Mr. Scholten in opspraak na transacties met grond dichtbij Commentaar Ex-burgemeester wil afzien van koop van ambtswoning Wiegeliaans? Stoutmoedig 'eveel gewaagd Tien opvarenden van gezonken sleepboot gered Minister beraadt zich nog over geschorst besluit Mr. Breman nieuwe voorlichter van B.Z. het weer weerrapporten limburg lust zebraliland niet filmheld schamel overwinnaar plaat (■ROÜW/KWAB.TET WOENSDAG 16 J ANU.ART 1974 BLNNENL AND COXDIENTA AR T5/K7 jsju oppositieleider Wiegel zich de laatste dagen wat op de achtergrond houdt bij het kritiseren van het kabi netsbeleid (wat moet hij zeggen van lieuwe prijsstijgingen?) schijnt zijn te genvoeter, PvdA-fractieleider van lijn, zijn rol over te nemen. |Van Thijn trok maandag in Weert fel van leer tegen wat hij noemde de ge wetenloze profiteurs onder de prijsop- ijvers; het regeringsbeleid vond hij [te lakoniek. Maar diezelfde avond be- veerde zijn partijgenoot Duisenberg in jreda, dat ongerechtvaardigde prijs- itijgingen niet zijn geconstateerd. Zelfs Ie margarine, hèt voorbeeld van de iterke prijsverhogingen van de laatste eken, is minder in prijs verhoogd lan gerechtvaardigd was, zei hij. En ioister Lubbers: het verschijnsel doet ;icb elke januari-maand voor. Wat valt er aan te doen? Duisenberg: it aantal mogelijkheden is zeer klein; ibbers, tegenover de Volkskrant: een algemene prijsstop verwacht geen heil. Maar Van Thijn dringt op een selectieve prijsstop, in ie der geval rekent hij erop dat de rege- ing nog deze week met maatre gelen komt [ebben we zulke geluiden ook niet ihoord in de jacen dat de PvdA in "oppositie zat? We zijn benieuwd ïaar de uitkomst van dit welles-nietes pelletje. Vooralsnog vertrouwen we I lp1 het beleid van het kabinet-Den jyl, dat volgens het liberale NRO fanjielsblad 'met de slechtste wil van ie wérëld geen ztfak kabinet kan wor- lèfi genoemd.' 'Kwalitatief is het zon- er twijfel een betere regeringsploeg itj Den Haag sinds enige tijd heeft ;rie^. Vooral de financiële en econo- lischë portefeuilles zijn goed bezet iet capabele en intelligente ministers: loisenberg en Lubbers.' En dat kan .jet de beste wil van de wereld geen Ijjiviegeliaans geluid worden genoemd. eiüilo van Commenee, de voorzitter !lVan de CNV-bouwbond, wil dat een lieuw produkt niet op de markt komt ponder toestemming van de ondeme* ntoingsraad van het bedrijf dat het pro oi lukt maakt. Voor die beslissing zou Ie maatstaf moeten zijn het al of niet mttig zijn van een dergelijk produkt roor de maatschappij. !en stoutmoedige suggestie, die waard niet in, de tijd verloren te gaan. Het :lang van de ondernemingsraad zou loor dit beslissingsrecht toenemen en ijn verantwoordelijkheid zou zich niet itsluitend richten op het eigen bedrijf het personeel, maar ook op de bui- iwereld. door kan een zekere spanning aij tegenstrijdige belangen) naar bui- - |?n komen, maar let op: niet die span ing is nieuw alleen het feit dat zij iar buiten komt. Nu zal die span ning in het beste geval alleen aan de ^>p van het bedrijf, gevoeld worden. Paar zit misschien wat meer eelt, ïaar dat maakt de spanning niet min- !er- lleen: wanneer moet die beslissing m enomen worden? Als het produkt V'J laar is om op de markt te komen of in een vroeger stadium van ont- !ti ikkeling of onderzoek? Al te dikwijls ordt nu nog besloten het met een rodukt op de markt te wagen op rond van de kosten die reeds aan het nderzoek zijn gespendeerd, u en aardige vraag is ook hoe wijd de iS irkel moet worden getrokken van de )1( laatschappij, waarvoor men nuttig i* il zijn. Het is buiten kijf dat de che- i» lische industrie ons een aantal kunst je toffen heeft geschonken ter vervan- Nyng van natuurlijke stoffen (nylon in laats van wol of sisal bijvoorbeeld) ie voor onze westerse maatschappij ellig van nut zijn, maar waar de M laatschappij in de