Gereformeerde 'oecumenische zorg over wildgroei' Opvolger Ikor en CvK kan begunstigers gaan werven Eigen projectenlijst voor werelddiakonaat Gereformeerde bond Publiek van Trouw/Kwartet toont record-belangstelling tii /hsilisM Vandaag wat lezers uiillen weten Synodale richtlijnen worden niet nageleefd Helder Camara in februari naar Oslo Trouw K wartet Mondeling vermageren Yredesweek 1974: Nieuwe wapenfeiten Heerde wil Open Brief op tafel synode leggen Jongeman bij het liften omgekomen Dokter en verpleegster bij bevalling in de lucht tc Nieuwe boeken TROUW/XiWARTET MAANDAG 14 JANUARI 1971 KERK T2/K2 kl) Van een onozer verslaggevers UTRECHT Deputaten oecumene binnenland van de gerefor meerde kerken maken zich zorgen over de 'oecumenische "wild groei' in vele plaatsen in ons land. Zij hebben daarbij het oog op ontwikkelingen van interkerkelijke relaties, waarbij men zich soms weinig of niets aantrekt van synodale richtlijnen. Niets OSLO De Braziliaanse bisschop Dom Helder Camara zal op 10 februa ri in Oslo de zgn. alternatieve vredes prijs in ontvangst nemen. De prijs bedraagt 500.000 Noorse kronen (ca. 250.000)'. Hij ls bijeengezameld door een internationaal comité dat van me ning is dat aan Helder Camara vorig jaar de echte Nobel-prijs voor de vre de toekwam. In hun rapport aan de gereformeerde synode dringen zij aan op beraad zo mogelijk in samenwerking met de hervormde synode over deze zaak. alsook over het ontbreken van elke vorm van contact in vele plaatsen. Ook willen zij, dat de raad van ker ken ln Nederland terzake stappen on derneemt. Verder stellen deputaten aan de syno de voor, het mogelijk te maken, dat ook rooms-katholieken als gast aan een gereformeerde avondmaalsviering worden toegelaten. Deputaten hebben een uitvoerig on derzoek ingesteld naar de plaatselijke interkerkelijke ontwikkelingen. In verreweg de meeste gevallen betreft het de verhouding hervormd-gerefor meerd. De resultaten van hun onder zoek gaven aanleiding, in hun rapport te schrijven over 'een waar gekrioel van gebeurtenissen, dat te vrezen geeft, dat op den duur van enig lan delijk beleid ln deze geen sprake meer zal kunnen zijn'. In veel gevallen blijken de synodale richtlijnen niet of slechts oppervlak kig bekend of terzijde gelegd. Ook de voorgeschreven consensus wordt slechts in zeer geringe mate gebruikt Van hervormde zijde bestaat weinig animo voor het schriftelijk vastleggen van een consensus en vele gerefor meerde kerkeraden hebben weinig moeite gedaan om een schriftelijke consensus te bereiken. De wildgroei dreigt het oecumenisch beleid der kerkverbanden te verlammen. Experimenten Over experimenten schrijven deputa ten, dat zij vrij gemakkelijk tot vaste werkvormen uitgroeien en zich verder ontwikkelen, waarbij zij zich in dien niet van de aanvang af de richt lijnen van het kerkverband in acht genomen zijn geheel aan de in het kerkverband vigerende regels onttrek ken. Zij noemen het onbegrijpelijk, dat de bij een dergelijk experiment betrokkenen geneigd zijn, de zaak van de eenheid hoger te stellen, dan de re gels, die de kerkverbanden hebben ge steld. Maar deputaten stellen daarte genover, dat de richtlijnen een duide lijk progressief beleid aangeven, dat leiden kan tot het samengaan in fe deratief verband. Het zich onttrekken aan deze regels kan slechts tot resultaat hebben, dat het uiteindelijk gestelde doel het samengaan van beide kerkgenoot