Benzine wordt nu nog niet duurder Massaal naar de pomp Nieuw idee voor verrijking uranium !n deze krant Hamsteraars die benzine inleveren niet vervolgd Scherpere controle op prijsverhogingen Windhoos richt schade in Utrecht aan Illegaal mensen in dienst nemen strenger straffen VADÉMO Zogezegd Verplichte autokeuring komt in 1975 W. Smeenk Zonen Punt achter troonrede in Zweden Wen Uyl zit altijd fout Schipper en kind verdrinken in Waal Nieuwe Leidlse Courant ZAÏERDAG 12 JANUARI 1974 54ste jaargang no. 240 CHRISTELIJK DAGBLAD VDDR LEIDEN EN OMGEVING jenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34.50 Meer keus in passende omgeving Bij VERDUYN IXTKRIEURVEItZORGIXr. RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur A an onze Haagse redactie DEN HAiAG De benzineprijs zal op korte termijn niet worden verhoogd. Premier Den Uyl deelde dit gisteravond na afloop van de vergadering van de ministerraad mee en ontkende hiermee de ge ruchten dat de benzineprijs volgende week al tot 95 cent zou stijgen. Binnenland De laatste mijn 5 Rampenplan voor Borsele 5 Voorlichting consument traag op gang Wel liggen er bij de regering aanvra gen van de oliemaatschappijen voor prijsverhogingen. Daarover, zo zei drs. Den Uyl, zal ook op de ministerraads vergadering van volgende week vrij dag nog niet beslist worden. Overigens sloot de heer Den Uyl niet uit. dat de benzineprijs in de toe komst zal stijgen, gezien de drastische verhoging van dc« prijzen van de ruwe olie. De verhoging zal dan bekeken worden in het kader van het algeme ne beleid. 'De regering is verontrust over het brede front, waarop de prijsstijgingen optreden. Wij moeten bekijken hoe we kunnen voorkomen, dat de winst marges in deze tijd verhoogd worden, aldus de premier. Zoals bekend heeft de regering beslo ten niet tot een prijsstop over te gaan, maar wel scherpe controle op de prijsverhogingen te gaan voeren. Een windhoos heeft gisteren vooral in de stad Utrecht aanzienlijke schade aangericht. Van een van de getroffen woonhuizen werd de zolderverdieping totaal vernield (fotoj. Zie verder pagina 5. «onze Haagse redactie ■>J HAAG Werkgevers die ille- buitenlandse werknemers in ïst nemen, moeten strenger ge- ft worden. Deze aanbeveling doet ambtelijke werkgroep aan de re- PUng. Hot illegaal te werk stellen zou een economisch delict moeten worden, waarop veel hogere boetes gegeven kunnen worden dan momenteel het geval is. Als bijkomende straf zou de werkgever een storting moeten doen in een waarborgfonds. De werkgroep meent dat het West- land. waar zoals bekend veel illegale buitenlandse werknemers voorkomen, het best als proefgebied zou kunnen dienen. Brandstof kerncentrales goedkoper? Van ónze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Prof. dr. J. Kistemaker heeft een theoretisch idee ontwikkeld voor een geheel nieuwe type ultracentrifuge. Hier mee zou als het Werkt uranium aanzienlijk goedkoper en een voudiger kunnen worden verrijkt tot brandstof voor kerncentrales, als in de centrifuges die nu in de Nederlandse proeffabriek in Al melo draaien. ADVERTENTIE Makelaardij HOÓGEVEEN. Tel. 05280 - 64250 Het bestaan van deze ideeën werd gis teren onthuld door NRC-Handelsblad. Prof. Kistemaker, die destijds ook aan de wieg stond van de huidige ultra centrifuge, was gisteravond niet vpor commentaar bereikbaar. Zijn collega prof. dr. J. Los legde sr de nadruk op, dat het in dit stadium alleen nog maar om een theoretische mogelijkheid gaat. 'Het is een onder- zoekvoorstel'. Als zo'n onderzoek van de grond komt, moet je eigenlijk elk half jaar bekijken of de veronderstel lingen, die je erin hebt gestopt, eigen lijk nog wel allemaal waar zijn'. Prof. Los is verbonden aan het Instituut voor atoom- en molecuulfysica in Am sterdam waarvan prof. Ipstemaker di recteur is. Over de inhoud van het onderzoekvoorstel wilde hij buiten prof. Kistemaker om geen mededelin gen doen. Volgens de publicatie van gisteren zou de levensvatbaarheid van het idee in drie jaar kunnen worden bekeken met een budget van 700.000 gulden. Dat geeft in ieder geval een indruk van de geringe kosten die men zic'n bij de nieuwe techniek voorstelt. Ook Het was voor Boersma en mij een bittere pil dat de CHU in de Eer ste Kamer tegen stemde. Minister De Gaay Fortman. Bewolking Van het zuidwesten uit toene mende bewolking, plaatselijk ge volgd door regen. Tot krachtig en aan de kust tot hard toene mende zuidelijke wind. Maxi mum-temperaturen omstreeks 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend wisselvallig en min der zacht. Morgen zon op: 08.43 onder: 16.54 maan op: onder: 10.36 SF*.