Rustperiode is géén prijs stop 'Dreun in gezicht van tandheelkunde' Mariniers Prijzen NVSH kritisch bij introductie nieuw voorbehoedmiddel Nog geen oplossing in Dennendal-zaak PvdA-politici schuiven verantwoordelijkheid af Wel een vertragend effect 's Nachts wassen gevaarlijk Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. Rijschoolhouders blokkeren weg Risico's Rust Overbevolking probleem van arme landen ^Nederland is et 'om', zegt Rabbani Tandartsen ontsteld over afbreken fluoridering RÖIW/K.WiA»TET DINSDAG 22 JIANUIAM 1974 BINNENLAND T3/K5 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) wil met de verscher ping van hèt prijsbeleid voorkomen dat de consument in enkele maanden tijd wordt geconfronteerd met een grillig verlopende prijsontwikkeling, die een gevolg is van de al even grillig verlopende invoerprijsstijgingen. ka rs- en Hij heeft daarom een rustperiode af- an gekondigd, waarmee hij twee dingen ip- hoopt te bereiken: 1st De invoerprijzen stijgen wel snel, laf maar zakken soms ook weer in elkaar. Is- De rustperiode heeft tot gevolg dat de ondernemer deze kostenstijgingen eerst zelf voor zijn rekening neemt Mocht de invoerprijs in die periode weer dalen, dan mag slechts het ge middelde over die periode aan de con sument worden doorberekend. Met an dere woorden: de consumenten behoe ven dc grillige toppen van een gevolg van speculatie in het prijsverloop niet te betalen. t Het feitelijke prijsverloop is al zo 's® chaotisch, dat de consument ieder ncht op de prijsontwikkeling dreigt te verliezen. De rustperiode kan dit richt aanmerkelijk verbeteren. De consumentenorganisaties zijn inge schakeld om op uitgebreide schaal de consument voor te lichten. Tijdelijk Minister Lubbers wees er gisteren op dat deze rustperiode allerminst een prijsstop betekent.' Juist veel produk- ten voor het dagelijks levensonder houd. zoals groente, fruit, vlees en vis rallen buiten het prijsbeleid, omdat de prijs daarvan door de dagmarkt he. wordt bepaald. Voor weer andere arti- ey. kelen gelden EEG-richtlijnen. Boven- ;ia, dien hebben veel ondernemers begin januari al een prijsverhoging ge vraagd voor een aantal produkten. De nieuwe prijsgedragsregels gelden van af de datum van aanvraag, zodat een industrie die op 7 januari een prijs verhoging heeft aangevraagd deze al op 7 maart mag doorberekenen in plaats van op 7 april. De handel moet daarna opnieuw een termijn van een '0"p maand in acht nemen om de prijs uit eindelijk aan de consument te kun nen doorberekenen. In het algemeen kan daarom worden gesteld dat de aangekondigde rustperiode in ieder geval vertragend zal werken op het doorvoeren van prijsverhogingen. Erg lang zal volgens minister Lubbers de verscherping van het prijsbeleid niet van kracht kunnen zijn, omdat anders veel ondernemers in grote moeilijkheden zouden komen. Zij mo gen om ontheffing vragen wanneer de continuïteit of de liquiditeit van hun bedrijf in gevaar dreigt te komen. Op den duur zullen er zoveel ontheffin gen worden gevraagd, dat ik ten slot te genoodzaakt ben branchegewijs ont heffing te gaan verlenen, aldus de mi nister. De werkgevers zien hierin juist het zwakke punt van de prijsverscherping. Zo gaf mr. C. van Veen. voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemingen, gisteren als commentaar dat de consument uiteindelijk toch de prijsverhogingen zal moeten etalen. 'Minister Lubbers verdoezelt de zaak', meende hij. De ondernemers hebben volgens hem vorig jaar al onevenredig zwaar de lasten van prijsverhogingen moeten dragen. De rendementen van bedrijven herstelden zich niet, maar liepen eerder terug, terwijl 't aandeel van de arbeid in het nationaal inko men juist toenam. 