Ircawaaainsi Tech achtervolgt Willem II' Speciaal beraad over bedreigde tennisvrede Niet echt super Solidariteit niet bij voetbaltrainer Sparta wil niet op blaren zitten van Red Band natuurlijk TROUW/KWARTET DENSDAG 15 JANUARI 1974 SPORT T10/K1 RED BAND AMSTERDAM Ondanks alle kunstmatige pogingen de strijd om de zogenaamde 'Super Cup' als een super-internationaal ge beuren te verkopen, is het vo rig seizoen officieus gestarte ge vecht tusse»n de winnaars van de Europa Cup 1 (landskampi oenen) en 2 (bekerwinnaars) ook aan de vooravond van de beslissende return van de twee de editie nog steeds niet dat grote kasstuk gebleken als waar bij de introductie op was ge hoopt. Sportief niet. omdat de resultaten van de beide ontmoe tingen internationaal gezien nauwelijks enige waarde hebben en financieel niet, omdat de massa er heel wat gereserveer der tegenover staat dan bijvoor beeld tegen 'echte' Europa Cup duels. Vandaar dan ook de hardnekki ge pogingen om het 'Supdr Cup'-gebeuren meer aanzien te geven. Via een inderdaad afge komen officiële erkenning van de Europese voetbalfederatie (UF"'i bijvoorbeeld, al blijft ook e organisatie zich enigs zins afzetten tegenover de idee van alweer een nieuwe beker. Officieel staat er voor de win naar van de tweestrijd tussen de houders van de Europa cups dan ook geen nieuwe Cup klaar, zijn er voor de spelers ook geen officiële UEFA-medailles, maar worden er slechts maquettes aan de beide clubs ter beschik king gesteld. Onvoldoende .na tuurlijk om de 'Super Cup' de Super Cup' te laten zijn en Ajax-voorzitter Jaap van Praag voelt er dan ook van alles voor om morgenavond toch met de inderdaad grote beker op de proppen te komen. 'Er wordt.' zei hij. 'geen bezwaar gemaakt tegen de uitreiking van een be ker. dus waarom zouden we dat dan niet doen.' Dót de huidige formule van de 'Super Cup' niet aanslaat in Milaan zagen slechts 15.000 mensen AC Milan het eerste duel van Ajax winnen; voor morgenavond kon nog geen prognose worden gegeven, maar wel is bekend dat de voorver koop niet hard loopt en Ajax tenminste 20.000 toeschouwers in het Olympische Stadion moet hebben wil de 'série' een aan trekkelijk. althans voordelig fi nancieel resultaat krijgen wordt door de betrokkenen wel toegegeven. Er wordt ook gedacht aan een werkelijke 'su per' formule, die behalve spor tieve ook nog meer financiële voordelen biedt. Gedacht is al hardop aan uitbreiding van de strijd met de winnaar van het UEFA Cup-toernooi, vaak ster ker dan de winnaar van de Eu ropa Cup 2 (bekerwinnaars), en de winnaar van de 'Super Cup'. Momenteel is het zo dat deze niet voor deelname in aanmer king komt indien niet één van de Europa Cups wordt gewon nen. Van Praag: 'Over zo'n nieuwe vorm is van gedachten gewisseld met wat mensen van de UEFA. Wij willen, ook al winnen wij niet van A C Milan, graag meehelpen de 'Super Cup' in deze richting te ontwikkelen, omdat wij per slot van rekening vorig jaar ook met de gedachte aan deze wedstrijdenreeks zijn gekomen.' Vast staat in ieder geval wel dat de strijd tussen de houders van de Europa Cups in volgen de jaren naar een vroeger tijd stip zal worden verschoven. Niet omdat mist en sneeuw een rol spelen, en reizen in deze tijd van het jaar rond Milaan allerminst tot een pretje ma ken. maar voornamelijk uit za kelijke overwegingen. Er wordt overwogen hiervoor data in de maanden september en oktober aan te wijzen. Overigens: indien het denkbeeld van een uitgebreidere strijd om de 'Super Cup' verwezenlijkt kan worden UEFA-voorzitter Franchi komt morgen ook naar Amsterdam ep zal over dit on derwerp ongetwijfeld door zijn Ajax-collcga Van Praag worden benaderd betekent