Draisma's (terug uit Tanzanië) kijken vreemd tegen onze vragen aan lllsillall Plaatselijk nieuws boeit ook lezers van landelijke pers In memoriam ds. Willem A. Plug Credo, nieuw blad van confessioneel gereformeerd beraad Kerkleden eisen van Breznjew heropening kerk Speciaal Duits voor oecumene Bisschoppelijk optreden tegen KRO gevraagd Communist bij christelijk instituut? Nieuwe boekei Beroepingswen Trouw Kwartet Publiek van Trouw/Kwartet spant de kroon wat lezers willen weten J TROUW/KWARTET WOENSDAG 23 JANUARI 1974 KERK/BINNENLAND T2/ 'Regering hecht te veel aan band met Portugal' door Aldert Schipper Na drie en een liaLf jaar werk aan de school van Het bevrijdings- front van Mozambique. Frelimo, zijn vorige week Jan en Frouke Draisma voor een verlofperiode in ons land teruggekeerd. Jan (29) heeft aan de school wiskunde gegeven en zijn vrouw En gels en didactiek. Zij zijn in dienst van liet Frelimo. maar het sala ris van dit gereformeerde echtpaar wordt betaald door de evange lisch lutherse kerk in Nederland. Op de school, die gevestigd is in Ba- gamoyo, een kustplaats bij Dar es Sa laam in Tanzania, zitten bijna 300 leerlingen uit de bevrijde gebieden van Mozambique. Zij worden opgeleid tot taken in deze gebieden. Jan en Frouke Draisma treffen in Ne derland naar hun mening de sterkst gemotiveerde publieke opinie van heel West-Europa ten gunste van de bevrijdingsbeweging aan. In 1971 heeft de Nederandse regering onge veer een kwart miljoen aan het Freli mo gegeven, maar dat geld mocht al leen buiten Mozambique gebruikt worden, niet in de bevrijde gebieden. Later heeft de regering op aandringen uit de Tweede Kamer nog eens melk poeder gestuurd, maar ook dit mocht niet in Mozambique zelf gebruikt wor den, waar het juist zo nodig was. De huidige regering heeft een stap vooruit gedaan, door 12Yi miljoen gulden opzij te leggen voor bevrijde gebieden, die gebruild. worden voor hu manitaire doelen Alleen geeft ons land geen cent direct Alles gaat via de VN of de wereldraad van kerken. Maar een land als Zweden geeft zijn miljoenen direct aan het Frelimo. Dat is toch eigenlijk pas een teken dat je d£ze bevrijdingsbeweging serieus neemt. 'Kennelijk hecht onze regering nog heel wat waarde aan een goede relatie met Portugal', vindt Jan Drais ma. Oorlog op school Op de school van het Frelimo in Ba- gamoyo hebben de leerlingen elk jaar drie maanden vakantie. Zij gaan in die periode terag naar Mozambique. Daar voeren zij alfabetiserings- en hygiëne-campagnes. Zo blijven de leer lingen toch nog contact houden met hun land. Er komen op school ook re gelmatig leiders van het Frelimo om uit te leggen hoe het er met de oor log voorstaat. De bevrijde gebieden 'beslaan inmid dels een groot deel van Mozambique met een bevolking van ongeveer een miljoen mensen. Zij zijn geregeld het doelwit van Portugese aanvallen. Eerst wordt er gebombardeerd, dan komen de vliegtuigen met mitralleurs om op de vluchtende bevolking te schieten en tenslotte komen de solda ten met helikopters om hun bloedige werk te doen. Daarna vertrekken ze Jan Draisma: Nederland neemt een dubbelzinnige positie in. