OVER KERKEN EN KRANTEN Nieuwe kerk in VS Oecumenische van presbyterianen Uit de kerkbladen Ihaikd Umdaag j Trouw Kwartet Vragen over steun aan dagbladen Belastingontduiking: in hoger beroep vijf maanden geëist wildgroei Gereformeerden in België hebben eigen classis Zevenjarige laat schip wegdrijven Kermis en kerk hebben met elkaar te maken Beroepingswei Nieuwe boekt TROtW/KWAiRTET DINSDAG 15 JANUARI 1974 KERK T2I0C door A. J. Klei Voor de EO-microfoon werd zaterdagavond laat op krachtige toon verklaard dat de finan ciële actie Kerkbalans 1974 en (aanstaande) regeringssteun voor het dagblad De Tijd en Trouw/Kwartet zoveel als broertje en zusje zijn. Het gaat niet zo best met de kerken, althans niet met de kerken die meedoen met Kerkbalans, en kranten die subsidie nodig hebben floreren slecht. en in beide gevallen ligt de oorzaak hierin dat er respectievelijk niet gepreekt en niet geschreven wordt in gebondenheid aan Gods Woord. Toen ze in de kerken begonnen te zwalken liep het met de betrokken kranten ook mis, aldus de EO-man, die verder zei dat dit eigenlijk geen wonder was: steeds meer mensen zitten liever in een kleine kerk en lezen liever een kleine krant, waar de bijbel open ligt. Dan maar wat minder kerkelijk aanzien en wat minder nieuws in de kolommen, ze hebben het er graag voor over. Dit was het verhaal van de EO- commentator. Ik citeer uit het hoofd, dus niet letterlijk, maar ik meen de strekking van de uitzending goed weergegeven te hebben. Alleen op het woord 'zwalken', dat zeg ik er eerlijk bij, zou ik zelf nooit gekomen zijn, dat vond ik eigenlijk wel een mooie vondst van mijn sprekende collega. Maar nu ga ik mijn verhaal houden en daarbij bekreun ik mij net zo min als de EO om tussentinten en houd ik het ook bij eenvoudig zwart en wit Het gaat slecht met kerken die speciale campagnes nodig hebben om geldelijk op de been te blijven en het ziet er weinig rooskleurig uit bij kranten, die in Den Haag hun hand moeten ophouden. Toen ze in de kerken het stof van de bijbel wegbliezen om te proberen opnieuw te lezen en te begrijpen wat het allemaal voor vandaag betekent was het ook gedaan met het voor de hand liggende in de krant De mensen kregen te horen dat je er niet bent met de meest zorgvuldige zorg voor je zieleheil en dat de zaak niet bekeken is met bidden voor en een giro uitschrijven ten bate van verdrukten, maar dat je voor hen ook nog wel eens de straat op zou moeten, en dat zinde ze niet Het zinde ze evenmin dat ze in hun krant over deze dingen te lezen kregen. Ze gingen liever naar een dominee die, zoals ze het uitdrukten, niet aldoor over Vietnam ■preekte en ze kozen een krant zonder al dat gezeur over strukturen en ontwikkelingslanden. Maar dat was geen kleine krant, dat was dan een hele grote, waarin je lezen kon met wie Soekarno in Londen naar bed ging en die zich bezighield met de brandende vraag naar welke omroep Mies Bouman nu zou gaan. Hé dachten sommigen van die mensen, dat is toch eigenlijk wel erg werelds. Weet je wat we nemen er zo'n kleine krant bij, daar staat wel niks in over sport en televisie, maar dat krijgen we immers al in huis via die andere krant. In de EO-uitzendiag werd nadrukkelijk gepraat over de kerken die met Kerkbalans meedoen en die, als ik de EO goed begrepen heb, hun eenheid niet zozeer in de belijdenis als wel in hun lege portemonnee vinden. Laten we het erop houden, dat vooral gedacht is aan de roomse, de hervormde en de gereformeerde kerken. Het is waar, getalsmatig ziet het er bij die kerken niet bar fleurig uit. Het zijn er heel wat die weglopen, maar lang niet iedere wegloper is op sjouw naar steviger en stelliger overtuigingen; misschien moet ik zeggen: was 't maar waar. De meeste