Kissinger kwam met eigen plan Britse treinen rijden nu weer bijna normaal Doodvonnis in Barcelona MAZDA BIB slechts f 10.395.- w,™ België rekent weer met kabinetscrisis over olieraffinaderij Verband met moord op Palestijn in Parijs? Kissinger bespioneerd door hoge militairen Zesling in Zd-Afrika Besprekingen met Sadat in Aswan zijn begonnen Toneelspeler door Grieks regime naar eiland verbannen had u niet gedacht hè... MAZDA-DEALERS o.a. Ie: VS leveren aan Perzië modernste gevechtsvliegtuigen Geen Westduitse Leopard-tanks voor olie uit Iran Raketten VS niet alleen tegen steden TROUW/KW.AiRiTET ZATERDAG 12 JANUARI 1974 BUITENLAND T7/K9 CHICAGO (AP, UPI). Hoge Amerikaanse militairen zzouden in 1971 Henry Kissinger hebben bespio neerd en afgeluisterdDe stafchefs van leger, luchtmacht en marine hadden daartoe bevolen omdat ze zich ergerden aan Kissingers gehei me diplomatie en de manier waarop hij de bevelhebbers geheime inlich tingen onthield. De spionage-actie kwam aan het licht door een onderzoek van het Witte Huis, zo heeft het dagblad de Chicago Tribune vrijdag gemeld. Volgens de krant werd het onder zoek verricht door een groep 'lood gieters' van het Witte Huis die later betrokken raakte bij de inbraak in het Watergate-gebouw. De 'loodgie ters' ontdekten dat minstens één mi litair staflid van Kissinger topgehei men uit de Nationale Veiligheids raad doorspeelde aan de stafchefs, onder wie admiraal Thomas Moorer. Een woordvoerder van de admiraal heeft het verhaal Inmiddels 'belache lijk' genoemd. Volgens een staflid Volgens Amerikaans dagblad: van het Witte Huls bevat het ver haal een 'fundamentele onjuistheid'. LEK De Chicago Tribune zegt dat het on derzoek van het Witte Huis begon nadat een officier werd verdacht van het verkopen van informatie aan journalisten, onder wie de be kende Jack Andersom Anderson had geheime rapporten gepubliceerd over de Amerikaanse rol in de oor log tussen India en Pakistan en het Witte Huls wilde voorkomen dat er nieuwe 'lekken' ontstonden. CAIRO, TEL lAVTV (UPI, (Reuter, AP, AFP, DPA) Volgens diplomatieke kringen in Cairo lieeft Henry Kissinger voor zijn gisteren begonnen besprekingen met de Egyptische president An war Sadat een gedetailleerd Amerikaans voorstel meegenomen met betrekking tot de scheiding van de troepen van Egypte en Israël aan beide zijden van het Suezkanaal. Egypte was volgens deze zegslieden al enkele dagen op de hoogte van de grote lijnen van het plan van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, die gisteren na in Madrid een tussenlanding te hebben gemaakt in Egypte arriveerde en in Aswan (in het zuiden van het land, waar de Sowjet-Unie de grote dam heeft ge bouwd) met Sadat confereerde. Kissinger zou vandaag zijn besprekin gen met de Egyptische president voortzetten1 en vervolgens tegen de avond naar Israël vertrekken. Uiterlijk maandag wordt hij weer in Egypte verwacht om het resultaat te bezien van de besprekingen, die Kissinger met de Israëlische leiders zal voeren. Vijf punten Volgens regeringskringen in Tel Aviv i heeft Israël het volgende programma tan vijf punten in gedachten: 7 de terugtrekking van de Israëli- x lische troepen tot een lijn op on geveer 30 km ten oosten van het Suezkanaal, maar ten westen lopend van de strategische verdedigingslinies bij de bergpassen van Mitla en Giddi; 9 het uitdunnen van de Egyptische troepenmacht ten oosten van' het kanaal en het verwijderen van de zware bewapening van deze strijd krachten; O het vormen van een bufferzone tussen de twee legers, die door VN-troepen bezet moet worden; A heropenen van het Suezkanaal voor het verkeer en het terug brengen van Egyptische burgers naar