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. NS-65+ kaarten (slot) De heer Mink, die zich in het num mer van 15 januari beklaagt over de nieuwe regeling, zou ik willen aanra den om aan het station de door NS uitgegeven folder te halen. Daarin kan hij o.a. lezen, dat het aantal ge bruikers van de 65+ kaarten van 50.000 in 1970 is gegroeid tot 250.000 nu. Daarom hebben, begrijpelijkerwij ze, de spoorwegen najaar 1973 de gra tis reisdagen gespreid: één in septem ber, één in oktober. Twee dagen in één maand zou .tot opstoppingen lei den. Alles tezamen genomen is er, dunkt mij, geen reden tot klagen; wel om met de 65+ kaart blij te zijn. Hij is een van de vele goede dingen, waardoor wij in onze tijd zoveel meer van de herfst van het leven kunnen genieten, dan vroeger. Haarlem J. Vernhout Polariseren (2) De heer E. van Popta uit Veendam reageerde in Trouw/Kwartet van 19 januari op prof. De Gaay Fortmans opmerking aangaande de anti-tbese. Volgens mijn besef schiet het betoog van de heer Van Popta zijn doel stuk ken voorbij en wordt het eerder een bevestiging als een weerlegging van deze opmerkingen. Als ik het goed be grijp ontkende prof. De Gaay Fort man de door God gestelde anti-these niet, maar waarschuwde hij deze niet te vlot als politiek wapen te gebrui ken daar ze dan een polariserende uit werking krijgen. Inderdaad is het evangelie een tweesnijdend scherp zwaard, maar dan ook het werkelijke evangelie. Het is erg jammer dat dit zwaard altijd maar eenzijdig naar een kant snijdt als het vanuit het anti-the se uitgangspunt gebruikt wordt. Ove rigens als deze medegelovigen bij hun getuigenis meer innerliike vrede en geloofsrust genieten, wil ik ze geen strobreed in de weg staan, maar ze de ruimte geven die hun toekomt. Mits ook zij eens eindigen ondeugend te zijn ten opzichte van anderen, om al tijd maar wiggen trachten te drijven tussen christenen onderling. Wormerveer M. Bakker weer naar hun versterkte uitgangsstel lingen, voordat het bevrijdingsleger ze verjaagt. Het is wel voorgekomen dat een leer ling niet terugkomt na drie maanden Mozambique. Hij is dood achtergeble ven. De Portugezen hebben het vaak op de leerlingen gemunt, omdat zij de bevolking aanmoedigen in haar ver zet. Mozambique is niet zomaar een kolo nie. Het is de kolonie van een fascis tische staat met een goed georgani seerde geheime politie. Het minste of geringste teken van oppositie wordt met geweld de kop ingedrukt Moord partijen. zoals vorig jaar in het Wes ten bekend werden, horen tot het systeem. De Portugezen bewaren hun geheimen echter zorgvuldig. Geweld De Draisma's staan een beetje onwen nig tegenover de hier gevoerde discus sies over de aanvaardbaarheid van steun aan bevrijdingsbewegingen. 'Het Frelimo heeft in de tijd dat alle ande re Afrikaanse landen hun onafhanke lijkheid kregen op vreedzame wijze geprobeerd met de Portugezen te spreken. Maar het enige antwoord dat het Frelimo kreeg was geweld. Nederland neemt een dubbelzinnige positie in. Enerzijds veroordelen wij het kolonialisme, maar aan de andere kant is het bijvoorbeeld nog steeds toegestaan dat er Fokkers aan de Por tugezen geleverd worden voor gebruik in Mozambique. Daardoor hoort Ne derland tot degenen die Portugal daadwerkelijk helpen in hun strijd te gen de Afrikaanse bevolking. Jan Draisma: 'De maatschappij Deta is of ficieel een burgerluchtvaartmaatschap pij, maar zij vervoert met haar Fok kers vooral Portugese soldaten en voorraden. Dat is directe hulp aan de oorlog'. 'De meeste steun krijgt Portugal van Frankrijk, de Verenigde Staten, Enge land en West-Duitsland. Bonn speelt helemaal een dubbelzinnige rol', aldus Jan Draisma. 'De Westduiters steunen de Portugezen met wapens en trai ningsmogelijkheden en hebben des tijds aan het Frelimo ook hulp aange boden. Dat is de enige hulp, die de bevrijdingsbeweging ooit heeft afge wezen. Het was een miljoen mark. Het Frelimo zei: De Duitsers geven Portugal wapens en aan ons geven ze geld om lijkkisten te timmeren'. 