ijdelijke hulp voor in tiood verkerende kranten I/ZI magazine. Ahlborn Baardloos personeel een eenheidsworst moet u toch eens lezen! Geen einddatum in regeling voor de arbeidsvoorwaarden Dennendal pn Doorn maakt maatregelen bekend HARMONIE OF CONFLICT 'Voortbestaan en identiteit van Trouw/Kwartet lijken dan zeker' goed ontmoet Wat prof. Boissevain als achtergrond ziet van de scheermes-psychose: 'De Vliegende Baard' vreest weer inbreuk Natuurlijk niet toe aan opheffen ARP T>UiW/JCWiAIRjTlET ZATERDAG 19 JiAiNiUIAiRI 1974 BINNENLAND T3 K5 (ADVERTENTIE) ii onze parlementsredactie E\T HAAG Om te voorkomen, dat nu al enkele landelijke rbladen niet meer kunnen verschijnen, wegens bedrijfs-econo- sche moeilijkheden, heeft de regering reeds enkele incidentele atregelen getroffen. Deze maatregelen, die vooruitlopen op de oofde nota over het algemene beleid ten aanzien van de massa- ia komen neer op een tijdelijk hulp aan het dagblad De Tijd aan Trouw/Kwartet. ister Van Doorn van CRM deelde mee in een brief aan de vaste imissie van CRM nit de Tweede ïer. Woensdag 24 januari hoopt de ister aan de hand van de brief, hij heeft geschreven, met de com- sieleden over deze vorm van hulp de dagbladen van gedachten te ielen. regering, aldus de brief van minis- Van Doorn, heeft zich beraden op aanvraag van de B.V. De Christe- t Pers in het kader van de voorge len integratie van de dagbladen uw-Kwartet in de N.V. Perscombi- e. Het verzoek var. Trouw-Kwartet ii aanmerking te komen voor een eloze lening ten laste van het be- fsfonds voor de pers. 'Ofschoon de trekingen hierover nog niet geheel afgerond, ligt het in de verwach- dat het voortbestaan en de iden- t van Trouw-Kwartet aldus verze- kunnen worden', schrijft minis- Van Doorn. beloofde nota over de massamedia iet probleem van radio, televisie, lomroep, dagbladpers, nieuws- Ipers en tijdschriftpers zoveel mo- jk als een geheel behandelen, ral zal aandacht worden besteed onderlinge verhouding van de nedia. De nu genomen maatrege- grijpen weliswaar vooruit op de Maar, zo belooft minister Van n, de maatregelen zullen, wan- dat nodig is, worden ingepast in uitgestippelde beleid. Voorkomen sst worden, dat nu al enkele lande- bladen zouden verdwijnen. incipieel issen zei minister Van Doorn in brief aan de kamercommissie wel en wat het, wat hij noemt 'het cipiële uitgangspunt' is van de nu oden hulp. Hij schrijft, dat de rheid naast de klassieke opvatting de bescherming van het individu i inbreuken op de vrijheid van ingsuiting, ook de taak heeft om actief beleid te voeren om die leid van meningsuiting via de samedia mogelijk te maken. In licht van deze verantwoordelijk- moet een geïntegreerd overheids- d ten aanzien van de massamedia air uit gaan van de informatiebe- fte van de samenleving. Het goed rtioneren van de publieke commu- tie, aldus de minister, vormt zelfs fundament van de democratie: bewindsman vervolgt dan: er toegepistst op het massademia- id zou ik hieruit de conclusie wil- trekken, dat de overheid ervoor t te waken, dat een optimale plu- miteit dat wil zeggen een plu- rmiteit, die zo goed mogelijk be- roordt aan de uiteenlopende infor- iebehoeften die onder groeperin- van de bevolking leven in de samedia tot uitdrukking komt. In omroepbestel is en wordt getracht in onze maatschappij bestaande kleurigheid aan levens- en wereld- houwelijke richtingen en maat- ppelijke stromingen te represente- Het bestel is in dit opzicht, voor democratisch funktioneren van samenleving, een kostbaar goed. verscheidenheid in de peré is een ied waarop de overheid haar be- dat op pluriformiteit in de me- gsvorming en -uiting is