Prijscontrole veel scherper Tunesië stelt de linie met Libië ele maanden uit Rest bestuur van W. A. stichting stapt nu ook op Voortaan gaan we naar Den Bos toe Klaar voor werklunch Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 vanhet ANPzèlf! tn deze krant Smrkowsky overleden Be, 030-321132 WASAUTOMATEN ,a. 499- logezegd Opzet in spel bij 'gat' in Watergateband vruchtenlimonade Minister Lubbers kondigt aan Ajax-Milan op tv: vandaag beslissing EEG neemt deel aan conferentie over energie Een blik snert Nieuwe Leidse Comnramt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich ia gheblaven mijn hert ln teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 WOENSDAG 16 JANUARI 1974 54ste jaargang no. 243 HAARLEMMERSTRAAT ?250 LEIDEN Alle bekende merken Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze correspondent IIOOGEVEEN Hoogcvecn verliest één o, Den Bosch zijn ch en Eext wordt veranderd in Eckst. Dit alles zal binnenkort gebeuren, als tenminste de minister het advies overneemt van de com missie aardrijkskundige namen. Voor verschei dene provincies en gemeenten zullen dit aanzien lijk extra uitgaven betekenen, omdat er nieuwe borden en ander briefpapier aangeschaft moeten worden. Inmiddels is men in de zojuist verschenen Kleine Bosatlas alvast op het ministeriële beslissing vooruitgelopen. De man, die de redactionele ver antwoordelijkheid voor deze atlas heeft, die op school wordt gebruikt, prof. F. J. Ormeling uit Lonneker, zegt dit gedaan te hebben, omdat 'een cartograaf altijd iets van zichzelf in een atlas wil leggen'. Bij uitgeverij Wolters Noordhoff in Groningen verzekerde men ons, dat het voor 98 procent zeker is, dat ook de aardrijkskundige namen zul len worden gewijzigd. Het spellingsvoorstel ligt al enkele jaren bij de minister. Cartografen, his torici en andere deskundigen hebben na Jaren lange studie voorgesteld de namen te wijzigen. 'Ik hoop dat de minister ermee akkoord gaat', zegt prof. Ormeling, die hoofd is van de afdeling cartografie van het internationale trainings centrum voor de opleiding van cartografen in Enschede. De hoogleraar is van mening, dat ook de namen van steden, rivieren en provincies moeten worden aangepast aan de nieuwe spelling, 'omdat ik jarenlang mijn eigen kinderen heb zien worstelen met die moeilijke namen. Wijze man nen zijn tenslotte tot de aanbeveling gekomen'. Volgens prof. Ormeling zullen de gangbare spel lingsregels inzake de vereenvoudiging van ee en oo In open lettergrepen tot respectievelijk e en o en van de niet uitgesproken sch tot s, ook gelden voor aardrijkskundige namen, die tot dusver hier van waren uitgezonderd. Dit betekent, dat men voortaan moet schrijven. Herenveen, Hogeveen, Leidsendam, Den Bos enz. De commissie advi seert ook het aaneenschrijven van niet-enkel- voudige aardrijkskundige namen, zoals Botnise- golf en Rodezee. Voor wat genoemd wordt een aantal onberekenbare spellingen is eveneens een vereenvoudiging doorgegeven: Oisterwijk wordt Oosterwljk, Eext wordt Eckst, Texel wordt Tessel en IJssel IJsel. Prof. Ormeling zegt goede verwachtingen te heb ben, dat de minister binnen afzienbare tijd zal besluiten de voorstellen over te nemen. Vooruit lopend daarop heeft hij de namen in de atlas al vast veranderd. Zo is hij ervan verzekerd, dat de suggesties zullen worden geaccepteerd. Abba Eban, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, zijn Amerikaanse collega en Mosje Dajan, de Israëlische minister van defensie, staan in Jeruzalem klaar om aan een werklunch te beginnen. Ze bespraken la ter de eisen van de Egyptische president Sadat inzake de troepenscheiding aan het Suezkanaal. Zie hiervoor pagina 8. Formele reden: grondwetswijziging ii MS (AP, UPI, Reuter, AFP) De Tunesische regering heeft kren besloten dat er geen nationaal referendum zal worden ge- uden over de voorgenomen unie met Libië, voordat de Tunesi- lie grondwet is herzien. ADVERTENTIE dor deze beslissing, die werd be- st ïdgemaakt door premier Hedi uira, is de 'totale unie' tussen bei- landen (waartoe zaterdag een over- ikomst werd getekend door de Tu- elsische president