tte zich iet in M.-Oosten nerxr S weigerden hulp an Saigon in strijd )m Paracel-eilanden eron ten strijde tegen terrorisme sGRunns scRunns MUZIEK Wapenwedloop door VS gaande gehouden 'Londen weigert VS marine-basis in de Indische Oceaan' Groot tekort in Engelse handel Amnesty: Chili martelt met hulp van 'experts' Het VU-verdrag met Potchefstroom Automobielbedrijf Rijnland bv receptioniste/ telefoniste medewerkster Acc.kant. v.d. Middenst. J. M. v. CUILENBURG lassers draaiers c.v. monteurs de koning GEMEENTE WARMOND Zokerlieid voor een zurgeloze vakantie medewerkster, GEMEENTE LEIDEN medewerker boekhouding ïz; Inschrijving leerlingen Orgelstudio 3e Invitatieconcert e-1 AGENT K OUW/KWiAJBTET DINSDAG 22 JANUARI 1974 Lil Kissinger stelt congresleden gerust over bemiddeling WASHINGTON, CAIRO, JERUZALEM, MOSKOU (Reuter, UPI, AP, DPA, "sS PP) De VS hebben geen 'geheime garanties' verbonden aan het akkoord rer de scheiding van Israëlische en Egyptische troepen aan het Suezfront. enry Kissingers bemiddeling heeft niet geleid tot nieuwe militaire ver- jij; lichtingen voor de VS in het Midden-Oosten. t heeft de Republikeinse fractielei- r in de Senaat, Hugh Scott, gisteren ïujzegd, nadat minister Kissinger de "nsfiders van de Democratische en Re- ilikeinse fracties in het Congres d ingelicht over de resultaten van negendaagse reis door het Mid- _len Oosten. Irntt zei wel dat er 'verschillende ver keringen' waren gegeven maar hij Bigerde daarover in bijzonderheden treden. Het enige wat hij daarover i. was dat die verzekeringen ertoe jdden geleid dat de beide partijen het gevoel hadden dat hun veilig er leid beter verzekerd was. Vorige 1 eek deden allerlei geruchten de ron- dat Washington, in ruil voor Israë- sche concessies, Amerikaanse hulp ad beloofd als Israël zou worden ie. ngevallen Maar tijdens Kissingers izen werd er weer bericht dat de merikaanse minister in feite als bo iddelaar was opgetreden en hele- ie. aal geen garanties had gegeven, erscheidene leden van het Ameri- anse Congres hadden zich de afgelo- n dagen bezorgd getoond over de :ht of negen geheime clausules van 3i »t akkoord tussen Israël en Egypte. Jissingers uiteenzetting was bedoeld n hen gerust te stellen: ze bevatten tn nieuwe militaire of politieke dichtingen voor Washington, i hoge functionaris, die Kissinger zijn reis begeleid heeft, zei dat de •heime bepalingen aanduidingen be- itten over de bedoelingen van beide artijen, zoals die aan Kissinger zijn 'ergebracht. De meeste punten gaan er de voorwaarden die Egypte heeft esteld voor de heropening van het uezkanaal en voor het herstel van ;t normale* burgerleven in de Suez- anaal-zcne. Voorts heeft Kissinger an Israël beloofd dat de VS vasthou- en aan hun besluit om het militaire renwicht in het Midden Oosten te indhaven, aldus deze zegsman. Volgens kringen van het State Depart ment bereidt Kissinger zich voor op een nieuwe reis naar het Midden "Oos ten in februari om te bemiddelen tus sen Syrië en Israël inzake een schei ding van hun troepen. Zijn beszoek aan president Hafez al-Assad zou vol gens de Amerikanen al geleid hebben tot 'reële vooruitgang' in het streven naar zo'n akkoord. Het overleg tussen Syrië en Israël daarover zou niet in Genève worden gevoerd en evenmin aan het front, maar voorlopig worden gevoerd via de Amerikaanse diplomatieke vertegen woordiging in Damascus. Kissinger zou dan in februari tussen Damascus en Jeruzalem heen en weer pendelen om het nagestreefde akkoord uit te werken. KRIJGSGEVANGENEN Vclgens een Israëlische regeringsfunc tionaris is er echter niets concreets uit de besprekingen tussen Kissinger en Assad uit de bus gekomen, behalve de verzekering van de Syrische presi dent dat de Israëlishce krijgsgevange nen goed behandeld worden. De Jeru salem Post berichtte dat Kissinger As sad had voorgesteld om