feel welvaartspret jing verloren door eidse noodsituatie Agenda voor Leiden Zelfstandigheid en omgeving zo lang mogelijk handhaven Maatregelen tegen concurrentie van (sport-)clubkantines jaar in Voorhout |een woningnood meer F aarom begroting weer sluitend moet worden 'Als er in 1977 niets gebeurt, valt er een gat' Chinezen trachtten landgenoot af te persen Sloop van kerk voor de rechter Kelner wilde praten met het lange mes Hoorzitting over lokale televisie Haagse socialisten willen prijsstop KWVRTET 7ATERTMG 19 JANUARI 1974 STAD EN REGIO L3 uiet beu c' een >en onzer verslaggevers IeN Het Gat van Leiden moet dicht. Het zich jaarlijks op- Jïaj lende begrotingstekort nu al 14 miljoen mag volgens dit ouw ;e van B. en W. niet langer meer een belemmering zijn om tal loognodige zaken aan te pakken. Het is de bedoeling om de be- ™Jng voor dit jaar weer sluitend te maken. Een omstreden luxe, gt y ie sinds 1970 niet meer kennen, maar die toch nodig blijkt om t er men een weinig vrij te krijgen, d ki 3g financieel verhaal als dit niet e o saai te maken volgt hier een laat overzichtje van de situatie, oor i de stad Leiden zich bevindt, it jarenlang niet alleen zijn eigen isal mingen, maar ook die van de Lo jende gemeenten op peil te hou- op s de Sleutelstad van lieverlee in rd rmlastige situatie beland. Stads- k j en van weleer deden naar eer anu weten hun uiterste best om de lij linnen de zwarte cijfers te hou- en letgeen ze tot 1970 nog aardig at i ook, al ging er in tussentijd Va relvaartspret verloren, seui rzaak van dit alles lag in de in- ons ls sterk verouderde financiële [ij mdingswet tussen Rijk en Ge- am^n. Dit is de wet, volgens welke mjijk de gemeenten jaarlijks van t i mdedgeld voorziet Die wet kent itek lijks uitzonderingen, en werkt Mm discrimenerend ten opzichte gie leden die- zoals men dat noemt- en. roter behoeftepeil kennen. Een ep voorbeeld van zo'n stad is Lei- Kis Sen stad, die o.m. op onderwijs- held jarenlang investeringen heeft hetn voor z'n hele omtrek (en nog ra Typerend is in dit verhaal dat iet 1974 het begrotingstekort van 14 ten n voor ruim een derde moet >rd n toegeschreven aan onderwijs- oofi ren. En zo is er nog wel een roe st van oorzaken te noemen •m m de nood de laatste jaren zo vri, is gestegen. kei 12 nanciële verhoudingswet is ech- bleven wat zij was; ze keert uit ^^sis van het aantal inwoners, geen rekening met omliggende ofiteerders en komt daardoor in met enkele democratische grondbeginselen. Een kien voorbeeld je; een gemeente als Katwijk is pas zeer onlangs overgegaan tot het hef fen van reinigingsrechten; had daaraan voordien geen behoefte omdat door een tamelijk gering behoeftepeil rijke lijk kon toekomen met zijn jaarlijkse rijksuitkering. En dat terwijl Leiden zich een dergelijke luxe nooit heeft kunnen veroorloven. De rijksuitkerin gen schieten gewoon tekort. Dat euvel deed zich in 1970 pas voor het eerst goed voelen. De begroting was- hoe men ook rekende en cijfer de- niet meer sluitend te krijgen. Een staatsburger doet in zo'n geval een beroep op de bijstandswet. Voor ge- meenten bestaat ook zoiets, in de vorm van het beruchte artikel 12 van de financiële verhoudingswet. Leiden werd artikel 12- gemeente, dat wilde zeggen: het maakte aanspraak op een aanvullende uitkering (die dan ook over 1970 voor het eerst werd uitge keerd), maar zag zich tegelijkertijd enerm tekort in zijn mogelijkheden. Die uitkering bedroeg ongeveer de helft van het tekort (12 miljoen); ook alweer niet genoeg dus. In 1977 loopt dit extraatje af, reden waarom spoe dig naar een oplossing moest worden gezocht. Die