Vakcentrales zien af van federatie Tot vanavond 8 uur tanken zonder bonnen Lubbers wil nu prijzen te lijf UW AVRO 'ies naar 030 - 321132 Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 van het ANPzèlf! !n deze krant exclusieve herenkleding Modehuis SLOOS Onderlinge verhoudingen blijven uitstekend b -val overleden ewolkt merleden op ilc s voor Thorn Mogelijk wel samengaan van NVV en NKV Motorrijders krijgen méér Bonnen in 9 soorten Sacharow wil Anneke Goudsmit getrouwd 'bescherming' Solzjenitsin krant bon noteer als nieuwe obonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leicis e Ommunt tISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING aat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" VRIJDAG 11 JANUARI 1974 54ste jaargang no. 239 Voor Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 2086S. Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 Afd Bezorging vanaf 08.30 uur Vara? Nee, met de Avro. >nze radio- en tv-redactie ERSUM Mies Bouman gekozen voor de AVRO. Jngang van 1 oktober zal zij ■tv-programma gaan presen- waarvan zij nu nog geen I ïeeft, hoe het er uit zal gaan af oktober in iw programma mededeling van AVRO's televi- jcteur Siebe van der Zee, maak- teren een eind aan veel specula- ij welke omroep Mies zou gaan n. Van der Zee en Mies spraken dat het een programma /al n van Willem Duys en Mies '.a- Willem Duys zal ook al is zijn iet eind deze zomer afgelopen, AVRO blijven. irdt nu druk op gestudeerd, met 'oor programma's Duys zal ko- Een rubriek als 'Duys op don s' (of op een andere dag) zal n bestaan. 'De Vuist' komt niet gaf gisteren toe door de TROS erd te zijn. Over de VARA die ?rlaat, merkte zij op: 'Na tien ';onder rellen, vind ik het fijn Sinieuw te moeten denken.' Zij is net moeilijkheden bij de VARA gaan. 'De meest actieve omroep ^ij benaderd heeft, is de AVRO ^st.' Zij werkt voor onbepaalde p freelance-basis, len var. de Acht' zou zij bij de t over een nieuw programma denken, maar daarvan is niet erecht gekomen. Mies heeft tien lij de VARA gewerkt: in het be an de jaren vijftig presenteerde j de AVRO een quiz. Zij heeft og bij de KRO gewerkt, haar politieke instelling merkte 'i 'Niet iedereen bij de AVRO is i. niet iedereen bij de VARA is Reacties van VARA-zijde: 'We uren het, maar begrijpen het :htqn als zouden regisseur Guus raete en Theo Ordeman de verlaten, sprak Siebe van der [isteren tegen. eest zwaarbewolkt met in de htend regen. Van krachtig of ird afnemende wind uit zuid t zuidwest. Maximus-tempera- ren omstreeks 7 graden. ORGEN EN OVERMORGEN: icht weer met af en toe regen, aar ook enkele opklaringen. Morgen zon op: 08.44 zon onder: 16.53 maan op: 22.49 maan onder: 10.17 Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De vorming van een federatie van de drie vakcen trales NVV, NKV en CNV is niet mogelijk. Deze harde conclusie hebben de verbondsraden van de vakcentrales gisteren getrokken uit een onverwacht scherpe tegenstelling over het karakter dat de federatie zou moeten krijgen. De conclusie van de verbondsraden zal, naar wordt verwacht, in de ko mende weken door de achterban van de vakcentrales worden onderstreept, zodat een federatie van de 'drie' defi nitief van de baan zal zijn. Een fede ratie tussen NW en NKV blijft wel mogelijk. De voorzitters van deze cen trales hebben gisteravond gezegd, hieraan gestalte te zullen geven. De afrondende federatiebesprekingen werden aanvankelijk nog gevoerd in een sfeer, dat het wel lukken zou. De drie vakcentrales hadden zich, naar aanleiding van een onderzoek van het efficiencybureau Bosboom en Hegener positief uitgelaten over de vorming ADVERTENTIE Vragen over 't Openbaar Vervoer? Bel: van een zware federatie. Niets wees er daarom op, dat de besprekingen, die ongetwijfeld niet al te gemakke lijk zouden zijn, toch nog vrij snel zouden stranden. Dit gebeurde echter, toen van NW-zijde nadrukkelijk werd gezegd, dat besluitvorming over alle belangrijke sociaal-economische problemen in eerste aanleg in de fe deratie zouden moeten worden bespro ken. Pas als daar een principiële te genstelling zou blijken te bestaan, zou de kwestie in de vakcentrale aan de orde mogen worden gesteld. De voorzitter van het CNV, de heer J. Lanser zei gisteravond, dat een derge lijke voorwaarde voor het CNV on aanvaardbaar is. Een federatie wordt volgens hem gevormd door