Chinezen spelen eigen Rechter na overval op Amsterdams gokhuis Kabinet zal wel toezeggingen doen in het debat over Veronica Nederland heeft 31 poppenspelers Prijscompensatie voor ikomens tot 16 mille oeft niet volledig' Nieuwe produktie alleen a fiat ondernemingsraad' Personalia Brand in theater Al 3 arrestaties - politie zoekt door sarend en sneeuwgans Flevoland gezien ck Passchier eemaal bestolen Brand in koelhuis: schade één miljoen Aangeschoten gans valt op hoofd jager Schubert en Beethoven te kapitalistisch voor China Acht maanden geëist voor dronken rijden lUW/XWAWIET DINSDAG 15 JiAINÖAlRI 1974 BINNINIAND/KUNST TPNZHUS9/K.11 [ok bijna gewurgd politie op laatste moment tussenbeide in een verslaggever 4STERDAM De Amstelveense politie heeft op het laatste moment kunnen voorkomen dat de 26- •ige Chinese kok Leung A. vlakbij het Amsterdamse Bos door tiwee landgenoten werd gewurgd, o- ung lag bewusteloos, aan handen en voeten gebonden in een auto. Zijn twee belagers werden ge resteerd, beschuldigd van poging tot moord. twee gearresteerden hebben toege ven dat zij Leung wilden doden. Zij gen daartoe opdracht gekregen te iben van de 32-jarige gokhuisex- itant Chung C., die ervan over- gd is dat Leung een van de zes men is die met nylonkousen ge- ikerd, zijn club Number One aan Zeedijk binnendrongen en de daar iwezige gokkers van bijna al hun 1 (ruim twee ton) beroofden, n^kgs na de overval kwam Chung op bureau Warmoesstraat meedelen volgens hem Leung een van de trailers was. De recherche ver- rde Leung streng maar kreeg de rtuiging dat deze onschuldig was. zinde Chung niet dat de politie ing liet gaan: een paar dagen daar liet hij Leung door vier van zijn inen oppakken die hem onder zwa- druk zetten. Zich realiserend dat laatste uurtje geteld zou zijn als niets zou zeggen noemde Leung ïaar vijf gefantaseerde Chinese na- i' en gooide daarmee zijn belagers d in de ogen. nia meldde Chung zich opnieuw bij de politie in de Warmoesstraat, noemde de vijf namen maar was he vig teleurgesteld toen bleek dat deze vijf mannen nergens geregistreerd stonden en vermoedelijk helemaal niet bestonden. Chung zette daarop het eigen-rechter- spelen voort. Hij gelastte zijn vier handlangers nu korte metten met de halsstarrige Leung te maken. Zij pik ten zij Leung ergens in donker Am sterdam op en ontvoerden hem in een auto. Toen ze hem daar eenmaal had den, reden twee van de vier mannen met hun slachtoffer naar het Amster damse Bos, nadat ze Leung stevig hadden vastgebonden, zodat hij weer loos was geworden. Daar aangekomen begonnen ze hem te wurgen. Niemand was verbaasder dan Leung zelf, toen oorzitter van Hout- en Bouwbond IVF niet eens met vak centralen: onze sociaal-economische redactie 'RECHT De voorzitter van de Hout- en Bouwbond V de rD. van Commence is het niet eens met de drie vakcentrales dat lanks de huidige oliecrisis vastgehouden moet worden aan de eis volledige prijscompensatie voor de inkomens tot zestienduizend den. Hij zei dit gisteren op de bondsraad van zijn organisatie in tncht. pis van de drie vakcentrales komt' r il neer dat de prijscompensatie per a lli minimaal honderdzestig gulden j procent prijsstijging moet bedra- Dit betekent dat de inkomens een verslaggever IELE Reeds enigs tijd houdt in zuidelijk Flevoland een jonge rend op. De vogel is ongeveer maal zo groot als een buizerd, "ts zit er al enige tijd een uwgans tussen grote concentraties anzen in hetzelfde gebied. De uwgans is deze eeuw ongeveer naai in ons land als dwaalgast genomen. leen verslaggever jJNDRECHT De vitrine van de |el met kunstnijverheid en ooster- prtikelen van NCRV-medewerker t Passchier in Zwijndrecht werd het weekeinde opengebroken en (geroofd. Daarna werd de vrouw ide presentator van Zeskamp be- ln. Zij had in een bakkerswinkel tasje uit haar boodschappenmand laid en op de toonbank laten h. Toen zij even later naar de fel terugging, bleek het te zijn ge in. Het werd later op straat terug- Inden. Het geld was eruit gehaald. van precies zestienduizend gulden op jaarbasis