'GARAGE' 1IEUWERSLUIS: EEN steen Er viel een schade van vier-en-een- half miljoen mmandant A.D. Bos vindt kritiek onverdiend BINNENLAND T17 K17 /KWARTET ZATERDAG 19 JANUARI 1974 EUSEBIUS-RAMP SCHOKT ARNHEM Wat is er precies geconstateerd, daar in Arnhem? Nadat de steen op een zondagnacht gevallen was, weinige uren na een kerkdienst en een orgel concert, heeft het architectenbureau Cramer, Riemersma en Godthelp te Arnhem een voorlopig onderzoek in gesteld. Met het blote oog wat op die manier te observeren was, met een kijker wat daarvoor te veraf zat. Op vele plaatsen heeft men dus niet dichtbij het ongerief kunnen komen. Desondanks zijn er verschrikkelijke dingen geconstateerd, en waarvan de restauratiekosten vier en een half miljoen gulden worden begroot Volgens de neer J. W. van üen Oever. hoofd kerkelijk bureau en "algemeen secretaris van de kerkvoogdij, was het door het architectenbureau uitge bracht rapport ronduit 'schokkend'. Ook om de aard van de gebreken. Er waren in de muren scheuren 'door en door' geconstateerd. Over de oorzaak daarvan bestaan verschillende theo rieën, men mag ook zeggen hypothe sen. Men heeft destijds afgezien van het gebruik van trekstangen. Was dat juist? Na het gereed komen van de kerk is de toren hersteld. Heeft die naderhand een te grote druk gegeven? Heeft het zware verkeer, dat langs de kerk dendert, er misschien iets mee te maker.? Of het heien ten behoeve van het er tegenover gelegen Paleis van Justitie? Of de verlaging van de grondwaterstand door de komst van talrijke 'ndustrieën rondom de kerk? Is er sprake van een samenspel van factoren? Bijkomende vervelende dingen zijn: lekkages door te grote dakleien me» te kleine overlappingen, onvoldoende afvoermogelijkheden voor het hemel water. naar buiten bolstaande ramen omdat de windroeden van binnen zijn bevestigd, aantasting van de elektri sche leidingen. De heer Van den Oever: 'Er is enige aarzeling te bespeuren ten aanzien van de schuldvraag. Ik zou bijna zeg gen: het is een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid. Maar tenslotte is het onder supervisie van Monumen tenzorg gebeurd. En daarom zouden wij als hervormde gemeente graag zien. dat het rijk de totale kosten gaat dragen Bij de vorige restauratie hebben we zelf omdat het een kwestie van oorlogsschade was voor 'slechts' vijf procent behoeven te zorgen. Maar dat was op vijf mil joen gulden altijd nog 250.000 gulden. We zien geen kans nogmaal een be roep op onze mensen te doen. De fi nanciële positie van de hervormde ge meente in Arnhem is ook al niet rooskleurig'. Rijksbijdrage Minister Van Doorn van CRM heeft laten weten, behalve geschokt, in principe ook bereid te zijn tot een bijdrage van het rijk. Over het per centage liet hij zich niet uit. Daar voor is nader overleg nodig. Op 12 fe bruari komen alle betrokken instan ties hiervoor bijeen. Ook hoopt de heer Van den Oever dat de restauratie niet vier, vijf jaar gaat duren. De hervormde gemeente is erg gehandicapt nu er 's zondags geen diensten meer in de Eusebius kunnen worden gehouden. Ook is Arnhem in ander opzicht gedupeerd door het sluiten van de kerk. Zij ging steeds meer meespelen in het culturele le ven, voorzover dat in overeenstem ming was met het karakter van het gebouw. De Rijnstreek-orgeldagen bij voorbeeld. En juist even voordat de steen viel, had de oratoriumvereni ging Toonkunst de kerk op haar akoestiek beoordeeld. Die was niet zo best: een nagalm van zo'n twaalf k dertien seconden. Door het aanbren gen van akoestische tegels was die tot zeven k acht seconden teruggebracht. Toonkunst had al besloten de Mat- theüs Passion er uit te voeren. Alles was geregeld, de programma's lagen bij de drukker. IJlings moest alles worden afgebeld. Kunnen rampen als die rond de Arn hemse Eusebius zich meer voordoen? Een