schappen tenslotte niet zal kunnen worden bereikt, omdat het eenheids- streven verzandt in een onoverzichte lijke diversiteit. Het gemeenteleven lijdt nu al in vele plaatsen schade tengevolge van onzekerheid en ver warring over experimentele ontwikke lingen. Frappant is verder, dat een kwart van de plaatselijke gereformeerde kerken helemaal geen vorm van officieel con tact kent met de hervormde gemeente ter plaatse. Meestal betreft dat plaat sen, waar de hervormde gemeente vrijzinnig is of van gereformeerde- bondssignatuur. Deputaten constateren ook, dat veel plaatselijke raden van kerken dien sten beleggen, die zich doorgaans ge heel onttrekken aan de regels en richtlijnen inzake interkerkelijke sa menwerking. 'In feite ontstaat op deze wijze naast de bestaande kerken een 'speelruimte' waar men kan beleven, wat tussen de kerken officieel nog niet mogelijk is'. De meerdere een wording der verschillende kerken wordt hierdoor niet gediend. Veeleer wordt de weg der oecumene, die op zichzelf al moeilijk genoeg is, nóg onoverzichtelijker, aldus deputa ten. Met name signaleren zij, dat van rooms-katholieke zijde gehandeld wordt tegen uitdrukkelijke uitspraken van het episcopaat in (bv. ten aanzien van eucharistie-avondmaal). Deputa ten vragen de synode, er bij de raad van kerken ln Nederland op aan te dringen, dat deze aan de lidkerken verzoekt, eigen ambtsdragers en leden erop te wijzen, dat zij zich bij oecu- menlsche activiteiten dienen te hou den aan de richtlijnen van hun eigen kerk. Avondmaal Deputaten willen het mogelijk maken, dat ook rooms-katholieken deel kun nen nemen aan een gereformeerde avondmaalsviering. Zij stellen voor, dat de synode uitspreekt 'dat mede christenen uit andere dan gerefor meerde kerken als gasten tot de avondmaalsviering in de gereformeer de kerk door de kerkeraad kunnen worden toegelaten, mits zij instem men met het belijden aangaande het heil ln Jezus Christus, zoals dat ook in het avondmaal wordt verkondigd en gevierd, en mits zij op grond van die belijdenis gerechtigd zijn tot deel neming aan de viering van de maal- tijd van de Heer in hun eigen kerk'. Wat het omgekeerde betreft, dat gere formeerde willen deelnemen aan een eucharistieviering, wijzen deputaten op de verklaring van de Nederlandse bisschoppen van januari 1973, waarin aanvaarding van het geloof van de r.k. kerk betreffende de eucharistie als voorwaarde wordt gesteld. Wat gezamenlijke eucharistie-avond- maalsvieringen betreft, achten deputa- ten het geboden, eerst de resultaten af te wachten van het gesprek over ambt en eucharistie in de theologi sche commissie van de raad van ker ken. De redactie behoudt zou het recht voor haar ter opname ln deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet postbus 859 Amsterdam. Distributie De verwarring rond de eerste distri butie sinds 25 jaar is erg groot Toch De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pert Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X 500. De 22-jarige mevrouw Deborah Horn in Gibraltar is bij haar tandarts ge weest om haar mond 'dicht te laten naaien'. Zij wil 80 pond lichter wor den en heeft door niet te eten sinds enkele weken al 15 pond aan gewicht verloren. Zij leeft op wat dunne soep, tomaten en ander vloei baar voedsel. Haar kinderen hebben er ook (nog) plezier in. