PRIJSSTIJGING TRAGER Gulden houdt zijn waarde ■istitie KVP en ARP aarzelen over effect op middenstanders jraadt ÜDTTCCTT IfllXïfl n ch over nloos nken Onderzoek naar mentaliteit bij Korps Mariniers Vandaag of donderdag Kamerdebat In deze krant u 9gezegd. Akkoord in Brussel: Minimum jeugdloon gaat over het algemeen wel door Mr. Van der Stoel naar Indonesië VVDM stelt commissie in Arrestaties Middenstand Ambtenaar pleegde geen strafbaar feit De OPLOSSING van de PRIJSVRAAG van 14 december j.l. vindt u in het n'jmmsr van vandaag Prijjs en kwaliteit j Leidse Gnirant DINSDAG 22 JANUARI 1974 54ste jaargang no. 248 Meer keus in passende omgeving RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn (raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 11,50 per maan „Stantvastich is ghablaven mijn hert in teghenspoatl" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34.50 BIJ VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur inze correspondenten 'ERDAM De officieren ïstitie gaan zich vandaag be over het vervolgingsbeleid pomphouders, die zonder in te vragen, benzine leve- jAiet alleen in de grensgebie- flfmaar ook op vele andere }en in ons land, werd giste- rijelijk benzine geleverd. mburg, Overijssel, Groningen, nt en Zeeuws Vlaanderen kon j bon getankt worden. Bezine- in Rotterdam. Amsterdam, Jcht Leeuwarden. Assen en ■fingei hadden de bonnen even- iver boord gezet. ie pomphouders in Heerlen, die week met de levering van ben- bnder bonnen begonnen, hebben keiopen weekeinde 30.000 liter 'je verkocht tegen 60 liter de dag Tegen de pomphouders is herbaal opgemaakt. De officier istitie mr, Fick, zei ons gsteren let te weten of hij tot vervol- pi overgaan. 'Ik wil het overleg fandaag afwachten', aldus mr. Eindhoven is proces-verbaal jaakt tegen een benzinepomp- r die benzine zonder bonnen le- Aanvankelijk nam de politie een afwachtende houding jnaar later op de dag besloot Sch op te treden. Vanuit België i aan pomphouders grote partij- fizine aangeboden, die dan ille- grens over gesmokkeld wor- 'dA-Kamerleden Epema-Brugman de Hek willen minister Lub- ionderdag vragen stellen over de Sedistributie. Het PPR-Kainerlid Qans wil bij dezelfde gelegen- I inlichtingen over hulp aan liouders in grensstreken. SRDAM De Industriebond gelooft niet dat er in december fterdnm zo weinig ruwe olie is berd als de officiële cijfers van ;ering aangeven. Het ministerie tonomische zaken berekende dat de drie weken van 3 tot 23 de- }r 3.5 miljoen ion zou zijn aan- fd. Volgens de Industriebond is dat echter oijna 2.5 miljoen weinig. toestand moeilijk gaat wor- is daar altijd de groep van rtsen als een gemakkelijke 'an jut. Nederlands Tandartsenblad toog erwegend droog weer en in algemeen veel bewolking, ar in het zuidoosten van het d ook opklarin en en hier en ir mist. Zwakke tot matige hd uit zuid tot zuidwest. Ma- ilnkium-temperaturen omstreeks graden Celsius, rgen en overmorgen: rustig overwegend droog weer en inig verandering in tempera- r. Morgen zon op: 08.33 onder: 17.11 maan op: 08.16 onder: 17.35 rial op girokantoor ttfTT i' 'i; I: Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De tijdelijke verscherping van het prijsbeleid heeft gisteren scherp verdeelde reacties opgeleverd. Tegen waren globaal genomen de oppo sitiepartijen (WD, CHU en DS'70) in de Tweede Kamer, de werkgevers organisaties en de organisaties in het midden- en kleinbedrijf. Hun instem ming betuigden de fracties van de PvdA, D'66 en PPR, de consumentenorga nisaties en de drie vakcentrales. Minister Lubbers tijdens z'n pers conferentie over het prijsbeleid. Een middenpositie namen de fracties van de KVP en de ARP in. Zij onder streepten de noodzaak van een ver strakking van het prijsbeleid, maar bleken toch ook duidelijke aarzelin gen te hebben. Vandaag of anders donderdag debatteert de Tweede Ka mer over deze kwestie. Het standpuit van deze fracties zal dan de doorslag geven of de maatregelen al dan niet ongeschonden de eindstreep zullen ha len. De verscherping van het prijsbeleid omvat in grote lijnen de volgende punten: De Industrie mag kostenstijgin gen pas acht weken nadat zij die heeft aangemeld doorberekenen in de prijzen. De dienstensector moet met doorberekening zes weken wachten *n de handel een maand. In veel geval len betekent dit dat de consument pas na zestien weken met prijsverhogin gen zal worden geconfronteerd (name lijk de som van de wachttijden voor industrie, groothandel en kleinhan del). Loonkostenstijgingen mogen wel in de prijzen worden doorberekend, zij het in beperkte mate: de industrie voor een derde gedeelte en de dien stensector voor vier vijfde gedeelte. De tarieven van de vrije beroe pen zullen voorlopig worden bevro ren op het niveau van 1 december 1973. De tarieven mogen pas worden verhoogd na overleg met minister Lubbers (economische zaken) over de ze kwestie. Ook de overheidstarieven vallen onder de nieuwe prijsgedragsregeis. De electriciteitstarieven mogen echter wel in prijs worden verhoogd. Het vervolgingsbeleid wordt ver scherpt: er komen forsere boetes op overtredingen van de prijsgedragsre gels. Er komt een afzonderlijke prijs- beschikking voor aardolieprodukten, die precies aangeeft wat de consu ment voor deze produkten zal moeten betalen. Een subsidie van vijftien gul den per maand zal worden betaald Van onze financieel-economische redactie BRUSSEL De Nederlandse gulden houdt zijn waarde en gaat niet vrijelijk 'zweven'. Bij 'zweven' zou de koers van onze munt worden overgelaten aan vraag en aanbod op de geldmarkten wat in feite neer zou komen op een waardevermindering. Vanochtend vroeg hebben de minis ters van financiën van de Benelux-lan- den, West-Duitsland en Denemarken in Brussel besloten de vaste wisselkoer sen ten opzichte van elkaar te hand haven. Sinds maart vorig jaar bestaat de EEG-afspraak dat de wisselkoersen van de EEG-landen onderling met ten hoogste 2,5 procent mogen schomme len. Deze 'schommeling' is als het ware de 'dikte' die niet buiten de 'mone taire slang' mag komen. Door dit akkoord in Brussel is de slang sterker geworden, zo zei de Ne derlandse minister van financiën gis teravond in een eerste reactie. 'De Fransen hebben met het laten zweven van de frank twee stappen achteruit gedaan, wij zijn vanavond drie voor waarts gegaan'. De Nederlandse bewindsman hield met nadruk de mogelijkheid open dat Frankrijk terug keert naar de 'slang regeling' die zij het afgelopen week einde verliet. had nog wat op de giro DEN HAAG Minister Boersma vindt het op dit ogenblik niet nodig de detailhandel collectief ontheffing te verlenen van de betaling van het wettelijke minimumjeugdloon. Tijdens een gesprek met het overleg orgaan van de drie vakcentrales heeft minister Boersma gisteravond verklaard dat hij de Stichting van de Arbeid per brief zal berichten dat er zijns inziens geen aanleiding is voor zo'n ontheffing. In deze brief zal de minister ook schrijven, dat hij zich nog nader beraadt op de verdere pro cedure, die ten aanzien van individue le verzoeken om ontheffing moet wor den gevolgd. Hij staat open voer sug gesties daarover van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. De minister heeft de geruchten ont kend, dat er op het departement dui zend verzoeken om ontheffing van in dividuele ondernemingen liggen. 'Dat zijn inderdaad niet meer dan geruch ten', zei de heer Boersma. Hij wees erop dat de vakbeweging zich in het licht van de werkgelegenheid niet na drukkelijk verzet tegen individuele ontheffingen. De wet bepaalt dat wanneer, naar het oordeel van de minister, door invoe ring van het minimumjeugdloon het voortbestaan of de omvang van de be drijvigheid in de onderneming of in de bedrijfstak ernstig wordt bedreigd, ontheffing kan worden verleend. Aan de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid is over deze pro blematiek nog nader advies gevraagd. De commissie komt aanstaande don derdag bijeen. SCHIPHOL De minister van bui tenlandse zaken, mr. M. van der Stoel, is gistermorgen vanaf Schiphol naar Djakarta vertrokken. Hij zal bespre kingen voeren met zijn ambtgenoot Adam Malik. Ook zal hij een ontmoe ting hebben met president Soeharto. Alle lopende kwesties zullen ter spra ke komen, onder meer het probleem van de Zuid-Molukkers in Nederland en het vraagstuk vai de politieke ge vangenen. De heer Van der Stoel keert zondag a.s. in Nederland terug Over een paar weken komen de Euro pese ministers van financiën opnieuw bijeen om over de monetaire situatie binnen de Gemeenschap te praten. Ne derland zal dan gastheer zijn. De wisselmarkten, die gisteren voor een deel gesloten bleven, gaan vandaag weer open. Overigens stonden de Europese munten gisteren in het on officiële verkeer onder druk, terwijl de koersen van de dollar en het goud zich