vraag, die niet onbelangrijk is. En vanwege die calamiteiten op zich zelf èn methet oog op de gemeen schapsgelden, die er in worden gesto ken. Immers, restaureren is een ui terst kostbare zaak, vooral ook omdat het een zo arbeidsintensieve aangele genheid is. Wat zal Nederland na de oorlog al aan restauratie van alleen nog maar kerken hebben uitgegeven? Bij CRM kon men het totaalcijfer niet een-twee-drie opduiken, maar er een heel grote slag naar slaand, dach ten we dat men toch al gauw aan een honderd miljoen gulden komt. Het geval-Arnhem staat betrekkelijk op zichzelf. Niet helemaal. Bij de Cu- nera te Rhenen is een restauratie van de restauratie' aan de gang, zoals prof. dr. ir. C. L. Temminck Groll van de TH te Delft het noemt. De pas in gebruik genomen Martin us te Doesburg wordt ook niet helemaal vertrouwd. Restaureren van door oor logsschade getroffen kerken blijft een moeilijke zaak. In enkele gevallen heeft men zich dan ook afgevraagd: gaan we wel herbouwen? Prof. Temminck Groll, hoogleraar in de techniek van de restauratie, die voorheen aan de Rijksdienst voor Mo numentenzorg verbonden is geweest, zegt de indruk te hebben dat er des tijds bij de Eusebius in Arnhem dege lijk te werk is gegaan. Er is ook in dit geval over gepiekerd haar af te breken. Een vernielde kerk, een opge blazen toren, blijft uitzonderlijk. Toen de toren instortte, ging de grond omhoog. Later is de grond weer gaan zakken. Met de mogelijk heid van scheurvorming is van stonde aan rekening gehouden, en er zijn ook voorzieningen voor getroffen. 'Er moest', zegt prof. Temminck Groll, 'gebouwd worden op stompen. Datgene wat was blijven staan, is ern stig op stevigte beproefd. Ook de ver schillende 'zettingen' zijn in de be schouwing betrokken, maar misschien hebben ze toch nog een grotere rol gespeeld dan toen gedacht werd. Aan de invloed van het toegenomen ver keer geloof ik niet zo. Het heien voor het Paleis van Justitie zou invloed ge- hd künnen hebben. Maar vrijwel ze ker is dat de verlaagde grondwater stand gevolg van de grote Indus trieën er van invloed op is geweest. Het is ook de reden waarom de laat ste jaren op de Veluwe bij de stor men zoveel bomen het niet konden redden'. (VVDM) wordt melding gemaakt van een gestrafte marine-officier die vrije lijk over het kazerneterrein mocht rondlopen. Kapitein Schreuders zegt slechts dat de leiding wel wat onder neemt als de eenzame opsluiting psychische moeilijkheden veroorzaakt. Legervoorllchter majoói Hans van der Putten geeft te kennen dat hij in elk geval tegen de muren, zou opklaute ren. als hij een paar maanden in zo'n kamer moest zitten. Dwangbuis Psychische moeilijkheden bij soldaten kunnen leiden tot een gang naar een van de zes isolatiecellen die zich on dergronds in de modernste barak be vinden. Van die zes cellen zijn er twee in gebruik. De vijf luchtmacht artsen laakten in hun brief onder meer de psychiatrische hulp die de gevangenen wordt geboden. Zij ge waagden daarbij van het gebruik van dwangbuizen. Commandant Bos toont zich daarover uitermate verbaasd. Als die lucht machtartsen niet over dwangbuizen begonnen waren, bekent hij, zou hij er nu nog onkundig van zijn geweest dat in Nieuwersluis inderdaad één dwangsbuis te vinden is 'Ik heb nooit geweten', zegt hij triomfantelijk, 'dat ik hier zo'n ding had. Ik heb het ook nooit meegemaakt dat die dwangbuis gebruikt is. Ja, het is één keer ge beurd, dat was viereneenhalf jaar ge leden, maar toen was ik net met va kantie'. Het is hem bij zijn terug komst ook niet gerapporteerd: 'Nee, dat is me niet verteid. Waarom ook? Nou ja, het is me misschien wel een keer verteld, maar ik wist het werke lijk niet'. Op de medische hulp in het algemeen en de psychiatrische hulp in het bij zonder in Nieuwersluis valt niets aan te merken, meent de heer