'CNV heeft onvoldoende vertrouwen', zegt Spit dichtbij lommentaar NKV-voorzitter: mislukking federatie niet in belang van werknemer ckoord 5|ub van Rome Platina plaat voor Wim Kan 'Federatie van twee' lijkt nu nog allerminst zeker Kamerleden 'wegen' Barend Servet het weer Mild weekeinde BSSB533 nieuwe partijen branden los gekozen sneeuwuil pink miss zuinig verdobbeld (UW/KWARTET ZATERDAG 19 JANUARI 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5 K7 is een grote spanning gebroken, nu lc zij het heen en weer vliegen van iinger een regeling voor de schei- der troepen tussen Israël en r* pte is ondertekend. Hoezeer de Ruining was toegenomen, bleek wel de steeds dichtere opeenvolging bestandsschendingen. Bij een mis ten van Kissingers missie zou het i front waarschijnlijk opnieuw zijn fcloft. Wordt de nieuwe regeling [vuldig uitgevoerd, dan is dat ge- r voorlopig weer bezworen. Beide tijen en beide grootmachten, die imenlijk het akkoord onderteken hebben daar belang bij. Want al wordt het een strikt militair en l politiek document genoemd, het 't wel belangrijke consequenties. zieltogende Israëlische economie ;t eindelijk zijn onmisbare man- it terug, Egypte is weer geheel iter over het Suezkanaal de Sow- -rdnie kan zich verheugen over het ruitzicht dat zij nu spoedig door- it krijgt naar de Indische Oceaan de VS hebben, zelfs als de olieboy- tegen hen blijft, in ieder geval fors prestige opgebouwd in het len-Osten. j het akkoord verder voor de toe- betekent, is nog duister. Het K>rt tot Kissingers strategie om I belangrijke zaken niet te laten lieren. Zo wordt aangenomen dat ilsraël gegarandeerd heeft dat de het zullen bijspringen als Egypte overeenkomst schendt en zich tege- tegenover Egypte heeft verbonden noodzakelijke druk op Israël te uitoefenen om de ontruiming I bezette gebieden te bewerkstelli- Hoe deze beloften met elkaar finen blijven rijmen, zal de toe- pst moeten uitwijzen. 's aanvankelijke afkeer van het oord, later weer gevolgd door een tvillender houding, doet vermoeden de Sowj et-Unie Kissinger de nodi- d. rugdekking blijft geven. meeste conflictstof in het Midden- ten blijft echter smeulen en als arp zich realiseert hoeveel moeite het agstuk van de scheiding der troe- in de Sinaï gekost heeft - dat als minst moeilijke werd beschouwd - i men weten dat de vrede nog ver or] vijderd is. hulde die aan de onvermoeibare iinger wordt gebracht, is zeker iiend. Zijn diplomatieke talent zou igens geen kans hebben gehad in- i de twee grootmachten ondanks Uti onderlinge rivaliteit niet vastbe waren hun indrukwekkende hier positief te gebruiken. Dit Nidominium' mag dan vaak afkeer J. ken, zowel in Europa als in de de Wereld, welke laatste terecht er een groter gezag van de VN JU zien, het heeft hier zijn macht verantwoordelijkheid uitgeoefend. de mensheid zich in het huidige po blijft voortplanten, wonen er - liever: bevinden zich - over 900 60.000.000.000.000.000 mensen aarde. (Het zijn er nu ongeveer e" 10.000.000.) Voor de huisvesting die schier ontelbare menigte zou \ri flatgebouw nodig zijn van 2.000 5£° Jiepingen, dat de hele aarde be- groei van ons nageslacht is dus een probleem dat enige bezinning rd is. Ouders dragen tegenwoordig in dit opzicht een hele verant- irdelijkheid. Gelukkig is deze in ve- inden draaglijker geworden door de 'hikbaarheid van moderne voorbe dsmiddelen. In vele landen, niet in Zo zijn er regeringen die bij rbeeld op aandrang van de rooms- ïolieke geestelijkheid anti-concep- liddelen aan hun bevolking ont- Iden. 3r haar houding jegens deze mid- in laadt de rooms-katholieke kerk zware