Habib Bourguiba het Libische staatshoofd kolonel leammar Khaddaffi) in feite voor bepaalde tijd uitgesteld. De proce- re voor de grondwetsherziening kan c Tie maanden in beslag nemen. n het einde van een anderhalf uur rende vergadering van de Tunesi- ïe Raad van de republiek maakte meneer Wiegel nog eens iet zo'n verhaal aankomt, ver- icht ik hem 24 uur onafgebro- naar Barend Servet te kij- Premier Den Uyl over Wiegels kritiek op de distributie-maat regel. Stormachtig Aanvankelijk enkele opklaringen. Morgen overdag opnieuw veel bewolking en plaatselijk regen of motregen. Matige tot krach tige, aan de kust tijdelijk harde of stormachtige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen on geveer 5 graden. Maxima morgen omstreeks 10 graden. De vooruitzichten voor donder dag en vrijdag: Enige tijd regen, ook opklaringen en lagere tem peraturen. Morgen Zon op: 08.40 Zon onder: 17.01 Maan op: 03.47 Maan onder: 12.09 'luke-np cursus 1oor paarden mijn paarde-moppie Nouira bekend dat Tunesië zo spoedig mogelijk zal beginnen aan een herzie ning van de grondwet. De 40 leden tellende Raad van de re publiek omvat alle kabinetsleden, on der wie de maandag benoemde minis ter van buitenlandse zaken Habib Chatti, alsmede het bestuur van de Neo-Destour, de enige Tunesische po litieke partij. Bourguiba leidde de vergadering, waaraan ook werd deel genomen door Mohammed Masmoudt, de afgezette minister van buitenland se zaken (die als ontwerper van de unie met Libië wordt beschouwd), in zijn hoedanigheid van vice-secretaris- generaal van de Neo Destour. Masmoudi verklaarde later tegenover verslaggevers dat hij er bij zijn colle ga's op had aangedrongen, het refe rendum over de unie te laten door gaan op de aanvankelijk vastgestelde datum: 18 januari, 'ik heb ze verteld dat, als ze nu terugkrabbelen, het een zeer vreemde indruk zou maken. Tu nesië zou door de hele wereld worden uitgelachen. Ze wilden echter niet naar me luisteren', aldus Masmoudi. Formeel heeft de Tunesische Raad van de republiek besloten stappen te nemen om de grondwet te herzien, 'zodat in overeenstemming met de ar tikelen 60 en 62 het principe van een Zie verder pagina 8, kolom 2 WASHINGTON (Reuter, AP, UPI) Het 'gat' van achttien minuten in één van de Watergate-geluidsbanden kan niet onopzettelijk zijn veroor zaakt. Dit hebben de geluidstechnici dinsdag gemeld aan rechter John Siri ca. In hun definitieve rapport schrijven de technici dat het 'gat' is veroorzaakt doordat 'tenminste vijf en wellicht zelfs negen verschillende, na elkaar opgenomen fragmenten zijn uitgewist en opnieuw opgenomen'. De technici hadden eerder verklaard dat het gat waarschijnlijk niet door een ongeluk kige handeling van Nixons secretares se Rose Mary Woods kon zijn veroor zaakt. Nixons secretaresse had verklaard, dat zij misschien een deel van de opname van het gesprek tussen Nixon en zijn medewerker Halderman per ongeluk had weggevaagd. Ze zou tijdens het uitwerken van de band 'misschien' een verkèerde knop hebben ingedrukt of een voetschakelaar hebben bediend terwijl ze een telefoongesprek voerde. De 'vergissing' van Rose Mary Woods wordt nu door de technici als mogelij ke oorzaak voor het 'gat' uitgesloten. Het lege stuk kan niet veroorzaakt zijn 'door één enkele, voortdurende handeling'. Dc technici hebben in het gat nog een geluid van één seconde gevonden dat lijkt op een gesprek. Maar het is volgens hen onmogelijk om öe uitgewiste gesprekken opnieuw te produceren. 'Zelfs het fragment dat Zie verder pagina 8, le kolom literfles Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De economische controledienst zal met 155 man extra nagenoeg worden verdubbeld om de prijsstijgingen beter onder controle te houden. Minister Lubbers beeft dit gisteren in de Tweede Kamercommissie voor economische zaken aangekondigd. HILVERSUM De beslissing of de voetbalwedstrijd Ajax-AC Milan recht streeks vanavond op televisie komt, is uitgesteld tot vandaag 12 uur. Een fac tor die uitzending erg onzeker maakt is de slechte aartverkoop van het Olympisch stadion Met deze mededeling liep de minister vorouit op een