loycotter moet ilsnog- betalen Kabinet beperkt uitgaven BOVAG 1100 vivo-winkels in de buurt reik ons de hand betaal onze leden contant QJ0 Tunesië: geen unie tegen de wil van Algerije en Marokko Geef acht! Stap op! In totaal 750 miljoen EIHIÏiFfiHiföil Ajax wint Supercup M In deze krant Christelijk dagblad voor leiden en omgeving Het Kwartet Onderwijs zwaarst getroffen - Duizend w w-woningen minder benzine sparen? boodschappen doen? Zogezegd Rotterdam dreigt zonder stroom te raken door staking Piloot scheert zichmaar houdt baard achter de hand OPEN HAARDEN SCHOUWEN B0EKEE Grote schade bij windhoos in Westland Slechi (fpïntormecrd LeMse Courant „Stantvastich is ghebleven Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 54ste jaargang no. 244 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur W Iporivaurde voor examen onze onderwijsredactie IN HAAG Staatssecretaris Klein wil studenten die het colle- jeld geboycot hebben voor zover mogelijk alsnog laten betalen, blijkt uit bet wetsontwerp dat bij gisteren beeft ingediend. dat ontwerp wordt het collegegeld terugwerkende kracht tot septem- vorig jaar verlaagd van 1000 tot gulden. Wie in de toekomst exa- wil afleggen moet kunnen aanto- dat hij voor het cursusjaar 1972- 1000 gulden en voor het lopende r 500 gulden heeft betaald, luw in het ontwerp is de bepaling het collegegeld slechts voor vijf Idiejaren wordt geheven. Vroeger fi die verplichting voor vier jaar, hr door de duizend-guloen-wet van Sinister De Brauw werd die hef fe; uitgebreid tot elk jaar dat de [dent onderwijs volgde. wetsontwerp beschouwt iemand student als hij het collegegeld pft betaald. Alleen ingeschreven identen hebben recht op onderwijs, jdiebeurzen. studentenvoorzieningen op het afleggen van tentamens en kmens. Dat laatste is in de huidige jtgeving liet zwakke punt, waardoor ycotters gelegenheid hebben verder studeren, ook al hebben ze geen llegegeld betaald. Dr. Klein rekent af met de categorie 'examen-stu- jnten'. Behalve ingeschreven studen- kent het wetsvoorstel alleen nog 'hoorders (die enkele lessen volgen par geen examens doen) of extra- !rs (die geen onderwijs volgen maar il examens willen doen), pt nu ingediende wetsontwerp heeft in tijdelijk karakter en zal vervallen, er een nieuw stelsel voor studiefi- (nciering is. (Zie pag. 5). Het lijkt waarschijnlijk dat het wetsontwerp [or 1 maart het staatsblad haalt. Op e datum moet de tweede termijn in het collegegeld voor dit jaar be- Jald zijn. De eerste termijn van de »g altijd wettelijk geldende duizend flden (500 gulden) moest in septem ber 1973 worden voldaan. De tweede termijn kon dan vervallen, nadat het collegegeld door wetswijziging was verlaagd. Dr. Klein zint nog op een oplossing voor dit overgangspro bleempje. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het onderwijs, de wegenbouw, de defensie en de woning bouw zullen met respectievelijk een uitgavenbeperking van 118,100, 95 en 51 1 1- T -1.1 miljoen gulden de belangrijkste bijdrage moeten leveren aan de blokkering van uitgaven, die het kabinet zichzelf heeft opgelegd. blijkt dat de uitgavenbeperking voor kunnen worden. De heer Wiegel toon de rijksoverheid is vastgesteld op de zich ook teleurgesteld dat het 533,8 miljoen gulden en voor de lage- slechts om een blokkade gaat waar- re overheden (provincie, gemeenten door de bedragen eventueel later in e.d.) op 216,2 miljoen gulden. (ADVERTENTIE) Het blokkeren houdt in dat deze be dragen, in totaal 750 miljoen gulden, voorlopig niet door de overheid kun nen worden uitgegevén. De maatregel is genomen in verband met de econo mische teruggang als gevolg van de energiecrisis. Blijkt de