Zwaar vervoer slechts werk voor specialist Europa krijgt evenveel olie binnen als vorig jaar Bezig bedrijf Klant profiteert niet van de lagere vleesprijs Mammoet Transport actief op weg en water DOW JONES INDEX Dollar nog verder terug in Amsterdam Duitse economie groeide vorig jaar harder dan in 1972 Bod Kas-As. open tot 31 januari WALL STREET FLAUW i ROiUIW/KmWTET VRIJDAG 11 JANUARI 1974 FINiAKClSN EN ECONOMIE T15/K17 door P. van Lakerveld [AMSfflERDAM iNaanmate on ze samenleving zioli meer specia liseert, komt liet steeds minder voor, dat hoogwaardige omvang rijke constructies worden ver vaardigd op de plaats, waar ze uiteindelijk worden gebruikt. Een elektrotechnisch bedrijf bouwt een grote transformator niet bij de afnemer, de electrici- teitscentrale, maar in de eigen fabriek. Zo zijn er meer voorbeelden te beden ken. Voorgespannen betonelementen van 50.000 kilo voor een brug bij Tiel zouden in theorie op het werk bij de brug gemaakt kunnen worden, maar in de praktijk gebeurt dat in een fabriek in Zeeland, die zich daar in gespecialiseerd heeft. Ook een hon derden tonnen zwaar reactorvat wordt niet ter plaatse onderdeel voor onder deel geïnstalleerd, want de fabrikant levert het apparaat kant en klaar af. Het van de fabriek af verkopen van complete zeer omvangrijke stukken is efficiënt en voordelig, maar het schept natuurlijk wel een nieuw pro bleem: het vervoer. Niet ieder wille keurig vrachtwagenbedrijf ls in staat een reactorvat of een ander apparaat te vervoeren, dat honderdduizenden kilo's weegt, soms dertig meter lang is en vele meters hoog. Zwaar trans port is dan ook een zeer gespciali- seerde bedrijfstak. Behalve enkele kleinere bedrijven, die zich alleen met deeltaken op het gebied van zwaar vervoer bezighouden (bijv. al leen op de weg) zijn er in Nederland maar twee ondernemingen, die zowel op het water alsook op de weg trans porteren en ook nog zelf het hijs- werk verrichten. De ene is Big Lift, een dochter van de Holland-Amerika Lijn, de andere Mammoet Transport in Amsterdam. Mammoet Transport is enige jaren ge leden gevormd uit Goedkoop Hijs- en Transport Maatschappij, Stoof Breda (zwaar wegtransport), Van Wezel Hengelo (eveneens wegtransport) en Van Leeuwen uit Leiden. Door deze samenstelling was Mammoet Trans port in staat zeer afwijkende eftuikken van producent naar afnemer te ver voeren via wegen en binnenwateren, terwijl door de ruim 30 pet. deelne ming van de KNSM in 1971 nu ook transport overzee mogelijk is en een zeer omvangrijk apparaat inderdaad zonder het te demonteren van Win terswijk naar Buenos Aires gebracht kan worden. Mammoet Transport heeft een omzet van 30 k 35 miljoen gulden en er werken circa 400 men sen. De nadruk ligt toch nog op het weg en binnenwatervervoer. Dit in tegen stelling tot Big Lift, die een sterk 'zeebeen' heeft een verhoudingsgewijs iets minder de nadruk legt op de an dere activiteiten. Directeur J. Goedkoop vertelt, dat des te zwaarder een te vervoeren goed is, des te eerder het transport over water geschiedt. Moet een voorgespannen betonelement voor de Amsterdamse metro van Tilburg naar de hoofdstad worden vervoerd, dan kiest men van de producent af de kortste weg naar het water, waar het transport dan ver der met binnenschepen of pontons plaatsvindt. Van de kade af wordt het element öf met eigen kranen öf de boten gehesen ofwel men past het rij- op-rij-af (roll-on-roll-off) systeem toe, waarbij de zwaarbeladen vrachtwagen combinatie over het water vervoerd wordt naar een plaats zo dichtmoge- lijk bij de plaats van bestemming. Beginfase Nederland positief overolietop transport bezighouden, maar voor de- Van onze verslaeseveri ze ondernemingen is Nederland eigen- 00 lijk alweer een te kleine markt De- AMSTERDAM/ROME Europa krijgt momenteel evenveel olie als in september vorig jaar en mo- arIidSk^epdnTOlLga-MdemnUnt- gelijk zelfs méér. Dat heeft QPEC-topman en olie-minister van Saoedi lArabië sjeik Jamani gisteravond gen in West-Europa elkaar niet tot in in Rome gezegd. 