dag, maandag K HELAAS NIETS DAN ACTEREN' Toneelspeler Ton Ilensink over: Indië, katholiek-zijn, het toneel, vrouwen, Mao en een hoopje schroot Opmaken met lenzen in Recepten wedstrijd Tl pi Golda op de eerste plaats De jas van Johnny Kraay Caroline wil Charles niet Antoinette is nu doctorandus Brigitte wordt Edith Piaf Rikkert en Elly in het Drentse Henk neemt wat rust Fins leer in de winter Uw- ook nze Kerk in Haaksbergen wordt gerestaureerd Brandstichter bekent, schade op ton geschat Confectiebedrijf sluit TROUW/KWARTET HAAMM.G 14 J AiMLiAKl 1974 BINNENLAND T6/Ï door hette visser *Ik werk over liet algemeten met groot onbehagen. Zo gauw ik kan, hou ik op met acteren. De hele toneelsitua tie is toch vreselijk? Heus $iiet alleen in Nederland hoor: over de hele wereld is het, een ellende. Maar ja, ik kan helaas niets anders dan toneelspelen. Anders was ik al lang weggeweest'. Zit het er nog in dat Ton Len- sink met acteren ophoudt? Hij zegt het niet te weten. Lensink is nu 51 jaar. 'Vroeger wilde ik graag oud worden, omdat ik dacht dat je dan vijs werd. Laat ik je vertellen dat je dan wel verschrikkelijk oud moet worden!' De man die iedere avond het kleine volkje van Nederland met zijn Ti Ta Tovernaars-kun- Voor vrouwen met contacttien- ten is het opmaken vaak een probleem. Want heb je de len zen niet in, dan kun je niet zien wat je doet en heb jfe ze wél in dan moet er geiperkt worden met vergrotende spie gels. Aquafactor van Max- Fac tor is een oogschaduw die' deze problemen oplost Met behulp van een uiterst zacht pefnseel- tje, dat niet op de ootfleden drukt, wordt de oogschaduw egaal aangebracht en al naar gelang de oogschaduw .meer vochtig wordt gemaakt wohdt de kleur lichter (f 7,75, sptociaal penseeltje 3,95). sten naar bed begeleidt, be weegt zich wat verlegen en ver strooid voort. Hij loopt op zijn tenen en praat zacht. Als je goed kijkt, zie je dat die verle genheid wat gecultiveerd is. La ter zegt Lensink dat het ook zo'ri beetje zijn handelsmerk is geworden. 'Maar vroeger, als kind, was ik heel verlegen. Ik droomde veel. Schreef gedich ten misschien moest ik om die verlegenheid ook zo nodig bij het toneel: jezelf willen be wijzen. Maar het lukte totaal niet. dat acteren van mij. Steeds bouwde ik een huis, zo leek het, steeds stortte het in. En ik wilde zo graag wonen'. Wat het sociale-wonen betreft zit Ton Lensink wel goed. Hij heeft een fijne boerderij in Groot Schenner, waar hij woont met zijn vrouw Joque en hun tien maanden oude dochter Riv- ka (een Russische verbastering van Rebecca). Het is Tons vijf de kind, de anderen zitten ver deeld over de twee voorgaande huwelijken. Van Lensink is ver der bekend dat hij een tomeloze verzamelwoede voor oud speel goed heeft en dan speciaal het spul dat op stoom loopt. Deze middag heeft hij nog een af spraak met een oude dame die wat zaken op zolder heeft staan en Lensink beloofde dat hij het gratis voor niks mag meene men. De acteur verheugt zich erop. Had hij vroeger dan geen speelgoed en is daarmee zijn huidige hobby verklaarbaar? Ton: 'Ik ben geboren in Indië, in Batavia. Mijn vader was procu ratiehouder van Lindeteves. Toen ik twee jaar was zijn we verhuisd naar Padang, op Suma tra. We hadden het als blanken wel goed'. 