-4\ÏBif% r V-':' Wachtende auto's bij een benzinestation in Amsterdam-Zuid. Veldrijden nog altijd in kinderschoenen Van een verslaggever DEN HAAG De automobilisten zijn gisteren massaal naar de benzinepompen gegaan om nog zonder bonnen de tank nog boordevol benzine te laten 'gooien'. Vannacht om 0.00 uur is de benzinedistributie van kracht geworden De drukte kwam gisteren langzaam op gang en in de ochtend konden de klanten in de meeste gevallen nog vlot worden bediend. Tijdens en na het middaguur zwol de stroom aan en bij sommige stations stonden rijen van twintig en meer auto's. Een aan tal automobilisten maakte van de lunchpauze gebruik om snel vol te tanken. In de loop van de avond was het op een aantal benzinestations nog drukker en soms zo druk dat* hoewel eerder deze week was geadviseerd om 's avonds om acht uur te sluiten, de Man ik heb ze nooit uitgedaan Van een verslaggever DEN IIAAG Bcnzinehamstcraars die uit eigen beweging gehoor geven aan de oproep van hun gemeente om liun hamstervoorraad in te leveren zulleu niet vervolgd worden. Minister Van Agt heeft in overleg met de procureur- generaal dit besluit genomen om bij te dragen aan het beëindigen van dc gevaarlijke toestanden die door hol hamsteren van benzine ontstaan. Thans heeft de regering, aldus de eer ste minister, nog geen exact inzicht in de prijsontwikkeling. Distributie 'Het kabinet ziet de invoering van de distributie vandaag met vertrouwen tegemoet', zei drs. Den Uyl gistera vond. De meeste distributiekringen zijn al gereed of zullen de komende dagen gereed komen met de toewij zing van de extra benzine voor zake lijk verkeer. Volgende week vrijdag besluit het kabinet over de benzine toewijzing in de tweede distributiepe riode, die op 4 februari begint. Het kabinet gaat cr voorshands vanuit, dat een tweede distributieperiode noodza kelijk zal zijn. De regering heeft tenslotte besloten een eenvoudiger distributiesysteem voor de buitenlanders in te voeren. Zij kunnen bij veertig speciaal aange wezen pompen maximaal 30 liter ben zine of 36 liter LPG per keer tanken. Daarbij moeten zij de nodige papieren ter controle invullen. Van onze parlemenlsredactie DEN HAAG De regering wil in de loop van 1975 een verplichte jaarlijk se keuring voor auto's en motoren in voeren. Het kabinet heeft gisteren be sloten hiertoe een voorstel bij de Tweede Kamer in te dienen. Niet alleen zal worden onderzocht of een auto nog veilig het verkeer in kan, m^ar ook of hi/ /-iet. te veel de lucht verontreinigt. Begonnen zal worden met auto's en motoren van tien jaar en ouder. Ieder jaar komt er een jongere jaarklasse voertuigen aan bod. Tevens zal onder verantwoordelijkheid van de overheid een stelsel van vrijwillige keuringen worden ingevoerd voor het onderhoud van voertuigen die nog niet aan de verplichte keuring toe zijn. Daartoe zal een stichting van particuliere or ganisaties worden opgericht, die voor voldoende erkende garages moet zor gen. De rijksdienst voor het wegver keer wordt belast met de keuring van bedrijfswagens, aanhangers en opleg gers. (ADVERTENTIE) Piano's Orgels Voor vervolg zie pagina 5, kolom 1. Staringplein 7 A'dam Tel. 020-18.51.51 Koning Carl-Gustav STOCKHOLM (AP) Gisteren is de nieuwe zitting van het Zweedse parlement voor de laat ste maal in 250 jaar geopend te midden van oude pracht, praal en ceremonieën. De troonrede werd, voor de eerste en laatste maal op die klassieke manier, uitgesproken door Zwedens nieuwe koning, de 24-jarige Cari-Gustav die in september zijn grootvader is opgevolgd na diens overlijden. De rede werd uitgesproken in het koninklijk paleis. Voorlaan zal het parlement worden geopend met weinig vertoon, en kort en zakelijk, in het gebouw van de volksverte genwoordiging. Dan zullen zin sneden zoals gisteren door dc ko ning uitgesproken als: 'WIJ sme ken