hemzelf of een internationale organisatie als het Rode Kruis als tussenpersoon te ac cepteren. Die tussenpersoon zou dan van Syrië de lijst van Israëlische krijgsgevangenen krijgen als ope ningsfase bij de onderhandelingen over een troepenscheiding. Israel zou die lijst dan in een latere fase krij gen. Syrië heeft ziöh tot dusver nl. al tijd op het standpunt gesteld dat een lijst van krijgsgevangenen pas gege ven zal worden, nadat Israël zich uut de bezette gebieden heeft teruggetrok ken. SOWJETUNIE Het Lpbische regeringsblad Al Fajr el Jadid heeft gisteren scherpe kritiek ijdens de gevechten, die twee dagen uurden, verzocht de Zuidvietnamese (gering twee keer om interventie in de Amerikaanse Zevende Vloot, aar dit werd geweigerd, aldus oordvoerders in Saigon. Ook een erzoek om to helpen bij het zoeken aar overlevenden van een gezonken uidvietnamcsc kanonneerboot werd oor de Amerikanen afgewezen. Wel erden op verzoek van Saigon door merikaanse vliegtuigen verkennings- uchten uitgevoerd boven de eilan- en, die nu vast in handen zijn van e Chinezen. De Amerikanen hebben leen verklaard buiten het conflict in de eilanden te staan. China en uid-Vietnam eisen al jaren de soe- Breinitieit over de elanden op. uid-Vietnam heeft maandag om een toedzitting van de Veiligheidsraad ivraagd om China te veroordelen we ens 'agressie' tegen een 'onafhanke- jke en soevereine staat, met het doel iet geweld grondgebied te bezetten at een ondeelbaar geheel is van de (publiek van Vietnam', ij de gevechten zijn volgens Saigon len gedood. 'eron verscheen na de aanval op de (levisie en verklaarde dat de aanval eel uitmaakte van een vooropgezet lan de wederopbouw van het land te elcmmeren. )e tijd om Peron te roepen is voor- ij. Het is nu de tijd hem te verdedi- en, aldus em geëmotioneerde Peron. ie zich voor de gelegenheid als gene- aal had verkleed. 'Wij zullen alle oodzakelijke maatregelen nemen om iet terrorisme met wortel en tak uit e roeien'. Keron riep de bevolking op e regering te s'eunen in de strijd te en terrorisme en ontvoeringen die inds Peron in oktober het president- chap aanvaardde, weer enorm zijn oegenomen. Iet garnizoen van de stad Azul. 450 ilometer ten zuiden van Buenos Ai- es. werd 'atordagavond laat aangeval- en terwijl het groo'ste deel van de weeduizend soldaten lag te slapen. >e aanval werd uitgevoerd door zestig f zeventig man, volgens legerwoord- oerders 'eden van het 'Revolutionair 'oiksleger' een verboden Marxisti- che groep. De aanvallers doodden de op de Sowjet-Unie geleverd, omdat 1it land druk op Syrië zou uitoefenen om tot een akkoord met Israël te komen. Volgens het blad dat door het Libi sche persagentschap geciteerd werd. heeft de Sowjet-Unie alle militaire hulp aan Syrië geweigerd indien dit land blijft bij zijn weigering om de Israëlische krijgsgevangenen in vrij heid te stallen of directe besprekin gen met Israëi aan te gaan. De Arabi sche massa's werden aangespoord o n de Syriërs bij hun weigering bij te staan, 'voordat de vijand gebruik «in maken van de gelegenheid die een veilig westers front hem kan bieden.' De Sowjet-Unie neemt overigens een discrete zwijgzaamheid in acht over de bemoeienissen van Kissinger .m het Egyptisrh-Israëlische akkoord *.>t stand te brengen. De kranten en an dere nieuwsmedia hebben er tot ;.u toe niets river gemeld. Gesuggereerd wordt dat het akkoord tot stand is ge komen in het kader van de Geneefse onderhandelingen. Volgens westerse waarnemers is dc Sowjet-Unie niet erg gelukkig met de toenadering tus sen de VS en Egypte, die tijdens Kis singers bemoeienissen zo duidelijk int stand is gekomen. WASHINGTON (Reuter) Amerika is manoeuvreerbare k ppen voor zijn strategische atoomraketten aan het ontwikkelen. En dat kan het begin zijn van een heel nieuwe ronde in de bewapeningswedloop. Deze beschuldiging werd