'Dat betekent dat onze kostenverhogingen wel doorbere kend moeten worden en de consu ment het uiteindelijk toch betalen moet', zei hij. De heer Van Veen be twijfelde ookof de nieuwe prijsge dragsregels wel passen in het kader van de prijzenwet: 'De minister er kent dat prijsverhogingen noodzake lijk zijn, maar laat ons toch een maand of langer wachten om ze te kunnen doorberekenen'. Verslagen De centrale organisaties van het mid den- en kleinbedrijf reageerden ver slagen óp de prijsverscherping. Zo meende de heer De Mooij, voorzitter van het Nederland Christelijk Onder nemers Verbond dat 'veel en vooral kleine ondernemers een wisse dood tegemoet gaan'. In de uitzonderings positie die de minister voor hen heeft gecreëerd had hij weinig ver trouwen. 'De prijzen werden het best in bedwang gehouden door de concur rentie. Wat heeft een kleine onderne mer eraan als hij zijn prijzen wel mag verhogen en andere niet. Het is toch te gek dat je aan de prijs van een pakje boter kunt afmeten hoe de feitelijke inkomenspositie van de on dernemer is'. Hij wees er nog eens op dat de inkomenspositie van het mid den- en kleinbedrijf de laatste jaren in vergelijking met de gewone werk nemer aanzienlijk is verslechterd. Zo daalde in 1973 het reële inkomen van de zelfstandigen gemiddeld met ander half procent terwijl het inkomen van de gewone werknemer met vijfeneen- half procent steeg. De vakbeweging en de consumenten organisaties reageerden positvef op de maatregelen. De heer H. van der Meiden, secretaris van het CNV. noemde het verstandig dat de minis ter de doorberekening van de grond- stoffenprijsstijging op wat langere ter mijn wil bekijken. 'Er is sprake van grote fluctaties in de prijzen waarbij het steeds de vraag is of de opwaartse druk op de prijzen van tijdelijke of van blijvende aard is', zei hij. Ook de andere vakcentrales bleken verheugd over de verstrakking van het prijsbe leid. De consumentenorganisaties we zen erop dat er voor de Nederlandse consument 'geen reden is om rustig te gaan slapen. Ze zullen zelf de prij zen nog heel goed in de gaten moeten houden, maar het is voor het eerst dat de overheid in zo belangrijke ma te rekening houdt met het feit dat er ook consumenten in Nederland zijn', aldus de Consumentenbond. Mr. Aantjes op AR-bijeenkomst: Vervolg van pagina 1 Van onze pariernentsredactie 'o DEN HAAG Sommige Pvda-politici hebben de neiging, de ver- ei Öimtwoordelijkheid voor impopulaire maatregelen af te schuiven &P de christen-democratische bewindslieden in het kabinet. De inAiR-fractieleider in de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes heeft dit gisteravond op een AR-bijeenkomst in Rotterdam gezegd. i Dl •«3 op ge Aantjes doelde op uitlatingen van so- ag-cialistische politici als de Tweede Ka- ld;merleden Van der Hek en Van den ag.Boef en minister Vorrink (milieu), eiwelke laatste onlangs kritiek heeft ge keverd op de presentatie van het prijs- an beleid van minister Lubbers. De AR- fractieleider waarschuwde ervoor dat dit soort uitlatingen onvermijdelijk 'is üjn invloed zal hebben op de verhou- ai dingen tussen KVP en ARP aan de en het kabinet aan de andere d< kant 'Het kabinet is tot stand gekomen ten ir koste van zeer grote spanningen tus- 3- sen d fracties die het kabinet in wei- er ke vorm dan ook steunen. Voor zijn '1® Voortbestaan is homogeniteit van het kabinet een eerste vereiste', zei mr. nj Aantjes. Hij sprak de hoop uit dat iel met name de minister-president zich rbewust is van de risico's van uitlatin- !en als die van mevrouw Vorrink. Zo- ils bekend heeft mr. Aantjes vorige week over de kritiek van minister Vorrink op het beleid van haar colle- d( sa Lubbers schriftelijke vragen ge- n steld. Ook WD-leider Wiegel sprak gistera vond tijdens een bijeenkomst in d Kampen van een poging van de j|PvdA de schuld van de prijsstijgingen m de schoenen van de KVP te schui ven. Wiegel achtte de verscherping van het prijsbeleid te riskant voor het bedrijfsleven, kleine zelfstandigen en werknemers. 