het gebied ten westen van het kanaal, zulks tot niet-aanmoediging van nieu- de gevechten; en k het precies vaststellen van de aard en de grondbeginselen van een uiteindelijke vredesovereenkomst Kissingers eigen voorstel zou zijn op gesteld 'tegen de achtergrond van de GeVCCfltCn besprekingen, welke de minister vori ge week in Washington heeft gevoerd met de Israëlische minister van defen sie, Mosje Dajan. Het Amerikaanse voorstel zou in grote lijnen be gin deze week door de ambassadeur in Cairo, Herman Eilts, aan minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmi zijn overhandigd. Deze heeft echter ontkend, een afschrift te hebben ont- BRUSSEL (iAlN|P) In België wordt nog steeds rekening gehou den met demogelijkheid van een regeringscrisis over de wenselijk heid van het zogenaamde Ibramcoproject: de vestiging van een Iran a s -B elgi soli e olieraffinaderij bij Ternaaien, dicht bij de Neder landse grens. De regering van premier Leburton heeft ook gisteren geen definitief be sluit genomen en zal volgende week de knoop moeten doorhakken. Willy Claes, minister van economische za ken, heeft alle vragen en opmerkin gen van zijn collega's genoteerd. De standpunten van de regeringspartijen bleken echter nog zo ver uiteen te lo pen, dat van een crisissituatie kan worden gesproken. De Belgische Socialistische partij (ze ker de Waalse vleugel) staat nog steeds onvoorwaardelijk achter het project. Die partij argumenteert dat door het stichten van de raffinaderij met staatsaandeel, de Belgische oliebevoorrading voor een deel al thans veilig gesteld wordt. De staat zou, door deel te nemen in het pro ject, ook meer controle krijgen op het handelen van de oliemaatschappijen. Bovendien achten de socialisten de bouw van de raffinaderij nodig voor de werkgelegenheid in het Waalse landsgedeelte bij Luik. De Waalse en Vlaamse vleugels van de Christelijke volkspartij staan in principe ook wel achter de bouw van de raffinaderij, maar wel met de nodi ge tegenzin. Bij deze partij wil men eerst meer waarborgen. Men wil moei lijkheden met Nederland voorkomen (ons land heeft grote milieu-hygiëni sche bezwaren tegen het project) en men wil de verzekering dat de raffi naderij uit de Waalse 'investerings pot' betaald wordt. Ook zouden de Walen de pijpleiding moeten betalen van Antwerpen naar Luik, die nodig is om het nieuwe bedrijf van grond stoffen te voorzien. De Vlaamse vleugels van de Liberale partij is vierkant tegen het projekt. Daar twijfelt men in het bijzonder aan de rentabiliteit ervan en de on dervoorzitter van de partij, Herman D. Croo, heeft het projekt al een 'po litiek monstrum' genoemd. De Waalse vleugel van de partij heeft minder be zwaren. LONDEN (AP, Reuter, UPI) Voor de eerste maal in weken reden gisteren de treinen in Engeland normaal. Onder de Britten leeft nu de aarzelende hoop, dat regering en vakbonden er in zullen slagen, overeenstemming te bereiken over de looneisen van de spoorweg mannen, zodat een eind kan komen aan de ergste industriële crisis sinds de tweede wereldoorlog. De leiders van de 280.000 mijnwerkers en 29.000 man spoorwegpersoneel heb ben gewaarschuwd, dat zij hun acties zullen verscherpen, als de regering niet bereid is om de scherpe maatre gelen wat om te buigen, waarmee zij de Inflatie wil tegengaan. Men hoopt dat in de komende dagen ook een ak koord wordt gesloten met de mijnwer kers, die met hun al negen weken du rende langzaam-aan-acties een chaos in Engeland hebben veroorzaakt. Premier Edward Heath en zijn belang rijkste ministers hebben overleg ge pleegd met leiders van de grote vak bond TUC (Trade Union Congress) in een poging, een oplossing te vinden voor de