'Zuid-Afrika gaat steeds meer een rol van betekenis spelen. Vorig jaar heb ben de Zuidafrikanen delen van Mo zambique met herbiciden (verdel gingsmiddelen voor de oogst) vanuit de lucht besproeid. Zuid-Afrika en Rhodesië jutten Portugal op om de Portugese hersenschim niet los te la ten, ook al worden de Portugezen steeds meer teruggedrongen. Sinds ju li 1972 is het Frelimo weer een nieu we provincie binnengetrokken. In die provincie, Manica e Sofala, heeft het Frelimo op oudejaarsavond een trem opgeblazen, die van Rhodesië op weg was naar Beira in Mozambique. 'Dat was een goed besluit van het jaar', zegt Frouke Draisma. Later liep een hulptrein met troepen nog in een hin derlaag van de guerrillastrijders. Steun bevolking Door die activiteiten van het Frelimo zijn de Portugezen gedwongen zich te rug te trekken in de steden en in hier en daar verspreid liggende ves tingen. Die zijn langs de weg niet meer bereikbaar, omdat de bevrij dingsbeweging de wegen met mijnen onbruikbaar maakt. Sommige wegen zijn al helemaal door het-'oerwoud overwoekerd. Eind vorig jaar hebben de Portugezen nog een ziekenhuis en een school in de bevrijde gebieden aangevallen. In de school werden tien kinderen en twee onderwijzers gedood. In het zie- kenhuL zijn alle zieken vermoord. Dit soort dingen lijken hier onbekend, omdat te weinig gelet wordt op het Frelimo. Er wordt hier wel naar Por tugal geluisterd. Dat geeft informatie met het doel de blanken te mobilise- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Credo' is de naam van het nieuwe maandblad van het confessioneel gerefor meerd beraad (CGB). Midden fe bruari verschijnt het eerste num mer. De redactie wordt gevoerd door dr. B Wentsel te Den Haag, ds. M. P. van Dijk te Nunspeet en drs. H. G. Leih te Kampen. Het CGB wil met dit blad 'een gezond kerkelijk besef bevorde ren', zonder ook maar in het minst kerkistisch te zijn'. In een circulaire zegt het beraad: 'Wij zijn ervan overtuigd, dat de gere formeerde kerken ook in deze tijd nog recht van bestaan heb ben. Van harte willen wij de ker kelijke vergaderingen steunen bij het bewaren van het belijdend karakter van onze kerken. Wij verzetten ons daarbij tegen een oeverloze vrijheid in het belij den. Door middel van het uitge ven van een maandblad willen wij zowel de leden als de verga deringen van onze kerken hierbij behulpzaam zijn in deze tijd van onzekerheid, verwarring en ver flauwing'. Het blad zal zich ook bezig hou den met politieke en maatschap pelijke zaken en zich daarbij ke ren tegen deconfessionalisering en doorbraak. De redactie belooft 'vooral artikelen en bijdragen te publiceren, die in eenvoudige be woordingen gesteld zijn en die ieder meelevend kerklid kan be grijpen'. Men wil zich ook rich ten tot de jeugd. De abonnement sprijs is negen gulden per half jaar. De heer A. C. Ledegang, Van Galenstraat 60 te Zandvoort voert de administratie. Frouke Draisma: Een goed besluit van het vorig jaar. ren tegen 'het communisme' of tegen 'het Chinese gevaar*. Portugal doet al zijn best om het Westen te laten geloven dat het Freli mo zich alleen handhaaft door terreur onder de bevolking. Frouke Draisma: 'Het Frelimo heeft juist de steun van de bevolking nodig om te kunnen doorgaan'. 'Het is net zo'n situatie als hier tijdens de oorlog. Het gros van de bevolking is tegen de Portugezen, maar er zijn er altijd wel, die denken van de Portugezen bete.- te kunnen worden', zegt Jan Draisma. Behoeften De Portugezen hebben veel Mozambi- quanen in dienst Die verdienen goed. Maar toch lopen soms hele afdelingen van het leger over naar het Frelimo. Laatst hadden de Portugezen in een streek wapens aan de bevolking uitge deeld. 