MICHELS SUPERVISOR Nooit gedag t wil zich nu helemaal waar maken Hollink weg bij Roda JC VKU CP RECHT© MP Bert van Lingen van topsport naar recreatiesport I Trainers belangen O DROÖW/KiWUWTET ZATERDAG 12 .1 \M" \RI 1974 SPORT T21/K21 Druk bezette ex-Ajax trainèr verkozen boven vrije Happel yan onze speciale verslaggever DEN HAAG Aan het touwtrekken rond de 'sterke' man van het Nederlands elftal voor de wereldkampioenschappen voetbal van dit jaar (van 13 juni tot en met 7 juli) in West-Duitsland is gisteren vrij onverwacht een (voorlopig?) einde gekomen. Rimus Michels, ex-coach van Ajax en op het ogenblik werkzaam bij CF de Barcelona, is als 'supervisor' aangesteld. Officieel luidt het dn een door de KNVB uitgegefven communiqué dat 'de commissie ad hoe begeleiding we reldkampioenschap na beraad met dr. Frantisek Fadrhonc, de, coach van het Nederlands elftal, heeft vastgesteld, dat het aanbeveling verdient te ko men tot het aanstellen van een super visor voor het Nederlands elftal. De keus ds', aldus het communiqué, 'hier bij gevallen op Rinus Michels. Deze zal vanaf heden bij de voorbereidinr gen van het Nederlands elftal voor het wereldtoernooi worden betrokken. FC Barcelona heeft Michels voor het vervullen van deze functie alle mede werking toegezegd.' Het communiqué van de voetbalbond maakt verder nog melding van een reis, die de commissieleden Brockx en Burgwal na het beraad tussen com missie en dr. Fadrhonc naar Spanje hebben gemaakt, waar zij zich in ver- I binding hebben gesteld met Michels en diens huidige werkgever CF de I Barcelona. 'Het bestuur', zo wordt ge- Isteld, 'van Barcelona was bereid zijn medewerking te verlenen en Michels wilde zich gaarne voor het Neder lands elftal ter beschikking stellen. Na deze toezeggingen hebben bonds- bestuur en bestuur betaald voetbal het voorstel van de commissie ad hoe overgenomen en Michels als supervi sor over het Nederlands elftal be noemd.' De benoeming van Rinus Michels is toe te juichen, al houdt zijn taak veel I beperkingen in. Michels heeft in het verleden met Ajax bewezen vol doende kwaliteiten te bezitten, is geen onbekende in het internationale voetbal en kent het merendeel van 'le Oranje-spelers die straks naar West- Duitsland reizen. De enkele plooi die hij daarbij nog glad zal moeten strij ken niet iedereen was enkele jaren ongelukkig met zijn vertrek bij Ajax behoeft daarbij geen beletsel te zijn, ook al omdat Rinus Michels met Ernst Happel door de huidige spelersgroep als meest aangewezen sterke man naar voren was geschoven. Zelfs al in een eerder stadium dan het spelersberaad van deze week in Utrecht. Is de benoeming van Michels dus een goede stap op de weg het Nederlands elftal optimaal aan de start te laten verschijnen in het eindtoernooi, de vraag blijft, waarom de KNVB pas mu, maanden nadat de roep van de spelers om een sterke man hebben la ten klinken, met deze benoeming en dan nog op weinig concrete basis is afgekomen. Sinds dè elfde no vember van het vorige jaar, toen Ne derland via de tweede 00 score te gen België zich verzekerde van een plaats in het eindtoernooi, zijn niet alleen enkele kostbare maanden verlo ren gegaan, tevens is het klimaat rond het elftal er in die periode aller minst op verbeterd. De onrust heeft grote vormen aangenomen, er zijn verklaringen pro en vooral contra (Barry Hulshoff, Jan van Beveren, Willem van Hanegem) dr. Frantisek Fadrhonc afgelegd, die trouwens nog maar een twee weken geleden kreeg te horen dat hij de man voor Oranje zou blijven in West-Duitsland. Die vertroebelde sfeer rond een blijvende (hoofd?)coach is vooralsnog zeker met deze benoeming niet weggewerkt en met de komst van Rinus Michels als 'supervisor' zijn verder alle proble men ook