in stijgende lijn bewogen. Ook op onze gulden wordt op het ogen blik wat minder prijs gesteld, omdat onder andere vanwege de grote bedra gen die Nederland moet neertellen voor de veel duurdere olie tekorten dreigen op de betalingsbalans, die het vertriuwen in de gulden ondermijnen. Volkomen onverwacht besloot Frank rijk dit weekeinde het zover niet te laten komen en de waarde van iie frank 'los te laten'. Wat verwaent werd gebeurde: de munt duikelde gis teren 5 procent naar oeneden en rie Franse centrale bank .noest er zeifs nog een aantal uit de markt halen om te voorkomen dat de val té groot zou worden. Sinds het afgelopen weekeinde .»e- vindt de Franse frank zich nu ig een zelfde positie als het Britse en Ierse pond sterling en de Italiaanse lire. Dat wil zeggen dat ook de Franse frank nu 'uit de huid van de slang' kan breken. De Europese commissie in Brussel, het dagelijks bestuur van de EEG, wil dat er drie maatregelen genomen wor den naar aanleiding van het Franse besluit dc koers van de frank ?es maanden te laten vlotten. De commis sie wil een verbetering van het onder linge kredietverleningsmechanisme van de EEG-staten op middellange termijn een veel engere coördinatie van de monetaire politiek in de Euro- pese gemeenschap en verbeteringen in de coördinatie van de algemene eco nomische politiek van de EEG. Binnenland Tandartsen boos 't Is te doen Buitenland Strijd om eilanden: VS zien toe 11 Kerk Godsdienstvrijheid en nationale eenheid Sport Ernst Happel naar Club Brugge Kameroverzicht Men schrijft ons Kerkbladen Nieuwe boeken Radio en tv Recept, puzzel Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Weer Beurs Familieberichten De Parijse wisselmarkt was gisteren één van de weinige geldmarkten die openging. De meeste andere bleven vanwege het 'zweven' van de Franse frank gesloten, in afwachting van het monetair beraad Nan enkele ministers van financiën. Geldmarkthandelaren schreeuwen hier luidkeels hun orders. ATHENE (AF. DPAt De Griekse politie neert de afgelopen dagen een aantal naaste medewerkers van de on langs afgezette president George Papa- dopoulos gearresteerd. Volgens som mige berichten zou ook Papadopoulos zelf tot de gearresteerden behoren. voor de verhoogde stookkosten in ge subsidieerde woningen die op olie zijn aangewezen. De prijsvoorlichting wordt aan zienlijk verbeterd. De regering heeft de consumentenorganisaties 1.25 mil joen gulden toegezegd om deze voor lichting te verzorgen. Van dit geld zullen paginagrote advertenties in de kranten verzorgd worden en boven dien wordt via tv-uitzendlngen voor lichting gegeven. De economische controledienst wordt uitgebreid tot 450 man Minister Lubbers motiveerde gisteren deze verscherping van het prijsbeleid met een verwijzing naar de scherpe stijging van de invoerprijzen. Deze dreigen de verwachte vijftien procent verre te boven te gaan. Deze ontwik keling betekent volgens de minister voor onze economie een verarming, waarvan het redelijk is dat die door alle partijen zo evenredig mogelijk ge dragen moeten worden. Om dit te bereiken zijn de termijnzn verlengd waarna tot een prijsverho ging mag worden overgegaan. Dit be tekent dus dat de ondernemer de vol le last van een prijsstijging vier tot acht weken zeLf zal moeten dragen. Een meldingsplicht van een maand gold tot voor kort alleen voor grote ondernemingen. Zij zagen echter kans een prijsverhoging van te voren te zien aankomen, dienden tijdig een aanvraag voor verhoging in en kregen die dan meestal op het tijdstip dat de verhoging zich in werkelijkheid voor deed. 'Zij vielen als het ware in het startschot', zoals de minister het uit drukte. De minister erkende dat vooral de kleine middenstand (die tot nu toe buiten de meldingsplicht viel) een he le zware last krijgt te verduren. Voor hen is daarom een uitzonderingsposi tie gemaakt d'e erop neerkomt dat als de koopkracht van het inkomen van de kleine zelfstandigen beneden de Zie verder pagina 5 RIDDERKERK De ambtenaar van bouw- en woningtoezicht C. L. S. die in september van het vorig jaar door een inwoner van Ridderkerk van cor- ruptie ward beschuldigd, heeft geen strafbaar feit gepleegd. Dit is geble ken na een intensief onderzoek van de rijksrecherche. S. zou steekpenningen hebben aange nomen ais tegenprestatie voor het verlenen van bouwvergunningen aan particulieren, zo luidden destijds de beschuldigingen. De betrokken inwo ner van Ridderkerk beweerde, zelf aan de betrokken ambtenaar bedragen tot 2.500 verstrekt te hebben om een paardenstal ach+er zijn huis te mogèn bouwen. Het onderzoek heeft echter uitgewezen dat de ambtenaar als bemiddelaar fungeerde tussen be woners, die een bouwtekening nodig hadden en ziin broer, a.s. bouwkundi ge van beroep. Darrvoor werd de ambtenaar f 500 gegeven, dat hij aan zijn broer had overgedragen. Het gemeentebestuur van Ridderkerk betreurt deze handelwijze maar ziet hierin geen aanleiding de ambtenaar te berispen. 