1 KGB ZELF GAF AANLEIDING TOT PUBLICATIE VAN GULAG ARCHIPEL J ulzige pijpleidingen naar roze natuur van Alaska H Solzjenitsin had nog willen wachten TAiRTET ZATERDAG 19 JANUARI 1974 BUITENLAND T19 K19 ~'Rudolf Ströbinger seft een voorliefde voor kleren en afgetrapte sclioe- lijn liefhebberijen zijn houthakken en fotogra- Hij was een begaafd na- uncleleraar in Rjasan. maar rote liefde is het literaire Alexander Solzjenitsyn, i-jarige Nobelprijswinnaar ^terkunde 1970 en thans ®*de kernfysicus Andrej Sa- r, misschien wel de meest it regime gehate figuur in unistische wereld. 0l<Wrenlijk al begonnen dwars te 'sotop 28-jarige leeftijd, als artil- (itein in het Rode Leger. Hij zijn dapperheid onderschei- de Vaderlandse Orde en met t van de Rode Ster. Maar in j;erpostbrieven maakte hij zich over het zogenaamde militair an de als supermens geprezen issimus Stalin. Zonder Stalins )2\ zouden miljoenen jonge Sow- ter niet hebben hoeven sneu- leende de jonge officier. rsj" trraderlijke' brieven kwamen n handen van de militaire ge- politie, de 'Smersj'. Uit de n Köningsber" de stad van pikten ze hem in een februa- van 1945 op. In een 'gazik' kend terreinvoertuig van de reden ze onmiddellijk met eg, récht op de Duitse linies gearresteerde maakte de op- iambtenaren daarop attent en ;n de a eg naar Moskou. Maar cou g-iraakten de uit de pro- stammende "eiligheidsofficie- üeuw in verlegenheid. Ze wis- te| waar zij eigenlijk heen moes deze officier, die de decora- op zijn borst droeg. Opnieuw de vervolgde zelf, die de rich- ïgaf en de chauffeur voor de Lublankagevangenls liet zelfs ook maar gehoord te zijn criticus van de stalinistische ert tot acht jaar gevangenis en lip veroordeeld. Het werden aats van acht jaar, die Solzje- nder de zwaarste omstandighe- rbracht. tdrift vrijlating in 1953 begon hij te n. In 1961 gaf hij de toenmali- frelacteur van het literaire ift 'Nowyj Mir'. Alexander rski, zijn eerste manuscript te 'ij wild.; weten wat deze erva- 'ijver een nieuweling te zeggen iben. En Twardowski was er geestdriftig over. Het was i het Twintigste Partijcongres Kroestsjew in zijn geheime re- volle omvang van Stalins ter- ii zijn verbijsterde kameraden de. En wat Twardowski van Solzjenitsin te lezen kreeg was een meesterlijke schildering van de toe standen in een van de vele werkkam pen van de Sowjet Unie. Kroestsjew was na het lezen van 'Een dag uit het leven van Ivan Denisowitsj' enthousi ast. Maar ook de man die toen het machtigst was in de Sowjet-hiërarchie was er niet zeker van of hij' het boek wel kon lr ten verschijnen. Hij gaf het andere leden van het partijpresidium te lezen en wilde hun mening weten. De meesten Wisten niets tegen ope- baarmaking ervan aan te voeren. Slechts éen heeft er vurig tegen ge pleit, dat was Breznjew. Solzjenitsins boek had een enorme schokwerking. Niet alleen voor de Russische lezers, maar ok de andere Oosteuropese landen, waar men soort gelijke toestanden kende. Het boek werd ook opgevat als een signaal. Men begon zich ook op andere dan politieke, namelijk op artistieke wij ze met de heerschappij van de terreur bezir, te houden. En toen begreep in eens ook Kroestsjew die daar vol gens Solzjenitsins biografen voortdu rend door Breznjew over was aange sproken dat de volgende werken van Solzjenitsin beter niet meer kon den worden uitgegeven. Zij waren na melijk een uitdaging aan de macht van de communistische partij en zij zouden de altijd als onmisbare steun van het regime geldende geheime po litie ondergraven. Maar Solzjenitsin kon