'Als de mannen van het Freli mo komen, dan op ze schieten', zei den de Portugezen. D:e mensen heb ben al die geweren zo ingeleverd bij het bevrijdingsleger'. De kracht van het Frelimo neemt vol gens de Draisma's de laatste tijd snel toe. Er is een sterke eensgezindheid ontstaan. In het begin zaten er bij het Frelimo ook mensen, die dachten dat ze de Portugezen zouden wegjagen en dan hetzelfde systeem van uitbuiting van de bevolking zouden doorvoeren. Dat soort mensen is nu weg. Ze zijn overgelopen of gevlucht. Fouke Drais ma: 'Je kunt ook merken dat het Fre limo groeit, doordat er veeJ meer vraag om scholing komt. Ze bevrijden meer gebieden. Daardoor moeten meer mensen onderwijs krijgen. Dage lijks worden mensen teleurgesteld omdat er gebrek is aan materiaal en onderwijzers. Ze gaan met grote sprongen vooruit'. KIEW Dertig Oekraïnse gemeente leden uit het dorp Jitomir hebben in brieven aan Kosygin, Breznjew en pa triarch Pimen van de Russische ortho doxe kerk geprotesteerd tegen de slui ting van hun vierhonderd jaar oude houten kerk. De stedelijke autoriteiten geven als reden voor de afbraak aan dat de kerk vlakbij een school staat. In hun brief aan het Kremlin zeggen de kerkleden dat er reeds 32 jaar vreedzame coëxis tentie tussen de kerk en de school heerst. Bovendien herinneren de briefschrijvers aan een uitspraak van Lenin, die gezegd heeft dat de kerk toch in elk geval ten dode is veroor deeld en een natuurlijke dood zal sterven. Geweld is daarbij totaal nut teloos. De kerkleden eisen dat hun ge bedshuis heropend wordt. BOCHUM Stafleden van de wereldraad van kerken in Gene ve breken er in september een maand tussenuit, voor een spe iale cursus Duits. De deelnemers, die al Duits moeten kennen, zullen in vier weken van elk 35 uur worden ingevoerd in het oecumenisch en theologisch vakjargon. Om deze unieke cursus te kunnen programmeren, heeft het rgani- serende instituut aan elke deel nemer speciale vragenlijsten ge stuurd over zijn werk. VENLO Een groep van zeventig rooms-katholieken uit Venlo heeft de bisschoppen in een open brief ge vraagd. hun invloed te doen gelden op de KRO. opdat deze omroep werke lijk rooms-katholiek blijft. Als voorbeelden noemt de brief de tv.- uitzending van een protestantse avondmaalsviering, waaraan een r.-k. priester deelnam, en de uitzending over bijbel en echtscheiding. Mocht de KRO zijn eigen weg blijven gaan. dan wil de groep stappen ondernemen om te komen tot een n'euwe omroep. PRETORIA Een .leidende persoon in de Zuidafrikaanse geheime dienst zou als redéh voor het wantrouwen van de regering in het Christelijk In stituut hebben opgegeven dat het in stituut een ingeschreven lid van de communistische partij in dienst zou hebben. Dit is gezegd door Dorothy Clemin- shaw. een vroegere medewerkster van het Sprocas (het studieprogram voor het christendom en een apartheidssa menleving), toen zij vorige week voor de rechter zich moest verantwoorden voor haar weigering om te getuigen voor de commissie-Schlebusch. Mevrouw Cleminshaw, op wie de be schuldiging van de geheime dienst van toepassing zou zijn, heeft gezegd dat zij nooit lid van de communisti sche partij is geweest. door ds. H.J. Teutscher Dominee Wim Plug bevorder tot heerlijkheid! Met hem is een heel bijzondere dienaar der kerk heen gegaan. In de loop der jaren kreeg hij grote bekendheid door het werk van 'De Hezenberg' in Hat- tera, een werk, waarin de per