moeilijkheden op het arbeids front. De leider van de Bond voor het spoorwegpersoneel sir Sidney Greene, die het TUC-team leidde, zei na het twee uur durende gesprek: 'Ik denk dat er een mogelijkheid is om het probleem op te lossen. Ons voorstel werd met interesse bekeken'. Opiniepeiling vangen van het plan van Dajan. Fahmi zei yoorts, woensdag of don derdag naar Moskou te zullen vertrek ken, hoe ook het resultaat van Kissin gers bemiddelingspogingen uitvalt. De minister zou aanvankelijk vandaag naar de Sowjet-Unle zijn gevlogen. Hij deelde inee, ervan op de hoogte te zijn dat de Verenigde Staten overleg hebben gepleegd met de Sowjet-Unie over de door Dajan gedane suggestie. In zijn wekelijkse artikel in Al Achram heeft de invloedrijke hoofdre dacteur Hassanein Heikal naar aanlei ding van persberichten over de plan nen van Dajan gezegd, dat zij een ge deeltelijke regeling nastreven om het zelfvertrouwen van Egypte te breken en het Arabische Verenigde Front te verzwakken. 'Israël wil verwijdering veroorzaken tussen Egypte en de Sow jet-Unie en Egypte isoleren', aldus Heikal. In zijn artikel zegt Heikal voorts dat het Israëlische plan tot doel heeft, de 'belegerde Israëlische troepen op de westelijke oever van het Suezka naal te ontzetten en de posities van de Israëlische troepen op de strategi sche passen in de Sinai-woestijn te consolideren'. Dajan wil volgens Hei kal het verlies van de Bar Lev-linie (die in oktober door Egyptische troe pen onder de voet werd gelopen) compenseren en aansturen op verwij dering van de Egyptische aanvalswe- gen op de oostelijke oever van het Su ezkanaal. Uit Madrid wordt gemeld dat Kissin ger na zijn besprekingen in Egypte en Israël waarschijnlijk ook bezoeken zal brengen aan Damascus en. Amman en tenslotte aan Brussel, om daar overleg te plegen met de ministers van bui tenlandse zaken van de NAVO-landen. Leden van het Egyptische parlement hebben gisteren in Brussel de politie ke commissie van het Europese parle ment uitgenodigd voor een vergade ring in Egypte, samen met de verte genwoordigers van het Egyptische parlement en die van parlementen van andere Arabische landen. President Sadat in Aswan, in afwachting van de komst van Kissinger, omringd door enkele belangrijke medewerkers (v.l.n.r.): Hafez Ismail, adviseur voor veiligheidszaken, Mohammed Gamassy, stafchef, Sadat, Ismail Fahmi, minister van buitenlandse zaken en Abdoel Fattah Abdoellah, minister voor kabinetszaken. KAAPSTAD (UPI, Reuter, AP) De 25-jarige vrouw Susam Rozenkowitz uit Kaapstad heeft gisteren een zesling van 3 jongens en 3 meisjes gebaard, in totaal 25 pond zwaar. De kinderen maken het naar omstandigheden rede lijk en zullen volgens de artsen waar schijnlijk in leven blijven. De moe der, die al een achtjarige dochter en een tweejarige zoon heeft, had een be handeling ondergaan met een vrucht baarheid bevorderend hormoonprepa raat. Half jaar voor predikant die sympathiseerde met Baader-Meinhof-groep FRANKFORT (AFP) De 29-jarige Westberlijnse predikant Cornelis Burghardt is in Frankfort veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een half jaar wegens het verlenen van bijstand aan de Baader- Meinhof-groep. Hij werd onder meer schuldig gevonden aan het herbergen van een lid van deZe groep. Te zijner verdediging voerde de prediKant aan dat hij had gehandeld in de traditie van de Evangelische kerk, die onder dak verschaft aan politiek vervolgdea Het proces in Oslo OSLO (AP) Een Noorse politie-agente is naar Parijs gegaan om samen met de Franse politie een onderzoek in te stellen naar het vermoedelijke contact tussen de moord op de Marokkaan Ahmed Bouchiki, verleden jaar zomer in