ontwikkelingslan en (die het van de afzet van wol en sal moet hebben) wel wat anders te- :n aankijkt. n zou het alleen maar voor nieuwe rodukten moeten gelden? Kan de larkt echt niet een beetje worden uit- cdund? >at we in 1980, nog altijd geïnspi- rerd door Wim Kan, olieboer Feisal p{ inzaam zullen kunnen wegwuiven, it mdat we niets van hem nodig ai ebben. is heel wat minder waar- 'Jj ihijnlijk dan dat we tegen die tijd gr |jn koopwaar moeten afwijzen, omdat )li ej haar niet meer kunnen betalen. let zorgwekkende van de huidige mi liecrisis is niet, dat de Arabieren zo enig leveren. Het is, dat ze opeens >veel vragen. t Wereldbank heeft uitgaande ,V( an het prijspeil dat inmiddels al over treden is berekend, dat de mone- lire reserves van de OPEC, de club Rjfan olieproducerende landen, in de 2' iren '70 als een raket omhoog zullen ïl ihieten, en wel van 5 miljard dollar 1970 naar 280 miljard dollar in a* 980. Daarmee zouden de OPEC-lan- >'«(Kn in 1980 beschikken over niet min- A er dan 70 procent van alle monetaire werves ter wereld. es,Men hoeft geen econoom te zijn om 11kunnen bevroeden, dat deze ontwik- ji ding de monetaire en economische J' Rondheid van b.v. West-Europa (en aardoor ook van andere delen van de II ereld) zeer ernstig zou ondermijnen, et is daarom van vitaal belang, dat 2i c voornaamste olieconsumerende lan den zich er spoedig op beraden, hoe door Huib Goudriaan ANDEL 'Ik meende van de koop te moeten afzien toen twee taxateurs, bedden integer en te goeder trouw, op twee verschillende bedragen uitkwamen.' Aan het woord is mr. J. N. Scholten, oud- burgermeester van de bij Woudriohem ingelijfde gemeenten Andel, dessen en Rijswijk, Tweede-Kamerlid voor de ARP. Hij motiveert daarmee waarom bij vorige week afzag van de aankoop van zijn voormalige ambtswoning. De minister van binnenlandse Zaken bevestigde maandag 7 januari in een gesprek met hem dat de woning geen 72.100 gulden, maar 125.000 waard is. Mr. Scholten liet hierna weten van de koop af te zien en het huurcontract met de gemeente Woudrichem te willen verlengen. De transactie begon tegen het einde van 1972 toen een taxateur uit het land van Heusden en Altena ('die hier altijd voor gemeenten taxeert', aldus mr. Scholten) het huis 72.100 gulden waard vond. De heer Scholten die tot 1 januari 1973 nog burgemees ter zou zijn van de op te heffen ge meente, wilde het huis voor deze prijs kopen en kwam tot overeenstemming binnen het college van B. en W. over een voorstel in die zin aan de raad. Kort voor opheffing van de gemeente aanvaardde de raad dit voorstel om de ambtswoning, die zijn functie toch zou verliezen, aan mr. Scholten te verkopen. Teneinde niet in conflict te komen met de gemeentewet, die trans acties tussen burgemeester en ge meente verbiedt, vond de verkoop for meel plaats up 2 januari 1973, toen Scholten dus ex-burgemeester was. Deze handelwijze verwekte enige wre vel in de streek, waaraan overigens het nog nasudderende planologische beleid van mr. Scholten, die aanne mer Van der Stoel in 1969 had toege staan (onder meer) een gebied met agrarische bestemming door de opslag van baileybruggen' te ontsieren, niet vreemd moet zijn geweest Bovendien had Scholten voor de verkoop van de ze grond van de gemeente 130.000 gul den op zijn privérekening laten stor ten. Scholtens felste tegenstander in laatst genoemde zaak, jhr. mr. Th. Sand- berg, bewoner van een kasteeltje in Rijswijk, bond ook voorjaar 1973 de Van een verslaggever IJMUIDEN De tien mannen die zich aan boord bevonden van de Ame rikaanse sleepboot Robin III, die gis termorgen vroeg voor de kust van IJ- muiden zonk, zijn gered. Het schip was om half zeven vanuit IJmuiden uitgevaren om een passa gier af te zetten op het acht kilome ter buitengaats liggende werkschip DB-22, waarmee boringen worden ver richt Op het moment