'Het weten is beperkt maar je kunt wel de richting zien' 'Mensen helpen is mijn hobby' Sportraad Ter Aar mikt op sportzaal VVV heeft niets te maken met sextrips DATSUN Nieuwe Leidse Courant Plannen tennispark van de baan Familieberichten Jazz in Twee Spieghels Verkeerde foto Burgerlijke stand Visserij berichten TROUW/KWiAiRfliET DINSDAG 15 JANUARI 1974 STAD EN REGIO 14 Ds. Den Tonkelaar (Warmond) 25 jaar predikant door Johan van Wolfswinkel WARMOND Dominee Adolf Johan den Tonkelaar, die zijn werk op zondag 16 januari 1949 in Buurmalsen begon en dus morgen, woens dag, in het ambtszilver staat, is pas op 27 augustus 1972 naar Warmond gekomen. Maar zijn gemeente, die hem om zijn woord, ruim-christe- lijke instelling en pastorale bewogenheid acht, vindt het toch de moeite waard, dit jubileum met hem te vieren. Zijn honderdjarige ambts woning kon net zo goed een pastoor en kapelaans herbergen. Maar binnen voel je de eigen sfeer, iets voornaam, toch ook gemoedelijk en verwelkomend. In de studeerkamer zijn alle wanden van boven tot beneden met boeken bedekt, kennelijk niet voor de sier, maar als ge bruiksvoorwerpen. De eigenaar heeft ze bewust gerubriceerd; protestantse en roomse theologie, jodendom, geschiedenis. Je vindt er Kuyper en Bacinck, maar evengoed Barth, Valeton, Gumming, Beek, Tromas van Aquino en natuurlijk, Berkhof. 'Het laatste theologische werk van hem is een prachtboek', zegt hij be wonderd. 'Ja, als je je verdiept in de protestantse en roomse schrijvers, kom je vanzelf tot de grond van hen allemaal: het jodendom'. Dominee Den Tonkelaar is een studie man: hij neemt wijd en zijd kennis van wat er gedacht en gevonden is en wordt. Hij gaat zijn weg zonder oog kleppen, is zich van het betrekkelijke van onze formuleringen goed bewust. 'Vorige generaties hebben, in oprecht geloof. Gods waarheid op hun manier, met hun kennis, onder woorden ge bracht. Maar de tijden veranderen en daarmee ons inzicht. We kunnen het ook anders zien en zeggen'. Hij stamt uit een gedegen Haags her vormd gezin (1-8-1917), 'midden-ortho dox' noemt men dat tegenwoordig met een nogal verwarrende term. Manusje 'Mijn ouders waren zeer geporteerd voor het kerkelijk leven; daar ben ik van kindsbeen af mee vertrouwd. Eerst ging ik, na de lagere school, naar het gymnasium-internaat 'Ruim zicht' in Doctinchem. Dit heet tegen woordig 'Nieuw Ruimzicht' en staat nu in Driebergen. Het sloot aan bij de Utrechtse theologische faculteit. Maar ik was de jongste van een vijf tig jongens en werd manusje van al les. M'n ouders haalden me er af. Op het Haagse christelijk gymnasium was toen geen plaats meer en zo ben ik op het stedelijk terecht gekomen. De meeste leraren hadden vermaarde namen, rector Cannegieter en leraar Pen, de vader van de bekende profes sor, bijvoorbeeld. Het waren bijzonde re mensen, die m'n ogen geopend hebben voor het oecumenisch aspect van het christendom. Ze leerden ons, niet beperkt maar zeer ruim te den ken. 'In 1940 kwam ik op de Leidse uni versiteit. Maar die werd een jar later al gesloten. Omdat we hier, niet in Utrecht, wilden afstuderen, hebben we op de heropening gewacht; maar Uitspraak bevolking 't belangrijkst Van onze correspondent TER AAR 'Wanneer men de Sportraad Ter Aar ziet als een soort kermisexploitant of een zoveelste bestuurslaag in de samenleving dan heeft men het bij ons aan het verkeerde eind', aldus voorzitter A. J. Groeneveld. werkten toch wel verder met tenta mens in Utrecht. 