miljoen per gaar voor De Tijd P. Brussel: Regering is ongeloofwaardig MIJN POES WILNAAR PARIJS WAT NU? ereniging vliegers Staat achter piloot lie baard laat staan Veel politici eens met steun aan 'De Tijd' Minder auto's op pad voor de Koningin Zigeuners moéten vertrekken Godfried BOMANS Man die oversteekt om bus te halen overreden Beloofde prijsbeleid komt niet, zegt voorzitter Industriebond NKV Mr. J. H. Grosheide burgemeester van Rijswijk (ZH) Laurent D. ontsnapt uit gevangenis Verkoopcijfer auto's keldert Jongen kaapte vader's taxi op autoloze zondag "HflTO'/KTVRTET VRIJDAG 11 JWTVRI 1974 BINNENLAND T3/K5 -i-c -ws verheid neemt deel van tekorten voor haar rekening rond e™an een onzer verslaggevers ""'JMSTERDAM De overheid gaat een deel van de tekorten van het dag- "lnad De Tijd dragen tot een maximum van twee miljoen per jaar. Dit heeft de iehtjgering afgesproken met de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven U) uitgeefster van het dagblad De Tijd. DEN HAAG Koningin Juliana heeft in verband met de energie- schaarste de regelingen voor de offi ciële ontvangsten zo gewijzigd dat er miDder auto's gebruikt behoeven te worden. Zo zal de nieuwjaarsrecep tie voor leden van het corps diplo matique niet gehouden worden in het paleis op de Amsterdamse Dam maar zullen de hoofden van de di plomatieke vertegenwoordigingen uitgenodigd worden voor een diner in paleis Huis ten Bosch in Den Haag .waar de diplomatieke verte genwoordigingen gevestigd zijn. De autoritten naar Amsterdam worden daardoor onnodig. Het diner is vast- gesteld op woensdag 6 en donderdag 7 februari. Ook wordt het ceremonieel voor het aanbieden van geloofsbrieven ver eenvoudigd; dit zal niet meer in Soestdijk maar in Den Haag plaats vinden. Het daarbij gebruikelijk eer betoon door erewacht en militaire kapel zal achterwege blijven omdat dit gebruik van bussen voor het ver voer van de militairen noodzakelijk maakt. Inplaats daarvan zullen voor de ingang van het paleis Huis ten Bosch enkele marechaussees in cere monieel tenue een zogenaamde 'cou loir' (een 'gang' waardoor de bezoe kers kunnen schrijden) vormen. steü n di overeenkomst houdf in. dat over- en VNU vooruitlopend op het kubfschijnen van de nota over het me- jbeleidvan minister Van Doorn van deze zomer samen tot een :imum van drie miljoen gulden de ijfsverliezen zullen dragen in de iouding tweederde (overheid) iderde (VNU). De VNU neemt te- de zogenaamde overheadkosten ir haar rekening. irwaarde voor dit alles is, dat De minimaal 55.000 abonnees houdt, overeenkomst of regeling kan na verschijnen van de medianota en herzien. nieuwe kans tot voortzetting van dagblad De Tijd biedt het bedrijf mogelijkheid om bestaande vacatu- op te vullen en in enige afdelin- w ii tot uitbreiding van het personeel te gaan. Ook het marketing-plan aan de gewijzigde omstandigheden v;a(rden aangepast, aldus een commu- lé van de VNU. tekst hiervan luidt verder: 'De hebben met de minister van en economische zaken intensief r>rleg gepleegd over mogelijkheden ng n de exploitatie van het dagblad De id voort te zetten met steun van de irheid. Zulks mede in afwachting 'eerJi een nota over het mediableid, die uun regering voornemens is uit te n hengen, Nadat enige maanden gele- raah de VNU aan de regering had la- in |i weten, dat overwogen werd de ex- litatie van De Tijd in de loop van 74 te beëindigen in verband met de ijnfcdamenteel ongunstig geworden dojrspectieven voor de volgende reeks ferjn jaren, is thans na intensieve rug- kt [spraak met De Tijd gezamenlijk een [lossing gevonden.' 