Bijna helft van EEG 'onderontwikkeld'... mffli Lloyd's: Tankers varen af en aan Energieschaarste laat auto industrie niet ongemoeid Bezig bedrijf Grote prijsverschillen tussen soorten en merken margarine Liechtensteinse schakel in sluikhandel verdwijnt Fikse ruzie over regionaal beleid liKü HOLIDAY BRITAIN! m'N HISTOBV Confectiefabriek Wijnberge sluit Belastingdienst moet ondermeer tegemoet komen DOW JONES INDEX NEW YORK WILLIG ROUW/KiWAiRfTET ZAffBRlDiAG 12 JANiUiAiRI 1974 FINAiNCIëN EN ECONOMIE T25/K25 door Nico Kussendrage BRUSSEL Maandag praten in Brussel de EEG-ministere verder over het regionaal beleid van de Gemeenschap. Voor de EEG is het op dat moment nog 1973. Er zijn geen nieuwe kalenders opgehan gen en de klok -wijst officieel één minuut voor twaalf op 31 december van het vorige jaar. Het voor zitterschap van de ministeraad dat al had moeten overgaan op de Duitsers het wisselt ieder half- j jaar berust nog steeds bij de Denen. In die bochten wringt zich de Gemeenschap om de schijn hoog tc houden dat nog in 1973 een akkoord is bereikt over steun aan 'achtergebleven' gebieden bin nen de EEG. Overigens had de vergadering afgelopen maandag al moeten beginnen, maar zij werd wegens onenigheid uitgesteld. ainycan uw Wel een bewijs dat over dit onder werp in Brussel fikse tegenstellingen gestaan. Hoo het regionaal beleid er uit gaat zien, wie ervan gaan profite ren en vooral hoe het gefinancierd inoet worden zijn nog grote strijdpun ten Geschillen daarover leidden uit eindelijk tot het stopzetten van de klok op de 31e december van het vori ge jaar. Noodzaak Ook over de noodzaak van een regio naal beleid bestaan bij een aantal le iden ook de nodige twijfels. Want jvoert niet ieder aangesloten land een eigen regionale politiek? Waarom Boet de EEG dan ook nog een keer bijspringen? Een aardige gedachte die fechter door de Europese Commissie wordt weerlegd met een verwijzing paar de 'éénwording', van Europa. Het verdrag van Rome spreekt tenslotte over een 'gestadige en evenwichtige expansie' voor de hele Gemeenschap. Bovendien vervagen de grenzen en (vormen aanpalende regio's in verschil lende landen geografisch gezien steeds ineer één geheel, dat een totaal-aan pak verdient. Ook de arbeiders die van het ene EEG-land naar het ande re trekken om aan de slag te komen (rormen een bewijs voor de noodzaak van een dergelijke aanpak van het re gionaal beieid, net zo goed als bij voorbeeld de landbouwtegenstellingen dat doen. Het op deze manier aanvatten van de problemen wordt echter door de Eu ropese Commissie zelf weer ondergra ven. Zij wil namelijk de door de le den gestorte gelden onmiddellijk weer grotendeels ter beschikking stellen aan de aangesloten landen, zodat van een 'totaal aanpak' weinig terecht dreigt te komen. De gelden vormen een aanvulling op de 'eigen pot' van ieder land, dat verder een privé regio naal beleid blijft voeren, zij het dat vanuit Brussel wel enigszins gecorri geerd en gecoördineerd kan worden. Niet dat de Europese Commissie blij is met deze opzet, maar het 'dagelijks bestuur" der Gemeenschap zegt niet de instrumenten en de middelen te bezitten om zo'n regionaal beleid cen traal te voeren. In de loop van 1973 kwam de Europe se Commissie met een nota op tafel waarin zij het regionaal beleid uiteen zette en omschreef wat nu precies de 'probleemgebieden' binnen de EEG