Nieuwste idee: 'lekke' dam in de Oosterschelde dichtbij m fj pmmeritaar Waterstaat zou milieubeschermers tegemoet willen komen Icons bandje _Jechte vriendjes Biologen lijken ermee ingenomen 'Nucleaire centra behoorlijk beveiligd' het weer Stormdepressies weerrapporten de hoop van iederen vader panda dossier visite /I JW IK-WliHfIWr DONDBRUVG 17 J AM1A1KI 197-1 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 vorig jaar bleek, dat een van de Watergatebandjes gedurende acht- minutcn een zoemtoon in plaats ^sproken woord liet horen, gaf 'rsoonlijke secretaresse van Nixpn f een bedenkelijke verklaring vobr. jnkelijk, al was het alleen maar at ze de indruk wekte, dat de pre- it van het machtigste land ter wc- jzich dagelijks liet assisteren door me die niet alleen twee linker- i had, maar ook nog twee lin- Jeten. Bij het overtikken van het Ije gestoord door een telefoontje, Tzij immers, in plaats van de bandr Jder stil te zetten, per ongeluk E de hand de opnameknop ingc- l en eveneens per ongeluk minu- tag haar voet op het pedaal ge- Icommissie van zes experts heeft die verklaring niets heel gelaten, bevindingen komen hierop neer, vijf en misschien wel negen een van het bandje afzonderlijk wist en weer opgenomen zijn. De -H dat dit per abuis i sgebcurd, is, satzichtig gezegd, buitengewoon ge- c Het vermoeden dringt zich dan op, dat president Nixon willens 5]jjpetens informatie heeft verdonke- >tw and, die belastend voor hem was. eui bandje in kwestie bevatte de gave van een gesprek dat op 20 1972 drie dagen na de inbraak Watergate werd gevoerd door exlbn en zijn stafchef Haldeman. moet wel blindelings in dc vol te rechtschapenheid van Nixon ven om geen oog te hebben voor ïogelijkheid, dat het bandje in zijn pronkelijke staat het bewijs lever- idat Nixon meer van die inbraak dan hij tot dusver heeft willen even. -y bewijs is. als het bestond.' dan nu de tekst op het bandje verdwenen, misschien nog wel onweerlegbaar C worden vastgesteld, is, dat het Ije opzettelijk moet zijn uitgewist. r of Nixon zich daardoor uit het zal laten slaan, is een tweede. Hij t het laatste jaar getoond, bijzon- bedreven te zijn in het verstrekken onschuldige verklaringen voor be nde situaties een taktick die mmf de columnist Joseph Kraft deze treffend werd weergegeven met ormule 'Ik heb het gedaan, maar land kan bewijzen, dat het een aad was'. e voorbeelden. Nixon wordt ervan :ht. anti-trustprocessen tegen het *;it htige concern ITT te hebben verij- omdat dit had aangeboden, de reri van zijn partij te spekken. Nixons TB ie komt hierop neer, dat hij beide niet ontkent, maar het verband wel. Hij zou alleen maar iri j^2zaak-ITT hebben ingegrepen,. om foorkomen, dat zijn anti-trust-be- werd uitgevoerd. Tweede |g gibeeld: Nixon wordt ervan be rst» ldigd, de melkprijs te hebben ver- in ruil voor politieke subsidies de melkproducenten. Wederom na hent hij de feiten niet, maar wel verband ertussen. Hij zou alleen r aan de melkprijs hebben geöok- .00 omdat het Congres hem daartoe trit nS- s-gedrag lijkt verdacht veel op dat een man die gewapend een bank innengedrongen, maar later aan de tie meedeelt, dat hij alleen maar loketbedienden aan het schrikken e maken, en die vervolgens de ivezigheid van stapels bankbiljetten z zijn jaszakken verklaart met een rijzing naar een recente erfenis. man kan heel misschien gelijk ben, maar hij kan geen burgemees- zijn, of minister, of president, ^tde zaak van het-uitgewiste bandje oodeze tactiek overigens nauwelijks >asbaar meer. En als Nixon het probeert, zou het ons sterk ver- :h0° en, wanneer het Amerikaanse volk ty. i daardoor liet afhouden van de .15 rtuiging, dat het geregeerd wordt Fr r een criminele president. Warren Harding, president van Verenigde Staten van 1920 tot [3, zou vader Harding al het hoofd lud hebben. 