de volledige prijscompensa tie zullen krijgen. De lagere inkomens krijgen naar verhouding meer gecom penseerd. De hogere inkomens zouden op hun prijscompensatie moeten wor den gekort. Het voorstel van de heer Van Comme- née komt erop neer dat de volledige prijscompensatie wordt gekoppeld aan het minimumloon, de AOW- en de AWW-uitkeringen, dat is dus minder dan een volledige prijscompensatie van zestienduizend gulden. Deze prijs compensatie zou in een vast bedrag in centen moeten worden uitgekeerd; 'Hierdoor levert ieder die niet tot de laagste inkomensgroepen behoort een steeds groter stuk van zijn welvaarts- koek in, naarmate hij hoger boven dat inkomen zit', aldus de heer Van Commenée. Hij is het niet eens met het werkgeversstandpunt dat ook in de prijscompensatie van de minimum inkomens een drempel moet worden ingebracht. In de Stichting van de Ar beid hebben werkgevers en werkne mers een hooglopende ruzie gehad over deze kwestie. De heer Van Commenée gaf toe dat zijn voorstel aanvechtbaar is. Hij wees er echter op dat het alleen geldt wan neer 'keihard is vastgesteld dat thans de toenemende groei van het natio naal inkomen stagneert of zelfs ver mindert. Onder die omstandigheden wil ik een zo rechtvaardig mogelijke oplossing bereiken voor het verde lingsvraagstuk'. ZWIJNDRECHT Rookartikelen ter waarde van 2500 zijn gestolen uit een dagwinkel aan de Jacob Maris- straat. Bij een inbraak in deze winkel werden ook enige honderden guldens aan wisselgold buitgemaakt. De ont vreemde artikelen bestaan uit sigaren, tabak, sigaretten en pijpen. hij bijkwam en bemerkte dat hij door twee Nederlandse agenten van een wisse dood gered was. Na de betekenis van de twee Chine zen uit de auto, de negentienjarige Ho en de 27-jarige Hon, beiden koks, ging de recherche over tot de arresta tie van Chung, die zich moet verant woorden wegens uitlokking tot moord. In diens club Number One aan de Zeedijk werd voorts een derde handlanger van Chung opgepikt op aanwijzing van Leung, die zich met de recherche naar dit gokhuis begaf. De vierde loopt nog vrij rond, doch de recherche weet wie het is en hoopt ook hem te kunnen vinden. Intussen wordt het onderzoek naar de werkelij ke daders van de overval naarstig voortgezet Vooralsnog heeft de re cherche daarin weinig aanknopings punten gevonden. Op twee Chinese restaurants elders in het land zijn dit weekeinde roofover vallen gepleegd. De Chinese restau ranthouder C. in Enschede werd toen hij 's avonds thuiskwam, door twee overvallers gedwongen zijn auto en een bedrag van zesduizend gulden af te staan. De overvallers waren eerder de wo ning van de heer C. binnengedrongen, waar zij zijn echtgenote (die alleen met de kinderen thuis was) knevel den en het huis doorzochten. Toen de heer C. tegen middernacht thuiskwam werd ook hij gekneveld en de twee daders verdwenen met het geld in zijn auto. Een der kinderen wist ech ter vrijwel direct de beide ouders los te maken, waarna de politie gewaar schuwd werd. De Apeldoornse politie zag kans de auto van de heer C. op te pikken; na een achtervolging raakte de auto bij Nijkerk over de kop van de weg af. Een van de twee daders werd direct gearresteerd de tweede werd in Barneveld gegrepen. Twee gemaskerde mannen drongen een Chinees restaurant in Weert bin nen, bedreigden het personeel met een vuurwapen en een mes en namen uit de kassa vijftienhonderd gulden mee nadat zij de telefoon onbruikbaar gemaakt hadden. De eigenaar en het personeel werden op een slaapkamer vastgebonden. Uit die slaapkamer werd nog een tas met vijfhonderd mark meegenomen. ALMELO Een brand heeft giste ren voor naar schatting een miljoen gulden schade aangericht in het zes weken oude koelpakhuis van de pluimveeconservenindustrie Ten Dam in Almelo. Ongeveer dertig ton ont beend kippevlees, dat in het pakhuis opgeslagen lag, ging verloren. De oor- zaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. Van een onzer verslaggevers GENEMU1DEN Twee inwo ners van het Overijsselse Gene- muiden hebben op de jacht een merkwaardig