zijn. In zo'n behoeftige regio is de landbouw de belangrijkste werkver- schaffer, het inkomen ligt er beneden het landelijk gemiddelde, meer dan éénvijfde van de bevolking werkt in industriesectoren die een teruggang doormaken (bijvoorbeeld de textiel of de steenkool) en de werkloosheid ligt in zo'n gebied 20 procent boven het gemiddelde in het land. Tenslotte vindt er voortdurende trek van bewo ners naar elders plaats. Ieder gebied dat aan één of meer van deze normen voldoet Is, volgens het voorstel van de Europese Commissie 'onderontwik keld'. 'f|j eitrl&Mlü3-riiJïHi ItitiiTAÜ lUtf'Wj i>Tp Trm>r»: Nixon nodigt EEG-vertegenwoordigers uit LONDEN De olietankers varen nog af en aan. Dat is dc mening van de scheepsassuradeuren van de Corporation of Lloyd's in Lon den. Niet blij DEN TI'AlAG Gewone liuislioudinargardne is in een lialf jaar tijd minstens 40 percent duurder geworden. Fors zijn intussen de prijsverschillen gebleven tussen de diverse mer ken. Prijsverschillen die op kunnen lopen tot zo'n 60 per cent. Het maakt dan ook wel degelijk uit waar de Neder landse consument op liet ogenblik zijn margarine koopt. Dit blijkt uit een prijsvergelij kend onderzoek van het Konsu- menten Kontakt van de verschil lende soorten en merken marga rine. Het Konsumenten Kontakt zette de huidige prijzen op een rijtje en vergeleek die met de margarineprijzen van een vorig onderzoek: op 9 juli 1973. Die vergelijking 'leert, dat huishoud- margarine in 6 maanden tijd van 38 tot 77 percent duurder is ge worden. De prijsstijging van hal- varine bleef 'beperkt' tot maxi maal 40 percent. Plantenmargari- ne werd 27 tot 66 percent duur der en voor dieetmargarine moet 19 tot 26 procent meer worden betaald. De prijzen van gewone huishoud- margarine zelf variëren van 58 tot 92 cent per 250 gram. De voordeligste halvarine kost 55 cent, de duurste 82 cent. Voor de goedkoopste plantenmargarine moet op het ogenblik 72 cent worden neergeteld, voor de duur ste 98 cent. De prijzen van dieet margarine variëren van 0,99 tot 1,28. Een half jaar geleden was de kon men nog kopen voor 42 cent margarine nog 35 cent. Halvarine prijs van het goedkoopste pakje en dieetmargarine voor 79 cent. Maar de criteria zijn zo ruim dat meer dan dc helft van de EEG onder de omschrijving valt. Een bewering waar bijvoorbeeld de Afrikanen, die zich in Brussel bewegen, nogal vreemd tegen aankijken. Dat Zuid-Ita- lië 'onderontwikkeld' Is willen zij nog wel aannemen, maar dat ook Drente die betiteling verdient doen hen de •wenkbrauwen fronsen. En niet helemaal ten onrechte. Ook enkele EEG-leden kijken nogal vreemd aan tegen het regionaal beleid zoals dat nu is voorgesteld. West- Duitsland met name is ervoor om al leen de zwaarst getroffen streken (bij voorbeeld Zuid-Italië en ook Ierland) te steunen volgens een zeer strakke verdeelsleutel. Dat zijn volgens de Duitsers gebieden die de steun echt nodig hebben. Ontzettend rijk Want West-Europa is weliswaar ont zettend rijk in verhouding tot het grootste deel van de wereld, maar dat neemt niet weg dat er enkele zeer ar me streken zijn. Het meest schrijnen de verschil bestaat tussen Groot-Parijs het rijkste gewest en Molise in Midden-Itaiië, waar het gemiddelde inkomen maar éénvijfde is van dat in Parijs en omgeving. Overigens zijn de verschillen tussen Zuid-Italië als ge heel en de rest van de EEG het