niet monddood gemaakt worden. Zijn 'Kankerpavil- joen' en zijn 'In de eerste cirkel', zijn vertellingen en zijn toneelstuk gingen circuleren en verschijnen in het bui tenland. ">e schrijver werd tot een symbool. Zijn werk tot een oproep tot menselijkheid en tot strijd tegen de terreur. Erfenis Eén boek zou de voormalige natuur- kundeleraar, artilleriekapitein, dwang arbeider uit de stalinistische concen tratiekampen en vogelvrij verklaarde Sowjetburger, echter als zijn geestelij ke erfenis beschouwen. Dat zou het boek zijn waarvoor hij zoals hij eens zei reeds op het ogenblik van zijn arrestatie in Koningsberg materi aal begon in te zamelen. Een boek over de stalinistische gevangenissen en kampen, getiteld Gulag Archipel. Omdat velen van diegenen, die daar voor als getuige van de gruwelen wa ren 'opgetreden door de staatsveilig heid vervolgd zouden kunnen worden, moest met publicatie van dit boek nog maar gewacht worden. Toen kwam de zomer van 1973. Alexander Solzjenitsin en zijn vrienden Sacha- row, Maximow en vele anderen, meen den niet meer te kunnen en te mogen zwijgen. Zij klaagden de Sowjet-auto- riteiten, de regering en vooral de par tij aan wegens minachting van de menselijke waardigheid van het volk in de verenigde Sowjet-republieken. En de rest van de wereld, die door de woorden van d° Sowjetpolitici over vrede en ontspanning een beetje was ingesukkeld, spitste de oren. Want, zei een Westerse schrijver, als iemand zijn eigen burgers onderdrukt kan hij het met de vrede ook niet ernstig me nen. Dreigbrieven 'Ik voel me bedreigd', zei Solzjenitsin eind augustus tot Westerse correspon denten in zijn 'dasja' bij Moskou. De hele zonvr hal hij anonieme dreig brieven gehad. Hij was ervan over tuigd dat deze brieven met toestem- ming van bestuursfunctionarissen wa- WGnding ren geschreven. Hij uitte zelfs de ver denking dat als schrijvers van deze Maar reeds enkele dagen na deze ver brieven alleen ambtenaren van de vei ligheidsdienst in aanmerking kwamen. 'In de winter van 1971 op 1972 heb ik via verschillende kanalen de waar schuwing ontvangen dat men mij bij een auto-ongeluk om het leven wilde laten komen', zei de schrijver. En hij voegde eraan toe; 'hier bewijst zich echter zeker een voordeel van. onze maatschappijstrucl iur: mij en mijn familie kan geen haar worden ge krenkt zonder medeweten en goedkeu ring van de staatsveiligheidsdienst, zó intensief worden we gadegeslagen, ge schaduwd, bespionneerd en afgeluis terd. Overigens zou zijn dood 'zeker niet het verwachte geluk bezorgen aan die mensen die meenden dat daarmee mijn literaire werk ophoudt. Immers onmiddellijk na mijn dood of onmid dellijk nadat ik verdwenen ben begint de uitvoering van mijn laatste wilsbe schikking. Dan wordt het voornaamste deel van mijn werk welks publicatie ik jarenlang heb opgehouden open baar*. Om welk werk het hier ging, zei Solzjenitsin echter niet. klaring gebeurde er iets dat hem waarschijnlijk van gedachten deed veranderen. Een van zijn goede be kenden, mevrouw Jelisjaweta Woron- janskaja, had zichzelf door een sprong uit de bovenverdieping van een huis in Leningrad het leven benomen. Kort tev.'ren was zij vijf dagen lang verhoord op het bureau van de staats veiligheidsdienst in Leningrad. De enige vraag die Jelisjaweta Woron- janskaja had moeten beantwoorden luidde: 'waar is het manuscript van 'Gulag Archipel' verstopt?' Na onafge broken kwellende verhoren stortte de vrouw in en gaf het manuscript prijs aan de KGB-functionarissen. Zij juich ten. De vrouw, gebroken