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het projectenboekje van het hervormd werelddiako naat met het oog op de februari-collecte bevat ditmaal een afzonder- g lijke lijst van projecten, bestemd voor gereformeerde-bondsgemeen- g ten. Deze lijst is samengesteld door een commissie uit de gerefor- g| meerde bond en de gereformeerde zendingsbond (GZB). Er was de laatste jaren een groeiend onbehagen in de kring van de gere formeerde bond over bepaalde onder delen van het werk van de sectie in ternationale hulpverlening (SIH) van de generale diakonale raad. Het ge volg was, dat steeds meer kerkeraden de opbrengst van de februari-collecte niet meer afdroegen aan de SIH, maar bv. aan de gereformeerde zendings bond, of deze collecte helemaal niet meer hielden. Om deze impasse te doorbreken rie pen de hoofdbesturen vaft de gerefor meerde bond en de GZB een commis sie in het leven, die een projectenlijst samenstelde. 'Overleg van deze com missie met de SIH heeft ertoe geleid, dat de sectie verheugd heeft gerea geerd op ons doel om in het kader van het wereld diaionaatswerk van de Nederlandse hervormde kerk op een eigen wijze te blijven meewerken', al dus de commissie ln een verklaring. De sectie nam de voorlopige lijst in haar geheel over. De specifieke gereformeerde-bondspro- jecten hebben te maken met het werk van de GZB, de Morgenlandzending, ds. Wesley in India en de kerken in Oost-Europa. Een van de krlteria voor de commissie was, dat de hulpverle ning rechtstreeks te maken moet heb ben met een of andere vorm van W oordverkondiging. moeten wij niet uit het oog verliezen dat dankzij kundig regeren ons land niet is weggezakt zoals h.v. Engeland. Ik vind dat dit wel eens mag worden opgemerkt Mocht de distributie maar van korte duur zijn, dan is dat te danken aan het kabinet Den Uyl. Amstelveen J. Bakker Rijksgenoten (5) Er zijn mogelijkheden voor directe hulp aan Suriname en wel via een ka naal dat daar bijzonder geschikt voor is: de Suriname zending van de Evan gelische Broedergemeenschap in Zeist. Dit genootschap kent de mensen als geen ander en weet het beste waar en hoe geholpen moet worden. Heel be langrijk is dat zij de mensen leren zichzelf te helpen: het begin van duurzamere ontwikkeling. Begin dit jaar goed met een fikse bijdrage rp gironummer 24696 t.n.v. Zendingsge nootschap Evangelische Broederge meente, Postbus 19, Zeist. Haren J. C. Eikelenboom Vuilnis (4) De heer Ubels ergert zich aan het ontbreken van openbare vuilnisbak ken en -manden in Amsterdam en gooit daarom zijn vuilnis de straat maar op. Maar daar lossen we de zaak niet mee op. Er is maar één goede op lossing en dat is een totale inzet van werklozen. We hebben er nu zo'n 130.000 en als rijk en gemeenten deze mensen in zouden zetten om de ste den schoon te houden, waren we al een heel eind in de goede richting. En waarom ook niet? Zeker, deze mensen beroepen zich nu op hun vak bekwaamheid; ze zijn timmerman, schilder en noem maar op. Voor 1940 was dat anders. Of men nu kantoorbe diende was of wat dan ook, na twee of drie maanden werkloosheid werd men in de werkverschaffing geplaatst Daar hebben we nu nog plezier van. Denk maar aan het Amsterdamse Bos. Nieuwendam H. Koet Prof. Goudzwaard (5) Een artikel van een hele pagina ont zenuwen kan niet in deze rubriek. Maar ik ben van mening dat het arti kel van prof. Goudzwaard (Tr/Kw 29- 12) volkomen mis is, en een aaneen schakeling van misverstanden. Zo is het gewoon niet waar dat wij met de olie tegen