Voorlichting consument komt te traag op gang dichtbij Commentaar 'Federatie Knipoog? Overheidssteun Stichting Informatieve Etikettering teleurgesteld over houding bedrijfsleven 'Informatie vaak ronduit verwarrend' Zoon voor zangeres Dunja Rajter het weer Winterstormen weerrapporten van één pakje twee maken geheim high seun gesoek stellingen - TROUW/KiWi-VRTET ZATERDAG 12 JAÜMUA1RI 1974 BEVNENLAiND/COMMENTAAR T5/K7 Het mislukken van dc federatieve sa menwerking tussen de vakcentrales is een zware slag voor de Nederlandse arbeidsverhoudingen. Niet alleen ver valt de mogelijkheid om gezamenlijk de doelmatigheid, en daardoor de be- Jlangenbehartiging, te verbeteren, maar •er dreigt ook een verdeelde, onderling (wedijverende vakbeweging te ontstaan. ;De belangen van de werknemers zijn (uiteraard het best gediend met een eensgezinde, krachtige vakbeweging. (Toch is er voor dc werkgevers geen Ireden zich in de handen te wrijven, nu er een verdeelde, dus zwakkere, vak beweging uit de federatiebesprekingen te voorschijn is gekomen. Het is nog altijd moeilijker om met twee partijen zaken te doen dan met één zeker wanneer een van die partijen zich op werpt als de vertegenwoordiger van de Nederlandse werknemer bij uitstek. De reden van de mislukking doet bij na potsierlijk aan. NW en NKV wil len niet, dat het CNV vooroverleg met de eigen federatiebestuurders pleegt, wanneer er binnen de federatie belangrijke zaken aan de orde komen. Het CNV mag van NVV en NKV best aan eigen besluitvorming doen, maar alleen achteraf. Het ligt voor de hand. dat het CNV, dat ten aanzien van de federatieve samenwerking toch al vele aarzelingen kende, dit dictaat niet heeft willen slikken. De christelij ke vakbeweging was bereid om in het federatiebestuur met slechts drie van de vijftien zetels een duidelijke min derheidspositie in te nemen, maar wil de dan wel begrip voor het feit, dat er juist in zo'n positie ruimte moet zijn voor eigen beraad. Konden de twee andere partijen dat begrip werkelijk niet opbrengen? Of wilden ze het niet? Dit laatste zou be tekenen, dat de veronderstelling, als zou met name het NW het CNV toch maar als een blok aan het been beschouwen, toch niet zo onjuist is als het NW het wil doen voorkomen. Maar dan is nog altijd niet duidelijk, waarom ook het NKV, dat ten aan zien van de eigen besluitvorming en de eigen identiteit dezelfde koers heeft gevaren als het CNV, zich nu volledig achter het NVV heeft geschaard. Mis schien had het NKV het te druk met zijn bijna dagelijkse pogingen om het NW in radicaliteit te overtreffen? Een lichtpunt bij dit alles is, dat de vakbondsleden, die zich tot nog toe in meerderheid voorstander van een fe deratie hebben getoond, zich nog moeten uitspreken. Voor de drie vak centrales kan dat een mooie gelegen heid worden om te tonen, dat zij ook nu ernst willen maken met de interne democratie. Het is waar dat hel; evangelie ons als deugd voorhoudt onze linkerhand niet te laten weten wat de rechter doet, maar dat heeft alleen betrekking op het geven van aalmoezen. De tekst (Mattheus 6:3) is niet bedoeld als ex cuus voor slechte pianisten of organis ten en evenmin geschikt om een re denering van een minister goed te praten. Die rare redenering is afkomstig van minister Westerterp, die het deze week heeft bestaan om (ter geruststel ling van wie eigenlijk?) voor de televi sie mee te delen dat niemand bang hoeft te zijn dat de overheid de opga ve van de particuliere en zakelijke ki lometers ten behoeve van de benzine distributie zal vergelijken met dezelfde opgaven voor de inkomsten-belasting. Wat wilde de minister daarmee zeg gen? Bedoelde hij daar voor de televi sie een vette knipoog te geven aan de scharrelaars aan de borreltafel, die al lang ontdekt hebben hoe gammel en lek het thans ontworpen rantsoene ringssysteem is (en