'In de oorlog was dat. Ik zat op een kamertje en kwam óm van de honger. Echt, niets te eten, in die grote stad. Ik ging naar huis, waar ze volop van alles hadden. Mijn moeder blij. Ze zei: je kunt blijven, maar dan weer iedere dag naar de kerk, bidden en dat toneel is ook af gelopen. Zonder een hap eten ben ik naar Amsterdam terug gegaan: ik wilde het niet meer. Met de bevrijding heb ik het nog één keer geprobeerd. Ach, je was in een roes, iedereen was dolblij dat de oorlog voor bij was. Mooie tijd voor verzoe ning. Wat dacht je: ze waren nog precies hetzelfde. Sindsdien heb ik mijn ouders nooit meer gezien. Geen enkel contact meer gehad. Ik heb nog wel aan het sterfbed van mijn vader geze ten, maar het was een vreemde voor me'. Heeft Lensink nog een gods besef? 'Ik dacht van wel, maar het is in ieder geval niet de God van mijn vader en moeder. Ik heb het gevoel dat mijn geloof meer naar binnen is gericht. In de geest van de yoga. Dat je jezelf kunt vervolmaken. Door je den ken goed te trainen. De godde lijkheid zit in jezelf en die moet je naar buiten laten ko men. Iets in die richting'. anarchist ben. Politiek gezien ben ik extreem links. Tot in het absurde. Die Mao, die Rode Jeugd, dat vind ik uitstekend. Dat is de enige oplossing voor de problemen. Als je daarnaast de Russen neemt met hun sme- rig-linkse politiek. Nee, we moeten een radicale revolutie. Een totale vernietiging, vooral materieel. Ja, uiteraard ga ik er dan als eerste aan met mijn boerderij en mijn speelgoed. Maar ik wil best slachtoffer zijn. We moeten terug tot het nulpunt Tot de geboorte'. Uw dochter is nu tien maan den. Misschien Ja, ik snap het al: met haar beginnen. Maar ja, het is ridicuul om tegen je dochter te zeggen: je mag niet snoepen. Het kind vraagt erom en wie ben ik dan om te zeggen dat het niet mag? Ik heb het zelf ook allemaal'. Past dat wel bij de uitspraak van Lensink dat hij 'een gezond decadente opvatting van het le ven heeft? 'Wat moet ik daar meer op zeg gen? Kijk, ik zal niet gaan ste len of moorden. Maar ik bedoel de daarmee te zeggen dat ik za ken die buiten de moraalopvat tingen vallen nooit in eerste in stantie zal veroordelen. Ik on derzoek alle dingen en Ze zeggen dat bent als Mao zelf. Ton: 'Haha, is dat rood? Kijk, ik geloof wel dat ik eigenlijk zo rood behoud het fijne? Ton: 'Ja, dat klopt. Niet het slechte en niet het goede. Ge woon het fijne. Hoewel, daar kom je ook van terug hoor, want drinken en eten en vrou wen: allemaal erg fijn, maar het kan je ondergang zijn'. Lensink zegt dat we dan geen psychiatertje moeten spelen en niet moeten zeggen dat het vast aan zijn jeugd heeft gelegen. 'Nee, wat een onzin. Het ligt helemaal niet aan m'n katholie ke opvoeding dat ik nu zo denk. Gewoon, ik ben opgevoed, mijn ouders hebben hun kans gehad wat het geloofsleven van mij betreft en toen ben ik eruit ge stapt. Ik dacht: nu ga ik het zelf ontdekken. En toen ben ik er steeds verder vanaf gedre ven, maar ik heb cr geen frus traties van overgehouden. Nou ja, misschien heb ik in het be gin wat wilder geleefd. Dat wel'. Als dit verhaal in de krant staat, zit Ton Lensink op de Ca- narisohe Eilanden. Hij had er zin in. De laatste zes jaar is hij niet met vakantie geweest. De opnamen van Ti Ta Tovenaar zijn afgelopen en bij de NOS wordt nu overlegd of men na dit seizoen doorgaat. Lensink verwacht van niet, want ook bij de omroepen worden door zui nigheid en vlijt huizen als kas telen gebouwd. Over drie weken gaat Lensink verder met het nieuwe toneelstuk van Hugo Claus (Pas de Deux), dat hij sa men met Marja Habraken op het toneel brengt. Dan werkt hij weer mee aan het toneel waar hij liever mee zou ophou den, hoewel dit laatste stuk nem wel bevalt. En een week geleden heeft Ton ook een con tract getekend voor een toneel stuk dat in 1975 zal gaan lopen: 'Barefoot in the park', een vrije produklie van John de Crane, al is het nog steeds zoeken naar een goeie regisseur. 