grenzen zijn opgelopen. Daarmee valt eigenlijk het hele arti kel al in duigen. En zo is er meer. Jammer, want het standpunt van Goudzwaard heeft erg sympathieke kanten. Maar gelooft hij dan echt nog in het rapport van de Club van Ro me? Utrecht A. J. Ahsmann Van een verslaggever HILVERSUM De nieuwe kerkelijke zendgemachtigde Ikon, die als opvolger van het Ikor en het Convent van Kerken straks wellicht van start zal gaan, krijgt de mogelijkheid begunstigers te werven, die een jaarlijkse bijdrage zullen geven. Dit blijkt uit de concept-statuten, die door de commissie kerkelijke zendgemachtigden aan de gerefor meerde synode is gezonden. De nieuwe zender zal voluit heten: In terkerkelijke Omroep Nederland. Om dat de rooms-katholieke kerk niet zal meedoen, zal de verantwoordelijkheid voor de stichting komen te liggen bij de deelnemende kerken afzonderlijk. De commissie, onder voorzitterschap van de gereformeerde synode-praeses dr. A. Kruyswijk heeft tot deze vorm moeten besluiten omdat de katholieke kerk haar zendtijd wil blijven onder brengen bij de KRO. Als uitgangspunt voor de nieuwe zendgemachtigde van de wereldraad van kerken. In de Ikor zullen vertegenwoordigd zijn: de hervormde en gereformeerde de kerken, de doopsgezinde broeder schap, de vrij evangelischen, de lu therse kerk, het leger des heils, de re monstranten, de oud-katholieken, bap tisten en evangelische broeders. Aan de vrijgemaakte gereformeerde kerken en de christelijke gereformeer den, die niet tot de stichting toetre den, kan wel hulp worden verleend bij het vullen van de zendtijd welke deze kerken toekomt. DEN HAAG Als thema voor de vredesweek van dit jaar is gekozen: Nieuwe wapenfeiten. Daarbij wordt de vraag aan de orde gesteld: hoe kunnen mensen op effectieve wijze politiek werkzaam zijn voor vredes werk en in hun eigen omgeving, in gezin, school of kerk, processen van vernieuwing en verandering op gang brengen? Het IKV wil zich dit jaar in het bijzonder richten op het onderwijs. Er zal o.a. een vervolgbrochure wor den geschreven met een inventarise ring van vernieuwingstendenzen in het onderwijs, van pogingen om tot echte politieke vorming te komen. Wat de kerken betreft, wil het IKV in de vredesweek 1974 het programma van de Wereldraad van kerken tot be strijding van het racisme een nieuwe steun in de rug geven. En inzake de (verontrustend geachte) ontwikkelin gen in de internationale politiek wil het IKV in gesprek blijven met rege ring, politieke partijen en andere geïnteresseerden. In het informatieblad van het IKV, waarin dit gemeld wordt, staan enkele voorbeelden van 'wapenfeiten', van enkele eenvoudige daden, die een stukje bewustwording op gang brach ten. Inspraak staf De commissie, die het concept-statu ten heeft opgesteld, heeft daarbij hulp gehad van mr. J. Santbrink, het hoofd van de juridische afdeling van de NOS. De commissie had zich daar bij onder meer als richtlijn gesteld dat de Inspraak van de beroepskrach ten van het Ikor en het Convent van kerken zo goed mogelijk geregeld diende te worden. Voor deze beroepskrachten zijn in de onder het bestuur ressorterende pro gramma-commissies plaatsen inge ruimd. Deze commissies, een voor ra dio en een voor televisie, krijgen als taak de programmastaven te begelei den en te adviseren. Naast afgevaar digden van het bestuur komen in de ze programmacommissies ook deskun digen op het terrein van kerk, theolo