CNV blijft bereid tot meedoen aan federatie Massale overstap op bus blijft nog uit Caballero filter Bijl in Neede aan wortels der bomen anders dan andere Bestuur W. A.-stichting doet op korte termijn uitspraak in geschil Zeven inbrekers gepakt Politieman gestoken PDTTERS jli UN IA Rapverbod - maar voor uitdunning is géén vergunning nodig Geen 1300, maar toch wel 350.... TROUW/KWARTET DINSDAG 15 JANUARI 1974 BINNENLAND T3/K5 Bonden unaniem achter gevoerde beleid Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het CNV blijft bereid tot medewerking aan een zware federatie van de drie vakcentra- i. maar de sleutel daarvoor ligt in handen van NW en NKV. Zij kunnen het ons mogelijk maken om jnee te doen.' Deze opmerking maakte CNV-voorzitter J. Lans er gisteren in Utrecht op een spoedver gadering A an bezoldigde bestuurders van het CNV. Op deze vergadering werd het beleid van voorzit ter en verbondsbestuur unaniem gesteund. Aan zijn bereidheid om opnieuw te beginn'dn met de federatiebesprekin- ;en voegde de heer Lanser onmiddel- ijk toe, dat het CNV al heel ver is gegaan, om aan de verlangens en op vattingen van NW en NKV tegemoet te komen. Verder kan de christelijke vakbeweging onmogelijk gaan. Persoonlijk toonde de heer Lanser zich zeer teleurgesteld over het mis lukken van de federatiebesprekingen met NW en NKV. 'Ik heb mij de af telopen jaren persoonlijk ingespannen de federatie tot stand te brengen en om het CNV daarin een zo goed mogelijke plaats te geVen. Ook voor mij is de grens bereikt. Het woord is nu aan NW en NKV', zei hij. Volkomen correct Hoe definitief de houding van NW en NKV is zal volgens hem nog moe ten blijken. De voorzitter van het CNV sprak de hoop uit, dat zij tot be zinning zullen komen en zullen erken nen. dat de houding van het CNV vol komen correct is geweest en in over eenstemming met de voorwaarden die een organisatie met een eigen karak ter behoort te stellen om zelfstandig te kunnen functioneren'. Het afbreken van de federatiebespre- kingt'n, omdat het CNV de mogelijk heid wil, zich vooraf in eigen kring te beraden over zaken die in de federa tie aan de orde komen, noemde hij opnieuw onbegrijpelijk. Aan de hand XT. van citaten uit rapporten- en beslui- INl6l gCZOCllt ten van NW en NKV hield de heer Lanser de vergadering voor, dat ook in de visies van NW en NKV de af- öe anders overvolle Coentunnehveg gaf gistermorgen tijdens het spitsuur een rustiger verkeersbeeld te tstt met minder auto's, waarin echter wel meer mensen zaten. \an een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nederlandse openbaar vervoer heeft deze eerste maandag met benzinedistribu tie geen moeite gehad liet verkeer tijdens de spitsuren de baas te worden. Enerzijds komt dit, doordat praktisch ilie vervoerbedrijven extra materieel en personeel hadden ingezet, ander- lijds omdat kennelijk veel Nederlan ders, bang om te laat op het werk te komen, de eigen nog volle benzine tank te hulp hadden geroepen. Ook bij de Spoorwegen is de grote drukte uitgebleven. Behalve een enke- e uitschieter hadden de Spoorwegen fisteren hoogstens tien procent meer reizigers te verwerken dan normaal. En dat extra aanbod kon gemakkelijk opgevangen worden door de twintig extra treinen en de vele met extra rij tuigen versterkte treinen, die de NS liet rijden. Het hele verkeersbeeld op de doorgaande Nederlandse wegen «as gisteren rustiger dan normaal. Op de oost-west-verbindingen was het aanzienlijk rustiger. De zuid-noord verbindingen gaven een knelpunt te zien, namelijk in de omgeving van Abcoude. Toch was ook op deze route minder verkeer. Op de bekende knel punten, zoals verkeersplein Deil, het wegvak Vianen-Oudenrijn, de Briene- noordbrug en het verkeersplein