'Het is maar goed Warren geen meisje is. Hij kan :lijk nooit 'nee' zeggen', dergelijks zou men nu ook kun- denken over WD-senator Polak, man die als minister van justitie in eerste en tweede kabinet-Biesheu- L9 mede zijn handtekening zette on- het aan .de kamers gestuurde ont- p voor een anti-Veronica-wetje en als senator zich bekreunt dat die fde indieners indertijd geen over- ïgstijd hebben voorzien om Veroni- kans te geven uit te groeien tot een ite idealistische omroep zonder nmerciële vlek of rimpel een Drtrekker voor de werkende jonge- nog wel, zoals Veronica's Rob wét kan zeggen zonder in schaterla- Nieen uit te barsten. lak kan kennelijk geen 'nee' zeggen. door Jan Brokken MIDDELBURG Of Rit plan het ei van Columbus is, moeten we nog maar even afwachten. De jongste oplossing van de Oosterachel- de-kwestie ziet er in ieder geval leuk uit. Een poreuze dam wanit zo ziet die oplossing eruit is immers geen alledaags bouw werk van waterstaatsingenieurs, die dijken liever .met veel zand en een dikke laag asfalt afschermen. Maar om de milieubeschermers tegemoet te komen, willen die waterstaatsmensen best htm gedach ten eens laten gaan over zo'n lekke dam in de Oosterschelde, een idee dat overigens nu al de nodige kritiek heeft gekregen. Even de voorgeschiedenis: de Ooster schelde zou volgens het Deltaplan met een zeer brede, zeven kilometer lange dam afgesloten worden. Met name van de milieubeschermers en de visserij- organisaties is tegen dit plan de laat ste jaren steeds meer verzet gerezen. Tijdens de verkiezingscampagne van vorig jaar hebben heel wat politici zich in Zeeland laten verleiden tot krasse uitspraken over de Oosterschel de. De linkse drie zetten zelfs in hun programma, 'dat de afsluiting van de Oosterschelde nog maar eens diep gaand in studie moest worden geno men. en dat de werken aan de dam voorlopig stopgezet dienen te worden'. Toen PPR, PvdA en D'66 in de rege ring kwamen, gingen de werken aan de Oosterscheldedam gewoon door, maar er kwam wel een commissie Klaassesz, die het afsluiten, van deze Zeeuwse zeearm nog eens is gaan be studeren. De commissie pakte het werk zeer grondig aan. In Middelburg werden een aantal hoorzittingen ge houden, waar zowel milieuorganisa ties, als waterstaatkundigen hun woordje konden doen. Veel vragen De commissie bestudeerde ook tal van rapporten,, die de afgelopen jaren over de afsluiting zijn verschenen. Die hoorzittingen, en die rapporten riepen vragen op, vragen vooral aan Rijkswaterstaat. Deze dienst kreeg on der andere de vraag te beantwoorden: Is het technisch mogelijk een poreuze dam te bouwen, waardoor de getijen werking in de Oosterschelde niet ver loren zal gaan en ook zout water het meer kan blijven binnenstromen. Hoe deze vraag naar buiten is geko men, valt moeilijk te achterhalen. Op het ogdnblik wordt in ieder geval in Zeeland gesproken van een nieuw plan, dat van waterstaatzijde afkom stig is, en waar biologen nogal mee ingenomen 7,ijn. Er bestaat echter geen plan. Wat