Bos. De ka zerne krijgt elke dag bezoek van een huisarts uit Loenen, die vroeger mari- ne-ai;ts is geweest. Elke donderdag morgen houdt de psychiater kolonel A. C. Somers spreekuur in Nieuwer sluis. Wie op een andere dag psychia trische hulp nodig heeft, wordt naar het militair hospitaal aan de Spring weg in Utrecht gebracht Het door de luchtmachtartsen ver spreide gerucht als zou zo iemand tot donderdag moeten wachten, spreekt de heer Bos tegen. Luchtmachtarts Frans Verheij zegt: 'Toen wij in Nieu wersluis waren, is er wel gezegd dat iemand die op vrijdag gek werd, tot donderdag moest wachten. Stemerdink heeft dat ook ontkend. Je weet na tuurlijk niet wat de waarheid is. Die zal wel in het midden liggen'. De vijf artsen zouden ook pas tijdens hun gesprek met de staatssecretaris hebben gehoord dat Nieuwersluis ge moderniseerd zal worden. Overste Bos verwijst eveneens naar verbouwings plannen, als de kleine cellen ter sprake komen. Die plannen, zegt hij, worden gerealiseerd, maar ook de ver slaggever dient te weten hoeveel tijd daarmee gemoeid kan zijn. Pijpsleutel Jaarlijks verdwijnen een 600 militai ren achter de denkbeeldige tralies van Nieuwersluis. De kazerne is berekend op 105 gedetineerden, maar gemiddeld verblijven er zo'n 30 tot 50 mensen, een volgens overste Bos ideale bezet tingsgraad. De gemiddelde verblijfs duur bedraagt slechts vijftien dagen. De image van Nieuwersluis die over ste Bos nastreeft, is waarschijnlijk die van een garage. De zich joviaal voor doende commandant, die zijn betoog graag met Amerikaanse termen en knetterende krachttermen kruidt, en de aan zijn zorgen toevertrouwde mi litairen bij voorkeur als 'knullen' be stempelt, blijkt de gedetineerden te beschouwen als .'auto's' en zijn zestig personeelsleden als 'Bovag-monteurs'. Wat kun je, vraagt hij op de man af, met auto's doen? Zelf het antwoord gevend, zegt hij, dat je die kunt stal len of kunt repareren. Welnu, hij geeft de voorkeur aan reparatie. 'Het moet', verklaart hij nader, 'wel heel gek zijn, als we hier niet ergens een pijpsleutel hebben liggen die op zó'n binnengelopen auto past. We hebben er al een heleboel gehad die hier gammel binnenkwamen en zoemend de poort weer zijn uitgegaan'. Specialistische kennis hoeven zijn 'monteurs' beslist niet te hebben. 'Ik moet', zegt de commandant kort en bondig, 'kerels hebben met manhand ling'. Zelf ten slotte ook niet opgeleid tot gevangenisdirecteur (wat hij na tuurlijk wel is), zegt de heer Bos het 'verschrikkelijk onbelangrijk' te vin den dat zijn 'kerels* niet weten wat nou artikel 310 precies inhoudt, daar mee antwoord gevend op de vraag of hij het niet, laten we zeggen, merk waardig vindt dat slechts in het krijgsbedrijf geschoolden een functie in het gevangeniswezen vervullen. En dan: 'Ik hoef beroepsonderofficieren toch niet te vertellen hoe ze met min deren moeten omgaan?' Van de onderofficieren is ongeveer de helft vrijwillig in Nieuwersluis ko men werken: bij onvrij willige tewerk stelling wordt een wederzijdse proef periode van twee maanden in acht ge nomen. Van het kader is ongeveer tien procent dienstplichtig, omdat het Interieur van een cel voor soldaten en korporaals in een van de oude barakken. aanbod uit de gelederen van de be roepsmilitairen niet groot genoeg is. De personeelsleden vormen volgens hun commandant een uitgelezen gezel schap, waarvan hij niet moe wordt de lof te zingen. Korea-akkoord De sergeant-majoor die zich ten over staan van de academisch gevormde of ficieren zo onheus over Jehova's ge tuigen heeft uitgelaten, noemt hij een van zijn allerbeste onderofficieren, die het, beladen met onderscheidin gen (waaronder het zogenaamde Korea- koord), niet verdient te 'hangen'. De sergeant-majoor, zo verklaart over ste Bos de opmerkelijke misstap (die hij niet ontkent en