van het ongeluk stond er een storm. Op het moment dat de passagier oversprong op de bak van het werkschip, sloeg een golf de sleepboot met zo grote kracht tegen de bak aan, dat de machinekamer lek- stootte. Het schip was daarna binnen enkele minuten in de golven verdwe nen. Van de tien opvarenden wisten zeven zich in een dingh te redden. Drie an deren kwamen in zee terecht, en ble ven ronddobberen op hun zwemves ten. De drenkelingen konden door te hulp snellende scheden uit zee wor den opgepikt De drie man die in de (koude) zee hebben gelegen zijn opge nomen in het zeewegziekenhuis van IJmuiden. strijd weer met de heer Scholten aan. Hij maakte de toenmalige minister van binnenlandse zaken mr. Geertse- ma, attent op de nogal ongewone pro cedure, die bij de aankoop van de ex- ambtswoning was gevolgd. Bezwaren Hoewel gedeputeerde staten van Noord-Brabant de verkoop van de wo ning aan mr. Scholten hadden goedge keurd, schorste minister Geertsema maart 1973 het raadsbesluit Hiermede werd toegemoetgekomen aan de be zwaren van jhr. Sandberg, die meende dat met de prijs van 72.100 gulden de gemeente Woudrichem (die als nieu we gemeente de transactie had over genomen) ernstig tekort werd gedaan. Jhr. Sandberg: 'De nieuwe gemeente heeft een begrotingstekort van 800.000 gulden en telt slechts 10.000 inwo ners'. Najaar 1973 liet het ministerie van binnenlandse zaken de ambtswoning door een eigen taxateur opnemen, met als resultaat dat de woning nu op 125.000 gulden werd getaxeerd. Dit nieuws, dat vorige week bekend werd, was niet de enige jobstijding, die de positie van mr. Scholten danig aan tastte. Ook kwam in de openbaarheid dat gedeputeerde staten van Noord- Brabant B. en W. van Woudrichem om advies hadden gevraagd naar aan leiding van een andere klacht van jhr. Sandberg bij binnenlandse zaken. Ruil Voorjaar 1973 kwamen de gemeente en jhr. Sandberg tot een akkoord over de ruil van een perceel grond. Pas na het bereiken van dit akkoord bleek uit een schriftelijke verklaring van de heer Scholten. pas toen (21 maart 1973) afgegeven dat de gemeente de betreffende grond niet kon ruilen omdat deze voorjaar 1972 onderhands en mondeling aan de heer Westerla- ken was verpacht. De heer Westerlaken was toen raads lid voor de ARP in de raad van Rijs wijk. Maar de gemeente Woudrichem weigert nu de pachtrechten van de heer Westerlaken te erkennen en is een proces tegen hem begonnen. Jhr. Sandberg trekt uit deze affaire de conclusie dat de heer Scholten in de eerste plaats heeft gefaald door de mondelinge afspraak niet aan zijn op volger door te geven en in de tweede plaats door met het afleggen van een verklaring op 21 maart 1973 opnieuw in strijd met de gemeentewet te han delen. Publikatie Als klap op de vuurpijl signaleerde het Brabantse dagblad De Stem vorige week een andere niet bepaald vlekke loze grondtransactie in de voormalige gemeente Andel, terwijl Scholten nog burgemeester was. Uit gegevens van het kadaster in 's-Hertogenbosch zou blijken dat in de jaren 1967 en 1968 drie percelen grond werden gekocht door mr. Scholten toen nog burge meester voor 14.950 gulden. Op 17 maart 1969 verkocht de heer Schol ten deze terreinen voor 43.434 gulden aan de arts A. M. den Hollander in Barendrecht. Volgens het kadaster maakte mr. Scholten dus 28.000 gul den winst op tweeëneenhalve hectare, aldus De Stem. Dokter Den Hollander verkocht ech ter op dezelfde dag, 17 maart, de grond weer aan aannemer Van der Stoel, dezelfde dus met wie Scholten eerder de contacten had gehad, die nog steeds door de rijksrecherche worden onderzocht (onder meer naar het storten van een deel van de 130.000 gulden op de privé-rekening van mr. Scholten, een onderzoek dat dit jaar zal worden afgesloten, aldus de procureur-gcnraal. Van der Stoel betaalde iets meer voor de terreinen dan Den Hollander, na