meest schrijnend van alles. Dit gebied de Mezzogiorno beslaat 40 procent van de 'laars' cn 36 van de honderd Italia nen wonen er. Van hen werkt 40 pro cent in de bijzonder magere land bouw. De achterstand wordt nog dui delijker als men dit gebied vergelijkt met het rijke noorden van Italië. Met grote koppen vermeldden de kranten op de le januari van het vorig jaar dat Engeland eindelijk was toegetreden tot de EEG. Thans wil het daar wel eens profijt van hebben, bijvoorbeeld door steun uit het regionale fonds. Daar onder andere rond de indus triële centra van Milaan en Turijn verdient men drie maal zoveel als in het zuiden. Het werkloosheidspercen tage schommelt in het noorden rond de twee. maar in het zuiden ligt het dichter bij de zes dan bij de vijf. Het is dan ook niet verbazingwekkend, dat er een forse trek van zuid naar noord plaatsvindt. Dit soort duidelijk achtergebleven ge bieden met levensgrote problemen willen de Duitsers zoals gezegd, best steunen, maar zij voelen weinig voor een regionaal beleid dat voor de helft van de EEG zou gelden. West-Duitsland heeft geen enkele lust aan die opzet mee te werken. De Duitsers draaien al op voor een flink part van de kosten van het landbouw beleid, terwijl er weinig terecht komt van het door Bonn zo bepleite sociale en industriële beleid. Om nu ook nog het regionale beleid te financieren zonder er noemenswaardig profijt van te trekken gaat Bonn te ver. Van daar dat in Brussel het voorstel is ge daan om het regionale fonds voorlo pig voor één jaar op te zetten met een beginkapitaal van ruim 2 mil jard, in plaats van 11 miljard in drie jaar zoals de Engelsen willen. Om de kloof enigszins te overbruggen vloog de Westduitse onderminister van buitenlandse zaken Hans Appek deze week naar Londen om tc praten met de Britse bewindsman van bui tenlandse zaken Douglas Home. Het overleg bleef vrijwel zonder resultaat. Engeland houdt vast aan zijn eisen en ook Bonn weigert een duimbreed te wijken. De regering Heath ziet einde lijk enig profijt van de toetreding tot de EEG en voelt er niets voor onder Westduitse druk ook maar iets van dit eerste en enig tastbare voordeel prijs te geven- Heath heeft het Brus selse geld hard nodig tegen het groei ende onbehagen van de bevolking. Op het laatste moment zijn ook nog de Fransen op het vinketouw gespron gen. Volgens het Duitse plan zouden zij evenveel aan het fonds moeten be talen als ze, ervoor terugontvangen. Frankrijk voelt daar begrijpelijker wijs weinig voor en geeft de voorkeur aan het Commissie-rlan, waar zij al thans enig netto winst uit kan slepen. Voorlopig lijkt de kloof tussen de ver schillende standpunten, bijna even groot als tussen de 'rijke' en 'arme' gebieden binnep de EEG. Toch 's de overbrugging van de eerste scheiding een noodzakelijke voorwaarde voor dc overspanning van de tweede. Produktie-inkrimpingen in Europa en in VS Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De in Amsterdam gevestigde handelmaatschappij Zephyr gaat waarschijnlijk haar in Liechtenstein gevestigde dochter onderneming verliezen. Enige tijd geleden heeft de Anti Apartheidsbeweging in Nederland (AABN) het Nederlandse bedrijf Zephyr ervan beschuldigd de door de Verenigde Naties uitgeroepen handels boycot tegen Rhodesië te doorbreken. Regelmatig zouden vanaf Schiphol vliegtuigen met goederen voor Rhode sië