waarover hij zijn ondergeschikte duchtig onderhouden heeft), is tot zijn uitspraak gekomen, nadat hij door de jonge officieren 'ge pest' was. Bovendien, zo weet de ho^r Bos, is de uitlating uit z'n verband gerukt, net v&ls. licht hij toe. Jeho va's getuigen dat altijd met bijbeltek sten doen. Met lede ogen moet luitenant-kolonel Bos aanzien dat er nog steeds lieden zijn die zich beijveren Nieuwersluis, hoe 'open' ook, een slechte naam te bezorgen. Hij vindt dat 'triest en jam mer*: ,lWe verdienen het niet dat we steeds maar weer een haal over de neus krijgen. We zijn hier alleen maar bezig de jongelui recht de poort uit te krijgen'. Maar ontmoedigd is de commandant van Nieuwersluis niet. In mei volgend jaar, als hij 55 is. gaat hij tot zijn leedwezen met pensioen. Voordat het zover is. hoopt hij nog heel wat al dan niet academisch gevormde officie ren in d. k" ne te ontvangen. Zijn agenda r end. kondigt hij mon ter ?"n. januari komt er weer ee> rfij gaat gewoon door met h eigen zeggen, 'verkopen' van luis. Alleen zullen de bezoe- k-.s bij de rondleiding een andere gids meekrijgen. Jac Lelsz 'Ik ben geschokt dat de na de oorlog herbouwde Euse- reeds na enige jaren rnstige constructieve ge- vertoont als weergege- het rapport van het ar- Cramer, Rie- en Gedtihelp., Dat minister Van Doorn aan de kerkvoogdij van ormde gemeente te Arn- ontvangst van het rap- ïmersma over de bij een aan het licht getre- ireken van de trotse Eu- tel wordt voorlopig geraamd ïiijoen gulden. Arnhem zelf, it bijzonder de kerkvoogdij ïervormde gemeente, is niet an de minister geschokt door iteit, die de Eusebius trof en hieraan verbonden gevolgen, nu bijna een jaar geleden dat de gewelven van de Eusebius een, een stuk sierrichel, in de iel en daar beschadigingen aan- Inmiddels weet men dat het een kleinigheid ging, relatief een, maar dat er een reeks van jmingen geconstateerd is, die gebreide ingreep nodig maakt, ;e opnieuw miljoenen gemoeid [fijn, en tevens jaren, sebius was een van de zwaarst oorlogsschade getroffen kerken ederland. Speciaal in het Gel- fi'vierengebied zijn vele histori- ;rken kapotgeschoten, vooral in bér 1944 en dc daarop volgende en tot aan de bevrijding. Tien- kerken zijn intussen gerestau- Enkele van de bekendste zijn sebius te Arnhem, de Sint Ste- Nijmegen, de Lebuinus te De- de Martinus te Doesburg en lera te Rhenen. Buiten dit ge- y-, i de Laurens te Rotterdam een liii meest opvallende wis Eusebius is een laat-gothi- cerk, waarvan dc bouw in 1452 Twintig jaar heeft na 1945 het i geduurd, inclusief dat van de negentig meter hoge toren, een van de markantste van Nederland, steeds weer een boeiend schouwspel, oprij zend op een steenworp afstand van de Rijn. In het fotoboek 'Arnhem' zegt Jan H. de Groot ervan: 'De Eusebius- kerk werd een voorbeeld van late go- thiek, verrijkt met een veelheid en verscheidenheid van speels beeld houwwerk. Pinakels, spitsboognissen, versierde daklijsten, waterspuwers en ruiters op de schoorbogen geven iets luchthartigs aan het exterieur. Ook het interieur vertoont een verfijnde pracht. Binnen vindt men een variatie van net-, ster- en vismotieven. Aan de boogfriezen, onder de vensters van lichtbeuken en nonnengang, aan kapi telen en pilaren, bij de raakpunten van ribben en bogen, ziet men talrij ke geestige kopjes. Gebeeldhouwde voorstellingen van mensen, dieren, bijbelse gestalten, bladmotieven en soms frivole verbeeldingen van fanta sieën van vroegere en latere kunste naars. Veel van de oorspronkelijke versierin gen zijn uit de ruïne gered. Een acht tal beeldhouwers hebben de vernitig- d eornamenten vervangen. Met be houd van eigen inzicht en kunnen sloot ieder aan bij het beeldhouwwerk van de laal-middeleeuwse collega's. De toren is halverwege de derde geleding voorzien van aan de eigen tijd ont