nog niet uit de wereld, om dat Michels' functie beperkt is. Het touwtrekken om het gouden kalf, om de nog niet gevangen sponsorgelden, zal de komende weken en maanden verder zeker een belangrijk gedeelte van de aandacht van de selectiegroep opeisen en met de vele Interne strub belingen binnen de selectiegroep en vooral het bondsbestuur en het sectie- bestuur betaald voetbal Van de KNVB (de aanstelling van Rinus Michels oe- tekent een puntenoverwinning voor betaald-voetbal-voorzitter mr. Jacques Ho ge woning, die nu ongetwijfeld van aftreden zal afzien) ziet het er zeker nog niet zó rustig uit. Temeer omdat bij de onderhandelingen over de Oranje-financiën nog steeds het feit meespeelt dat een gedeelte van de straks in West-Duitsland te verdienen gelden nu reeds is uitgegeven om aan de financiële honger van' de selectie- groep bij de kwalificatie tegemoet te komen. Terug naar de benoeming van Rinus Michels. De man, waarvan tot gisteren RINUS MICHELS, nu behalve bij Barcelona ook bij het Nederlands elftal voorop. nog werd gezegd, dat hij zoals Tfouw/Kwartet ook meldde hoogstwaarschijnlijk toch niet be schikbaar zou zijn wegens verplichtin gen tegenover zijn club Barcelona. Michels blijkt nadat de KNVB ein delijk de moeite nam zich persoonlijk te overtuigen van deze mededelingen onder bepaalde voorwaarden wél mo gelijkheden te zien en zoals moent worden verondersteld ook wel de gelijk interesse te hebben. Michels gisteren in deze krant met Ernst Happel de meest aangewezen figuur voor de 'sterke man' genoemd kén de Nederlandse team-manager zijn, zo als Sir Alf Ramsey die al jarenlang -n Engeland is. Dat Rinus Michels zo'n managersfi guur voor het Nederlands elftal zal worden is overigens hoogst twijfel achtig. Hij zegt een scherpe schei ding te willen trekken tussen de prak tische en theoretische kant van de voorbereiding en zich alleen te zullen bezighouden met de theoretische kant. 'Ik krijg', verduidelijkt Michels, 'al leen te maken met de planning van de voorbereiding. Meer zou ik ook niet kunnen doen. Ik heb een club waar ik mijn handen vol aan heb. Het is daardoor bijvoorbeeld ook onmoge lijk tegenstanders te gaan bekijken. Ik ben voor de behuizing van de se lectie, voor de vergoedingen en om vast te stellen wanneer het kan begin nen, waar te beginnen en hoe te be ginnen.' Amsterdammer is helemaal bezeten van de schaatssport ASSEN 'Nu of nooit', kondigde de Amsterdammer Ronnie Nooit- gedagt vorig jaar aan bij de Ne derlandse kampioenschappen in Heerenveen. Nooitgedagts ver bitterde aanval op de posities van Pfrommers kernploegleden slaag de ten dele. Hij reikte naar een vijfde positie, werd gedwongen tot een beslissende tweekamp met de zesde man, Jan Derksen, en verdween na een gerucht makende hoestdrank-affaire van het hoogste schaatstoneel. Niette min vormt Ronnie Nooitgedagt met Harm Kuipers de belangrijk ste bedreiging voor de titelstrijd 1974, die vandaag en morgen op de Assense ijspiste wordt uitge vochten. Ronnie Nooitgedagt heeft kennelijk geleerd van het verleden. Uiterst be hoedzaam laveert hij in ieder gesprek om de stekelige KNSB klippen heen. Bijna angstig smeekt hij om het smeulende konflikt met bondsverte- genwoordigers als coach Leen Pfrom- mer niet opnieuw op te rakelen. Nooit gedagt mijdt zoveel mogelijk uitspra ken die de dikwijls gevoelige KNSB bonzen verkeerd zouden kunnen uit leggen. Hij die door velen als een lastige schaatser is betiteld heeft zich dit seizoen naar de KNSB ge wend. Anders dan vorig jaar toen zijn verblijf in de alternatieve kernploeg van Jorrit Jorritsma (met Arend Klos en Gerrit Woudenberg) al als een be lediging werd opgevat heeft hij zich dit seizoen wel bij de gewestelijke se- lektie van Egbert van 't