'erheid en VNU zullen samen tot maximum van drie miljoen gul- Personeel van dagblad tevreden den per jaar de bedrijfsverliezen in de verhouding tweederde een der de dragen, terwijl de VNU de zoge naamde overhead-kosten voor zijn re kening neemt. Bovendien moet een minimum-oplage van 55.000 betaalde exemplaren gehandhaafd worden. Na de verschijning van de nota over het mediabeleid zal zonodig deze regeling worden herzien in het licht van de dan bestaande omstandigheden. Bij het overleg met De Tijd is ener zijds tegemoet gekomen aan de wens van De Tijd om voor een periode van drie jaar zekerheid (binnen het kader van de vermelde regeling) te verkrij gen. terwijl anderzijds De Tijd, met name de redactie, instemde met een maximale eigen inspanning. Ingevolge de wens van de regering, dat de VNU verder de bestaande verantwoordelijk heid voor De Tijd behoudt, heeft de VNU alle steun toegezegd en bevor derd dat De Tijd tot opstelling en uit voering van een actieplan (dat beoogt het maken van een 'opener' krant en het doorspoelen van het oude abon neebestand en het venverven van nieuwe jongere abonnees red. Tr/Kw.) kan overgaan. Een gekozen redactie-adviesraad als mede een onafhankelijke begeleidings commissie bevorderen de realisatie van dit actieplan. De nieuwe kans tot voortzetting van De Tijd biedt het be drijf de mogelijkheid om bestaande vacatures op te vullen en in enige af delingen tot uitbreiding van het per soneel over te gaan. Ook het marke tingplan zal aan de gewijzigde om standigheden worden aangepast', aldus het communiqué. Arie Kuiper, voorzitter van de redac tiecommissie van De Tijd en secreta ris van de ondernemingsraad van het dagblad, om commentaar gevraagd, deelde mee, dat het personeel van De Tijd erg tevreden is over wat er is ge beurd. De wensen van de 'groep van 21', die bestaat uit vertegenwoordigers van alle geledingen van het bedrijf, zijn volledig gehonoreerd. 'Met name de redactie staat zeer positief tegeno ver de nieuwe plannen', aldus Arie Kuiper, die er verder aan toevoegde, dat dit een goed precedent kan zijn voor Trouw/Kwartet om uit de moei lijkheden te komen. Gelukkig jonflict niet op de spits in een onzer verslaggevers belMSTELVEEN De vereniging eeiin Nederlandse verkeersvliegers anVlhardt in haar mening dat de er(LM niet het recht heeft een pi- sta ot die een baard draagt het iegen te ontzeggen, le<at is (zoals bekend) eergisteren ge- toen de eerste vlieger A. Kooi e t Soest bij het begin van een vjucht. uit de cockpit werd gestuurd ïfndat hij weigerde z'n baard af te heren. De vereniging van Neder- ndse verkeersvliegers wil er wel muit gaan dat de KLM eigen voor- 'iriften kan opstellen ten aanzien uniforme kleding, maar zulke jorschriften mogen niet tot het ab- irde worden doorgevoerd. Een 'goed h>'n ri n ven wel achter de heer Kooi staan'. De heer Kooi was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Hij liet we ten afwezig te zijn. Op het ministerie van verkeer en waterstaat werd giste ren gezegd dat de vraag of er van bo venaf ingegrepen zal worden 'zeer ir relevant' is. 