'In 1943 weigerden we, de loyaliteits verklaring te tekenen. Ik kwam toen eerst in de Scheveningse gevangenis, het zogenaamde Oranje-hotel, later in verschillende Berlijnse kampen te recht. De barakken lagen buiten het strafkamp Oranienburg. Maar in 1944 lieten de Duitsers de theologen los. En daar stond ik dan weer in Den Haag, werd al gauw hulpprediker bij dominee H. J. Drost, hoewel ik nog niet eens kandidaatsexamen had ge daan. Maar dominee Drost, een bijzon der fijne man. kon al het werk zelf niet aan. Als ik aan die tijd denk... Er was geen gemotoriseerd vervoer; wel vele begrafenissen, onder meer van men sen, die door honger gestorven waren. We moesten vaak zelf de kisten op handwagens voortsjokken. 'We waren met ons drieën, ook D. J. Hoens, nu hoogleraar in de oosterse godsdiensten in Utrecht, en M. J. Witteveen, jarenlang secretaris van de N. C. S. V. Uitdeelposten Zo n verkeerde conclusie ligt wel voor de hand als we de korte levensloop van zijn bestaan eens nader bekijken.. Toen in april 1970 enkele heren uit de Ter AaFse sportwereld al speelden met de gedachte van een soort over- koepelend orgaan, dat op een doeltref fende manier met overheidsinstanties in contact kon treden, was hiermede althans een eerste poging in de be- staanswereld van de Sportraad ge daan. Op zoek naar een 'neutrale' voorzitter koerste men naar de 54-jari- ge bedrijfsingenier Aat Groeneveld, waarvan men wist dat hij wel raad wist met zulke zaken. Ook van ge meentewege werd deze gedachte on- dersteund door het toenmalige raads lid Egeberts en het huidige raadslid Hijdra. Augustus 1970 waren de statu ten en het huishoudelijk reglement er al en op 5 november d.a.v. werd hij koninklijk besluit de officiële status behaald. Januari 1971 werd de officië le lijn doorgetrokken naar het ge meentebestuur en het eerste evene ment, een sportdag in mei van dat jaar, deed de burgers van Ter Aar kennismaken met deze organisatie. De 12 rondvluchten, die als prijs hieraan waren verbonden, maakten indruk op de jeugdige deelnemers. De medische sportkeuring werd op poten gezet met een vaste frequentie van twee keuringen per maand, be halve in augustus en september. Al spoedig formeerde zich vanuit de di verse clubs een hecht team zoals Jan van der Pijl. Ines Wilms, Kees Spek en vele andere medewerkers, die een hoogtepunt in het bestaan van de sportraad in mei 1972 gestalte gaven De 'Zeskamp' bracht verbroedering onder de Ter Aarse burgers. Het dp- drijfsleven nam deel met diverse teams en heel Ter Aar beleefde een leuke dag. Aat, 'de doordouwer' van Ter Aar zat niet stil en formeerde 'zijn troepen' met versterking rond de gedachte aan een sportzaal, omdat o.a. de winter- traming van TAW door slechte huis vesting voor pupillen onmogelijk was, de inmiddels opgerichte tennisvereni ging ook haar wensen had en de slechte gymnastiekaccommodatie in Het eigen ochtendblad voor élk protestante Christelijk gezin in Leiden en omgeving ZORS VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS WOUBRUGGE Sinds de ledenver gadering op 21 juni 1973 heeft de af deling tennis van de sportvereniging S'70 niets meer van zich laten horen. Thans ls de leden meegedeeld, dat de realisatie van een tennispark langs cie Kerkweg door besluiten van het Pro vinciaal bestuur de mist is ingegaan. Het gemeentebestuur getroostte zich desondanks veel moeite om een nog gunstiger gelegen perceel grond te verwerven. Gezien de delicate onder handelingen over deze grondtransac- ties heeft dit nogal wat tijd gevergd. Het gemeentebestuur heeft het pe stuur van S'70 doen weten, dat al zijn pogingen zijn mislukt en dat :i?t voorlopig een plan voor een tenn's- park niet realiseerbaar acht Hoofd en afdelingsbestuur vinden het niet verantwoord op eigen kracht dit dure project door te zetten, gezien financië le konsekwenties voor de leden. Op