naar lichaam en geest, verkoos de dood. De vreugde vai de staatsveiligheids- dienst was echter voorbarig. Om streeks deze tijd was het manuscript van het boek al in handen van de zaakwaarnemer van Solzjenitsin in West Europa, dr. Fritz Heeb in Ztirich. Wat de titel betreft: Archipa- lag is het Russische woord voor eilan denrijk en Gulag de gebruikelijke aanduiding van de leiding der dwang arbeiderskampen. Naast de Russische tekst was er ook al een Duitse verta ling. De naam van de vertaler is een pseudoniem: Anaperturnik. Het tegenovergestelde van wat ver wacht werd, gebeurt nu met medewe ten van Solzjenitsin. Hij is er zich var bewust dat hiermee het gevaar voor de beroving van zijn vrijheid is toegenomen. Maar alleen een open baarmaking van het boek kan volgens Solzejenitsin nu de KGB de namen van de sprekende en handelende per sonen daarin reeds kent, hen en hun gezinnen tegen vervolging door de staat beschermen. De oorspronkelijke Russische tekst is inmiddels in de YMCA-Press in Parijs uitgekomen. In het Duits verschijnt 'Archipel Gulag* eind januari en tegelijkertijd zal het in de VS. Frankrijk en Zweden ver krijgbaar worden. Nieuwe hetze In Moskou is een nieuwe hetze tegen Alexander Solzjenitsin begonnen. De nieuwbenoemde leider van het Sow- jet-bureau voor auteursrechten, Boris D. Panki nam inmiddels reeds het woord. In een interview met een Amerikaanse journalist wees hij erop dat hij met zijn autoriteiten tegen Solzjenitsin wil optreden. 'Onze hou ding tegenover Solzj initsin', aldus Pankm, 'nauwkeuriger gezegd: onze houding tegenover zijn werken is niet veranderd. Wij zullen nimmer berus ten in welke anti-Sowjet-publikaties ook, wie de schrijver dan ook mag zijn'. Tegelijkertijd kondigde Pankin aan, dat zijn bureau tot vervolging van Sowjetburgers zou overgaan, die hun werk zonder toestemming van de daartoe bevoegde Sowjet-instanties in het buitenland laten uitgeven. Ook te gen buitenlandse uitgevers zou in de ze gevallen worden geprocedeerd. Op zichzelf zou dit een goede aanlei ding kunnen zijn om een onafhanke lijke rechtbank in een Europees land eens te laten onderzoeken in hoeverre deze praktijken verenigbaar zijn met de Berner conventie voor auteursrech ten en zelfs met de grondwet van de Sowjet Unie. Tass Zonde: dat de bevolking van de Sow jet Unie in de gelegenheid wordt ge steld om zelfs maar van fragmenten van Solzjenitsins boek kennis te ne men, moet zij wel de vlammende ver oordelingen ervan door het persagent schap Tas over zich heen laten gaan. In een commentaar van Sergej Kulik wordt het 'uit 260.000 woorden be staande' boek gedegradeerd tot een schrijfsel dat de atmosfeer van ont spanning beoogt te vergiftigen en dat zelfs de Nazi-politiek tegenover Rus land wil rechtvaardigen. 'Solzjenitsin haatte en haat alles wat de oktoberre volutie aan ideeën, aan daden en aan zegenrijke vooruitgang met zich mee heeft gebracht. Maar de muze die tel kens weer nieuwe werken uit hem te voorschijn brengt, heeft maar één naam: machteloze haat. Daaruit is ook Gulag Archipel geschreven'. Het is niet bij de woedende tirades van Kulik gebleven. De bevolking van de Sowjet Unie zal echter in ieder ge val de mogelijkheid hebben om via radio-uitzendingen het boek van Solz jenitsin te leren kennen. In het Rus sisch en in zeventien andere talen van de Sowjet-republieken zal de zender 'Liberty' in Mtlnchen het naar de Sowjet Unie uitzenden. En dat zal wel weer een golf van protest oproe pen tegen deze Ln de Bondsrepubliek gestationeerde Amerikaanse zender. Jelte