gie en massa-media. Van een verslaggever HEERDE De kerkeraad van Heer- de verzoekt aan de gereformeerde synode om in de agenda als officieel punt op te willen nemen de bespre king van de 'Open Brief van dr. J. P. Feddema c.s. inzake de oproep van de wereldraad tot het terugnemen van investeringen ln Zuidelijk Afrika. De open brief, waaraan adhaesie is be tuigd door ojn. prof. dr. H. N. Rid derbos (Kampen) en prof. dr. J. van den Berg (VU) is in september Vorig jaar gericht aan het centraal comité van de wereldraad van kerken. De heer Feddema die samen met ds. A. Boesak de brief heeft geschreven, woont te Heerde. AMSTERDAM De achttienjarige R. A. van der Made is bij zijn woon plaats Lage Zwaluwe (West Brabant) omgekomen toen 'hij stond te liften en de weg overstak. Een automobilist kon een aanrijding niet meer voorko men. Verder kwamen in het verkeer om het leven: de 49-jarlge P. M. A. Rut ten uit Cuyk, de 21-jarige marechaus see J. A. J. van Veggel uit Deurne (die op de Hoberglaan in Son en Breugel met zijn motorfiets uit de bocht vloog), de 76-jarige D. A. Ver- wijmeren uit Breda, de 22-jarige Rot terdammer E. Dik (die ln Rijswijk met zijn motor van de weg af raakte), de 82-jarige F. Mathijsen uit Rijsber- gen en de achtjarige Wilhelmus van Dijk uit Breda. De 20-jarlge A. Veld- hoen, bestuurder van een auto die op de Veerlaan in Rotterdam met grote snelheid op een treinstel van de ha venspoorlijn reed, werd zo zwaar ge wond dat de geneeskundige dienst hem dood waande. In het Zulderzic- kenhuis in Rotterdam constateerde men echter na hartmassage dat de jongeman nog leefde. Twee andere in zittenden liepen ernstig hoofdletsel op. SCHIPHOL Gezagvoerder F. van der Vijgh van de DC-10 van Martinair meldde kort voor de tussenlanding, die hij op reis van Jeddah naar Dja karta in Dubai maakte, dat hij er een passagier had bijgekregen. Een Indo nesische vrouw, schonk met behulp van een arts die zich onder de 371 passagiers bevond, het leven aan een dochter. Er was ook een gediplomeerd verpleegster om te assisteren: 24-jari- ge Anneke Krijger uit Rotterdam, die geen verpleegstersschort maar het grijsrode Martinair-uniform droeg. De naam van het kind: Martina. E DEZE ZIJN HET Gisteren lazen we dus de geschiedenis van de doop van Jezus. En van die stem van God Deze is het! Een eind maken aan twijfeling en onzekerheid. Deze is het! De koning werd aangewe zen. Hij, van wie wij het mogen ver wachten dat Hij mensen haalt uit de dwingelandij van duivelse machten. Die daartoe gedoopt werd en de Geest Gods op zich zag neerdalen. Alles ging toen ineens in ver ulling, de hemel opende zich en de stem en de Geest alles waarvan eeuwen gesproken was. Alles wat behoorde bij de beslissende tijd van God. Deze is het! Een mach tig moment, 't Was nodig ook, want Hij zou immers zelf niet schreeuwen op de straten. En we hebben 't ook eigenlijk altijd weer nodig naar deze richtende stem te horen. Want vroeg Johannes de Doper niet later: Zijt Gij degene die komen zou? En Jezus her haalde wat de stem gezegd had en liet de inhoud er van zien, van dat 'het' nl. de kracht Gods tegen de blindheid en de doofheid, de verlamming en de besmetting, de slavernij en de dood van ons leven, als je dat laatste zo noemen kan. Jezus werd gedoopt. Wij zijn ook gedoopt. Een kleine dunne stem, in een kerk, en wat water over een voorhoofd: en dan het noemen van de kleine naam samen met de