'Ach, het liefste ging ik morgen naar Zuid-Frankrijk. De grond is daar niet duur, het leven lek ker goedkoop en dan iets eer lijks doen met je handen. Tim meren of zo. Maar al die con tracten. En eer je rond bent met de belastingen M'n auto heb ik ook wel eens tot een hoopje schroot wiljen laten per sen. En dan in je voortuintje zetten. Ik had serieus dat plan opgevat en toen dacht ik: maar nu eerst nog even naar Hilver sum voor een STER-spotje. En toen is er niets meer van geko men Er blijven gelukkig veel recep ten binnenkomen voor mensen die geen suiker of vet mogen hebben of voor hen die het vlees-eten geheel uit hun leven hebben gebannen. Wat dat sui kervrij en vetloos eten betreft: er oestaan uitstekende kook boekjes voor deze mensen. Vooral uitgeverij Van Dishoect is er actief voor. Een goed boek voor suikerpatiënten is dat van Marianne Stuit, dat bij deze uit geverij is verschenen. Deze week weer een 'gewoon' recept, dat we bekronen met een Groot Margriet Kookboek: Mais met kuikenlevertjes 3 pakjes diepvries kuikenlevertjes 1 blik spercieboontjes 250 gram uien 2 rode paprika's zout, peper tabasco, soja tijm, boter 1 blik mais De uien in ringen snijden en de paprika's in reepjes. Fruit ze in de boter tot de uien goud geel zijn. Intussen de mais en de sperzieboontjes in een pan verwarmen. Niet laten koken. Doe de levertjes bij de uien en paprika en voeg er zout, peper, een druppeltje tabasco en een scheutje soja aan toe. Dan wat tijm erbij en vervolgens alles door elkaar. Dit recept is van Tineke v.d. Berg, Straatweg 139" in Breuke- len. Ze schrijft erbij dat plak ken komkommer en winterwor tel alsmede stukjes bloemkool er uitstekend bij smaken. Wat het drinken betreft: een lekkere rosé. Tineke meldt dat wanneer je op kamers woont en je eters krijgt deze maaltijd snel te ma ken is en je maar twee pitten nodig liebl. Voor Tineke het kookboek en voor u het adres waar recepten naar toe kunnen: Trouw-Kwartet, Dag Maandag, postbus 859, in Amsterdam. st gf K> an< [US »uil nei jib: Isla hun bis< Een sfeer? beetje de Couperus- Het is al jaren vallen «I- op staan met 'onze enige echtiz ko miek die Nederland heeff'. We bedoelen Johnny Kraaylcamp. En na regen komt altijd zonne schijn en na een instorting deelt Kraay snel weer mee dat het hem goed gaat. Hoewel: in het radioprogramma 'Da jaren vijftig.zei hij onder meer: 'Ik heb wel perioden gebad dat ik maling aan alles had. Ik ging gewoon niet naar voorstellingen die ik moest spelen. Maar dat is nu over. Het is alsof ik. een jas aanhad waarmee ik in de mod der ben gevallen. Die jas is nu gestoomd en ik loop weer ge woon door. Maar de mensen denken nog altijd dat er mod der aanzit'. 'Nee, meer Somerset Maugham. De volwassenen van toen waren eigenlijk verwende kinderen. Ze hadden geen pest te doen. Al die intriges. Wij werden als kinderen ook speciaal behan deld. Ik zat op een frater school. Wij genoten bepaalde voorrechten boven de Chinese en Maleise kinderen. Ik mocht bijvoorbeeld altijd limonade voor de fraters halen, in de pauze En dan onderweg slokjes nemen'. Hij vertelt dat hij uit een streng katholiek gezin komt. 