aantal maatregelen waarover het kabinet zich nog beraadt om de prijsstij gingen het hoofd te bieden. Hiertoe behoort de mogelijkheid de consu mentenorganisaties subsidie te verle nen voor prijsvergelijkend onderzoek on het regelmatig via publicaties in formeren van het publiek over het prijsverloop. Dit betekent dat het pu- 'bliek meer inzicht zal krijgen in de achtergronden van prijsverhogingen en met name ook ovfr het grillige verloop van b.v. de vfeesprijzen. Met de publicatie van standaardtarieven en standaardprijzen zouden ongewen ste ontwikkelingen kunnen worden te gengegaan. De minister overweegt ook de mel dingsplicht voor prijsverhogingen met een aantal maanden te verlengen. Vandaag en morgen overlegt de mi nister nog met de consumentenorgani saties en de vakbeweging. Vrijdag neemt het kabinet naar wordt ver wacht beslissingen. Debat in Kamer Minister Lubbers zag met deze mede delingen overigens onvoldoende kans om de onrust van de Tweede Kamer commissie over de prijsstijgingen weg UTRECHT Evenals twee jaar geleden dreigt de Willem Arntz- stichting in Utrecht weer zonder bestuur te komen. Nadat de be* stuursleden prof. dr. S. Wiegersma en prof. dr. W. Hessel eerder deze week hun ontslag hadden ingediend, hebben gisteravond de twee nog zittende bestuursleden, de lieren drs. W. Drechsel en J. A. Middelhuis- aan de colleges van b. en w. en gedeputeerde staten van Utrecht hun functie ter beschikking gesteld. Wel hebben zij zich bereid verklaard nog gedurende korte tijd de lopende zaken te willen behartigen. Het bestuur van de WA-stichting heeft ter oplossing van de nu ontsta ne bestuurscrisis een drietal mogelijk heden voorgelegd. Ten eerste: provin cie en gemeente gaan op de korst mo gelijke termijn over tot benoeming van drie nieuwe interim-bestuursle den, die dan een positie innemen zo als het voormalige interimbestuur had. Een tweede mogelijkheid zou zijn dat hetzelfde wordt gedaan, maar dat daarbij een beroep wordt gedaan op het nog zittende bestuur (dat dan weer interim-bestuur wordt). De heer Middelhuis heeft overigens al eerder te kennen gegeven niet voor continue ring van zijn functie beschikbaar te zijn. De heer Drechsel zou een derge lijk beroep slechts in overweging wil len nemen onder zeer duidelijk om schreven voorwaarden. De derde mo gelijkheid tenslotte is dat provincie en gemeente tot regeling van de be stuurssituatie overgaan. Provincie en gemeente Utrecht beraden zich over een oplossing. Eerder op de dag had het nog overge bleven deel van het bestuur van de Zie verder pagina 5, kolom 7 (ADVERTENTIE) Dit nummer slaat ook vóór In uw telefoongids. te nemen. De commissie besloot daar om de kwestie in een Kamerdebat aan de orde te stellen. Volgende week dinsdag zal dit verzoek in stemming worden gebracht en naar wordt ver wacht niet al te lang daarna zal het debat kunnen plaatsvinden. De onge rustheid van de Tweede Kamerleden sproot vooral voort uit de onvolledig heid waarmee de minister het feitelij ke prijzenverloop schetste. Enkele da gen geleden bijvoorbeeld zei hij in antwoord op vragen van het Kamerlid Van der Mei, (CHU) dat de economi sche controle dienst niet meer klach ten kreeg te verwerken dan voor die periode gebruikelijk is. De minister zei hierover gisteren dat dit antwoord vooral sloeg op het prijsverloop in december. Over de aard van de klachten in januari kon hij geen mededelingen doen. De Ka mercommissie meende echter dat de BRUSSEL Ondanks tegenstribbelen van Franse zijde zal de EEG als ge meenschap deelnemen aan de energie conferentie. die op uitnodiging van president Nixon op 11 februari in Washington wordt gehouden. Dit is gisteren in de Europese Ministerraad besloten. De EEG zal er vertegenwoordigd zijn door Walter Scheel, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, die de ministerraad voorzit en door de president van de Europese Commissie, Ortoli. Ook de afzonderlijke lidstaten van de EEG zullen op de conferentie vertegenwoordigd zijn, zo wordt aan genomen. Frankrijk is intussen het enige land binnen de Europese Gemeenschap, dat nog niet heeft aangekondigd eraan deel