verantwoordelijkheid op Niet alleen verduistert ze. meer nodig is, de toekomst van de door e houding getroffen volken, maar irect schept ze ook risico's voor urige volken, wier grondgebied het rwerp zou kunnen worden van de ng naar extra 'levcnsruimtej die overbevolking gepaard -gaan. Verenigde Naties hebben 1974 te- ht tot het jaar van de bevolkings- blemen uitgeroepen. Iedere wereld- gcr wordt dit jaar zoveel mogelijk zijn verantwoordelijkheid in dezen rezen. Een noodzakelijk stuk werk, irvan alleen maar gewenst kan ej den, dat het, in zekere zin. vrucht I dragen, bl effect ervan is nu in gevaar ge pacht door het Vaticaan. dat alle bis- .Jppen in de wereld instructies j it gegeven om pogingen tot ver- iding van het gebruik van voorbe- acfcdsmiddelen tegen te gaan. Men kan Vaticaan - met zijn bevolking van ia 10.000 ongehuwde mannen die ili Pd blijkbaar beschouwen als een jr fnsgevaarlijk genotmiddel - niet wijten, dat het niet consequent is. ar wel. dat het niet genoeg geluis- ti heeft naar die andere club van ne, die ons heeft voorgerekend, de wereldbevolking elke 30 tot 35 ipfr verdubbelt. door Huub Elzerman UTRECHT Hoe de samenwerking tussen de vakcentrales zicli verder ook ontwikelt, één ding is voor NKV-voorzitter W. Spits duidelijk: Het CNV moet nadrukkelijk de kans worden gelaten om ziek eventueel in een later stadium bij de federatie van NW en NKV aan te sluiten. maar hoe je de zaken voorstelt', zegt hij. 'Ik ben bereid om de verantwoor delijkheid te dragen voor mijn 'nee' tegen de CNV-opvattingen over de fe deratie. Maar het CNV heeft die ver antwoordelijkheid ook. Daar kunnen ze zich niet aan onttrekken'. Ook de poging van Lanser om aan de hand van citaten uit NW en NKV- rapporten aan te tonen, dat ook in hun visie de afzonderlijke centrales bij de beleidsvoorbereiding een rol zouden blijven spelen, kan Spit niet waarderen. 'Is het nou verstandig om zo'n zin 'Het NKV wil de federatie in alle stadia kritisch begeleiden' uit zijn verband te halen? Wij heb ben van meet af aan duidelijk te ken nen gegeven, dat de vakcentrales de bereidheid zouden moeten hebben hun bevoegdheden grotendeels over te dragen aan de federatie. Wil het CNV nu suggereren dat ze dat niet heeft begrepen?' 'Voor iedereen die het goed meent met de vakbeweging, is de mislukking van de federatiebesprekingen een gro te teleurstelling. Wat er nu is ge beurd, is niet in het belang van de Nederlandse werknemer', zegt NKV- voorzitter Spit, terugblikkend op en kele jaren hard werken aan de oprich ting van een federatie van NW, NKV en CNV. De federatiebesprekingen zijn, zoals bekend, op een betrekkelijk formeel punt gestrand. Het CNV wil de be leidsvoorbereiding niet helemaal over hevelen naar de federatie. De christe lijke vakcentrale wil nadrukkelijk de gelegenheid hebben om zaken, voor dat ze in de federatie aan de orde ko men. in eigen kring te bepraten. NW en NKV beschouwen dat als een uit holling van de federatie en met na me voor het NKV is het voldoende, dat ..ïen in geval van principiële me ningsverschillen achteraf op de eigen besluitvorming kar terugvallen. Ongetwijfeld gaat er achter dit forme le geschilpunt meer schuil; verschil len in uitgangspunten en mentaliteit kent de Nederlandse vakbeweging al van oudsher. Maar over dieperliggen de beweegredenen en motiveringen wordt momenteel opvallend weinig gezegd. Alle partijen stellen zich be hoedzaam op en wachten de uitkom sten van de interne discussies af. CNV-voorzitter Lanser houdt, ondanks de bittere pil die hij moest slikken, de deur naar de federatie open en hij geeft onomwonden toe dat hij de nog steeds redelijke sfeer niet wil vertroe belen. 