'De KLM is weliswaar voor. 70 procent eigendom van de staat maar de KLM heeft een zeer zelfstandige directie. Dat is anders dan bij de Nederlaildse Spoorwegen. De regering zal zich niet met dit con flict bemoeien' zo werd gisteren ge zegd op de vraag of de KLM-directie op de vingers getikt zou worden. Enige tijd geleden zijn door de KLM nieuwe maatregelen en richtlijnen uitgegeven over het uiterlijk van het personeel. Zo werden lange haren, baarden en snorren taboe en mochten stewardessen niet langer meer dan twee ringen dragen. Die richtlijnen werden uitgevaardigd na klachten van vooral Amerikaanse passagiers die zich stoorden aan het uiterlijk van de KLM-employees. Onderzoekingen van dq vereniging voor de burgerlucht vaart (IATA) hebben onlangs uitge wezen dat slechts twee tot drie pro cent van de wereldbevolking gevlogen heeft. Een nog veel kleiner deel vliegt regelmatig op de lijndiensten van de verschillende maatschappijen. Die regelmatig vliegende groep men sen vormt een exclusief deel van de samenleving dat zich stoort aan afwij kingen in het gedrag van personeel, zo valt uit de reacties van de passa giers op te maken. Ook vice-voorzitter Wim Klinkenberg van de NVJ liet zich in gelijke be woordingen uit. 'Ik ben bijzonder ge lukkig met deze ontwikkeling, al is het natuurlijk geen definitieve oplos sing van alle moeilijkheden. Het kan echter wel een voonvaarde zijn om te komen tot een structureel mediabe leid op langere termijn. De NVJ ziet met spanning uit welke maatregelen er getroffen zullen worden voor Trouw/Kwartet, want dat ook daar iets mee moet gebeuren, lijkt mij toch wel voor de hand liggen. Als NVJ hebben wij. nadat in oktober de eerste berichten over een sluiting van De Tijd per 1 januari 1974 be kend werden direct contact opge nomen met de ministers Van Doorn van CRM en Lubbers van economi sche zaken om duidelijk te maken, dat dit niet duldbaar was, gezien Keerpunt '72 en wat daarin staat over een nieuw mediabeleid, aldus Wim Klinkenberg. Dat heeft mede tot deze zij het voorlopige Oplossing bij gedragen. Verzoek Inmiddels is bekend geworden, dat de bv. Christelijke Pers uitgever van het dagblad Trouw en de Kwartetbla den binnenkort een verzoek tot minister Van Doorn (CRM) zal rich ten om steun van de overheid bij de exploitatie van de dagbladen van de uitgeverij. Directeur ing. O postma zei gisteren; 'De Christelijke Pers heeft op dit moment nog geen ver zoek bij de minister ingediend. Wij zijn bezig met het afronden van de studie, die voor dit doel nodig is. Het verzoek kan binnenkort worden ver wacht'. Ongeveer honderd politiemannen en een groot aantal au to's van de stadsreinigingsdienst waren door het Amster- stedamse gemeentebestuur opgetrommeld om ieen groep zi geuners (ongeveer tweehonderd), die op en om De Boele laan waren neergestreken, te verdrijven. In overleg met het ministerie van CRM was besloten, dat 20 caravans naar het regionale woonwagenkamp in Assen en 12 naar Har- denberg gestuurd zouden worden. De zigeuners voelden daar weinig voor. Na lange discussies stemden gistermid dag de zigeuners toe met 17 caravans te vertrekken. En kele caravans mochten, althans voorlopig, op De Boelelaan blijven staan. De zigeuners vertrokken inderdaad, maar niet naar Assen en Harden berg. Ze verspreiden zich over de hele stad. Het gemeentebestuur had de auto's van de stadsreiniging naar de Boelelaan gedirigeerd om de ca ravans weg te slepen. (ADVERTENTIE) Van onze parlementsredactie DEN HAAG In politieke kring is men het in afwachting van de nota 'mediabeleid' van de minister over het algemeen wel eens met de voorlo pige steun die De Tijd krijgt. Alleen liet Tweede-Kamerlid H. J. L. Von- hoff van de WD reageerde gistermid dag zeer afwijzend. Hij vond het om (ADVERTENTIE) Geen paniek, mevrouw H. te A., die komt binnen een week met een fikse kater bij u terug! Mocht u overigens ook wat willen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEES - MENU, nieuwe knabbelbrokjes van puur-natuur en boordevol eiwit. Dat hébben ze niet in Parijs! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. te beginnen niet juist, eerst twee mil joen subsidie te geven en vervolgens maar af te wachten, wat voor beleid er komt. Hij meende verder dat de overheid zich heeft begeven in de sfeer van het subsidiëren van menin gen en dat het onvermijdelijk is dat zij daarbij partij zal worden. 'Een bij zonder nare zaak', achtte Vonhoff dat de steun aan De Tijd concurrentiever valsend werkt, zoals zou blijken uit een telegram van de exploitatie-afde ling van die krant aan de reclamebu reaus, waarin zij aldus Vonhoff op basis van een overheidssubsidie haar diensten aanbiedt. Een gereserveerde reactie kwam van het Tweede^Kamerlid drs. G. van Leyenhorst (CHU), die vreesde dat de norm van 55.000 abonnees welke aan 'De Tijd' is opgelegd, mogelijk een voorbode is van een definitieve beslis sing tot het steunen van noodlijdende bladen. Van Leyenhorst aarzelt op dit punt nog, mede gezien de noodzaak van beperking van overheidsuitgaven die de CH-fractie steeds heeft voorge staan. Intussen zal minister Van Doorn op 23 januari voor het eerst met de vaste Tweede-Kamercommissie voor CRM discussiëren over het mediabeleid; daarbij zal de steun aan 'De Tijd' on getwijfeld aan de orde komen. Over zijn beleid op de lange termijn is na tuurlijk nog weinig te zeggen, zolang de minister zijn nota nog niet heeft geschreven. Ingewijden weten wel te vertellen dat de minister van plan zou zijn, in die nota de dag- en week bladen, tijdschriften, boeken en om roepen in één beschouwing te vatten. Verder zou hij zijn getroffen door het verschil in behandeling van enerzijds de omroepen en anderzijds de kran ten. Scherts en jokkernij Woorden, die Godfried Bomans graag hanteerde en ook omzette in daden. Zo schreef hij in 1953 54 een uitvoerige 'mystificatie' onder de titel Thomas Robert Spoon, was in die tijd trouwens ook nog reporter vanuit Rome,- rubriekschrijver en radio-mede werker en bekroonde begin december al die activiteiten met een optreden als Sinterklaas op de twee Nederlandse ambassades te Rome, nl. bij het Vaticaan en bij het Quirinaal. Ja, Bomans hield van mystificaties. Dat blijkt ook weer uit de nieuwe keuze van zijn Nagelaten werk: Bomans beziet mensen en dingen voortdurend vanuit onverwachte gezichtshoeken, waardoor hij sreeds weer weet te boeien en te verrassen. Thomas Robert Spoon en andere verhalen in 160 blad zijden (met 17 pentekeningen van omslagontwerper Stefan Mesker) voor 9,50 bij elke bockhandel. Een uitgave van Elsevier STEEN WIJK De 61jarige J. Jis- sink uit Blesse is gisteren door een personenauto gegrepen toen hij om de bus nog te halen zonder op te let ten de rijksweg 32 overstak. Hij over leed ter plaatse aan de opgelopen ver wondingen. 'KLM-vlieger J. de Boer. die woensdag in ijdens een vlucht naar de Verenigde bStaten opdracht kreeg zijn baard af te m cheren, keerde gisteren zonder baard n(bp Schiphol terug, in :auerzorgde baard' moet mogelijk zijn, le indt de vereniging, i indaag krijgt de heer Kooi z'n nieu- i'e vluchtplan voor de komende week ;r huisgezonden. Als dan blijkt lat hij isfciet is ingedeeld en op non-actief g< >lijft wil de vereniging van Neder- h andse verkeersvliegers een arbitrage- >rocedure om uit te maken of een >aard wel of niet mag. De vereniging egt bij monde van haar algemeen se cretaris G. J. Schöttelndreier, aanwij zingen te hebben dat de KLM het Ie conflict niet op de spits zal drijven. Mocht de KLM dat wel doen en er bij 'lijven dat alle piloten met gladge- schoren kinnen aan de stuurknuppel noeten zitten, dat daat het de vereni ging nog niet duidelijk voor ogen wat iu e doen. 