'Het ondernemingskli maat mag niet verder worden ver- iai slechterd, de inkomens van zelfstandi gen niet verder uitgehold en de werk loosheid mag niet verder toenemen. Vakbeweging en PvdA gaan daar zon- ffder besef van verantwoordelijkheid volledig aan voorbij', aldus Wiegel. Hij beo-ordeelde de voorlopige bevrie zing van de overheidsuitgaven als 'to taal onvoldoende'. Wiegel kondigde aan dat de WD-fractie hierover een Tweede Kamerdebat wil aanvragen om verdergaande en ook andere bezui nigingsvoorstellen met name op de begrotingen van CRM en ontwikke lingshulp te kunnen doen. den opgezet. 'Wij worden afgeschil derd als een soort extremisten'. De VVDM ziet overigens niets in het door de PvdA-defensiecommissie be pleite onderzoek bij het Korps Mari niers. 'Die jongens durven bij zo'n of ficieel onderzoek toch niets te zeggen, het zal daarom weinig opleveren', is de verwachting. Minister Vredeling beraadt zich momenteel nog op het instellen van een onderzoek. Hij heeft overigens al laten weten, het geval- Meijer als een exces te beschouwen. De commandant van het Korps Mari niers, gen.-majoor A. C. Lamers, zei naar aanleiding van de berichten over zijn korps: 'Er is niets verkeerds aan onze mentaliteit. Het geval-Meijer wordt bij ons natuurlijk betreurd, maar het houdt niet in, dat er iets met onze mentaliteit aan de hand zou zijn'. Hij verklaarde daarom ook niet bang te zijn voor een eventueel on derzoek. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het is gevaarlijk 's avonds of 's nachts, als men naar bed is, de wasmachine te laten draaien. Een draaiende wasmachine kan in brand vliegen. Op dit gevaar wijst de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, die aan deze waarschuwing nog toevoegt dat in september vorig jaar achttie keer brand werd gemeld die veroorzaakt was door een wasmachine, in oktober zeven keer en november 6 maal. Geadviseerd wordt een draaiende wasmachine niet alleen te laten. Om eraan mee te werken het elektriciteitsverbruik te beperken kan men bij voorkeur 's middags tussen vier en half acht elektrische apparaten ge bruiken, omdat er dan minder van de centrales wordt afgenomen. (ADVERTENTIE) Een aantal rijschoolhouders uit Eindhoven hebben gisteren met honderden lesauto's een straat geblok keerd. Zij deden dit omdat zij nog geen antwoord hebben gekregen op hun verzoek om hulp aan de rege ring. Zij vragen onder meer een brandstoftoewijzing van honderd procent, toestemming tot verhoging van het lesgeld en vrijstelling van het btw-tarief. Vervolg van pagina 1 koopkracht van de gemiddelde werk nemer dreigt te komen, hij zijn prij zen mag verhogen en zich van de mel dingstermijn ook niets behoeft aan ie trekken. De kritiek van veel Kamer fracties richtte zich juist op dit punt. De KVP-er Van Amelsfoort twijfelde er sterk aan of deze maatregel wel het beoogde effect zal hebben: 'De kleine middenstander begon de laatste tijd juist weer aardig in trek te ko men. Straks is hij echter gedwongen een hogere prijs te berekenen dan zijn kapitaalkrachtiger collega's. Wat schiet er