gericht, ider effectief kan realiseren. In de ste plaats al, omdat de krant niet en een geestelijk produkt is, maar een economisch goed vertegen- irdigt dat niet alleen aan de smaak de lezers dient te appelleren, ir, overigens door andere dan in- dscriteria, zoals oplage en vooral üdingsdichtheid, ook aan de adver ser verkoopbaar moet zijn, wil in (ADVERTENTIE) Polarisatie en conflictmodel ijn modewoorden. Ze worden looral gebruikt door hen die de Matschappij willen veranderen loor middel van harde strijd. )e christelijke vakbeweging neent dat het anders rpoet. 5j wil door de kracht van evan- lelische overtuiging bouwen ian nieuwe maatschappelijke ferhoudingen. Samen met an- leren. Daar zal soms strijd voor lodig zijn. rtaar het uitgangspunt is: sa menwerking, harmonie. )m de keus tussen harmonie conflict gaat het in de'maat- chappelijke ontwikkeling van andaag. Kiest u ook voor har monie? Weidt u dan aan bij: de huidige omstandigheden de renta biliteit van de onderneming en daar mee de continuïteit van het geestelijk produkt gewaarborgd zijn. Daarbij is wel duidelijk dat het vraagstuk van de meest wenselijke en tevens econo misch realiseerbare verscheidenheid op het gebied van de pers een uiterst moeilijk probleem vormt'. 'Vrijheid' Over de verscheidenheid van de pers, schrijft de minister, dat het geen zin heeft te constateren, dat dit of dat gamma van bladen het beste zou zijn, als tegelijk moet worden vastgesteld, Minister Van Doorn dat dagbladen die erbij zouden moe ten behoren, niet meer bestaan. Bo vendien is het onder de huidige om standigheden geen kijk op, dat nieu we bladen kunnen ontstaan. Het is toch zo, dat de (formele) persvrijheid neer komt op de 'vrijheid' van vele miljoenen investeren. Nu de regering het voor ogen staande persbeleid nog niet heeft uitgewerkt, wil de minister uitgaan van de be- Vervolg van pagina 1 niet meer het terrein op en omdat hij daar in een dienstwoning woont, mag hij alleen van de kortste route ge bruik maken om de openbare weg te bereiken. Volgens woordvoerder Jan Mulder staat het vast, dat zeven stafleden 'bij Muller blijven'. Zij zullen zich niet bij het met de personeelszaken op Dennendal belaste staflid Marcellis melden om weer in dienst te komen. Wat de vijftig groepsleiders en andere medewerkers doen was gisteravond nog onduidelijk. Ze moeten individu eel beslissen, aldus Mulder, en de staf leden zullen op hen geen enkele druk uitoefenen. Waarschijnlijk zullen zij een verkla ring moeten ondertekenen, als ze in dienst van de Wj\.-stichting willen blijven. De medewerkers zitten vol gens Mulder in een moeilijk parket. Als ze allemaal ontslag nemen kan de zorg voor de ongeveer 300 pupillen in het gedrang komen: 'Ze staan voor een gewetensvraag, die ieder voor zich moet beantwoorden.' De directiekeet wordt voorlopig be waakt Er is een lijst opgesteld van mensen, die erin mogen. In het week einde zijn dat er niet veel. In het gebouwtje is de administratie geves tigd en ook de huisarts Dick Nicolai een van de bezetters heeft er een kamer. Hoewel de ontruiming, waarbij ook de inspecteur van de geestelijke volks gezondheid in de provincie Utrecht, dr. C. G. Engelhard, aanwezig was, zelf vrij rustig verliep, speelden zich onder de toeschouwers emotionele to nelen af. Drs. Drechsel sprak gistermiddag de hoop uit, dat de medewerkers, die be last zijn met de verantwoordelijkheid voor de pupillen zullen nadenken over de taak, die zij als werknemers op zich hebben genomen. Als burgers zijn ze vrij in hun ideologische opvat tingen, maar' in de werkuren mogen ze geen andere dingen doen dan die waarvoor ze zijn gecontracteerd, zei hij. Volgens het bestuur hebben het oudercomité zowel als de bij het geor ganiseerd overleg betrokken vakbon den (ABVA, KABO en NCBO) vrij dag nadrukkelijk verklaard volledig in te stemmen met de maatregelen, inclusief het verzoek tot ontruiming van de directiekeet door de politie. Staatssecretaris Hendriks van volksge zondheid heeft .gisteren nog een ge sprek gehad over de problemen rond Dennendal en de benoeming van nieu we bestuursleden van de W.A.