dit een begin van een mogelijke Euro pese competitie, die en dat als volgende stap. gemakkelijk kan worden uitgebreid door er de finalisten van alle Europese be kertoernooien voor te inviteren. De tweede uitgave van het 'Su per' gebeuren is evenwel nog niet zover. Ajax en AC Milan strijden om wat eer en een waarschijnlijk tegenvallende re cette, de zaak waar in principe alles om draaide. Of het gebeu ren op de televisie te volgen zal zijn is nog niet bekend. De NOS wil wèl. maar zal pas van avond een beslissing nemen, wanneer bekend is hoeveel kaarten er zijn verkocht PETER ÓNVLEE Ham Eijkenbroek ook in Tilburg nog bezeten van voetbal door HANS SCHMIT Van onze speciale verslaggever TILBURG In de Tilburgse voetbalgemeenschap wacht men nog al tijd op aansprekende prestaties van Willem II, de enige betaalde voetbalrepresentant in deze middelgrote stad. Halverwege het lopen de seizoen bekleedt Willem II op de ranglijst van de eerste divisie een weinig florissante positie: de voorlaatste plaats. En dat is heel wat slechter dan men in het begin van het seizoen had gedacht. Het goedwillende bestuur van de Til burgse club, dat alles in het werk ge steld heeft om hat betaalde voetbal in deze contreien te redden, blijft niette min vurig hopen op een kentering in de verrichtingen. Waarnemend voor zitter Maas: 'Onze huidige slechte po sitie komt louter voort uit pech. We hadden een uitstekende competitie start (vier punten uit drie duels), maar toen begon de ellende. Don van Riel, onze voorstopper, werd door een auto-ongeluk geruime tijd uitgescha keld, Jacques van Stippent kreeg last van een ernstige buikblessure, Jan Cruijssen liep een verwonding aan zijn knie op. Ook Ad Brekelmans voegde zich later nog bij deze rij en niet te vergeten Hans Eijkenbroek, die geveld werd door Ischias.' WEDERGEBOORTE De Rotterdamse eredivisieclub Sparta is gestraft omdat een dwaze supporter na afloop van de verlo ren wedstrijd tegen Telstar scheidsrechter Bart Ram een bier flesje tegen het achterhoofd gooi de. Bart Ram liep een lichte her senschudding op, Sparta een boete van 7.500 gulden, die wordt ver meerderd met de kosten die zijn verbonden aan de zitting van de tuchtcommissie. Zo.n boete komt hard aan, dat is begrijpelijk, bij een club die er fi- nanciëel toch al niet zo best voor staat. Maar om nu, zoals de Rotter damse krant Het Vrije Volk giste ren deed, de Rotterdammers op te roepen 'om geld te storten om zo de boete voor Sparta te betalen, lijkt wat overdreven. De verant woordelijkheid voor de veiligheid van de spelers en de scheidsrech ter ligt bij Sparta en dan zal Spar ta die ook moeten dragen. De Rot terdamse club heeft bovendien ja ren het risico van een dergelijke straf onder ogen gezien, omdat de beveiliging naar de kleedkamers niet afdoende is. Sparta liet de in vestering achterwege en accepteer de daarmee het risico eens op de blaren te moeten zitten. Vreemder echter dan de inzame lingsactie is de verontwaardiging, I waarmee Sparta volgens dezelfde krant de straf heeft ontvangen. ManagerAb Lam vindt de boete te hoog, maar dat is een uiterst aan vechtbare opvatting, omdat de tuchtcommissie juist streng wil op treden en Sparta ook had kunnen' verplichten wedstrijden zonder pu-; bliek te spelen. Ook meent mana ger Lam dat Sparta alles heeft ge daan om Ram te beschermen. Maar hij vergeet daarbij dat ook dat aanvechtbaar is, omde eenvoudige' reden dat het hek er ondanks di-' verse aanmerkingen van KNVB-zij de nog steeds niet staat Het vreemdst is echter de poging van de heer Lam (nog steeds i" Het Vrije Volk) om de schuld naar scheidsrechter Bart Ram af te schuiven. Hij zegt: 'De heer Ram was