meent het college nu te hebben gevonden in het opsouperen van alle Leidse reserves, ruim 17 mil joen groot, en voor een aanzienlijk deel bestaande uit het restant van de vroegere Schouwburg-pot. Gaan deze 17 miljoenen er de komende vier jaar aan, dan is de begroting tot 1977 ge heel of bijna sluitend. Maar daarna is er niets meer. Geen uitkering, geen reserves. Alleen de hoop op een nieu we, meer rechtvaardige financiële re geling voor gemeenten, waarover op de desbetreffende ministeries al schijnt te worden gedacht. En zelfs gepraat. Papieren dromen We zouden het bijna vergeten, maar overal deze problemen hadden we de zer dagen een gesprek met de Leidse wethouder van financiën, J. C. Els geest Een duitenkenner bij uitstek getuige zijn bank-verleden. Pratend over deze financiële noodsprong, zegt hij; 'Het is eigenlijks precies als in een gezin, met een spaarbankboekje. Moet er een fiets gekocht worden, en men kan dat niet uit zijn portemonnee betalen, dan gaat men naar de bank. Je ziet vandaag de dag ook nogal wat mensen, die lenen bij een krediet bank, als ze iets willen kopen. Dat moeten ze later maar trachten in te halen. Nu mag je dat verderfelijk vin den, maar vaak zijn ze beter uit, ge zien de prijsstijgingen en inflatie. Hoewel, het is hier in Leiden natuur lijk nog wel een tikje anders. In 1972 heeft de Leidse raad een verklaring aangenomen, waarmee- uitgaande van de achterstand- allerlei structurele za ken in 15 jaar zouden moeten worden ingehaald. Zaken dus, die betrekking hebben op die achterstand. Nou, wil len wij in de komende jaren op dit beleid onze begroting bouwen, dan zal het tekort telkens hoger zijn dan de uitkering die we krijgen. Welnu, voor 1974 is een tekort van 14 miljoen het minimale, willen we wat kunnen doen. En als uitkering is ons een be drag van 8 miljoen toegezegd. Dat is waardevast, dus rekenen we op 8,5 miljoen. Nou, dan moet er nog 5,5 miljoen bij uit de reserves'. Waarmee de begroting sluitend is. Voor Jan Boezeroen wellicht geen Wethouder Elsgcest (financiën): 'Deze situatie is onwerkbaar'. aanleiding om er van wakker te blij ven, maar voor een gemeentelijk be stuursorgaan een luxe. Een sluitende begroting is doorgaans binnen één maand door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, waarna het begrotings programma onmiddellijk kan worden uitgevoerd. En nu verkeert Leiden in een situatie, dat de begrotingen over 1972 en 1973 nog steeds niet het pa- raafje van G.S. hebben gekregen. Ka- pitaalswerken blijven dus papieren dromen in bureauladen, terwijl ze al klaar hadden kunnen zijn. Onwerkbaar Elsgeest: 'Wordt nu de begroting van 1974 goedgekeurd, als die sluitend is, kan dat medio 1974 gebeuren- dan hebben B. en W. en de raad het recht om binnen het kader van die begro tingscijfers uitgaven te doen. Nu kun je alleen maar oude posten uitvoeren, geen nieuwe. Het is een onwerkbare situatie. Je zit met een lijst van on uitgevoerde werken. Denk maar aan de nieuwe brandweergarage, de zwem baden, waar we op wachten, de ver bouwingen op Endegeest, de restaura tiewerken, de Zijlpoort bijvoorbeeld'. Het gemeentebestuur zou wellicht het verwijt kunnen krijgen dat het al te zeer uitgaat van een nieuw financiële verhoudingswet in 1977, waarmee alle problemen opgelost zouden zijn. Maar Elsgeest steekt daar een klein, doch stevid stokje voor. 