'Ik wil voorkomen dat door een onjuiste analyse van de werkelijke be weegreden van NW en NKV ten on rechte een verwijdering zou ontstaan tussen de drie vakcentrales', zegt hij. Dat stelt ons voor de vraag of er nog een lijmpoging komt. Of is de breuk eigenlijk al een feit? 'De moeilijkheid is', zegt NKV-voorzit ter Spit, 'dat de besprekingen, die er op waren gericht om een oplossing te vinden, z;jn mislukt. Ook na grondig overleg en langdurige discussies zijn we er niet in geslaagd de moeilijkhe den uit de weg te ruimen. Ik acht daarom de kans dat we er alsnog uit komen «liet groot'. Het verwijt van de CNV-voorzitter dat NW en NKV de verantwoordelijk heid dragen voor de mislukking, legt de heer Spit naast zich neer. 'Het is Van een verslaggever GENEVE Wim Kan heeft vrijdag tijdens een openluchtbijeenkomst aan het meer van Genève uit handen van de directeur van de platenmaatschap pij Polydor de platina plaat in ont vangst genomen voor de 200.000e lp, die inmiddels al verkocht zijn van zijn televisieconference op oudejaarsa vond. De platendirecteur zei geen superla tieven genoeg te kunnen vinden voor de prestatie van Wim Kan, wiens show, zoals inmiddels gebleken is, de hoogste kijkdichtheid heeft gehaald die ooit voor een televisieprogramma in Nederland gemeten is. Hij betrok ook Kan's vrouw Corry in de hulde vanwege de steun die zij de conferen cier heeft gegeven bij de voorberei ding. Ij NKV-voorzitter W. Spit Veiligheidsklep De heer Spit wijst erop, dat ook het NKV in geval van principiële me ningsverschillen op de eigen besluit vorming kan terugvallen. Het NW heeft met die veiligheidsklep geen moeite. De CNV-constructie betekent volgens hem dat in feite de werkwijze van het overlegorgaan wordt voortge zet Spit: 'Uitgangspunt van de federatie is, dat je doelmatiger en efficiënter gaat werken door verkorting van de beleidslijnen. Wij willen er juist van af. dat je alles drie keer doet. De CNV-opvatting leidt er volgens ons heel gemakkelijk toe dat je toch weer van te voren de agenda's gaat door praten. Daarom houden wij vast aan het uitgangspunt, dat je de verant woordelijkheden van de vakcentrales moet overhevelen naar de federatie. Alleen dan kan je doelmatiger gaan werken.' 'Ik kan niet anders zeggen dan dat men bij het CNV onvoldoende ver trouwen heeft. Wij vertrouwen er wèl op dat we op verantwoorde wijze en in overeenstemming met ons geweten in de federatie kunnen werken. Na tuurlijk. In de beste families komt wel eens wat voor, ook in het overleg orgaan is het niet altijd koek en ei, maar tot nu toe zijn we er altijd uitge komen. I' zie niet in waarom dat in de federatie niet zou lukken'. Een feit blijft, geeft de heer Spit toe, dat de vakbondsleden, ook die van het CNV, zich tot nu toe in meerder heid hebben uitgesproken vóór een fe deratieve samenwerking. 'Juist omdat de federatiegedachte wordt gedragen door de leden, zou de nieuwe samen werking een succes zijn geworden', zegt hij. 'Op zichzelf getuigt de mis lukking alleen maar van kortzichtig heid'. Geen speculatie De NKV-voorzitter weigert nadrukke lijk elke speculatie over de toekomst. Een federatie van NW en NKV zal immers betekenen dat het CNV met ruim 200.C00 leden komt te staan te genover een reus van ruim een mil joen leden. Maar op de vraag of de fe deratie van NW en NKV er nu in derdaad komt, antwoordt de heer Spit dat hij niet vooruit wil lopen op het intern beraad. 