-stich- ting. Uit Utrecht waren daarvoor ge komen mevrouw Venzelaar-De Boer, gedeputeerde van de provincie en mr. A. J. Bransen, wethouder van de ge meente Utrecht Provincie en gemeen te moeten de bestuursleden van de stichting benoemen. Het gesprek had slechts een oriënterend karakter. staande maar overigens reeds gere duceerde pluriformiteit van de dagbladpers. In zijn brief deelt de minister tot slot nog de voorwaarden mee voor de overbruggingsmaatregelen ten behoe ve van De Tijd. Rekening houdend met het uitlopen van het verlies tot drie miljoen gulden per jaar en de drempel van 55.000 abonnees zal waar schijnlijk reeds in de loop van dit jaar blijken of het dagblad De Tijd zich op de lezersmarkt zal kunnen herstellen, aldus minister Van Doorn. 'Niet weigeren' De vereniging De Nederlandse Dag blad Pers (NDP) heeft als haar me ning uitgesproken dat het overheids beleid in de eerste plaats gericht moet zijn op de steun aan de hele be drijfstak, onder meer door het nul-ta rief van de BTW voor dagbladen en lage PTT-tarieven. De noodzaak om afzonderlijke bedrijven te steunen moet zoveel mogelijk vermeden wor den. Inmiddels doet zich echter het feit voor dat niet alleen de positie van de hele bedrijfstak zorgen blijft baren, maar dat ook enkele persorga nen in acuut gevaar verkeren. Deze laatste hebben meer steun nodig dan andere en daarom hoeft volgens de vereniging een invidueel hulpaanbod niet afgewezen te worden. Als tegenwicht voor de mogelijkheid dat steun verleend zou kunnen wor den zonder voldoende uitzicht op ren tabiliteit ziet de vereniging een doel matige structuur van het 'Bedrijfs fonds voor de pers', aan welke instan tie het opstellen van normen voor de hulpverlening overgelaten zou moeten worden. Het hanteren van normen ten opzichte van de redactionele in houd zou het NDP-bestuur echter on aanvaardbaar vinden. Gezondheidszorg in Nederland VU magazine is een maandblad waarin iedereen die belang stelt in de denkwereld van vandaag interessante artikelen vindt over allerlei onderwerpen waar de wetenschap mee bezig is. Enkele voorbeelden van actuele onderwerpen in enige recente nummers: •Waarom werken we eigenlijk? Tr/, j •Aarde van mens of dier? yy IC gOCCl (lOCt Bon 722 1 Een jaarabonnement (januari t/m december) bedraagt f 13,50. Iedereen die nog dit jaar een (geschenk)abonnement aangaat, krijgt als extra geschenkhetbuitengewoon interessante boek VU visies op mens en maatschappij GRATIS: 206 pagina's paperback (vastgestelde verkoopprijs is f 10,75). Ik geef mij op als abonnee op het VU magazine Ik geef een abonnement cadeau Mijn naam en adres Naam en adres van ontvanger Voor betaling wacht ik uw acceptgirokaart af. In open enveloppe zonder postzegel zenden aan: Vrije Universiteit Antwoorder. 