Oever ge voegd. Van 't Oever, die door Nooit gedagt als de beste KNSB-trainer werd gekenschetst die hij ooit heeft Roii Nooitgedagt (liier vallend tijdens de nationale kampioenschap pen in 1972): 'Optimale prestatie leveren'. meegemaakt en dat kan Leen Pfrom- mér zich dan weer aantrekken die de nu 24-jarige Amsterdammer in het verleden in de kernploeg heeft bege leid. Nooitgedagt heeft meer dan wie ook in de schaatssport geïnvesteerd. Hij heeft daarvoor zelfs zijn maatschappe lijke ontwikkeling voor een belangrijk deel opgeofferd. Nooitgedagt, die door zijn sport achterop raakte met zijn studie fysiotherapie, heeft nu met die studie moeten kappen. Ook al omdat, zoals hij zelf zegt, 'ik nu alles zelf mpet bekostigen en dat viel voor mij niet op te brengen'. Ronnie Nooitge dagt heeft nu een kantoorbaan geac cepteerd bij Philips-Duphar, met wel ke werkgever hij overeengekomen is dat hij vrij krijgt voor sportbeoefe ning. Èen concessie die hem uiteraard geld kost. Maar Nooitgedagt, wiens ie- ven voor eer. belangrijk deel bepaaid wordt door de schaatssport, heeft dat Westduitser Fritz Pliska volgt hem nu op Van onze sportredactie KERKRADE Nadat eerder MW (Maarten Vink) en NEC (Megh de Jong) hun trainers midden in het sei zoen van hun verplichtingen hadden ontheven, heeft gisteren ook Roda JC zo een stap genomen. Trainer Henny Hollink die in november 1972 bij Ro da JC kwam na het overlijden van trainer Jacques Koole, is op straat ge zet. Hollink heeft nog een contract tot het einde van het seizoen bij Roda JC, maar hij mag zich niet meer met de spelers bemoeien. In zijn plaats is de Westduitser Fritz Pliska aangetrokken. Deze trainer was dit seizoen niet aktief. Eerder trainde hij onder meer Fortuna Düsseldorf, Bayem Leverkussen, Borussia Mönchengladbach, Rot Weiss Essen en Schalke '04. Het ontslag van Hollink komt toch wel als een verrassing. Enkele weken geleden circuleerden al berichten dat Hollink ontheven zou worden van zijn taak, maar vorige week kwam Roda JC met het bericht dat deze geruch ten geheel uit de lucht gegrepen wa ren. Nu blijkt echter dat Roda JC al langer overweegt om Hollink op non aktief te stellen maar daar even mee gewacht heeft om bij de spelers een schok teweeg te brengen. Daarmee hoopt het bestuur dan ook meteen een impuls tot betere presta ties te hebben gegeven. Roda JC im mers versterkte zich aan het begin van dit seizoen aanzienlijk, toen de club naar de eredivisie promoveerde. Dat \?as overigens een krachtinspanning waaraan Hollink in ruime mate heeft meegewerkt. In de eredivisie bleek echter dat Roda JC met ervaren ere divisiespelers als Dick Advocaat (ex- FC Den Haag), Stanley Bish (ex- NAC) en Jos Dijkstra (ex-PSV) toch nog veel tekort kwam om op niveau mee te kunnen draaien. De club uit Kerkrade raakte verzeild in de lagere regionen van de eredivisie en is een serieus degradatiekandidaat. De nederlaag van 4-0 afgelopen zon dag tégen MW lijkt de noodklok bij Róda JC helemaal in werking te heb ben gesteld. Met alle gevolgen van dien voor Hollink die nu als zovele Nederlandse trainers overigens, zon der werk is komen te zitten. er voor over. Hij is gebiologeerd door de gedachte terug te komen, zijn plaats in te nemen aan het internatio nale schaatsfront. 