Boze middenstand wil actie voeren Krijgt ual 5% rente op uw spaarboekje..? 'Nederland zou moeten oceaniseren' Moeder met bijna vergiftigd zoontje spoorloos verdwenen Elf zeer kostbare "schilderijen terug Rijkspostspaarbank Prijsbeleid en jeugdloon aanleiding Na anonieme tip: Prijzen van olieprodukten lan banden r i Voor Griekenland nieuw comité uit politieke partijen Prijzenbeschikking voor vrije beroepen Zwaar Moluks verwiit jegens Van der Stoel Rotterdam wil wering criminele rijksgenoten Noord-Brabant niet meer in de vaart pROOw/Kmwiwr woensdag 23 jamjam 1974, BINNENLAND T3/K5 Van onze sociaal-economische redaktie DEN HAAG De centrale organisaties van het midden- en kleinbedrijf ivorden sinds gisteren overstroomd met tientallen telefoontjes van boze mid- ienstanders, die scherpe acties willen voeren, zoals het collectief sluiten van ,vinkels, het houden van demonstraties en het zoveel mogelijk uitstellen van ie btw-betaling aan de overheid. (ADVERTENTIE) De directe aanleiding voor deze boze woorden vormen het verscherpte j. prijsbeleid en de mededeling van mi nister Boersma (sociale zaken) dAt het wettelijk vastgestelde minimum- eugdloon zoveel mogelijk zal moeten le worden uitbetaald. 'Er is sprake van j-een stroomversnelling, die voor veel it nensen de deur heeft dichtgedaan', >epldus de heer W. de Graaff, commis- taris van het Nederlands Christelijk lejOndernemersvervond. 'We hadden al e maken met een scherp prijsbeleid, .die de inkomenspositie van veel mid- r' lenstanders ernstig aantastte. Daar J|wam dan de verscherping bovenop tenslotte ook nog de beslissing van e- ninister Boersma'. u- "Niet zover )e heer De Graaff wilde nog niet zo- er gaan als velen in zijn achterban lijk via overleg met de regering onze belangen bepleiten. Maar er komt na tuurlijk ook een eind aan ons geduld. Op dit moment moet ik constateren dat er heel wat in beweging is in de middenstand', zei hij. Overleg zullen de middenstandsorga nisaties deze morgen al voeren over het standpunt van de regering inzake het minimumjeugdloon. Volgens de heer De Graaff is de middenstand graag bereid dit te betalen, maar daar moet dan tegenover staan dat deze ex- tra-lasten doorberekend mogen wor den in de prijzen. De geldende prijs- beschikking bepaalt echter dat dit maar voor een derde gedeelte mag. De middenstandsorganisaties hebben gisteren hun belangen ook bepleit tij dens een hearing van de vaste Twee de-Kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf. Naast het prijsbeleid n-igent J. Stalenhoef van de Wassenaarse politie bij o.a. een beschadigde Van ij (stade (waarde 45.000) en een zeestuk van Willem van der Velde (waarde n en ton). De Wassenaarse politie heeft na een anonieme tip elf van een in- n. raak afkomstige schilderijen teruggevonden. De waarde van de schilderijen bedraagt ongeveer acht ton. 11 Pan een onzer verslaggevers J WASSENAAR Danzij een anonieme tip heeft de Wassenaarse :e eclierche beslag kunnen leggen op elf schilderijen die in augustus *'73 uit de villa van zakenman R. W. Hoos gestolen werden. Bij de j nbraak werd voor circa 1,2 miljoen gulden aan schilderijen buit je pinaakt. j In een VW 1200 voor het Haagse 0)entraal Station liggen spullen waar- ,r oor de Wassenaarse politie wel be lt, mgstelling heeft'. Dit vertelde een inbekende man gistermorgen om- '0 Ireeks half één per telefoon aan oofdinspecteur A. G. L. Rijnken. >e auto werd opengebroken. Op de »1 chterbank vond men elf schilderijen. lp het politiebureau werden de ii unstwerken geïdentificeerd als een 1 «el \an de buit van de inbraak. De 1 evonden schilderijen vertegenwoordi gen een waarde van 800.000. Tot de onds behoren een 'Zeestuk' van Wil- J en van de Velde 100.000), Hans lemlinc's Madonna met kind 60.000), Jan van Gooyen ('Gezicht ip Warmond 150.000), een winter- ezicht