Rep ta's laatste grens wordt ikele weken opengegooid. atschappijen, avonturiers, inten en gelukzoekers eeds te trappelen van on- om het barre en verlaten binnen te stormen, gloei- n de oliekoorts. Want on- poolijs in het uiterste n van deze Amerikaanse igt een ongekende weelde ie. Zwarte olie, vloeibaar Vat is er tegenwoordig be ker dan olie? i van oponthoud kan eindelijk kele weken de bouw beginnen langgerekte olie-pijpleiding, ska dwars door midden zal snijden, van de uitgestrekte olievel den aan de polaire Prudhoe-baai naar de havenstad Valdez aan de zuidkant van het schiereiland. Sinds de Arabie ren hebben laten zien dat er werke lijk schroefdraad op hun oliekraan zit, is de natuurlijke, onaangebroken schat aan ruwe olie in het noorden van Alaska onweerstaanbaar geworden voor het olie-hongerige Amerika. De protesten van de Sierra Club en ande re milieu-beschermers tegen de pijp leiding zijn met één grote zwaai van tafel geveegd. Gespannen wacht Alaska af wat de nieuwste 'gold-rush' zal brengen. De bevolking van slechts 300.000 zielen zal ongetwijfeld spectaculair groeien. De telefoon bij de Aleyska Pipeline Service ,het consortium dat de 3,5 miljard dollar kostende pijpleiding zal aanleggen, staat roodgloeiend. Dage lijks vragen honderden Amerikanen er schriftelijk en telefonisch naar werk. Anderen informeren niet eens tevoren en trekken op goed geluk naar het barre noorden. In Alaska la gen de lonen altijd al goed en nu het er barst van de olie moet het hele maal een paradijs zijn! Hele gezinnen rijden, vliegen of liften reeds naar Alaska, in de hoop te delen in de overvloed. Alaska staat op de drempel van een nieuw tijdperk. Het kan een tijdperk worden van ongekende welvaart, die de gehele bevolking ten goede komt. Maar het kan ook een tijdperk wor den van groeistuipen, die de natuur lijke schoonheid en bronnen zullen afbreken, terwijl de bevolking er slechts kort en minimaal van profi teert. De meningen over de toekomst onder de bevolking zijn verdeeld. Maar er is geen andere keuze dan olie. Alaska heeft zijn hele toekomst gezet op de olie. Zonder olie zou de staat over drie jaar bankroet zijn. Zonder olie krijgen de oorspronkelij ke bewoners indianen, eskimo's en Aleoeten nauwelijks enige schade vergoeding voor hun onteigende ge bieden en rechten. En zonder de Alas- kaanse olie schijnt Amerika niet meer te kunnen leven, zeker niet nu het geen koning-klant meer is bij zijn Arabische olieleveranciers. Er heerste grote opluchting in Alas ka, toen de senaat in november alle bezwaren tegen de pijpleiding onder tafel schoof en de regering volmacht gaf de aanleg van het miljoenen-pro ject te beginnen. Tot dat ogenblik hadden de rechtbanken op aandrang van milieu-organisaties de aanleg voorlopig stilgezet. De buizen beteke nen namelijk een groot gevaar voor één van de laatste ongerepte natuur gebieden, die de wereld nog rijk is. Het ruige, ijzige voorkomen van het Alaskaanse landschap is slechts een masker voer een broos levenseven- wicht, waar zelfs de kleinste versto ring ruïneuze gevolgen kan hebben en een bedreiging kan vormen voor de miljoenen rendieren, bergschapen, elanden, ganzen, herten en zalmen en voor de zeldzame grizzly-beer, de kari- bou, de ijsbeer en de poolvos. Een pijpleiding betekent de aanleg van sintelwegen en landingsstrips, opslagplaatsen en pompstations, het weggraven van miljoenen kubieke me ters grint en onvermijdelijke verzil- ting en erosie. De constructiewerk zaamheden en het geluid van vliegtui gen en helikopters zullen