donderdag 17 januari wordt daar toe een leden vergadering gehouden In hotel De Weeger, waarbij de leden zal worden gevraagd of de afdeling tennis te ontbinden danwel nadere ini tiatieven te ontplooien. Aardam-west het onderwijs parten speelde. Na bestuurswisseling bij de verenigin gen in februari 1973 werd het huidige dagelijks bestuur aan het werk gezet. Er was nog meer versterking nodig op verschillende onderdelen om som mige taken verder uit te diepen. Zelfs de raakvlakken met het jeugdwerk in Ter Aar en de behoefte aan ruimte om andere sociaal maatschappelijke activiteiten te kunnen verrichten, vormden een aanleiding tot de samen stelling van een studierapport m.b.t. de realisering van een sportzaal met veelzijdige opzet. In dit rapport zijn gegevens verwerkt waarin de behoefte aan een sportzaal met een afmeting van 22 28 m. nader wordt toege licht. Op de vraag; Waar haalt u de finan ciën vandaan?, lacht Aat eerst, want hij weet dat het gemeentebestuur np het prioriteitenlijstje van de begro ting 1974 de sportzaal op de eerste plaats heeft gezet, maar hij vindt het punt financiën in eerste instantie ei genlijk niet het belangrijkste. Wat dan wel? Het allerbelangrijkste is, dat de bevolking van Ter Aar zich posi tief uitspreekt over de noodzaak van een sportzaal waar vooral de jeugd een optimaal gebruik van zal kunnen maken en waarbij tevens het pro bleem van de behoefte aan twee gymnastieklokalen op de meest econo mische wijze zal worden opgelost. De gedachte, dat zo'n gebouw alleen maar als statussymbool moet dienen, is er een, die men hierbij gerust kan verge ten. Wanneer straks het gemeen tebestuur gevraagd wordt om deze activiteiten van zijn burgers naar een goed eind te brengen zal de Sport- rad Ter Aar zich dan nog meer ge steund voelen in zijn bestaansrecht. Overleden Yvonne Boon 17 Jaar. Bern. Zweetsstraat 15 Lelden. Uitvaartdienst «oensda; 16 )*n. 11 30 uur In Artonluskerk. waarna crematie op Nieuw EykendOlnen Oen Haa~. Anna Maria Noordermeer, KatwIJkseweg 16 Wassenaar. Uitvaartdienst dinsdag 10 30 uur in r.k. kerk Oegstgeest. waarna begrafenis. Johannes Valentljn. 73 Jaar Rijpwetering. Uitvaartdienst woensdag 10 uur In r.k. kerk Rijpwetering waarna begrafenis. Petrus Theodorus van der Klugt. 71 Jaar. Noordkade 7 Roelofarendsveer; Uitvaart dienst 16 jan. 10 uur in kerk St. Petrus Ban den Roelofarendsveen. waarna begrafenis. kerk St. Petrus Banden, waarna begrafenis. Antonlus Bakker. 72 Jaar. Celebesstraat 1" Leiden Begrafenis woensdag 11 uur op Rhijnhof. Johannes Antonlus Campfens. 64jaa r. Nar cislaan 28 Wassenaar. Uitvaartdienst woens dag 11.30 uur in kerk Cranenburglaan 31. waarna begrafenis om 12.30 uur op begraaf plaats Willlbrorduskerk Wassenaar. Re:nier Regeer. 46 jaar. Stuwstraat 16 Lel den Begrafenis donderdag op Rhijnhof na rouwdienst om 12 uur In aula. Dirk Martinus Hoek. (0 jaar. Schoolstraat 4 \>ordwijk. Rouwdienst woensdag 13 30 uur in Ver gebouw Hoofdstraat Noordwijk aan Zee waarna begrafenis op alg. begraaf plaats om 14.15 uur. Alida Maria var. der Meer. 83 Jaar. St. Eli sabeth Gasthuishof Lelden Begrafenis don derdag 11.15 uur op Rhijnhof. Maria Planje. 81 Jaar. Leuvensestraat 37 Lel den. Begrafenis :n stilte. Hendrtka Maria Matheijsen-v. Dam. 60 Jaar. Wlllemsiraat 13 Leiden Begrafenis donderdag 12.43 uur op Rhlji.-hof. Hendrika Heymans. 76 Jaar. Katwijk aan hof. Overledent Wilhelmus Gerardus Jacobus Ver- burg. 6» Jaar. Lelden. Moddermanstraat 2. LTu aartdlenst dlsndag 11 uur In Lodewtjks- kerk, waarna begrafenis te Den Haag. Christina Wllhelmlna Blansjaar-Kapaan. (2 Jaar. Morslaan 34. Lelden. Begrafenis dins dag 11 uur op Rhijnhof. Maria Helena Humme-Rozeboom. 