vertrekken. Toen door publikaties aan deze praktijken een einde kwam, zou de illegale handel via Zwitserland en Liechtenstein zijn voortgezet, aldus de AABN. De Liechtensteinse schakel in de sluikhandel van Zephyr zou nu op het punt staan te verdwijnen, met het uit treden uit de organisatie van de Liechtensteinse agent de heer Feger. De naam van de heer Feger is ge noemd in het.rapport met onthullin gen van de AABN. Daardoor en door gesprekken met de derde wereldgroep in Liechtenstein, is de heer Feger op merkzaam gemaakt op het dubieuze karakter van Zephyr, zo zegt de AABN. Hij wil nu niet langer mede plichtig zijn aan de illegale handel. De heer Feger is het enige bestuurs lid van Zephyr in Liechtenstein. Vol gens de wet in dit mini-staatje moet ieder In dit land gevestigde bedrijf tenminste één Liechtenstein bestuurs lid hebben. In de praktijk komt dit vaak naar op 't registreren op naam van een postbus nummer. De heer Feger heeft nu vijf honderdduizend Zwitserse franken be schikbaar gesteld voor charitatieve doeleinden. Ook heeft hij zich bereid verklaard als lid van het Liechten steinse parlement mee te werken aan een verscherping van de wetgeving te gen de 20.000 postbusbedrijven in Liechtenstein, die vaak even duister opereren als Zephyr. Behalve als scha kel in het intornationale netwerk van Zephyr, is Liechtenstein door de AABN ook genoemd als schakel in de verkoop van drie Boeing-vliegtuigen aan Rhodesië, vorig jaar. AMSTERDAM De energieschaarste en haar gevolgen laat de auto- fabrieken in West-Europa en in de Ver. Staten niet ongemoeid. Diverse bedrijven hebben zich genoodzaakt gezien tot verkorting van de werktijden over te gaan of zullen dat alsnog doen. Andere onder nemingen hebben besloten hun produktieprogramma's te wijzigen en voortaan meer kleine dan grote auto's te produceren. 4 tot 15 februari sluiten, wat een ge dwongen vakantie betekent voor vijf tien- tot twintig duizend man. De fa briek acht het niet uitgesloten, dat de produktie ook in maart veertien da gen moet worden stopgezet. De Opel- fabri'ek in Bochum heeft, voor de peri ode 14 tot 18 januari werktijdverkor ting aangevraagd voor haar zestien duizend personeelsleden. Ook de Opel- fabrieken in Rilsselsheim en in Kai- serslautern zullen vermoedelijk korter moeten werken dan normaal. In West-Duitsland moeten meer dan vijftigduizend werknemers van de au tomobielindustrie in de komende maanden rekening houden met werk tijdverkorting. Volkswagen, Opel, BMW en Ford hebben reeds besloten tot werktijdverkorting of tijdelijke stopzetting van de produktie. Daimler- Benz en Porsche merken niet zoveel van de vermindering van de vraag doordat ze een groot deel van hun produktie exporteren. De BMW-fabriek in München wil van NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren 332%-33 (33*- Unilever S 39%-40% (39%-%). Philips «12V»-* (U%-12%) en KLM $24% <23!i). Opgave DuPont-Wulston, Ziekenhuis Oostburg mag niet met Belgen samenwerken DEN HAAG Het ministerie van volksgezondheid heeft geen toestem ming gegeven voor nauwe samenwer king tussen he Anthonius-ziekenhuis in het Zeeuwsvlaamse Oostburg en het ziekenhuis in het Belgische Brugge. Het ministerie heeft de toestemming geweigerd, omdat het nog een onder zoek wil instellen naar de gevolgen van samenwerking tussen een Neder lands ziekenhuis en een buitenlands. Elsevier IPC wil vakbladen kopen AMSTERDAM —Elsevier I.P.C. Eu- rope onderhandelt met I. P. C. Press over de overneming van de vakbladen Europlastics, European Chemical News en Petroleum Times en hun jaarboeken en dataservices. De bladen zullen worden ondergebracht in een nieuw op te richten dochteronderne ming van Elsevier I. P. C. Europe, die in Londen gevestigd zal worden en de naam Elsevier I. P. C.