'Wij hebben gezien dat Europa door een versmalling van de oliestroom in moeibjk- jjj* Is ^iranneer'A"een reer De heer Goedkoop heeft enkele jaren geleden al eens gezegd, dat het zwaar vervoer eigenlijk nog maar in de be ginfase verkeert. Uit de vele honder den transportbedrijven zijn er in Ne derland twee naar voren gekomen, die zich met het geïntegreerde zware heden is gekomen en daarom hebben we de produktie verhoogd,' aldus Jamani. Hij doelde daarmee op het eind vorig jaar verminderen van de produktiebe- perking van 25 tot 15 procent, in plaats van een verhoging tot 30 pro cent, zoals eerder was aangekondigd. Omdat de uitvoer naar andere delen van de wereld dan Europa door Ara bische maatregelen is afgenomen is het niet uitgesloten dat ons continent inderdaad meer ontvangt dan verle den jaar september. Overigens zei Ja mani dat Europa en Japan evenveel olie kunnen krijgen als zij willen, zo dra vrede in het Midden Oosten zal zijn bereikt. 'Dat is alles wat wij wil len'. Sjeik Jamani zei dat hij en zijn Algerijnse collega Abdessalem een nieuw rondreis door Europa maakten om het Arabische standpunt te ver duidelijken. 'We zijn hier als vrien den om uit te leggen wat onze bedoe lingen zijn.' Prijzen De bewindslieden komen vanuit Genè- ve waar zij de OPEC-conferentie heb ben bijgewoond. Het belangrijkste be sluit dat daar werd genomen is een bevriezing van de olieprijzen voor de komende drie maanden. Jamani be toonde zich hierover zeer verheugd. Overigens sloot hij een kleine verla ging van de prijs met enkele dollar centen per vat van 159 liter niet uit. Dit vanwege de overigens nu tot stilstand gekomen opmars van de dollar op de internationale valuta markten waardoor de Arabische olie landen dollars ontvangen die in feite 'meer waard' zijn. Over de olietopconferentie die 11 fe bruari op initiatief van president Nixon in Washington begint wilde Ja mani niet reageren. 'Dit is een zaak van de geïndustrialiseerde landen waarin wij ons niet willen mengen.' Officieel zijn de olielanden niet uitge nodigd, maar het is niet uitgesloten Indust. Sporen Ullll. Ubl. Mods 8 jan. 861.78 191.58 94.07 73.29 702.5 jan. 834.79 186.75 92.79 73.05 699.5 10 jan. 823.11 182.61 92.54 73.09 70.92 Aand. Ubl. lot. H. L. 8 jan. 18.080 19.550 1.824 482 1.054 jan. 18.070 15.960 1.778 235 1.323 10 jan. 16.120 14.950 1.775 4.74 975 Koersen in Montreal lovis •om Tar A Chem lusky lat. Glas lass Ferguson lat. Resources Shell Canada 7/1 8/1 9/1 2.00 2.00 1.90 22% 22% 21* 23% 23% 22% 8% 9% 9% 18 17% 16% 5.271 5.40L 18* 18% 18% dat zij alsnog zullen worden gevraagd aanwezig te zijn. Uitnodigingsbrief In de uitnodigingsbrief voor de confe rentie, die gisteravond vrij is gege ven, heeft president Nixon de ge vraagde Westerse landen erop gewe zen dat 'het energietekort de voor spoed en de stabiliteit in de wereld bedreigt.' Het dreigt 'politieke krach ten los te slaan die zware en onher stelbare schade kunnen toebrengen aan de welvaart in de wereld.' Nederland juicht het initiatief van Nixon tot het houden van een 'olie- top' toe. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag zei gistera vond, dat de Nederlandse regering het initiatief van president Nixon verwel komt om reeds op korte termijn over leg te voeren tussen een aantal consu- mentenlanden èn de Europese ge meenschap over de energiecrisis. Zij is met president Nixon van mening dat dit overleg spoedig gevolgd dient te worden door een bijeenkomst tus sen consumenten- en producentenlan- den en dat het nodig zal zijn ook de ontwikkelingslanden bij de besprekin gen te betrekken. De regering is van mening dat de door president Nixon voorgestelde procedure stimulerend kan werken op een