dan van zijn positie over', vroeg het Kamerlid zich af. De verscherping zelf noemde hij ta melijk fors'. Het gevaar bestaat Jat als de schroef te fors is aangedraaid, veel bedrijven in moeilijkheden zul len komen. Ook de fractievoorzitter van de ARP, mr. W. Aantjes maakte zich zorgen over de positie van de middenstand. Hij zei dat zijn fractie vooral zal toezien of het produkt in zijn eindfase (de middenstand) nieï te scherp is aangepakt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het 'ovaaltje', een voor Nederland nieuw voorbe hoedmiddel, is sinds gisteren in Nederland zonder recept bij apothe kers en drogisten verkrijgbaar. In Duitsland waar Patente* GmbH uit Frankfort het middel in 1972 op de markt bracht, is het ovaaltje een pil die in de schede moet worden ingebracht vooral door artsen voorgeschreven aan vrouwen, die de anti-conceptiepil niet kun nen verdragen. ook andere middelen, als condoom of spiraaltje aanraden'. De oppositiepartijen in de Tweede Ka mer hadden weinig waardering voor de maatregelen. De fractievoorzitter van de WD, de heer Wiegel, zei dat een verscherping van het prijsbeleid ernstige risico's met zich meebrengt vqor het bedrijfsleven. Het is niet juist de inkomenspositie van onderne mers uit te hollen en de werkgelegen heid in gevaar te brengen', zei hij. Overigens had hij waardering voor de manier waarop het kabinet-Den Uyl tot nu toe het prijsbeleid heeft ge voerd. De druk die van buiten op het kabinet is uitgeoefend om het prijSDe- leid te verscherpen, noemde hij niet juist De heer Scholten van de CHU meende dat het kabinet met deze ver scherping 'op het scherp van de sned* is aangekomen.' Hij voorzag voor de kleine zelfstandigen grote moeilijkhe den. 'De maatregelen op prijsgebied volgen elkaar in snel tempo op. Ik kan me voorstellen dat zij er zo lang zamerhand geen touw meer aan vast kunnen knopen. Het is een zwaar of fer voor hen.' De PvdA-fractie bleek redelijk tevre den met de maatregelen. De heer Janssen meende dat met deze maatre gelen de basis is gelegd voor de zo zeer gewenste rust aan het prijzen- front. Hij vond het juist dat ook de ondernemer een deel van de kosten stijging zelf krijgt te dragen. De posi tie van de kleine middenstanders vond hij moeilijk: 'Ik begrijp dat hun concurrentiepositie in gevaar kan ko men. Zij zullen hun kracht daarom moeten zoeken in zaken die het groot winkelbedrijf niet kan leveren, zoals een betere service. Importeur NV Dutim, die het prepa raat op de Nederlandse markt brengt, noemde gistermiddag op een perscon ferentie het grote voordeel van het nieuwe middel, dat het geen enkele nadelige bijvyerking heeft. Het ovaal tje wordt ook gebruikt door vrouwen tijdens de zogenaamde 'pil-pauze'. Het werkt na tien minuten, sluit door een 'totale schuimwerking' de toegang tot de baarmoeder volledig af en functio neert dan ongeveer twee uur. De vrouw kan he* ovaaltje zelf voor het geslachtsverkeer inbrengen. Het ovaaltje heeft volgens de fabrikant een 100 procent spermicide werkzame substantie en is in 1968 officieel goed gekeurd door het medisch comité van het International Planned'Parenthood Federation in Londen. Niettemin zijn er bij de NVSH bezwa ren gerezen tegen de introductie van het middel in Nederland. Volgens de NVSH is het riskant een voorbehoeds middel op de markt te brengen, waar van geen - althans niet bij de NVSH - onderzoeksresultaten bekend zijn. De vereniging vindt dat de importeur haar eerder op de hoogte had moeten stellen van de introductie in Neder- lan. Pas nu, op het moment dat het middel al te koop is, wordt de NVSH in de gelegenheid gesteld de werking van het middel te onderzoeken. 