melijk 45.847 gulden. Maar wat deed deze aannemer? Hij ruilde de gronden op 3 april weer tegen gronden van de gebroeders G. en D. Westerlaken, van wie de laatste het ar-raadslid van Rijswijk is, thans procederend met de gemeente Woudrichem. De gebroeders Westerlaken verkochten de drie perce len op hun beurt aande gemeente Andel voor 33.782 gulden. Een grond- transactie met waarlijk verbijsterende omwegen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft de huidige woordvoerder van de Neder landse delegatie bij de EEG in Brus sel, mr. J. F. E. Breman (47) be noemd tot chef van de afdeling voor lichting van het ministerie van bui tenlandse zaken. Hij volgt mr. C. Thurkow op, die uit zijn functie werd ontheven naar aanleiding van moei lijkheden rond het Nederlandse stand punt over het conflict in het Midden- Oosten. Voor mr. Thurkow wordt een 'passende' (naar verwachting ambassa- deurs)functie gezocht. In afwachting van een vacante plaats is de heer Thurkow op eigen verzoek met drie maanden buitengewoon verlof buiten bezwaar van 's rijks schatkist gegaan. Het laat zich verstaan dat een derge lijke publicatie in een als betrouw baar bekend staand dagblad mr. Scholten nog meer in opspraak heeft gebracht. In een gesprek met hem be roept hij zich echter op het grote ver trouwen dat hij in de streek geniet: hij kreeg zesduizend voorkeursstem men bij de laatste kamerverkiezingen. Hij meent derhalve de streek als ka merlid te moeten blijven dienen. Bo vendien is hij, ofschoon hij enkele functies wil afstoten, voorzitter van het streekgewest, voorzitter sport en recreatie Andel, Giessen en Rijswijk, voorzitter protestantse stichting voor bejaardenzorg Andel, Giessen en Rijs wijk, voorzitter buurtwerk en voorzit ter bibliotheek Andel, Giessen en Rijswijk. Schuld Alle schuld voor het kwaad gerucht dat zich rond zijn persoon verspreidt, werpt hij op jhr. Sandberg. 'Dat is de man, die mij al jaren achtervolgt met de bedoeling mij politiek kapot te ma ken. Hij heeft ook de onbeschaamd heid gehad, mijn woning te laten taxeren zonder dat de taxateur in het huis is geweest'. Wie jhr. Sandberg, als advocaat in Rotterdam werkzaam, vraagt of hij de voormalige ambtswoning inderdaad heeft laten taxeren, krijgt als ant woord: 'Ik heb een van mijn vrienden gevraagd, wat hij van de prijs van 72.100 gulden vond en die heeft me gezegd dat de prijs minstens boven de 125.000 gulden zou moeten uitkomen. Ik erken hiermee dat ik me heb laten voorlichten, voordat ik vorig jaar de minister op de onmogelijke wijze at tendeerde, waarop de heer Scholten de woning heeft willen kopen. Maar dit zou ik zorgvuldig wijlen noemen: willen weten waarover je praat. Ik ge loof dat de heer Scholten een hard werkende man is, maar hij weet niet hoever hij kan gaan, normbesef ont breekt hem volkomen'. Jhr. Sandberg benadrukt dat hij geen strijd tegen de heer Scholten persoonlijk wil voeren, maar dat het hem gaat om het signa leren van handelwijzen, die indruisen tegen het openbaar belang. 'Toen het plan van aannemer Van der Stoel des tijds in een hoorzitting aan de orde kwam, heb ik daarover vragen gesteld omdat het planologisch verkeerd was. De heer Scholten vroeg mij toen geen bezwaarschrift in te dienen, 'omdat er afspraken waren gemaakt en toezeg gingen waren gedaan'. Hij zei mij ook dat zijn persoonlijke integriteit als bestuurder op het spel stond. Ik vroeg hem vervolgens om inzage in de verplichtingen die hij te genover aannemer Van der Stoel had. Scholten antwoordde: 'Kan ik u na een gesprek van drie kwartier dat vertrouwen al geven?' Jhr. Sandberg concludeert: 'Het is van tweeën een, óf deze zaak kan het daglicht velen óf niet Het is toch te gek dat een bur gemeester zijn integriteit verbindt aan het bestemmingsplan van e en aannemer'. Huur gaat door Denkt mr. Scholten, ondanks de