de zegen van dc almachtige God voor u en uw werken af', niet meer worden gehoord. Voor de koning persoonlijk zal er in de toekomst ook minder rozegeur en maneschijn zijn. Dc regering heeft zijn toelage met een bedrag ter grootte van 300.000 gulden verlaagd tot on geveer 2.7 miljoen gulden. Dit zal er onder meer toe lei den dat hij geen vijf koks meer kan aanhouden in het paleis, maar slechts twee, en dat hij zijn lijstal, die thans achttien paarden bevat, moet inkrimpen. De koning zal, naar de 'Expres sen' meldt, zich op zijn verjaar dag (30 april) verloven met de 25-jarige Westduitse Silvia Som- merlatli, dochter van een rijke zakenman. Het besluit tot de verloving was, aldus had de Ex pressen in hofkringen ver no men, genomen toen dc Duitse tijdens de nieuwjaarsvakantie liet koninklijke paleis te Stock holm bezocht. Carl-Gustav en Silvia zouden elkaar hebben ontmoet bij de Olympische Spe len van 1972 in München. waar Silvia dienst deed als hostess. Als de koning met haar trouwt, dan zet hij een traditie voort, want dan zal hij de vijfde Zweedse vorst zijn die een Duit se huwt. hele avond werd doorgewerkt om de automobilisten te gerieven. Vele pomphouders hadden de drukte al zien aankomen en de nodige voor zorgsmaatregelen genomen. Dé benzi nemaatschappijen hadden de meeste stations gistermorgen van zoveel mo gelijk benzine voorzien. Sommige pompen hebben een capaciteit van 10.000 liter, de grotere van 100.000 li ter. Vele pomphouders hadden giste ren extra personeel in dienst. Voor de benzineverkooppunten en ga rages met een pomp is het gisteren een topdag geweest. De ongeveer 13.000 benzineverkooppunten hebben, volgens de BOVAG omzetten bereikt als nooit tevoren. Er waren zelfs automobilisten die slechts een liter benzine kwamen tan ken, omdat er niet meer in ging. Ook waren er nog hamsteraars. In Utrecht presteerde een automobilist het. de pompbediende een emmer in de hand te duwen met het verzoek die met benzine vol te gooien. Een verzoek waaraan niet werd voldaan. Den Uyl doet het weer eens fout. Waarom nou die distributie? Er is immers, zegt een woordvoerder van het NVV, benzine genoeg. Ga maar na: in dc eerste vier dagen van januari (inderdaad: een indrukwekkende termijn) is er 12 procent méér in Rijnmond aangevoerd dan in dezelfde periode van december. Maar toen was de aanvoer 30 procent minder dan normaal. En als we 30 van 100 aftrekken en er dan weer 12 (we zijn royaal) bij optellen, konien wc toch niet hoger dan 82 en dat betekent nog altijd een tekort van 18 procent. Stel eens dat Den Uyl niet doorgezet had met die distributie. Dan had-ic 't ongetwijfeld óók fout gedaan. Want 18 procent minder aanvoer en toch geen rantsoenering dat was natuurlijk een véél te luchthartig beleid geweest. Kortom, Den Uyl heeft altijd ongelijk. Maar om hem dat ook te kunnen géven, hebt u wel deze krant nodig. Want die biedt zoveel binnenlandse informatie, dat u er altijd wei een paar argumenten tegen Den Uyl uit kunt putten. De directie NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (-I-briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flesscnon- derzetters). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. De Gaay Fortman Sr. en de progressieven Buitenland 13 De VU en Potchefstroom. een discussie Kerk Geref. theoloog verdiept zich in Lenin Doopsgezinden zonder toren Kunst Jonge kunst uit Zuid-Nederland Zin en onzin over Gerard Reve 19 19 Sport Michels supervisor van Nederlands elftal 21 Economie Helft van dc EEG is 'onderontwikkeld* 25 Radio en tv Strips, feuilleton Recepten Commentaar DlcbiblJ en verder Weer Familieberichten Denkspori Postzegels ZALTBOMMEL De 28-jarige schip- per A. A. van Putten en zijn zeven maanden oude baby, zijn gisteren in de Waal bij Zahbonunel verdronken, nadat het 400 ton metende schip 'Spe- ra in Deo' was gezonken. De echtge note van de schipper kon worden ge red. Het ongeluk gebeurde gistermiddag omstieeks half drie. bij stormachtig weer. Het schip was geladen met zand en grind. Ter hoogte van de werf ha ven bij Zaltbommel sloeg water de ruimen van het schip binnen. De rijks politie te water vermoedt dat de lui ken niet dicht Waren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1