'Bovendien', zegt hij, 'zou ik niet graag door bepaalde uitspraken de kans wil len bederven dat we het alsnog met elkaar eens worden. Ook al is die kans nog zo klein'. Een bedenkelijke ontwikkeling kan zich ook in het NKV zelf voltrekken. De Unie BHLP de katholieke bond van beambten, hoger en leidinggevend personeel heeft gedreigd uit het NKV te stappen indien er een federa tie met alleen het NW komt Spit: 'Ik heb nooit ontkend dat er ook bin nen het NKV heel verschillend, en heel genuanceerd, over de federatie wordt gedacht. Maar tot nu toe heb ben we altijd als eenheid geopereerd. Ik vertrouw erop dat dat ook in de toekomst mogelijk zal zijn'. Wat begonnen is als een poging om de belangen van de Nederland se werknemer beter en slagvaardi ger te kunnen behartigen, dreigt in het tegendeel om te slaan. De federatiebesprekingen tussen de drie vakcentrales zijn mislukt en als gevolg daarvan dreigt de Ne derlandse vakbeweging in twee el kaar beconcurrerende blokken ui teen te vallen. Alleen tegenstan ders van éen goed functionerende vakbeweging zullen dat met welge vallen aanzien. Ironisch genoeg handelen de vakcentrales als voorvechters voor de democratie niet in opdracht van hun leden. Die zijn namelijk in grote meerder heid vóór een zware federatie van NW, NKV en CNV. Het zijn de tóp-bestuurders en de kaderleden, die oyer de hoofden van de leden heen niet tot een vergelijk kunnen komen. Natuurlijk zijn er icel le den die bij het bekend worden van de mislukking een zucht van ver lichting hebben geslaakt. Bij het CNV is de angst voor het verlies van de eigen identiteit zeer groot en anderzijds beschouioen de meer radicale stromingen in het NW het behoudende deel van de CNV- achterban als een blok aan liet been. Het zou toch al moeilijk zijn geweest de beide uiterste vleugels in pais en vree met elkaar te laten omgaan. De geschiedenis van de Nederlandse vakbeweging staat-bol ran de ruzies. De zivare federatie van de drie is voorlopig van de baan. Maar komt er nu werkelijk een federatie van de twee? Te oordelen naar de ge luiden die nu binnen het NKV op klinken, waarschijnlijk niet. Het is lang niet zeker of invloedrijke ka tholieke bonden als de KABO (ambtenaren), Unie BLHP (beamb ten en leidinggevend personeel) en BV A administratief personeel) daaraan hun fiat zullen geven. Daarmee staat het NKV voor het zelfde probleem als het CNV: Hoe knjg je ambtenaren en handarbei ders op één noemer? Voor de con fessionele bonden van overheid spersoneel, aangevuld met het ka tholieke leidinggevende personeel, is een vooruitstrevende federatie, die bovendien de nivellering hoog in het vaandel zal schrijven, aller minst aantrekkelijk, zo niet ver werpelijk. Het is nog maar de vraag of met een beroep op de christelijke saamhorigheid, of op de solidariteit, de belangentegen stellingen kunnen worden over wonnen. 'Ziende blind' De suggestie ten slotte, dat NKV en NW zich maar al te graag van het meer gematigde CNV hebben ontdaan, wijst hij verontwaardigd van de hand. 'Dat we een breuk hebben uitgelokt? Dat we willens en wetens naar een constructie zouden hebben gezocht waarvan we wisten, dat die voor het CNV niet acceptabel zou zijn? Als je dat soort beschuldigingen uit, dan moet je toch ziende bLind zijn! De op richting van een zware federatie is in het belang van de Nederlandse werk nemer er het kan best waar zijn dat ook binnen de vakbeweging de mis lukking desalniettemin hier en daar met een zucht van verlichting is ont vangen, maar dat is dan niet mijn mening. Ik betreur deze gang van za ken. En als iemand dat niet begrijpt, dan is hij, zoals ik al zei, ziende blind'. Van een verslaggever DEN HAAG De zg. alternatieve kerstshow van Barend Servet, die de VPRO omstreeks de kerstdagen van 1973 op het