72 Jaar. Damlaan 16. Lelden. Ultvaarldlensi maandag II uur In Leonardnskerk. waarna begrafenis op Rhijnhof. LEIDEN Groente- en fruitveiling 14 janua ri appelen 36-44. aardappelen 17-25. andijvie 226-225. kroten 11. kroten gekookt "0. boe renkool 50-60 rode kool 20. groene kool 55- 65. witte kool 17-18. prei 106-118. stoofsla 37p64. spruiten A 93-98. B 89-96. C 80-81. champignons 350-250. uien 40-58, witlof 217- 221. knolselderij 47-56. sla licht 16-18. sla zwaar 31-40. selderij 50-54 'We werden toen met de neus op de oecumene gedrukt. Meer dan twintig weken werkten we bij de uitdeelpos ten van het Interkerkelijk Bureau voor Noodvoeding. Ik geloof dat het voor 't eerst in de geschiedenis was, dat hier een dominee, een pastoor en nog anders gelovende mensen in een, door het gemeentebestuur gevormde, overkoepelende kommissie samen werkten. Dominee Drost was zeer ruimdenkend: hij wilde geen specifiek gereformeerde of hervormde of room se bureau's, als het er om ging. men sen in nood te helpen. 'In 1944 werd ik ook door professor De Boer in kommissies gehaald om plannen voor de universiteit na de be vrijding te bespreken. Dit was toen een leuke entrée. 'In 1947 studeerde ik af en in de zo mer van dat jaar maakte ik een kon- fcrentie over de nieuwere roomska- tholieke theologie, in Lyon, mee. Van daar kwam ik in aanraking met de kleine groep protestantse monniken, een kommuniteit in Taizé. Toen wa ren het er vijf, nu al een tachtig. Ik was daar de eerste nederlandse bezoe ker. Hun devoot en praktisch christelijk leven maakte grote indruk op me. Sinds die tijd heb ik grote be langstelling voor het kontakt tussen Rome en de Reformatie. Oecumene 'Met dominee H. van der Linden in Beek Ubbergen. die met een disserta tie over dit onderwerp bezig was, heb ik veel over ze gepraat. Hij is later r.k. geworden en is geheel in zijn lijn, nu hoogleraar in Nijmegen voor de geschiedenis der oecumene. Zo ben ik zelf ook vanzelf In de oecumeni sche dingen verzeild geraakt. Ik had die trouwens ook altijd, door m'n aan leg, gezocht. 'Van der Linden bracht mij in de La- rense gesprekskring Rome-Reformatie. Daarin zaten ook de hoogleraren Groot en Willebrands (nu kardinaal in Rome) van het Warmondse groot seminarie. Langzamerhand gingen m'n gedachten en studie zich toespitsen op de gezamenlijke wortel; Israël, He breeuws is mijn lievelingstaai gewor den. Ik kon deze voorkeur als leraar hebreeuws aan het Bussumse Willem de Zwijgerlyceum in praktijk bren gen'. Ds. Den Tonkelaar vindt zichzelf toch geen uitgesproken studieman, al er kent hij. altijd een boekenwurm te zijn geweest. Maar door de studie komt hij altijd weer tot de praktijk. 'Ik kan in de studie opgaan, maar denk dan toch; het gaat om het pasto rale werk'. Aan dominee Drost, heeft hij schone herinneringen, ook al omdat die Haagse pastor uit de hongerwinter zijn huwelijk met mejuffrouw J. Bol uit Oegstgeest inzegende (in 1948) en hem op 16 januari 1949, dus juist een kwarteeuw geleden, in Buurmalsen in de Betuwe bevestigde. In 1955 vertrok het gezin naar Bus- sem, de tweede standplaats waar de Nijmeegse Dr. J. A. van Selms. de be kende ethische theoloog, hem beves tigde. Die band dateerde nog uit de begintijd, toen de jubilaris in de Waalstad hulpprediker was. In Bussum had dominee Den Tonke laar (pastor van de Spiegelwijk) een lange rij funkties, teveel om allemaal op te nomen. Hij was. onder meer. voorzitter van de Oecumenische Raad. praeses van de classis Hilversum, Md van de redaktie 'Gemeenschap der Kerken', conservator van het Naarden- se Comenius-museum en, zoals redes vermeld, leraar Hebreeuws. Gemeenteraadsleden