soonlijke zielszorg centraal stond en waarin hij duizenden mensen mocht dienen. Vanuit de pastorie Ln Bredevoort trok Wim Plug met zijn onvergetelijke eerste vrouw tante Bat in 1946 naar Hattem, naar 'Dë Hezenberg'. Sa men waren ze tot geloofsvernieuwing gekomen in de Rettungsarche te Möttlingen. de plaats, waar in de vori ge eeuw Blumhardt predikte en waar nu de broeders, onder wie Vater Stan- ger de meest bekende was, voor dui zenden gasten als evangeliepredikers en als zielszorgers van grote betekenis waren. Door deze nieuwe geloofsbeleving ging Wim Plug anders preken en an ders werken en zijn vrouw deed volop mee. De pastorie in Bredevoort werd voor tallozen een toevluchtsoord. En de gang naar 'De Hezenberg' was een geloofssprong voor deze beiden. Een uitgewoond landgoed, geen vast sala ris en stromen van gasten, onder wie velen die nauwelijks iets konden beta len. Ik heb het als een groot voorrecht be schouwd, dat ik hem mocht leren ken nen en hem later mocht opvolgen. Een mens. die de verborgen omgang met God via zijn bijbel en het gebed zó kende, dat ze op anderen afstraal de. Een mens, die een en al onbekom merdheid was, niet uit zorgeloosheid, maar vanuit een diep geloofsvertrou wen. Wonderen Daardoor konden er op 'De Hezen berg' ock zulke wonderen gebeuren. Er groeide een groot werk, waarbij echter nooit aan de weg getimmerd werd. Hij was geen groot spreker, geen begaafd prediker. Lachend kon hij dat zelf zeggen. En toch móest je naar hem luisteren, want hij sprak met gezag en met macht. Hij durfde voluit dienaar Gods te zijn. Groot ge duld, onuitputtelijke liefde en tegelijk gestrengheid waren de kenmerken van zijn zielszorg. Als het moest, kon hij jaren met iemand bezig zijn, dan zei hij rustig: 'Je zal zien, het komt goed! De Heer is machtig!' We waren nooit met grote aantallen tegelijk op 'De Hezenberg'. Maar de meesten, die er kwamen, ontvingen zoveel voor hun leven, dat ze voort aan zich altijd met dit werk verbon den voelden. In de jaren, dat ik er zelf mocht werken, heb ik me telkens verbaasd over de grote gemeente, die rondom dit werk stond; mensen van uit allerlei kerken en kringen. En toch was Wim Plug wars van alle sektarisme. 'Blijf trouw op je post in je eigep kerk; want daar kan de Heer je.gebruiken!' Die marsorder gaf hij de mensen mee, als ze bij hem weg gingen. Als we hem ten grave gaan dragen, zal het een dag zijn vol van dankbaarheid jegens de Heer, die zo- velen zoveel gaf in zijn dienaar Wim Plug. Sterke diezelfde. Heer zijn vrouw en kinderen! H. J. Teutscher, hervormd predikant te Borsele, was van 1967 tot 1971 ver bonden aan De Hezenberg. Lennart Nilsson (foto's), Stig No feldt e.a. (tekst): Ontdek de Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam; pagina's, 338 foto's, 75,-. 'De foto op de volgende bladzi rechtvaardigt de mening dat de mi lisklep een van de mooiste weef van het lichaam is en op een zeil dat bel staat door de wind. De sch bestaat uit bindweefseldraden w mee de delen van de klep op plaats worden gehouden'. Die twee zinnen, geplukt uit een schrift, geven de sfeer aan van soms adembenemende kijkboek, mitralisklep verzorgt in het hart afsluiting tussen de linkerboezem de linker kamer, die het bloed he chaam in pompen). Lennart Nilj is een bezeten fotograaf, bezeten alles wat er aan en vooral in het chaam aan beelden is vast te legj Bijvoorbeeld de tot 23 x 27 cm grote opening van een zweetklier: onheilspellend roze grottenlandscl met vaalgroene bacteriën in om moede hoekjes. En dat is dan niet eens een techni hoogstandje. Wat