niet mis te verstane en allerminst ontze nuwde aanvallen op zijn integriteit, in Andel te kunnen blijven wonen? Hij zegt naar aanleiding van het ge rucht dat B. en W. van Woudrichem hem graag zouden zien vertrekken: 'B. en W. hebben mij uitdrukkelijk verze kerd dat ik het huis kan blijven hu ren'. Burgemeester L. M. Vorster van Woudrichem bevestigt dit. Wat zal er gebeuren met het vorig jaar door de Kroon geschorste raadsbesluit voor d« verkoop van de woning aan mr. Schol ten. Een woordvoerder van het minis terie van binnenlandse zaken: 'Dit nog in beraad'. Windregens Van onze weerkundige medewerker Het was gisteren een dag met windre gens. Die krijg je wanneer een diepe lJslanddepressie 's winters veel stoom afblaast. Kleine storingen in de zuid westelijke stroming brengen af en toe sterkere regens en een hardere wind, ook vandaag -weer. Daarna wordt het minder zacht, maar de opklaringen ke ren terug. Wat nachtvorst is later in de week niet uitgesloten. Een hoge- drukgebied van circa 1035 millibar bo ven Spanje bevordert de oceanische circulatie. Een ander maximum van 1033 millibar ligt tussen de Bermuda's en de Azoren. Ten noordwesten van de Azoren trekt een nieuw frontensysteem in de rich ting van Ierland. Een schip aan de achterzijde ervan rapporteerde gister middag storm. De temperatuur in West Europa is uitzonderlijk hoog voor de tijd van liet jaar.Zondag al was het in De Bilt met 12 graden zc, gezamenlijk, het prijsbeleid van de OPEC-landen zo doeltreffend mogelijk kunnen beïnvloeden. Als president Nixon zijn zin krijgt (hetgeen wij hem althans ditmaal gaarne toewensen), komt dit beraad er en begint het op 11 februari in Washington. Dat is rij kelijk laat te laat om nog te verij delen, dat niet alleen Frankrijk, maar qok Engeland, West-Duitsland en wel licht Italië, op eigen houtje afspraken maken rtiet de oliesjeiks. Maar al kan dit gekonkelfoes dan niet meer onge daan worden gemaakt, verdere natio nalistische excessen kunnen misschien nog wel worden voorkomen. Het is te hopen, want als Europa zich zelf blijft verdelen, wordt het de Arabische lan den wel heel gemakkelijk gemaakt, er over te heersen. Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur. maximum-temperaturen van gisteren en neerslag 07.00-19.00 uur. ANP/KNMI warmer dan sinds 5 januari 1957 (12.9 graden) het geval teas geweest. In de nacht van maandag op dinsdag lag het nachtelijk minimum van De Bilt op 9 graden celsius, nog maar juist onder de recordwaarde van 10 graden celsius op 19 januari 1936 en 5 janua ri 1957. In bedoeld jaar 1957 volgde er alleen tussen 15 en 20 januari wat vorst riiet minimumtemperatuur van minus 7 graden in Venlo, daarna kwam er geen kou meer en juist wel een vroeg voorjaar. Over de wervelwind van vorige week vrijdagmorgen ontving ik nog wat an dere informatie. Het Brabants Nieuwsblad meldde, dat de stormwind ook een spoor van vernielingen naliet in Zierikzee, Oud-Gastel, Steenbergen, Fijnaart en Moerdijk. Een 35 meter lang duivenhok stortte in elkaar en een broeikas werd totaal vernield. In Zierikzee werd een boerderij zwaar getroffen. Onze medewerker in Alm- kerk, ten tijde van de storm aanwezig in een school, schrijft: 'Het geheel maakte op mij de indruk van een 'laag overvliegend windveld', dat slechts hier en daar in hevige wind stoten de grond raakte. Zo raasden op 50 en 200 meter ten zuiden en zuid westen van de school korte tijd storm achtige westzuidwestelijke windvla gen, maar de school zelf werd door geen enkele harde vlaag getroffen. (Sommige insiders denken aan een 'low level jet-stream' ofwel een straal- stroming op luag niveau. Amsterdam onbewolkt 12 i De Bilt licht bew. 12 3 Deelen geheel bew. 12 1 Eelde licht bew. 11 4 Eindhoven zwaar bew. 13 1 Den Helder licht bew. 9 5 Lunchth. Rtë half bew. 12 2 Twente geheel bew. 12 1 Vlissingen