stellen B. en W. vragen DEN HAAG De gemeenteraadsleden Lammers (prot. chr.) en Du Chatinier (KVP) hebben het gemeentebestuur vragen gesteld over de betrokkenheid van de Haagse VW bij een rondgang van toeris-; ten langs Haagse sex-clubs. In een ochtendblad werden onlangs be richten gepubliceerd als zou de Haagse tour-operator W. Ruys onder auspiciën van de VVV dergelijke rondreizen organiseren. Boodschap Ik voelde me in Bussum een soort manger en hiervoor is m'n geest veel te speels. Avond aan avond werd er nagegaan, hoe je het meest efficiënt kon werken. Maar ik was er steeds van overtuigd dat het alleen ging om de boodschap van de Heer. 'Hier in Warmond, een tiende van Bussum, werk ik met bijzonder veel genoegen. Verleden jaar kwamen er in vijf weken tijd een nieuwe burge- Ds. A. J. den Tonkelaar: altijd een boekenwurm geweest meester, een nieuwe pastoor, een nieuwe dominee. Van meet af aan wa ren de verhoudingen uitstekend. Om dat hier geen gereformeerde kerk is, is een aantal, onder Sassenheim res sorterende gezinnen hervormd gewor den. Men heeft er daar alle begrip voor. Verder kan ik niet zeggen, dat ik me zo geweldig de herder voel. Wel in toenemende mate dienaar van de grote Herder, samen met andere herders. Dominee Den Tonkelaar voelt zich met de vroegere ethische richting wel erg verwant. Maar zijn belangstelling voor dogmatiek is toch voortdurend groter geworden. 'Ik vraag bij steeds meer af; wat is de kern van ons ge loof? Al die kerken willen in dienst van Christus staan; wat zien ze in Hem?' Hij is een trouw bezoeker van de we kelijkse Leidse dominees- kolleges van professor Berkhof, in het theologisch instituut, waaraan ook een vijftien priesters deelnemen. Vroeger was hij, via de onvergetelijke kolleges van Miskotte, al veel van Barth gaan hou den. Ook voor Bacinck heeft hij het grootste respekt. 'We zijn bezig aan een ontwikkeling in het theologisch denken; je kunt geen moment zeggen, het gevangen te hebben. Gods Geest is kennelijk aan het werk, in ruime, ook in bekrom pen figuren. We zijn samen, al Gods volk, op weg naar de nieuwe hebei en de nieuwe aarde. Het spreekt de moderne mens aan, als je zegt het ook niet voor honderd procent te weten. Maar ik zie wel de richting, in het besef, dat het over honderd jaar weer anders gezegd zal worden'. De jubilaris houdt veel van litera tuur, vooral van de oudere franse en russische, ook erg van de joodse. 'Nee, de moderne schrijvers kunnen me maar niet aanspreken'. Verder te kent en schildert hij wat. 'Maar m'n zoon, Leids student in de rechten (met hoofdvak notariaat) kan het veel beter, hoor', zegt hij bescheiden. Het zal morgenmiddag, tussen vier en zes in het Trefpunt, wel een heel drukke receptie worden. De kerkera den van Buurmalsen en Bussum zijn in de voorbereiding betrokken. De raadsleden vinden het niet juist, dat wanneer de VW hier inderdaad achter staat, deze activiteiten zoals al le andere gesubsidieerd worden. Dit zou dan geschied zijn met toestem ming van het gemeentebestuur. Bij de publiciteit van de reisjes wordt o.m. gebruik gemaakt van VW-papier, al dus de raadsleden, die om maatrege len van het gemeentebestuur vragen. De directeur van de VW Den Haag- Scheveningen, de heer B. Keyser, heeft inmiddels elke verantwoordelijk heid van zijn organisatie voor derge lijke trips van de hand gewezen. De tochten zijn een geheel eigen initia tief van de heer Ruys, die wél be stuurslid van de Haagse VW is. De VVV zegt zelf geen informaties over dergelijke gelegenheden te verstrek ken. Daar staat tegenover dat die clubs (het ging in dit geval om de Club Continental en de Club Interna tional) wél lid zijn van de VW