overblijft is, dat de ingenieurs en de biologen nu einde lijk een ideetje hebben gevonden (of misschienis het uit de lucht komen vallen), dat hen beiden aanspreekt. En dat is op zichzelf al een heel gun stig teken, want in het verleden ston den deze beide groepen nogal vijandig tegenover elkaar. Hoofdingenieur F. Spaargaren van de Deltadienst de man die de leiding heeft van het Oostèrschelde-project wijst er wel op, dat 'van dit plan nog geeii studie is gemaakt. Wij, Rijkswa terstaat, hebben alleen enkele vragen van de commissie Klassesz beant woord. De commisie brengt over een paar weken een rapport uit, waarin verschillende mogelijkheden worden gegeven voor de oplossing van de Oos- terschelde-kwestie. De minister zal daaruit een keuze doen, en het parle ment moet het met die keuze eens zijn. Daarna zal Rijkswaterstaat tot studie overgaan'. Dat het poreuze- dammenpian bestudeerd- zal worden, is niet onmogelijk, want het plan gooit hoge ogen bij zowel de commis sie Klaassesz als bij de biologen. Voordelen Ir. Spaargaren hierover: 'Of het een aantrekkelijke oplossing is. is een vraag die de biologen moeten beant woorden'. Waterstaatkundig lijkt het plan voordelen te hebben. Tussen de werk-eilanden, die op het ogenblik ge bouwd worden zullen, volgens het plan, zeer grote en zware betonblok ken gelegd worden. Door de openin gen tussen de blokken kan zout water de Oosterschelde binnenlopen, en. wellicht kunnen ook vissen naar bin nenglippen. De getijdenwerking zal wel afnemen, maar Rijkswaterstaat kan de dam zo construeren, dat er nog altijd één me ter verschil tussen eb en vloed zal blijven, een niveau dat de biologen verantwoord vinden en de ingenieurs, uitgaande van berekeningen, met stormvloed van 1953 als voorbeeld, eveneens aanvaarden. Voor Rijkswa terstaat telt als groot voordeel, dat rustig doorgegaan kan worden met het werk, en dat alle investeringen, die tot nu toe in de aanleg van de Oosterscheldedam gedaan zijn een slordige 200 miljoen gulden geen weggegooid geld zijn Of achter die Oosterscheldedam nog een aantal kleinere dijken komen, die de vroegere zearm in een zout- en een zoetwater deel opsplitsen, valt nu nog niet te zeggen. Daar denkt men bij Rijkswaterstaat wèl over. Waardevol Dr. S. Parma, bioloog, verbonden aan het Delta Instituut voor Hydro-biolo- gisch Onderzoek in Yerseke, zegt dat 'een open Oosterschelde, met verhoog de dijken, biologosch nog altijd de beste oplossing is. Het plan van een poreuze dam staat op ons verlanglijst je echter pal achter deze oplossing. Het plan of het idee is natuur wetenschappelijk gezien zeker waarde vol. 'De rijkdom aan verschillende soorten planten en dieren zal er niet catastrofaal op achteruit gaan. Dit al ternatief gooit dan ook bij ons hoge ogen'. Dat wil niet zeggen, dat het plan geen bezwaren kent. Wanneer er achter de dam inderdaad nog een aan tal dijken komen in de Oosterschelde, dan zal de oesters- en mosselencul tuur zeker in zijn geheel verloren gaan. Daar komt, aldus de heer Parma, een technisch probleem bij: het zal moei lijk worden om de openingen tussen die betonblokken schoon te houden. Talloze schelpdieren zullen er zich op gaan afzetten en de openingen drei gen daardoor snel verstopt te zullen raken. Spreekverbod Over de in- en uitlaat van vissen in de Oosterschelde door de gaten van de dam durft de heer Parma niet te veel te