scherm bracht, zal alsnog aan enkele leden van de Tweede Ka mer worden vertoond. Dat kerst-achti- ge gebeuren zal plaatsvinden op 6 fe bruari in de vorm van een besloten voorstelling in een vergaderzaaltje van de rijksvoorlichtingsdienst te Den Haag. Kijkers zijn leden van de vaste commissie van CRM Aanleiding tot deze hervertoning is het feit dat over de show vragen zijn gesteld in het parlement. Intussen is de berisping die de VPRO vorig jaar kreeg naar aanleiding van een show van Barend Servet, inge trokken. De VPRO was namelijk te gen de maatregel in beroep gegaan. De Raad van State heeft de berisping (van de toenmalige minister ,Engels) nietig verklaard. De winter krijgt nog steeds geer en kele kans het een en ander in West- Europa uit te spoken. Een krachtig hogedrukgebied (ca. 1040 millibar) in de Golf van Biskaje verhindert dit. De depressies volgen noordelijke ba nen. Er bevinden zich minima bij de noordwestkust van Noorwegen en de zuidpunt van Groenland en dat is te veraf om het weer in Nederland te beïnvloeden. Dal ei hier en daar toch regen of mot regen valt, houdt verband met hei hoge vochtgehalte van de oceaan- lucht. Neerslag van betekenis is ech ter niet erg waarschijnlijk, voorlopig althans. Koning Winter heeft in het Midden-Oosten- een zwakke plek ge vonden en is daar doorgebroken. Wanneer dat in die streken gebeurt, is de pressie van de koude lucht in andere delen van ons werelddeel ge ringer. In dit verband zou men de aanvoer van zachie lucht in West-Eu ropa dan ook als een soort compensa tiestroming kunnen zien. Een abonnee uit Haarlem schrijft, dat er in februa ri nog best fikse vrieskou kan komen en wijst op 1929. Maar in die winter was er in januari al veel meer te doen: De Bilt 26 vorstdagen en 9 ijs dagen (nu nog maar vier vorstdagen en nul tot twee ijsdagen in ons land). Dat vergeten de mensen wel eens. Uit een gedrukt, zeef populair gesteld verslag van die strenge winter, uitge geven naar ik meen door de gezamen lijke fabrikanten van verwarmingsap paratuur, lees ik, dat het in Friesland op 16 januari 1929 bij een felle wind en vorst van 5 gr. C. ging sneeuwen en dat hier en daar 40 cm. sneeuw kwam te liggen. Op 18 januari vroor het in Nederland 11 gr. C., waarna ijsbrekers een vaargeul in de belang rijkste kanalen openhielden. De jongste storm is in het westen van het land heviger geweest dan alle eer dere stormen in de herfst en winter van 1973-74. Dat blijkt uit registre ringen te Wognum, wanneer tenmkn- ste uitgegaan wordt van drie-uur-ge- middelden van de windsnelheid: 19',4 m. per seconde (sterkste tot nu toe 15 m. per seconde). Het grootste gemid delde van de windsnelheid over tien minuten was 21 m. per seconde (bij de november orkaan van 1972 30'j m. per sec.). H OPKLARINGEN MIST MIN. TEMP. WINORICHTINO Amsterdam regen 7 1 De Bilt regen 7 3 Deelen regen 7 6 Eelde regen 7 6 Eindhoven regen 7 3 Den Helder regen 6 3 Luchth. R'dam regen 7 1 Twente regen 6 8 Vüssmgen regen 7 2 Zd.-Limburg regen 7 3 Aberdeen zwaar bew. 7 0.2 Athene regen 11 0.1 Barcelona regenbui 15 Berlijn motregen 8 2 Bordeaux zwaar bew. 12 0.4 Brussel regen 9 2 Frankfort regen 7 0.4 Genève regen 7 2 Helsinki geheel bew. 0 0.2 Innsbriick sneeuw 8 8 Kopenhagen mist 5 1 Lissabon onbewolkt 14 0 Locarno licht bewolkt 13 0 Londen zwaar bew. 10 0.1 Luxemburg regen 6 1 Madrid onbewolkt 12 0 Malaga onbewolkt 12 0 Majorca onbewolkt Miinchen sneeuw 7 7 Nice onbewolkt 15 0 Oslo sneeuw 3 0 1 Parijs motregen 9 0.2 Rome onbewolkt 16 0 Split onbewolkt 9 15 Stockholm mist 2 2 Wenen onbewolkt Zilrich sneeuw 6 3 Casa Blanca geheel bew. 18 0 Istanboel