hoeveel gammeler en lekker het bijna elke dag wordt door steeds weer nieuwe uitzonde ringsbepalingen en veranderingen?) Wilde hij de individuele verantwoorde lijkheid van een minister voor het ei gen departement en de eigen zorgen onderstrepen en heeft hij er lak aan hoe collega Duisenberg diens eigen zorgen (het innen van het belasting geld) oplost? Of wilde hij slechts twijfel zaaien bij de overgrote meerderheid van het Ne derlandse volk, die gewooi) alle" for mulieren voor de overheid naar beste weten eerlijk en getrouw invult en er geen enkel bezwaar tegen heeft als die haar ten goede gegeven overheid mede ter bescherming van de zwakke mede burgers hier en daar die gegevens ver gelijkt? Het zijn vragen, waar wij helaas het antwoord niet op weten. Door een technische misgreep is een deel van het commentaar 'Overheids steun' in de krant van gisteren onbe grijpelijk geworden. Dc passage in kwestie had moeten luiden: Ook het bestaan van opiniekranten is 'een zaak die de overheid ter harte (en ter beurze) dient te gaan. Zonder mondi ge burgers is een democratische maat schappij onbestaanbaar, en hoe zou die mondigheid behoorlijk gestalte kunnen krijgen, als de meningsvor ming van de burgers niet gevoed werd door een veelzijdige stroom van informatie, toelichting en commen taar?' door Dick Ringlever AMSTERDAM De consument met een kritisch gevoel voor on derscheid klopt bij de meeste fa brikanten nog steeds vergeefs aan voor duidelijke informatie over het produkt. Ondanks vele pogingen daarin verbetering te brengen moet hij het nog steeds doen met fanfareleuzen, die niet méér zeggen dan dat je nóg wit ter kunt wassen met merk X, dat je wel van zeer conservatieve huize moet zijn als je de nieuwe sigaret voor moderne mannen niet rookt en dat je wel volslagen roekeloos met je huishoudgeld omgaat wanneer je er niet voor zorgt zo'n lang meegaand vaat- wasmiddel in de kast te hebben. Directeur A. G. Berends van de stich ting informatieve etikettering (IE) noemt dat een wat teleurstellende zaak. Hoewel zijn stichting (indertijd opgericht door het bedrijfsleven en consumentenorganisaties met het doel meer duidelijkheid te brengen in de produkfiievoorlichting) al negen jaar lang werkt voor wat meer objectivi teit en uniforme regels bij de pro- duktpresentatie, zijn de resultaten daarvan door gebrek aan medewer king van het bedrijfsleven pover ge bleven. Met verscheidene branches mag dan overeenstemming zijn bereikt over de normen, die bij de voorlichting over het produkt zouden moeten gehan teerd, in de praktijk bleken maar zeer weinig fabrikanten bereid dat kwali teitsetiket ook daadwerkelijk te ge bruiken. Meestal alleen uit vrees dat men daardoor in een ongunstige posi tie zou komen te staan ten opzichte van de concurrent, die deze etikette ring achterwege'wilde laten. Een van de weinige uitzonderingen bleek het Groningse tabaksconcern Niemeijer, dat sinds een paar maan den zijn twee nicotine-en teer-arme si garettenmerken voorziet van een zwarte stip op de verpakking ten te ken, dat deze rokertjes nog het minst ongezond zijn. Over een paar maan den laat de fabrikant hok de dertien andere merken, die meer teer en nico tine bevatten van deze stippen voor zien. Maar daarbij is het in deze bran che ook gebleven: concurrerende fa brikanten voelen er weinig voor het voorbeeld na te volgen, wat voor de heer Berends aanleiding werd binnen kort de zaak bij de stichting sigaretten industrie opnieuw aan de orde te stellen. Die gesprekken zullen trou wen ook plaats hebben met andere branches zoals de vereniging van zeepfabrikanten, de verf-industrie, de fabrikanten van kunststoffen, van elektrische apparaten, kachels, en tex tiel. INFORMATIEVE ETIKETTERING NEDERLAND MINDER STIPPEN. MINDER TEER EN NICOTINE Eén van de weinige resultaten, die de stichting tot nu toe