'Che mische voorbehoedsmiddelen hebben een matige naam, dus zal eerst moe ten worden vastgesteld of het middel betrouwbaar is', aldus de NVSH. De Duitse fabrikant beroept zich erop dat er in Duitsland afdoende onderzoekin gen zijn verricht Van Duitse zijde werd' gisteren ook betoogd dat het een middel kan zijn dat de pil aan vult 'Bovendien', aldus dr. E. Schaet- zing 'moeten we niet zo wereldvreemd zijn er vanuit te gaan dat de gemeen schap alleen in het huwelijk plaats vindt Dit middel is doeltreffend in een kritieke situatie, waarbij de vrouw (omdat het ovaaltje na tien minuten al werkt) zelf kan ingrijpen en zwangerschap kan voorkomen. Ook is het on-economisch de pil te gebrui ken in gevallen, waar slechts een of twee keer per maand gemeenschap plaatsvindt'. Ook een woordvoerder van de Rutgers Stichting, een instelling die voorlich ting geeft over het voorkomen van zwangerschap, toonde zich kritisch. 'Onze ervaring met chemisch-mechani- sche middelen zijn van dien aard, dat wij met veel klem naast zo'n ovaaltje Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De bevolkings groei is vooral het probleem van de ontwikkelingslanden. Dit ver klaarde de Mexicaan Antonio Carillo-Flores, secretaris-generaal van de VN bevolkingsconferentie, gisteren in Amsterdam. Hier wordt tot 29 januari door deskun digen uit 20 landen een sympo- suim gehouden over de bevol kingsproblematiek in de wereld. De heer Carillo-Flores wees op een ongekende jaarlijkse bevolkingsgroei in de wereld van 2 procent waarbij het geboortecijfer in de ontwikke lingslanden circa 2,5 procent bedraagt en in de ontwikkelde landen 1 pro cent Momenteel bedraagt de bevol king in de wereld 3,9 miljard mensen. Als de bevolking met 2 procent jaar lijks blijft toenemen, zal binnen 40 jaar dit aantal zijn verdubbeld tot 8 miljard. De secretaris-generaal wees er voorts op dat het probleem van de overbe volking in de ontwikkelingslanden niet alleen wordt veroorzaakt door het hoge geboortecijfer (al zijn er.in sommige landen aanwijzingen dat de groei wat lager komt te liggen), maar ook door de toegenomen leeftijd (die steeds dichter bij de gemiddelde leef tijd van 70 jaar in de ontwikkelings landen komt te liggen). Een probleem is ook het recht van enerzijds het in dividu en anderzijds het recht van de gemeenschap, waarop de kerken in de verschillende culturen afwijken. Een ongeremde groei is één van de hoofdoorzaken van de voortdurende armoede in de minder ontwikkelde landen. De bevolking in de ontwikke lingslanden groeide tussen 1960 en 1970 al van 2 miljard tot 2,5 miljard en verwacht wordt dat dit aantal in het jaar 2000 de 5 miljard zal hebben bereikt. In de ontwikkelde landen bleef de bevolkingsgroei in die jaren beperkt van 1 miljard tot 1.1 miljard en aangenomen wordt dat dit aantal in het jaar 2000 op 1,5 miljard zal lig gen. Over het standpunt van de R.K. Kerk inzake het probleem sprak de heer Carillo-Flores zeer diplomatiek. Hij verwacht over 2 of 3 maanden hiero ver in Rome een gesprek te zullen hebben. Intussen noemde hij het een grote doorbraak in het r.k. kerkelijk denken, dat niet alleen meer gespro ken wordt over de voortplanting, maar ook over verantwoord ouder schap. Deel ouders voor advies-Hendriks Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het voorabel van staatssecretaris Hendriks (volks gezondheid) om de directeur van Dennendal, Carel Muller, de tweè uitgetreden bestuursleden en het staflid Hendrik van Nek weer te verenigen op de zwakzinnigeninrichting van de "Willem Amtszhoeve, is nog niet uitgevoerd. Gisteren meldden zich zowel voorstan ders als tegenstanders van het plan. Carel Muller zelf staat positief tegeno ver het voorstel, evenals een groot deel van de staf. Ook een deel van de ouders die kinderen hebben op Den nendal is voor het advies Van de in totaal 65 ouders die kinderen in het paviljoen nebben, zetten er 24 hun handtekening onder een verklaring pro Muller. Daarmee werd gedemonstreerd dat de oudercommissie en het oudercomité van Dennendal di? toch al een ge ring gedeelte van direct belangheb benden vertegenwoordigen omdat ook veel ouderen óp Dennendal verpleegd worden maar voor een deel van de ouders spreken als ze zeggen terug keer van Muller 'rampzalig' te vinden. Het provinciaal bestuur en het ge meentebestuur van Utrecht, die uit eindelijk een zware stem hebben bij het akkoord gaan met het voorstel- Hendriks, waren er gisteravond laat nog niet uit. Zij vergaderden gisteren vrijwel de gehele dag. Aangenomen wordt dat van het oordeel van de Utrechtse besturen afhangt of de twee demissionaire bestuursleden W. Drechsel en J. Middelhuis terugko men. Van buitenaf kreeg het voorstel-Hen- driks gisteren de steun van de filmer Jan Vrijman, die zich enkele jaren in tensief bezighield met het maken van de film 'Een andere kijk op zwakzin nigheid', waarvoor hij geruime tijd op GRONINGEN 'Nederland is niet (0 'om' wat betreft het standpunt over ie olieboycot. Er is voor mij geen en kele reden geweest om te zeggen dat de boycot nu wel kan worden opgehe- •ii Ven'- j Dat heeft de honorair consul van Koe- *eit, de heer M. S. Rabbani, gisteren n gezegd op een bijeenkomst van de ic maatschappij voor nijverheid en han- 'Het ligt bovendien niet voor de g< hand dat ik een dergelijke beslissing *ou doen. Het besluit of Nederland inderdaad 'om' is ligt niet bij mij maar bij de gezamenlijke Arabische s landen. Alleen zij kunnen beslissen of K het voldoende is dat de publieke opi- lie verandert ten gunste van de Ara bische zaak, of dat de Nederlandse re lt lering een officiële verklaring moet afleggen over het ontruimen van de door Israël bezette gebieden'. :e De heer Rabbani ontkende dat hij al naar Koeweit geschreven zou hebben dat de olieboycot nu wel kan worden opgeheven. Dennendal vertoefde Hij kwam toen 'diep' onder de indruk van het werk van Carel Aluller*. Geen vertrouwen Het aanvankelijk ontslagen school hoofd Hendrik van Nek en de zes staf leden die achter hem staan heben gisteren verklaard dat handhaving van de formele situatie van zaterdag (dus van hei ontslag van Muller) de enige positieve mogelijkheid biedt voor de toekomst. Ze zeggen niet ab soluut tegen het terugdraaien van de situatie van vorige week donderdag te zijn. Wel zeggen Van Nek, de zes staf leden en de met personeelszaken be lastte Dennendal-functionaris J. Mar- celis 'geen enkel vertrouwen te heb ben in Mullers mogelijkheden en be doelingen om zijn g-ondhouding van donderdagochtend drastisch te wijzi gen.' Al het personeel is gisteren op Den nendal normaal aan het werk gegaan, geen van de ruim vijftig medewerkers en stafleden die betrokken waren bij de bezetting van vrijdag, heeft de wehs te kennen gegeven ontslag te nemen. Een lid van de Willem Arntszraad (externe deskundigen en vertegen woordigers van alle afdelingen van de WA-stichting) zei gisteren dat de raad blijft vasthouden aan zijn verklaring van vorige week, waarin stond dat Ca rel Muller van z'n functie ontheven moet worden. Dit zou moeten gebeu ren omdat hij 'var.uit een ideologi sche gedrevenheid binnen zijn staf po larisatie en