sneeuw 3 0.1 Las Palmas zwaar bew. 20 0 Tunis onbewolkt 18 0 HOOGWATER 20 januari Vlisslngen 12.07Haringvlietslulzen 1.27-13.51. Rotter dam 2.36-155. Schveningen 1.11-13.29. IJmul- den 1.50-14.06. Den Helder 4 54-17.22. Harlin- gen 7.23-19.47. Delfzijl 9.45-22.21. HOOGWATER 21 Januari Vlisslngen 0.38-12.56. Haringvlietslulzen 2.20-14.39. Rot terdam 3.24-15.45. Scheveningen 1.58-14.15. IJmuiden 2.35-14.50. Den Helder 5.51-18.18. llarlingcn 8.18-20.37. Delfzijl 10.46-23.10. HOOGWATER 22 Januari Vllsslngen 1.19-13.37. Haringvlietslulzen 3.05-15,19. Rot terdam 4.05-16.29. Schveningen 2.45-14.56. IJmuiden 3.18-15.20. Den Helder 6.41-19.09. Harlingen 9.07-21.25. Delfzijl 11.33-23.50. onder redactie van loessmit De politieke detailhandel roert zich weer ferm bij het naderen van de verkiezingen voor de pro vinciale staten (27 maart) en de gemeenteraden (29 mei). Er is tenslotte een goede Nederlandse traditie te verdedigen op het ge bied van de politieke versplinte ring en wat doet dan een aktieve burger die zijn eigen uitstekende ideeën niet terugvindt bij de be staande partijen? Hij richt een ei gen partij op. En zo komt het dan, dat de regi- stratielijsten voor de statenverkie zingen bol staan van waarlijk on gedachte mogelijkheden voor de kiezer. Wat bijvoorbeeld te denken van de in Noord-Brabant optreden de samenwerkingsvorm VROUW in het Beleid? VROUW, zo vertrouw de een van de dames-initiatiefne mers ons toe. staat voor Vrouwelij ke Ratio bij Overleg en Uitvoering van Wettelijke regelingen. VROUW wil zonder richting of kleur te bekennnen aktuele vraag stukken helpen oplossen. De daar voor benodigde vrouwelijke ratio, constateert de groepering, is onvol doende in de bestaande partijen te vinden. Vandaar. Het enthousiasme van de Noord brabantse dames haalt het overi gens nog lang niet bij dat van twee Haagse gebroeders. Zij lieten maar liefst vijf partijen registre ren: de jongerenpartij Veronica, de anti-belastingpartij, de partij voor zelfstandigen, de anti-woning- kraakaktie en de middenstandspar tij. De laatste is door de registra tiebureaus geweigerd, omdat die naam te ree! lijkt op die van een andere bekende groepering, de Ne derlandse Middenstandspartij. Het zal de Haagse broeders weinig uit maken: ze hebben er nog altijd vier over. Ter geruststelling van de kiezer die eens iets nieuws wil uitzoeken, maar nu toch wat in de war raakt door het grote aanbod, moet wor den vermeld dat registratie niet automatisch deelname aan de ver kiezingen betekent. Dat gebeurt pas als de partijen hebben betaald. Per provindie verschilt het bedrag van minimaal vijfhonderd gulden (Utrecht) tot maximaal vijfentwin tighonderd gulden (Groningen). Dat geld is men kwijt als de partij minder stemmen haalt dan 75 pro cent van wat vereist is voor het behalen van een zetel. Toch zijn er partijen die zich hier door niet laten afschrikken. Zo bij voorbeeld de Nieuwe Roomse Par tij. gevestigd in Heerlen, opposant van die andere rooms-katholieke partij, de RKPN van Klaas Beu ker. Het politieke avontuur heeft de oprichtster in Heerlen de afge lopen jaren haar hele erfdeel van f25.000 gekost zonder enig resul taat. Na de sneeuwganzen zijn er nu in het Drentse Echten twee sneeuwui- len gesignaleerd. De vogels horen helemaal niet hier, maar in de Noordelijke IJszee thuis en ze heb ben zich dan ook nog vrijwel nooit in ens land vertoond. Een dooden kele keer willen ze wel eens op reis naar andere streken, als het voedsel in hun eigen ijszee schaars is geworden en dat zal ook wel de reden zijn waarom ze in de buurt van het vakantieoord De Wester- bergen zijn