1771, Amsterdam. N U kunt ook bellen: 020 -48 2674. DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken heeft in zijn be schikking voor de regeling van de arbeidsvoorwaarden op grond van de machtigingswet geen einddatum genoemd. Dit betekent niet, zo schrijft de mi nister in een toelichting, dat het be- (ADVERTENT1E) uitgevoerd met 23 zelfstandig sprekende registers is d< Sonata het ideale orgel voor de klassieke organist, grote bedrijfszekerheid door het gebruik van IC's en elektronische toetskontakten, leverbaar in verschillende uitvoeringen tussen f7395,- en f9955,- deze ahlborn dealers willen u graag de sonata laten horen: AMERSFOORT'V. d. Burg AMSTERDAM-Bender, Kettner Duwaer AXEL-Koster-Dey BODEGRAVEN-Boot BRUNSSUM-Jaeobs DORDRECHT-Spiering DEN HAAG-Mossel Versteege KOLLUMERZWAAG-Postma LAREN-Schoemaker LEENS-Kuipcrs NIJKERK-Verhoog NIJMEGEN-van Kalmthout ROTTERDAM-van Urk SUEDRECHT-Zonnenberg Verloop URETERP-PIas UTRECHT-van Eijk VEENENDAAL-Technical schrijf voor een folder naar: sluit tot matiging van de lonen en an dere inkomens het gehele jaar 1974 zal moeten duren. In ieder geval is de maatregel tot 1 april van kracht. Bij de huidige stand van zaken komt ech ter een wijziging van het besluit niet eerder aan de orde dan 30 juni 1974. Voor de vakbeweging is het niet noe men van de einddatum een bittere pil. De regering heeft zich nu immers niet uitgesproken over de vraag of de toeslag van 30 of twee keer 15 voor iedereen een voorschot is op de prijscompensatie voor de tweede helft van het jaar of dat deze verhoging ge woon in de loonschalen werdt ver werkt. De regering kan deze zaak nu voorlopig in het midden laten. Maar Adri de Boon, de vice-voorzitter van het NW, wenste over deze zaak klaarheid. Anders, zo was zijn reactie op de beschikking van minister Boer sma, ontstaat er 'arbeidsonrust'. Het algemeen uitgangspunt van de be schikking van 'le minister, die giste ren in de staatscourant is opgenomen en vandaag van kracht wordt is, dat in de nu bestaande onzekere sociaal- economische toestand de laagstbetaal den er in hun inkomens er niet we zenlijk op achteruit gaan. Of in aanvulling van deze beschikking nog nadere regelingen nodig zijn hangt af van de internationale ont wikkelingen en de invloed ervan op de nationale economische situatie. Van belang is ook, aldus minister Bcersma, hoe de opstelling is van de sociale partners bij de vernieuwing door Jan Brokken BUSSUuV! Het vliegend personeel van de KLM mag de baerd weer laten groei en. De directie van de luchtvaartmaatschappij lieeft gisteren deze 'medisch-hygi- eniscke maatregel' ingetrokken. 'Een bijzonder verheugend bericht', oordeelt prof. dr. J. E. Boissevain' de man achter de in der haast opgerichte actiegroep De Vliegende Baard. Maar na deze positieve reactie laat hij vlug een aantal ne gatieve geluiden lioren. 'Ik betreur het natuurlijk, dat de KLM zo lang gewacht heeft met het herroepen van deze maatregel. Heei wat perso neelsleden (dertig van de 1200 man vliegend personeel) zijn toch vernederd en hebben de baard afgeschoren. Bovendien zal de KLM binnenkort een aantal nieuwe voorschriften opstellen voor het uiterlijk van de vliegers. Dat betekent dat de luchtvaartmaatschappij opnieuw inbreuk gaat maken op de persoonlijke vrijheid van de personeelsleden.' Deze maatregelen kun je na tuurlijk belachelijk maken en dat heeft De Vliegende Baard de afgelopen week dan ook geprobeerd maar in wezen is het een 'dieptreurige en heel ernstige zaak.' Over de ernstige kanten van de KLM-maatregelen die het ima ge van de maatschappij moe ten opvijzelen, spraken we met de hoogleraar in sociale antropologie aan de Gemeente- melijke Universiteit van Am sterdam. Prof. dr. Boissevain: 'Deze maatregel heeft natuurlijk al les te maken met de steeds groter wordende machtspositie van de Koninklijke Lucht vaartmaatschappij. Op het ogenblik heeft men een over schot aan vliegers. Het aantal lijndiensten zal door de energiecrisis verder ingekrom pen worden, waardoor nog meer vliegers werkeloos zullen