bovendien zo onverstandig met een irritant lachje van het veld te stappen.' Een opmerking, waarmee hij Sparta beslist geen goede dienst bewijst. De naam van Hans Eijkenbroek vo rige week werd de oud-Spartaan en voormalige Oranjeklant 34 jaar wordt in Tilburg bewonderend uitge sproken. Men acht het daar nog altijd een stunt van jewelste dat hij gestrikt werd weliswaar tegen uitstekende fi nanciële voorwaarden, om de Tilburgse gelederen te versterken. Een routinier van dit kaliber moet in staat zijn, zo kon men alom vernemen, Willem II uit het slop te halen. Dat de ranglijst op dit moment een ander beeld geeft van de wellicht te hooggestemde ver wachtingen doet niets af aan het feit dat men in Tilburg hardnekkig blijft geloven in een wedergeboorte van Willem H. Hans Eijkenbroek: 'Toen we enkele weken geleden met 10 van Vitesse wonnen, stond het voor mij vast dat het met ons de goede kant op zou gaan. De ellende met al die blessures is nu zo'n beetje achter de rug, al ben ik zelf nu zondag in het duel met Volendam meer met een enkelblessure uitgevallen We hebben dan de afgelopen weken wel van Ex celsior (20) en Volendam (12) verloren, maar toch blijf ik geloven dat we kans zien om een rol van bete kenis te snelen in de strijd om een periodetiti Aan die nederlaag tegen Excelsior i.l ik overigens niet te zwaar. Excelsior staat dan wel heel wat gunstiger geklasseerd dan wij, maar wat heeft het nu uiteindelijk la ten zien. Ons veldspel was aanzienlijk beter. Dat Ferreira niet zo veel pres teerde in die wedstrijd zegt me niets. Hij heeft er voor Willem H per slot van rekening al vijf ingeschopt. Ik blijf het een fikse versterking van ons team vinden. Hij is een mannetje dat een bal kan aannemen of bij zich kan houden. En die hadden we nodig. Te gen Volendam zorgde hij ook voor een 10 voorsprong, maar daarna miste De Puyt een strafschop en moest ik me laten vervangen. GEEN RANCUNES Hans Eijkenbroek lijkt nauwelijks veranderd. Zijn bezetenheid van de voetbalsport is nog even groot als in zijn Sparta-periode. Ofschoon het af scheid bij de Rotterdamse eredivisie club hem in zijn hart pijn heeft ge- Hans Eijkenbroek in een vreemde creatie. Als 'persfotograaf', nadat scheidsrechter Arie van Gemert hem had verboden op de reservebank plaats te nemen tijdens het duel SpartaExcelsior. Eijkenbroek zat toen een schorsing uit. daan (in het kader van de verjonging werd Eijkenbrobk aan de kant gezet - red) koestert hij geen rancunes tegen zijn oude club. 'Het eerste wat ik zon dag na de wedstrijd altijd doe is in formeren naar de uitslag van Sparta, want in je hart blijf je toch Spartaan, hoe vervelend ik het ook heb gevon den dat men geen prijs meer op mij stelde. Ik wil eerlijk bekennen dat ik een half jaar geleden voetballen op eerste divisie-niveau 'ergens' als een afgang beschouwde, anderzijds was ik ook blij dat men voor mij bij Willem II nog een redelijk salaris op tafel wenste te leggen. Ik wilde Sparta ook tonen dat ze een oude jongen als ik te vroeg hebben opgeruimd. Ik durf dan ook rustig te stellen dat het tem po in de eerste divisie geen enkel probleem voor me vormt. Het is ge makkelijk bij te houden. Ik heb al leen een aantal weken last van Ischias gehad en dat heeft mijn conditie geen goed gedaan, maar ik voel dat ik zo langzamerhand weer de oude word. Je moet alleen oppassen dat je niet te zwaar van gewicht wordt. Bij Sparta trainde ik als full prof elke dag, hier bij Willem II slechts een paar keer 's avonds.' COMMUNICATIE Eijkeribroek looft de communicatie tussen hem en trainer Jan Brouwer, de voormalige assistent van Georg ICessler tijdens zijn periode bij Ander- lecht.' Samen bespreken we de