van S. Ruysdael 150.000). >e politie veronderstelt dat de schil- den haag - vo„r Activiteiten op Noordzee blijven achter, vindt industrie derijen 'teruggegeven' zijn omdat zij onverkoopbaar bleken. De werken zijn namelijk op veel plaatsen geregi streerd. De internationale kunstwe reld is uitvoerig op de hoogte gesteld van de diefstal van de kostbare wer ken. De Wassenaarse politie heeft de her komst van de auto nog niet .kunnen vaststellen. Ook van de anonieme tip gever ontbreekt ieder spoor. De poli tie heeft al eerder een anonieme tip in deze zaak gehad. Op 9 november werden twee mannen gearresteerd na een telefoontje van een onbekende. De man had verteld waar een tweetal Hagenaars kon worden aangehouden in het bezit van acht schilderijen uit de Wassenaarse villa. Deze medede ling bleek, evenals die van gisteren, juist te zijn. Vier kunstwerken zijn nog spoorloos. Het betreft twee kerkinterieurs van Bosboom, een stadsgezicht van Klin kenberg en een wintergezicht van Koekoek de totale waarde is 51.000. Van de gisteren gevonden meesterwerken zijn twee licht bescha digd. wel willen. 'Wij willen zoveel moge- en het minimumjeugdloon hebben zij de Kamerleden gewezen op de weini ge garanties waarmee de consumen tenvoorlichting zou worden omringd. De consumentenorganisaties krijgen enkel maair 25 miljoen gulden subsi die, maar de enige eis die de regering hun stelt is zorgvuldig te handelen Volgens de middenstandsorganisaties is het niet ondenkbaar dat aldus voor sommige ondernemers eenzijdige re clame wordt gemaakt en andere on dernemers eenzijdig worden gekraakt. Zij bepleiten daarom een begelei dingscommissie waarin zewel de over heid als het bedrijfsleven zitting zou den moeten kunnen nemen. De Tweede Kamer debateert vandaag over de prijsmaatregelen die de rege ring maandag afgekondigd. Het debat werd een dag uitgesteld op verzoek van ARP-fractievoorzitter mr. Aantjes. Hij meende dat zijn fractie voor een zo belangrijke zaak enige tijd van voorbereiding nodig heeft. Het PPR- kamerlid dr. P. van Gorkum maakte gisteren al bekend dat de huidige ver scherping van het prijsbeleid zijn fractie niet ver genoeg gaat. Er is vol gens de heer Van Gorkum slechts sprake van uitstel van executie. De consument moet straks toch weer de prijsverhogingen betalen. In plaats van een rustperiode bepleitte hij een winststop. Dat wil zeggen dat de on dernemers niet meer winst mogen maken. Gebeurt dit toch, dan zal het meerdere via een 100 procent btw-ta- rief moeten worden wegbelast. In En geland heeft men met een dergelijk systeem veel succes gehad, meende het Kamerlid. DEN HAAG De besturen van de PvdA, PPR, D'66 en de PSP hebben besloten een 'Komité solidariteit Grieks verzet' op te richten, dit in sa menwerking met personen uit de kring van het voormalig comité 'Vrij Griekenland', Pax Christi, Amnesty International en de Studentenecclesia. Het Komité solidariteit Grieks verzet wil zich actief inzetten voor het her stel van de parlementaire democratie in Griekenland en bij de materiële steunverlening aan het Griekse verzet en bij de hulp aan slachtoffers van het Griekse regime. Essentieel voor de strijd tegen het Griekse fascisme en zijn bondgenoten noemt het Komité de steun van ande re progressieve groeperingen en socia listische partijen in Europa en daar buiten. Met alle daarvoor in aanmer king komende partijen in het buiten land zal het komité naar samenwer king streven. Het komité stelt zich voor het initiatief te nemen tot het houden van een conferentie over de kwestie Griekenland met socialistische en andere progressieve partijen uit de lidstaten van de Nato. Ook is het ko mité voornemens in ons land een Griekenland-tribunaal te organiseren om 'de misdaden van de Griekse jun ta in Europa in een helder daglicht te stellen'. DEN HAAG De