zeggen. Het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek in IJmui- De dam in het Veerse Meer ligt onder een dikke laag zand en asfalt. Zal de dam in de Oosterschelde een poreuze zijn? schelde-kwestie, waarmee Rijkswater staat, milieubeschermers, actiegroe pen, visserij-organisaties en gemeen ten in het desbetreffende gebied van harte eens zijn. Het advies van de commissie Klassesz wordt dan ook met meer dan normale spanning tege moet gezien. De heer Lockefeer:'Het advies kan een opbeurende- of een harde klap zijn'. Van een verslaggever DEN HAAG Volgens minister Lub bers (economische zaken) zijn zowel voor het reactor centrum Nederland te Petten als voor de Borsele centrale de nodige veiligheidsmaatregelen ge troffen tegen diefstal en sabotage. In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Terlouw (D'66) heeft hij meegedeeld dat het uiteraard niet mo gelijk is de feitelijk getroffen maatre gelen publiek te maken. Wel zegt hij bereid te zijn desgevraagd een ver trouwelijke bspreking te willen arran geren tussen geïnteresseerde Kamerle den en vertegenwoordigers van de ter zake bevoegde autoriteiten over de as pecten van deze beveiliging. den kan daarover ook geen commen taar geven, omdat de directeur van de RIVO in de commissie Klaassesz zit, en hij (prof. Korringa) zijn medewer kers een spreekverbod heeft opgelegd. Wij moeten dus afgaan op de opmer king van ir. Spaargaren, die zegt: 'De kinderkamerfunctie (in de Ooster schelde brengen zeer vele soorten Noordzeevis hun kleutertijd door, red.) van deze zearm zal ook met het nieuwe plan geheel verloren gaan'. En dat maakt het lekke-dammenplan een stuk minder aantrekkelijk voor de milieubeschermers en de visserij or ganisaties. Voorzitter A. L. S. Locke feer van de Vereniging Zeeuwse Vis serij Belangen (Zevibel) is dan ook vierkant tegenstander van een derge lijk plan. De enige oplossing van het Oosterschelde-probleem is volgens hem 'de Oosterschelde open te hou den en de dijken op deltahoogte bren gen. Met een beetje goede wil en een degelijke aanpak is dat plan in een jaar of tien te realiseren'. De actie groepen zullen -het wel van harte eens zijn met de heer Lockefeer. Het plan voor een poreuze dam levert ook uit andere kringen kritiek op, omdat over een dergelijke dam geen verkeersweg kan lopen. Waarmee maar weer al te duidelijk naar voren komt, dat het niet eenvoudig is een oplossing te vinden voor de Ooster- kon het niet toen Biesheuvel hem seg het anti-Veronica-wetje in te :nen en hij kon geen 'nee' zeggen, :n de grote VVD-baas Van Riel vroeg om nu in dc senaat eens sd [ker tegen dat wetje te gaan schop- le^n cn te gaan schimpen op dc 'law- n ei d-order'-mentaliteit van dc indieners youtn de wet. in merkwaardig geval. Wat kunnen bevoegde waarnemers op de pu- ;wai icke tribune anders doen dan Carel 'lak te waarschuwen tegen de in- ocd van slechte vriendjes? Van onze weerkundige medewerker Na een tijdje betrekkelijke rust is er eindelijk weer eens een stormdepres- sie van de oceaan naar de Noordzee doorgebroken. Aan de achterzijde er van zal het vandaag bij een aanvan kelijk nog stormachtige noordwestelij ke wind wat kouder zijn dan gisteren met maximumtemperaturen van 6 tot 8 graden Celsius. Er valt hier en daar een bui, maar we mogen ook rekenen op flinke opklaringen. Ten noorden van de depressiekern, toen deze over de Ierse zee lag, heeft het gisteren op de Hebriden gesneeuwd. Om één