phristiaan Steenwinkel: hieuws-arend van 70, Üie nog niet neerstrijkt 'Olieboycot toont pijnlijk duidelijk kwetsbaarheid van onze economie aan' eel regio-bedrijven :hankelijk van olie Geslaagde komische thriller HORLOGES v. d. WATER Rijnsburger-viaduct vrijdagavond dicht Werktijdspreiding bij de NZH Tentoonstelling over de Burcht Renovatieplannen Warmundastraat Familieberichten Rhijnhof heeft nu 'gewijde aarde' brand op Zoeterwoudse boerderij ™W/KWA®fTET YRUDAG 11 JANUARI' 1974 STAD EN REGIO L3 Jacqueline Bisset en Ryan O'Neal in 'A thief who came to dinner'. Films in Leiden VAN ONZE FILMREDACTIE LUXOR Regisseur Bud Yorkin heeft van Terence L. Smith's novelle 'The thief who came to dinner' een levendige en vooral geestige film gemaakt, die wat stijl en vaart betreft sterke herinnerin gen oproept aan Bogdanovics comedie 'What's up doe?' waar in Ryan O'Neal met Barbra Streisand zijn talent voor komi sche produkties bewees. In deze film bevestigt hij dit niet minder als de gladde, ge raffineerde juwelendief Web ster, die voor een groot deel zijn succes te danken heeft aan zijn innemende verschijning, correcte manieren en zijn ont wapende glimlachje. Hij zegt op een goede dag zijn loopbaan als computer-analist op voor een loopbaan als 'eerlijke' inbreker en zijn eerste slag is meteen goed raak. Naast de juwelen die hij incassee-t vindt hij een brief die zeer bezwarend is voor Henderling. Brutaal maar char mant zoekt hij de man op, zegt dat hij de dief is en vraagt Henderling in ruil voor lie brief hem te introduceren bij zijn rijke relaties. Bij de eerste introductie ont moet hij de rijke Laura Keaton. die geboeid door Websters per soonlijkheid en 'beroep' met hem gaat samenwerken. Dat blijkt geen renteloze liefde te zijn en op bijzonder geestige wijze oefenen beiden het span nende beroep uit. Echter, een linke verzekeringsrechercheur komt zo langzamerhand achtor Websters escapades, die steeds brutaler worden. Hij weet zelfs een tentoonge stelde monikoor van 350 karaat uit een museum te stelen. Nu is zijn kostje wel gekocht, maar de vos verliest wel zijn haren maar niet zijn streken '-n( prompt dreigt de roof van een zilveren schaakspel hem nood lottig te worden door de verze keringsagent. die hem overal achtervolgde. Doch listig weet hij de man schaakmat te zetten en hij ontkomt met zijn gelief de Laura Natuurlijk zijn al zijn geslaagde diefstallen alleen mogelijk in de film. maar dit deert niet in deze film, die vol verrassende wendingen verloopt. Warren Oates als de verzekerings-re- chercheur draagt het zijne bij aan de kostelijke incidenten. Jacqueline Bisset als Laura is een voortreffelijke compagnon, rustig en bedachtzaam. Een goe de tegenpool. Charles Cioffi als Henderling denkt er niet over om Webster te verraden, om zelf niet in gevaar te komen. Zo zit alles goed bedacht en geestig in elkaar en dat leidde tot een geslaagde komische thriller. Elders REX haakt deze week in op een roman van de pornograaf De Sade. De film heet 'Justine', die moet doorgaan voor 'een on schuldige engel in de klauwen van wellustige duivels', waar mee het recept bekend moge zijn. TRIANON prolongeert ul- weer voor de vierde keer het gefilmde blijspel 'Op de Hol landse toer' met Wim Sonne- veld, Adèle Bloemendaal »n Joop Doderer. LIDO blijft suc ces boeken met de nieuwe Ja mes Bond-film 'Live and 'et die' (5e week). STUDIO teert nog steed op een reprise van 'The Getauay' met in de hoofd rollen het terreur zaaiende echtpaar Ali McGraw en Steve McQueen. CAMERA tenslotte probeert het nog een weekje met de avondvullende verfil ming van 'Lawrence van Ara- bië', bekroond met 