economische si tuatie zich niet zo nadelig te ontwik kelen als nu wordt verwacht, dan kunnen de 750 miljoen later dit jaar geheel of gedeeltelijk alsnog worden besteed. Afgelopen vrijdag heeft het kabinet na een moeizame discussie de verde ling van deze uitgavenbeperking vast gesteld. Dit gebeurde op basis van een voorstel van minister Duisenberg (financiën). Het haalde in het beraad ongewijzigd d e eindstreep. Uit een overzicht dat de regering gisteren aan de Tweede Kamer heeft verstrekt, VVD-fractieleider Wiegel niemde gis teren het pakket maatregelen 'te ma ger'. 'Het zal volgens mij niet vol doende zijn om de gaten die in de be groting vallen door onverwacht hoge loon- en prijsstijgingen op te vangen. Met name op CRM en ontwikkelings hulp had volgens hem meer bezuinigd het jaar toch nog uitgegeven kunnen worden als de economische teruggang meevalt. 'Wij willen echte bezuinigin gen en we zullen ons beraden op aan vullende bezuinigingsvoorstellen voor de overheid', aldus de heer Wiegel. De 553 miljoen gulden verdeeld over de verschillende departementen levert het volgende beeld op: Verkeer en waterstaat: met een uitga- [Tenslotte hebben wij ook plannen net Antwerpen, waarvoor we de nedewerking van Nederland no dig hebben. Belgische vicepremier Leo Tindemans over het feit dat over een raffinaderij in Ternaaien nog niet beslist werd Opklaringen Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Matige tot krach tige wind uit west tot noord west. Temperaturen van 5 tot 8 gr. Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: plaatselijk regen of motregen en temperaturen aanhoudend boven normaal. Morgen zon op: 08,39 onder: 17.02 maan op: 04.52 onder: 12.45 Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax heeft gister avond voor de eerste keer de officiële Supercup, inzet van de strijd tussen de winnaars van de Europa Cup I en II, gewonnen. Dc Amsterdammers ver sloegen AC Milan in de tweede wed strijd met 6-0, nadat het eerste duel (vorige week in Milaan) met 1-0 was verloren. Bij rust leidde Ajax met 2-0 door doelpunten van Mulder en Kei zer, na rust scoorden Neeskens, Rep, Gerrie Mühren (uit een strafschop) en Haan. Voor de wedstrijd had Ajax bij dc progranimaleiding van dc NOS gepro testeerd tegen het feit dat de wed strijd rechtstreeks op de televisie werd uitgezonden. In het Olympisch Stadion zaten gisteravond slechts 22.000 toe schouwers. Ajax eist van de NOS een schadevergoeding van 150.000 gulden in plaats van 100.000. Volgens de NOS is dc beslissing genomen op grond van een overeenkomst tusen EBU (Euro pese Radio Unie) en de UEFA (Euro pese voetbalorganisatie). Deze overi eenkonist houdt in dat dc UEFA voor wat Nederland betreft namens Ajax toestemming geeft voor een recht streekse uitzending in Nederland. Zie verder de sportpagina. Wat wil jc eigenlijk ruilen? ROTTERDAM Als de staking van het personeel van de drie elektrici teitscentrales in Rotterdam blijft aan houden is het niet uitgesloten, dat de elektriciteitsvoorziening in Rotterdam in gevaar komt. Gisteren zijn 400 uit de werkplaatsen van de centrales aan de Gaiileïstr. at. de Schiehaven en Ie Waalhaven in staking gegaan. De ac tie ontstond, nadat het personeel bij het uitbetalen van de lonen had ge merkt, dat de ongerieftoeslag met IS gulden bruto was verminderd. Onmiddellijk nadat de staking was uitgebroken zijn er besprekingen ovsr het conflict begonnen tussen verte genwoordigers van het personeel, vak bondsbestuurders, de directie van net gemeente energiebedrijf ea het ge meentebestuur van Rotterdam. Volgens een woordvoerder van de Ne derlandse Katholieke Bond van Ver voerpersoneel heeft de gemeente Rot terdam zich voor wat betreft het belo ningssysteem per 1 januari 1974 niet gehouden aan eerder gemaakte afspr i- ken. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL KLM-vlieger .4. Kooi uit Soest is gistermiddag zonder baard van Schiphol voor een vlcuht naar Montreal ver trokken. Het is zijn eerste vlucht, sindè hij op 5 januari door een gezagvoerder aan boord werd ge weigerd. omdat hij een baard droeg. Tk heb mijn baard er- vanmorgen afgeschoren. Ik ben een doe-het-zelver en ben er niet voor naar een kapper gegaan', al dus de heer Kooi, die daaraan toevoegde zijn baard direct weer te zullen laten groeien, als het geschil over de baardgroei tussen de maatschappij en de Neder landse vereniging van verkeers vliegers in het voordeel van de vliegers uitvalt. LAATSTE BAARD 'Ik hoop op een zeer snelle oplos sing van het conflict', zei vlieger Kooi, die het beslist niet eens is met het argument van de KLM, dat een baard een belemmering zou vormen bij het gebruik van een zuurstofmasker. 'In dat argu ment heb ik nooit enige realiteit kunnen ontdekken'. Ilij is van mening, dat hij eerder voor een vlucht zou zijn opgeroepen, als hij zijn baard eerder had verwij derd. Volgens de informaties van de heer Kooi is er nu nog slechts één vlieger met een baard, 'maar die is met vakantie'. 'Ik vind het heel erg', aldus me vrouw Kooi, doelend op het feit, dat haar man nu gedwongen is voorlopig gladgeschoren door het leven te gaan. 'Tot op het laatste moment heb ik nog gehoopt op een wonder, maar het heeft niet zo mogen zijn. We hopen nu maar, dat er zo gauw mogelijk een uitspraak komt in deze baar- dep-kwestie'. Volgens de heer T. Duursma, vi- geschoren.. ce-president van de Nederlandse vereniging van verkeersvliegers kan dat nog wel enige tijd du ren. 'Het kan binnen drie maan den zijn, maar ook nog twee jaar duren' De heer Duursma ver klaarde voor het vertrek van vlieger Kooi, dat er van de leant van de vereniging geen enkele druk is uitgeoefend op de heer Kooi om zich van zijn baard te ontdoen. 'Het'wachten is nu op het vormen van een arbitrage commissie, die een uitspraak moet doen in dit geschil', aldus de heer Duursma. Hans Wiegel: te mager venbeperking van 126.1 staat dit de partement bovenaan. De rijksbijdrage aan het rijkswegenfonds zal met 95 miljoen worden beperkt. Maar de blok kade zal geen effect hebben op de wegenbouw, omdata de lopende werk zaamheden worden afgemaakt Verder mag rijkswaterstaat een bedrag van 13,5 miljoen niet uit geven, de PTT 9,7 miljoen niet, wordt de sloopregeling voor de binnenvaart uitgesteld en zo zijn er nog enkele posten. Onderwijs: een totale uitgavenbeper king van 118,1 miljoen gulden. Het voortgezet onderwijs moet afzien van 13 miljoen gulden op de exploitatie- uitgaven en 25 miljoen op de investe ringen. Verdere bezuinigingen 5 mil joen op exploitatie uitgaven van het wetenschappelijk onderwijs, 34 mil joen op investeringen in academische ziekenhuizen en 40,6 miljoen investe ringen van overige instellingen van het wetenschappelijk onderwijs. Defensie: het uitgavenplafond wordt voorlopig verlaagd met 100 miljoen gulden. Het is nog niet bekend wat dit precies betekent. De drie krijgs machtdelen zullen in ieder geval ook minder investeringen kunnen doen en. hun exploitatie-gelden ook terug zien lopen. Woningbouw: er zal voorlopig 51 mil- ADVERTENTIE) joeo gulden minder beschikbaar wor den gesteld voor de woningwetbouw. Op een totaal bedrag van 2300 mil joen maakt dit niet zo gek veel uit. Zou het geblokkeerde bedrag later echter niet vrij worden gegeven dan betekent dit wel dat zo'n 1000 wo ningwetwoningen niet kunnen worden gebouwd. Bij de rijksgebouwendienst