grote Naam. Deze is het - deze zijn het. We hebben het gisteren niet ge lezen, maar ik moest er wel aan den ken, want de bijbel is soms net als een oude kathedraal waarin de woor den overal vandaan terugkomen. Ik moest eraan denken hoe dat in Openbaring van Johannes staat: Deze zijn het, die het Lam volgen. En ver derop: en zijn naam zal op hun voor hoofden zijn. Dat 'het' van de vele gedoopten is u-at anders en toch is er gelijkenis mw. Deze zijn 'het', d.w.z. zij delen in de, strijd en de overwinning van. Hem diei daar ln de Jordaan gedoopt werd. Ze zijn erbij betrokken. Zijn strijd isl hun strijd. Daarvoor dragen ze zijn^ naam, om goed kenbaar te zijn. Zef volgen Hem. Daar zit hun verbonden heid in. Hij gaat voorop, daar is geen twijfel over. Het Lam. Dat is wat an ders dan de leeuw, hoewel Hij soms] ook zo heet. Het zegt iets aparts. Hef zegt iets van de wijze waarop Hij al les gedaan heeft en doet. Iets waar] een mens een diep vertrouwen in mag hebben. Misschien ook wel omdat wij er zelf echt niet op gekomen zouden] zijn. GEREF. KERKEN (VRIJGEM) Intrede: heden 14 jan, te Assen, H. J. Nijenhuis uit Groningen-Oost. Onderzoek naar interesse in kerk en godsdienst Van de lezers van de (grote) landelijke kranten heeft het pu bliek van Trouw/Kwartet veruit de sterkste belangstelling voor kerkelijke en godsdienstige za ken. Maar liefst 82 procent van de vrouwelijke lezers van Trouw, en 78 procent van de mannelijke, is hierin 'zeer' of 'tamelijk' geïnteresseerd. Het Kwartet, met respectievelijk 79 en 73 procent, doet daar maar weinig voor onder. Onze lezers liggen daarmee vrij ver voor op die van een rooms-katholiek blad als De Tijd en een ex-katholiek blad als De Volkskrant Van het vrouwelijke deel van het Tijd-pu- bliek legt 69 procent een behoorlij ke belangstelling voor kerk en gods dienst aan de dag, en van het man nelijke 60 procent. Voor de Volks krant zijn deze cijfers 50 en 47. Deze gegevens ontlenen we aan een publikatie over het Nationaal Onder zoek Persmedia (NOP), dat in het voorjaar van 1972 is gehouden onder ongeveer 25.000 krantelezers van 13 jaar en ouder. Wie weten wil, hoe het met de interesse van verschillen de krantepub li eken in ons land ge steld is, vindt hier een overvloed aan materiaal dat de meest uiteenlo pende gebieden bestrijkt - niet al leen kerk en godsdienst, maar ook binnenlandse en buitenlandse poli tiek, sport, financieel-economisch nieuws en onderwijs, om maar enke le terreinen te noemen. In de ko mende tijd hopen we, in een aantal afleveringen, een bloemlezing uit dit materiaal af to drukken. We menen onze lezers daarmee een dienst te bwijzen, al was het alleen maar door hun er een Indruk van te ge ven, met wie ze samen de lezers kring van Trouw/Kwartet vormen. Gemiddelden Om nog even terug te komen op die interesse voor kerk en godsdienst: die is bij de gemiddelde Nederlan der niet hevig ontwikkeld. 'Zeer' of 'tamelijk' sterk is ze slechts bij 36 procent van de mannen en bij 44 procent van de vrouwen, terwijl de rest in deze zaken maar 'matig', 'nauwelijks of helemaal niet' geïnte resseerd is. Dagbladen wier lezers kring nog onder dat landelijke ge middelde zit, zijn De Telegraaf, het Algemeen Dagblad en Het Parool. Overigens is er onder de lezers van Trouw nog altijd een groep van on geveer tien procent en onder die van Het Kwartet zelfs nog een wat grotere groep, die 'nauwelijks' of 'helemaal niet' van