'Ik ben vanaf mijn dertiende jaar bezig met het schaat sen. Die lichamelijke inspanning heb ik nodig. Ik kan het vrij goed, dat is bewezen en bovendien heb ik mijn eergevoel dat mij zegt dat ik nog be ter kan. Als je een prestatie wilt leve ren moet je dat bezig houden anders bereik je je doel niet. En dat doel is voor mijn eigen gevoel een optimale prestatie te leveren'. Ronnie Nooitge dagt heeft zich bij de training van Egbert van 't Oever gevoegd, 'omdat ik niet meer lastig wil zijn'. Hij ge dijt goed in het klimaat Van 't Oever. Daarvan getuigen ook zijn seizoen prestaties (41,6 sec., 2.09 - 7.34 en 16.02, welke laatste tijd werd gereali seerd ondanks zijn blessure). Nooitge dagt heeft zijn behandeling na net Nederlands kampioenschap vorig jaar als een groot onrecht ervaren. Hij ging ervan uit dat een vijfde plaats zonder meer recht moet geven aan deelname aan het eerstvolgende grote titaltoernooi. De technische commissie besliste echter anders. Vooral na aan drang van Leen Pfrommer. Juist de figuur Pfrommer is voor hem de aanleiding tot een brok frus tratie. De karakters van Pfrommer en Nooitgedagt klikken niet Ronnie: 'Wij zijn twee mensen die elkaar niet goed liggen. Toevallig, en misschien voor mij wel een beetje jammer, is die man trainer van de kernploeg. Jk vind hem te autoritair'. Sinds het mo ment waarop Nottet en Nooitgedagt, nu al weer drie seizoenen gelden, een beslissingswedstrijd moesten rijden voor een plaats op het Europees kam pioenschap, is de verhouding tussen hem en Pfrommer eufemistisch uitge drukt niet beter geweest dan uiterst grimmig gewapende vrede. De Amsterdamse schaatser heeft vorig seizoen uitgeroepen 'Nu of nooit'. Het werd geen van beiden, hoewel hij vindt dat hij toen wel slaagde en slechts door onrechtvaardigheid bui ten de definitieve ploeg werd gehou den. Daarom ook is hij dit seizoen te ruggekomen om te benadrukken dat er méér in hem steekt dan een schaat ser over wiens uitzending ieder jaar weer gediscussieerd moet worden. Nooitgedagt werd óndanks zijn vijfde plaats overigens ook niet opgenomen in de voorlopige kernploeg, 'omdat', zo motiveert Leen Pfrommeer 'Ronnie al jarenlang de kans heeft gehad in die kernploeg zich te manifesteren'. De discussies en de daarmee gepaard gaande konflikten doemen overigens al weer aan de horizon op. Pfrommers uitspraak 'Wanneer een niet-kern- ploeglid vierde wordt in de eindstand en zijn voorsprong op de vijfde man bedraagt minder dan een halve punt, is zijn uitzending discutabel', werd wèl aan Harm Kuipers meegedeeld, niet aan Nooitgedagt, 'omdat', zo ver klaarde Pfrommer 'daar met Ronnie nauwelijks over te praten valt. Nooit gedagt is voor mij wel een probleem. Maar als hij zich ruim plaatst, gaat hij mee. Met die beslissing heb ik geen enkele rfioeite'. JOOP HOLTHAUSEN Rinus Michels zal dus niet zoals Ramsey wél, om deze vergelijking door te trekken het team samen stellen. Dat is, noemt hij, de uitvoe ring van de planning en zoiets is op dit ogenblik niet binnen zijn bereik. Het staat volgens Michels ook niet eens vast of hij wel in contact zal ko men met de spelers van het Neder lands elftal, aanvoerder Cruijff bij Barcelona dan uitgezonderd. Vast staat wél dat Michels voorlopig niet naar Nederland zal komen en dat in dien er details moeten worden bespvo- ken de KNVB-officials naar Spanje zullen reizen. Ook rond de aanwezig heid van MiGhels in West-Duitsland zijn nog vraagtekens. 'Ik weet niet of dat met het werk strookt, dat ik hier heb te doen.' Riuus Michels, supervisor met beperkte te taken dus. Een (noodgedwongen?) terreinafbakening, die ondanks zijn vele bekende kwaliteiten Michels is de man die technisch-tactisch tot de allerbesten kan worden gerekend in het internationale voetbal en heeft bij Ajax zijn organisatorische kwaliteiten bij de opbouw van het bedrijf Ajax duidelijk gedemonstreerd toch vra gen oproept. Was, bijvoorbeeld, de aanstelling van een 'supervisor', 'team-manager' of welke benaming men ook aan de man wilde geven, het niet verstandiger geweest een kracht die zich vanaf nu tot en met de wereld kampioenschappen volledig voor het nationale elftal zou kunnen inzetten. Die, in tegenstelling tot Michels, wél regelmatig