zal zo'n vijftien miljoen gulden worden geblokkeerd. De andere veel kleinere blokkade-pos ten zijn verdeeld over de overige de partementen. Het valt daarbij op dat CRM, ondanks de pogingen van de progressieve partijen de uitgaven van dit departement op te voeren, ook v«,or zo'n 20 miljoen gulden aan (ie blokkade meedoet. Hetzelfde geldt voor ontwikkelingshulp, nl. een be- d.ag van 12,5 miljoen. TUNIS (AP. UPI. AFP. Reuter) Dc unie tussen Tunesië en Libië zal nooit verwezenlijkt worden, zolang Algerije en Marokko zich er tegen blijven ver zetten. Ou zijn eerste persconferentie sinds zijn benoeming deelde dc Tunesische mi nister van buitenlandse zaken, Habib Chatti, dit mede. Niettemin zullen de be sprekingen niet Libic worden voortgezel. Eén van de eerste taken zal zijn, over eenstemming te brengen in de nu nog uiteenlopende standpunten over dc wijze, waarop Israël behandeld moet worden. Rijswijkseweg 282 - Den Haag Telefoon 642142 - 118140. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. (ADVERTENTIE) postbus 5043 's-gravenhag» In verband met de energie- schaarste heeft de Royal Military Academy in Sandhurst, Engeland 164 fietsen aangeschaft. Voor de kadetten zelf een transport-mo del en voor de bevelvoerende of ficier onderscheid moet er tenslotte zijn een lichtgewicht sportfiets. En nu maar hopen dat de vijand niet op de brom fiets komt. Binnenland Geen besluit over raffinade rij 'Prijspsychose' verdriet mid denstand 5 idee: 'Lekke'' dam in Ooster- scheldc 7 Hoeveel warmte brengt zon in huis? 13 Buitenland Israël wacht op Sadats ant woord 9 Smrkowski ging hoopvol heen 9 Kerk Bisschoppen over veelvormig heid 2 Van een onzer verslaggevers DE LIER Een windhoos die om half vijf gistermiddag over een ge deelte van de Westlandse gemeente De Lier trok heeft bij ongeveer twin tig tuindersbedrijven een enorme schade veroorzaakt. Tientallen waren huizen en kassen werden door de wind opgetild en kwamen verkreukeld weer op de grorr' terecht. Duizenden ruiten gingen in scherven, waardoor ook de bloemen en de gewassen voor gebruik en consumptie ongeschikt zijn geworden. De windhoos trok over de zogenaamde Oudecampspolder 111 de richting var 's-Gravenzandc. Van de woonhuizen op de tuinderijen bra ken ook ruiten. Bovendien werden dakpannen de lucht in geslingerd. Voorzover gisteravond laat kon wor den nagegaan hebben zivh geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Even puzzelen lladlo- en tv-nicuv. Commentaar Familieberichten Garagehouder M. Huisman uit Apeldoorn is niet goed geïn formeerd. Hij wil, dat dc regering hem, renteloos, vier ton leent voor zijn door dc distributie getroffen bedrijf. En hij vindt, dat dit moet kunnen omdat immers het dagblad Dc Tijd 'mede van zijn betaalde belastinggelden' op dc been wordt gehouden. Hij zit ernaast. De belastinggelden van de heer Huisman en de bijdrage aan De Tijd hebben niets met elkaar te makcu. Het fonds waaruit Dc Tijd wordt gesteund, is gevuld met een deel van dc opbrengst van dc tv- en radioreclame. Omdat die reclame ernstige schade toebrengt aan de dagbladen die er advertenties door moeten missen gaat vijf procent van de opbrengst in een bedrijfsfonds voor de pers. Terecht heeft De Tijd daar een beroep op gedaan. Zodra ook garagehouders bij dit fonds terechtkunnen, zullen wij de heer Huisman informeren. Misschien is het goed, dat hij zich nu al door een goede krant Iaat voorlichten. Ilij is, via de bon hieronder, bij ons van harte welkom evenals u en uw vrienden, buren en kennissen. DE DIRECTIE NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (-(-briefpa pier eD pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1