heeft bereikt: het etiket op de sigarettenpakjes van Nie meijer. nister Lubbers van een paar maanden terug, die in antwoord op Kamervra gen weliswaar voorstander zei te zijn van een oplossing op vrijwillige basis, maar de mogelijkheid van wettelijke maatregelen niet uitsloot, wanneer de industrie halsstarrig zou vasthouden aan haar standpunt. De heer Berends: 'Vooral de wasmid delenindustrie heeft tot nu toe nogal hardnekkig geweigerd aan een meer uniforme voorlichting mee te doen, omdat zij vindt dat op de verpakkin gen al voldoende informatie wordt ge geven.' De juistheid daarvan betwist de IE-di- recteur. 'De nu gebruikte aanduidin gen zijn hoogst verwarrend voor de huisvrouw omdat de informatie van merk tot merk verschilt. De ene fabri kant laat, wanneer het wasmiddel be stemd is voor de wasmachine, op zijn' verpakking een wasmachientje teke nen, de andere spreekt alleen over 'af geremd en laag schuim' wat precies hetzelfde betekent.' 'Wat wij willen is meer gelijkheid in die informatie, maar vooral ook méér voorlichting. Er dient bijvoorbeeld ook te worden aangegeven hoeveel poeder jnen moet gebruiken in hard of zacht water. Daar kunnen grote ver schillen in zitten. Ook zal moeten worden gezegd wat de wasresultaten zijn en welke bijverschijnselen kun nen optreden. Door het toevoegen van veel perboreten mag de was dan wel mooi wit worden, maar in sommige gevallen betekent dat ook, dat je was goed sneller slijt. Dat zijn dingen, die eerlijkheidshalve ook moeten worden vermeld. En dan wel zó dat de huis vrouw het direct begrijpt. Dat wil zeggen: met symbolen of tekst, die voor elk merk gelijk zijn. Of die nu op de verpakking worden aangebracht of in de bijgeleverde folder, de consu ment moet in één oogopslag weten welke kwaliteit hij koopt en dus wat hij voor zijn geld kan verwachten.' De heer Berends geeft toe. dat er on danks de vrij algemene terughoudend heid onder fabrikanten ook gunstige uitzonderingen zijm. Zoals bijvoor beeld het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann, dat voor zijn koelkas ten tot voor enige tijd het door de stichting geadviseerde systeem voor produkt- informatie hanteerde. 'Maar het is begrijpelijk dat zo'n bedrijf er weinig voor voelt daarmee door te Verwarrend Of die gesprekken resultaat zullen hebben, is nog een vraag. De stichting IE heeft echter één belangrijke stok achter de deur: de uitlating van mi- De Joegoslavische zangeres Dunja Rajter, die dinsdag in een Ham- burgse kliniek een zoon, Dannv, ter wereld bracht, poseerde gisteren voor de persfotografen. Rechts haar man, Les Humphries. gaan als de concurrentie niet mee doet. Daarom zijn wij er voor, dat toepassing van deze systemen wette lijk wordt voorgeschreven. Dan ben je in één klap van alle moeilijkheden af.' Dat die reserve bij de industrie in de meeste gevallen wordt ingegeven door vrees voor de concurrentie, is duide lijk, maar wordt nooit met zoveel woorden duidelijk gemaakt. Veelal wordt aangevoerd, dat men de zelf gegeven informatie wel voldoende vindt, of dat men een uniform systeem te duur vindt. Ook dat laatste ontkent de IE-directeur. 'De fabrikant of importeur betaalt maar vijfhonderd gulden per jaar per produktgroep om het etiket te mogen gebruiken. Daar naast komen dan alleen nog de kosten van de controle (steekproefsgewijs uitgevoerd door erkende laboratoria) en de kosten voor wijziging van de verpakking. Dat kan een bedrijf de kop niet kosten.' Evenmin hoeft, volgens de heer Be rends, de vrees, dat men met een kwalitatief minder produkt op de markt komt, een rol te spelen. 