Kissinger verwacht opheffing olieboycot Halitran helpt )rees jr. idt iaagse )S'70 Sonloze' tankstations rijgen geen benzine !n deze krant Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 van het ANPzèlf! IhK «ft WASAUTOMATEN 499- President Sad at van Egypte doet bedekte oproep an gedood door er pistoolkogels Zogezegd Staking in Durban: 250 negers in arrest Minister Pronk: Extra hulp voor arme landen zonder olie' Kabinet wil wet maximum snelheden Engelse kompels dreigen nu met totale staking Zes mensen gered blljï fit, de hele winter door... HAAL NU DE VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING M Met een gerust hart L] Nieuwe Leiclse Courant .w.ijür 23 JANUARI 1974 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 1 haarlemmerstraat 1250 'leiden Alle bekende merken Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur een onzei verslaggevers V HAAG Dr. W. Drees jr. de rzitter van de Tweede Kamerfrac- van DS'70 zal bij de gemeente- Jsverkie/.ingcn op 29 mei optreden lijsttrekker van zijn partij in Den heer Drees heeft, als geboren en igen Hagenaar steads grote belang- ling gehad voor da problemen van gemeente en hij gebruikt ook dik- Is voorbeelden uit Den Haag om opvattingen toe to lichten, oen deze belangstelling en omdat PR: rantsoenering ongeloofwaardig n een onzer verslaggevers ISTERDAM De grote oliemaatschappijen hebben gisteren sloten niet langer pomphouders te bevoorraden die ben- ïe zonder bon verkopen. Esso heeft zelfs gedreigd met het op- ggen van contracten met Esso-dealers die zich niet aan de regels uden. of die ertoe denken over te gaan benzine te gaan verkopen n buitenlandse leveranciers. ik naast mijn Kamerlidmaatschap geen enkele nevenfunctie heb, heb ik gemeend dat deze combinatie aan vaardbaar is', aldus de heer Drees als toelichting op. het gisteravond geno men besluit van de afdeling Den Haag van DS'70. een onzer verslaggevers HAAG Een schietpartij in café 'El Lobo' aan de Haagse Van sreveltstraat heeft gistermiddag het en gekost aan de 26-jarige sloper J. van der Luijtgaarden. De man om kwart voor vijf samen met vriend, de 24-jarige D. J. V. Fleur café binnengestapt. Nauwelijks s de deur achter het tweetal geslc- of de sloper werd door de 25-jari- glazenwasser E. V. D. W., die aan bar zat, vier maal beschoten. De ;els, afkomstig uit een pistool, kten het slachtoffer in hart en on- •lichaam. De man werd naar het kenhuis vervoerd, maar bleek bij ikomst reeds te zijn overleden, schutter, die tijdens de ontstane ïsternatie kans had gezien te ontko- n, is nog steeds spoorloos. De drie noemde mannen zijn in juni vorig ook al bij een schietpartij betrok- geweest. V. d. W. was in verband irmee veroordeeld tot drie maan- gevangenisstraf. De politie ver- edt, dat Van der Luijtgaarden en ïur naar het café waren gekomen een reeds enige tijd bestaande ve rnet V. d. W. uit te praten. rijke landen hebben op de we- Idmarkt tegen hoge prijzen pro- ne-rijk voedsel gekocht voor n dieren. Tegelijkertijd lopen 1L ljoenen kinderen in onderont- h kkelde landen hersenletsel op Hdat ze niet genoeg proteïne pjgen. Dr. S. L. Mansholt De actie van de oliemaatschappijen is aangekondigd nadat de officieren van justitie in ons land lieten weten 'zich nog te beraden' over de bonloze ver koop van benzine. Met name in de grensstreken zijn talrijke pomphou ders ertoe overgegaan benzine zonder bon te leveren. De garagehouders menen dat als zij in Nederland geen leveranciers meer kunnen vinden, die hen bevoorraden, zij in het buitenland wel terecht kun nen. In