Leid- schendam kwamen geen files voor. Opvallend was het aantal personen- busjes op de autosnelweg Breda-Rot- terdam, waar tevens het nachtverkeer overheerste. In 25 tot 33 procent van de personenauto's zaten meer dan twee inzittenden. Opvallend hierbij «as, dat na 8 uur gistermorgen het aantal inzittenden per auto terugliep naar 1 of 2. Het aantal ongevallen op de doorgaande wegen was bijzonder laag. Later op de dag deelde de verkeers- centrale in Driebergen mee, dat het beeld op de wegen niet veel afweek van dat op andere werkdagen. Het verkeer bleek iets later op gang te ko men, maar daarna was het op de rijkswegen even druk als op andere maandagen. Randstad Landelijk geeien was gisteren in de Randstad het grootste extra aanbod van passagiers per openbaar vervoer 'e Registreren. Het ging hier om een toeneming tussen de tien en vijftien Procent. Rotterdam spande de kroon met een toeneming van 25 procent ex tra passagiers, terwijl het materieel slechts met derien procent was uitge breid. Ook Den Haag gaf eei. gunstig beeld te zien met 20 procent meer Passagiers en een uitbreiding van het materieel met totaal 30 procent. Am sterdam kreeg slechts 5 procent meer 'assagiers te verwerken en Groningen 'ijvoorbeeld slechts 3 procent extra, terwijl in die steden respectievelijk 20 e" 25 procent meer materieel was in- fwet. Ook bij de streekvervoersbedrij- ven in de Randstad was de aanwas yan passagiers gunstiger dan in de rest van het land. De mogelijkheid in België en Duitsland benzine te tanken had een duidelijk negatief effect op de resultaten van de vervoersonderne mingen in de grensstreken. Zo had de Zuid-Ooster-autobusdienst" 17 procent extra meterieel ingezet, terwijl daar nauwelijks extra passagiers tegenover stonden. Hetzelfde gold voor de BBA in Brabant. In Maastricht was zelfs 35 procent meer materieel ingezet, ter wijl het reizigersaantal in de ochtend spits met twee procent groeide. De KNVTO wees er bij deze cijfers overigens op, dat bijvoorbeeld de uit breiding van het materieel in Maas tricht met 35 procent slechts vier bus sen inhoudt en dat het aantal reizi gers in het extra materieel (veelal touringcars) minder is dan in gewone bussen voor het openbaar vervoer, omdat in touringcars geen staanplaat sen zijn. Spreiding De bedrijven hebben weinig gemerkt ven spreiding van de aanvang van de werktijden van kantoren, werkplaat sen en scholen. Enkele bedrijven heb ben inmiddels aangekondigd vandaag minder materieel te zullen Inzetten. Dit op grond van de ervaringen van vandaag. In Nederland zijn 71 onder nemingen, die het openbaar vervoer verzorgen. Normaal doen zij dit met 1600 stads- en 3260 interlokale lijn dienstbussen en 950 trams en metro- rijtuigen. Gisteren hadden alle bedrij ven extra materieel ingezet, waaron der 750 bussen, die van touringcarbe- drijven waren gehuurd. Over het algemeen is de verwzchting, dat deze week de grote drukte nog zal uitblijven en dat men pas halverwege deze eerste distributieperiode van de auto op het openbaar vervoer zal overstappen. De mensen zitten nu nog ruim in de benzine. Ze kunnen eerst hun volle tank leeg- rijden en bovendien hebben ze nu de beschikking over twintig liter per week in plaats van vijftien, aldus een woordvoerder van de NS. Ook bij de KNVTO deelt men deze mening en houdt men rekening met een geleide lijke toeneming van het aantal passa giers. Woordvoerder Van Oevern: 'Als de tank eenmaal leeg is en de bonnen moeten worden ingewisseld, dan pas zullen de mensen beseffen, dat het echt realiteit is.' TIEL De politie van Tiel heeft het afgelopen weekeinde zeven personen (van 14 tot 30 jaar) aangehouden, die ervan verdacht worden een aantal in braken te hebben gepleegd. De buit bedroeg o.a. een grote hoeveelheid grammofoonplaten, 6 k 700 pakjes shag, vele honderden pakjes sigaret ten die uit een supermarkt waren meegenomen. Bij deze zaak werd voor duizenden guldens vermist ADVERTENTIE zonderlijke vakcentrales een rol zul len blijven spelen, met name ook ten aanzien van de besluitvorming. 