'Hij heeft onverstandig gehandeld', aldus de officiële gemeen telijke verklaring. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Vereniging voor Dienstplichtige Militairen (WDM) heeft een speciale com missie 'Schoon schip bij de mari niers' ingesteld, die de mentali teit bij het Korps Mariniers en de daaruit voortvloeiende afwijken de behandelingsgewoonten gaat onderzoeken. Dit gebeurt naar aanleiding van het geval Nico Meijer, een ex-marinier die verle den jaar door een beroepskorpo raal ernstig werd mishandeld om inlichtingen te verkrijgen. De VVDM deelt de mening van de PvdA-defensiecommissie. die in een gisteren aan minister Vredeling (de fensie) gezonden brief stelt, dat dit geval van marteling niet als uitzonde ring beschouwd kan worden, omdat dit soort gevallen zich meer zouden hebbe.. \oorgedaan. Zowel de PvdA- defensiecommissie als de VVDM kon- den gisteren overigens deze bewering niet met harde feiten staven, dit, zo werd gezepd, om de slachtoffers tegen de verdere acties van dit soort te be schermen. Harde feiten wil de VVDM wel geven in een nota die de commis sie 'Schoonschip' over enige tijd over het Korps Mariniers zal uitbrengen. De VVDM is op grond van een nu ter beschikking staande informatie tot de conclusie gekomen, dat er in het Korps Mariniers een sfeer heerst, waarin excessen eerder zullen voorko men dan in andere krijgsmacht-delen. VVDM-bestuurslid Co Nieuwenhuyze: 'De dienstplichtigen worden in de eer ste drie weken na hun opkomst hele maal als marinier klaargestoomd. Hun wordt ingeprent dat zij trots moeten zijn, dat zij bij het korps mogen die nen en dat het het beste onderdeel is bij de krijgsmacht. In die sfeer is ie dere kritiek op het korps uit den bo ze. Bij de opleiding worden uitzonder lijke methoden gebruikt om dienst plichtigen in het mariniersgareel te krijgen. Zo is er de bekende straf met opdrukken, tien tot twintig maal van de grond af, het lopen van rondjes over het kazerneterrein in onder broek, 's zomers en 's winters of het 'klokje' spelen, waarbij de gestrafte gehurkt bovenop een kast zit en door met een pioniersschop in zijn mond heen en weer te schudden, het gewen ste uur aangeeft. Groeten en haar knippen zaken die elders in de krijgs macht vrij zijn, gaan bij het Korps Mariniers gewoon door. Die jongens worden zo'n beetje als huisdieren be handeld, zij worden opgeleid om kunstjes te maken en verder niets', aldus Co Nieuwenhuyze. De VVDM beklaagt zich erover, dat de mariniers tijdens hun eerste oplei- dingsweken tegen de vereniging wor- Zie verder pagina 5 Wat we vorige week over de verschillende prijzen van een blik snert schreven, heeft misverstand gewekt. Sommigen proefden er reclame voor bepaalde ondernemingen in. Ten onrechte, want de namen die we noemden, waren niet meer dan willekeurige illustraties bij de algemene aansporing: wees prijsbewust. Kijk rustig waar u het goedkoopst terecht kunt. Dat kan evengoed bij uw kruidenier om de hoek zijn, of bij uw groenteman in de volgende straat Wees overigens niet alléén prijsbewust maar let ook op de kwaliteit Prijsvergelijking zonder kwaliteitsvergelijking ont aardt maar al te licht In zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Dat geldt ook bij de keus van een krant Zoek vooral kwali teit dan vindt u vanzelf de bon hieronder. DE DIRECTIE NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adrea: Plaats: LK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatraap (-(-briefpa pier eD pen). Pletine-schaaltje nessenon- der/.etters). Gezellige rookverdrijver Ehd post/egel is niel nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pere, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAM MER NIEUWE HAAGSE CRT. D NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD O (aankruisen a.u.b.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1