avontuur beleefd. De heren hadden jiet gemunt op een koppel ganzen die op een hoogte van ongeveer 30 me ter overvloog. Een van hen ging op de grond liggen en wist vanuit deze positie twee ganzen te raken. Het merkwaardige jeit deed zich echter voor dat een van de vogels boven op het hoofd van de Nimrod viel. De man liep een hersenschudding en een bloeding in de mond op. ggestie ran D. van C ommenee: B- as l onze sociaal-economische redactie rde an HECHT Nieuwe produkten zouden niet eerder op de markt n-gen worden gebracht, dan nadat de ondernemingsraad van het de okken bedrijf hieraan zijn fiat heeft gegeven. De voorzitter van en fout- en Bouwbond CNV, de heer D. van Commenee, opperde suggestie gistermorgen op een vergadering van de bondsraad zijn organisatie, jat ondernemingsraad zou als criterl- voor de toelaatbaarheid het maat- djlppelijk nut moeten hanteren dat ,ij lieuwe produkt vertegenwoordigt speciale commissie van de Sociaal n?0omische Raad zou de onderne* jnlsraden in deze taak moeten bij- herweging voor deze suggestie is ]je vakbeweging een bijdrage moet aan de bestrijding van de te wister-maatschappij', die in de van de jaren is opgebouwd. 'We (je en met z'n allen proberen over Jhakelen op een maatschappij die 'gebouwd uit mensen die hun ver antwoordelijkheid jegens elkaar ken nen', aldus de heer Van Commenee. Het maatschappelijk nut van een pro dukt hangt volgens de CNV-bonds- voonzitter onder meer af van het be slag dat het legt op de grondstoffen, het energieverbruik en het milieu. Mocht de ondernemingsraad een be slissing willen nemen die afwijkt van het advies van de SER-commissie dan zal hij zijn advies moeten voorleggen aan de regering, die dan in kan grij pen. Ook reeds in produktie zijnde produkten zouden aan het oordeel van de ondernemingsraad onderworpen moeten kunnen worden. Promoties Wageningen (LH): ge promoveerd tot doctor in de land bouwwetenschappen ir. J. L. M. C. Geelen; Nijmegen (KU): gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen J. F. M. Dec kers; Amsterdam (VU): gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen A. Holleman; gepromo veerd tot doctor in de letteren L. de Blois. Benoeming Nijmegen (KU): de bbisschoppen van Nederland hebben mr. V. G. M. Marijnen opnieuw be noemd tot lid van het Stichtingsbe stuur van de Katholieke Universiteit. Nieuwe leden van dit bestuur zijn ge worden: P. J. S. de Jong en F. van Bakel. Unicef De Nederlander J. Gruen is benoemd tot regionaal directeur van het kinderfonds van de Verenigde Na ties voor Zuid Centraal Azië. Sinds 1970 was hij adjunct-directeur. Deze benoeming valt samen met zijn 25-jarig jubileum. De vroegere onder wijzer heeft het kinderfonds in veel delen van de wereld gediend: Parijs, Guatemala, Kongo, Lagos voor Afrika, In de stad Mexico voor Cuba, Domini caanse Republiek. Tahiti en Mexico. In 1970 werd hij naar Nieuw Delhi overgeplaatst. Een korte brand heeft gisteren In het Amsterdamse Rem- brandtspleintheatcr een schade van enkele tienduizenden guldens aangericht. Vermoedelijk is de brand ontstaan door ccn brandende sigaretten peuk. Vcnvacht wordt dat het theater in februari weer zal kunnen worden geopend. Eerste Kamer behandelt vandaag verdrag zeezenders deze oplossing veroorzaakt volgens de minister weer storingen in het bui tenland. Bovendien zullen de omroep bijdragen extra worden verhoogd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vandaag beliandelt de Eerste Kamer het verdrag van Straatsburg tegen de zeezenders. Goedkeuring van het verdrag betekent de verdwijning van radio-Veronica en andere popzenders, VerontwaSrdiQd die in volle zee buiten het nationaal gebied hun programma's uit zenden. Volgende week dinsdag zal de Eerste Kamer over het wetsontwerp stem men. Het kabinet zal dan naar alle waarschijnlijkheid kunnen rekenen op een ruime meerderheid. Maar dan zal het wel de toezegging moeten doen, dat het 'gat' dat in de ether valt door het verdwijnen van radio-Veronica wordt opgevuld. Niet alleen de WD en CHU, maar ook D'66 zullen