zwaar bew. 12 1 Zd. Limburg geheel bew. 13 0.4 Aberdeen licht bew. 6 1 Athene zwaar bew. 8 0 Barcelona onbewolkt 16 0 Berlijn motregen 11 3 Bordeaux zwaar bew. 15 0 Brussel geheel bew. 13 0 Frankfort geheel bew. 12 0 Genève geheel bew. 13 0 Helsinki sneeuw —1 0.1 Innsbrlick geheel bew. 6 0 Kopenhagen regen 9 5 Lissabon geheel bew. 16 0 Locamo licht bew. 7 0 Londen motsneeuw 14 0.4 Luxemburg motregen 11 2 Madrid mist 11 0 Malaga onbewolkt 19 0 Mallorca onbewolkt 16 0 München geheel bew. 11 1 Nice zwaar bew. 14 0 Oslo regen 5 0.1 veel wind -•iV Ve H oj. iWpnW /■jf'j'i'jcSy s 10 s *i WftNwr «zoo l onder redactie van loes smit 'Wij Limburgers hebben ze ve schmake: rommedoe, Els, Limburgs bier, forel, Weerter vlootjes, n on- nevotten en champignons. Maar Hollanders lusten we niet. Die schmake niet'. Dat is een van de reacties op de plannen, waar minister De Gaay Fortman mee speelt, om de elf pro vincies in een paar gewesten te verdelenVooral de Limburgers zijn losgebarsten in protesten te gen samenvoeging met Noord-Bra bant en Zeeland tot één Landsdeel Zuid. 'Limburg voelt er niets voor zich in Zebraililand te laten stop pen', schrijft De Limburger, die onder zijn lezers een enquête hield over het voor en tegen. Meer dan 1200 reacties kwamen er binnen, waarvan nauwelijks honderd vóór opheffing van de provincie. 'Zebra liland', met de bijsmaak van een Afrikaans land onder koloniaal be wind, is ook een vondst van een van die lezers. De Limburger heeft een groot aantal kolommen gevuld met een bloemlezing uit de reac ties, die te aardig zijn om ze in Limburg of in Zebraliland te laten liggen. Daarom een contra-bloemle zing uit de pro- en contra- bloemle zing: Een Limburger voelt zich eerst Limburger en dan pas Nederlan der. Alle provincies opheffen is het beste. Met uitzondering van Lim burg. Men kan van ons geen Hol landers maken. Echt weer 'n Hollandse gedachte. Er is hier toch al zoveel door Hol landers vernield en afgeschaft. La ten ze zich met hun eigen brutali teit bezighouden en ons met rust laten. Wij lusten geen bums-dwarsgebak- ken, maar echt Limburgs boeren brood. De Gaay Fortman is een vreemdeling zeker, die verdwaald is. De Gaay Fortman heeft zijn slaap nog niet uit. Hij moet zich maar eens goed met een zware hamer op Zijn kop laten slaan. Dan zal hij wel tot andere gedachten komen. Wij zouden de Zeeuwen de stuipen op het lijf jagen als icij met onze schutterij zouden optrekken en dat willen wij hen besparen. Laat ons dan maar bij België ho ren. Dan spreken we weer Frans, zoals in vroeger jaren. Limburg heeft een eigen haard en die moet behouden blijven. In plaats van ons nog meer te la ten ringeloren door Hollanders, zouden we de Hollanders hier eens eindelijk een ring door de oren moeten doen en gezamenlijk terug sturen naar hur. polders. We hebben in Limburg Spaanse, Fransen en Duitse overheersing gehad Gaan we onder deze minis ter nu het tijdperk binnen van de Hollandse bevoogding? Liever aansluiting met Belgen of Rijnlanders dan met dooie koeke- bakkers. We moeten zelfstandig blijven, om dat er anders nog meer Hollandse kak komt. Als Limburg moet worden opge deeld, zal dat een besluit moeten zijn van de Limburgers en van nie mand anders. En al helemaal niet van een kaaljas in Den Haag, die daar koud twee maanden op een stoel zit. De emmer.' Handen af van Limburg. Stuur de Hollanders maar terug boven de Moerdijk! De nauwelijks acht procent vóórstemmers (een xworbeeld: 'De mening van die flapdrollen in uw krant interesseert me niet. Lim burg als provincie is een onding') kunnen niet verhinderen, dat de lezers van De Limburger tot een conclusie met een groot uitroepte ken komen: Limburg allein! Zo heette de enquête ook, maar toen stond er nog een vraagteken ach ter. De Franse filmregisseur Jean-CIau- de Dague is zelf de filmheld gaan