'Wij gaan daarover nog niet theoretiseren. Nee, aan een staking om zo'n zaak denken we niet. We blij- Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT 'Waar zijn die vroegere voorstanders van een krachtdadig prijsbe leid, onder wie Den Uyl, die in tijden dat er heel wat minder prijsstijgingen waren, als oppositiepartijen, om een prijsstop schreeuwden. Ik mis hun krachtdadig op treden. Ze moeten prijsopdrijvers hard aanpakken, de regering wordt ongeloofwaar- dig-' Deze felle kritiek op het kabinet-Den Uyl lanceert de heer P. Brifssel, voorzitter van de Industriebond NKV, in het blad van zijn bond 'Industrierevue', dat deze week verschijnt. De heer Brussel heeft de in druk dat de prijzen kunstma tig worden opgevoerd om vast een voorschotje te nemen op de te verwachten strakke prijsmaatregelen. Verbazing wekkend noemt hij het dat het kabinet daartegen niets onderneemt. 'De kans is groot, dat ae bereidheid tot mede werking van loon- en salaris- trekkenden om uit de situatie te komen vermindert', aldus de bondsvoorzitter. 'Dat is nu het kabinet dat al leen een totaal inkomensbe leid verantwoord achtte. Al het andere beleid zou onrecht vaardigheden nog meer in de hand werken. Maar waar grij pen ze het eerst naar?' Naar de CAO-lonen, zoals in het verleden altijd is gebeurd. Na tuurlijk is dit kabinet nog van mening, dat de anderen ook moeten worden aangepakt. Maar hoe denkt men dat te doen? Via de belasting? Via dividendstoppen? We hebben in het verleden genoeg ge leerd hoe die andere inkomens trekkers, met name de ,'rije beroepen, de prijzenmakers, dat op een of andere manier wel weer in prijzen of belas tingaftrek weten te verwer ken. We zijn weer de dupe', aldus de heer Brussel. Kwalijk Hij neemt het 'juist dit kabi net' kwalijk dat het nog niels tegen deze ontwikkeling heeft ondernomen. De heer Brussel kan zich niet voorstellen dat de prijsstijgingen het ministe rie van economische zaken niet verontrusten. Er is inder daad sprake van een flinke verhoging van de grondstof- prijzen, maar daar kan het niet allemaal aan liggen. 'De prijsopdrijvers hebben zich in 1973 al veilig gesteld', meent hij. Hij vindt dat de vakbeweging niet mag blijven zwijgen. Er is een prijsbeleid beloofd, maar het is er niet. Alleen het NVV heeft gezegd dat de prijsopdrijvers aan de schand paal moeten 'alsof er geen an dere middelen zijn'; verder is het rustig. 'Dit kan de vakbe weging gewoon niet over zich heen laten gaan', vindt de heer Brussel. Beraad P. Brussel De voorzitter van de Indus triebond NKV kondigt aan dat de drie industriebonden zich op korte termijn gaan beraden over de vraag wat zij kunnen doen. Er kan nu de machti gingswet er door is tijdens de cao-onderhandelingen alleen worden gesproken over imma teriële zaken. De heer Brussel ziet daar weinig heil in, om- dal 'de werkgevers toch alleen belangrijk vinden wat een to taal-pakket hen kost'. De heer Brussel blijft er van uit gaan dat de regering haar belofte nakomt, dat de sterk ste schouders de zwaarste las ten zullen gaan dragen. Als er flinke prijscompensaties nodig zijn om de sterke prijsstij gingen op te vangen zullen de iager betaalden iets extra's moeten krijgen, terwijl de ho ger gesalarieerden geen volle dige prijscompensatie ontvan gen. Op 1 juli is de eerste prijscompensatie gepland, maar de heer Brussel acht eerder compensatie nodig als de situatie zich zo ongunstig blijft ontwikkelen als nu het geval is. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met ingang van 1 fe bruari is mr. J. H. Grosheide (43) benoemd tot burgemeester van Rijs wijk (Zuid-Holland). Hij wordt de opvolger van drs. A. Th. Bogaardt. die november vorig jaar met pensioen ging. Mr. Grosheide die lid is van de A HP. was staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen en vervolgens van justitie. Hij bezocht het gerefor meerd gymnasium te Amsterdam, stu deerde van 1948 tot 1954 aan de facul teit der rechten van de Vrije Univer siteit te Amsterdam en deed in 1954 doctoraal examen Nederlands recht. Van 1954-1963 is mr. Grosheide ad junct-secretaris van de Schoolraad voor de scholen met de bijbel ge weest. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Uit de strafgevangenis in Scheveningen is gistermorgen de 22-jarige Laurent D. ontsnapt Hij is de broer van Daan, bekend van de gij zeling in Deil. Laurent zat een gevai^enisstraf van drie jaar uit wegens een gewapende overval op een lampenwinkel in Den Haag, bedreiging van en poging tot doodslag op een aantal politiemannen en een Haags echtpaar, een inbraak, een geval van heling en verboden wa penbezit. Laurent werd op zijn vlucht vergezeld door de 23-jarige C. de R., die door de rechtbank in Amsterdam was veroordeeld wegens diefstal en de 29-jarige H de R, die een straf van vier jaar kreeg opgelegd wegens af persing, eveneens door de Amsterdam se rechtbank. Het drietal wist omstreeks acht uur tijdens schoonmaakwerkzaamheden te ontsnappen via een lichtkoepel en het dak van de gevangenis. De Haagse po litie heeft geruime tijd de omgeving en het aangrenzende duingebied naar de ontsnapten afgezocht. De recherche is er vrijwel zeker van dat Laurent D. en zijn twee medevluchtelingen bij hun ontsnapping geen hulp van bui tenaf hebben gehad. Laat in de mid dag was nog geen spoor van hen ge vonden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In november en Je- cember van het vorige jaar zijn 17.500 minder auto's verkocht dan in dezelf de maanden van 1973. Voor de auto handel betekent dat een omzetverlies van ongeveer 175 miljoen gulden. De verkoop van tweedehands auto's is ge halveerd, wat een verliespost van z5 miljoen gulden betekent. Daarbij ko men voor de autobranche nog de ver minderde omzet aan reparaties, benzi ne en onderdelen. RAI en BOVAG hebben over het omzetverlies minister Westerterp een brief geschreven. Zij wijzen er nogmaals op dat de auto handel door de autoloze zondag en de benzine-distributie het meest is ge troffen. De twee organisaties vragen om maatregelen^ Van een venlaggever UTRECHT Ik dacht dat zit altijd goed', bekende de 19-jarige Henk W., zoon van de eigenaar van een taxibe drijf in Voorthuizen, gisteren aan de Utrechtse economische politierechter mr. K. S. Bieger. Terwijl z'n vader niets vermoedend een middagdutje deed, kaapte enk op de vierde autoloze zondag een van pa's taxi's. Hij laadde een paar zusjes en vriendjes m en reed welgemoed naar een dancing, 15 km verderop. In de taxi hadden de jongelui reuzepret om het feit dat ze zich dank zij hun prachtige camouflage zo makkelijk konden verplaatsen. Politiecontrole onderweg bedierf het plezier echter. Henk kreeg een boete van 200. overigens de helft van het bedrag dat de officier van justitie in gedachten had. RITA 'Ik maak een nieuwe prulle- manxl. Die hoeft maar één keer per week leeg gemaakt te wor den'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5