7 Oscars en met in de hoofdrollen een keur van grote namen, waaronder Alec Guinness, Jack Hawkins en Antony Quinn. Speciaal aan bevolen de nachtvoorstellingen (vrijdag en zaterdag) in dit the ater: 'Deliverance', een beklem mend filmwerk, dat uiterst knap U opgezet. ADVERTENTIE De beste Wereldmerken hebben wij voor U. Seiko, Eterna. Certina, Prisma, Junghans, Citizen. AWE-Ancre. Voor 37,50 heeft u bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dames horloge voor slechts 79,50. Eigen atelier, dus le klas vak-service. UW HORLOGER Haarlemmerstraat 181. LEIDEN Vrijdag 11 januari 's a- vonds om 10 uur zal het Rijnsburger- viaduct voor het verkeer worden ge sloten in verband met de aanleg van kabelkokers door de PTT. Deze kabel kokers komen dwars voor de tunnel mondingen aan de kant van de stad te liggen. Met het oog op dit werk, dat men in de vroege ochtend van zater dag 12 januari voltooid hoopt te heb ben, zal in de nacht van vrijdag op zaterdag het verkeer worden omgeleid via de Oegstgeesterweg en de Boer- haavelaan. Volgende week, in de nacht van zater dag 19 op zondag 20 januari zal de spoorwegovergang bij De Vink van 's avonds 10 uur tot de vroege zondag ochtend afgesloten zijn voor alle ver keer (ook voetgangers). Deze afslui ting houdt verband met onderhouds werken aan de spoorwegovergang. Het weekeinde daarop, zaterdag 26 en zondag 27 januari, hoopt men dit kar wei te voltooien. In beide nachten zal het verkeer worden omgeleid via Haagse Schouwweg en Plesmanlaan. "een vergadering, of het 'Gele Gevaar' slaat toe Voorzitter K.v.K. in nieuwjaarsrede: A an een onzer verslaggevers LEIDEN "In het gunstigste geval zal de olieboycot een op. op een andere wijze onhaalbare, prijsver hoging gericht incident blijken: zij kan evenwel ook een symptoom zijn. een plotseling voor ieder zichtbaar facet van een veelzijdige en op langere termijn zeer ingrijpende problematiek. Ik wil u niet verhelen dat ik van deze laatste veronderstelling uit ga." Aldus gistermiddag de heer A. Ko ningsveld. voorzitter van de Kamer van Kocphandel en Fabrieken voor Rijnland, in zijn traditionele nieuw jaarsrede. waarin hij langdurig inging op de huidige energiecrisis en de ge volgen daarvan op korte en lange ter mijn. 'Andere, voor velen thans min der dan de energiebeperking direct aan den lijve merkbare verschijnselen van die problematiek zijn evenzovele signalen die te denken geven; als voorbeelden noem ik het complex van overbevolking en wereldvoedselschaar- ste, roofbouw op natuurlijke hulp bronnen en milieu, de inmiddels be gonnen wereldwijde worsteling om steeds schaarser wordende grondstof fen met als waarschijnlijke gevolgen ingrijpende financiële en economische machtsverschuivingen, verstoringen in gebruikelijke kosten-prijzenverhogin- gen. niet te stuiten inflatie en ten slotte onder ongekende spanningen steeds duidelijker blijkende zwakte van vele, traditionele structuren. Als we betekenis en samenhang van deze verschijnselen verstaan, kunnen ze niet anders dan ons verontrusten; maar tevens verplichten ze ens tot herbezinning op onze verantwoorde- tijkheid voor het beheer van onze sa menleving op deze goede aarde'. Titanic 'In een aprilnacht van 1912 liep bij kalme zee in de volle glorie van haar maidentrip de Titanic op een ijsberg en ging reddeloos ten onder. Het 'on- zinkbare' schip was in die tijd één van de symbolen van een op een al- les-zaligmakende techniek gebaseerde zekerheid. De ramp heeft destijds het grenzeloze zelfvertrouwen in eigen kunnen van de westerse mensheid ge schokt en velen aan het denken gezet. Het is verleidelijk het effect van de spectaculaire