Bourguiba ontslaat architect van Unie ans op compromis over troepenreductie Europa Nu nog grotere winsten met de 6 NMB- Spaarwinst- biljetten. Heath: geen compromis met bonden Verguisde Chinese leider opnieuw in Politbureau Egypte acht voorstel nog onbevredigend Geruchten over politieke onenigheid Agnew dreigt ook advocatuur te verliezen Prawda noemt Solzjenitsin nietig schepsel Anti-Japanse demonstraties in Djakarta Kissinger ontkent dat hij collega liet afluisteren Einde Turkse kabinetscrisis komt in zicht Gastronomisch festival uit Zuid-Amerika TRI OUW/ICWiAiR/rET DWSOAG 15 JANUARI 1974 BUITENLAND T7/K9 ÏIÖNIS (Reuter, AF?, UPI, AP) President Habib Bourguiba van Tunesië beeft gisteren volko men onverwacht zijn minister van buitenlandse zaken, Mo hammed Masmoudi, ontslagen. Masmoudi wordt beschouwd als de man, die de zaterdag aange kondigde unie tussen Libië en Tunesië persoonlijk bij presi dent Bourguiba lieeft 'doorge- Irukt'. 5e afgezette minister begeleidde het Libische staatshoofd, kolonel Moeam- nar Khaddaffi zaterdag, toen deze van iet Tunesische eiland Djerba, waar iet fusie-akkoord getekend werd, naar rripoli terugkeerde. Het officiële Tu- ïesische persbureau meldde dat Mas- noudi na terugkeer in Tunis sprak 5 iver een 'ongebreideld enthousiasme' warmee de fusie in Libië was ver- 2 velkomd. Minder dan een uur daarna, 3 erwijl Masmoudi naar het paleis van Bourguiba ontboden was, herriep het 1 iersbureau zijn eerder gegeven be- ichten, zonder een reden te noemen. iourguiba tekende het akkoord met 2 fhaddaffi na maanden van geheime 'oorbereidingen door Masmoudi. Deze eisde talrijke malen naar Khaddaffi. ipvallend is dat Bourguiba nog maar ojfruim een jaar geleden Khaddaffi in l iet openbaar belachelijk heeft ge- naakt, toen deze een unie tussen Li- lië en Tunesië had voorgesteld. i Khaddaffi is oprecht en vol enthousi- isme,' zo had Bourguiba in aanwezig- 1 ïeid van het Libische staatshoofd tij- Jiens een tv-uitzending in december 1972 gezegd. 'Ik geloof echter dat hij Ie ervaring mist om te kunnen oorde- en over de dingen, die bij zo'n een- ïeid komen kijken. Het zijn de men taliteiten, die moeten veranderen en dat kan jaren of zelfs eeuwen duren.' Premier Jpvallend is ook dat Bourguiba zon- iag bij terugkeer in Tunis al bekend oaakte, dat het referendum over de e vormen Arabische Islamitische Re- mbliek om 'procedurele redenen' was ïitgesteld van 18 januari tot 20 naart, de dag waarop de onafhanke- ijkheid van Tunesië wordt gevierd, fort daarna werd bekend, dat pre- nier Hedi Nouira, die al geruime tijd liet op goede voet stond met Mas- noudi, evenals Bourguiba's sterk pro- lesterse zoon en voormalig minister in buitenlandse zaken Habib Bour- ANNAPOLIS (Reuter, AP, DPA) Een speciale commis sie van drie rechters heeft gis teren aanbevolen de vroegere vice-president van de VS, Spi- row Agnew uit de orde van de advocaten in de staat Maryland te stoten. Volgens de rechters is Agncw's ontduiking van de inkomstenbe lasting een vergrijp dat hij voor de rechtbank heeft toege geven 'bedriegelijk en oneer lijk' geweest en absoluut niet in overeenstemming met de ethiek van de advocatuur. Het rapport van de commissie gaat nu naar het hof van appèl van Maryland dat een definitieve beslissing in de zaak moet ne men. Voor hij vice-president van Nixon werd, verdiende Agnew in Maryland zijn brood met een advocatenpraktijk tot hij gou verneur van deze staat werd. Tijdens zijn gouverneurschap maakte hij zich schuldig aan de belastingontduiking die hem vo rig jaar het vice-presidentschap kostte. Duizenden enthousiaste Libiërs dromden samen in de straten van de Libische hoofdstad Tripolis toen de plannen voor de eenwording van hun land met Tun esië bekend waren gemaakt. guiba jr, niet in Tunesië waren, toen het akkoord werd getekend. Nouira keerde enkele uren na het bekend worden van de ondertekening van het fusie-akkoord terug uit Teheran, waar hij een overeenkomst over economi sche samenwerking had getekend. Volgens diplomatieke kringen zou de premier van tevoren