heeft gewezen op bekwame kandi daten. 26 kiesverenigingen volgden het advies van de Arjos op, maar dat was te weinig. De nu definitieve lijst is duidelijk in tegenspraak met de brief, die de waarnemend partijvoorzitter drs. J. de Koning en partijsecretaris D. Corpo- raal in het najaar aan de partij-orga nen schreef. Hij adviseerde toen, vrouwen en jongeren op een verkies bare plaats te zetten. Ln de brief stond ook: 'Personerdie de 60 jaar al ruimschoots zijn gepasseerd worden als regel niet opnieuw gekandideerd. Bij de eerste kandidaatstelling komt men als regel niet meer voor een kan didatuur in aanmerking wanneer men de 50 jar is gepasseerd. Nog een zin uit deze brief: 'Duizenden en nog eens duizenden jonge mensen gaan in 1974 voor de eerste of tweede keer naar de stembus. Het partijbe stuur is van oordeel, dat ook jongeren zichzelf op de kandidatenlijst kunnen herkennen'. In Zuid-Holland is hier niets van te recht gekomen. Voorzitter Rose noemt nog als verklaring het feit, dat de statencentrales bij de vaststelling van de advieslijst te regionaal te werk zijn gegaan. Dit schrijft ook de Arjos iin een bedroefde brief aan de kiesver enigingen, waarin de leeftijdsopbouw van de kandidatenlijst onaanvaardbaar wordt genoemd. PRETORIA De Zuidafrikaanse pre mier Balthazar Vorster heeft in zijn nieuwjaarstoespraak de wereldraad van kerken verweten dat deze mede schuldig is aan de terreuracties van de laatste tijd. 'Bommen op straat en in bioscopen, ontvoeringen van zaken lieden, moord in Rhodesië en Mozam bique en op onschuldigen op luchtha vens en de vreselijke dood van een minister-president zijn slechts een deel van de oogst van de laatste maanden', aldus de premier. De ver antwoordelijkheid voor dit soort ge beurtenissen ligt bij de communisten, zei de regeringsleider. Zij leveren de moordwapens. Maar ook bij de Vere nigde Naties, die niet bereid of in staat zouden zijn daartegen te strijden en bij de wereldraad van kerken die het geweld ondersteunen. ADVERTENTIE Otrivin helpt direkt. Even druppelen en u kunt weer vrij ademhalen. Otrivin prikkelt niet en werkt urenlang. Gezwollen neusslijm- vliezen slinken. U hebt een fijne neus voor Otrivin. verkrijgbaar bij apotheker en drogist als handige spray of druppelflacon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5