-Internati- onal zal krijgen. Uitstel voor Grol GRONINGEN —Het in financiële moeilijkheden verkerende confectiebe drijf Grol in Ter Apel heeft van de rechtbank in Groningen uitstel van betaling gekregen tot 3 mei. De Gro ningse advocaat mr Dorhout is tot be windvoerder benoemd. De surséance van betaling geeft het bedrijf de mo gelijkheid om gegadigden te zoeken voor overneming van het bedrijf. Het confectiebedrijf Grol levert recht streeks van de fabriek aan de consu ment. W estland-U trecht hervat uitg. ifte pandbrieven AMSTERDAM De, Westland- Utrecht Hypotheekbank gaat van maandag af weer 9 pet pandbrieven 1973 per 1979-1983 uitgeven tegen een koers van 98.5 pet. De pandbrieven worden uitgeloot in vijf jaarlijkse ter mijnen in de jaren 1979 tot en met 1983. Vervroegde aflossing is uitgeslo ten. Koudijs boekt uitstaand verlies geheel af DEN BOSCH Verenigde Mcngvne- derfabrieken Koudijs N V(sinds kort eigendom van Meneba) heeft in het per eind september afgesloten boek jaar 1972-1973 een nettowinst bereikt van 2,2 min. tegen 2 min het jaar daarvoor. De omzet steeg van 230.2 min tot ƒ267,1 min. bij een van 942 tot 9 70 gegroeid personeelsbestand. Het verliessaldo uit vorige jaren ad ƒ0,6 min zal geheel worden afgeboekt en de resterende winst gaat naar de extra reserve ter versterking van het eigen vermogen van de vennootschap, aldus het jaarverslag. Overeenkomst tussen Kwatta en Hamido BREDA-DEN BOSCH Hamidn (on- derdeel van SHV-concern) heeft het exclusieve recht verkregen tot pro duktie, marketing en verkoop van een aantal chocolade-artikelen onder het merk Kwatta zoals repen, tabletten enz. Dit recht geldt voor Nederland, België, Luxemburg, West-Duitsland en Frankrijk. Ook zullen hieraan enkele belangrijke artikelen worden toegevoegd zoals let- terfiguren enz. Hamido maakt deel uit van het SHV-concern en beschikt over een grote chocoladefabriek. Zij is een sterk gediversificeerde fabrikant van voedings- en genotmiddelen zoals koffie, oploskoffie, thee, chocolade, snoep, jams, dranken, deegwaren en patisserie. Kwatta opereert sinds 1972 in een nauw samenwerkingsverband met de Belgische Continental Foods- groep. VALTHERMOND Het confectiebe drijf Weinberge in Valthermond moet toch sluiten. Eenendertig werknemers zal ontslag worden aangezegd. De twee gegadigden voor het bedrijf heb ben het donderdagmorgen af laten weten. In de Ford-fabrieken in Saarlouis wordt de komende week korter ge werkt omdat de levering van onderde len uit Engeland stagneert als gevolg van de driedaagse werkweek daar. De Ford-fabriek in Keulen kan normaal doorwerken. Bij Volkswagen wordt in dc periode 28 januari tot 8 februari korter gewerkt door het personeel van de vrachtautofabrieken. De pro duktie van personenauto's gaat ge woon door. De Ford-fabrieken in België (Genk en Antwerpen) en Engeland gaan korter werken. In Genk zal 's maandags en 's vrijdags niet worden gewerkt. In de trekkerfabriek in Antwerpen werken maar zeven van