niet op de hoog te zijn geweest van de plannen van Bourguiba Sr. Nouira had een langdurige bijeen komst met de president, voordat het ontslag van Masmoudi werd aangekon digd. Het aftreden van deze minister heeft een vraagteken gezet achter de zaterdag getekende overeenkomst. Waarnemers menen, dat er diepgaan de meningsverschillen over bestaan in het Tunesische kabinet en in de rege rende Destour-partij. Masmoudi staat bekend als een van de beste vrienden van de president, die zoals Mas moudi in een',interview met het Fran se dagblad Le Monde vertelde de eerste president van de nieuwe repu bliek zou worden. Khaddaffi werd ge noemd als vice-president. In dat interview verklaarde Masmoudi ook dat de republiek 'islamitisch is volgens de moderne opvattingen van de Islam'. Hij zei gekant te zijn tegen elk fanatisme en confessionahsme'. Naar zijn mening zullen de fanatieke opvattingen van Khaddaffi jegens de Islam en het 'nasserisme' na de sa mensmelting de gematigde Tunesische ideeën niet aantasten. 'Tunesië is een toeristenland en het toerisme zal zich ook gaan uitbreiden tot Libië.' Op de vraag, of de nieuwe statenbond wordt gebaseerd op het 'nasserisme' van wijlen president Gamal Abdel Nasser van Egypte, antwoordde Mas moudi: 'Nee, het wordt een Bourgui- ba-Khaddaffi-verbond. Nasser was een pionier van het Arabisme. Maar de toestanden zijn nu veranderd.' Bourguiba zelf zei in een interview met het Parijse blad La Croix, dat de vorming van een Noordafrikaanse sta tenbond met voorzichtigheid en realis me moet worden bestudeerd. 'Ik heb altijd geloofd in de Arabische een heid. En ik hoop, dat de nieuwe repu bliek op langere of kortere termijn zal leiden tot een groter geheel, zoals de Verenigde Staten van Amerika.' Masmoudi is vervangen door Habib Chatti, die totdusver directeur van Bourguiba's kabinet was. Chatti en twee andere ministers werden onmid dellijk teruggeroepen uit Tripoli en andere Noordafrikaanse hoofdsteden, waar zij verbleven om de details van de fusie te bespreken. Ook de minis ter van defensie. Aballah Franat, poli tiek verwant met Masmoudi, is van zijn functie ontheven -n overgeplaatst naar de veel minder belangrijke post van minister voor industriële ontwik keling. Zijn opvolger op defensie is Hedi Khefacha Geruchten Intussen gonst Tunis van geruchten. Zo zou Masmoudi voorbestemd zijn om Nouira op te volgen. Regerings functionarissen zeiden niets te weten van de bedoelingen van de president, die een voorgenomen reis naar Genè- ve heeft uitgesteld. Zaterdag werd be kend gemaakt, dat de nationale radio zich voortaan zou aanduiden als 'de radio van de Arabische Islamitische Republiek'. Maar zondagmorgen al zei den de omroepers weer normaal 'Ra dio Tunis'. Ook wordt gemeld, dat mevrouw Bourguiba van Franse afkomst verbaasd was toen zij hoorde, dat Tunesië een unie met Li bië zou vormen. MOSKOU (Reuter, AP) Het Russi sche partijblad Prawda heeft maandag een nieuwe aanval gelanceerd op de Russische auteur Alexander Soizhenit- sin. Onder de kop 'De weg van het verraad' wordt Solzjenitsin een 'schot schrijver' genoemd, die het lot ver dient van een verrader waarvan alle werkende Russen, 'alle eerlijke men sen op aarde, zich in woede en afgrij zen afwenden,' aldus het proza van de Prawda. De kritiek op Solzjenitsin is de laat ste dagen nog steeds toegenomen in de Russische nieuwsmedia. De Prawda van gisteren neemt hem vooral kwa lijk dat hij probeert aan te tonen dat de wetsschendingen in de Stalin-perio- de geen afwijking vormden van de normen der socialistische maatschap pij, maar voortsproten uit de aard van het socialisme. De communisti sche partij heeft echter deze schendin gen van de socialistische wetgeving 'aan een niets ontziende kritiek' on derworpen en de levensnormen in de partij en maatschappij zijn volledig hersteld,' aldus de Prawda. 'Solzjenit sin is en blijft echter een anti-socia list en anti-communist die de rol van een provocateur speelt,' aldus het ar tikel. 