taktiek en de samenstelling van het elftal. Zijn stem is natuurlijk doorslagge vend. Brouwer is iemand a la Kessler en zo iemand ligt me wel. Hij houdt ook van discipline en daar hebben ze in Noord-Brabant wel eens moeite George McC.ul: 'We hri jgen alle spelers die ice irillen LONDEN Reuter) De Inter nationale Tennisfederatie (ELTF) wijdt op 26 januari een speciale vergadering aan de nieuwste be dreiging van de tennisvrede: de activiteiten van het Amerikaanse steden-circuit (de WTT). Deze groep heeft zoals bekend uitge werkte plannen voor een zestien- weekse stedencompetitie in de Verenigde Staten en Canada, die de leemte zou opvullen in de Amerikaanse tenniskalender van mei tot eind juli. De ILTF kant zich hiertegen, omdat hierdoor de bezetting van de traditionele toer nooien in Europa, met inbegrip van Wimbledon, aanzienlijk ver zwakt dreigt te worden. mee. Als gezegd wordt dat om zeven uur 's avonds de training begint dan eist hij ook dat iedereen op tijd is.' Trainer Jan Brouwer heeft Eijken broek, in de aanloop van het jongste seizoen tijdens een trainingskamp in West-Duitsland ook aangewezen als aanvoerder. Eijkenbroek: 'Ik was daar niet zo gelukkig mee. Ik wilde me eerst als voetballer bewijzen. Later in een trainingszaaltje hebben we op mijn aandrang over het aanvoerder schap gestemd en kwam ik uit de )?us. Anders h?d ik die taak niet op mij genomen.' Eijkenbroek zegt versteld te staan over het enthousiasme dat het Til burgse publiek aan de dag kan leg gen.' Als het even goed gaat met Wil lem H gaat het vreselijk te keer. Dat is een volstrekt nieuwe ervaring voor me. Bij Sparta hoor je van de zijde van het publiek zelden echte aanmoe digingen. Hier ligt dat heel anders. Het zal wel te maken hebben met de mentaliteit van de mensen. Die is ge moedelijk. Dat is wellicht ook de re den dat het betaalde voetbal in Noord-Brabant niet zo floreert. Daar heb je een harde zakelijke mentaliteit voor nodig.' VERSLAAFD Eijkenbroek denkt er vooralsnog niet aan zijn carrière als voetballer te be ëindigen. 'Je hebt mensen die verslaafd zijn aan de drank, ik ben het aan voetbal. Als mijn contract bij Willem II in juni volgend jaar afloopt en ik krijg de kans om bij te tekenen dan zeg ik volmondig ja. Zolang ik me goed voel krijgen ze mij niet van hel voetbalveld af. En als betaald voetbal geen haalbare kaart meer is, word ik lid van een amateurclub.' De vastbe sloten wijze waarop Eijkenbroek bij Sparta altijd laatbloeier genoemd deze woorden uitspreekt is teke nend voor de bezetenheid waarmee hij in de nadagen van zijn loopbaan nog de voetbalsport beoefent. RICHARD MATTHIJSSE ADVERTENTIE De verzekering var de WTT dat de gecontracteerde spelers vrijaf zullen krijgen voor de Davis Cup, Wimble don en de open kampioenschappen van Frankrijk en Italië, heeft die vrees bij de ILTF en de spelersvakbond (ATP) die onlangs hun geschillen bij legden, niet weggenomen. Vorig jaar botsten laatstgenoemde or ganisaties tijdens Wimbledon, toen de Joegoslaaf Nikki Pilic werd geschorst omdat hij niet voor zijn land had wil den uitkomen in het toernooi om de Davis Cup. Tachtig topspelers gaven toen gehoor aan de oproep van de ATP om Wimbledon te boycotten. De nationale federaties in Europa met inbegrip van die van Nederland vrezen dat hun beste spelers geen weerstand zullen kunnen bieden aan de financiële aantrekkelijkheden van de contracten die de WTT aanbiedt: tussen de 20.000 en 50.000 dollar (55.000 en 145.000 gulden) voor een toernee van 16 weken.Het prijzengeld bij de Europese toernooien is voor het komende seizoen aanzienlijk opge voerd, maar toch vreest dat ILTF dat de ster-spelers het Noordamerikaanse circuit