weglopers worden 'niks'. Gingen ze weg vanwege 'de politieke prediking'? (EO-citaat). Welnee, ze zagen het allang niet meer zitten. Het kan zijn dat een paar van hen nog even opveerden onder die 'politieke prediking', maar och, neeEen laatste stuiptrekking van de kerk, zeiden ze schouderophalend. Maar goed, er is een naar verhouding gering aantal mensen dat de grote kerken verlaat om heil te zoeken in kleinere gemeenschappen, waar minder of niet getornd wordt aan vanzelfsprekendheden en waar je te horen krijgt dat als alles vertikaal maar in orde is, dat horizontale vanzelf komt (misschien moet ik weer zeggen: was 't maar waar). Ze hebben ook liever geen krant over de vloer, waarin vraagtekens worden gezet achter hun zekerheden. Ik heb daar alle eerbied voor, wanneer hierin een puriteins of piëtistisch getinte wereldmijding spreekt. Maar de zaak wordt volstrekt ongeloofwaardig en bijzonder bedenkelijk, wanneer iemand om die redenen overstapt op een boulevardblad onder het motto dat je tenminste weet wat je daaraan hebt. Of Trouw/Kwartet het dan zo goed doet? Lieve lezers, ik zou een avondvullende lezing kunnen houden over onze zonden en tekortkomingen, maar het is heus niet zo (gelijk bepaalde brievenschrijvers schijnen te denken) dat we elke ochtend de rooie koppen bij elkaar steken, zoekende wie we zullen verslinden. De EO^man had het over kleine kranten, waar de bijbel open ligt, maar ik begrijp niet hoe je daarover durft praten als je je ogen stijf dicht knijpt voor allerlei bezigheden die zich in je omgeving afspelen. Het kan zijn, dat wij soms te veel in huis willen halen, maar we zijn. erop uit om de tijdgeest met al z'n hang naar gerief en genot, buiten de deur te houden. En om op Mies terug te komen, we zijn ook weer niet zo onthecht dat we haar gang naar de AVRO hebben verzwegen. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 7r 60 768). Gem.giro X 500. heeft getrapt De lafheid van de hui dige ar-kamerleden ls zo groot, dat zij zelfs bij een doelpunt in eigen doel niet meer durven te appelleren. Laat staan dat ze zelf een schot durven te lossen, al was het maar een schot voor de boeg (wat ze nog van de heer Biesheuvel hadden kunnen afkijken ook). Amsterdam R. Lindhout Gerechtigheid De redactie behoudt zou het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet postbus 859 Amsterdam. Quakers In het nummer van 3 januari van uw krant staat het stuk 'Quakers dringen bij Nixon aan op aftreden'. Hierin wordt geschreven dat, als de menin gen in een Quaker-vergadering ver deeld zijn over een belangrijke beslis sing, er net zo lang over gepréét wordt tot alle aanwezigen op de 'ker kelijke' vergadering zich met het voorstel in kwestie kunnen verenigen. Dit is niet helemaal onjuist, maar toch niet volledig juist. Als men nl, in een Quakervergadering door praten niet tot een beslissing kan komen waarmee allen het eens zijn, wordt door de 'schrijver' om stilte gevraagd. Dit zwijgen, waarbij ieder tracht in nerlijk stil te worden en in het besef van Gods tegenwoordigheid zijn eigen mening en inzicht los te laten, werkt zuiverend. Spanningen in en tussen de aanwezigen kunnen op die manier worden opgelost. En in deze sfeer kan een nieuwe zienswijze licht brengen, een zienswijze en daarop volgende be slissing die door allen aanvaard kan worden. Juist het samen stil zijn is zo belangrijk. Wordt langs deze. weg geen algemene overeenstemming be reikt en ook dat kan toch nog wel voorkomen dan wordt er geen be sluit genomen en wordt het agenda punt tot een later tijdstip verdaagd. Amersfoort P. A. v. Emmerik Machtigingswet (4) Het bewijs dat van Wiegel werd ge- eist, dat de machtigingswet een socia listisch breekijzer is, kon uiteraard