'Die heren in het Westen, die Solzjenitsin in volle ernst hemelhoog prijzen zullen nauwelijks enige munt slaan uit deze onbetamelijke zaak want de walgelijkheid en nietigheid van dit schepsel zijn in morele en po litieke zin te zeer in het oog lopend.' Conferentie deze week hervat (ADVERTENTIE) WENEN (UPI, AP) De westelijke deelnemers aan de conferentie in Wenen over wederzijdse troepenvermindering in Midden-Europa hebben aan de vooravond van de hervatting van de conferentie ge zegd dat er kansen zijn op een compromis. :De Nederlandse ambassadeur jhr. mr. iuarles van Ufford verklaarde als woordvoerder van de twaalf Navo- leelnemers maandag óp een perscon- ërentie dat de standpunten van Oost in West ten aanzien van een aantal westies wel ver uit elkaar liggen', naar er zijn ook gemeenschappelijke >elangen.' let gaat er nu om een duidelijker leeld van eikaars standpunten te krij ten. Het belangrijkste geschilpunt 'lijft dat de Oosteuropese delegaties 1c bestaande machtsverhoudingen wil- en handhaven/ terwijl het Westen eerst een oostelijk overwicht wil cor rigeren. Volgens de Navo-Janden moet het tot een situatie komen waarin bei de. partijen in het betrokken gebied over evenveel grondtroepen beschik ken. Volgens conferentiekringen zou dat een streefgetal van 700.000 militai ren moeten zijn. De Navo zegt over 777.000 militairen en 6000 tanks te be schikken, terwijl de landen van het pact van Warschau in Midden Europa 925.000 militairen en 15.500 tanks zou den hebben. De Oosteuroepse landen weigerden tot nu toe hun troepen sterkte sterker te verminderen dan de ■Navo. Zij zouden voor 1975 aan weers kanten een vermindering met 20.000 man hebben voorgesteld, gevolgd door een verlaging van rèsp. vijf en tien procent in 1976 en 1977. Volgens de Navo blijft de machtsongelijkheid in Europa dan bestaan en wordt er niets opgelost. Aan de conferentie, die op 30 oktoher vorig jaar begon, nemen de VS, Cana da, Engeland, West-Duitsland, België. Nederland en Luxemburg als Navo- landen deel, terwijl van de kant van het pact van Warschau de Sowjet- Unie, Oost-Duitsland, Polen en Tsje- choslowakije meedoen. Italië, Roeme nië en Bulgarije zijn als waarnemers bij de conferentie betrokken. De confe rentie werd een maand geleden ge schorst Heath op weg naar de besprekingen met de TUC-leiders. LONDEN (Reuter) Een laatste po ging van de Engelse premier Edward Heath een oplossing te vinden voor zijn conflict met de vakbonden is gis teren mislukt. Besprekingen tussen de premier en de overkoepelende vakor ganisatie TUC over de lonen van de Britse mijnwerkers leverden niets op. Algemeen wordt nu verwacht dat Heath nog deze week nieuwe verkie zingen zal aankondigen. Hij zou de kiezers zo snel mogelijk een mandaat willen vragen voor zijn strijd tegen de vakbonden. De Britse bond van treinbestuurders (29.000) besloot gisteren dat een al eerder aangekondigde staking van 24 uur vandaag zal doorgaan. De bond blijft bereid deel te nemen aan de be sprekingen die de spoorwegdirektie 22 januari wil houden met de drie bon den van spoorwegpersoneel over nieu we lonen. De spoorwegdirektie had de onderhandelingen echter aangeboden op voorwaarde dat de staking van he den zou worden afgelast en dat ook geen andere acties meer zouden worden gevoerd. De treinbestuurders vinden het aanbod van de direktie echter niet ver genoeg gaan. Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 41/2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder en verkrijgbaar aan de kas van elk NMB kantoor. U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: U stort Looptijd Rente U ontvangt 865,33 2 jaar 7'/2 ƒ1.000,- 4.326,66 2 jaar 7Vz 5.000,- 699,96 4Vi jaar 8V4 ƒ1.000,- 3.499,81 4/2 jaar 8V4 5.000,- 596,27 6 jaar 9 ƒ1.000,- ƒ2.981,34 6 jaar 9 5.000,- Vraag eens Inlichtingen over deze spaar* mogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Teng Hsiao-peng is terug PEKING (Reuter) De Chinese vicepremier Teng Hsiao-peng, die tijdens de Culturele Revolutie van 1966/1967 in ongenade was geval len, blijkt thans weer deel uit te maken van het oppermachtige Po litbureau van de