Alaska's zeldzame dieren opjagen. Als de bees ten naar andere gebieden vluchten, zullen ze gedood worden door andere dieren of andere dieren doden. En het fragiele evenwicht in het gebied verstoren. In de lange winter heeft elk dier al zijn energie nodig alleen maar om te overleven. Het dapperste hert kan dan gedood worden door één enkele wolf of door het geluid van één enkele bulldozer. Een kaartje van de pijpleidingen naar en door Alaska. kaanse toendra's hebben maanden no dig om een sinaasappelschil af te bre ken, jaren voor papiersnippers, decen nia voor houtspaanders en een eeu wigheid voor metaal of plastic of. olie. Pijpleiding Wet ongeldig •niadenbestaan van de oorspronkelijke bewon ers van Alaska heeft waarschijnlijk zijn langste tijd De pijpleiding zal honderden rivier tjes passeren. Vele daarvan zijn broed plaatsen voor zalm en andere vis. Een lek in de leiding kan daar rampzalige gevolgen hebben. De leiding moet on dergronds aangelegd worden, omdat ze anders de levenslijnen van vele" trekkende dieren afsnijdt. Maar het ingraven van de pijpen betekent weer een bedreiging voor de bevroren on derlaag, de permafrost. De permafrost is een eeuwig bevroren laag van aar de. kiezels en water, die verscholen onder een dun plantendek grote delen van Alaska beschermt. Smelt de per mafrost dan treden verschuivingen en verzakkingen op, die de pijpleiding kan doen breken en de ruwe olie zal uitbraken over het maagdelijk land schap. Bovendien zal twee-derde van de pijpleiding in een gebied komen te liggen, dat bekend staat om de aard schokken die er voorkomen. Deskun digen achten het vrijwel zeker dat de pijpleiding tijdens zijn bestaan getrof fen zal worden door één of meer krachtige aardbevingen. Hoe snel kan dan een lek worden gestopt? De Alas- Maar het vooruitzicht dat Alaska over drie jaar drie miljoen vaten olie per dag kan leveren scheen Washington tenslotte toch belangrijker dan het ge mekker over het aantasten van een natuurgebied, waar Jan-met-de-pet toch nooit zal komen. De Alaskanen begonnen er zelf ook zo over te den ken. In de staat verschenen bumper plakplaatjes met de treiterige tekst: 'Sierra Club, ga weg'. Oud-gouverneur Walter Hickel schreef in Readers Di gest: 'Laten we ophouden bang te zijn voor het poolgebied. Laten we de mouwen oprollen en beginnen.' In Washington sprak senator Henry Jackson verlekkerd over de 'Perzische golf junior'. En tenslotte hakte de se naat na vijf jaar de knoop door: de pijpleiding zal aangelegd worden dwars door Alaska en ze zal niet val len onder de bepalingen van de mi lieu-wet. Met dat laatste werd elk ver der verweer van milieu-organisaties onmogelijk gemaakt. Het bestuur van de staat Alaska kon opgelucht adem halen, want nog meer uitstel had de financiële doodsteek be tekend voor de staat. Als de olie een maal over Alaska gepompt wordt, zal de staat jaarlijks ongeveer 300 mil joen dollar aan royalties ontvangen. Een overstelpende rijkdom, zeker ge meten tegen de achtergrond van de armoede, die het heeft geleden tijdens de vijftien jaar, die het nu deel uit maakt van de Amerikaanse federatie. Momenteel geeft de staat jaarlijks 300 miljoen dollar uit, 100 miljoen meer dan ze ontvangt. Toen in juli 1966 olie ontdekt werd in het noorden van Alaska betaalden de oliemaatschappij en de staat 900 miljoen dollar aan boorrechten. De begrotingstekorten hebben dat bedrag echter al voor een derde opgevreten en het zal helemaal verdwenen zijn in '1977, precies op het moment dat de olie zal gaan vloeien. Reserves De