en hun contributie betalen. Dat het reis programma op VW-papier gedrukt is, is niet juist. Touroperators kunnen namelijk via de VW aan foldermate riaal over Den Haag komen, waarop alleen maar foto's staan en de touro perators de witte plekken met zelf be- LEIDEN Dinsdag 15 januari 0111 9 uur 's avonds geeft tenor-saxofonist Bobby Jones zijn laatste concert in Nederland in Leiden, café-sociëtiet 'De Twee Spieghels', Nieuwstraat 11. Hij wordt begeleid door de Ameri kaanse pianist Horace Parlan, bassist Henk Haverhoek en drummer Leo de Ruyter. Verder staat op het programma; Woensdag 16 januari- Jam-session; Dick Vennik tenor, Wim Reinen bu gel. Rob Agerbeek piano, Rob Lange- reis bas en Erik Ineke drums. Woensdag 23 januari- Jam-session: Za pata drums. Nappy Noya conga, Paul Ambacht (België) fender piaRO, Jac ques Ambacht (België), basgitaar, pia no en Dolf Delprado, bas. Zondagmiddag 17 februari; Quintet Leo van Oostrom. (ADVERTENTIE) AUTO Officieel Datsun dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713-2866 Veertig jaar collecteren voor het goede doel door Henk Kamies LEIMUIDEN Mevrouw N. Heenk-Bergshoeff is zeer recent 75 jaar geworden. Je zou het haar niet aanzien. Wie in Leimuiden kent haar niet? Veertig jaar lang heeft ze de bevolking 'bewerkt' met de collectebus. Het Rode Kruis, de reuma, de SAKOR (kinder bescherming) kankerbestrijding en Hartstichting, deden nimmer tevergeefs een beroep op haar. Ze moet vele duizenden gulden bij een hebben gebracht voor het goede doel. Ze is geboren in Rijnsaterwoude, maar woont al zo'n 52 jaar in Lei muiden. 'Ik heb veel meegemaakt', zegt ze. 'Vroeger heb ik altijd ver pleegster willen worden. Maar dat mocht niet van thuis. Zo'n jong meisje naar de stad? Dat gebeurt niet. zeiden m'n ouders'. In Leimuiden richtte ze bijna veer tig jaar geleden (van de zomer zal het jubileum worden gevierd) sa men met anderen de E.H.B.O. op. Ze kreeg les van dokter Stapensea, die toen arts in Leimuiden was. 'D'r is wel wat veranderd. Vroeger trok je er veel meer op uit. Je was eigen lijk een halve dokter. Nu is het alle maal veel minder geworden. Het zie- kenvervoer was nihil. Soms moest je uren zitten in een oude ziekenwagen van Maarse'. Mevrouw Heenk praat over een slag aderlijke bloeding, of het een sim pel snijwondje is. 'Ik heb echt erge dingen meegemaakt, 't Is altijd m'n hobby geweest de mensen te hel pen'. Geweest! Want nu is ze er mee gestopt Met het collecteren en het les geven ('Ik volgde 't kader'), maar 't bordje van de E.H.B.O. hangt nog naast de deur in de Kas tanjelaan en het zal er voorlopig ook wel blijven hangen. Met andere woorden, iemand die een beroep op haar doet, zal niet de deur worden gewezen. Dat staat als een paal bo ven water. 'Vroeger moest je de patiënt spalken als dat nodig was, en klaarmaken voor het ziekenhuis. Dat is nu niet meer nodig. Je belt en direkt komt de ziekenauto en het slachtoffer gaat naar het ziekenhuis- Afscheid Veel Leimuidenaren hebben van me vrouw Heenk E.H.B.O. les gehad. En de animo van beide kanten was altijd groot. 'Nu is voor mij de tijd gekomen om te gaan. De vind het leuk dat er opvolgsters zijn en dat de E.H.B.O. zal blijven voortbestaan. Mevrouw Langeslag en mevrouw Roubos nemen het over. Daar ben ik erg dankbaar voor'. Hoewel mevrouw Heenk bij de op richting aanwezig was. ontstond de Leimuider E.H.B.O. feitelijk uit het Groene Kruis. Het les geven begon in de voormalige openbare lagere school. Zesentwintig jaar lang is me vrouw Heenk al presidente. Ze over weegt op 1 juni ais het jubileum wordt gevierd afscheid te nemen Natuurlijk blijft ze lid. Vijfentwintig jaar deed ze alles al leen. Elke collecte. 