uithangen: samen met twee mede plichtigen beroofde hij zeven ban ken in de hoop met de buit een film over gangsters te kunnen fi nancieren. Zolang het goed ging, leverden de overvallen zo'n zesdui zend gulden per keer op, maar toen Dague na zeven maal een dik ke veertig mille bij elkaar had ge roofd, liep het drietal tegen de lamp. In plaats van met een gesto len werkkapitaal zit hij nu opge scheept met acht jaar gevangenis straf, waartoe een Parijse recht bank hem heeft veroordeeld. Volgens de politie zaten de over vallen van de regisseur en zijn hel pers (beiden stuntmannen, die tot zeven en vijf jaar veroordeeld zijn) zo klungelig in elkaar dat het geen wonder was dat de zaak spaak liep. De 'rovers' gebruikten bij voorbeeld gewoon hun eigen auto's zonder zich te bekommeren om de herkenbaarheid van hun autonum mer; geen haar op him hoofd dacht er aan een vals nummerbord te gebruiken. Dague was intussen met Auguste Breton, schrijver van misdaadver halen, druk bezig aan de voorbe reidingen van de film. Alleen het geld ontbrak nog. Deze (film-)foto van Publlus Cor nelius Sdplo Aemllianus is ge bruikt als illustratie in de Histo- krant, de geschiedeniskrant vol ge actualiseerde verslagen en com mentaren van grote gebeurtenissen in de wereldgeschiedenis, die Knippenberg's Uitgeverij in Utrecht een dik Jaar geleden voor het eerst uitgaf. De foto van Scipi- o. de veldheer onder wiens leiding Carthago verwoest werd, staat in nummer achttien, dat vrijwel ge heel aan Carthago gewijd is. Het soms duizenden jaren oude 'nieuws', geïllustreerd met oude prenten, tekeningen, kaartjes en filmfoto's, doet het goed op tal van scholen, die de Histokrant ais les materiaal gebruiken. Zo goed, dat uitgeverij Tjeenk Willink/Noor- duljn, die de uitgave intussen van Knippenberg heeft overgenomen, besloten heeft de krant ook voor particulieren beschikbaar te stel len. Wie op deze manier zijn histo rische kennis wil opfrissen, kan zich bij uitgeverij Tjeenk Wil- link/Noorduijn, Industrieweg 1 in Culemborg, voor 9,30 per Jaar gang abonneren. Daar wordt zes maal een zending van vijf kranten voor geleverd, die elk een hoogte punt uit de geschiedenis behande len. De vuilnismannen van het plaatsje Villabate op Sicilië hebben een he le dag in hun onderbroek rondge lopen en in die schamele kledij de vuilnisbakken geleegd. Het was ta melijk zacht weer voor de tijd van het jaar, zo'n tien graden Celsius, maar dat is nog geen reden om in je onderbroek de straat op te gaan. Dat was voor de vuilnismannen dan ook niet de aanleiding. Ze wil den op die manier kracht bijzetten aan hun eisen, dat de gemeente ze handschoenen en overalls moet verstrekken plus een extra maand salaris bij wijze van gratificatie. Tot nog toe heeft het gemeentebe stuur gezegd daar geen geld voor te kunnen uittrekken. De heer Koekoek heeft een nieuwe manier gevonden om de kas van zijn Boerenpartij te spekken. Sa men met Vader Abraham brengt hij dezer dagen het carnavalslied 'Den Uyl is in den olie'. 'Stem op mij, dan word ik president, dan verlaag ik de benzineprijs met 50 cent', zo zingt het kamerlid uit volle borst geschoold door jaren lange ervaring in het plaatselijke zangkoor. De opbrengst voor de heer Koekoek gaat naar de partij kas, maar, zo ze' hij gisteren bij de presentatie van de plaat: 'Ik heb er ook politieke bedoelingen mee. Het is in ieder geval niet mijn bedoeling de populariteit van het kabinet-Den Uyl te vergroten'. De platen maatschappij had ook WDdeider Hans Wiegel voor poli- tiek-commerciële samenzang bena derd. maar deze vond zichzelf 'niet zo'n leutige figuur'. En dat was de platenmaatschappij kennelijk met hem eeus. want verdere pogingen Wiegel te contracteren werden niet gedaan. 'We hebben een speciale kruiwagen voor Je laten maken, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7