'Belachelijk streng, eigenlijk. Vervelend ook. Mijn vader was als een rots: niet te beïnvloe den, niet te verplaatsen: Mijn moeder zat vastgeroest in haar geloof. Wat de pastoor zei was waar. Onfeilbaar waren ze. die pastoors. Later, terug in Neder land begon m'n vader een radi owinkel. Als er dan geen brood op de plank was moesten we op onze knieën bidden of er asje blieft zo'n toestel verkocht mocht worden. Hadden we weer te eten'. CORRECTOR Op z'n twintigste heeft Ton met het ouderlijk huis gebroken. 'Ik kón het niet meer. Ben op ka mers gaan wonen en werd cor rector bij het dagblad De Tijd. Later moest ik zo nodig aan het toneel, ging naar de toneel school'. Vier jaar werkte Ton Lensink Bij Cor Ruys. Toen die stierf nam hij ontslag en ging terug naar De Tijd. Zo vlak voor en vlak na de jaarwisseling worden er overal op de wereld opiniepeilingen gehouden om te weten te ko men wie het populairst, het mooist, het slechtst gekleed en wat al niet is. De Britten hou den erg veel van die spelletjes, maar ze schrokken toch wel toen ze de resultaten bekeken van de onlangs gehouden steek proef wie wel de meest bewon derde vrouw van de wereld is. Want gewoontegetrouw werd niet koningin Elizabeth van En geland aangewezen, maar de Is raëlische premier Golda Meir. Zij kreeg 24 procent van de stemmen. Het schijnt allemaal doorgesto ken kaart te zijn geweest van prinses Gracia van Monaco. Zij zette door, dat dochter Caroline naar een Britse kostschool zou gaa.n. Nauwelijks had Caroline (die nu zeventien jaar is) daar een week doorgebracht of er la gen brieven van koningin Eliza beth in haar postvakje met de vraag of ze op theevisite wilde komen. En tijdens die bezoeken zat ook prins Charles een kopje mee te drinken. Na drie keer had Caroline het door en schreef ze haar moeder een brief waarin ze haar verzocht om Elizabeth te vragen geen uitnodigingen meer te sturen, aangezien ze de jongens van de Franss Riviera leuker vond dan de suikerzoete Charles. Er werken dappere dames bij de radio en televisie. Neem nu Antoinette van Brink. Ze pre senteert een aantal NOS-radiio- programma's, doet het tv-pro- gramma 'Klassewerk' en is om- roepster van de KRO. Daarnaast heeft ze kans gezien om haar doctoraal Ervgels te halen op de universiteit van Amsterdam. De snelste manier om filmster te worden is je in te laten schrijven in het elektronische kaartsysteem van een of andere Franse schouwburg. Dat deed tenminste de 20-jarige Parijse apothekersdochter Brigitte Ariel m september 1972. Zes maanden later kreeg ze een briefje thuis mét de mededeling dat zé was uitverkoren om de hoofdrol te spelen in de film over het leven van Edith Piaf. De opnamen zijn in volle gang en ook al is het doodvermoei end wérken, Brigitte is dolblij met haar rol. Het enige bezwaar is dat de regisseur haar heeft opgedragen dag en nacht in kle ren te lopen die Edith Piaf ook zou hebben gedragen. 