Nilsson aan vind rijkheid en perfectionisme in ling brengt, blijkt bijvoorbeeld b< uit de 'voorhofstrap van het bini oor', blijkens het bijschrift 0.5 to mm Ln doorsnede, in het boek op blazen tot anderhalve pagina, met licht- en clektronenmikrosk heeft de fotograaf verbazingwekke dingen gedaan, geadviseerd en bi staan door patholoog-anatoom dr. Lindberg. I. Deze combinatie van wetenschapper' ke en artistieke benadering blijkt lj zonder vruchtbaar. Het is al een fai nerend gezicht om een zenuwvejf zich over een bundel dwarsgestreeft spiercellen te zien kronkelen. Ma het is een dramatische vondst om j van nature zwart-witte opname vanl elektronenmikroskoop dan in gral ties van blauw af te drukken. 1 Voor dat met mate gedramatiseej| kijkwerk zou je al dankbaar moefll zijn. Dat bovendien nog een team vj' drie man een doorlopende tekst levé die van de afzonderlijke foto's een j menhangend beeld van het gezoi^ menselijk lichaam maakt, laat dit boek maar één beschrijving opi monumentaal. Dat ook de prijs mo mentaal is, wordt dan begrijpelijk, vertaling/bewerking van de Zweei tekst (drs. M. A. J. Vreeken-V Brink/H. Kernkamp-Biegel) dwii respect af. R Franciscus van Asslsi. een prof voor onze tijd, door N. M. G. Doornik. Uitg. Gooi en Sticht, Hilv sum, 182 pag.. prijs 15.50. In deze vensbeschrijving wordt Francisi vanuit zijn eigen achtergrond gep jecteerd naar deze tijd. Medehelpers in de geestelijke gezoi heidszorg, door dr. M. A. Brem Schulte.. Uitg. Dekker van de Ve Nijmegen, 168 pag., prijs ƒ21,50. f onderzoek naar het funktioneren niet-beroepskrachten in ontmoetin groepen. NED. HERV. KERK Beroepen te Marken (toez): J. Pro: vic. te Amsterdam. Bedankt voor Kootwijk: G. Post te nemuiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Poortugaal (tevens kenhuispred.): J. v.d. Haagen te Ni wendijk. Benoemd tot hulpprediker te Hei lum: II. v. Minnen, a.s. em. pred. Eibergen. Toegelaten om te proponeren: M. L 3e Helmersstraat 61" te Amsterd en H. A. Klijn, Vechtstraat 69' te A sterdam. GEREF. KERK (VRIJG.) Aangenomen naar Delft: B. Gratz Steenwijk. GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V.) Beroepen te-Emmeloord: J. H. Ve kind te Krommenie. Aangenomen naar Haarlem: M. B ker te Maastricht. Bedankt voor Loosdrecht: H. J. Kwast te Amstelveen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Bodegraven: C. Hegen te Tholen; teH ilversum en Ams dam-N.: A. F. Honkoop te Moerkap Ie; te Zeist: A. Hofman te Schever gen. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Per# Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. De veronderstelling, als zou plaatselijk nieuws nauwelijks aantrekkelijk zijn voor de ge middelde lezer van een landelij ke krant, wordt door het Natio naal Onderzoek Persmedia dui delijk gelogenstraft. De belang stelling van deze lezer voor wat er in zijn woonplaats gebeurt, doet zeker niet onder voor die van de gemiddelde Nederlander. Voor heel Nederland geldt, dat 63 procent van de mannelijke en 66 procent van de vrouwelijke krantele zers zeer' of 'tamelijk' geïnteres seerd is in plaatselijk nieuws. Dat zijn omvangrijke groepen, maar on der het publiek van de meeste lan delijke bladen zijn ze, verhoudings gewijs, nog net iets omvangrijker. De lezerskringen van Het Kwartet en Trouw, waartussen in dit opzicht vrijwel geen verschil bestaat, span nen de kroon met ongeveer 70 pro- crp cent vrij sterk geïnteresseerde man nelijke lezers, en ongeveer 75 pro eent vrouwelijke. Maar de Telegraaf (met resp. 68 en 71 procent), de Volkskrant (65 en 67), De Tijd (66 en 