'Dat spreek ik ten stelligste tegen. Als we daar helemaal van uitgingen, zouden we onverbeter lijke optimisten zijn. Maar mocht er in 1977 inderdaad niets gebeuren, dan valt er een at. Daarom zijn er risico's aan verbonden. We zullen met de no- gie voorzichtigheid onze kapitaalswer- ken moeten uitvoeren. We kunnen geen va banque-politiek gaan spelen.' Tot slot nog een persoonlijk vraagje aan de heer Elsgeest, die vorig jaar door het vertrek van de heer Harm- sen zo onverwacht wethouder van fi nanciën werd. Er waren toen nogal wat mensen, die meenden dat deze taak voor hem- gezien zijn leeftijd- te zwaar was. Elsgeest; 'Het is inderdaad zwaarder dan ik me had voorgesteld. Mijn particuliere leven kan ik wel vergeten. Ja maakt zo'n 60 tot 70 uur per week. Maar ik ben blij dat ik het kan doen. Daaris op 't ogenblik alles mee gezegd. Maar na september trek ik me terug. Als ik tenminste tot die tijd blijf zitten. Ik kan nog best een motie van wantrouwen krijgen ZATERDAG 19 JANUARI Rijnlands Lyceum uegstgeest. 8.15 Marjol Flore ZONDAG 20 JANUARI Hartebrugkerk. 3 uur; concert Leid» Kamer koor m m v. organist Jan Schmitz MAANDAG 21 JANUARI Klemo zaal Gehoorzaal. 7.30 uur kamerkring Leiden ARP, B. Roolvlnk over actuele poli tieke zaken. DINSDAG 22 JANUA1U De Kleine Burcht. Nieuwe Rijn 18, 8 uur smalfilmcursus NOVA. Driftstraal 49. 10.30 tot 11.30 uur spreekuur sociale raadsvrouw. Rijksmuseum Volkenkunde. 8 uur K. en O., lezing met dia's over Finland. WOENSDAG 23 JANUARI De Lakenhal. S.15 uur: Oud-Leiden M. Hoog- enhuyze over de betekenis van het Rapen burg voor de geschiedenis van Leiden. Dijkstraat 2a. 10 tol 11 uur spreekuur socia le raadsvrouw. Gerecht 10. 4.30 tot 6 uur spreekuur sociale DC?NDERDAG 21 JANUARI Stadhuis, 6 tot 8 uur spreekuur sociale raadsvrouw. VRIJDAG 25 JANUARI Gehoorzaal. 8 uur uitvoering PoUtie-muzlek- gezelschap. Bovenzaal Bevrijdingskerk Montgomerystraat 7 lot 9.30 uur ruilclub Boshuis. Anmnius-clubhuis Mare 8 uur: feestavond De Wijde Vlucht t.g.v 15-jarig bestaan. ZATERDAG 26 JANUARI LAK-theater. Levendaal 8.15 uur Hans Otjes en Cartoon. Rijksmuseum Volkenkunde 2.30 uur kinder film. FILMS TOT 24 JANUARI Camera:'Lawrence of Arabia'. 14 J Dag. 20 uur, do. vr. ma. di 2 uur. Kindermatinee 'Astérix en de helden', za en wo 2,30 en lo 15 uur Nachtvoorstelling 'Deliverance' 18 J vr, za 23.30 uur. Studio: 'The Getaway'. 14 J.(Tyden z Ue\: 'Pak me dan. als je kan'. 18 j. Tyden zie Trianon. Kindermatinee 'Pippl Langkous' wo 14.30 uur. Nachtvoorstelling 'Sex op school', 18 J vr. za 23.30 uur. DIENST APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken In de regio Leiden wordt waarge nomen van vrijdag 18 tot 25 januari door de Doeza-apotheek. Doezastraat Leiden, de apo theek Van Breest Smallenburg te Leiderdorp en tevens op za'erdag tot 1 uur nam. de Oegstgeester apotheek Wllhelminapark 8 Oegstgeest en de apotheek Voorscholen. TENTOONSTELLINGEN Kabinet Gaper, Johan de Wittstraat 40 Lei den foto's van Cor Muetgeert en Kees Balllntljn, tot 13 februari open dinsdag t.m. zaterdag van 2 tot 5.30 uur. donderdag ook van 19 tot 21 uur. Gemeente-archief Boisotkade 2a Lelden: ten toonstelling over de Burcht, van 30 januari tot en met 22 februari. Koord Sludlo. Uude Rijn 88 Leiden: portret ten en surrealistische gebeurtenissen van Will van Aggelen. Den Haag. van 12 Januari '■>1 23 februari zaterdags gesloten. Drukkerij De Bink. Ruoseveilslraat 3Leide.n: aquarellen van Piet Heidoorn. Tot eind Janu- Acadcmiegebouw Rapenburg: schilderijen Jan Gilhuis tot 15 februari. BEZOEKUREN SI .ELISABETH ZIEKENHUIS Klasse-afdelingen: Volwassenen dagelijks van 11.15-12 uur. 14-14.45 en vari 18 45-19 45 uur. Kraamafdelinx: dagelijks van 11.15 12 (alleen v echtgenoteni 15-16, en van 18.45-19 45 uur ivin.lerafdeling. dagplljks van 15-18.30 uur. en van 18.45-19 43 uur. Kraaniafdeling: dagelijks van 15-16 uur en van 18.45-19 45 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. Lridegeesl. dinsdag en vrijdag 1314 uur. 