meningsverschillen bevor dert'. Het WD-kamerlid mevrouw Veder- Smit heeft m vragen staatssecretaris Hendriks gevraagd een verklaring te geven voor zijn advies om het werk op Dennendai te hervatten waardoor de rust zou kunnen terugkeren. UTRECHT De tandartsen zijn zeer ontsteld over het beëindigen van het fluor-ex- periment in Tiel. Het experiment, dat vele jaren heeft gelopen, heeft 'geweldig goe de' resultaten gehad. Voortzetting ervan is nu onmogelijk geworden doordat de rech ter de drinkwaterfluoridering ook voor Tiel heeft verboden. Hoewel er al lang oplossingen zijn om tot een 'beheersbare' toestand in de gebitsgezond heidszorg te komen, heeft de voortdurende, strijd van de landartsen tegen onbegrip en ongeïnteresseerdheid van de bevolking, het parlement en de overheid, nauwelijks we zenlijke verbetering opgele verd, aldus het officiële or gaan van de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde, het Neder lands Tandartsenblad. 'Een litertje benzine, een puntje meer of minder in de kostenindex van het levenson derhoud, worden nu eenmaal veel belangrijker gevonden dan de ondergang van het Ne derlandse gebit. En als de toestand moeilijk gaat worden is daar altijd de groep van tandartsen als gemakkelijke kop van jut', schrijft het blad Een absoluut dieptepunt is volgens de tandartsen bereikt nu de gezondheidsbelangen 'worden vermalen tussen de molenstenen van de juristerij'. Door de uitspraak in een kort geding is nu zelfs de drinkwa terfluoridering in Tiel verbo den. 'Niet wegens schadelijk heid of een ander nadelig ge volg maar omdat de wettelijke regeling naar het huidige rechtsbevinden een leemte be vat. Dat is een klap, nee. een dreun in het gezicht van de Nederlandse tandheelkunde'. Een al vele jaren falend over heidsbeleid heeft daarmee loon naar 'werken' gekfegen. Maar ook de hoop dat bevol king en parlement daarop krachtig zouden reageren is tot nu toe ijdel gebleken. Wij tandartsen zien dit alles mach teloos, aangeslagen, aan'. Tiel was de eerste stad in Neder land die gefluorideerd drink water kreeg. De gevolgen daarvan werden tot nu toe jaarlijks bekeken door verge lijking met de toestand in het niet gefluorideerde Culem- borg. In een ingezonden stuk in het zelfde nummer van het Neder lands tandartsenblad schrijft N. Aukema dat de leek bij lange na niet weet hoe be roerd de zaken er met betrek king tot de gebitten wel voor staan. 'Vooral de toestand van melkgebitten is vaak allermi- serabelst', schrijft de Leeuwar dense tandarts. En men reali seert zich in het algemeen op geen stukken na, wat daar de medische gevolgen van zijn. Elke weggerotte melkkies be tekent tenminste drie openlig gende wortelkanalen: toe gangswegen die direct tenmin ste een centimeter diep in het weefsel voeren. Bij elke kauw beweging krijgt die infecteren de vloeistofstroom nog extra impulsen. 'Stelt u zich eens voor hoeveel energie een kind met een zo infectueuze mond alleen al moet opbrengen om zijn gezondheid overeind te houden. Is het onder dergelij ke omstandigheden een won der dat de amandelen het ge geven, die het toch al zo zwaar te verduren hebben, of dat er in die tijd zoveel mid denoorontstekingen ontstaan?' Ondermijning Een slecht gebit ondermijnt de gezondheid in veel erger mate dan men zich wenst te realiseren, aldus de heer Au kema. 'Toch ligt hier een reë el probleem, veel en veel reë ler dan de hersenschimmige ziekten waar de anti-fluorpro- pagandisten mee komen aan dragen'. RITA 't Kan nog even duren. Als u wat schuim wilt om u alvast in te zepen

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5