ondergang van de zg. on kwetsbare Titanic te vergelijken met de schok die velen nu ervaren, door dat een Arabische olieboycot pijnlijk duidelijk de kwetsbaarheid van onze westerse welvaartseconomie aantoont. Als we in die zin uit ons huidige ma teriële ongemak lering willen trek ken, kunnen we uit deze 'crisis' men taal winst boeken en achteraf voer de duidelijke waarschuwing slechts dank baar zijn', aldus de heer Koningsveld, die eerder op had gemerkt; 'evenmin LEIDEN Voor de medewerkers werkzaam op het hoofdkantoor van de NZH en de districts- en rayonkanto ren wordt deze maand een werktijd spreiding ingewoerd. De N.Z.H. is van mening dat in ver band met de energieschaarste een werktijdspreiding noodzakelijk is. Dit geldt ook voor de schooltijden. De te verwachten grotere toeloop van reizigers kan slechts naar behoren worden verwerkt door het 'uitrekken' van het spitsuur. De NZH heeft hier mee reeds rekening gehouden door de extra wagens in te zetten van 's mor géns half zeven tot negen uur en 's middags van half vier tot zes uur. als de meesten Uwer beèehik ik over concrete feiten of harde gegevens. En op de hamvraag of onze uil in wijs heid of in doodsnood handelt, dan wel alleen maar een slimme vogel zal blijken die dankbaar uit de situatie bouwsteentjes pikt voor een door hem gewenste restauratie van het nest, blijf ik u het antwoord schuldig'. Overgang Volgens de voorzitter van de Kamer van Koophandel vormt het huidige tijdperk de overgang naar een vierde ('en waarschijnlijk beslissende') fase in onze westerse culturele ontwikke ling, met het antieke tijdperk, de middeleeuwen en de zg. nieuwe tijd als eerste drie fasen. 'Levend in het heden, belast, maar ook verrijkt met waarden uit het verleden, staan we voor een toekomt, die velen vrezen en nauwelijks wensen. Onze cultuurhisto rische ontwikkeling verloopt over tal van wissels en kruispunten, signalen markeren het spoor. Ook nu razen we over zulke wissels en naderen in ijl tempo een wellicht beslissend kruis punt. Welke lijn volgen ze? Denderen we door. negeren we onveilige signa len en lopen we straks misschien in volle vaart op een stootblok? Of kun nen we snelheid terugnemen, signalen niet alleen zien maar ook verstaan en zijn we bereid zo nodig enkele wissels om te zetten? Verdoezelen we de uit dagingen van onze toekomt of willen we ze juist scherp zien? Kortom, wil len we die toekomst vol gevaren, maar toch ook vol ongekende mogelijk heden aanvaarden of niet? Ik ben er van overtuigd dat we die tcekomst in positieve zin, volledig moeten aan vaarden. Dat zal zijn consequenties hebben voor onze durf, voor ons ver antwoordelijkheidsbesef en voor onze creativiteit'. Speller 'Het vaststellen van wat we willen, onze doeleinden, kan leiden tot méér, sneller, groter, verfijner, kortom de traditionele doelstellingen van de laatste honderd jaar. Het kan echter ook betekenen dat we grenzen gaan stellen en doelbewust afzien van be paalde ontwikkelingen, die ons ogen schijnlijk technisch-materieel nog ver der zullen brengen, maar die tevens kunnen bijdragen aan uitputting, ver val of mogelijk zelfs vernietiging. Wanneer we het dan nu gaan toespit sen op de verantwoordelijkheid van ondernemers en managers van nu is er, geloof ik, alle reden voor een men taliteitsverandering bij allen die lei ding willen, kunnen, of moeten ge ven'. 