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur. Ie klasse de gehele dag. 'achi omgeving en zelfstandigheid zo lang mogelijk handhaven. Deze conclusie past ook in het stre ven, zoals dat in de nota wordt ge schetst, om de dienstverlening aan thuiswonende bejaarden zo ver moge lijk uit te bouwen. Dit alles met het doel de zelfstandigheid van de bejaar de zo lang mogelijk te handhaven in zijn eigen omgeving. De nota beoogt hiertoe een aanzet te zijn. Er is echter een grote achterstand in de bouw van bcjaardenwoningen in Leiden. Voor 1975 wordt een tekort van 1600 woningen verwacht. Er zijn wel huurserviceflats, maar de hoge huren van nieuwbouw bejaardenwo- ningen zijn voor de bewoners over het algemeen niet te dragen..Vandaar dat op korte termijn een oplossing zal worden gezocht bij een aantal voor oorlogse woningwetwoningen. Ook de renovatie van hofjeswoningen blijft aandacht houden. ..PRHOUT In 1974 zal de raad evenwicht moeten brengen tussen stijgende uitgavenpakket en de beschikbare inkomsten. Een toe- lend struktureel te kort kan niet blijvend worden opgevangen r toevallig aanwezige en zeer beperkte saldi-reserves, aldus bur- leester G. A. Stolkwijk in zijn nieuwjaarsrede, waramee de eerste ergadering in dit'jaar begon. t de burgemeester vorig jaar ing maken van een zorgwekkende 'ikkeling rondom de woningbouw- nen, nu stelde hij vast dat de in ningen tenslotte tot resultaat en dat de plannen in mei/juni in ►ering konden worden genomen oor het eind dit jaar uitgevoerd n zijn. In Voorhout zal dan niet van een woningnood kunnen len gesproken. Er zijn 117 wo- wetwoningen, 71 premie-koopwo- en en twee vrije sectorwoningen aanbouw. Het aantal verleende Voorburgse Stem geeft een con- op maandag 28 januari 20.15 uur Ie Oude Kerk, Herenstraat 77, k'Jrg; medewerkenden zijn; Es- Hillinga sopraan, Vera Verzijden j Piet Maas ten^r, Huib Schimmel Wim van der Panne orgel, Or- 'er. Euterpe o.l.v. Anne Bijlsma; Programma vermeldt; Canson in duo decima van Giovanni Ga- (Euterpe), Requiem van L. /fubini, Mis in d-moll (Nelson van Haydn; het geheel staat leiding van Louis van Wijn- bouwvergunningen in 1973 bedroeg 123, met een totale bouwsom van 12.670.788 tegen 3.300.000 in 1972. Burgemeester Stolwijk schonk aan dacht aan de ruimtelijke ordening en het onderwijs. Wat dit laatste betreft wees hij er op dat ook dit gebied be langrijke besluiten werden genomen. Hij besloot met de opmerking dat het 'balansjaar' 1974 doorslaggevend zal kunnen zijn voor het behoud van een zelfstandige gemeente in de toekomst. ROTTERDAM De Chinese kok, M. T., 35 jaar, en de eveneens Chine se kelner Y. K. P. 21 jaar, beiden uit Rotterdam, zijn voor de officier van justitie geleid. Zij hadden onder be dreiging gepoogd een Chinese restau ranthouder 10.000 afhandig te ma ken. DELFT Voor het Haagse gerechts hof is een civiele procedure ingezet die aanhongig gemaakt was door het 'Actiecomité tot behoud van de Hip- polituskerk te Delft, als hoger beroep tegen de beslissing van de president van de Haagse rechtbank, waarbij het verzoek om verdere sloop van het ge- bcuw te verbieden, werd afgewezen. In de hoger beroepsprocedure, werden donderdag door mevr. Vollaers namens de actiegroep de betreffende beschei den aan het gerechtshof overlegd, ter nadere bestudering. Over vier weken kan nu door de tegenpartij, het Bis dom Rotterdam, een repliek worden ingediend, waarna het Hof waarschijn lijk een datum zal bepalen voor het voeren van