neergestreken. Het is een grote, bijna sneeuwwitte uilen- soort, met z'n zestig centimeter nog iets groter dan de buizerd zelfs. Knaagdieren tot konijnen aan toe moeten op hun tellen pas sen. want een sneeuwuil is dol op zulke hapjes. Ook Wim Kan maakt de vergissing Wiegel in één adem met Den Uyl te noemen. Wiegel heeft nog niet in zijn lijf wat Den Uyl in zijn pink heeft zitten. Nee, men moet de minister-president niet beledi gen door bij de leukdoenerij te vens Wiegel te noemen. Uit een ingezonden brief in de Va- ra-gids. Na onze door de TROS vertoonde Miss Holland-verkiezingen heeft nu ook Frankrijk z'n eerste miss-1974. Ditmaal is het een hele nieuwe, miss Plezierjacht. Ze is éénentwin tig. is met haar 1.73 meter aan de magere kant en vertoont nog een overeenkomst met de genoemde omroep: ze lijkt op omroepster Mary Schuurman, maar is het toch echt niet. want /e heet Martine Flety en woont in Perreux. De van de gelijknamige t.v.-quiz bekende E.B. schijnt heel wat Ne derlanders tot zuinigheid te kun nen bewegen. Tijdens zijn laatste televisie-optreden raadde hij de kijkers aan eerst even thuis dat ene lampje uit te doen, dat toch overbodig aan het branden was. En ziedaar: een nieuwsblad in Kat wijk aan Zee weet te melden, dat alleen al in die plaats het stroom verbruik na een half uur met 700 kilowatt terugge'open was, zodat daaruit geconcludeerd kan worden dat de Katwijkers als één man ze venduizend lampen van honderd watt of veertienduizend van vijftig watt op bevel van Berend uitde den. Sjoelamit Aloni (44), lang, blond, gewapend met een scherpe tong en altijd ln de weer voor de burger rechten. is gekozen tot 'de andere vrouw in de Tsraëlische politiek' naast premier Golda Melr dus. Bijna zonder geld voerde mevrouw Aloni een bliksemcampagne, die haar pertij voor burgerrechten een van de vele politieke splinter partijen in Israël drie zetels in de Knesset (het parlement) bezorg de. Honderd jaar geleden verdobbelde Arthur baron De Woëlmont kas teel Ammersoyen aan de plaatselij ke pastoor. Het, kasteel, een der best bewaarde middeleeuwse burchten van Gelderland, kwam zo doende in het bezit van de orde der franciscanen. Tot aan de laat ste oorlogswinter, toen het zwaar beschadigd werd, was het in ge bruik als klooster voor de zusters clarissen. Sinds 1957 is het eigen dom van de stichting vrienden der Gelderse kastelen. Zo luchthartig als baron De Woël mont er destijds mee omsprong, zo zwaar drukt het nu op de kas van de gemeente Ammerzoden. Er wordt al vijftien jaar gerestau reerd en daardoor zijn de aanvan kelijk op één miljoen gulden ge raamde restauratiekosten al opgelo pen tot vijf miljoen. GS van Gelderland willen nu een regeling, waardoor de kleine ge meente Amerzoden wordt ontlast. Zij stellen provinciale staten voor de jaarlijkse provinciale subsidie (het rijk betaalt 90 proeent) te verhogen van 5 tot 10 procent min ÏOO.ÖOO. het aandeel dat Ammer zoden dan zelf zal moeten bijdra gen. Voor rekening van Ammerzo den komen verder wat niet-subsidi- abele kosten die verband houden met het feit, dat een deel van het kasteel gemeentehuis wordt. Rechterhand Een huisdetec tive van een warenhuis in Hanno ver kwam er achter dat het de hand van een 54-jarige rechter was die een blik eendenleverpastei had weggenomen en dat de man dat zonder te betalen Ln z'n zak had gestopt. Nou kan die rechter vol houden dat zijn linkerhand echt niet wist wat z'n rechterhand deed, maar deze rechter zal toch voor de rechter moeten verschijnen. 'Wat bedoel je: op een aangename manier het vuur aanblazen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7