leende figuren, genomen uit de Walt Disney-serie. Daar tussen-in prijkt de kop van een Arnhems predikant, die destijds in "de krant krachtig maar vergeefs heeft geprotesteerd tegen de ze naar zijn smaak niet gepaste op smuk. Een van de vermaardste bezienswaar digheden, die uit het puin werden ge red, is de renaissance-graftombe van Hertog Karei van Gelrc, een kunst werk uit 1540. De hertog ligt in al bast in volle wapenrusting de han den gevouwen, een gebruind' mutsje op het hoofd, de helm ernaast. De Eusebius heeft twee orgels. Een klein koororgel, in 1961 gebouwd door Van Vulpen te Utrecht en geschenk van de .Stichting Wederopbouw Arn hem. Een groot orgel is afkomstig uit de voormalige Hersteld Evangelisch Lutherse Kerk aan dc Kloveniersburg wal te Amsterdam. Het dateert van 1796 en is gebouwd door Strümhler. In Amsterdam was het het orgel van onder meer Jan Zwart. In Arnhem wordt het bespeeld door Johan van Dommele. Het vormde het centrale punt in de tweejaarlijkse internatio nale orgeldagen voor organisten uit de Rijnstreek. Dit jaar kunnen die da gen niet doorgaan als gevolg van de Enkele banken werden vernield toen begin vorig j aar een steen een sierrichel in de Eusebius te Arn hem naar beneden kwam. Aanleiding voor een deskundig onderzoek, dat re sulteerde in een schokkend rapport over de toestand van de van oorlogs schade gerestaureerde kerk. Op de fo to verder de heer J. W. van den Oe ver, hoofd kerkelijk bureau van de Hervormde Gemeente in de Gelderse hoofdstad. De tijgerkooi, die in de Eusebius moest worden gebouwd om het orgel veilig te kunnen bereiken. ramp, die de kerk heeft getroffen. Wel blijft het in gebruik bij het Ste delijk Conservatorium. Om het te be reiken, moet men veiligheidshalve echter door een soort tijgerkooi. De twee orgels lopen geen gevaar. Boeyinga Architect bij de restauratie, of gedeel telijke herbouw, van de Eusebius was de inmiddels overleden B. T. Boeyinga. Een man, die een twaalftal kerken heeft gebouwd en er ook verschillen de restaureerde. Hij verwierf bekend heid door zi.in in het licht gegeven studie 'Kerkbouw voor den Protes- tantschen Eeredienst* en de, naar de hierin ontwikkelde ideeën, gebouwde kerk aan de Kloppersingel te Haar lem. Boeyinga was een man, die eerst enige jaren als timmerman heeft ge werkt Hij bezat wat men noemt het befaamde timmermansoog. Uit de tim merman groeide door hard studeren, liefde voor het ambacht en inventivi teit een bekwaam architect. Berlage was een van zijn leermeesters en Ed Cuypers een van zijn patroons. Hij is later onder meer docent kerkbouw van de Vereeniging voor Voortgezet en Hooger Bouwkunst Onderricht te Utrecht geweest. De hervormde ge meente :n Arnhem heeft niet de be hoefte naar hem een beschuldigende vjnger uit te steken. Overigens schij nen tijdens de restauratie de opvattin gen van de erbij betrokken deskundi gen nogal eens diepgaand van elkaar verschild te hebben. Een situatie die zich bij dergelijke moeilijke karweien meer voordoet. luitenant-kolonel A. D. Bos in 1967 commandant t an het Depot voor discipline in Niemver- werd, besloot hij de 'toko' maar eens 'open te gooien'. Het was ook hera niet ontgaan dat Ie militaire strafinrichting tal van, veelal op gedempte toon vertelde, sinistere verhalen de deden. Het moest, vond de nieuwe commandant, afgelopen zijn met die geheimzinnigheid; zijn bewind zou Nieuwersluis, zoals de gevangenis in de wandeling wordt genoemd, een be- jimage' krijgen irtastende aanpak van de infan- Tficier Bos leidde ertoe dat be- jaar heel Nederland te horen IC dat er in de Koning-Willem-III- e, waarin het Depot voor disci- ïnsp Sehuisvest is> 'middeleeuwse 01(iden' heersen. schuldiging werd geuit in een vijf dienstplichtige luchtmacht- ondertekende brief aan de mi- van defensie. Het vijftal maak- uit van een