pleidooien in deze zaak. Dc voorstanders tot behoud van de kerk hebben reeds eerder van zich doen spreken niet alleen door middel van het kort geding voor de president van de rechtbank, doch ook door aan de koningin te verzoeken zich met deze gebeurtenis te bemoeien, tenein de sloop van het kerkgebouw aan de Voorstraat te voorkomen. De president van de rechtbank wees de vordering van het comité af. o.a. omdat dit geen rechtspersoonlijkheid bezit, doch over de sloop zelf onthield de president zich van een uitspraak. In het kerkgebouw aan de Luther se Burgwal 7 in Den Haag spreekt zondag 20 januari otn 7.30 uur ds G. Toornvliet over 'Wie waagt die wint'. Muzikale medewerking verleent The Gospel Group o.l.v. Peter v d Zwan. Het orgel wordt bespeeld door Teke Bijlsma. Voorrang De nota geeft voorrang bij andere huisvesting aan bejaarden, die licha melijk gehandicapt zijn en die op een verdieping wonen. Bejaarden, die op een tweede verdieping of nog hoger wonen, zullen bij voorrang aan ande re woonruimte worden geholpen, in dien zij dat wensen. De grootste prio riteit wordt echter verleend aan de huisvesting van gehandicapte bejaar den. In dit verhaal stellen B. en W. zich voor een z.g. bejaardenspreekuur in te stellen, bij voorkeur op een gemak kelijk bereikbaar punt, waar alle in lichtingen over huisvesting kunnen worden verkregen. De Nota Bejaar denbeleid 1970 van het ministerie van CRM geeft aan. dat het percentage be jaagden in ziekenhuizen bijna 5 maal zo hoog is als het percentage be jaarden in de gehele Nederlandse be volking. Hieruit valt te concluderen dat ziekenhuizen een belangrijke functie hebben t.a.v. bejaarden. Maar B. en W. achten het ook van belang, dat behalve aan het ziekteproces ook bijzondere aandacht wordt besteed aan het terugplaatsen in de maat schappij. Hetsontslagbeleid van zie kenhuizen zal zich nauwkeuriger moe ten afstemmen op de bejaardendienst verlening in de maatschappij. Dit sa menspel geldt trouwens ook voor de dienstverleningen onderling. Verpleeghuizen Volgens de onlangs verschenen nota zullen particuliere verpleegtehuizen binnenkort niet meer mogelijk en no dig zijn. Na de bouw van het ver pleeghuis Zuydtwijck komt begin 1975 het verpleeghuis Wijckersloot in Oegstgeest gereed; van de 497 bedden zullen er ongeveer 116 beschikbaar zijn voor Leidse verblijfspatiënten. Dit aantal zal volgens de nota ruim voldoende zijn om de behoefte tot 1985 te dekken. Gezien recente landelijke cijfers (1970) is ook de situatie ten aanzien van de bejaardenoorden niet zorgwek kend. In 1975 hoopt Leiden te be schikken over 1000 k 1100 plaatse i. maar een onlangs gehouden onderzoek geeft weer een veel grotere behoefte aan. B. en W. menen echter dat dit grotendeels te wijten is aan het ach terblijven van dienstverlening aan thuis wonende bejaarden. Doordat in het bijzonder de gezinshulp tekort schiet, ontstaat er extra druk op de bejaardenoorden. De gezinshulp zal dus in ieder geval versterkt moeten worden. Hetgeen wel zal lukken, om dat door het ministerie toestemming is gegeven om het personeel met 180 parttime krachten uit te breiden, waardoor aan 300 gezinnen méér hulp kan worden verleend. Ten aanzien van de «naaltijdenvoorzie- ningen meldt de nota, dat in 1971 11.014 maaltijden werden verstrekt aan bejaarden. In 1972 bedroeg dit aantal 14.906. Ook de gezamenlijke eettafel, waarmee in de binnenstad werd gestari, voldeed duidelijk aan een behoefte. Het verlenen van subsi die voor dit doel zal zeker doorgang vinden. Over de Stichting Dienstencentrum zegt de nota, dat deze zich meer -al moeten ontwikkelen tot een