'Het behoeft nauwelijks betoog dat we, voortgaand met de huidige wedloop en met kwantitatieve groei sec als on genuanceerde doelstelling, bovendien overinvestering en verspilling van ka pitaal in de hand werken. We zouden ons vaker en diepgaander dan we ge wend zijn moeten afvragen welke zin het heeft zelf te gaan doen wat ande ren al beter doen of beter kunnen doen. Het verbeteren van arbeidsver deling binnen het bedrijf is voor de ondernemer een vertrouwde taak; het wordt tijd dat we aan de arbeidsver deling tussen bedrijven de nodige aandacht gaan besteden. Specialisatie en weloverwogen beperking kan bo vendien de verhoudingen minder ge spannen en economisch gezonder ma ken. In die zin kan men ook gaan denken aan groei met een overwegend kwalitatief karakter". LEIDEN In de serie 'Nederlandse Kastelen' van de Nederlandse Kaste lenstichting en de ANWB verschijnt een dezer dagen 'De Leidse Burcht' door J. G. N. Renaud. Ter gelegen heid hiervan wordt van 30 januari t.m. 22 februari in de expositieruimte van de Gemeentelijke Archiefdienst Boisotkade 2a te Leiden een tentoon stelling gehouden van archivaria, af beeldingen, publikaties en voorwerpen met betrekking tot de Burcht. Tijden van openstelling: maandag t.m. vrijdag 9-12 uur en 14-17 uur en zater dag 9-12 uur. Voorts des avonds op dinsdag 5, maandag 11 en woensdag 20 februari en op de donderdagen 31 januari, 7, 14 en 21 februari van WARMOND B. en W. van War mond onderkennen in hun memorie van antwoord bij de begroting de noodzaak van een spoedige totstandko ming van het bestemmingsplan Dorps kern. In de eerste helft van dit jaar hoopt het gemeentebestuur over het basismateriaal voor dit plan te kun nen beschikken. Het is nog niet te zeggen wanneer de projectgroep Woonschepenhaven War mond met haar werkzaamheden ge reed kan zijn. B. en W. zeggen met nadruk, dat de woningbouw voor Ma- riënhaven niet ten koste gaat van de eigen contingenteringen. Voor plan nen tot woningbouw na Endepoel 2 zal een structuurstudie nodig zijn. Er zijn renovatieplannen voor 31 wonin gen aan de Warmundastraat. De door de aprilstorm gevelde bomen zullen spoedig worden vervangen. De suggestie voor het planten van bomen in de Burg. Ketelaarstraat zullen R. en W. nader bestuderen. Overleden; Dirkje van der Plas. weduwe van Maarten van Duijvenbode. S3 Jaar. te Saas- cnhelni. Gerrltje Duizcr. weduwe van Hermanus Lljcl- voet. 78. te Leiden. Begrafenis zaterdag 12 uur op Rhijnhof. Berend Jan Hazenberg. 77, te Lelden. Elisabeth Tan der MelJ-Pliezler, SS. te Lel den. Begrafenis maandag 12.30 op Rhijnhof. Albert Pietcr van Biezen, 57, te Amsterdam Teraardebestelling vrijdag 14.30 u. Nieuwe Oosterbegraafplaats. Krulslaan. JSE In de Lissense raadzaal bleef woensdagavond aan de perstafel één stoel onbezet. Cbristiaan enwinkel kon voor de tweede maal in ruim vijfenveertig jaar de raadsvergadering niet verslaan, eerste keer omdat hij in liet ziekenhuis lag en woensdag omdat Steenwinkel vanwege zijn zeven- 31-te verjaardag een feestje organiseerde in zijn knusse bejaardenflatje. direct. Wat ik schreef sloeg aan. Ik kwam tot dc ontdekking dat het schrijven mij in het bloed zat. Vanaf die tijd heb ik er niet de minste moeite meer mee gehad. Eenmaal ach ter mijn typemachine kwam het ver haal vanzelf. Zelfs nadenken behoefde ik niet'. Toen dat eerste persbericht van Chris- tiaan Steenwinkel eenmaal in gedruk te vorm verscheen was dat het sein voor de Lissenaar om de sluizen een flink eind open te zetten. Een ware vloedgolf aan berichten bruiste via zijn schrijfmachinelinten op het pa pier. Geel papier wel te verstaan, een kleur waarop, zo zegt Steenwinkel, zijn teksten beter tot uiting komen. Vandaar ook zijn bijnaam op kranten redacties 'Het Gele Gevaar'. In slechts één winkel in de omgeving zijn deze gele velletjes in pakken van duizend te verkrijgen. Steenwinkels wacht woord 'een citroentje graag' is