hierop met kracht aandringen. Ir. N. F. I. Schwarz van de fractie van deze partij vindt zelfs, dat de Senaat het wetsont werp tot goedkeuring van het verdrag niet moet behandelen voor zeker is, dat het hiaat zal verdwijnen. Hij meent, dat er geen enkel bezwaar te gen bestaat om nog even met de rati ficatie van het verdrag te wachten. In principe is D'66 echter niet tegen goedkeuring van het verdrag en de aanvaarding van de anti-zeezender wet. De meerderheid van de Tweede Ka mer heeft de motie-Van Veenendaal aangenomen, waarin duidelijk wordt verzocht te voorzien in de behoefte van horizontaal geprogrammeerde uit zendingen van popmuziek. Minister Van Doorn heeft echter grote bezwa ren tegen deze motie, omdat van hem wordt gevraagd een bepaald soort uit zendingen door de zendgemachtigden te bevorderen. In de omroepwet wordt echter nadrukkelijk bepaald, dat de zendgemachtigden (omroepver enigingen) geheel zelfstandig zijn. Verwacht mag worden dat D'66 en an dere partijen zullen aandringen op de uitvoering van deze motie en van de motie-Van der San den, waarin de op lossing aan de hand wordt gedaan het Veronica-programma via een bepaalde golflengte legaal uit te zenden. Maar Het is zeer de vraag of de CHU, ln te genstelling tot de KVP en ARP voor zal stemmen. Belangrijk voor CH-Se- natoren is of er zekerheid bestaat dat de Veronica Omroep Stichting (VOS! en de Veronica Omroep Organisatie een zendmachtiging krijgen. In het schriftelijke eindverslag over het wets ontwerp schrijven de leden van de CHU verontwaardigd te zijn omdat de regering de door de CHU gestelde vragen helemaal niet of nauwelijks heeft beantwoord. De KVP, de grootste fractie in de Eerste Kamer met 22 zetels zal de re gering weinig moeilijkheden in de weg leggen, hoewel vermoedelijk vier tot vijf leden zullen tegenstemmen. De stemmen van de PvdA en ARP zijn wel zeker voor de regering. Een punt dat de Eerste-Kamerleden nog zal Interesseren is de positie van het hospitaalkerkschip De Hoop. De WD en de CHU zijn van mening, dat als de radio-uitzendingen van de sche pen af wettelijk niet meer mogelijk zijn een uitzonderingsbepaling nodig is voor de uitzendingen, die De Hoop voor de vissers op zee verzorgt. Op de agenda van de Eerste Kamer staat verder nog het voorstel van wet van de Tweede-Kamerleden Fievez (KVP) en Franssen (PvdA) tot wijzi ging van de grens van de gemeenten Deventer en Diepenveen en het voor stel de Compania Sheel de Venezuela Limited te laten voortbestaan als een Nederlandse vennootschap, terwijl hier niet de gebruikelijke belasting heffing tegenover staat Minister Lubbers van economische za ken zet vandaag zijn gesprek over de sterke prijsstijgingen voort met de vaste commissie voor economische za ken uit de Tweede Kamer. Teatro Cabalzi op cle Dam in Amstredam. Er is, in opdracht van CRM, een goed uitgevoerd, aardig en verras send boekje verschenen over de Nederlandse Beroeps Poppenspelers. Het verrassende is dat het er 31 zijn, waarvan de helft een eigen theatertje heeft. PEKING De klassieke westerse muziek is in het China van Mao weer in ongenade gevallen. Het gezaghebbende dagblad 'Volksdag blad' heeft kritiek uitgeoefend op de 'genummerde werken' van Beet hoven en Schubert, die blijk geven van een burgerlijke en kapitalis tische mentaliteit. In het bijzonder noemt het blad de Sonate nr. 17 van de 'kapitalistische Duitse musicus Beethoven' en de On voltooide symfonie van Schubert, die niet alleen geen titel draagt, maar die ook geen klassegevoelens weergeeft uit een tijd waarin Oostenrijk als re actionair feodaal bolwerk in de Duitse federatie op wrede wijze de boeren en arbeiders onderdrukte en exploiteer de. Over de Sonate van Beethoven wordt gezegd dat de componist daarin verband legt tussen dit werk en het stuk 'De storm' van Shakespeare, dat 'alleen maar gediend heeft om de on reine natuur van de bourgeoisie te verspreiden.' Daartegenover werd door het Volksdagblad lof toegezwaaid aan het werk van eigentijdse Chinese componisten die werken schrijven met titels