worden. Voor de directie was nü het moment aangebroken om een dergelijke maatregel te nemen. De vliegers bang om hun baantje te verliezen zouden immers direct het scheermes Blijft natuurlijk de vraag, waarom een maatschappij als de KLM een dergelijke maat regel neemt. Medisch-hygiëni- sche oorzaken lijken een smoesje: de baardschurft is in de westelijke wereld al heel wat jaartjes uitgeroeid. Het argument van een moei lijk plaatsbaar zuurstofmasker noemen de vliegers een 'la chertje.' De klacht, dat een aantal passagiers aanstoot zou hebben genomen aan de baarddragende bemanningsle den moet volgens de Amster damse hoogleraar ook met een korreltje zout genomen wor den. 'Ik zou daarover wel eens cijfers willen zien. Hoeveel mensen van de honderdduizen den passagiers die de KLM jaarlijks vervoert, vinden die baarden niet netjes of niet leuk? Bovendien, moet je wel rekening houden met de wen sen van die groep passagiers? Ik ben er zeker van, dat een aantal mensen geen vertrou wen heeft in een zwarte piloot en de neus optrekt voor een Chinese stewardess die het eten serveert. Net zoals een aantal mensen uit geschoren milieus zich zullen ergeren aan mensen met een baard, omdat die baard op een ander milieu duidt.' In uniform Deze argumenten, meent de heer Boissevein, vormen ook niet de werkelijke oorzaak van de scheermes-psychose. Die ooreaak moet veel meer be zocht worden in de wens, of de wil, van ieder bedrijf om een bepaald imago te doen ontstaan, om van het perso neel een soort eenheidsworst te maken; Mannetjes en vrouwtjes in uniforme kos tuums of mantelpakjes, met voor het mannetje een schei ding links en het vrouwtje op gestoken haar. De kleine machtige groep, die Big Busi ness in handen heeft, wil het personeel laten conformeren aan een dergelijk beeld, aan een dergelijke image. Prof. dr. Boissevain, een Ame rikaan die naar het vaderland van zijn ouders Nederland terugkeerde, vertelt over zijn ervaringen in de Verenig de Staten. 'De reden, dat ik in de Verenigde Staten niet voor Big Business wilde werken, lag ook daarin. De bedrijven wilden je niet alleen in be paalde kleren stoppen, je moest bovendien in je vrije tijd een aantal activiteiten ontplooien, die het image van het bedrijf goed zouden doen. Je moest leider worden van een padvindersclubje of je in schakelen voor de één of an dere liefdadigheidsinstelling. Ik vind het vernederend, dat je je hele leven moet inrich ten naar de wensen en de in zichten van het bedrijf.' De hoogleraar in de sociale antropologie proefde die ver nedering ook in de reacties Prof. dr. J. F. Boissevain die op de oprichting van de actiegroep Vliegende Baard binnenkwamen. Een man, die voor één van de grootste Ne derlandse bedrijven werkte, schreef, dat hij zich al 25 jaar geërgerd had aan de voor schriften die directies over ui terlijk en kleding gaven. 'Ge looft u mij, het is niet alleen de KLM die dergelijke maatre gelen neemt. Bijna alle grote bedrijven maken zich eraan schuldig.' En dat ergert vooral de Ne derlanders. 'Dit volk houdt van persoonlijke vrijheid, en wil nog veel vrijer worden. Een Nederlander wil zijn zo als hij is.' Dat wil niet zeggen, dat alle Nederlanders het met het op treden van de Vliegende Baard eens waren. Boissevain (45) heeft ook scheldbrieven binnengekregen, die hij 'zeer interessant vond en goed be studeerd heeft*. Hij kon zich ineens indenken, hoe de sa- mensteHers van 'Zo is het toe vallig ook nog eens een keerzich na een rel moe ten hebben gevoeld. De hoog leraar heeft lang gepraat met mensen die hem opbelden en zeiden het toch maar schanda lig te vinden dat een groepje mensen een beslissing van de directie van een groot bedrijf, van een werkgever, belachelijk durfde te maken. En toen ik \Toeg of dan alles wat werkge vers beslisten goed was, be aamden zij dat. 