groep van onge- jftig academisch gevormde offi- gelegd op de luchtmachtbasis ijen, die vorig jaar op 23 no- een bezoek bracht aan Nieu- s. Zulke excursies worden ge- gehouden, opdat in de krijgs- zoals commandant Bos zeven eleden beoogde, een correctie 'Ik orden aangebracht op het on- 'Ilee beeld dat (nog steeds) van itaire gevangenis bestaat, derhavige groep toonde zich na ichtiging van penitentiaire on- len nogal ontsteld. Volgens een e vijf artsen, Frans Verheij. ian de kritiek ook lucht gege- een discussie waaraan door Bos werd deelgenomen. De [os, daarentegen, laat het voor- alsof hij pas kennis kreeg van L:ijn bezoekers levende grieven, ichtbaarheid aan de brief was Verongelijkt en verontwaar- lagt hij zich af. waarom de he niet even met hem in verbin- ibben gesteld. brief werd tijdens de gedach- ding in elk geval niet gerept, wenselijkheid van die brief de luchtmachtartsen de me- i hun geleerde collega's; de irheid van de bezoekers achtte st de aandacht van de minister ken. Dat slechts de vijf artsen ief ondertekenden, is volgens Verheij te wijten aan overplaat- waardoor de collega's moeilijk thuisi konden worden. iddeleeuwse toestanden' waar in de brief sprake is, hebben be- 'S op de behuizing van de ge- 1, die het voor een deel met 'ine cellen moeten doen, en op Luitenant-kolonel A. D. Bos. de houding van sommige 'bewakers'. Een onderofficier had tijdens de rondleiding van de bezoekers gezegd: 'Jehova's getuigen moeten ze allemaal op een rijtje zetten en een kogel door de kop jagen'. Het Depot voor disci pline heeft al heel wat Jehova's getui gen binnen zijn muren gehad, omdat ze om godsdienstige redenen dienst weigeren. Staatssecretaris Stemerdink zegde de briefschrijvers tijdens een onderhoud een onderzoek naar de vermeende wantoestanden in Nieuwersluis toe, hoewel hij op voorhand liet weten dat het naar zijn mening in de strafin richting minder middeleeuws toegaat dan in de brief wordt gesuggereerd. Onderscheid De in de vorige eeuw verrezen Ko- ning-Willem-III-kazerne bestaat uit een paar aan de oever van de Utrecht se Vecht gelegen gebouwen. In drie daarvan, barakken genoemd, zijn de gedetineerden ondergebracht Oor spronkelijk kende de kazerne twee van die barakken; in 1961 is er een bijgebouwd. De cellen in dit laatste onderkomen zijn wat ruimer dan de benauwend kleine hokjes die in de andere gebouwen als cel dienst doen. Behalve de langgestraften, dat wil zeggen: degenen die minimaal zes we ken en maximaal zes maanden moeten opknappen, worden in de modernste barak de gestrafte onderofficieren en officieren gehuisvest. Aan onderscheid in rang en stand wordt ook in Nieuwersluis streng de hand gehouden. De officieren onder gaan hun straf (in theorie, althans) praktisch cellulair, de onderofficieren beoefenen een uur per dag spoït en worden verder onledig gehouden met administratief werk, en de soldaten en korporaals worden onderworpen aan een programma dat in veel licha melijke oefening voorziet: behalve veelvuldig gepoetst en schoongemaakt - wordt er gezwommen, geroeid en ge marcheerd ('vijftien kilometer, dat was twintig, maar dat halen ze amper meer' tekent overste Bos daarbij aan). Onderscheid is er ook in huisvesting. De officiersverblijven mogen in verge lijking met de soldatencellen riant worden genoemd: ze bevatten niet al leen een wastafel, maar ook een bu reau. waaraan het rustig werken moet zijn. Kapitein J. F. Schreuders, plaats vervangend commandant, wijst er daarbij op dat de gestrafte officieren niet alleen de nacht, maar ook een groot deel van de dag op zo'n kamer doorbrengen, terwijl de soldaten al leen 's nachts in cel verblijven. In een in 1971 verschenen rapport over Nieuwersluis van de Vereniging van diénstplichtige militairen Leo Kleyn

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17