orgaan, dat het zelfstandige wonen van oe- jaarden, die daar moeilijkheden mee hebben, moet waarborgen. Pas op de tweede plaats zal het zich moeten be zighouden met het scheppen van ruimte voor activiteiten. In de keten van bejaardenvoorzieningen is voor DEN HAAG Na kort tevoren net zijn (tweede) vrouw in de verzoe ningskamer van de Haagse rechtbank vertoefd te hebben, trachtte een 39-ja- rige kelner uit Zoetermeer op de te rugweg naar zijn woonplaats het ge sprek voort te zetten door de taxi, waarin zij zat met zijn auto tot stil stand te dwingen. Gezien het lange mes, waarmee hij zwaaide en de uitspraak: 'Ik steek jul lie allemaal dood. Ik wil mijn vrouw terug! vond de Officier voldoende be wijs aanwezig voor de tenlaste geleg de poging tot doodslag en eiste vijf maanden (twee voorwaardelijk en af trek). De rechter zal 31 januari uitspraak doen. het dienstercentrum overigens een sleutelpositie weggelegd. Door indivi duele benadering zal het dienstencen trum volgens de nota van B. en W. in staat zijn gerichte voorlichting, be middeling en verwijzing te geven, maar ook om leemten te signaleren en de betrokkenen hierop te wijzen. Ten aanzien van het maatschappelijk werk wordt gesteld, dat na de reorga nisatie (dit jaar) ook hier het aantal krachten moot worden uitgebreid. In de nota wordt het betreurd, dat personeelsuitbreiding bij Interkruis praktisch niet mogelijk is wegens het tekort aan gediplomeerde wijkver pleegkundigen. Inschakeling van ',ie- kenverzorgsters zal daarom ernstig in overweging moeten worden genomen. In dit verband acht de nota het aan bevelenswaardig, om met huisartsen en ziekenfondsen na te gaan of een consultatiebureau voor bejaarden rea liseerbaar is. Leidse nota Bejaardenbeleid 1973 Van een onzer verslaggevers LEIDEN In de nabije toekomst zal moeten worden nagegaan of kleine benedenwoningen van een groot aantal vooroorlogse woningwetwoningen door o.a. renovatie voor bejaardenbewoning geschikt kunnen worden gemaakt. Tot die conclusie komen B. en W. van Leiden in een onlangs uitgebrachte nota Bejaar denbeleid 1973. 9-19 Bezoekuren Diaconestrnhuls Lelden: le kl.il dagelijks 11 00-12 00 uur, 13 45-16 30 uur, 13.30-19 30 uur. 2e en 3e klas dagelijks 13.43- Bezoekuren Academisch Ziekenhuis Lelden: Vnor alle patiënten i behalve kinderen i zijn ile bezoekuren als volgt: Elke dag 15.00-18 00 uur, 18.30-20.00 uur Voor de prematurenat- deling'gelden dc volgende bezoekuren (al leen voor oudersi maandag t.e.m. vrijdag IS.30-18.45 uur, zaterdag en zondag 15.30- 15.43 uur. bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek uordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige 16.30 uur. 18 30-19.30 uur. Kinderafdeling al leen voor ouders dagelijks 14.00-19.00 uur. voor overige familieleden zondags 14.00-15 00 uur. Kinderen beneden de 14 Jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling, hiervoor speciale kaarten verstrekken. ALPHEN AAN l>EN RIJN KlJ'iimrd: le ei. 2e klasse 10 30-11, 14-14.43 e 19 19 jur. 3e klasse 14 14 45 en 18-19 uur. 3e klasse: V'.lyvasseriei, dagell)ks van 14-1* 15 Kr.idinairleliiig 16-17 uur alleen vuur echtge noten 19 20 uur. Kinderaid-ling 1.3 13 30 urn ZOETERMEER De Werkgroep Lo kale Omroep zal op 12 februari een hoorzitting organiseren, waarop de be volking zijn gedachten over de plan nen voor de regionale omroep kan kenbaar maken. De Werkgroep heeft een concept-advies aan B. en W. aan geboden, dat in maart in de commis sie voor algemene bestuurlijke aange legenheden besproken zal worden. In die vergadering zullen ock de reacties van de hoorzitting in de discussie