68) en het Algemeen Dagblad (64 en 66) doen voor Trouw-Kwartet maar weinig onder. Het enige lande lijke blad welks publiek in dit op zicht beneden algemeen Nederlands peil zit, is NRC-Handelsblad (met resp. 57 en 64 procent). Streekedities De behoefte aan plaatselijk nieuws wordt door de landelijke pers in het algemeen niet bevredigd. De cij fers wekken wellicht de indruk, dat er voor deze pers interessante moge lijkheden schuilen in het uitgeven van streekedities, maar de ervaring heeft geleerd, dat de technische en financiële problemen, daaraan ver bonden, voor een landelijke krant groter zijn dan de voordelen. Vele abonnees van de landelijke dagblad pers zijn trouwens tevens op een plaatselijke of regionale krant ge abonneerd. Van de in dit overzicht genoemde bladen is Trouw-Kwartet het enige dat zich de uitgave van regionale edities permitteert. De Kwartet bladen verschijnen dagelijks met zg. streekpagina's voor respectievelijk Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dor drecht en de omgeving van deze ste den. En Trouw biedt dagelijks, met uitzondering van de maandag, een regionale rubriek voor de lezers in Utrecht, Groningen en Drente, en Amsterdam en omgeving. Plaatselijk nieuws in engere zin bevatten dezt rubrieken en pagina's overigens slechts in zeer beperkte mate; in de behoefte daaraan kan een landelijke krant niet voorzien. Weinig interesse De stelling, dat de gemiddelde abon nee van" een landelijke krant even zeer in plaatselijk nieuws is geïn teresseerd als de doorsnee-Nederlan der, of wellicht zelfs nog wat méér, wordt bevestigd, wanneer men de blik richt op de groepen die voor dit nieuws 'nauwelijks' of 'helemaal geen' belangstelling hebben. Deze groepen maken 16 procent van alle Interesse in 'plaatselijk nieuws' onder het lezerspubliek van Trouw-Kwartet en vijf andere landelijke dagbladen. Bron: Nationaal Onderzoek Persmedia (N.O.PJ. De verschillende categorieën ['zeer' 'tamelijk', 'matig' 'nauwelijks', 'helemaal niet'l geven de mate van interesse aan voor resp. mannelijke en vrouwelijke lezers (van 13 jaar en ouder). De getallen geven percentages weer. De getallen tussen haakjes duiden gemiddelde percen tages voor heel Nederland aan. Zeer Nauwe- Helemaal Zeer Tamelijk Tamelijk Matig lijks niet TROUW Mannen 34 (30) 35 (33) 69 20 (20) 8 9) 3 7) Vrouwen 35 (31) 39 (35) 74 16 (18) 8 9) 2 7) 1 KWARTET Mannen 37 (30) 33 (33) 70 18-(20) 6 9) 6 7) Vrouwen 40 (31) 35 (35) 75 16 (18) 5 9) 5 7) VOLKSKRANT Mannen 33 (30) 32 (33) 65 22 (20) 8 9) 5 7) Vrouwen 32 (31) 35 (35) 67 18 (18) 10 9) 5 7) TELEGRAAF Mannen 32 (30) 36 (33) 68 20 (20) 7 9) 5 7) Vrouwen 32 (31) 39 (35) 71 17 (18) 7 9) 5 7) ALG. DAGBLAD e Mannen 29 (30) 35 (33) 64 22 (20) 8 9) 6 7) Vrouwen 32 (31) 34 (35) 66 20 (18) 7 9) 6 7) N.R.C.-HANDELSBLAD Mannen 27 (30) 30 (33) 57 28 (20) 10 9) 4 7) Vrouwen 27 (31) 37 (35) 64 23 (18) 7 9) 6 7) DE TIJD Mannen 28 (30) 38 (33) 66 21 (20) 8 9) 5 7) Vrouwen 36, (31) 32 (35) 68 21 (18) 6 9) 4 (7) krantelezers in Nederlnd uit, maar binnen de lezerskringen van alle bladen die in bijgaand staatje voor komen, zijn ze kleiner. 'Nauwelijks' of 'helemaal niet' geboeid door plaatselijk nieuws is 11, resp. 12 procent van de mannelijke lezers van Trouw en Het Kwartet, en 10 procent van de vrouwelijke. Voor de andere landelijke kranten zijn deze cijfers: Volkskrant 13 procent (mannelijke lezers) en 15 procent (vrouwelijke); Telegraaf i2 en 12 procent: Algemeen Dagblad 14 en 13; NRC-Handelsblad 14 en 13; De Tijd 13 en 10 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2