tarieven die in een aantal vrije beroepen in rekening mogen worden gebracht, zullen voor lopig niet hoger mogen zijn dan die welke golden op 1 december '73. Dit blijkt uit een publikatie van de prij zenbeschikking vrije beroepen 1974 in de staatscourant van gisteren. De maatregel is van kracht voor nota rissen, advocaten, raadgevende actua rissen, registeraccountants, belasting consulenten, architecten, stedebouw kundigen, raadgevende ingenieurs, veeartsen, makelaars en apothekers, voor zover het zelfbereide geneesmid delen betreft. De maatregel is niet van toepassing op andere medici dan veeartsen. Voor huisartsen, specialis ten, tandartsen, mondheelkundigen en kaak-orthopedisten geldt de prijzenbe schikking medische hulp aan particu liere patiënten. Voor zo'n hoge rente moet u bij uw Nationale Spaarinstelling zijn: de Rijkspostspaarbank. 5% rente.dat is bijzonder gunstig voor spaargeld waarover u altijd direkt en zonder kosten kunt beschikken. L En dan nog die zekerheid: een RPS-boekje staat op naam. Zonder uw medewerking wordt niet aan een ander uitbetaald- er is dus ook geen risico bij verlies of diefstal. En het gemak: voor inleggen en opnemen kunt u terecht bij elk postkantoor of postagent schap. Tot f 4.000,-per 4 weken kunt u direkt opnemen. Grotere bedragen-op aan vraag-binnen enkele dagen. Het némen van zo'n handig RPS-boekje gaat ook al erg een voudig: u stort een bedrag bij een postkantoor of-agentschap en u krijgt het boekje meteen mee. uw nationale spaarinstelling J Van een verslaggever DEN HAAG De pro-Indonesische Molukse jongerenorganisatie 'Angka- tan Pemuda Indonesia-Maluku' is erg boos op minister Van der Stoel. Ter gelegenheid van de reis van de heer Van der Stoel naar Indonesië (Zoals bekend is de heer Van der Stoel daar, heeft de organisatie hem verweten er 'Hitlenaanse praktijken' op na te houden. De organisatie zegt in een ge publiceerde verklaring dat de heer Van der Stoel eenvoudig geen kennis wenst te nemen van de problemen van de Molukkers in Nederland. De Molukkers worden in de positie van burgers van de tweede rang gehou den, aldus de verklaring. De z.g. RMS mag niet worden 'erkend en gesteund' en de regering zou moeten afzien van het verlenen van steun aan 'elemen ten die wrijving en heftige reacties onder de Molukkers in Nederland ver oorzaken en die vijandige acties tegen de Indonesische regering en de Indo nesische ambassade ondernemen'. Verder wordt gezegd dat meer geld beschikbaar moet komen voor onder wijs aan Molukse jongeren in Neder land. Slechts tien procent van deze jongeren heeft voldoende onderwijs genoten om te kunnen worden opgenomen in de Nederlandse samenleving. Die sa menleving ervaren ze dan ook als vij andig. De jongeren zien zichzelf als 'kinde ren van de slachtoffers van het Ne derlandse koloniale verleden'. Zij zien het probleem van de Molukkers in Nederland in eerste instantie als een sociaal probleem en niet als een poli tiek probleem. Bij de oplossing moet Nederland daarom samenwerken met Indonesië. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Een feam van vier rechercheurs van gemeente- en rijkspolitie is bezig klaarheid te brengen in een vergiftigingszaak, waarbij de driejarige Hooglandse kleuter Bob van S. bijna het leven heeft verloren. Het jongetje, dat sinds vorig jaar zo mer bij zijn moeder in Hoogland woont nadat het huwelijk van zijn ou ders misliep, lijdt aan een thallium- vergiftiging. Op 5 december vorig jaar werd dat duidelijk, nadat een vrien din van de 29-jarige moeder tot de conclusie was gekomen dat de haar uitval waaraan het kind leed, niet na tuurlijk was. Zij waarschuwde de moeder, en deze stapte naar de dok ter. Bij een onderzoek in het ziekenhuis 'De Lichtenberg' werd spoedig duide lijk dat het kind een grote hoeveel heid thallium was toegediend