drie vak centrales, die elke mogelijkheid moe- >nze correspondente BERGEN (N.Br.) De 67-jarige istvogels uit Rijsbergen is giste- Perleden, nadat hij door het endak van zijn schuurtje was ten. De man was bezig het dak pareren. V au een verslaggever AMSTERDAM Ook vanavond zullen de benzinepompen om acht uur sluiten. Daarmee wordt liet tijdstip waarop de distributie begint, in feite met vier uur vervroegd. Tc verwach ten valt dat er vooral tussen vijf uur vanmiddag en acht uur vanavond lange rijen auto's bij dc pompen zullen staan: veel automobilisten kullen met een volle tank het weekeinde willen in gaan. Inmiddels is besloten.dat motorrij ders meer benzine zullen krijgen: op hun bonnen zullen zij tien in- plaats van acht liter krijgen. Voor de periode van 12 januari tot en met 3 februari zullen zij op ieder van de bonnen B 01 tot en met B 04 tien liter kunnen kopen. Ook bromfietsers met viertaktsmotoren komen iets ruimer in de benzine: voor dezelfde periode krijgen zij 24 liter. Door de verschillende toewijzingen zullen de pomphorders bij het ver kopen van benzine negen verschil lende types bonnen kunnen ont vangen: er zijn 'coupures' van één, drie, vier, vijf, tien, vijftien, zes tien, twintig en vijfentwintig liter. De 'normale' distributiebonnen zijn die van drie liter (voor brom fietsers), van tien (voor motorrij ders), van vijftien (onder meer personenauto's) en 25 liter (bestel en vrachtauto's). De bonnen van één, vier, vijf, zes tien en twintig liter zijn gebruikt voor aanvullende toewijzingen. Het valt echter niet te verwachten dat alle pomphouders onmiddellijk over alle 'coupures' zullen beschik ken, zodat zij niet onmiddellijk in staat zullen zijn tot het geven van 'wisselbonnen' (als een automobi list bijvoorbeeld een bon van vijf tien liter inlevert maar twaalf liter tankt). Wat het tijdstip van sluiting van de benzinepompen vanavond be treft. de BOVAG. die de pomphou ders geadviseerd heeft om om eco- nomischp redenen voortaan elke avond om acht uur te sluiten, vindt vooi vanavond geen uitzon dering nodig. Aan lange wachttij den ti't de bond van auto- en gara gebedrijven niet zwaar 'Het is veel erger dat de mensen die nu een nieuwe auto kopen soms vele we ken moeten wachten tot zij benzi nebonnen krijgen', aldus de voor lichtingsman van de BOVAG, de heer W. van der Veer. Enkele tientallen pompstations langs de rijkswegen zijn echter verplicht langer open te blijven, namelijk tot el* uur 's avonds. Bij de drie grootste grensovergangen Evenals in andere steden kan men ook bij de gemeentereiniging van Amsterdam gehamsterde benzine in bewaring geven, die dan tijdens de distributieperiode kan worden afgehaald. De vaten benzine worden, nadat ze voorzien zijn van een label, naar een depot gebracht. blijven de pompen dag en nacht open. Dit geldt voor de stations langs de wegen Arnhem-Oberhau- sen. Breda-Antwerpen en Heerlen- Aken. Hier zullen dus om één mi nuut over twaalf de eerste benzine bonnen afgedragen worden, tenzij /le automobilisten besluiten een paar kilometer verder over onze grens te gaan tanken. De volledig automatische zelfbedie- ningspompen zullen 's nachts dicht zijn. omdat er dan geen bonnen in ontvangst genomen kunnen wor den. Alle zelfbedieningspompen zijn nu inmiddels geschakeld op handbediende panelen. Daarop wordt met ingang van morgen, af hankelijk van de voor het tanken ingeleverde benzinebonnen, een be paalde hoeveelheid liters per pomp afgegeven. Hoewel het morgen na tuurlijk een zeer rustige dag voor de pompstations belooft te wor den Het ministerie van verkeer en waterstaat deelde gisteren mee dat gewerkt wordt aan een regeling voor de toewijzing van benzine aan boten voor pleziervaart. De Scheepvaart Vereniging Zuid in Rjtterdai. uitte gisteren haar ern stige bezorgdheid over het uitblij ven van extra-benzinetoewijzingen voor zakelijk verkeer aan de bij haar aangesloten bedrijven. Als die extra-toewijzingen niet snel komen vreest de vereniging ernstige stag naties in de Rotterdamse haven. ren en slechts discussie in eigen kring achteraf toe willen staan', aldus de heer Lanser. De voorzitter van het CNV trok hier uit de conclusie, dat de verantwoorde lijkheid voor het mislukken van de federatiebesprekingen daarom in de eerste plaats bij NW en NKV moet worden gezocht. Hij zei ook teleurge steld en verbaasd te zijn, dat de beide