dan voldoende om zo'n pak tevoorschijn te toveren. Aan niet minder dan zes bladen stuurt Steenwinkel het laatste nieuws over Lisse. ('Rijk ben ik er niet van geworden. Ik rij een auto. Ik heb een huis. Dat is alles wat ik er aan over heb gehouden"). Hij schrijft over de dames van de Land- en Tuinbouwer- eniging die het winterprogramma hebben samengesteld, het viscollege Advendo en hoe er werd gebeten en ook de laatste ontwikkelingen in het plan Blokhuis. Bescheiden Er is niet één vergadering of Steen winkel slaat toe, via pen en blocnote of zonodig telefonisch. De meeste ver enigingen houden een stoel vrij voor 'mijnheer Steenwinkel' hoewel hij be paald niet happig is op een speciale behandeling. Steenwinkel: 'Ik houd niet van afstand. Het liefst heb ik dat ze gewoon met me omgaan. In Lisser- broek bijvoorbeeld heerst er zo'n sfeer. Daar zeggen ze gewoon 'hoi Piet' en 'hoi Jan'. Laatst nog hebben ze me uitgenodigd voor het kerstdi ner. Toen zat er één heel amicaal de draak met me te steken. Kijk dat is nou leuk. Daar kan ik om lachen. Steenwinkel is, ondanks het feit dat hij nogal eens getypeerd is als 'de ra zende reporter', een man die niet graag op de voorgrond treedt. In het zaaltje Rehoboth bijvoorbeeld is het Stcenwinkels verjaardagsfeestje mag dan gezellig zijn, het Lisser nieuws blijft er niet voor liggen vaste prik dat Christiaan Steenwinkel zijn zwartleren tas neerzet bij het ta feltje achter in de zaal. vlak bij de kantine. 'Het liefst zit ik een beetje achteraf. In de voorste gelederen voel ik me niet zo thuis. Alleen natuurlijk als er een discussie te verwachten is, dan zit ik vooraan'. Speurneus Zijn betrokkenheid bij de Lissese be volking heeft er waarschijnlijk ook mee te maken dat Steenwinkel, gere formeerd en vader van zes kinderen, niet graag de botte bijl ter hand neemt als zijn verfijnde locale speur neus stuit op plaatselijke oneffenhe den. Het harde interview heeft hem nooit gelegen. Hij zegt: 'Persoonlijk voel ik dat ik daarmee iemand zou kunnen kwetsen. Soms zijn er gebeur tenissen waarvan ik zeg moet ik hier nog wel een verslag van maken? Dat doe ik dan toch en dan maak ik er nog wat aardigs van. Dat wil niet zeg gen dat ik niet objectief ben. Mis schien komt het wel omdat ik in een ander het kwade niet zo snel zie zit ten'. Steenwinkel is zeventig gewor den. Zijn grote wens is nog een paar jaar in het grote krantencircus te kunnen meedraaien. Dat sommigen hem in de afgelopen jaren weieens hebben zien zitten knikkebollen als de agendapunten maar niet willen vlotten wimpelt Steenwinkel af als 'een tijdelijke inzinking'. Hij wil beslist de voltooiing van de Poelpolder en de realisatie van het plan Blokhuis meemaken. Pas als die projecten voltooid zijn dan gaat de hapgrage nieuws-arend voldaan op zijn nest neerstrijken. Zijn 'Erica'-schrijfmachine, zijn ge kleurde verzend-enveloppen en zijn gele velletjes papier zullen dan mu seumstukken worden. n rgemeester Berendswas" helemaal c. t blij toen Steenwinkel tijdens de 11 uwjaarsreceptié voorzichtig op- rkte dat hij er deze keer niet bij 11 zijn. 'Moet het nu precies op die vroeg de burgemeester en Steen- ikelhoewel het hem aan het hart e g. knikte van ja. Woensdag moes- de raad en het college het dus 1 len zonder 'mister blocnote'. enwinkel 70 jaar. Neerlands taaiste neridder is nog volop in de run- 5 g. Een gaaf exemplaar, monter nd vanachter een donker gehoorn- bril, de kruin spaarzaam begroeid als altijd gestoken in een onberis- t ijk neutraal getint maatkostuum. lert Steenwinkel op 6-jarige leeftijd horen kreeg dat hij het als secreta- van een knapenvereniging uitste- c ld