contact met de spelers groep zou kunnen hebben? Had daar om Ernst Happel, aan wiens kwalitei ten ook niet door de spelers wordt ge twijfeld, toch niet de voorkeur ver diend? De benoeming van Rinus Michels is dan ook pas een eerste stap. Een be langrijke, ook, maar er zullen er nog vele moeten volgen. Brandende kwes ties positie Fadrhonc ten opzichte van de selectiegroep, positie Van der Hart, tactische vragen met betrekking tot het optreden in de eindronden en natuurlijk 'poen' schreeuwen nog om oplossingen. De benoeming van vakman Rinus Michels ten spijt. PETER ONVLEE FeyenoordAZ'67 NACHaarlem FC Twente—FC Utrecht NEC—PSV FC AmsterdamAjax FC GroningenMVV Roda JCDe Graafschap FC Den HaagSparta TelstarGo Ahead FC DordrechtExcelsior Willem IIVolendam SC CambuurFortuna VI. HeraclesEindhoven VitesseHelmond Sport VeendamVolewijckers PECWageningen SVVHeerenveen FC VW—Fortuna SC FC Den BoschSC Amersfoort AFGELASTINGEN De afdelingen Rotterdam en Zeeland van de KNVB hebben alle wedstrijden voor vandaag afgelast. STRAFFEN "De tuchtconimissie van de KNVB heeft de volgende spelers bestraft: Bianchi (FC Am sterdam) 1 wedstrijd plus 150 boete; De Haan (Haarlem) 1 wedstrijd voorw. plus 150; Dannerag (Volewijckers) 2 wedstrij den plus 100; Kwakman (Volendam) 1 wedstrijd voorw. plus 50: Groen (FC Dor drecht) 1 wedstr. voorw plus ƒ50; De Nee- ling (SC Amersfoort) 50: Van Vliet (FC Den Haag) 1 wedstr. voorw. plus 150; Kraak (FC Groningen) 1 wedstr. voorw. plus 50: De Ridder Vitesse) 1 wedstr. plus 1 voorw.; Brouwer (trainer Willem II) ƒ100: Martens (Helmond Sport) 1 wedstr. plus 1 voorw: Kersten (NEC) 1 wedstr. voorw.: Stovers (Fortuna SC) 75; Beek (FC Den Bosch) 1 wedstr. plus 150; Ouwens (FC Den Bosch) 1 wedstrijd plus 100; Van de Tlllaar (FC VVV) 1 wedstr. plus 150; Van de Venn (FC VVV) 2 wedstr. voorw.; Phi- lippens (Roda JC) 2 wedstr. plus 1 wedstr. voorw. plus 100: Habets (MVV) wedstrijd plus 1 wedstr. voorw.; Van Kerkhol (Vites se) 1 wedstr. door HANS SCHMIT 7 Het is niet zo moeilijk je een voor stelling te maken van een jonge, am bitieuze voetbaltrainer er lopen er immers genoeg in Nederland. Vandaar dat zich gemakkelijk het beeld opdringt van een man bij wie het woord keihard voor op de tong ligt, een man die veel en zware ei sen stelt en die zichzelf daarbij geenszins over het hoofd ziet. Hij staat (nog) in de schaduw van een hoofdtrainer, maar werkt via de jeugd die hij onder zijn hoede heeft aan een plaats onder de schijnwer pers. Hij loopt graag voorOp, doet met zijn spelers mee en wil (het leeftijdsverschil ds nog niet zo groot, hooguit een jaar of vijftien) die spe lers ook nog overtreffen, hetgeen overigens trainers op verder gevor derde leeftijd soms evenmin vreemd is. Hij is bezeten van voetbal, leeft voor uitsluitend voetbal. Sport is voor hem topsport, de rest telt niet mee. Een wat aangedikt'beeld? Misschien. Maar in ieder geval is er een zo'n jongen die een half jaar terug naar juistheid zou zijn geportretteerd. Bert van Lingen, 28 jaar, was tot de afgelopen zomer hulptrainer bij FC Groningen en had een driejarig con tract als hoofdtrainer op zak. Ron Groenewoud zou manager worden van de noordelijke eredivisie-club. Bert van Lingen echter verdween wegens een ernstige blessure voortij dig van het toneel en de functiewis seling ging niet door: Groenewoud is nu nog steeds trainer van FC Groningen. Bert van Lingen was in die dagen een voetbal-gek en het laat zich gemakkelijk raden dat het bericht dat hij was afgekeurd als een klap aankwam. Bert van Lingen zelf over die bewogen tweede helft van het vorige seizoen: 'Ik kreeg in januari last van een liesblessure, maar ik dacht: er moet heel wat ge beuren voor 'tniet goed gaat. Maar 'tging niet