vakcentrales de zaak hierop hebben Zie verder pagina 11, kolom 7. In het stadhuis van Amsterdam is het lid van de Tweede Kanier Anneke Goudsmit (D'66) in het huwelijk getreden met mr. Naat Kingma. Dc fractie leider van D'66, de heer Jan Terlouw, was erbij. Hier feliciteert hij het echt paar. J. Lanser: verbaasd ten hebben zich vooraf over de be sluitvorming van de federatie een me ning te vormen: 'Dat recht en die vrijheid moeten we hebben. Dat is ge woon een zaak van het grondwettelijk verenigingsrecht. Of we van dat recht gebruik zullen maken, is een andere zaak, want er zal in lang niet alle ge vallen behoefte bestaan zaken in ei gen kring te bespreken. Het is onbe grijpelijk dat het NVV en het NKV deze mogelijkheid niet willen accepte- MOSKOU (AP, Reuter) De dissi dente Russische natuurkundige An- drej Sacharow. heeft gisteren 'de moed en het talent' van zijn geestver want Alexander Solzjenytsin geprezen en gezegd dat 'slechts de steun van mensen hier en in het westen hem beschermen en zijn bescherming kun nen waarborgen'. Sacharow, die zich daarmee voor de tweede keer deze week achter de au teur van het boek 'Goelag-archipel' opstelde, verklaarde dat dit werk van enorme morele betekenis is voor de bevolking van de Sowjet-Unie. De be schuldiging, dat Solzjenytsin een 'vij and van het socialisme' zou zijn, wees Sacharow van de hand: 'Niemand weet wat socialisme precies is en welke vorm het zou moeten krij gen. Solzjenytsin wijst ons op het verleden, niet opdat er iemand te recht moet staan of veroordeel moet worden, maar opdat onze herinnerin gen ons tot mensen maken'. Tsjoekowskaja Intussen heeft de officiële Schrijvers bond van de Sowjet-Unie de schrijf ster Lidija Tsjoekowskaja van 'verder lidmaatschap' uitgesloten, omdat zij het voor Sacharow heeft opgenomen. De 66-jarige vrouw, die een slechte gezondheid heeft en bijna blind is, mocht zich niet laten verdedigen. Naar aanleiding van de uitsluiting zei de schrijver Wladimir Maxiow (die zelf verleden jaar uit de Schrijvers bond werd gestoten), dat de organi satie aan Lidija Tsjoekowskaja 'een grote eer heeft bewezen'. Hij noemde het lidmaatschap van de bond 'een be lediging voor iedere eerlijke Russi sche schrijver'. Zie ook pagina 9. Van onze parleincntsredactie DEN HAAG Minister Lubbers wil 'mei bloed zweet en tranen' alles in liet werk stellen om de snelle prijsstijgingen te beperken. Heeft Jiij zicli tot nog toe vooral op liet energieprobleem geworpen, nu zal het vraagstuk van de stijgende prijzen vooal zijn aandacht krijgen. De minister denkt echter nog niet aan een prijsslop, met een mogelijkheid tot ontheffing. In dc vaste commissies van economi sche zaken en van verkeer en water staat (de leden hadden hun kerstreces onderbroken)! moest de minister giste ren een stroom van verontruste vra gen over de prijsontwikkeling aanho ren. Ook de vakcentrales en de consu mentenorganisaties trokken gisteren aan de bel In verband met dc ernstige ontwikkeling. Het overlegorgaan van de drie vakcen trales sprak tegenover de minister zijn diepe bezorgdheid uit over de prijsstijgingen. NW, NKV en CNV wilden op de hoogte gesteld worden van de maatstaven voor verhogingen en drongen aan op zoveel mogelijk matiging. Binnen de vakbeweging is de onrust over de sterke prijsstijgingen, en hier en daar ook over het regeringsbeleid, groeiende. Het NVV zegt in een com- Voor vervolg zie pagina 11. ADVERTENTIE Dit nummer staat ook vóór in uw telefoongids. Binnenland Steun voor Dc Tijd 5 Muziekfeest in De Doelen 6 Moord op vogels7 Buitenland Hoop op oplossing Britse crisis 9 Egypte laat troepen 'opdringen' 9 Kerk Kerk en verkeer2 Kerkbalans, een geloofsenquête 2 Sport Happel of Molenaar team-manager? 15 Economie Zwaar vervoer 17 Kccepi Commentaar 7 L'W probleem familieberichten 8 Puzzel XI Aulonleuui. films IJ Beurs 14 naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering von het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Opgegeven door Naam: Naam: Adres: Adies: Plaats: Plaats: Betaalt per: maand; Q kwartaal. 111 beloning het aangekruiste C gezellige rookverdrijver De nieuwe obonnee ontvangt de krant 14 dagen n i u- m j 3 L4 pletine rchoaltie (flessen onderzetter) gratis P handige poraatmop met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 I.ciden

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1