'Wij streven heus niet altijd naar topkwali teit, als de verschillen maar in de prijs tot uitdrukking komen. Door de consument duidelijk over die kwali teit te informeren, kan hij ook na gaan wat hij voor zijn geld krijgt, en ook een bewuste keus doen. Nu zit hij in veel gevallen in een doolhof en wordt zijn keus alleen bepaald door zijn vertrouwen in de verkoper.' Reclame Behalve voor de industrie ziet hij hier ook een taak liggen voor de re clamebureaus. Verheugend noemt hij het dat er in die wereld een tendens merkbaar is'andere wegen in te slaan. Een ontwikkeling, die ook in sommi ge andere landen te bespeuren val.t. Zo ligt er in Zweden bijvoorbeeld een ontwerp klaar voor een wet, die zeer stringente bepalingen stelt voor het propageren van produkten, waarbij de veiligheid en de gezondheid van de mens of het miljeu in het geding is. Een ander land, waar de overheid bij de reclame een stevige vinger in de pap heeft is Amerika. Daar wordt fa brikanten verplicht te bewijzen, dat wat zij in hun reclame beloven, ook waar gemaakt kan worden. De heer Berends: 'Ik ben ervan over tuigd. dat er een vruchtbare samen werking zou kunnen groeien tussen de reclamebureaus en ons. Wij heb ben de kennis voor wat betreft de vaststelling van technische normen, de bureaus weten hoe die gegevens moeten worden overgedragen. Een eerste gesprek met de reclamewereld hebben we hierover al gehad. Ik hoop, dat er meer zullen volgen. Niet alleen de consument is daarmee ge baat: het bedrijfsleven zal er eveneens de vruchten van kunnen plukken.' Van onze weerkundige medewerker Na voorbijtrekken van het actieve buiencomplex is de luchtdruk gister middag sterk gaan stijgen. Deze snelle barometrische reactie wees echter niet in de richting van een doorgaande verbetering. De natuur gunde zich al leen maar een kleine adempauze, alvo rens een volgende depressie tegen West-Europa in te zetten. Dit minimum, dat zich inmiddels ul wel met nieuwe regen en harde zuid oosten wind zou hebben gemeld, was vrijdag in de vroegte de Azoren ge passeerd. Daar deed het de windmeter op het station Corvo uitwijken naar 126 km p.u. (12 Beaufort), wat voor die subtropische streken geen alle daagse gebeurtenis is. Met de zeer krachtige hoogtewinden van 200 *ot 250 km p.u. snelde 't minimum krach tig uitdiepend in de richting van zuidwest-I er land Gisteravond was de luchtdruk in het centrum wat afgeno men tot 970 millibar. Het zoveelste stormveld ran dit winterseizoen was tot stand gekomen. Het weerschip K ten westen van Biskaje rapporteerde gisteravond een zuidwester storm van 10 Bf. Tijdens het weekeinde zal het (vrij) zachte weer aanhouden met eerst re gen en later buien, afgewisseld door opklaringen. Vooral in de westelijke kustgebieden kan er een stormachtige icind waaien. Achteraf is gebleken, dat de hoosach tige verschijnselen van vrijdagmorgen ook zijn waargenomen in Fijnaart- Heijningen en Oudenbosch. De lokale orkaan is dus al ergens in zuidiuest- Brabant begonnen en men dient de op het kaartje ingetekende ivindbaan (elders in deze krant) belangrijk 50 60 km in zuidwestelijke rich ting te verlengen. Hier nog een opgave van de grootste maximale windsnelheid in kilometers per uur met daarachter tussen haak jes de grootste gemiddelde snelheid gedurende tien minuten, vrijdagmor- ANP/KNMI Weerrapporten van gisteravond 19 uur max. temp. - neerslag gen waargenomen: De Bilt 54 km (op de toren 130 km) Den Helder 65 km (50) Rotterdam 70 km (52) Leeuwarden 72 km Eelde 74 km (52) Schiphol 79 km (50) Vlissingen 86 km (74) Dusseldorp 86 km (52) Malin Head (N.