goed. Ik moest alles wat ik zelf deed afkappen en toen ik naar dokter Strikwerda ging, kreeg ik te horen dat het onverantwoord was om door te gaan. Als ik door zou gaan, zou ik in een rolstoel te recht komen. Dat komt hard aan, ze ker als je helemaal gek bent van voetbal. Iedereen had er zich op voorbereid, de spelers, het bestuur, Groenewoud en ik ook uiteraard.' Er stortte een wereld ineen: in plaats van de jongste trainer van een eredivisieclub was Bert van Lin gen een door een blessure uitgescha kelde topsporter. Van Lingen: 'Ik had de ziektewet in gekund, maar ik hoorde dat in mijn geboorteplaats Delft een vacature was voor ambte naar sportzaken. Ik heb gesollici teerd, een spannende tijd, maar op 1 juli kon ik beginnen. Ik kreeg het beheer over de overdekte sportac commodaties, kreeg de zorg voor ka der-cursussen en de trimactiviteiten en moest de buitenschoolse sport ac tiveren. Binnen een maand was ik heel iemand anders.' Inderdaad veranderde Bert van Lin gen, zo zeer zelfs dat Zwartkruis (trainer van het militaire elftal bij wie Van Lingen drie jaar assistent is geweest) het onlangs een raadsel noemde. Van Lingen zelf: 'Ik ben op dit moment blij dat ik uit de voet ballerij ben, terwijl ik geheel beze ten ben geweest van voetbal. Als het veld was afgekeurd en ik wilde uit wijken naar de sporthal, werd ik woedend als de sporthal was bezet door drie tennissers, door drie men sen die zomaar wat tegen een bal sloegen. Ik kon niet begrijpen dat FC Groningen daarvoor moest uit wijken. Nu, nog niet eens een jaar later kan ik niet begrijpen dat ik toen zulke oogkleppen voor had. Ne derlanders gaan vaak ergens achter staan, zonder de konsekwenties te overzien. Zo stond ik achter voetbal en had een uitgesproken mening over bijvoorbeeld recreatiesport. Want dat was voor mij geen sport, dat was rommelen. Als je geen Adi- das-schoenen aan hebt, zo redeneer de ik, was je geen sportman. Nu trek ik partij voor de mensen op Bata-gympies.' Een verrassende ommezwaai waarbij echter een eigenschap van Bert van Lingen voorop is blijven staan: het enthousiasme waarmee hij zich aan het betaalde voetbal wijdde, ken merkt nog steeds zijn activiteiten op het vlak van de sportieve recreatie. Het enige dat verdwenen is, is de wil zich te manifesteren: 'Als ik vroeger met het b-elftal gewonnen had, vloog ik op de krant af, om te lezen wat er geschreven was. Nu heb ik die behoefte niet meer, ik werk net zo gemakkelijk zonder prestaties en in de anonimiteit.' Bert van Lingen heeft erg opgezien tegen zijn- gedwongen vertrek naar Delft, waar hij kwam te werken bij een ex-topsporter die zich al eerder relativerend had opgesteld: Piet van der Kruk. Het Viel echter erg mee. Van Lingen: 'Je komt in aanraking met mensen die nooit aan sport heb ben gedaan, die er heel anders te genover staan dan de mensen in de sportwereld. Je wordt geconfron BERT VAN LINGEN teerd met andere doelstellingen, het kwam op me af van: wij willen be- palen wanneer we iets doen en wat J we doen. In de recreatiesport ben je, zo merkte ik, meer een begelei der, een stimulator. In het voetbal t werkte ik meer vanuit een autoritai- re houding. Dat was gewoon nodig, want betaalde voetballers komen niet zo vrijwillig als de mensen waar ik nu mee werk. Een voetbal ler moet je pressen, hij kiest altijd de weg van de minste weerstand, speelt op de training het liefst par- tijtjes.' Zijn werkzaamheden zijn totnutoe I niet zonder gevolg gebleven. Van Lingen: 'We hebben fietstochten ge- organiseerd, hier in de omgeving, door de polders. Na vijf zaterdagen j bleek er behoefte aan iemand die het organiseert en zo is er een vaste kern gekomen van een man of twin tig, die zelfs een vereniging wilden oprichten. En die