te zullen nemen. Naar verluidt zou de Franse minister van buiten landse zaken, Jobert, hebben voorge steld alleen Scheel naar Washington te zenden als enige vertegenwoordiger van de EEG. Zie voorts de financieel-economische pagina. Binnenland Klap voor pomphouders in oosten5 Geld Sinterklaasactie in Ermelo overgedragen 9 'Cv kan stroom opwekken'.11 Buitenland Rellen in Djakarta 8 Studeren in Zuidafrikaanse Kerk gevangenissen een voorrecht 2 Sport Schakers niet ver van minimumloon 11 Lezersonderzoek 3 Mm schrijft ons 2 Puzzel Commentaar 7 Dichtbij cn verder 7 Weer 7 Wetenschap en techniek 8 Beurs 10 Familieberichten 18 Kamer in een zo belangrijke kwestie zou moeten worden gemengd en be sloot daarom unaniem een Kamerde bat aan te vragen. Opvallend was dat de WD-Kamerleden zich tijdens deze discussie afzijdig hielden. De andere fracties daarentegen zetten uitcoerig uiteen wat zij onder de hui dige omstandigheden wenselijk vin den. Zo drong de fractie van de PvdA aan op een selectieve prijsstop. Hier onder verstaat de fractie dat de stij ging van de grondstoffenprijzen al leen mag worden doorberekend in die gevallen waarin kan worden aange toond dat geen sprake is van een inci dentele schommeling maar van een blijvende prijsstijging. De prijsstop zou ook niet mogen gelden voor de bedrijven die kunnen aantonen dat dat voor hen bedrijfssluiting of ver lies aan werkgelegenheid met zich mee zal brengen. Tenslotte zou verlies door onderbezetting moeten kunnen worden gecompenseerd door prijsver hogingen maar alleen na overleg met de vaste Tweede Kamercommissie en indien geen compensatie mogelijk is via de arbeidsverkortingsregeling. De PPR-fractie drong Dij monde van dr. P. van Gorkum aan op een bevriezing van de winsten. De PvdA-frartie drong er tenslotte bij de minister op aan volledige opening van zaken te geven over de in het verleden afgesloten aardgas-exportcon tracten. Italië zou van een dergelijk contract de eerste twintig jaar enorm kunnen profiteren. Volgens de PvdA- fractie dienen de aardgasprijzen ech ter desterk gestegen olieprijzen te volgen. De opbrengst zou aan de ge meenschap ten goede moeten komen. Minister Lubbers zei toe dat de essen tiële passages uit deze contracten zul len worden gepubliceerd. PRAAG (Reuter, AFP, UPI, AP) Josef Smrkowsky, één van de belang rijkste medewerkers van Aleksander Doebtsek tijdens het liberalisatie-pro- ces in Tsjechoslowakije waaraan in augustus 1968 ruw een eind werd ge maakt, is maandagavond in Praag overleden. Smrkowsky, die 62 jaar ia geworden, leed aan kanker. Smrkowsky was voorzitter van de Na tionale Vergadering toen Aleksander Doebtsek partijleider werd. In die hoedanigheid gaf hij mee gestalte aan de periode van hervorming, bekend geworden als de 'Praagse Lente'. Een jaar na de inval van de Sowjet-Unie en enkele andere Warschaupactlanden verloor Smrkowsky zijn voorzitters functie en in 1970 werd hij ook uit het presidium van de Communistische partij gestoten en tenslotte ook uit deze partij. Hij trok zich terug in zijn Praagse huis en gaf af en toe inter views aan buitenlandse journalisten, welke de toorn opwekten van het be wind van Goestav Hoesak, dat de steun van de Sowjet-Unie heeft. (ADVERTENTIE) Vragen over 't openbaar vervoer? Alle huisvrouwen merken, dat de prijzen stijgen. Maar de prijsbewusten onder hen merken bovendien, dat ze niet overal even hard stijgen. Neem nu de prijs van een blik snert (vroeger armeluisvoedsel, maar te genwoordig bijna een rijkeluisgerecht). Een Hero- blik kost officieel 2,18. Maar Mignon vraagt er maar 1,79 voor en A. en O. verstrekt het al voor 1,59. En dan hebben we nog niet eens de advertenties van Albert, Simon en Piet geraadpleegd. Zo ziet u maar, dat u die 'dure' krant steeds opnieuw nodig hebt om zuinig te kunnen leven. Laat ook an deren daarvan profiteren: geef eens een abonnement weg, al is het maar. we moeten zuinig zijn, een maand abonnement. DE DIRECTIE. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap ^briefpa pier en pen). Pletlne-schaaltje (flessenon- derzetters). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1