'Ik liep vroeger het liefst in een spij kerpak, maar zoiets heeft Piaf nooit aan gehad'. Sommige artiesten presteren het om nooit in het nieuws te komen. Neem het zingende echtpaar Elly Nieman etn Rik kert Zuiderveld. Zij hebben, het woeste Gooi gelaten voor wat het is en zijn lekker gaan wo nen in Drente. In het plaatsje Uffelte hebben ze een boerde rijtje en krijgen daar af en toe bezoek van enkele goeie vrien den. Voor de rest geloven ze het wel. Zo nu en dan wordt er een grammofoonplaat gemaakt en dan reizen ze weer spoor slags naar Drente. Hun optre dens beperken ze hoofdzakelijk tot het zingen voor jeugdsocië- teiten in het land waar het le ven nog goed is: onder visnet ten, Franse kaas en wat stok brood. De afgelopen jaren heeft caba retier Henk Elsink zo'h, vijf maal tweehonderddertig voor stellingen 'gedaan' in zijn res taurant De Koopermolen in Amsterdam. Het wordt hem nu wat teveel en Henk is bang 'uit gedroogd' te raken. Vandaar dat hij vanaf mei dit jaar wat rust neemt. Hij gaat zich dan voor bereiden op het seizoen '75-'76 en dat betekent: nieuwe teksten en nieuwe muziek schrijven. Zo af en toe kwam Henk wel eens in het nieuws als er weer een serie deurwaarders voor zijn Koopermolen stond. 'We heb ben zo verschrikkelijk veel soorten belastingen dat ik wel eens wat vergat. Dan staat er weer zo'n zorgelijke man voor de deur. Met dwangbeveittn. Ik zei dan altijd: man, Vietnam is veel erger! Maar ja, daar be greep zo'n figuur dan niets van.' Ze kosten natuurlijk niet niks, maar het is er wel lekker in lopen: de nieuwe Friitala-mantels uit Zweden. Bovenstaand model is er een van lamnappa met een grote kraag en manchetten van roodvos- bont. De jas is ook te krijgen mei een wasbeer-garnering, (lnl.: 020—24 03 71). Brieven die ujiet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behan deling word/én genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afconderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Botterdam. Vraag: Waarom steken de mensen toch zoveel vuurwerk af met Nieuw jaar? Antwoord: Oorspronkelijk werd het vuurwerk afgestoken om boze geesten te verjagen, die op tijden, die een bij zondere betekenis voor de mens heb ben, klaar staan hem kwaad te doen. Dit is dan vooral vuurwerk, waar veel lawaai bij te pas komt Inplaats hier van werd ook wel op ketels en bek kens geslagen, werden vuurwapens afgeschoten, enz. Vraag: Wat is het adres van de NOS? Antwoord: Postbus 10 Hilversum Vraag: Wat is het adres van de We reldraad van Kerken? Antwoord: 150 Route de Ferney, C. P. Genève 20, Zwitserland. Vraag: Mijn lichte leren tas werd vuiL Met een licht zeepsopje heb ik hem schoongemaakt maar hoe krijg ik de tas weer glanzend? Antwoord: Met witte was van een goed merk. Niet te veel gebruiken. Vraag: Mijn begonia heeft meeldauw. Hoe krijgt men dat weg? Antwoord: Bestuiven met bloem van zwavel of pirox. Ook kan Poliflor ge bruikt worden. Na twee weken herha len, tot de meeldauw verdwijnt Vraag: Kan men nog ergens anders het rijexamen afleggen dan bij het CBR. Men heeft mij dat verteld. Antwoord: Binnen 30 dagen na het zakken voor het rijexamen CBR kan men k raison van 40.