niet door Wiegel worden geleverd. Wie kan immers een bewijs leveren van wat nog staat te gebeuren? Maar dit bewijs is inmiddels ongevraagd op overtuigende wijze verstrekt in de ad vertentie van de heer Van der Louw. die daarmee knalhard in eigen doel Ir. J. Vreugdenhil, die Israël schuldig heeft verklaard aan het uitmoorden van de bevolking van Deyr, Jassin en Balad el Sjeik, zou ik op het volgende willen wijzen. De Israëli's weten dat zij nog steeds bedreigd worden door volken die hun dat in cultuur ge brachte stukje woestijn, hun leefge bied, misgunnen en die het toch al zo vervolgde jodendom willen uitmoor den. En wat Palestina betreft: wij mo gen als christenen geen haattendenzen hanteren, maar we mogen ons even min laten leiden door mensen die er niet tegenop zien om vliegtuigkapin gen en andere terreurdaden aan de macht te willen komen. Maartensdijk G. J. Kolenbrander NOS opheffen Ds. Bouma (7) Van een verslaggever DEN HAAG De Kamerleden Van Leijenhorst en Tolman (CH) hebben minister Van Doorn (CRM) vragen gesteld over de financiële steun van twee miljoen gulden aan het dagblad De Tijd. Zij informeren of de rege ring thans de principiële beslissing heeft genomen om voortaan noodlij dende dagbladen permanent te subsi diëren, ongeacht de economische per spectieven van de betreffende dagbla den. De NOS hoeft niet méér zendtijd te krijgen, we hebben Immers goede om roepen genoeg (waarbij ik de VPRO uitzonder). De NOS is onnodig en veel te duur. Laat deze regering, die zo van bezuinigen houd, deze instel ling maar opheffen. Zwanenburg J. E. Slegers-Kulper Waar is het voor nodig dat een die naar des woords het aan de grote klok hangt dat hij en zijn vrouw er tegen zijn om vlees te eten. Wij moe ten ons leven toetsen aan het Woord van God en waar staat dat wij geen vlees mogen eten? Je krijgt juist het idee dat ze heel veel vlees eten in de bijbel. Ermelo L. Bobbenberg-Schuitema Predestinatie (3) Ik meng mij niet in de discussie over de predestinatie en over de Dordtse leerregels. Maar als de heer P. Ver burg (Tr/Kw 9-1) schrijft: 'Ik heb nog nooit gehoord van theologen of gelovigen die er niet tegenop konden en in psychiatrische inrichtingen be landden', dan antwoord ik: 'Nou, ik anders wel!' De discretie verbied mij hier een lijstje op te stellen, maar ik zou de heer Verburg een aantal na men kunnen geven van theologen (hoogleraren èn predikanten) die werden 'opgenomen' omdat zij er 'niet tegenop konden'. Daar zouden dan •klinkende namen 'bij zijn! De heb ook wel eens zo mijn bezwaren tegen theologen, maar zoals de heer Ver burg ze met één enkel stukje in nega tieve zin op één hoop gooide!Nee, daar moest ik toch even op reageren. Harderwijk H. Flder NS-65-pluskaarten Steeds onbruikbaarder worden voor ons bejaarden de 65-plus-kaarten van de NS, waarvan de praktische waarde steeds eenzijdig verminderd wordt In- plaats van 2 vrije dagen in februari nu weer 1 in januari en 1 in februari dus nog meer in hartje winter en fei telijk voor korter gebruik resp. korte re afstanden want voor 9.30 uur mag je niet weg. Daarbij komt nog 'sa- vonds niet op spitsuren. Als we dan nog naar de geheel verboden dagen kijken, blijft er niet veel van de vro lijke reclame over! Spljkcnisse N. Mink Gereformeerde Bond (2) Zelf ben ik lid van de Duitse Evange lische Kerk en dus bij geen enkele strijd in de Nederlands Hervormde Kerk betrokken! Uit het ingezonden stuk in uw blad van 9 dezer van br. L. J. van der Kam uit Leeuwarden, kreeg ik de indruk, dat hij óf de arti kelen van ir. De Graaf niet goed gele zen óf niet goed begrepen heeft Ik ga de voorzitter van de gereformeerde bond hier niet verdedigen; dat kan men veilig aan hem zelf overlaten. Wel wil ik