uur 's middags meldde Tiree één centime ter sneeuw bij 0 graden Celsius. De grote onstabiliteit leidde in Du blin en Aberdeen tot onweer. Veel frappanter nog was de sterke wind stoot die het vliegveld Manston bij de Engelse zuidoostkust gisteravond meldde: 164 km per uur. Terwijl voor de depressie in de ochtend luchtdruk dalingen van 10 tot 12 millibar in drie uur tijd voorkwamen (o.a. in Manchester) kwamen gisteravond in Ïeheel Ierland en tot over West-Enge- ind luchtdrukstijgingen van 10 tot 15 millibar voor. Het vliegveld Shannon spande de kroon met ruim 16 millibar in drie uur. De zeer sterke stijging van de luchtdruk is een aanwijzing voor het verder voortduren van het verander lijke weertype. Grote onrust dus Het weerschip J. ten westen van Ier land meldde gisteravond alioeer een nieuwe zuidwesterstorm. Schepen in een nog wat meer zuidwestelijke posi tie gaven al windsnelheden van 9 a 10 Beaufort. De rug van hoge druk op de oceaan zal de buiigheid, zo die er vandaag al mag zijn, sterk de kop indrukken. Over hél geheel gezien blijft de temperatuur de komende da gen overwegend boven normaal door voortgezette luchtaanvoer van de oce aan. Ten leesten van Ierland, in de buurt van het weerschip J, consta teerde een vliegtuig gistermiddag bui- Weersgesteldheid van gisteravond, ma- ximum-temperaturen van gisteren en neerslag van 07.00—19.00 uur. Amsterdam licht bew 11 2 De Bilt zwaar bew 11 4 Deelen regen 12 2 Eelde regen 10 6 Eindhoven licht bew 13 4 Den Helder onbewolkt 10 3 Luchth. Rtd- licht bew 12 4 Twente regenbui 12 6 Vlissingen regenbui 11 4 Zd. Limburg regen 13 3 Athen e onbewolkt 7 0 Berlijn regen 7 0.1 Bordeaux zwaar bew 16 2 Frankfort motregen 12 0.4 Genève zwaar bew 14 0 Innsbrück half bew 10 0 Kopenhagen geheel bew 6 0 Lissabon zwaar bew 17 0 Locarno mist 3 0 Londen regenbui 11 5 Madrid zwaar bew 13 0 Malaga onbewolkt 19 0 Mallorca onbewolkt 17 0 München mist 12 1 Nice geheel bew 12 0 parijs regen 14 1 Rome mist 14 0 Stockholm onbewolkt 3 0.6 Wenen ijzel 0 0.1 Zürich zwaar bew 14 0 Las Palmas licht bew 20 0 enwotken met toppen op 9000 meter hoogte. Uit Amerika kwam het be richt binnen over een zonnevlam, waargenomen vier minuten voor mid dernacht op 15 januari. Positie op het zonne-oppervlak 10 graden noord, 86 graden west. Onze medewerker in het Friese Arum nam gisteren in de voor avond met een prismakijker voor de tweede achtereenvolgende dag de ko meet Kohoutek waar dankzij overko mende opklaringen. De weerkundigen in Londen verwach ten dat deze hele januarimaand sterk variabel zal blijven met overheersend westelijke weertypen, soms beïnvloed dóór een hogedrukgebied. De gemid delde maandtemperaluur zal ongeveer eüSUM SNEEUW OPKLARINGEN MIST REGEN HA OEI BEWOLKING 4 9 MAKTE HP. 4 MIN. TEMP. M WINORICHTING normaal worden. De algemene circula tie in december 1973 leek op die in de decembers 1886, 1893, 1901, 1904 en 1957, jaren met een overwegend slap pe of normale winter. onder redactie van bes smil Hoewel niemand precies schijnt te kunnen vertellen of we nou in een echte energiecrisis verzeild zijn ge raakt of dat we alleen maar moe ten doen alsof, zijn we wel ver plicht er rekening mee te houden, al was het alleen maar doordat de prijzen in sneltreinvaart omhoog gaan. Nu is het hier gelukkig nog niet zover als in een stuk of wat landen, waar uitgaansgelegenheden eerder dicht en de t.v. vroeger uit moeten om