-Ierland) 119 km (81). Ter oriëntering: 50 tot 61 km p.u. is windkracht 7, 62 tot 64 km p.u. is windkracht 8, 75 tot 88 km p.u. is windkracht 9, 89 tot 102 km p.u. is windkracht 10, 103 tot 117 km p.u. is windkracht 11 en meer dan 118 km p.u. is windkracht 12 B). Amsterdam regenbui 5 3 De Bilt geheel bew. 5 4 Deelen motregen 4 3 Eelde geheel bew. 4 3 Eindhoven geheel bew. 6 4 Den Helder zwaar bew. 4 4 Luchth. Rtd- regenbui 6 3 Twente regen 5 2 Vlissingen zwaar bew. 7 3 Zd. Limburg geheel bew. 6 2 Aberdeen licht bew. 6 20 Athene regen 10 0.1 Barcelona half bew. 18 0 Berlijn geheel bew. 1 .0 Bordeaux zwaar bew- 14 0 Frankfort motregen 5 1 Genève regen 9 0.2 Helsinki onbewolkt —6 0 Innsbrtlck zwaar bew. 5 0 Kopenhagen geheel bew. 1 0 Lissabon zwaar bew. 17 0 Locarno half bew. 6 0 Londen regen 11 8 Luxemburg mist 3 2 Madrid geheel bew. 15 0 Malaga onbewolkt 20 0 Majorca mist 19 0 MUnchen regen 6 0.1 Nice licht bew. 14 0 Oslo sneeuw 2 04 Parijs zwaar bew. 7 2 Rome licht bew/ 15 0.2 Stockholm zwaar bew. 1 0 Wenen sneeuw 1 3 ZUrich regen 6 0.3 Istanboel mist Las Palmas licht bew. 20 0 New York ijzel Tunis zwaar bew. 16 4 «WOIKINO 0 «AXTEB». 0 ■nCTEUP. WINDRICHTING onder redach'e van loessmil Nog voor het jaar om is, heeft een zwartgallig iemand namens de mar garine-industrie deze week gewaar schuwd, zullen de margarineprijzen tot roomboterachtige prijzen stij gen en dat komt allemaal door de steeds duurdere grondstoffen op de wereldmarkt. Nou zal dat die voor speller een zorg wezen, want mar- garine-weters zijn meestal roombo- ter-eters, maar die gezinnen die nu hooguit eens per week een pakje echte boter op tafel kunnen zetten, zullen het dan met een pakje mar garine als wekelijks extraatje moe ten doen, omdat de roomboter heus niet even 'goedkoop' zal zijn als de margarine. Als die zicartgallige profeet gelijk krijgt natuurlijk. Even vanzelfsprekend is het dat een groot gezin dat er flink wat margarine in een week doorjaagt, niet met één pakje toe zal kunnen. En wat doe je daar dan aan? Nog voordat die prijzen van de kunstboter zo hard omhoog gingen (al achttien cent binnen een paar weken) heeft mevrouw Crum uit Amersfoort er iets op bedacht. Ze heeft een simpel maniertje gevon den om van één pakje margarine twee te maken zonder dat je iets anders aan de smaak merkt. Het gaat heel eenvoudig, zegt ze: je neemt een hoeveelheid margarine en doet er precies evenveel magere melk bij. Dat gooi je samen in de mixer. De margarine moet natuur lijk niet keihard zijn en de melk niet ijskoud. Het pakje een uurtje van tevoren uit de koelkast zetten en de melk tot lauw verwarmen is het beste. De boter een beetje in stukjes snijden, desgewenst een snufje zout er bij, de zaak mixen en je hebt binnen de kortste keren een dubbele hoeveelheid margari ne. Doordat er lauwe melk aan te pas komt, is de massa eerst een beetje dunner dan normaal, maar dat trekt na een paar minuten in de koelkast bij. Dan is het 'gewo ne' margarine. 'Ik denk dat er iets Een personeelslid van de Lufthan sa wilde zijn collega's een plezier doen en bracht een flinke taart mee voor de koffiepauze. De taart werd eerlijk in twaalf stukken ver deeld en met smaak verorberd. De koffie was nog maar nauwelijks op of de mannen, allen technici, kre gen een vreemd, high gevoel: de grond begon te golven onder hun voeten en sommigen waren er plot seling heilig van overtuigd dat ze zweefden. Een van hen zag al zwe vend kans de bedrijfsarts te waar schuwen, die constateerde dat de mannen verschijnselen vertoonden, alsof ze lsd hadden geslikt. En in derdaad: een onderzoek in het zie kenhuis bevestigde zijn vermoeden. Oorspronkelijk bleek de taart be stemd voor een broer van de trak terende Lufthansaman, die in de gevangenis zit op verdenking van drugsmokkel. Een vriendinnetje van die broer had een passende taart voor hem gebakken en flink wat lsd door het beslag gedraaid. Ze had het gebak aan zijn moeder meegegeven die haar zoon wilde opzoeken, maar bij de gevangenis poort kreeg ze te horen dat gedeti neerden geen voedsel cadeau mo gen krijgen en dus had ze de lsd- taart maar aan haar andere zoon gegeven. in de margarine zit dat geen vet is, maar een soort bindmiddel, want met al die melk blijft het net zo dik als zonder. En je proeft er niets bijzonders aan. Mijn kinde ren hebben gauw kritiek, maar in dit geval niet.' Mevrouw Crum denkt dat het met water ook wel zal gaan, maar dat heeft ze nog niet geprobeerd. En met roomboter? 