de stad Lillehammer, en de moord op een Palestijn zeven dagen later .in Parijs. Dit is gisteren verklaard door de openbare aanklager tijdens het proces tegen zes personen van verschillende nationaliteiten, die van de moord op Bouchiki beschuldigd worden. De po litie-agente was naar Parijs gestuurd nadat de Noorse politie de code had ontcijferd, die door de verdachten ge bruikt was. Op grond daarvan kwam men op het spoor van zeven woningen in Parijs, die volgens de openbare aanklager gebruikt zouden kunnen zijn voor het plegen van aanslagen en spionage-activiteiten. De Italiaanse .10- litie onderzoekt nu of de moord, Jie op 16 oktober in Rome op een Pales tijn in Rome werd gepleegd, eventu eel met de 'Noorse groep' verband zou kunnen hebben. De verdachten allen Joden die volgens de aanklacht geheel of gedeel telijk in dienst stonden van de Israë lische geheime dienst, hebben ver klaard onschuldig te zijn aan het hun ten laste gelegde. En van hen zei dat Bouchiki betrokken was geweest bij plannen van de Zwarte September-'oe- weging om een terroristische aanslag te plegen op het Zweedse bureau van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al en op de Israëlische ambassade in Oslo. Hij vertelde dat hij opdracht had gekregen van de leider van de groep om een koerier van de Zwarte September, een zekere Karim Bename, te schaduwen. Deze had documenten ter hand gesteld van Bouchiki. Het proces wordt gedeeltelijk achter gesloten deuren gevoerd. Premier Heath had gisteren nog een reden om de politieke toekomst wat zonniger te zien. Uit een opiniepei ling bleek, dat 41 procent van de on dervraagden de mijnwerkers kwalijk nam, dat zij een chaos in het land hadden veroorzaakt tijdens de door een stagnerende olietoevoer ontstane energiecrisis. Slechts 33 procent gaf de schuld aan de regering. Niet minder dan 59 procent was van oordeel, dat de mijnwerkers de loons verhogingen moeten aanvaarden, die de regering kan bieden, zonder de strijd tegen de inflatie te verliezen. Nog belangwekkender is de constate ring, dat de Conservatieve partij van premier Heath 3.9 procent meer aan stemmen zou krijgen dan de Labour- partij van Harold Wilson, als nu La gerhuisverkiezingen zouden worden gehouden. Dit zou de grootste voor sprong zijn, die de conservatieven ATHENE (DPA, Reuter) De Griekse toneelspeler Stavros Parawas, die vorige week in Athene werd gear resteerd, is door de autoriteiten ver bannen naar het eiland Jaros in de Egeïsche Zee. Parawas behoorde tot de voornaamste acteurs van de poli- tiek-satirische revue 'Wij zullen al leen leven', die sinds weken met veel succes in Athene wordt gespeeld en die vooral het regime van oud-presi dent Papadopoulos satirisch behan delt. Het Internationaal Pers Instituut in Ztlrich heeft bij de Griekse regering fel geprotesteerd tegen de verbanning, eveneens naar Jaros, van twee Griekse journalisten die het regime niet wel gevallig hadden bejegend. Eén van hen was werkzaam bij het dagblad Athens News en de ander bij het in middels opgeheven tweewekelijks blad Christianiki. ADVERTENTIE 165 km/u motor met bovenliggende nokkenas ruimte voor 5 volwasser» personen enorme kofferruimte 2 snelh. rultewissers elektrische ruitesproelers achterultrjjlampen waarschuwingsknlpperllcht koolkarrosserie gescheiden remsysteem slaapstoelen slgnaalllcht gelaagd glas in de voorruit*. Intussen wordt in de buitenwijken van de door Israëlische troepen inge sloten stad Suez van tijd tot tijd zwaar gevochten. Een artillerie-duel duurde gisteren vijf uur. Later werd ook met kleinere wapens geschoten. Drie Egyptische vrachtwagens, die bij een Finse VN-eenheid stonden, gingen in vlammen op. 1 benzineverbruik bij 100 km/u 1:12 (ook leverbaar met automatic) Imp. tevens dealer voor den haag e.o.: AUTO PALACE - DE BINCKHORST B.V. BINCKHORSTLAAN 312-322 - DEN HAAG - TELEFOON 070-855100 AMSTERDAM: MAZDA AMERICAIN, Kerkstr. 