als 'De zon komt op' waarin 'de rode zon van president Mao Tse Toeng en van de Chinese communisti sche partij in het hart van het Chine se volk wordt verheerlijkt.' De veroordeling van cle westerse klas sieke muziek in dit blad wijst op een plotselinge ommekeer in de houding t.o.v. deze cultuuruitingen. Klassieke westerse muziek werd vorig jaar, na vele jaren van officiële afkeuring, on der grote belangstelling en bijval van het publiek en van de critici uitge voerd door westerse orkesten op toer- nee door China. Dat waren het Lon don Symphony Orchestra, de Wiener PhilharmonJker en het Philadelphia Orchestra. Dit laatste orkest trad nog in september van het vorig jaar, met regeringsvertegenwoordigers onder het enthousiaste publiek, ln Peking op. Met hun medewerkers geven die pop penspelers gemiddeld zo'n 150 voor stellingen per jaar, en dat loopt in het totaal dan op tot 4800 voorstellin gen met een half miljoen bezoekers. En lang niet alleen kinderen, want de meeste poppentheaters hebben ook programma's voor volwassenen. Een opleiding voor poppenspelers is er (neg) niet Zij hebben het alle 31 dus zelf, en van elkaar, moeten leren. En heel wat moeten leren, want ze ma ken de poppen hand- en stokpop- pen,. marionetten, schimmen, voorwer pen zelf; ze ontwerpen hun eigen decors en belichtingen; ze bedenken zelf de verhalen of kleine drama's, die ze hun poppen zelf laten spelen, met allerlei stemmetjes, en zelf uitgezoch te muziek. Ze moeten zichzelf nog za kelijk leiden ook en daar zijn deze 'i- dealistische autodidacten' zoals ze in het boekje worden genoemd, gewoon lijk niet zo best in. Al leven ze wel, moeilijk soms, van en voor hun be roep. Te onopvallend voor een deel, want hun, vaak mooie, originele, boei ende, en blijkbaar ook bloeiende, klei ne vorm van totaal-theater, krijgt hier toch te weinig aandacht Wie wist dat er zoveel poppenspelers en -theaters zijn? In het boekje Nederlandse Be roeps Poppenspelers Op een Rijtje staan ze allemaal, met hun foto's en die van hun favoriete poppen, met een korte toelichting hoe en waarom ze het doen, en met de zakelijke gege vens. Hemmo B. Drexhage, Jan Goes en Martin Putman stelden het boekje sa men. Het werd uitgegeven door Stich ting Beroepspoppenspel in Nederland, de Nederlandse Vereniging voor het Poppenspel, en CRM. Van een verslaggever MAASTRICHT Acht maanden ge vangenisstraf waarvan twee voorwaar delijk en vijf jar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht geëist tegen de 19-jarige automonteur Roelof S. uit Heerlen. De jongeman vloog 16 september vorig jaar in Nuth met zijn auto uit de bocht en botste tegen enkele betonnen sokkels langs de weg. Een van de inzittenden van zijn auto, de 17-jarige scholier P. Ritzen uit Hoensbroek, overleed. De bestuurder was onder invloed van al cohol. Yoav Talmi nieuwe dirigent voor Het Gelders Orkest ARNHEM Yoav Talmi, de Israëli sche dirigent die in Londen woont, wordt met ingang van 1 september 1974 artistiek leider en dirigent van Het Gelders Orkest. Hij werd in 1944 in Israel in een kleine kibboets gebo ren. Van zijn vader kreeg hij zijn eer ste pianolessen en vanaf zijn zesde jaar componeert hij en een van zijn composities een stuk voor piano en strijkkwartet werd in het openbaar uitgevoerd toen hij dertien was. Hij volgde een dirigentenopleiding aan de muziekacademie in Tel Aviv en stu deerde in New York. Daarna werd hij benoemd als tweede dirigent van het Louisville Orchestra waar hij drie jaar bleef. Terug in Israël werd hij be noemd tot dirigent van het Israël Chamber Orchestra waarmee hij in de VS een grote toernee maakte, ln 1968 nam hij in Hilversum deel aan de di rigentencursus van de NOS. Een paar jaar geleden trad hij op met het Frysk Orkest. Met het Gelders Orkest maakte hij kennis toen hij dirigent Leo Driehuys verving die plotseling ziek was geworden. Daarna heeft hij ook het Residentie Orkest gedirigeerd en verder ook het Radio Orkest van Parijs en het Londens Symfonie Or kest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11