'Ongelooflijk,' aldus Boissevain. Niet per KLM De hoogleraar vond de afgelo pen week zeer leerzaam. Bin nenkort zal hij de baard-peri kelen echter goeddeels verge ten zijn, want hij vertrekt voor een onderzoek naar Mal ta. Met de KLM? -'Nee, ik heb bij Alitalia geboekt en ik zie geen reden dit ongedaan te maken. Ik heb toch een zure smaak overgehouden van de KLM, van de directie van zo'n maatschappij die al het moge lijke ln het werk stelt om het hele personeel aan haar idee- en te conformeren'. Of de ac tiegroep de Vliegende Baard blijft bestaan, is nog niet be kend. 'Wij gaan daar binnen kort over praten.' Mocht de groep ons land op discrimina tie in uiterlijk blijven willen wijzen, dan zal het 'vliegende' in ieder geval uit de naam verdwijnen. van de cao's. Het verdient de voor keur om de contractloze periode zo kort mogelijk te laten voortduren. Voor het bepalen van het verdere be leid zal in de komende maanden een intensief overleg worden gevoerd met het bedrijfsleven. De beschikking van de minister laat de periodieke verho gingen in verband met de leeftijd on aangetast. Voorwaarde is wel dat het systeem na 30 november niet is gewij zigd. Evenmin maakt het besluit pro moties onmogelijk. Niet is toegestaan in dit verband over te gaan op een wijziging van functie-opbouw, waar door het beloningsysteem wordt ge wijzigd. Het besluit van de minister komt in het kert op het volgende neer: - fixatie van lonen en overige ar beidsvoorwaarden naar de situatie on middellijk voor 1 december 1973; - verplichte verhoging van het loon voor volwassenen met 15 peï maand over januari en voor de maanden fe bruari en maart. Deze toeslag wordt verhoogd tot ƒ30 per maand met in gang van 1 april. De verhoging tot ƒ30 moet voor 1 april 1974 worden toegekend indien de cao eerder af loopt. Het overeenkomstige geldt voor een individuele arbeidsovereenkomst; - compensatie in de loonsfeer voor in het verleden opgetreden prijsstij gingen (de zg. na-indexering) wordt in beginsel 'onaangetast gelaten. - onkostenvergoedingen worden eveneens gefixeerd op het niveau van 30 november 1973. Slechts stijgingen van deze onkosten na die datum mo gen in die vergoeding worden verre kend, Drs. J. de Koning: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'Natuurlijk zijn wij niet toe aan opheffing van de anti-revolutionaire partij. Daar toe zal eerst de principiële en po litieke eenheid van de christen democratische partijen op over tuigende wijze zich zelf moeten bewijzen'. Zo reageert drs. J. de Koning, de waarnemend voorzitter van de ARP op de sombere visie, die het AR-twee- de kamerlid De Kwaadsteniet over de toekomst van de ARP binnen het Christen-Democratisch Appèl had ont wikkeld en die in onze krant van gis teren uitvoerig is weergegeven. Drs. De Koning meent dat een nauwe re samenwerking van de confessionele partijen het leveren van het bewijs van die principiële en politieke een heid zal bevorderen. Echter: de ARP zal op dat leveren van een bewijs niet vooruitlopen door een voortijdig besluit tot fusie. Trou wens: daar zijn de kiesverenigingen ook nauw bij betrokken, evenals bij een eventueel besluit om met één lijst uit te komen. Deze besluiten waarover De Kwaadsteniet zo somber schreef zijn thans nog niet aan de orde, aldus drs. De Koning in het weekblad Ne derlandse Gedachten van deze week. RITA 'We proberen een kuikentje te vinden voor Tommy's broer tje'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5