'Dat was op 't laatst niet meer te doen Ook Lei muiden breidde zich uit. Nu doen anderen het'. Dagen was mevrouw Heenk op stap met de collectebus. Ze heeft in die jaren onderweg vaak leuke en min der aardige dingen beleefd. Een keer reed ze op de brommer bij Bil- derdam en kreeg een lekke band. Daar stond ze. 'Jij krijgt van mij een nieuw', zei iemand. En zo ge beurde het. 'Het is altijd m'n hobby geweest', al dus mevrouw Heenk. die zich ont popt als een sociaal voelend mens. Om misverstanden te voorkomen; Voor de E.H.B.O. werden nooit col lectes gehouden. De E.H.B.O. moet het hebben van de donateurs. 'Na de oorlog waren er bij die twee kwartjes per jaar gaven en zelfs was en één voor een dubbeltje....', herin nert de Leimuidense zich nog. Het moet haar van 't hart dat er nog best wat donateurs bij kunnen. 'In die nieuwe buurten gaat het min der. De mensen zitten daar vaak op een hoge huur en kunnen geen cent missen voor de E.H.B.O.'. Van de gemeente heeft de E.H.B.O. erg veel medewerking; 'Zet dat voor al in de krant' Pastoor Mevrouw Heenk is vele jaren wed strijdleidster geweest, zodat ze niet aleneen in Leimuiden bekend is, maar in de hele streek. Over die cursus van de E.H.B.O. zegt ze nog; 'Ik ben helemaal niet katholiek, maar ik heb ontzettend veel op met de pastoor en z'n huishoudster. Bei- Mevrouw N. Heenk-Bergshoeff, zoals ve'c Leimuidenaren haar kennen. den volgden de cursus E.H.B.O. en bezoeken trouw de oefenavonden'. Ze heeft veel ervaring. Ze mag dan wel geen dokter zijn, ze zou hem best, als het om ongevallen gaat, kunnen vervangen. Geen collectes meer. Maar bridgen- op maandag- dat blijft ze doen.... dachte teksten kunnen vullen. Op die folders komt nergens de naam VW voor. De heer Ruys heeft van derge lijk foldermateriaal gebruik gemaakt om zijn reizen onder de aandacht te brengen. Het gaat om een driedaagse trip door Den Haag waarbij de toerist behalve sex-clubs ook Madurodam en het Mauritshuls bezoeken. Volgens de betrokken touroperator bestaat voor dergelijke reisjes vooral in het bui tenland veel belangstelling. Vanmiddag vergadert (toevallig) het bestuur van de VW, waarbij onder meer ook deze kwestie besproken zal worden. Bij het verhaal over de baptistenge meente in Leiderdorp, op pagina 4 in de krant van zaterdag, stond, door een vergissing op de zetterij, een ver keerde foto. Deze foto toonde dus niet de woning van de familie De Vries, aan de Van der Valk Boumanweg waar de baptistengemeente is ont staan. kort-r.icutw-G-uit-dc-reffio kort-nieuvrs-uit-öe-re^io kort-aieuvrs-uit-de-iegio kort-niouws-uit-de-reyio kort-nieuun-uit-do-regio LEIMUIDEN In zaal Keijzer is de oprichtingsvergadering gehouden van de VVV afd. Leimuiden-Rijnsaters- woude. Als voorlopig bestuur traden op de heren ten Hoope, Post, Van Nispen, Van Veen en Zwaai en de da mes Kooy en Pet. Besloten is binnen afzienbare tijd een ledenvergadering uit te schrijven, waarbij statuten >n een huishoudelijk reglement aan de. orde zullen komen en tevens een defi- nitief bestuur kan worden gekozen. VALKENBURG Op 28 februari be gint, onder auspiciën van het culture le centrm, een cursus schikken van voorjaarsbloemen, onder leiding van de heer Buurman. Aanmeldingen bi de fam. Schipper. Remouchampstraa 9. De cursus duits kon nog niet door gaan, omdat er geen docent kon wor den gevonden. Over de belangstellin; voor het cursuswerk hebben de heei en mevr. Schipper niet te klagen. Ii principe wil men alles organisere waarvoor belangstelling is. Gedach wordt o.m. aan muziek en toneel. VALKENBURG De afdeling Val kenburg van de NCVB houdt woeosJ dag in de zaal bij de herv. kerk om kwart voor 8 een vergadering, waarin de heer H. C. A. Boon spreekt over i 'Wettelijk en testamentair erfrecht'. Ook de mannen zijn welkom. LEIDEN Geboren. Krijn GtvKG Schuitmaker en M E van Duijn. Haco z v f T Balcx en I C Dool. Leonie Pauline d v Ba ron van Hoevell en L M van Dapperen, Ge huwd: H P P Klein en S van Oosten. Overleden: P M Zonneveld geb 4 Jul 1897. C Smdttenaar geb 11 apr 1994, g Kok geb 7 apr 1917, W GSJ Verburg geb 25 jul 1904. 