communistische partij. De man die tijdens de cul turele revolutie (ofschoon niet in het openbaar) werd aangevallen als 'machthebber nummer twee die de kapitalistische weg inslaat' (de eerste was Lioe Tsjao-tsji) stond onverwacht hoog op een lijst van Chinese leiders die vorige week een herdenkingsplechtigheid bijwoon den. Deze lijst werd afgelopen zaterdag door de officiële Chinese re geringsmedia gepubliceerd. Teng Hsiao-peng, ongeveer 70 jaar, kwam de laatste maanden snel in de publiciteit terug, nadat hij zeven jaar in een politieke quarantaine had ver keerd. Na de aanvallen van de rode gardisten was de man die het secretari aat van de partij bekleedde geheel uit het gezicht verdwenen. In april vorig jaar dook hij opeens weer op. Zijn naam werd genoemd als aanwezige bij een staatsbanket in Pe king, In augustus werd hij samen met drie andere ex-leden van het Politbu reau en vijftien andere hoge partijka der-leden die allen tijdens de Culture le Revolutie in ongenade waren geval len, herkozen tot lid van het Centraal Comité. Dat gebeurde op het Tiende Partijcongres. Afkeer van wanorde Teng is de oudste van de eenmaal verguisden die nu weer in de Chinese politiek zijn teruggekeerd. Zijn ver kiezing versterkt de gematigde groe pering onder de Chinese leide-s. Hij wordt beschouwd als een 'pragmati sche' figuur, wiens grote falen tijdens de Culturele Revolutie werd genoemd: als zijn afkeer van de wanorde die de ze revolutie veroorzaakte. Een vraagteken bij de bekendmaking van Tengs nieuwe functie is dat er geen plenaire zitting van het centraal comité aan is voorafgegaan. Slechts dit lichaam is bevoegd de leden van het Politbureau te benoemen. De verrassende 'reclassering" van Teng komt na een grondige herorde ning van het militair commando in de provincies, die tijdens de jaarwisse- Teng Hsiao-peng ling bekend werd gemaakt. Binnen kort komt de lang verwachte zitting van het nationale volkscongres, Chi na's parlement, waarin een nieuw staatshoofd moet worden aangewezen nadat achtereen volgens Lioe Tsjao Tsji en generaal Lin Piao van deze ijle hoogte naar beneden tuimelden .de laatste letterlijk want hij kwam om bij een mysterieus vliegtuigonge luk. Vervolg van pagina 1. moeite doet om een overeenkomst tot stand te brengen. Kissinger zei daar op, dat het door hem meegebrachte plan rekening houdt met Egyptische overwegingen en vele punten, die door president Sadat aan de orde wa ren gesteld. De president moest ech ter het plan nog beoordelen en sugge sties doen. Kissinger verwachtte toen nog, dat gisteren een akkoord zou worden bereikt Verworpen Egypte zou Kissinger te verstaan heb ben gegeven, dat het de volgende Is raëlische eisen verwerpt: beëindiging van de staat van oorlog, vermindering van het aantal Egyptische troepen op de oostelijke oever van het Suezka- naal, erkenning van Israël en het waarborgen van vrije vaart van Israë lische schepen door het kanaal en een Egyptische belofte, dat Israël niet meer zal worden aangevallen. Het blad van de Arabische Socialistische Unie, Al Goemhoeria, dat deze afwij. zingen publiceert maakt voorts mel ding van de Egyptische eis, dat de troepenscheiding binnen vier k vijf weken is voltooid. Voordat Fahmi meedeelde, dat geen overeenstemming was bereikt over de DJAKARTA De Japanse premier Tanaka is maandag 'warm' ontvangen op het vliegveld van Djakarta. De monstranten doorbraken een politie- cordon en probeerden zijn vliegtuig te bestormen. De demonstranten ver zetten zich tegen de 'onethische zake lijke aanpak' van Japan jegens Indo nesië. Djakarta is de laatste hoofdstad die Tanaka bezoekt op een vijftiendaagse reis door Zuidoost Azië. In een aantal landen werd hij al door onvriendelij ke betogers begroet maar de demon straties in Djakarta zijn het felst. Kort voordat hij uit Maleisië in Dja karta aankwam, werd een pop die Ta naka voorstelde, door de demonstran ten verbrand. Iets dergelijks gebeurde in Koeala Loempoer waar studenten anti-Japanse leuzen aanhieven en eis ten dat Tanaka zo snel mogelijk Ma leisië zou