be trokken worden. Het concept-advies behelst een advies van de Werkgroep om te komen tot de oprichting van een Stichting Lokale Omroep Zoeter meer, die via radio en tv het doel: 'de opbouw van de Zoetermeerse samenle- ning en het bevorderen van de soci aal-culturele, maatschappelijke, geeste lijke en educatieve ontwikkeling van die samenleving, het verstrekken van voorlichting in de ruimste zin en het fungeren als communicatiemiddel voor de bevolking gaat nastreven. Twijfels waren er over de organisatie vorm van die stichting. Er waren le den die de programmaraad alle beslis singsbevoegdheid over de program ma's wil geven. Men kwam hier niet uit en besloot eerst de hoorzitting af te wachten. Die hoorzitting wordt trouwens zelf ook een TV-experiment. Men wil via een televisie-uitzending op het lokale net van die hoorzitting, een volksstemming houden over de lo kale omroep. Deze zal dan worden verzorgd door de EVO, een lokale te levisienet voor ziekenhuizen uit Eind hoven. DEN HAAG Het Gewest Den Haag van de PVDA heeft bij de regering aangedrongen op invoering van een tijdelijke prijsstop. 'ter voorkoming van niet-noodzakelijke prijsverhogin gen'. Het gewest heeft daarbij gewe zen op de 'recente, ongehoorde prijs stijgingen' en heeft gesteld dat door berekening van prijsstijgingen alleen moeten worden toegestaan als de on dernemingen de gestegen kosten on mogelijk 7.elf kunnen dragen. Naar de mening van het PVDA-gewest Den Haag moet een zodanig prijs- en inko mensbeleid worden gevoerd dat de laagstbetaalden niet in hun reële in komen achteruit gaan en dat de gevol gen van de prijsstijgingen naar draag kracht over de economisch sterken worden verdeeld. Werkgroep ran gemeente en horeca DEN HAAG De gemeente, in casu wethouder Van Ommen Kloeke van economische zaken, vindt het nodig dat de horeca-activiteiten in kantines en clubgebouwen van (sport-)verenigingen aan banden wor den gelegd, voor zover zij niet bestemd zijn voor de eigen leden. Een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de gemeente en van de horeca-organisatie zal deze problematiek gaan bestuderen. Al geruin: tijd heerst er in de hore- ca-wereld ontevredenheid over de acti viteiten in dergelijke etablissementen. Naast hun verenigings-functie, worden d.ze namelijk ook veelal gebruikt voor het geven van bijeenkomsten, feesten, recepties en dergelijke, voor anderen, mensen die vroeger daan-oor naar een 'echt' horeca-bedrijf toegin gen. De horeca-organisaties hebben om maatregelen gevraagd omdat een dergelijke situatie voor hen prijsver- storend (de tarieven liggen meest stukken lager dan in restaurants e.d.) en concurrentievervalsend is. Wethouder Van Ommen Kloeke heeft naar dergelijke gevallen een onder zoek ingesteld, waaruit gebleken is dat inderdaad in enkele gevallen on juist gebruik gemaakt is van de door de gemeente verleende vergunningen. Omdat de accommodaties veelal met gemeentesteun gebouwd zijn, hopen de horeca-instellingen op ingrijpen van dc gemeente. Reeds aangekondigde maatregelen zijn een onderzoek raar de mogelijkheid om in de subsidievoorwaarden derge lijke bepalingiii oj- te nemen dat bui tenissige exploitatie aan banden wordt gelegd, enkele briewu aan de exploi tanten en eer verscherping van de po litiële controle op de naleving van de drankwet. Verder is overeengekomen dat het bedrijfs!"-en er via de Kamer van Koophandel bij het ministerie van economische zaken op aan zal dringei. dat hot ontheffingenbeleid rond dc verstrekking van drankver- gunnii.gen straffer zal worden gehan teerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3