in een aantal afzonderlijke porties. De kleu ter werd meteen ter verpleging opge nomen en bleef tot vorige week dins dag in het ziekenhuis. Toen haalde de moeder de jongen weg, omdat ze niet tevreden was over de behandeling. De zickenhuisdirectie, die van mening is dat het kind nog lang niet is gene zen, schakelde de politie in. Deze kwam vorige week vrijdag op verzoek van de Utrechtse officier van justitie mr. Dc Hoogh in de woning van me vrouw Van S. (zij woont daar samen met een vriend) de jongen ophalen. De vrouw reageerde daarop zo hyste risch dat in onderling overleg werd besloten dat zij de jongen nog een paar dagen thuis mocht houden en hem maandag persoonlijk op het hoofdbureau van politie in Amers foort zou brengen. Dat gebeurde niet De vrouw Is ook niet in Hoogland. Het afgelopen week eind is zij met har zoontje met on bekende bestemming vertrokken.On- langs heeft de vrouw de 41-jarige va der van Bob er van beschuldigd, het kind gif te hebben toegediend. Hij zou het niet kunnen verwerken dat hij zijn zoon maar eens in de veertien dagen mocht ontmoeten. Er wordt ook een onderzoek ingesteld naar het gebeuren, een paar weken geleden In 'Dc Lichtenberg", waar vol gens de verklaring van een verpleeg ster mevrouw van S. haar zoontje tij dens het bezoekuur een ei heeft laten eten. Het was streng verboden het- kind iets te eten te geven, maar de verpleegster had het niet meer kun nen voorkomen. Meteen daarna is de maag van Bob leeggepompt. Over het resultaat van dit onderzoek laat de Amersfoortse recherche zich niet uit. De politie in het hele land is gewaar schuwd om mevrouw Van S. en haar zoon aan te houden als zij ergens op duikt leidt een maximum verbruikqrsprijs aan de pomp van 87.7 cent per liter (inclusief btw). Gewpne benzine mag net meer dan 84.9 cent kosten. Dat dijkt uit de Prijzenbeschikking aard- ilieprodukten 1974, door minister Aibbers afgekondigd om een beter in- icht in de prijzen te verschaffen. Dieselolie mag in 'zone A' hoogstens 18.7 cent kosten, in 'zone B' 49.2 cent. Voor autogas (LPG) mag niet meer dan 31.3 cent per liter worden gere- tend, voor brandstof voor tweetakt- notoren 1.03. Op praktische gronden heeft minister Aibbers ervan afgezien, alle gevallen en produkten te regelen. Voor alles ïal niet in de prijzenbeschikking itaat, blijft de Algemene prijzenbe- ichikking goederen en diensten 1973 van oepassing, deelt het ministerie nee. In de nieuwe beschikking zijn nog prijzen vastgesteld voor dieselolie die in grote hoeveelheden bij de ver bruiker wordt afgeleverd, voor petro leum, huisbrandolie en stookolie in diverse hoeveelheden. De voor dieselolie belangrijke 'zone A' omvat Zuid-Holland, behalve Goe- ree-Overflakkee, Noord-Holland tot en met de lijn Castricum-Purmerend- Edam, Utrecht, en kleine stukjes Gel derland. Van een verslaggever ROTTERDAM De gemeente Rot terdam heeft naar aanleiding van de kidnapping-affaire in Katendrecht op nieuw van de regering verlangd, dat zij haar beleid voor het toelaten van vreemdelingen en van Surinamers en Antillianen zal herzien. De gemeente voert aan. dat het bij zonder moeilijk is een bepaald pa troon te volgen, wanneer het niet mo gelijk is via de vreemdelingenpolitie juist het gedrag van rijksgenoten te controleren. Op de achtergrond hiervan speelt de gedachte, dat het toelatingsbeleid van de regering te veel ruimte zou laten voor bepaalde ongewenste elementen om Nederland binnen te komen. Al eerder had Rotterdam de regering laten weten, dat de werving van bui- tenlandoe arbeiders het vrijwel onmo gelijk maakt om voldoende controle uit te oefenen. Het feit, dat Surina mers en Antillianen als rijksgenoten moeten worden behandeld, stelt niet alleen de politiediensten op zware proef, maar ook de andere gemeente lijke diensten. B. en w. verlangen, dat er klaarheid