verlaten. Tanaka had gewei gerd een delegatie van Maleisische studenten te ontvangen. ASSOEAN (AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft ontkend in 1971 opdracht te hebben gegeven tot het afluisteren van telefoongesprek ken van Meivin Laird, die toen minis ter van defensie was. Volgens Kissin ger zijn berichten daarover in Ameri kaanse kranten 'kwaadaardige' en 'schandelijke' leugens. Een krant in Chicago had zondag gemeld dat Kis singer de minister van defensie had laten afluisteren om te weten te ko men hoe de militaire leiders aan ge heime informaties over z'n vredeson derhandelingen met de Noordvietna- mezen kwamen. Maandag schreef de New York Tikes dat David Young, een van de 'loodgieters' van het Witte Huis, in het begin van 1972 een lang rapport had ingediend, waaruit bleek dat de voorzitter van de gezamenlijke stafchefs, admiraal Thomas Moorer, in het bezit was van geheime documen ten van de Nationale Veiligheidsraad. De documenten waren afkomstig uit het kantoor van Kissinger. plannen, die Kissinger uit Israël had meegebrazcht, had de commandant van de Egyptische luchtmacht gene- raal-majoor Ali Fahmi, verklaard dat de luchtverdediging van Egypte in maximale staat van paraatheid was ge- brazcht om voorbereid te zijn op een Israëlische verrassingsaanval. In een interview verklaarde hij, dat Israël in de verleiding kan komen, de strijd te hervatten om de verliezen uit de ok- tober-oorlog te herstellen. Dajan In Jeruzalem vertelde minister van defensie Mosje Dajan, dat Israël een moeilijke periode in zijn bestaan doormaakt en moet leren leven met de nieuwe situatie, die bepaald wordt door militaire, economische, politieke en sociale problemen. De oorzaak hiervan is, dat wij te maken hebben met een niet-beëindigde oorlog. Dajan zei dat de bestandsschendingen bij Su ez en in de heuvels van Golan niet uit de hand zullen lopen, zodat Israël zich genoodzaakt zou zien. tot militai re actie over te gaan. 'Als er een be stand is. moeten beide partijen er zich aan houden', aldus de minister. De Israëlische delegatie in de militai re werkgroep op de vredesconferentie in Genève heeft haar vertrek naar de ze stad uitgesteld. Deze stap werd ge nomen nadat Egypte besloten had. de besprekingen voorlopig af te breken, in afwzchting van de Israëlische reac tie op zijn voorstellen. Volgens niet bevestigde berichten krijgt Israël van de Verenigde Staten twee oude vliegdekschepen, die ver bouwd zullen worden voor het ver voer van troepen. De schepen worden betaald uit de fondsen die het Ameri kaanse congres ter beschikking van Is- raël heeft gesteld. ANKARA (Reuter) De Turk.su Re publikeinse Volkspartij en de Natio nale Verlossingspartij (NSP) zijn het eens geworden over de vorming van een coalitieregering voor Turkije. Daarmee zou een einde kunnen ko men aan een politieke crisis die al drie maanden duurt. De coalitie van centrum-links met de Islamitische NSP moet echter nog door president Fahri Korutuk worden goedgekeurd. De kans daarop lijkt ge ring omdat de militaire leiders ernsti ge bezwaren tegen deze coalitie ma ken. De militairen, die vorig jaar oktober na dertig maanden militair bewind uit de politieke arena verdwenen heb- ben veel moeite met een prominente positie van de NSP in een nieuw ka binet. Het zou aan het eerste kabinet worden met ministers die openlijk de Islam aanhangen, sinds Turkije een wereldlijke republiek werd. De mili tairen hebben zich altijd opgeworpen als 'beschermers' van de republiel te gen de invloed van de Islam. AMSTERDAM In het restaura^ Topkapi in de Goudbloemstraat (mid den in de Amsterdamse Jordaan) is gisteren een zesweeks Zuidamerikaans gastronomisch festival van start ge gaan. Topkapi kwam hiertoe na de succesvolle Russische maand enkele jaren geleden. Dankzij de medewerking van de mees te Zuidamerikaanse ambassades (Ar gentinië. Brazilië. Columbia. Cuba en Venezuela) werd het mogelijk aan Ar gentijnse wijn en een kleine schilders expositie uit Brazilië tc komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9