de tien ploegen de volle tijd. In Genk zijn bij de maatre gelen negenduizend werknemers be trokken, in Antwerpen 4800. De autofabrieken in Engeland man keert het hoofdzakelijk aan staal en onderdelen als gevolg van de vermin dering van de kolenproduktie en de driedaagse werkweek. De Fiat-fabrie ken in Italië zien de toekomst niet al te pessimistisch in. Ondanks een ver mindering van de uitvoer zijn de voorraden niet bijzonder groot, wat verban^ houdt met de lange kerstva kanties. Duurder benzine In Frankrijk verwacht de automobiel industrie een vermindering van de afzet als gevolg van de stijging der benzineprijzen. Daarom hebben Ci- troën, Peugeot, Renault en Simca be sloten meer kleine personenauto's te gaan maken ten koste van de produk tie van grote wagens. In Zweden is Volvo vijf weken geleden overgegaan op een vierdaagse werkweek. Toch wordt niet verwacht dat de olieschaar- ste de produktie op langer termijn nadelig zal beïnvloeden. Dc verkopen in Zweden cn de Verenigde Staten zijn de afgelopen weken zelfs toegeno men. De situatie in de Amerikaanse auto mobielindustrie kan het beste onzeker worden genoemd. Door de verminder de vraag naar grote, benzineslurpende wagens hebben de 'grote vier' Ge neral Motors Ford, Chrysler en Ame rican Motors tot nu toe ongeveer zestigduizend werknemers naar huis moeten sturen. Bij General Motors werd 38.000 man op wachtgeld ge steld, bij Chrysler 12.000 en bij Ford bijna 9.000. Bij American Motors kon hel aantal ontslagen tot 200 beperkt blijven doordat de fabriek voorname lijk kleine en middelgrote auto's maakt. Wie zich dezer dagen ook zorgen maakt over de omvang van de olie stroom, zeker niet de verzekerings heren in de City van Londen. Deze vermoedelijk enige onafhankelijke (van regeringen en/of oliemaatschap pijen) experts op het gebied van olietransport over zee trekken ver wonderd een wenkbrauw op, als men hun vraagt of zij nadeel ondervinden van de energiecrisis. 'In het geheel niet', luidt steeds het antwoord. Volgens de kamerleden Notenboom en Van, der Sanden (beiden KVP) en Schouten (ARP) mag ons land slechts dan deelnemen aan de conferentie van olie-ontvangende landen in Was hington als alle EEG-lidstaten daartoe eveneens worden uitgenodigd. De ka merleden hebben de ministers van buitenlandse en economische zaken schriftelijke vragen over deze confe rentie gesteld. Erop wijzend dat de bijeenkomst bij voorkeur mede moet worden bijgewoond door de Europese Commissie, zou alleen op deze wijze worden gehandeld in de geest van één der conclusies van de topconferentie van Kopenhagen met betrekking tot het streven naar een gemeenschappe lijk energiebeleid, aldus de vragen stellers. EEG De kwestie die de Kamerleden stellen, is inmiddels enigszins achterhaald door de mededeling van president Nixon aan de Westduitse Bondskanse lier Willy Brandt, dat het hem een genoegen zal zijn ook een vertegen woordiger van de EEG uit te nodigen voor de conferentie op 11 februari. De Amerikaanse president wil aan de EEG overlaten of en hoe men aan dit overleg wil deelnemen en vraagt aan Brandt hc'm het besluit van de EEG mee te delen. Ook Japan heeft laten weten te zullen deelnemen aan de conferentie van olieverbruikende landen. Het land gaat per 16 januari de electriciteits- voorziening met 15 procent beperken. In Frankrijk gaat superbenzine 1.75 frank (1.05 