vereniging bestaat sinds enkele weken, de Tour Fiets t Club Delft Het is echter geen sport- vereniging in de gebruikelijke zin, het is zelfs een soort tegenhanger van alle Delftse verenigingen. Er be- 1 staat voor buitenstaanders de moge- lijkheid mee te doen. Ook moet het j een vereniging voor* iedereen blij- ven, je mag een racefiets kopen maar het hoeft niet, er is ook be paald dat de mensen die hogerop willen (bijvoorbeeld een tocht naar het buitenland willen maken), geen--, extra belasting mogen betekenen. Ik heb er voor gewaakt dat het geen wielervereniging wordt zodat oude- ren en kinderen buiten de boot val len. Toch zijn de moeilijkheden niet 1 te ontwijken. Zo zitten we met de vraag of we lid moeten worden van de Delftse sportraad. Daarin zitten weer verenigingsmensen en ik heb sterk de indruk dat in de meeste verenigingen de tendens bestaat de topsport te stimuleren. En dat gaat vaak ten koste van de mindere men sen in die vereniging. Ik heb te wei- nig inzicht wat er nu precies voor i ouderen, vrouwen en kinderen in verenigingen wordt gedaan, maar het lijkt alsof alleen het eerste telt. Alleen de eerste elftallen manifeste- ren zich, er wordt een trainer aan- getrokken en ik weet uit ervaring wat een trainer wil. Misschien zit ik er naast, maar het lijkt mij een ten- dens in de meeste verenigingen.'. Daarom "aarzelen we om ons aan te sluiten met dat fietsgroepje en in de toekomst ook met een kanoclubje, dat nh nog in de maak is.' Bert van Lingen (niet wars van top- J sport, hij heeft alleen de interesse verloren en een andere uitdaging opgenomen) houdt zich niet alleen bezig met fiets- en kanoclubjes. Hij organiseert sportinstuiven, experi- menteert (bijvoorbeeld met volley-1 bal over de gehele breedte van de zaal) en is ook betrokken bij de Delftse trimbaan. Trimbanen willen nog wel eens leeg staan, maar dat is volgens Van Lingen niet nodig: 'Toen wij de baan openden, hebben we niet een lintje doorgeknipt en afgewacht. We hebben een informa tiecentrum bij de baan ingericht, je moet er een brok coaching bij doen.' En hij ergert zich opnieuw over een- sporthal, zij het in andere zin dan de irritatie over de drie tennissers in de Groningse sporthal. In een stad als Delft (90.000 inwoners) staat slechts één overdekte sporthal, die constant in gebruik is. Er is wel een tweede hal die eveneens dicht bezet zou kunnen worden, maar die staat grotendeels leeg, want de sportschool van de Technische Hoge-; school houdt de deuren voor de bur-! gers gesloten. Bert van Lingen er-; gert zich daar aan. Begrijpt niet dat! zo'n zaal leeg moet staan voor zo'n kleine groep mensen. En hij typeert! daarmee in feite zijn ommezwaai het duidelijkst Want ruim een half jaar terug zat hij nog in de topsport. En! die vraagt ook dure investeringen voor een kleine groep. Investeringen die ten koste gaan van de mensén waar hij nu mee werkt. Het ontslag van Hennie Hollink, trainer van Roda JC, en het aan trekken van een nieuwe oefenmees- ter uit West-Duitsland, zal voor de Vereniging Van Oefenmeesters (WON) zonder twijfel aanleiding zijn opnieuw te protesteren. En dan niet alleen tegen het voortijdig ver breken van een verbintenis, maar ook tegen het feit dat een vervanger van over de grenzen is gezocht. Er lopen in Nederland voldoende oefen- meesters rond die werkloos zijn en voldoende capaciteiten hebben om J een ere-divisieclub te leiden. Het is! logisch dat de WON, een belangen-? vereniging, in het verleden er bij de clubs op heeft aangedrongen Neder landse oefenmeesters in dienst te', nemen. Meer dan een verzoek kan het echter niet zijn, want binnen de, Europese Gemeenschap bestaan er geen grenzen voor werknemers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21