hier zeggen, dat zijn arti kelen, die ik gelezen en grondig be studeerd heb, mij uit het hart gegre pen waren, zó wel gefundeerd, zó bij bels verantwoord en zó glashelder. Wat de heer Van der Kam bedoelt met 'waarheid mét of zónder predesti natie' is mij van een man van ontwik keling niet duidelijk. Rijswijk A. van Oei Van een verslaggever DEN HAAG De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren wegens onjuiste belastingaan gifte vijf maanden gevangenisstraf geëist tegen de 55-jarige oud-wereld kampioen bridgen Bob S. S. leeft tegenwoordig als tennistrainer in Casablanca in Marokko. De recht bank in Rotterdam had S. wegens de ze belastingontduiking twee maanden gevangenisstraf opgelegd. Het gaat om een bedrag van 250.000 gulden aan in komsten, die S. niet aan de belasting had opgegeven. Hij zou de kwart mil joen opzettelijk hebben verzwegen. Voor het hof zei S. gisteren, dat hij was afgegaan op het advies van een belastinginspecteur, die hem verze kerd zou hebben dat over het betref fende bedrag geen belasting zou hoe ven worden betaald. Mr. A Vreeswijk, hoofdinspecteur van 's rijks belastin gen, bevestigde dat zijn collega inder tijd had geconcludeerd dat het 'onaan nemelijk waj dat over het bedrag in komstenbelasting zou worden gehe- Van een onzer verslaggevers BIRMINGHAM De Verenigde Staten zijn een nieuwe presbyte riaanse kerk rijker. Tweehonderd vier en veertig gemeenten, die zich afgescheiden hebben van de zuidelijke presbyteriaanse kerk, hebben de 'nationale presbyteriaanse kerk' gesticht. der zijn er nog enkele kleine afsplit singen van de verenigde presbyteri aanse kerk in de jaren dertig, zoals de orthodoxe presbyteriaanse kerk en de bijbel-prysbyteriaanse kerk van dr. Carl Mclntire. Voor de nieuwe kerk is belangstelling in de (van oorsprong Nederlandse) Reformed Church en Christian Re formed Church, die beiden in het zuiden praktisch niet voorkomen. Op de constituerende vergadering in Birmingham, Alabama werd een ju rist, W. Jack Williamson, ouderling in Greenville, Alabama, tot moderator (praeses) gekozen. Scriba werd dr. Morton H. Smith, hoogleraar dogma tiek aan een seminarie in Jackson, Mississippi. Smith wordt de theoreticus achter de afscheiding genoemd. Hij is in Neder land bekend, omdat hij in 1962 pro moveerde bij prof. dr. G. C. Berkou- wer aan de Vrije Universiteit te Am sterdam op 'Studies in Southern Presbyterian Theology'. Verontrusting De nieuwe kerk, die door Williamson werd gekarakteriseerd als beslist cal vinistisch, is ontstaan uit verontrus ting over vrijzinnige tendenzen in de zuidelijke presbyteriaanse kerk. Met de naam 'nationaal' wil men accentue ren, niet tot het zuiden beperkt te willen blijven. Men wil grote nadruk leggen op de zelfstandigheid van de plaatselijke gemeente, op evangelisatie en zending. De situatie in de Verenigde Staten is nu zo, dat naast de grote verenigde presbyteriaanse kerk (ruim drie mil joen leden, overwegend in het noor den, de kerk van dr. Eugene Carson Blake) en de conservatievere zuidelij ke presbyteriaanse kerk (900.000 le den) deze kerk nu de derde is. Ver- AMSTERDAM Het artikel 'Gerefor meerde zorg over oecumenische wild groei' in onze krant van gisteren be vatte een storende zetfout. Uiteraard (en niet 'onbegrijpelijk', zoals er stond), dat men plaatselijkgeneigd is, is het voor deputaten 'begrijpelijk' de zaak van de eenlieid ter plaatse ho ger te stellen dan de regels, die de kerkverbanden hebben gesteld. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL In de gereformeerde kerk te Brussel is zaterdag de classis België yan de gereformeerde kerken geinstitueerd. Daarbij waren aanwe zig afgevaardigden van de deputaten voor de zaken van de Belgische ker ken, de particuliere synode van Noord-Brabant/Limburg, waaronder de nieuwe classis ressorteert, en de federatie van protestantse kerken in België. De zes gereformeerde kerken in Bel gië behoorden tot nu toe tot de clas sis Dordrecht. Zij tellen samen twee duizend leden. De stichting van een eigen Belgische classis is een belang rijke stap naar verdere integratie in het Belgische protestantisme. Van een verslaggever ENSCHEDE Een zevenjarige jongen uit Enschede heeft zon dagmiddag in de Enschedese binnenhaven voor grote conster natie gezorgd door een vracht schip (500 ton) te laten weg drijven. De jongen had het verlaten schip doorzocht na een ruit van de kajuit te hebben vernield. Toen hij in de stuurhut enkele knoppen van de motor indrukte weerklonk een waarschuwings signaal. Geschrokken verliet hij het schip en maakte de tros los, waardoor het schip op drift raakte. Enkele toegeschoten buurtbewoners wisten het schip, dat lichte averij opliep te bereiken en af te meren. Alsof dit niet genoeg was, maakte de knaap daarna ook nog de ketting van een luxe jacht los. Dit jacht kon door andere pleziervaarders in veilig heid worden gebracht. Kermis en kerk hebben met elkaar te maken, betoogt drs. Gerard de Haas in een artikel over Jezus in de under ground in het gereformeerde jongeren blad Risiko: Ziende naar Jezur in de underground, maar ook in de Jesus' People en bij de Children of God en Youth for Christ, zal men gauw de opmerking maken dat er een hoop kermis bij zit. Dat is waar, maar het is niet toeval lig. Want in de moderne jeugdcul tuur, in de underground en in de popwereld zitten nu eenmaal veel ker- mistradities. In die kermistradities hebben veel religieuze overleveringen en vormen een onderdak gevonden. Het opvallende van de moderne jeugdcultuur en volkscultuur is dat, nu onze moderne industriële en verste delijkte maatschappij tot enige stabili teit en rust komt, ook de oude vor men van vóó de industriële revolutie weer naar boven komen, zowel in de jeugdcultuur alsook in de religieuze ervaringen van de jongeren. En bin nen die oude vormen nemen de oude kerk en de oude kermis een vanzelf sprekende plaats in. Kerk en kermis waren vroeger onverbrekelijk met el- .kaar verbonden. Alleen al in de ge meenschappelijke vormen zien we dat duidelijk. Het denderende kermisorgel was ook het alle geluid overdonderen de kerkorgel. De mystieke, halfduiste re sfeer van de kermis en het circus was ook in de oude kerk aanwezig. De deun van de kermisliederen was terug te vinden in de elementaire rythmen van de kerkliederen. En dat is een zeer elementaire deun. Het is geble ken dat in deze deunen het synchrone rythme van de menselijke hartslag te horen valt. Het is niet toevallig dat de Reformatie, in een periode van fundamentele herbezinning, op de be tekenis van het christelijk geloof, de deunen van de straat en van de kerk oppikte en daar de psalmwoorden op toonzette. Maar ook in de hedendaag se popmuziek die voor de christelijke jeugdrevivals gebruikt wordt, vinden we weer het oorverdovende geluid en het elementaire menselijke rythme. En de grillige kleuren langs de wand van het jongerencentrum, bewerkstel ligd door de ingenieuze vloeistofpro jectie, is een regelrechte herhaling van de mystieke kleurenpracht van de oude middeleeuwse gebrandschilderde kerkramen en zij brengen ook dezelf de gevoelens van vroomheid en bezin ning teweeg. Zowel in de kerk als in de kermis gaat het om de eenheid en de volheid van het menselijk bestaan. Dat is door de underground weer ont dekt. Ds. A. Vroegindeweij schrijft in het Gereformeerd Weekblad (uitgave Bout): dat de scheiding der geesten steeds duidelijker wordt. Aan de éne kant is er een teruggang van het