deed, heeft hij zijn schrijftalen- 1 op een niet mis te verstane wijze hallen jaren achtereen systema- :h kunnen botvieren ;L.C. enwinkel: 'Ik werd eigenlijk pas eïd ontdekt toen men mij vroeg iets ■fcr de Nieuwe Leidse Courant te rijven. Dat deed ik en het klikte Gistermiddag is brand uitgebroken op de boerderij van C. van der Sluis aan de Weipoortseweg. nog onbekende oorzaken brandde de bovenverdieping van een grote stal, waar een grote voorraad stro was geheel uit. Beneden stonden vijftig koeien die direct na het ontdekken van de vlammen het weiland in gedreven. Een betonnen zoldering voorkwam overigens dat het vuur zich naar beneden kon verspreiden. De eer was gisteravond nog lang bezig met nablussen. De schade wordt geraamd op 60.000 gulden. In 1938 brandde boerderij geheel af en werd daarna geheel nieuw opgebouwd. t heeft verhuisplannen i een onzer verslaggevers m[DEN Ongeveer een kwart van de grotere bedrijven in het dis- Rijnland is voor wat hun grondstoffen betreft sterk of zelfs ge- afhankelijk van aardolie. Eveneens een kwart is gedeeltelijk af- elijk van olie, een kwart in geringe mate en ten slotte is er ook kwart van de bedrijven dat in het geheel niet afhankelijk van lolie is. aardolie als energiebron is min- dan een kwart onafhankelijk, zestig procent is er weinig of leltelijk afhankelijk van en bijna tig procent is er sterk of geheel inkelijk van. Aldus enkele cijfers, de voorzitter v?n de Kamer van ihandel, de heer J. Koningsveld en in zijn nieuwjaarsrede be- maakte. Wat betreft de moge- ïeid om van aardolie als energie- over te schakelen op aardgas: dertig procent van de bedrijven dat niet, vijftien procent in ge- St «f mate, vijftien procent in hoge ;g en dertig procent kan in het ge- ie| omschakelen op aardgas. De om- ikel ing op elektriciteit is veel lilijker Voor circa zestig procent ij de bedrijven, zijn de problemen. Fjdaarbij rijzen onoverkomelijk. On- ier vijftien procent kan zo nodig iel omschakelen. iets meer dan de helft van de be en in Rijnland nam de produktie .973 toe. Opvallend is dat vorig meer dan een kwart van de be en slechts de helft van de pro- :ie-capaciteit benutte. De capan- /ilwas nergens volledig in gebruik, bedrijven (veertig procent) heeft orderpositie van niet langer dan maand. De omzet in 1973 was bijna de helft van de bedrijven laai, bij vele andere groter dan laai. Dit in tegenstelling tot de iten, die veelal kleiner dan nor waren. Voor 1974 wordt een sta- omzet en een geringere winst verwacht. Vijf procent van de grotere bedrijven heeft definitieve plannen om in 1974 het bedrijf of enkele afdelingen daar van te verhuizen. Driekwart daarvan denkt overigens opnieuw aan het wes ten. Vijf procent heeft voorlopige plannen o.n te verhuizen en ongeveer tien procent 'vage' plannen, voor in ieder geval pas na 1974. LEIDEN Deken Van Noort heeft het nieuwe r.k. deel van de begraaf plaats Rhijnhof ingezegend. Rooms-ka- tholieken kunnen nu weer in 'gewijde aarde' worden begraven. Deken Van Noort merkte in een toe spraak op, dat de wens om in gewijde aarde te rusten geen bijgeloof is. Hiermee wordt uitgedrukt dat men zich na de dood wil stellen onder de bescherming van God en onder de wa kende handen van Zijn engelen. Er zijn nog genoeg katholieken die dit zinvol vinden, zei hij. Op dit deel van Rhijnhof is ruimte voor 1650 begrafenissen. Hiervoor moest de begraafplaats worden uitge breid. Er is zelfs ruimte voor een eventueel crematorium. Het r.k. deel bevat een ruimte voor kindergraven, voor eigen graven en voor huurgra- ven. Dit laatste deel is het grootst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3