176-183-187. Tel. 020-239451- 238568. Zat. geopend van 10 tot 14 u. Donderdagavond van 19-21 u. AMSTERDAM: Automobielbedr. A. v. d. Braak, Burg. van Leeuwenlaan 31. Tel. 020-131775-130727. AMSTERDAM: Ludriks Automobiel bedr., Overamstelstr. 17-19. Tel. 020- 351420. Zaterdags geopend. Tel. na 7 uur: 02903-1551. BUSSUM e.o.: Autobedrijf Croes Co Landstraat 102. Tel. 02159-14528. GUMMEN: Autobedrijf Deen, Rijks straatweg 50. Tel. 05906-1364. GRONINGEN: Autobedrijf Veneraa, Geulstraat - Barestraat 3-39. Tel. 050- 251604*, b.g.g. 250227. WIRDUM: ANTUMA, Oude Rijksweg 23. Tel. 05967-220. Dealer voor geheel N.O. Groningen. Van een medewerker Voor het eerst sinds 1963 dreigt er in Span je een doodvonnis voltrokken te worden. Het vonnis is deze week uitgesproken tegen Salvador Puig lAnticli, 25 jaar en student in de medicijnen. Twee medeheklaagden, José Luis Pons Llobet en Maria Augustias Ma- teus Fernandez, een jongen en een meisje, beiden 17 jaar, werden tot lange gevange- nistraffen veroordeeld (20 en 6 jaar). Zij werden beschuldigd van overvallen op banken, Puig Antich ook van moord op een politieman, bovendien werd er in de pers van anarchisten ge sproken. Inderdaad heeft Puig. een politieman (van de beruchte politiek-sociale brigade, verant woordelijk voor folteringen) neergeschoten, bij zijn arrestatie op 25 september 1973, toen hij in een val liep, door d^ politie opgezet (een afspraak van klandestiene brochures te verspreiden) en probeerde te ontsnappen De veroordeelden behoren tot een groep die enigs zins los staat van de andere illegale bewegingen, die 'gewapende aktie' voorstaat of voorstond ter voorbereiding van een algemene opstand. Tijdens het geruchtmakende proces in Bargos in 1969 te gen Basken, waarbij doodvonnisen vielen die niet werden uitgevoerd, zijn er verzetsgroepen ont staan die zich zelfstandige strijdgroepen noemden. Eén van deze groepen was de groep 1000, soms ge schreven MIL 1000), waarbij de letters MIL ook werden uitgelegd als Vrijheidslievende Iberi sche Beweging of Insurrectionele Bevrijdings Be weging. De veroordeelden zouden van deze groep hebben deel uitgemaakt. Aanslagen beschouwde de groep echter steeds als één middel; daarnaast werd illegale literatuur uitgegeven en verspreid. In augustus 1973 heeft de MIL zich ontbonden, is althans alleen verder gegaan met meer vreedzame verzetsmethoden, evenals andere zelfstandige strijdgroepen. De opvattingen van de zelfstandige strijdgroepen zijn ten dele ontleend aan het anarchisme, ten de le aan het radeneommunisme. ten dele aan het 'gauchisme* (links communisme dat niets van par- tijdwang moet weten) zoals dat in Frankrijk in 1968 ontstond. Aangezien er in september 1973 in totaal 9 arres taties zijn verricht (o.a. een meisje van 14 jaar) zullen er meerdere processen volgen, waarbij een verdachte Oriol Sole Sugranyes, ter dood veroor deeld kan worden. De meeste gearresteerden zijn al eerder aktief geweest In illegale organisaties, wijkcomité's, arbeiderscommissies e.d. In Frankrijk is enige tijd geleden een comité ge vormd om de 'stilte te breken' die er rond deze zaak in de pers ook in de Franse en met name in de communistische heerst Het comité heeft ook Amnesty International en de Internationale Commissie van Jezuïten te hulp geroepen. Hier mee is voorkomen dat de zaak geheel uit de open baarheid is gehouden. In het comité zitten o.a. professor P. Vidal-Naquet en de zangeres Joan Baez. In Nederland is het contactadres: Bas Mo reel, Nobelweg 108, Wageningen, giro 613257. In Den Haag en Amsterdam wordt zaterdag 'gepost' tegen de vonnissen bij de ambassade en het kan toor van Iberia. sinds 1970 op de socialisten hebben gehad. Het is echter onwaarschijnlijk dat premier Heath deze opiniepeiling zal aangrijpen om op korte termijn nieu we verkiezingen uit te schrijven. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De VS zijn van plan dertig straalja gers van het type F-14-Tomcat aan Perzië te verkopen, het allermodernste Amerikaanse gevechtsvliegtuig. Dit heeft de Amerikaanse televisiemaat schappij ABC gemeld. Met de verkoop is een bedrag van 900 miljoen dollar gemoeid. ABC zei dat geen enkele Amerikaanse bondgenoot tot dusver de Tomcat heeft gekregen. De aan schaf van deze vliegtuigen zou Perzië sterker maken in de lucht dan elk an der land In het Midden Oosten. De F- 14 kan Phoenlx-raketten meenemen, waarvan bekend is dat zij de snelste en hoogstvliegcnde Russische straalja gers kunnen vinden en vernietigen. Sjah van Perzië BONN (AP) De Westduitse rege ring heeft ontkend dat aan Iran (vroeger Perzië geheten) 400 West duitse Leopard-tanks worden geleverd als ruil voor een zeer grote olie- transactie. Bonn weet niets af van eisen die kei zer Reza Pahlevi Inzake tanks had ge steld. Iran heeft nooit leveranties van olie gekoppeld aan de verkoop van wapens. In het blad Bildzeitung had gestaan dat de keizer had geweigerd een over eenkomst te laten doorgaan voor de Westduitse bouw van een raffinaderij in Iran als Bonn niet de tanks, ter waarde van 75 miljoen mark, zou le veren en besprekingen zou openen voor het leveren van nog meer wa pentuig. WASHINGTON (Reuter) Amerika gaat de raketten van zijn strategische kernmacht niet meer uitsluitend rich ten op Russische steden. In de nieuwe opzet zal dc nadruk liggen op doelen als olievelden en luchthavens die bul ten de grote bevolkingscentra liggen, aldus minister Schlesinger van defen sie. Volgens de tot nu toe geldende theo rie moesten de Verenigde Staten in staat zijn, na een onverhoedse Russi sche kernaanval dat land 'als moderne industriële natie te vernietigen.' Dit heid behoort te verkeren dat hij op der andere de uitschakeling in van ongeveer veertig procent van de be volking. Maar al in het begin van vorig jaar had president Nixon verklaard dat 'geen president ooit in de omstandig heid behoortte verkeren dat hij op agressie uitsluitend kan antwoorden met totale nucleaire vernietiging.' Gisteren zei Schlesinger: het is onze bedoeling dat dat niet de enige keus zou zijn, en mogelijkerwijs zelfs niet de eerste keus. De nieuwe strategische opvattingen zijn voortgekomen uit gesprekken van Schlesinger met de verenigde chefs van staven. Als reden wordt opgege ven dat de Russen wellicht de techni sche mogelijkheid ontwikkelen, selec tief militaire doelen in Amerika te treffen. De nieuwe strategie houdt volgens Schlesinger geen verband met de SALT-besprekingen over wederzijdse vermindering van raketmachten. Hongaarse dissident kreeg voorwaardelijk BOEDAPEST (Reuter) Voor het eerst sinds meer dan tien jaar heeft in Hongarije een dissident terecht ge staan. Het was een jonge schrijver, de 29-jarige Miklós Haraszti die tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden werd veroordeeld (de minimumstraf) omdat hij illegaal een boek zou hebben verspreid over de ar beidsomstandigheden in een Hongaar se tractorfabriek. Als belangrijkste tenlastelegging gold dat hij had 'opge ruid' tegen een fundamenteel insti tuut van de staat.' Hij had namelijk kritiek geuit op het toonstelsel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9