Limburg zeggen pomphouders docr mensen in België benaderd te zijn die met een tankwagen over de grens willen komen om hen aan ben zine te helpen. In ieder geval liet Es so gisteren welen dat, als zou blijken dat een Esso-dealer andere benzine verkoopt, hét contract zal worden op gezegd. Aangenomen wordt dat de an dere grote oliemaatschappijen met de ze maatregel zullen volgen. Esso-directcur drs. Ch. R. Bagehus zei gisteren dat de voorraadpositie van zijn bedrijf 'niet bijzonder goed is'. De voorraden ruwe grondstoffen zijn met een vierde geslonken en dat bete kent volgens hem dat 'voorzichtig heid' met gebruik noodzakelijk blijft. In een advertentie in de Limburgse kranten maken vandaag de samenwer kende Maastrichtse autodealers be kend dat zij voortaan benzine zonder bon verkopen. 'Wij laten uw auto niet drcog staan, wij laten u niet naar de pomp lopen vooral niet in België. Bij ons geen bonnenproblemen en geen hogere prijzen', zo delen ze mee. Zachter Veel bewolking met hoofdzake lijk in de nacht nog wat regen. Matige tot vrij krachtige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tus-, sen west en zuid. Maximum tem peratuur 7 graden. Morgen en overmorgen: flinke opklaringen maar aanvankelijk nog wat buien. Temperaturen boven normaal. Morgen zon op: 08.32 onder: 17.13 maan op: 08.37 onder: 18.43 Met deze actie gaan de Maastrichtse garagehouders georganiseerd over tot DlIUrder het negeren van het verbod om benzi ne zonder bonnen te verkopen. Ande re pomphouders in Zuid-Limburg heb ben zich bij de 'anarchie' van de on dernemers aangesloten door symbo lisch één cent meer in plaats van een bon per liter benzine te vragen. Ook zijn er pomphouders die genoegen ne men met één bon en daarvoor de tank volgooien. WASHINGTON (Reuter, AP) Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, verwacht dat het Arabische olie-embargo nog voor de Israëlische en Egyptische troepenschei ding zal worden opgeheven. In het te gengestelde geval zal by Amerika ern stige twijfel rijzen over de bereidheid van de Arabieren tot het sluiten van verdragen. Optimistisch liet de minister zich uit over de toekomstige onderhandelingen in het Midden-Oosten. Hij merkte op, dat bij zijn bezoek aan Damascus, Syrië voor he« eerst concrete voorstel len heeft gedaan. Kissinger zei bereid te zijn, op verlangen van Syrië en Israël weer als bemiddelaar op te treden. Ook Jordanië zou bij de volgende stap pen in de onderhandelingen in het Midden-Oosten betrokken dienen te worden. 'Belonen' Terwijl minister Kissinger de ver wachting van een spoedige opheffing van het olie-embargo uitsprak, riep de Egyptische president, Anwar Sadat, tijdens een persconferentie in Algiers de Arabiscne landen op, de Verenigde Staten voor zijn veranderde houding in het conflict in het Midden-Oosten te belonen. Voor het verdere verloop van de onderhandelingen tussen zijn land en Israël is volgens de president van belang, dat de Palestijnen aan de onderhandelingen gaan deelnemen en dat ook de Israëlische en Syrische strijdkrachten van elkaar gescheiden worden. Saia; noemde het Arabische olie-embargo legen de Verenigde Sta ten overigens niet, maar zei slechts: 'nu de Amerikanen een gebaar heb ben gemaakt., moeten de Arabieren dat ook doen'. Op zijn persconferentie beschuldigde Kissinger frankrijk van een destruc tieve houding door op eigen houtje een oplossing te zoeken voor de ener giecrisis. Inderdaad gaat Frankrijk door met het afzonderlijk benaderen van de Arabische olielanden. De Franse minister van buitenlandse zaken, Michel