komt over de vraag, wat ongewenste vreemdelingen zijn. Zo lang de regering Surinamers en Antil lianen als rijksgenoten toelaat, is het bijzonder moeilijk om grenzen te trekken. Minister Van Agt zal zich nog deze week over de nota van het Rotterdam se college beraden. Van een verslaggever DEN HAAG De onderzeebootjager Noord-Brabant komt waarschijnlijk niet meer in de vaart. De beschadigin gen die het schip op 9 januari bij een aanvaring bij Vlissingen opliep zijn zo ernstig, dat reparatie niet meer lo nend is, ook al gezien de leeftijd van het schip (bouwjaar 1955), aldus de marinevoorlichtingsdienst. De aanvaring heeft aan twee opvaren den het leven gekost Van een verslaggever ALMELO De Noordzee zal onze akker van morgen zijn. Nederland zal, nu de industrialisatie pas op de plaats moet maken, zijn blik zeewaarts moeten richten en tot 'oceanisering' over moeten gaan. Terwijl vele ons omringende landen met overheidssteun de exploratie van het Noordzeeplat aanpakken, blijft Nederland tot dusver enigszins achter, zei gistermiddag de heer G. Gallandat Huet. Hij sprak als secretaris van de Industriële raad voor de ocea- nologie. in Almelo voor leden van de Nederlandse maat schappij voor nijverheid en handel. Als voorbeeld voor een beter denkklimaat onder de bevolking noemde de heer Gallandat Huet Noorwegen, waar op een bevolking van vier miljoen mensen zes mil jard gulden in booreilanden en toeleveringsbedrijven is ge stoken. Hij bleek een groot voorstan der van een kunstmatig eiland in de Noordzee, dat volgens hem de volgende functies zou kunnen heben: averij-haven voor bijvoorbeeld lekgeslagen tankers, die in gewone havens niet worden toegelaten, op slagplaats voor vloeibaar aard gas, en vestigingsplaats voor internationale kerncentrales, die hier over onbeperkte hoe veelheden koelwater zouden kunnen beschikken. Onzeker De Northsea Island Group, waarin een aantal Nederlandse en Engelse bedrijven samen werken, heeft al een aantal ini tiatieven in deze richting ont wikkeld. Dit ondanks enkele juridische onzekerheden. Want wie wordt de eigenaar van een eiland dat uit zeebo dem gewonnen wordt op het intercontinentale plat, aldus de heer Gallandat Huet Ook prof. ir. H. J. Roorda noemde onlangs in een toe spraak de oceaanbodem van groeiend belang. In de buurt van de kust zijn met hoogont wikkelde baggertechnieken delfstoffen te winnen, aldus prof. Roorda eind vorig jaar toen hij de gouden medaille van het Koninklijk Instituut van ingenieurs in ontvangst nam. Een groep van de technische hogeschool Delft is daar inten sief op aan het studeren, en de resultaten kunnen volgens prof. Roorda van direct belang zijn voor de voorziening van belangrijke metalen zoals ti taan, ijzer, zirkoon en chroom. Zijn voordraent werd gepubli ceerd in THD-nieuws, het tijd schrift van de Delftse hoge school. Wrakken Op de zeebodem liggen intus sen ook minder tot de verbeel ding sprekende karweien te wachten, bleek gisteren uit het verhaal van de heer Gal landat Huet in Almelo. Het Noordzeeplat herbergt onge veer achthonderd scheepswrak ken, deels nog met volle olie tanks. Ook liggen er ongeveer 10.000 vaten met zwaar vergif tigde stoffen. Willen we niet na verloop van tijd met ver vuiling van het voor ons eco nomisch zo belangrijke gebied worden geconfronteerd, dan zullen we deze bedreigers van ons milieu moeten opsporen, boven water brengen en el ders vernietigen, aldus de se cretaris van de Industriële raad voor de oceanologie (I- RO). Deze organisatie bundelt de belangen van een toenemend aantal Nederlandse onderne mingen die op oceanografisch gebied werkzaam zijn, onder andere in de sectoren kust- en onderwaterbouw, zeemijnbouw en voedselwinning. RITA 'Wat kijkt u me aan? Ik heb mijn voeten geveegd

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5