'Onze conclusie kan geen andere zijn dan dat de mogelijkheid tot zelfstandig optreden zoals ook in d£ zogenaam de modellenrapporten is voorzien op zijn minst veronderstelt, dat er ruimte zal zijn voor beraad vooraf, zo als door het CNV werd verlangd'. Het zal volgens hem 'een kind duidelijk zijn, dat wanneer het CNV deelneemt aan een federatie en die federatie doet iets wat de leden niet zint, de le den daarvoor niet de federatie maar hun eigen vakcentrale zullen aanspre ken, en terecht'. Hij wees erop dat het CNV geen breekpunt heeft gezocht t»n dat de voorwaarden om tot de federatie toe te treden al lang bekend waren. Wel gaf hij toe dat ook andere punten tot een breuk hadden kunnen leiden, in dien men het over de positie van de .dkcentrales ten opzichte van de fe deratie wel eens was geworden. 'Mis schien was op andere punten duidelij ker en meer voor de Ijand liggend tot uitdrukking gekomen waar de wezen lijke geschillen liggen, maar het ge sprek heeft dat stadium niet bert'ikt'. 'Het bestaan van het CNV, aldus de heer Lanser, houdt in dat wij geloven dat het evangelie ons bij de oplossing van maatschappelijke vraagstukken moet en kan leiden, en dat wij in na volging daarvan onze mening willen vormen en kenbaar maken. Maar dan moeten wij ook het recht en de vrij heid hebben om dat zelfstandig te doen. Zouden we daar niet aan vast houden dan zou daarmee het be staansrecht van het CNV worden prijsgegeven. En daarover valt met ons niet te praten', zo besloot hij. Kritiek Tenslotte uitte hij kritiek op persver slagen, waarin het mislukken van de ft'deratie wordt toegeschreven aan een weigerachtige houding van het CNV. De voorzitter van het CNV wees dit soort insinuaties van de hand en ont kende met naderuk, dat het CNV op een eerder ingenomen standpunt zou zijn teruggekomen. 'Er kan geen twij fel bestaan over het feit dat wij van het begin af aan een consistent beleid hebben gevoerd', aldus de heer Lan ser, die hieraan toevoegde dat de mis lukte federatiebesprekingen voor de bonden van het CNV geen beletsel be hoeven te zijn om eventuele federatie besprekingen met zusterorganisaties voort te zetten. Wel verwachtte hij dat de bonden in federatiebesprekin gen eenzelfde koers zullen varen als de centrale. De bezoldigde bestuurders, die ook de heer Lanser persoonlijk alle lof toe zwaaiden, stelden zich unaniem achter het gevoerde beleid. Herhaaldelijk werd er opgeroepen tot bundeling van krachten binnen het CNV. 'Alleen al om financiële redenen zullen we tot groter eenheid moeten komen', zo werd opgemerkt. Over de vraag of NW en NKV inderdaad hebben laten afweten omdat het CNV vasthoudt aan de mogelijkheid tot eigen besluit vorming wilde de heer Lanser zich niet uitlaten. 'Ik wil voorkomen dat door een onjuiste analyse van de wer kelijke beweegredenen van NW en NKV ten onrechte een verwijdering tussen de drie vakcentrales zou ont staan', zei hij. Ed. Laurens Continental mtm (ADVERTENTIE! AMSTERDAM Mgt een steekwond in de buik is in de nacht van zondag op maandag de 24-jarige Amsterdamse hoofdagent van politie F. Snippe op genomen in het Wilhelminagasthuis in de hoofdstad. De politieman bracht in zijn vrije tijd een bezoek aan de Brugbar op de Am- steldijk en kreeg daar ruzie met een echtpaar. Toen de twist later op straat werd voortgezet, bemoeide een andere cafébezoeker, de 27-jarige Ma rokkaanse transportarbeider A. Y., zich met de zaak. Er ontstond een vechtpartij, waarbij Y. de agent met een stiletto in het onderlichaam stak. De Marokkaan, die zelf een hoofd wond opliep, is aangehouden. DORDRECHT Drie dames en een kind zijn gewond geraakt bij een bot sing tussen twee stadsbussen op het kruispunt Spuiboulevard-Achterom. Een bus van lijn 2 kwam van het Achterom en botste met de neus te gen de voorkant van een bus van lijn 4, die van de Spuiboulevard kwam en links af wilde slaan. Beide bussen zijn behoorlijk beschadigd. ADVERTENTIE Sommige charmante dingen van vroeger zijn er nog steeds. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Op zo kort mogelijke termijn zal het bestuur van de Willem Arntsz-stichting een uitspraak doen over het meningsver schil, dat is gerezen binnen de staf van de zwakzinnigenafdeling Den nendal, die ressorteert onder deze stichting. Dit is bekend geworden, nadat direc teur drs. Carel Muller en supervisor Henk van Nek beiden gisteren door het bestuur van de stichting zijn ge hoord over hun standpunten. Er zijn op deze bijeenkomst door het bestuur geen toezeggingen gedaan. Geruchten over een op handen zijnd ontslag van Carel Muller zijn niet bewaarheid. Hij was door het bestuur ontboden om te komen, hetgeen beschouwd kan wor den als een dienstbevel. Muller zelf zei na afloop van dit gesprek de in druk te hebben, dat zijn ontslag wel in de lucht hangt 'Ze verzamelen er duidelijk redenen en kwasi-redenen voor.' Tegen ontslag zal hij zich even tueel verzetten. 'De moeilijkhede.» sta pelen zich op en het enige, wat Drechsel (bestuurslid, red. Tr. Kw) kan verzinnen is het van stal halen van de oude zondebok.' Grote spanning r 0 Drs. Carel Muller Supervisor Henk van Nek, die giste- ontboden ren eveneens door het bestuur werd gehoord is, zoals bekend, het niet eens met de koers van directeur Carel Muller en andere leden van de staf. Hij heeft daarover een brief geschre ven aan het bestuur. De spanningen werden daarop zo groot, dat Van Nek meende de verantwoordelijkheid niet meer te kunnen dragen. Muller stelde hem toen voorlopig buiten dienst. Van Nek beschuldigt de directeur van autoritair optreedn. Volgens Carel Muller echter is het besluit tot bui tendienststelling van Van Nek geen besluit van hem, maar van de staf van Dennendal. Op dit ogenblik zou den elf van de dertien stafleden be zwaren hebben tegen een eventuele terugkeer van Van Nek. Ingewikkeld Van Nek zelf zei gisteravond, dat het bestuur wel oog had voor zijn argu- Van een onzer verslaggevers NEEDE In Neede (Gelderse Achterhoek) ligt de bijl dan nu toch aan de wortel der bomen, ondanks een kapverbod, waaronder twee ministers hun handtekening hadden gezet. Men gaat de bomen langs de Haaksbergenseweg en de Diepenheimse- weg nu 'uitdunnen'. En zoiets geschiedt zoals de Boswet het zo mooi noemt 'ten behoevè van blijvende opstand.' vond zijn de burgers en in het bijzonder de opponenten om standig voorgelicht over de in greep. Dat gebeurde zowel van de kant van de gemeente als van die van Staatsbosbeheer, dat een plan voor Neede heeft gemaakt. Neede ligt nog juist in Gel derland. Het is bijna Over- ::ssel. Een gezellig plaatsje met een aardig centrum en mooie winkels. In het groen zit het, zo te zien, niet zo best als de overige Achterhoek en het aangrenzende Twenthe. Ruim 350 bomen vooral ei ken en berken worden bin nenkort langs de invalswegen in Neede geveld. Dat is, om te beginnen, ruim 25 procent van wat oorspronkelijk de bedoe ling is geweest. Het gemeente bestuur wilde aanvankelijk 1300 bnmen laten kappen, in clusief de Borculoseweg, die nu helemaal buiten schot blijft. Daar is toen een storm van protest tegen gerezen. Er verschenen ingezonden stuk ken in de bladen, aktie- groepen werden opgericht, in de Tweede