energie te sparen (al mogen we niet te vroeg juichen, want je weet maar nooit in deze onzekere tijden). In Engeland, Ita lië en India zijn behalve de prij zen.ook al waarschuwende vingers omhoog gegaan, want wat doet het volk aU er niets meer te beleven valt? Het gaat vroeg naar bed. En dat mag eigenlijk ook niet, want dan loopt het met de kindertjes uit de hand. Nieuwe geboortegol ven dus volgens de profeten in die landen. Hun redenering volgend, hoeven we hier niet batig te. zijn, zolang alles tot de normale slui tingstijd aan de gang blijft. Maar om op alles voorbereid te zijn, ci teren we voor de zekerheid alvast enkele vergeelde 'wenken voor zui- gelingverpleging', een in 1913 ver schenen bewerking van een Duits boekje. De moeders kunnen blijkens het voorwoord uit dit boekje leren, wat ze door 'eens tot in de klein ste bijzonderheden doorgevoerde hygiënische behandeling van het kind, bestaande uit louter kleinig heden die men spoedig aanleert' kunnen bereiken: 'een sterk jong Nederland, de wensch van iedere moeder, de hoop van iederen va der, de belofte voor eene schoone toekomst van ons klein vaderland, opdat het groot zij in alles waarin een klein volk kan uitblinken, in de werken des vredes en der barm hartigheid'. 'Kleine Moedertjes' kunnen er uit opsteken, 'hoe qe uw kleine zusjes en broertjes moet verzorgen als Moeder niet te huis is'. Het met echte fotografieën ver luchte boekje bestaat uit dit soort leerzame vragen en antwoorden: Wat moeten wij het eerst, doen? Zindelijkheid beoefenen.' Zij is de kern der zuigeling-verpleging. Hoe maakt men bacteriën onscha delijk? Door ze te dooden of door ze te verwijderen met kokend wa ter. Wanneer en hoe kleeden wij een zuigeling uit? Als hij moe of nat is. Wordt het kindje el- ken keer gewasschen als het ver droogd wordt? Gewoonlijk wascht men het alleen als het zich bevuild heeft. Welke zijn de bekendste kinderpoeders? Talk- of stuif poe der. Minder goed zijn aardappel meel of rijstemeel Hoe reinigen wij een kind? Door het te baden Wat doet men als de moeder melk niet toereikend is? Dan mag de moeder het kind niet van de borst nemen, doch moet zij den dokter raadplegen. Mogen u?ij het kind om het zoet te houden een dat geven? Het is beter, als een kind daar van den beginnen af niet aan gewend wordt. Kinde ren, die geregeld gevoed en ver droogd worden, huilen niet. Wat kunnen wij doen als een klein kindje ziek is? Gij zelf niets. Mogen wij in 't algemeen een kind kussen? Neen, dat is in de zuigeling-verpleging eene groote fout; en vooral nooit op den mond Behalve anekdotes over bijgeloof, overvoeding, fopspenen en nog meer staan er ook algemene advie zen in. Voor volwassenen: 'De goedkoopste en beste wapens in den strijd tegen de zuigelingen sterfte zijn: zindelijkheid, licht, lucht, lust en liefde voor de zaak'. Voor de 'Kleine Moedertjes' zijn De panda's van Zuid-West-China worden volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek met uitroeiing bedreigd. Het is volgens die krant al zo erg, dat de Chinese autoritei ten het provinciebestuur van Setsj- vvan opgedragen hebben een drieja renplan op te zetten om de zeldza me dieren in die streek, inclusief de panda's, op alle mogelijke ma nieren te beschermen. Sinds president Nixon bij zijn be zoek aan China twee panda's ca deau kreeg, is het zwart-witte beertje tot symbool verheven. Die rentuinen in het westelijke deel van