Joberi, zal vandaag naar het Midden-Oosten vertrekken om nauwere economische banden te smeden tussen Frankrijk en de Arabi sche wereld. In eerste instantie zal hij een bezoek brengen aan Saoedi-Arabië en Koeweit. Met dit laatste land voert Frankrijk nog steeds onderhandelin gen over een ruilovereenkomst waar bij Frankrijk wapens levert en Koe weit de ruwe olie. Eerder deze maand werd een dergelijke overeenkomst af gesloten met Saoedi-Arabië. In de Zuidafrikaan- se stad Durban zijn dinsdag 230 neger-arbeiders gearresteerd van de 10.000 die er maandag in elf katoenfabrieken in staking gingen om nicer loon. De arrestaties (zie foto) volgden op 'n overigens vreed zaam verlopen protestmars van vijfduizend stakers. Een jaar geleden werd in Durban al door 30.000 zwarte werknemers gestaakt tegen hun zeer "age lonen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgens voorlopige schattingen zullen de rijke landen voortaan 25 tot 30 miljard dollar méér voor hun olie-import moeten be talen. De stijging van hun gezamen lijk inkomen per jaar bedraagt l'JO miljard dollar. Als gevolg van t-'e prijsstijging zullen zij dus een kwart of de helft minder snelle welvaarts groei beleven. In de olie-importerende ontwikkelingslanden, die al zolang met aanzienlijke tekorten moeten lo ven zal dit tekort er bovenop voor ve len betekenen: het overschrijden van de grens tussen leven en dood. Er is nu al een verslechtering van hun re. talingsbalans te voorzien met tien miljard dollar. Dit zei de minister voor ontwikkelingssamenwerking, drs. J. P. Pronk, gistermiddag in een reJe ter gelegenheid van de tiende verjaar dag van de nationale raad van advies inzake hulpverlening aan minder ont wikkelde landen. 'Voor de korte termijn kom ik daar om tot de conclusie dat de ontwikke lingshulp meer dan tot nu toe verlegd zal moeten worden naar olie-importe- rendè ontwikkelingslanden, en dat wij ons erop moeten voorbereiden dat een aantal ontwikkelingslanden binnen korte tijd in dusdanige betalingsba lans-moeilijkheden zal komen dat con solidatie van hun uitstaande schulden zal moeten plaatsvinden' zei de minis ter. Naar zijn opvatting moet de we reld naar een geheel nieuwsoort over eenkomsten toe tussen produktie ,-n eonsumptielanden, namelijk voor de produktie. de voorraadvorming en de distributie. Het gaat hier vooral cm graan, rijst vetten, olie en enkele an dere mineralen. Soevereiniteit Daarbij zullen naar hij zei drie ele menten aan de orde moeten komsn. Ten eerste: nationale soevereiniteit over de hulpbronnen garandeert niet dat 3te worden aangewend waar de nood hét hoogst is. De verkopen van grote landbouw-overschotten door de KEG aan dc Sowjet-Unie terwijl p1- ders In de wereld hongersnoden wa ren, hebben dat aangetoond. *De Zie verder pagina 7 (ADVERTENTIE) ip legt reuze ei De PPR zal vandaag de regering vra gen met een ander systeem van benzi- ne-rantsoenering te komen. Vclgens de PPR-fractie is de huidige regeling een mislukking gebleken. Zij heeft een sterke voorkeur voor invoering van twee autovrije zondagen in de maand en voor invoering van een al gemene snelheidsbeperking tot negen tig kilometer per uur. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet wil zo snel mogelijk een maximumsnelheid op de weg invoeren om het benzine verbruik te beperken. Op het ministe rie van verkeer en waterstaat wordt hard gewerkt aan een bijzondere wet om de minister de bevoegdheid te ge ven. maximumsnelheden vast te stel len. Aangenomen mag worden dat ook voor de autosne.wegpn een maxi- mumsneleheid zal gelden. De maximumsnelheid wordt momen teel al vrijwillig door veel automobi listen in acht genomen. Het is nog niet bekend wanneer het wetsontwerp precies klaar zal zijn. Een woordvoer der van verkeer en waterstaat kon ook geen antwoord geven op de vraag of deze wet de benzinedistributie zal gaan vervangen. Zoals bekend houden veel pomphouders zich nu al niet meer aan het distributiesysteem, ter wijl de gerechtelijke autoriteiten zich bezinnen op het vervolgingsbeleid. Het autorij ien en het verwarmen van woningen is voor miljoenen Duitsers aanzienlijk duurder geworden. Twee belangrijke internationale oliemaat schappijen. British Petrol en Shell, hebben de benzineprijs aan de pomp met tien pfennig per liter verhoogd, terwijl de stookolie met acht pfennig per liter zal opslaan De Noorse regering heef*, de benzine- dislributie. die op 25 januari zou in gaan, uitgesteld, omdat de olieleveran ties groter waren dan aanvankelijk werd verwacht. Het autoloze weekend blijft in ieder geval nog twee weken gehandhaafd. LONDEN (DPA. UPI). Premier Heath van Engeland heeft dinsdag in het Britse Lagerhuis gezegd dat de verantwoordelijkheid voor de toe komst van het land na berust bij de mijnwerkersbond. Hij zei dit nadat een laatste bespreking met het over koepelend vakverbond TUC was mis lukt e i de mijnwerkers hebben ge dreigd met een volledige staking. Heath zei echter te hopen dat de mijn werkers iu het 'nationaal belang' als nog bereid zullen zijn de loonsvoor- stellen te accepteren. De 269.000 leden van de mijnwerkersbond weigeren nu al tien weken -werwerk te verrichten. Vandaag of morgen zullen ze beslis sen of er uU echt gestaakt zal worden. Binnenland LONDEN Het nederlandse motor schip 'Paris' dreef gisteren zinkend voor de kust van de Ierse republiek- De zes bemanningsleden waren opge pikt door een reddingsboot, nadat de schipper via de radio had laten weten dat de machinekamer water, maakte. (ADVERTENTIE) Dit nummer staat ook vóór In uw telefoongids. (ADVERTENTIE) met natuurlijke vitaminen A+D "W- wSiI' AÜN Wr Prof. Steenbeek: Machtigings wet rekent te weinig niet privacy9 Buitenland Gesprek met Solzjenitsin 6 Alaska's gouden toekomst 7 Kerk In memoriam ds. Plug 2 Sport Van Hanegem hoopt nog op goed seizoen11 Men schrijft ons2 Lezersonderzoek 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv x Recept, puzzel X strip» en feuilleton x onimeotaar Weer D'chtbli en vorder 9 1'amllleberlcJUeo 12 'Maar tegenwoordig kunt u zich met een des te geruster hart op Trouw/Kwartet abonneren, omdat het bovendien een goe de krant geworden is, door velen geroemd als een van de beste van ons land; En inderdaad, ook ik acht het een prima krant. Hij kiest wel partij, namelijk voor de minsten, voor de gerin gen en vertrapten, er staat dus veel goede informatie in over Afrika. Azië en Latijns Amerika, de buitenlandse-rubriek wordt trouwens zeer algemeen geroemd. Een niet geheel on vermaarde hoogleraar in de theologie zei al jaren geleden over die nieuwe mentaliteit van deze krant: sommigen noemen dat links, ik noem het bijbels'. Ds. J. van Verneveld jn de kerkbode van de gereformeerde kerk te Amsterdam-Nieuwendam. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAM MER NIEUWE HAAGSE CRT. O NIEUWE LE1DSE CRI'. DOKDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Naam; Adres: PlaaLa: LK ONTVANG GRAAG: Aitljd-paraatmap (+bnefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- dereetters). Gezellige rookverdrijver Een post/egel is met nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1