oliemaatschappijen betaalden grif de hoge pachtprijs, die Alaska vraagt, omdat de uitzichten fenomenaal zijn. Aan de Prudhoe-baai ligt voor min stens 10 miljard vaten olie onder het ijs. Dat betekent voor de oliemaat schappijen een jaarlijkse opbrengst van 700 miljoen tot 1 miljard dollar. Maar in hetzelfde gebied ligt ook een overstelpende hoeveelheid makkelijk te winnen aardgas. Ten westen van de Prudhoe-baai strekt zich een zeer groot gebied uit, dat als reserve voor de strijdkrachten apart is gezet Steeds grotere druk wordt uitgeoe fend om ook de naar schatting 15 mil jard vaten olie in dit gebied aan te boren. Het vasteland van Alaska is al zo rijk aan olie en gas, dat nog nie mand is gaan boren voor de Alaskaan se kust naar de enorme hoeveelheden, die daar moeten liggen. Naast olie en gas heeft de staat nog veel meer deli catessen: steenkool, koper, ijzererts, goud, tin en bijna ieder mineraal van antimonium tot zink. Tot voor kort bleef al deze rijkdom onaangeroerd, omdat de uitgestrekt heid van Alaska, de ongastvrijheid van zijn zes maanden lange winter en de afgelegenheid van de staat com merciële exploitatie niet mogelijk maakten. Ook onder Amerikaans be heer bleef Alaska wat het altijd was geweest: een kolonie, waar 'buitenlan ders' de macht en de rijkdom in han den hadden. Na de tweede wereldoor log, toen militaire bases in het gebied werden gevestigd, begon schoorvoe tend de ontwikkeling. Er kwam een nieuwe generatie arbeiders, die zich vestigde rond Anchorage (toen nog een stadje met ongeplaveide straten) en die hun toekomst koppelde aan de toekomst van Alaska zelf. Deze 'nieu we Alaskanen' verzetten zich tegen de bevoogding van buitenaf. In 1959 trad het gebied als 49ste staat toe tot de Verenigde Staten van Amerika in de heimelijke hoop dat het economisch onafhankelijk kon worden van de fe derale regering. Het bleek een ijdele wens. De economie van de nieuwe staat hing voornamelijk af van de re gering in Washington. Het mijnwezen en de visserij verpieterden. En Alas ka's natuurlijke rijkdommen waren niet economisch rendabel. Tegen deze achtergrond was de ontdekking van olie een blikseminslag. Bondgenootschap Olie betekende immers voor de staat Alaska een geweldige bron van in komsten, die het uiteindelijk onafhan kelijk van Washington zou maken. Olie betekende ook een hefboom voor de inheemse bevolking om een rege ling over het grondbezit met de fede rale regering af te dwingen. Olie bete kende een dwingende noodzaak de kwestie te regelen van wie wat in Alaska bezit AI deze zaken, aange roerd toen het gebied toetrad tot de Amerikaanse federatie, waren op de lange baan geschoven en zouden zon der olie nooit behandeld zijn. Maar nu ontstond een merkwaardig bondge nootschap tussen oliemaatschappijen en de inheemse bevolking. De olieba ronnen besteedden miljoenen dollars om er in Washington een regeling voor de eskimo's en indianen door te drukken. Daardoor werd Amerika ge dwongen voor de eerste keer een vér strekkend verdrag met de inheemse bevolking te sluiten, waarbij de india nen, eskimo's en Aleoeten grote stuk ken land mochten uitzoeken en aan zienlijke schadevergoedingen kregen voor het opgeven van hun aanspraken op andere gebieden. Zo deed het vooruitzicht van olie wonderen voor Alaska. Maar nu het olietijdperk zelf gaat beginnen, begin nen vele Alaskanen zich af te vragen of de olie zelf ook een zegen zal t kenen. Dit is het eerste van een serie van drie artikelen over de toekomst van

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19