zaterdag geuit door een lid van het Ameri kaanse Huis van afgevaardigden. Les Aspin (Democraat) Volgens Aspin zou de nieuwe atoomkop, die als MARV bekend staat, ontworpen kun nen zijn om Russische raketten in hun ondergrondse bunkers te vernie tigen. Het Amerilaanse ministerie van defensie heeft dit ontkend. Daar mee wordt nog niet duidelijk waar voor de verhoogde trefzekerheid dan zou zijn bedoeld. De MARV is een verfijning van de MIRV, de meervoudige atoomkop die elke lading volgens een tevoren vast gesteld programma op een afzonder lijk doel afschiet. Bij de MARV zou- dien tot op het laatste moment kun nen worden bijgestuurd. Tot nog toe werd aangenomen dat voor boven grondse doelen de bestaande raketten voldoende nauwkeuiig waren, met een kans op afwijkingen van enkele hon derden meters. LONDEN (UPI) Dc Britse rege ring voelt er niets voor de Verenigde Staten een marine-basis te geven op een strategisch belangrijk eilandje in de Indische Oceaan dit door de Brit ten wordt beheerd. Engeland vreest zich door een toestemming de woede van enkele Arabische lan ien op de hals te halen. Volgens berichten uit Washington heeft Amerika gevraago een basis op het eilandje Diego Garcia te mogen bouwen en het bestaande vliegveld uit te breiden. LONDEN Engeland had in decem ber j.l. een tekort in zijn handel met liet buitenland van 330 miljoen pond. Het was het op één na grootste tekort in enige maand in de Britse geschie denis. In oktober j.l. was het gat nóg groter, toen bedroeg het nl. 359 mil joen pond. Het nadelig saldo op de handelsbalans over geheel 1973 beliep het recordbe drag van 2,35 miljard pond, tegen 685 miljoen pond over 1972 Het Engelse ministerie van handel schrijft de toe neming van het tekort toe aan de snellere stijging van de importprijzen dan van de exportprijzen. LONDEN (AP) —Amnesty Internati onal heeft de Chileense junta beschul digd van het martelen van politieke gevangenen op uitgebreide schaal met de hulp van 'buitenlandse experts' on der wie de Braziliaanse politie. De beschuldigingen werden geuit door een uit drie man bestaande mis sie die in november, twee maanden na de staatsgreep waarbij president Allende om het leven kwam. een be zoek bracht aan Chili. De missie bestond uit Frank Newman, hoogleraar in de rechten aan de uni versiteit van Californië, Bruce Sum ner, rechter in Californië en Roger Plant, een vertegenwoordiger van Am nesty International die is gespeciali seerd in Larijns-Amerika. Het ingezonden artikel van dr. Ga briel Setiloane op pagina T8/K14 van ons blad van gisteren kreeg tot onze spijt een verkeerde kop. Er stond bo ven 'Overgevoeligheid voor wat in Af rika leeft kan gevaarlijk zijn'. Uit de lezing van het stuk kon blijken dat dit behoorde te zijn. 'Ongevoeligheid voor wat in Afrika leeft'.enz. Onze verontschuldiging aan de lezers. vraagt: (17-20 jaar) Wij bieden u: een prettige baan en een goed salaris. Van u verwachten wij een volledige opleiding Mulo/Mavo en enige type-vaardigheid teneinde de administratieve werkzaam heden, welke de taak van receptioniste/telefoniste aanvullen, naar behoren te kunnen verrichten. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het adres van onze B.V., Postbus 67 te Leiderdorp. puid-Vietnam vraagt zitting Veiligheidsraad AIGON (Reuter, AP, UPI) De Verenigde Staten hebben liet fgelopen weekend tweemaal geweigerd Zuid-Vietnam te hulp te omen tijdens gevechten met Chinese troepen om liet bezit van de tralegiscli belangrijke Paracel-eilanden in de Zuidchinese Zee. Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest In het ziekenhuis, gelegen in Oegstgeest, kan worden geplaatst een ten behoeve van de vouw- en mangelkamer in de wasserij. Haar bruto-salaris op 24-jarige leeftijd of ouder zal 1100,55 per maand bedragen (premie A.O.W./ A.W.W. voor rekening van het ziekenhuis); bij genoemd bedrag is nog geen rekening gehouden met de salarismaatregelen per 1 januari j.l. Sollicitaties bij het Hoofd van de afdeling Personeelszaken. ENDEGEEST OEGSTGEEST Endeg«®sterstraatweg 5 Tel. (Ot710) 518 40* elf Zuidvietnamese militairen omgeko men en 35 gewond. Meer dan twee honderd man zijn als vermist opgege ven. Verder bevonden zich 82 opva renden aan boord van de kanonneer boot die vrijdag na een Chinese vol treffer zonk. China heeft verklaard dat er op de eilanden krijgsgevange nen zijn gemaakt en dat ze op een 'geschikt tijdstip' zullenworden vrij gelaten. Hei Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag ge zegd dat de strijd riets anders was dan een 'daad van zelfverdediging van China'. Waarnemers in Hong Kong verbazen zich over h.:t militaire machtsvertoon van China voor enkele bijna onbe woonde rotseilanden. De eventuele aanwezigheid van olie in de wateren om de Paracel-eilanden wordt niet als voldoende vw klaring gezien voor het Chinese ingri'pen. Het incident is vol gens deze waarnemers waarschijnlijk opgeblazen door de Chinese militaire leiders, die zich in een stille machts strijd met Je burgerlijke autoriteiten bevinden. Wij hebben op ons ACCOUNTANTSKANTOOR, met internationale samenwerking, een vacature voor een MAN van 30 jaar. met diploma Boekhouden en praktijkervaring, die opgeleid wil worden voor ass. acc. en tevens een leidinggevénde functie kan vervullen. Modem ingericht kantoor met modem boekhoud systeem. Hoog loon. De Kempenaerstraat 93, Oegstgeest. Tel. 01710-51078 en 01710-53359. Guerrilla's bezetten legerkamp IUENOS AIRES (AP1#UPI) President Juan Peron van Argentinië leeft de oorlog verklaard aan het terrorisme in z'n land nadat guer- illastrijders in de nacht van zaterdag op zondag een legerkamp had- len bezet en er de commandant, z'n vrouw en een schildwacht had- Advies en uitzendbureau Schenk B.V. vraagt: Sollicitaties ook 's woens dagavonds van 19.0020.00 uur. Herengracht 84, Lei den. Telefoon 01710-32655. schildwacht en bezetten snel alle sleu telposities van het kamp. Ze drongen de woning binnen van de comman dant en doodden hem met z'n vrouw. Na een bezetting van enkele uren doorbraken de guerrilla's een cordon dat om het kamp was gelegd en na men een officier als gijzelaar mee. Aangenomen wordt dat de guerrilla's twee man verloren. Het Revolutionaire Volksleger (ERP) is de grootste en best georganiseerde guerrillagroep, in het land. Het ERP heeft nooit meegedaan aan het be stand dat andere guerrilla's na de komst van I'm on instelden. Het ERP is bijzonder gekant 'egen Peron die volgens de guerrilla's een 'bourgois hervormer' is. 'die het volk heeft ver raden'. Po'itici in Argentinië vrezen dat met de bestrijding van het 'terro risme' .n feite dé liquidatie van de linkervleugel van liet Peronisme voor de deur slaat. Links heeft zich de laatste weken steeds kritischer opge steld tegenover Peron die een speel bal zou zijn geworden var enkele zeer rechtse partij-aanhangers. UITZENDBUREAU Telèf. 01710-31710 Korevaarstraat 33 Leiden mabu De burgemeester der gemeente Warmond maakt bekend, dat de beschikking van de Minister van Landbouw. Visserij cn Voedsel voorziening van 29 oktober 1955. io. L, PA 670. waarbij krachtens bepalingen van het Besluit be strijding aardappelmocheid ge bieden en terreinen als besmet waren aangewezen, op zijn ge meente niet meer van toepassing Fussen«gg«r-Grabianstti BUBELNERHH.EN opnieuw Nerteld Het mooiste geschenk voor uw kinderen. Bijbelverhalen van het Oude en Nieuwe Testament. Echte vertel kunst. Fris. Eenvoudig. Beeldend. Dynamisch. Werk van de meermalen bekroonde schrijfster Gertrud Fussenegger. Met ruim 100 kleuren platen van de beroemde kunstenaar Janusz Grabianski. Groot formaat 383 bladzijden f 24.50 Verkrijgbaar in de boekhandel £K ZOMER KEUNING 4lV WAGENINGEN Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest ln het ziekenhuis, gelegen in Oegstgeest, kan op korte termijn worden geplaatst een ar,alist(e) voor het klinisch laboratorium. Het bruto-salaris zal, afhankelijk van leeftijd en ervaring, maximaal 1541.