kerk en theolo gie wil weten. Voor wie nader van dit cijfermateri aal wil kennisnemen drukken we hierbij een staatje af, dat betrek king heeft op de lezers van zeven landelijke dagbladen. Interesse In 'kerk en godsdienst' onder het lezerspubliek van Trouw-Kwartet en zes andere landelijke dagbladen. Bron: Nationaal Onderzoek Persmedia (N.O.P.J. De verschillende categorieën ['zeer', 'tamelijk', 'matig', 'nauwelijks', 'helemaal niet') geven de mate van interesse aan voor resp. mannelijke en vrouwelijke lezers (van 13 jaar en ouder). De getallen geven percentages weer. De getallen tussen haakjes hebben betrekking op gemiddelde Nederlandse krantenlezers. Zeer 4- Zeer Tamelijk Tamelijk Matig Nauwe- Helemaal lijks niet TROUW Mannen Vrouwen 48 59 (16) (22) 30 23 (20) (22) 78 82 10 9 (18) (18) 6 4 (14) (12) 6 4 (31) (26) KWARTET Mannen Vrouwen 49 50 (16) (22) 24 29 (20) (22) 73 79 12 9 (18) (18) 8 5 (14) (12) 10 7 (31) (26) VOLKSKRANT Mannen Vrouwen 19 26 (16) (28) 28 24 (20) (22) 47 50 20 24 (18) (18) 15 12 (14) (12) 18 13 (31) (26) TELEGRAAF Mannen Vrouwen 13 18 (16) (22) 17 20 (20) (22) 30 38 20 21 (18) (18) 16 14 (14) (12) 34 28 (31) (26) ALG. DAGBLAD Mannen 15 Vrouwen 18 (16) (22) 19 21 (20) (22) 34 39 17 20 (18) (18) 16 13 (14) (12) 33 27 (31) (26) N.R.C.-HANDELSBLAD Mannen 21 (16) Vrouwen 18 (22) 18 24 (20) (22) 39 42 19 21 (18) (18) 17 13 (14) (12) 25 23 (31) (26) DE TIJD Mannen Vrouwen 29 (16) 41 (22) 31 28 (20) (22) 60 69 17 19 (18) (18) 12 6 (14) (12) 11 6 (31) (36) Den Borgart. De slakken van Canét d'Olt. Roman. De Bezige Bij, Amster dam, 1973. (maar liefst) 397 blz. 19.50 Het eerste boek van Borgart, 'De vuil nisroos', is. vorig jaar door sommigen nogal geprezen. Het was vooral de avontuurlijke handeling, de gewone, niet erg gestileerde taal die aanspraak en als 'fris' werd ervaren. Toch was ook aan dat boek al af te lezen dat een vlot en jofel verhaalverloop, ver teld op een literair weinig geschoolde manier, niet altijd even zeer boeit o Vooral ontbreekt aan zo'n boek de n meerwaarde die een kunstig en be- t dachtzaam geconstrueerd handelings- t verloop krijgt, een betekenis die het doet uitstijgen boven het verhaaltje. Dat daarbij een zekere stilering on misbaar is, weet iedereen. Uit Bogarts .tweede roman wordt heel goed duidelijk dat hij blijft stilstaan bij het vertellen. De dolle gebeurte nissen waaraan de drop-out Cuzzi zich overgeeft allerlei baantjes hier in Arasterdam, een tocht naar Duitsland, en tenslotte in dienst bij een wonder- lijke beeldhouwer op diens boerderij in Frankrijk al die gebeurtenissen vormen nog beslist geen waarborg voor een amusant verhaal. Het gaat er maar om: wat doe je er mee als au teur? Welnu, Borgart doet er weinig mee. Hij laat Cuzzi van alles beleven, i hij maakt ons duidelijk wat een goeie jongen Cuzzi wel is (want dat is hij), en wat er allemaal wel niet op de we- reld te beleven valt, maar hij laat het daar bij. De taal waarin hij al die be levenissen vertelt is weer van het doe-maar-gewoon-net-alsof-je-nog nooit van literatuur gehoord hebt-soort. Dat vermoeit wel, moet ik zeggen. Al het ongewone van dit boek wordt er zó gewoon van dat 400 bladzijden voor een lezer wel heel erg veel wordt. Zo veel gezellig babbelen zonder dat de babbelaar er zelf veel betekenis in vermoedt (laat staan legt) is niet ge noeg voor een geslaagde roman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2