gulden) kosten tfri norma le benzine 1.62 frank (ruim 97 cent). De nu geldende prijzen zijn 1.35 frank (81 cent) en 1.25 frank (75 cent), en 1.25 frank (.75 cent). De ho gere prijzen gelden vanaf 11 januari. Ook de prijzen van andere olieproduk- ten zijn verhoogd. Dieselolie gaat 1.05 frank (63 cent) in plaats van 0.865 frank (60 cent) kosten, huisbrandolie 0.529 frank (bijna 32 cent) in plaats van 0.464 frank (bijna 22 cent). Al deze prijzen, zijn inclusief b.t.w. Zwa re stookolie voor de industrie gaat van 137.50 frank (82.50 gulden) per ton naar 263 frank (bijna 158 gul den), zonder b.t.w. In Oostenrijk zal de benzine in de af zienbare toekomst zeker niet op de bon gaan, zo heeft bondskanselier Bruno Kreisky donderdag verklaard. Hij meende echter wel te moeten aan dringen op zuinigheid met brandstof. Vanaf maandag moeten de Oostenrij kers hun auto een dag per wCek laten staan. Ze mogen kiezen op welke dag en kunnen dat kenbaar maken door een sticker op hun voorruit De maat- Broekman's Gids voor Incourante Fondsen AMSTERDAM Verschenen is de Gids voor Incourante Fondsen 1974 van Broekman's Commissiebank. Zoals telkenjare bevat deze gids een opgave van de voornaamste incourante fond sen, alsmede gegevens over statutair en geplaatst kapitaal per eind 1973, dividenden over de jaren 1969-72, als mede laagste en hoogste koersen ge durende de jaren 1971-73. Voorts zijn opgenomen bijzonderheden omtrent uitstaande obligatieleningen met af- lossingsvoorwaarden, oprichters- en winstbewijzen, koersen per ultimo 1973 en in de loop van 1973 uit de in courante markt verdwenen fondsen. regel geldt niet voor buitenlandse toe risten. In Oostenrijk mag nergens harder dan honderd kilometer per uur worden gereden. Consul Rabbani van Koeweit vindt dat Nederland zich moet durven op stellen tegen standpunten van Israël die niet in overeenstemming zijn met dn gemeenschappelijke verklaring over het Midden-Oosten van alle EEG- landen. Hij laat weten dat de olieboy cot heel gauw met een sisser zal af lopen nis Nederland maar eens daad werkelijk toont zich achter de EEG- verklaring te scharen. Champagne-oogst een na grootste van deze eeuw REIMS De champagne-oogst van 1973 is met 1,58 miljoen hectoliter de een na grootste van deze eeuw geweest. Momen teel liggen 769.000 vaten van 205 liter elk te wachten tot ze in het voorjaar gebotteld wor den, waarna de eigenlijke cham- pagneberelding pas begint Dc hoeveelheid is alleen overtrof fen in 1970, toen een hoeveel heid, genoeg voor 801.000 vaten werd geoogst. De oogsten van 1971 en 1972 waren met 311.000 en 566.000 vaten aanzienlijk kleiner, waar door, mede vanwege dc stijgen de vraag de voorraad beneden het gewenste peil was gedaald. De voorraad kan nu weer de ge wenste omvang krijgen, waar- door de wijnen weer lang ge noeg kunnen liggen om goede champagne te worden. De hoge verwachtingen, die men voor de oogst had van dc kwaliteit, zijn niet geheel in vervulling gegaan. Dc zomer is te droog en te warm geweest In de Champagnestreek. De kwali teit wordt nu zeer bevredigend genoemd. rDEN HAAG De belastingdienst moet waar mogelijk tegemoet ko men aan ondernemers als zij door de oliecrisis in moeilijkheden zijn ge-, raakt. Staatssecretaris Van Rooijen van financiën heeft dit aan de dienst verzocht, zo blijkt uit het antwoord op- schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Portheine (VVD). De ondernemer kan zich wenden tot de belastingontvanger met het ver zoek voor die schulden een aan zijn financiële omstandigheden aangepaste betalingsregeling te treffen. Koersen in Montreal Bovis Dom Tar Chem Husky Nat. Glas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada lndu»t. Spuren titill. Ubl. Mod* jan. 834.79 186.75 92.79 73.05 699.5 10 jan. 823.11 182.61 92.54 73.09 70.92 11 jan. 841.48 188.10 91.86 73.03 712.4 Aand. Ohi. lol. II. L. jan. 18.070 15.960 1.778 235 1.323 10 jan. 16.120 14.950 1.775 4.74 975 11 jan. 15.140 14.730 1.780 975 475 NEW YORK AC F Industrie Aire" Allied Chemical Alum. Co ut Am American Brands American Cari Am Cyanamid Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smell C Kef Am Tol Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlunt. Richfield Bendis 53'< 55% 13*« 14 48% 49ti 68% 711* 34% 55'i 26% 26% 19 19% 26 25% 50 49% s% 9'i 22'3 23 49% 49% 8% 3% 26* 27% 21% 21 96 '4 93 Chase Manhattan Chessie Syslem Chrysler Cilies Service Colgate Piilmnlive Cult Industrie» Communw Editor Corn- bdisun Currt Can Curtiss W Deere and Co 21 21% 18 18% 28% 29% 63% 53% 56 58% 15 16% 53'. 4 54% 22% 22 15% 16% 29% 29 19% 19% 22», 23% <9% 47% 10% 10% 18% 18 18"4 18% <AVi 52% Eastman Kodak 103% 10?% First Nat City 37% 88% Fruor ut 22% 23 Gen Electric Gen Food» Gen Motors Gen Publ Ut!) Gen Tel Tel Getty oil Giletle Gimbel Brother» Gundvear I and H Gulf Uil llllllOl» Central Irid. Inktlco Int Busin Mach Intern Harvester Int Mek of Can Int Paper Int lel Tel Ling-Geinen Vuugl Litton Ind Lockheed Aircraft 60 61% 24% 24% 46'; 47% 19'; 19% 24% 25% 146 145% 24% 34% 14% 15% 22% 24'; 23 23% Manui Marietta 13% 14% May Dep Stores 21 21% McDonnell IMugla 15% 18 MubU Uil Curp 47% 47% 38% 311 12% 12% 12% 12% 31 31% U% 12% al UlNllilor» Nal CypsuiD Nat Steel Nat Lead Ind Pac Gas and El Phelps DiKiee Philip Morri» Philip» Peir HCA Republic Ste< Reynolds Ind 18 18% 24% 25% 39% Admiral Corp. 11% 11% Allenghenv Pot» S 20»; 20% Akiona 19% 19% Am Standard 11 11% Amsted lod 43 43% Ball Ohio 52 50 Bavuk Clear» 8% Can Breweries 3% 3% Cetlo 1514 15 Cliadhourn Goih 1 Chase Select Fd 8.78 8.78 Columbia Ga» 2554 25% Cnmmco 34 34% Conl. Telephone 17% 17% Fluer 54% 55% Gen Cigar 12% 12% Int Bank for Ree int Flav Krag Int Paper r» 4) 04 h)9.0Sb 67 68% 50 48% lriter»par 20.50 20.80 Kan»a» l'ily ind Kansas Power KI.M Kroger 11% 19% 24% 70S 19% 24% 73* Lone Star Cement 18 13% 17% 13 ilutlison Fund 9% 10 Royal Dutch Petr 33 32% Santa Fe Ind 33% 34% Sear» Roebuck 80% 81% Shell uil 62* 62% Southern 16 16 Southern Pacific 34% 36% K-.lway 47 48% sperry Rand 37% 38% Stand Oil Calif 31% 31* stand (tl) Indiana 96% 93% Exxon Corp 19% 86% Sludehaker Worth 32% 33 Suri Oil 36% 54% Texas Gulf 28% 28% Ie*»» lost. 95% 97% Transamerica 9% 9% Onliever 39% Union Carbide 32% 32% Oni Huyal 7% 8* Lolled Aircraft 23% 24 United Brand» 8 8% IIS s,eel 3 7'.4 39* West Union Tel 14% 14% •Vestinghouse El 23% 24 Wool worth 17* 17% Nat Can 7% 7j Nv teritr A 10% 11 North West H 70% 73* N A01 Philip, Ctl 19% 19% occidental Pelr 10 10% Pacific Light 20% 20% Pulilic Steel 17% 17* Reliance Group 8% 8% standard Brands 47% 47% Statham Ina. 10% 10% Tandy 20* 20% 1 moil Electr 14% 15 Lulled Corps 8'; 8% I'lnled Gas IS* 15% Western Bancorp 26% 27%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 25