— per maand bedragen (hierbij is nog geen rekening ge houden met de salarismaatregelen per 1 januari j.l.); premie A.O.W./ A.W.W. is voor rekening van het ziekenhuis. Inlichtingen over de furictie kun nen worden verkregen bij het Hoofd van het laboratorium, dr. G. M. J. van Kempen (telf. 01710- 51840. toestel 413). Schriftelijke sollicitaties te rich ten aan het College van Burge meester en Wethouders, Stadhuis, Leiden. ENDEGEEST OEGSTGEEST Endegeesterstraatweg 5 Tet.(01710) 518 40* |i!|(r NED. CHRISTELIJKE REISVERENIGING De Nederlandse Christelijke Reis Vereniging wil haar 50-jarige ervaring ook door middel van per soonlijk contact gaarne in dienst stellen van leden en niet-leden, die deze zomer van een goede, vei lige en zorgeloze vakantie willen genieten. Zij heeft daartoe diverse instuifavonden georga niseerd, waar in rustige gesprekken uw vakantie- vragen kunnen worden beantwoord en door u ge wenste reisinlichtingen over de N.C.R.V.-Groeps- reizen kunnen worden verstrekt. Voor het geven van deze voorlichting zal een des kundig team van de Ned. Chr. Reis. Vereniging ook in uw omgeving aanwezig zijn en wel te Kat wijk aan Zee in de Triomfatorkerk aan de Zeeweg op vrijdag 25 januari 1974 van 19.30 tot 22.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom, zowel echtparen als jongeren. Aan het bezoeken van deze instuifavonden zijn geen kosten verbonden, noch bestaat de verplich ting op reizen in te schrijven. De mogelijkheid hiertoe is natuurlijk aanwezig. Ook aan groepjes kan gelijktijdig inlichtingen worden verstrekt. Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest In het ziekenhuis, gelegen in Oegstgeest. kan worden geplaatst een die op een verpleegafdeling met bejaarde patiënten huishoudelijke werkzaamheden zal gaan verrich ten. Haar bruto-salaris op 24-jarige leeftijd zal 1100,55 per maand gaan bedragen (premie A.O.W./ A.W.W. wordt door het zieken huis betaald); bij genoemd be drag is nog geen rekening gehou den met de salarismaatregelen per 1 januari j.l. Sollicitaties bij het Hoofd van de afdeling Personeelszaken. ENDEGEEST OEGSTGEEST Endegeesterstraatweg 5 Tel.(01710) 518 40 Bij de FINANCIëLE ADMINISTRATIE van de Dienst Gemeente werken vaceert de functie van Functie-informatie: het verrichten van werkzaamheden ten behoeve van het voeren van de hoofdboekhouding de jaarlijkse afsluiting van de boekhouding de jaarrekening van de dienst. Naast ervaring is het bezit van het diploma MBA vereist. Aanstelling zal plaatsvinden in de rang van Adjunct-Commies (maximumsalaris ƒ1541, Sollicitaties te richten aan Burgemeester en Wethouders van Leiden, Stadhuis te Leiden, onder vermelding van nr. 74004. w w Cu co -3 63 O CC O H 6C P 6C O O Thuis geen orgel nodig! groepsles-systeem zonder hinderlijke hoofdtelefoons! laag lesgeld! Komt voor een uitgebreide uit eenzetting ook naar ons op vrpdag 25 jan. 20.00 uur in het Antonius Clubhuis Mare 43 - Leiden Een speciale service van Nieuwe Rijn 20 - Leiden Tel. 01710-46489 Aanvang van de cursussen 1 febr. GRATIS TOEGANGSKAARTEN Nieuwe Rijn 20 of aan de zaal O O G ÖJ H O W <T5 M cc -ö tr1 BIJVERDIENSTE Wij willen graag de verantwoordelijkheid voor de bezorging van onze ochtendbladen Nieuwe Leidse Courant - Dagblad Trouw in Rijnsburg in handen leggen van een aktieve Wie voor deze funktie in aanmekring wil komen en nadere inlichtingen wenst, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de afdeling Inspectie, Steenstraat 37, Leiden, telef. 01710- 31441. Nieuwe Leidse Courant - Dagblad Trouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11