- in beroep gaan bij Verkeer en Waterstaat en daar aanvragen opnieuw examen te mogen afleggen (dit is dus een be roepsinstantie). Na een week of zeven volgt de oproep. Het examen duurt 1>A uur. Eerst mondeling theorie. Is dit gedeelte onvoldoende, dan wordt het praktische gedeelte niet meer af genomen. Bij zakken moet men terug naar het CBR. Vraag: Kunt u mij inlichten over middeleeuwse Nederlandse steen ovens? Antwoord: Oorspronkelijk werd ook hier te lande gebruik gemaakt van veldovens. Dat waren stapels ongebak ken steen, waarin gaten waren uit gespaard, gestut door balken en over dekt met aarde. Na het afstoken brak men de ovens af. Er was veel verlies, door mislukken aan elkaar bakken enz. In primitieve landen ziet men restanten van dit soort ovens nog vaak bij pas gebouwde huizen. Een volgende trap was het bouwen van veldovens met twee of vier vaste mu ren. Er was veel brandstof nodig en door de temperatuurverschillen was de kwaliteit ongelijkmatig. Uit deze veldovens is de tegenwoordig gebruik te ringoven gegroeid. Volgens dit systeem worden de ongebakken stenen geladen, voorverwarmd, gebakken, af gekoeld en gelost. Op deze manier wordt de oven nooit helemaal afge koeld. Kog niet lang geleden gebruik te men voor de venvarming .steenkool of turf, wat bezwaren had. Veel beter is de vlam en de hitte te regelen met olie- of gasverwarmirig. Het vlamo vensysteem, waarbij de stenen of an dere keramische produkten via een rail tegen de richting van de verbran dingslucht van branders in wordt ver voerd, berust ook op deze methode van laden, voorverwarmen, bakken af koelen en lossen. Vroeger werden hier vrij veel ronde ovens gebruikt. (Dit gebeurt in Engeland nog steds). De vlam stijgt langs de wanden en door de geperforeerde bodem naar de korte wijde schoorsteen. Vraag: Behouden een man en een vrouw, die beide in het genot van AOW zijn, ieder hun eigen uitkering als ze in het huwelijk treden of gaat dan de uitkering voor gehuwden in? Antwoord: Een man en een vrouw die beiden AOW genieten, behouden deze uitkering na het huwelijk. HAAKSBERGEN Het ministerie van CRM heeft gelden beschikbaar ge steld voor restauratie van de zestien- de-eeuwse Sint Pancratiuskerk in Haaksbergen. Totaal herstel kost 1,75 miljoen gulden, het rijk neemt daar van 750 gulden voor zijn rekening. De rest komt van gemeente, provincie en kerkbestuur. Van de kerk moeten on der meer ue dakbedekking, oude trap- delen, galmborden, waterafvoer en de vloer vernieuwd worden. Hamster benzine in beslag genomen Van een verslaggever RIDDERKERK De politie van Rid derkerk heeft epn 26-jarige Rotter dammer aangehouden, die bekend heeft vrijdagnacht twee pandjes aan de Molendijk te hebben aangestoken. De beide pandjes, een tapijtenhandel en een ernaast gelegen woonhuis, gin gen in vlammen op. De Rotterdamse politie wilde gisteravond nog niet de identiteit van de man noch zijn mo tieven prijsgeven. De schade wordt op ruim een ton geschat. De brand, die met benzine is aan stoken, ontstond in de tapijtenhani en sloeg over naar het woonhuis, bewoners waren thuis. Snel optred van de brandweer voorkwam, dat b vuur om zich heengreep, zodat de dere karakteristieke huizen in de o geving gespaard bleven. Achter uitgebrande huizen werd 180 lil benzine gevonden. Tijdens de bra kwamen bewoners uit de omgevi met jerrycans en vaten gehamstei benzine naar buiten. De 180 liter bi zine is voor onderzoek in beslag get men. Inmiddels is komen vast te staan, de eigenaar van de tapijtenh; niet tegen brand is verzekerd. Ook huiseigenaar van de uitgebrande den is niet verzekerd. Van een verslaggever HENGELO Het confectiebei Howa, gevestigd in Westerhaar, sluiten. De achttien personeelslei zijn ontslagen. Als oorzaak wordt 4 sterke daling van het aantal orde? opgegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6