zullen verkiezen. Ongeveer zes tig landen zullen op de ILTF-vergade- ring aanwezig zijn. Frankrijk en Zwe den hebben aangekondigd dat de har de lijn gevolgd willen zien ten opzich te van deze nieuwste 'tennis-rebellie.' Frankrijk in het bijzonder zal waar schijnlijk de schorsing eisen van elke speler, die een contract tekent met de WTT en zal mogelijk dreigen om uit de federatie te stappen als aan deze wens geen gehoor wordt gegeven. De spelers-organisatie met Jack Kra- Het trainen van een voetbalclub is een uiterst merkwaardige brood winning. Het verdient soms (te) goed, dat wel, maar je weet nooit hoe lang de betalingen nog door zullen gaan. Want de arbeidsover eenkomst tussen een profclub en een trainer mag dan voor een be paald aantal jaren zijn gesloten, van waarde blijkt een dergelijk contract in de praktijk maar al te vaak niet te zijn. Als de prestaties uitblijven, het publiek gaat mor ren en ook bestuursleden vinden dat het niet goed gaat, is het vrij wel altijd de trainer die als hoofd schuldige wordt aangewezen en de laan uitvliegt. De voorbeelden liggen voor het op rapen. Bij NEC werd Meg de Jongh weggewerkt, bij Roda JC werd na een brief van een aantal supporters Hennie Hollink op straat gezet. Vers in het geheugen liggen ook de moeilijkheden bij MW, waar Maarten Vink op aan dringen van de spelers al kort na het begin van deze competitie werd gewipt. Het zijn geen uitzon deringen, want (zonder de preten tie overigens volledig te zijn) in het iets minder recente verleden deden zich soortgelijke moeilijkhe den voor tussen Rinus Goossens en SW, Leo Canjels en Club Brugge, Georg Kessler en Anderlecht, Lasz- lo Zalai en PEC, Bill Thompson en Haarlem, Eleck Schwartz en Sparta, Ben Peeters en NAC. Er zijn nuances, het voortijdige ver trek kan, zoals dat heet, op pretti ge wijze zijn geregeld - maar het kan ook met een ordinaire trap te gen het achterwerk gebeuren. De nadelen voor de trajners van zo'n trap zijn niet uitsluitend soci ale (verlies van ihkomsten, verne dering, het moeten verhuizen met alle mogelijke problemen zoals schoolgaande kinderen). Een trai ner mist ook de mogelijkhe'd zijn werk af te maken, de opbouw zoals hem voor ogen stond te voltooien, zichzelf en zijn vakmanschap te be wijzen. Je kunt je als trainer nau welijks wapenen tegen de wille keur waarmee je vaak op straat wordt gezet. De trainers hebben zich georganiseerd in een vakorga nisatie (WON), die evenals de spelersorganisatie is aangesloten bij het NVV. de organisatie protes teert, maar verder reiken de moge lijkheden eigenlijk niet. Boven dien, en dat is één van de opmer kelijkste zaken, is de dood van het ene VVON-lid het brood van een ander WON-lid. Als Maarten Vink bij MVV zijn biezen moet pakken, staat Leo Canjels die eenzelfde be handeling bij Club Brugge heeft gekregen, al klaar om het werk van Vink over te nemen. Solidariteit is in het betaalde voet bal een onbekend begrip. Ook bij de trainers, als Bert Jacobs met vakantie gaat, staan er tien sollici tanten bij FC Utrecht op de stoep. Evert Teunissen, bestuurslid van de WON en trainer van FC Den Haag: 'De WON heeft 1200 leden, waarvan er zo'n zestig in het be taalde voetbal werken. Die zestig kennen elkaar goed, waren tijdens hun opleiding vaak ook bevriend, maar ze groeien langzamerhand uit elkaar. Door allerlei oorzaken, zo als tegenslagen en de druk te moe ten presteren. Je kunt daarom niet op solidariteit rekenen, net zo goed als je rekening met ontslag moet hoüden. Persoonlijk sta ik er erg relativerend tegenover. Ik zeg altijd: de koffers staan gepakt'. Het is* dringen in de trainerswe reld, het is een kwéstie van eten of gegeten