'Ik dacht wel dat dat zou lukken, maar ook dat moet ik nog uitproberen. Wie het na wil doen, moet in elk geval nooit een grote hoeveelheid nemen. Een half pakje is eigenlijk net mooi, met de helft van een kwart liter melk. Het is toch in een handom draai gebeurcL'Mevrouw Crum, in haar omgeving bekend om haar vindingrijkheid op eet-gebied, is altijd in de weer om met zo weinig mogelijk geld goed uit te komen, om dingen te maken die niet veel kosten cn toch lekker zijn ('daar door ben ik ook nogal dik, ik moet toch altijd even proeven') Haar margarinetip heeft ze speciaal voor grote gezinnen doorgegeven, want stel voor dat een pakje over een paar maanden onverhoopt 1.50 zal kosten, dan heb je voor die 1.50 plus een kwartje (de prijs nu van een halve liter van de goedkoopste magere melk) twee pakjes. Dat scheelt. De heer Th. E. Westerterp, Mark dal 11a, Ulvenhout (NB) is niet meer onder telefoonnummer 01614- 2706 te bereiken. Het draaien van dit nummer heeft slechts de be kende informatietoon tot gevolg. Dat wil zeggen dat er iets aan de hand is. De eigenaar van het num mer kan bijvoorbeeld zijn telefoon rekening niet betaald hebben, maar dat is geenszins het geval met heer Westerterp. Hij heeft ge-, bruik makend van het recht van iedere Nederlander, een geheim nummer aangevraagd bij de PTT en gekregen. In verband met zijn beroep werd de heer Westerterp steeds maar telefonisch lastig ge vallen, de laatste tijd vooral met vragen over de benzinedistributie. Nu kan de minister van verkeer en waterstaat (want over deze functionaris gaat het) eindelijk een rustig weekeinde houden zon der weer distributievragen te be antwoorden, tenminste als de land genoten nu niet aan de huisbel gaan trekken. Maar er zijn gren zen, die ook met het steeds maar opbellen van de bewindsman wer den overschreden. Dit is Christa Cornellssen, een vijftienjarige scholiere uit de Zuid- af rikaanse stad Bloemfontein, die haar Nederlandse 'oom Adriaan' Cornelissen schreef of hij 'asse- blief vir my 'n mooi Jong seun' wil zoeken. Ten behoeve van zo'n correspondentievriend zegt ze er bij dat ze 'blou oc en swart hare' heeft. Christa vond 'oom Adriaan' ('ek is seker ons is familie', ook al is 'oom' daar niet direct van over tuigd) via het Zuidafrikaanse da mesblad Sarie Marais. In de ru briek van ingezonden brieven schreef een zich Flikvlooi noem- dende dame een 'loflied vir die man', die volgens haar ten onrech te door hun vrouwen vaak als 'ho peloos of moeilik of hardkoppig' beschouwd worden. Daarop greep de heer Cornelissen, media-planner bij Trouw/Kwartet, de pen omdat hij het hartgrondig met het loflied eens was. Zijn reactie, in dezelfde brievenrubriek geplaatst, bezorgde hem niet alleen brieven van 'Flik vlooi', van mensen die alles over de Nederlandse tak der Cornelissens wilden weten (die in Zuid-Afrika 'baie skaars' gezaaid schijnen) en mensen die gewoon alles over ons land vroegen, maar ook Christa's brief. Wie zich 'n mooi Jong seun voelt, kan haar schrijven. Haar adres is: Radnor, p.k. Bainsvlei, O.U.S. 9338, Bloemfontein, Zuid-Afrika. Bij gebruik van lucifers in bos, duin- of heidegebieden is het een goede gewoonte het lucifershoutje na gebruik in tweeën te breken al vorens het weg te werpen (G.S.J.P. van der Kamp, Vrije Universiteit). Fabricage en verkoop van zgn. mi litair speelgoed, dat de agressivi teit van kinderen zou kunnen aan wakkeren, dient in het kader van een aktieve vredespolitiek door de overheid verboden te worden. Het zelfde geldt voor kinder- televisie programma's die een duidelijk agressie-stimulerend effect hebben (C. van der Poort, Vrije Universi teit). Kortste weg

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7