Kamer kwamen vragen. Voorlopig resultaat: een kapverbod, waarvoor de ministers van landbouw en van CRM hun handtekening plaatsten Men is het toen anders gaan spelen, diplomatieker. Gistera- Rondom de dorpskom, op het boerenland, maakt de beplan- tii-o een wat armoedige in druk. Geen wonder dat de voornemens van de gmeente om de bomen langs de toe- leidende wef en te verwij deren, destijds veel deining hebben veroorzaakt De bomen zouden met het oog op de verkeersveiligheid moe ten worden opgeofferd. Met een kleine meerderheid ging de gemeenteraad ermee ak koord. De bomen staan inder daad vlak langs de wegen. Er blijft slechts een smalle rij baan over. Hier en daar drukken de wortels het asfalt omhoog. Uitwijkmogelijkhe den 'even' de berm inschie ten bijvoorbeeld zijn er nauwelijks. Einde vorige week, toen het flink gewaaid had, lag de Diepenheimerweg bezaaid met uit de eiken ge waaid hout. En de berken, die langs de Haaksbergense weg staan, zouden volgens deskundigen best eens kun nen omwaaien. Overigens meldt de rijkspoli tie. desgevraagd veel verkeers ongevallen voorkomen, als is een wat vrijer uitzicht bij sommige kruispunten altijd toe te juichen. Vijf rijen dik Aan de Diepenheimseweg staan de eiken, vijf rijen dik en daarvan kunnen er, vinden de voorstanders van rooien, best wat gemist worden. Over de berken aan de Haaks- bergensewv j is, en wie het minder emotioneel bekijkt kan dat niet ontkennen, hun oordeel: 'Brandhout'. Zo heeft zich bij het aspect van de ver keersveiligheid, hoe zwaa» of licht dat ook mag wegen Jat van de gezondheid van de bo men gevoe d. Een argument pró, dat nauwelijks te weerleggen valt, maar dat tevens bijzonder goed te pas kwam. Waneer er geen opruiming wordt gehouden, gaat op lan gere termijn alles eraan. Dus zal er nii uitgedund moeten worden. Vergunning is hier voor niet nodig. Het geschiedt volgens de Eoswet immers 'ten ehoeve van blijvende op stand'. Het is intussen wel zeker en dat is door de ge meente Neede toegegeven dat het bij die 350 bomen niet blijft. Voorlopig wel, maar op langere termijn niet. Op de bomen, die nu op de nominatie staan, sluiten in de lengterichting andere aan. Over enkele jaren lijkt, uit welke motieven dan ook, aan die groensingels ook wat te moeten gebe i-en. menten en dat het hem zou verbazen als zijn beroep zou wo-den afgewezen. Dit hoeft volgens hem echter hele maal niet in te houden, dat drs. Carel Muller zou worden ontslagen. Dit is slechts één oplossing, maar er zijn er meer denkbaar, aldus Van Nek, die verder nog zei, dat sommige mensen Muller en hem graag zien als expo nenten van twee richtingen, maar dat de hele problematiek veel gecompli ceerder ligt. Het bestuur van de Willem Arntsz- stichting bestaat nu nog maar uit twee personen, drs. W. Drechsel en oud-voorzitter van de KAB J. A. Mid delhuis, die per 1 januari van dit jaar zijn functie al wilde neerleggen, maar nu wacht tot een geschikte opvolger is gevonden. Hoewel eind vorige week bekend werd, dat de pas en on danks heftige oppositie van Dennen dal benoemde bestuursleden prof. dr. S. Wiegersma en prof. dr. W. Hes- sel zijn afgetreden, deelde een woord voerder van de provincie Utrecht mee, dat de heren Hessel en Wiegers ma formeel hun ontslag bij Gedepu teerde Staten nog niet hebben inge diend. De provincie en de gemeente Utrecht zijn de instanties, die de be stuursleden van de W.A.-stichting be noemen. Van de kant van de provin cie en het bestuur kon men nog geen commentaar geven op de recente ont wikkelingen. Wel werd bekend, dat de heer Drechsel om een gesprek met ge deputeerden heeft gevraagd. RITA 'Ik weet niet of mijn moeder thuis is. Ik woon daar niet meer'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5