worden. De belangrijk ste oorzaak: het overschot aan trai ners. Evert Teunissen: 'Als er te veel trainers zijn, kun je de drem pel van de opleiding (die in Ne derland overigens toch al van hoge kwaliteit is) verhogen. Dat moet je dan natuurlijk niét alleen voor het A-diploma doen, maar je moet ook de daaronder liggende curssussen dan optrekken. Er bestaat nu een commissie ad hoc, die zich hiero ver buigt en waarin mensen als prof. Rijsdorp en dr. Strikwerda zitten'. Voorlopig nog is de markt ruim en Bettv Stöve nog beslissen over WTT-aanbod mer aan het hoofd, is eveneens voor stander van strenge maatregelen van de federatie, aangezien niet minder dan dertig spelers erover denken bij de WTT in dienst te treden. Illustere figuren als John Newcombe en Ken Rosewall hebben dat al gedaan. Ne derland is eveneens in het geding, omdat de WTT zowel aan Tom Okker als aan Betty Stöve aanbiedingen heeft gedaan, die beiden in beraad hebben gehouden. Aanhangers van de WTT vinden dat een Noordamerikaans toernooiend r- cuit de sport alleen maar ten goede kan komen en vergelijken het huidige standpunt van de internationale feder atie met dat wat de federatie innam, toen de WTC van Lamar Hunt zijn activiteiten begon. De ILTF ging toen eerst na langdurige pressie overstag en bestond het nog om in 1972 de WTC spelers bijna een jaar lang bui ten de door de internationale federa tie gesanctioneerde toernooien te hou den. Uiteindelijk echter kwam -Ie ILTF tot de slotsom, dat er aan de top voor meer dan één ruimte was n deelt nu de organisatie van de inter nationale toernjoien met de WTC. hoewel nog steeds wordt vastgehou den aan het uitgangspunt dat de spe lers in de eerste plaats verantwoorde lijkheid verschuldigd zijn aan de nati onale federat-es George McCal pleitbezorger van de WTT, blijft vol vertrouwen dat zijn organisatie om dezelfde wijze tot een overeenkomst zal geraken, al zou het alleen maar zijn omdat anders c'e ILTF kreupel zou gaan door gebrek aan spelers. 'Wij willen geen oorlog', is zijn standpunt. 'We mogen op dit moment dan nog niet alle spelers heb ben, die we willen. Er hoeft geen twijfel over te bestaan dat we ze zul len krijgen.Ze staan in de rij nm te tekenen.' Met sterren als Billie Jean King, Ken Rosewall en Margaret Court aan zijn zijde mag McCall enig optimisme koesteren. Op welke wijze de ILTF aan deze dreiging het hoofd kan bie den, zal duidelijk worden bij de bui tengewone algemene vergadering, die over drie weken in Londen begint. Het is de tweede buitengewone verga dering, die de ILTF uitschrijft in een tijdsbestek vap zes jaar. Bij de eerste, in 1968 besloot de ILTF met overgro te meerderheid van stemmen het on derscheid tussen amateurs en professi onals in de tennissport te laten ver vallen. de concurrentie groot, ondanks het feit dat de cursus voor het A-diplo ma nu a' weer enkele jaren stil staat. En ook dat is een merkwaar dige zaak, want overschot of niet, er zal toch altijd doorstroming moeten kunnen zijn. Maar hoe het ook zij, het beroep van voetbaltrainer is een uiterst onzekere bezigheid en daar zal wei nig verandering in komen. Als de spelers je niet meer zien zitten, als het publiek een zondebok eist en dus de resultaten zijn uitgebleven, moet je als trainer er op voorbe reid'zijn dat je, ook al druist het tegen alle gemaakte afspraken in, tussentijds op straat wordt gezet. En voor dat gebruik heeft, volgens Evert Teunissen, het betaald voet bal allang niet meer het alleen recht: 'In het amateurvoetbal maakt het ook al opgang'. Maarten Vink eerste in '73-74 Meg de Jongh tweede in 73-74 Hennie Hollink derde in '73-74 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10