kerkelijk le ven te constateren doordat de mensen de politieke prediking; die zo eenzij dig gericht is op het leven hier en nu en die geen rekening houdt met diepste levensvragen van zonde en ge nade, van vergeving en verzoening, van leven en sterven; moe worden omdat ze geen antwoord krijgen op de diepste levensvragen en In hun nood en ellende, in hun strijd en aanvech ting voor Gods aangezicht in de steek worden gelaten. Aan de andere kant komt er steeds meer vraag naar de ge- reformeerde prediking, naar een pre diking van de drie stukken die een arme zondaar en een rijke Christus verkondigt en die de weg wijst in de voetstappen van de Heere Jezus Chris tus, de weg der dankbaarheid aan een ieder die genade gevonden heeft bij God. Deze ontwikkeling die we de laatste jaren al op gang zagen komen gaat versterkt met ons mee in het nieuwe Jaar. En het is verheugend dat er zoveel gereformeerde studenten zijn aan de theologische faculteiten van Utrecht niet alleen, mar ook van Lelden. Want we zullen er rekening mee moeten houden dat de vraag naar de gereformeerde prediking toeneemt. Dr. J. J. Buskcs geeft in Woord en Dienst elf adviezen aan 'enkele jonge re collega's, die mij vroegen, wat zij moesten doen, om op korte termijn een hartverlamming te krijgen': 1. Geloven, dat het Koninkrijk Gods het meest gediend wordt door vergaderingen bij te wonen en dus geen enkele vergadering over te slaan. BEDROG Eén van de meest nuttige uitzet gen voor de televisie is ongetw n e die van Koning Klant. Men kan itf*1 ook de vraag stellen waarom det di formatieve uitzending zo weinig tfmpl beeldbuis komt. De humor ontbfde er niet in, zoals vorige week evet sloo beslissende scène van Lijmen jetie schot) getoond werd ter ondeiig111 ning van de gerechtvaardigde ki wqr op al die schuimers die met telexgidsen mensen geld uit de d trachten te kloppen. Boeiend wa ;ds de vergelijkende prijzen van pij n 2 lende middelen, die allen exact d aot de grondstoffen bleken te bev^ek maar in prijs uiteen liepen van ets enzestig cent tot drie gulden. iats oplichting en woekerwinsten gt doe ken. Wordt het geen tijd dat de rhe theken onder algemeen beheer ge >en: worden? Men kan heel die drop i mei er buiten laten maar werken! geneesmiddelen dienen feitelijk object van handel te zijn en niet wanneer er duidelijke bew d zijn dat er meer kruidendokter "w' Nederland wonen dan alleen in Qofd ren. Wie de uitzending volgt -ri a men kan gevoegelijk aannemen vo men daar de waarheid en niets110* de waarheid verneemt, daarvoor n 1 de gegevens te exact en stelt men|el te gemakkelijk bloot aan proc]9' van de kant van bedrijven 1 dei wel de gedachte dat wij op meei111 één terrein zwaar bedrogen wo n Blijkbaar allemaal omdat men s ei rijker wil worden, anders is het 8e te verklaren. Onze maatschappij ffa door het oog van deze rubriek 8' van een jungle, waarin men be ste lijk op zijn hoede moet zijn. 0 lend is al weer enige tijd de abui te wijze waarop allerlei grote baf bijkantoren plaatsen, alsof het .d kest. Van wiens geld gaat dat e lijk? Ben ik als kleine inlegger behoeve van studie of andere spa jecten geïnteresseerd in een baliefpi gens de laatste stijl, in het duv meubilair dat zich denken laat, iAT laatst ontworpen pui? 'tMag van J best in een keet, waarschijnlijk lo1 beton, als ik maar eerlijk geh( n wordt en niet hoe vaak gel dat niet altijd weer moet horen hc iets niet kan, terwijl als ik even ee houd het weer wel kan. Dit la n natuurlijk nimmer bij het geld (uy voeren. Ook hier zou een toezich t z'n plaats zijn. Een bond van ge n leggers zou hier iets kunnen cjm Koning Klant moet blijven. Helaa ir NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Bredevoort: J. C. jenbrink te Vorden; te Opheu (toez): C. Treure te Katwijk aan te Wouterswoude: A. J. Mulde Nieuwer Ter Aa. GEREF. KERKEN Beroepen te Putten (Gld): R. Haj13 ras te Musselkanaal. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Randburg (Z.-Afrfr J. van Haaren te Amersfoort. 2. Naast de preekbeurten ex officio zoveel mogelijk uitnodigingen voor preek- en spreekbeurten aannemen. 3. Geen enkele keer voor een benoe ming in een synodale raad of een kerkelijke commissie bedanken, in de veronderstelling, dat er an ders van de kerk niets terecht komt. 4. Altijd zelf doen, wat even goed en in de meeste gevallen beter door anderen kan worden ge daan. 5. Geen enkele door-de-weekse avond thuis blijven, om met je kinderen een spelletje te spelen ook geen enkele avond met je vrouw naar het concertgebouw of naar de schouwburg gaan. 6. Aan allen, die de pastorie opbel len, door je vrouw laten meede len, dat je van zes tot half zeven het halfuurtje van het avond eten telefonisch te bereiken bent 7. Na een late vergadering de akte tas mee naar huis nemen, om al le s'tukken voor het naar bed gaan nog eens door te nemen. 8. Het program voor de komende week zo opstellen, dat je van te voren weet, dat je die komende week meer herdershond dan her der zult zijn. 9. Op de verjaardag van je vrouw of van je jongste dochtertje afwezig zijn, omdat je op een conferentie van Kerk en Wereld een lezing moet houden, die alleen door jou gehouden kan worden. 10. Niet geloven, dat alleen de Be waarder van Israël niet slaapt en nochtans niet moe en mat wordt, en evenmin geloven, dat God het zijn beminden in slaap geeft. 11. Wat Paulus' getuigenis, dat 'het niet is desgene, die loopt' nieuwo vertaling; dat 'het niet daarvan afhangt, of iemand loopt' zeggen en in praktijk brengen; geef mijn portie maar aan fikkie! Elf gratis adviezen op grond van per soonlijke ervaring. Jean Ray Laury: LAPPENDEKI g (Oorspronkelijke titel 'Quilts ir veriets, a contemporary Approaie Vert. A. van Dael-Schouten. Uit. e Kosmos Amsterdam-Antwerpen. ii pag. 128, prijs 19,50. c Na haar eerder verschenen en ooi( onze krant besproken boeken 'A queren' en 'Lappenpoppen' gaat j vrouw Laury in dezelfde lijn en verder met 'Lappendekens'. Voor zich voor bezigheid met lap en d i interesseert valt er ook in deze l a we uitgave weer heel wat te kij .te bewonderen en te leren. Met slechts een knipoog naar pronkstukken van vóór grootmoe tijd, worden originele eigentijdse 1 stikte dekens' getoond en uitgeb besproken. Schrijfster laat zien v mooie en verrassende resultaten alleen in de gebruikelijje patch-v) techniek, maar ook met b.v. aarJ kaar genaaide kleine kussentjes (machinaal) doorgestikte vormen met applicatie en borduurwerk reikt kunnen worden s Het boek staat boordevol goede fo j (16 pagina's in-kleur) en verhelde de tekeningen van de auteur. Son ge ontwerpen (van diverse kun naars) zijn heel knap en zó vakkui uitgevoerd dat we ons afvragen of niet voor minder begaafden frus rend zou kunnen werken: dat kat' toch nooit.Het is beslist niet de doeling het getoonde na te mal ook is 'Lappendekens' geen boek alleen maar plaatjes te kijken. N tussen de regels door zegt schrijf heel duidelijk 'ik heb je op een i gebracht en verzin nou zelf ook n eens zoiets.De aanwijzingen de werkwijze zijn duidelijk genoeg het werk hoeft niet al te tijdrov te zijn; vaak wordt de naaimachine geschakeld. Ook voor het maken van kleil voorwerpen dan levensgrote lappei kens nodigen de vele originele sug ties en wenkens tevens tot eigen periment. Een goed verzorgd en doelmatig b< waarin veelzijdig op een enkelvot onderwerp wordt ingegaan. Ook v groepswerk (bejaarden b.v.) gt aanbevolen. R-I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2