51 H Rozeboom geb 30 nov 1901. M Planje geb 5 Jul 1992. R H de Vries geb 22 aug 1903. KATWIJK Geboren; Klazina T C dv D Kraijerroord en T Remmolzwaal. Dellse dv J Kessels en L Klinkenberg. Afke Jdv A Kuijt en N Dutjvenbode. Miranda P dv C Guljt en C- van der Melj, Sietse A zv A Ouwenhand en S van Tol. Elders geboren: Erlcka S dv P Ouweharïd en A Petrign-ani. Barbara E dv C Visser en B Kruijt. Harrynette G dv T den Besten en D van der Perk, Wllhelmlna T dv J van Rijn en K vat* Duijn. Jacco A zv R Poot en 51 van Rijn. Cornells J H zv J Meijvogel en C Ketting. Jacoline dv A Meijvogel en A van der Zwart, Blanca dv F de Ridder en D Slijp. Overleden: NI co laas J Weijers, 90 Jr. Chrlstl- aan vad Dutjvenbode 89 Jr. Elders overleden: Geertje Harteveld 81 Jr. Klaas van der Bent 54 Jr. Wllhelmina v den Oever 69 Jr. Jacob Hoek 78 Jr. Arle I thorn 56 Jr. Ondertrouwd: D Rovers en J van der Plas, J van der Plas en J Brandsma, J Schouwe naars en A van Spanje. H Roerade en C de Jong. M van der Plas en E van Dijk, H van der Plas en R Hoogeveen. Gehuwd: M Pet en J van Duljvenboden, Bos en J van Eldik. Elders gehuwd: L van Houten en H Verhoog. K Steunebrlnk en D Kleljn, B Starrenburg en G van Niekerk. Veemarkt Leiden LEIDEN 14 Januari aavmoer eni&)Op <H markt werden totaak aangevoerd 2098 dieren gespecificeerd als volgt: slachtrunderen 1357. varkens 232. schapen of lammeren 1302. bok ken of geiten 7. Prijsnoteringen: slachtrunderen sr.eren 1' kwal. van 6.40-6.80. 2e kwal. 6.10-6.20: vaarzen le kwal. 5.75-6.30, 2e kwal. 5 10-5.60, koelen le kwal. 5.25-5.80, 2e kwal. 4.75-4.90. 3e kwal. 4.45-4.55, worstkoeien 4.35-4.45. Slachtvarkens: le kwal. 3.33 tot 3,35, 24 kwal. 3.31-3.33, 3e kwal. 3,29-3,30. Slachtzeugen: van 2.70 2.90, Zware varkens van 3.20-3.30 per kg levend gewicht. SCHEVENJNGEN 14 Jan. Besommingen trawlers; SCH 3 21840, SCH 27 28540. SCH 23840. SCH 54 16600, SCH 57 189O0, SCH 216 27150. SOH 249 9700. SCH 250 31715. Besmom- mitïgen toustvlssers; SCH 173 19230, Noterin gen per kg; Tong g 693 754. gm 991 1035, km 1010 1080, I 1045 1147. II 1007 1108. Tarbot I 910 9SO. II 525 545. Ill 475 530. IV 460 523. Griet I 465 530. II 360 410. Per 40 kg: Schol gm 52 80. m 74 83. kl 74 87, Wijting gstr. 64 72. dicht 42 45. Schar 90 95. Tongschar I t* 135, Kabeljauw m 104 135. I 108 120. II 7* 90. m 64 75. Per 100 kg; Kabeljauw 250 290, Aanvoer 325 kisten kabeljauw, 1250 kisten schol, 125 kisten wlJHng, 25 kisten schar. 21 kisten diversen, 9000 kg tong en tarbot. Ver wachte aanvoer voor morgen: ca 10 kustvis* SCHEVENINGEN. 12 januari Vtsserijbe- richt. Besommingen trawlers: SCH 55 5355. SCH 9400. SCH 323 17710. Besommingen fcusttvi- sers: SCH 23 5050. KW 124 18810. ICW 121 22795. KW 127 18160. Besommingen spanvil- sers. UK 89 en 123 17220. Noteringen per kg tong g 720-233, gm 1019. km 1071-1087, I 1048-1078. II 1090-1076. tarbot I 960-1050, II 600-630, III 575-600, IV 535-565, griet I 495-570. II 322-360. Per 40 kg schol gm 55-80. m 84-89. kl 8-" 74-92. II S3-83. Per 100 kg kabeljauw 300-346. Aanvoer 940 kisten kabeljauw. 90 kiste" schol. 425 kisten wijting. 25 kisten schar, kisten diversen. 590 kg tong en tarbot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4