de wereld volgen de ontwikke ling van de 'Amerikaanse' panda's sindsdien met argusogen. Ze zijn er vooral benieuwd naar of de die ren zich in gevangenschap voort planten. Dat is tot nog toe alleen in China zelf bereikt de raadgevingen verwerkt in een achttien coupletten lang gedicht, bijvoorbeeld: 'Heeft hij dan 's mor gens 't slaapje uit zoo baadt hem fluks, den kleinen guit 2ijn neusje, oortjes, oogjes braaf houdt die vooral recht schoon en gaaf'. Het boekje besluit met een motto voor kleine en grote moeders: 'Een goed geschoolde troepenmacht, die breekt alleen des vijands kracht'. Na 'dossier 1' (martelingen In Por tugal) heeft Tulipa Vermelha, de Nederlands-Portugese werkgroep die zich bezighoudt met o.a. steun aan politieke gevangenen in dat land, met de hier wonende Portu gezen en met voorlichting in de vorm van het Portugal Bulletin, 'dossie- 2' uitgegeven. Een gesten cild blad, in z'n geheel gewijd aan de situatie van de werkende vrouw in Portugal. Die vrouw is, aldus het dossier, 'slachtoffer van een verregaande uitbuiting en van een waanzinnige discriminatie'. Een vrouw verdient soms maar de helft van wat een man voor hetzelfde werk krijgt en ook dat is geen vetpot. Een textielfabriek geeft zijn arbeidster, al in geen jaren loonsverhoging meer. Alleen wie nog nooit verzuimd heeft en een vastgesteld aantal premies door een hoge extra produktie heeft ge haald, krijgt er een schijntje bij. Een doelmatig veiligheidssysteem ontbreekt, waardoor vrouwen met opengescheurde handen, afgesne den vingers of afgerukte armen geen uitzondering zijn. Velen van hen kunnen daarna niet meer wer ken en ontvangen geen enkele steun of schadevergoeding. Door de vuile lucht in de fabriek zijn er miskramen en misgeboorten voor gevallen. Infecties aan de luchtwe gen komen veelvuldig voor. Tegen deze en andere kwalijke toe standen beginnen de werkende vrouwen langzamerhand in opstand te komen. Wie er meer over wil lezen, kan op postgiro 2465235 van de penningmeester van Tulipa Ver melha, Amsterdam, twee gulden storten met vermelding 'dossier 2'. Ook dossier 1 is (voor 1,60) nog verkrijgbaar, evenals de-briefkaart Amnistia, waarmee geprotesteerd kan worden tegen het lot van de politieke gevangenen ln Portugal. De briefkaarten kosten twee gul den de tien Het Britse koningspaar gaat in juli op visite op het landgoed Strat- field Saye in Berkshire, waar de hertog van Wellington met zijn fa milie woont. Hij is de vader van de 22-jarige Jane Wellesley - die zich vanwege vaders titel 'lady' mag laten noemen - een harts vriendin van prins Charles. Na tuurlijk wordt dan direct officieel ontkend dat het bezoek aan Jane's ouders iets te maken heeft met die vriendschap, hoewel Charles de vo rige maand met Jane en haar fami lie in het Spaanse buitenhuisje van de hertog heeft gelogeerd en Jane oud en nieuw in de konink lijke huiselijke kring vierde. Om de ontkenning van een eventuele verloving kracht bij te zetten, Is er gelukkig tezelfdertijd een tentoon stelling over de jacht en de wild stand op Stratfield Saye achter de hand, waar koningin Elisabeth en prins Philip officieel een kijkje gaan nemen. Overigens maakt het telexbericht abusievelijk melding van de vriendschap tussen Lady Jane en prins Philip, waar niets serieus achter gezocht moet wor den en dat zijn we wel geneigd te geloven. Zaag-precisic

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7