voortvarende uit voering van de besluiten die tijdens de topconferentie te Kopenhagen over de behandeling van de energievraag stukken zijn genomen. De regering zal met de EEG-partners zo spoedig mogelijk overleg plegen over de wijze waarop de negen zullen worden verte genwoordigd, aldus het ministerie van buitenlandse zaken. OESO Öok de secretaris-generaal van de Or ganisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling, jhr. mr. E. van Lennep, de Westduitse kanselier Brandt en de Engelse premier Heath hebben positief op het plan gerea geerd, Frankrijk en Japan hebben nog niet van zich doen horen. Hoewel waarnemers in de Franse hoofdstad het gisteravond 'zo goed als zeker' achtten dat minister van buitenlandse zaken Jobert naar Washington gaat, sloten zegslieden in Washington niet uit dat de twee landen zullen probe ren hun olieproblemen op te lossen door middel van rechtstreekse contac ten met de Arabische landen. De nieuwe Deense minister van bui tenlandse zaken Ove Guldberg zei gis teravond dat de negen landen van de EEG als geheel aan de conferentie zouden moeten deelnemen, België, De nemarken, Ierland en Luxemburg niet uitgezonderd. Een woordvoerder van de EEG deelde gisteravond mee dat inmiddels alle le den-landen de gegevens over de ener giesituatie in hun land hebben ver strekt, zodat de kans groot is dat een eerste 'EEG-energiebalan?' inderdaad 15 januari gereed kan zijn. Overigens blijken EEG-kringen in Brussel iets optimistischer over de gevolgen van de energiesituatie voor de werkgele genheid. Leisteen West-Duitsland gaat een onderzoek in stellen naar de mogelijke winning van olie uit leisteen in het noorden van het land. Het probleem is de winning van bitumen uit leisteen. Bovendien speelt de vraag in hoeverre men waar devolle en zware metalen kan vinden en benutten. De kosten voor de ont wikkeling zijn zeer hoog. Bovendien bevat eventueel te winnen olie een groot gehalte aan zwavel, wat uit het oogpunt van milieubescherming on gunstig is. Venezuela heeft van de in het land werkzame oliemaatschappijen (waar onder de Shell) geëist dat een deel van de royalties niet meer in geld maar in olie zal worden voldaan. Voor welk deel was gisteravond nog niet bekend. De Nigeriaanse ambassadeur in ons land, Osman Ahmadu-Suka, heeft ge zegd dat 'het verstandig noch gewenst is' dat de olie-industrie in zijn land in buitenlandse handen blijft. Daarom besloot Nigeria tot de oprichting van een nationale oliemaatschappij. kostbare investering doet en bedrijf B daar direct met dezelfde aanschaf ach- teraankomt. Bij zwaar vervoer is iede re opdracht weer verschillend en daarom is er plaats voor een aanpak, waarbij men elkaar eerder aanvult dan beconcurreert. Tot nog toe is dat beslist niet ge beurd, misschien wel onder invloed van de klant, die steeds maar weer andere transportmiddelen van de zwaarvervoerder eiste en daardoor in feite de ondernemingen in deze be drijfstak tegen elkaar uitspeelde. Concurrentie De heer Goedkoop accepteert wel, dat hij concurrentie veelt bij zijn activi teiten bij het kleinere vervoer, op welk gebied honderden bedrijven be wegen. Dat kleiner vervoer heeft hij echter nodig voor de continuïteit, die bij het ZAvare vervoer met de zo sterk individuele aanpak minder verzekerd is. Bovendien is het zwaardere trans port sterk conjunctuurgevoelig. Wan neer het bedrijfsleven grote investe- ringslust heeft, zoals aan het einde van de jaren zestig, ontstaat er een rush op het zwaar transport. Maar neemt de investeringsneiging wat af. dan merkt Mammoet Transport dat terdege. Ook al omdat door die rush van een paar jaar geleden en door de transportmiddelen aan te schaffen om maar steeds aan de wensen van de klant te kunnen voldoen, men wat het materieel betreft, in een wat te ruime jas zit. AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar heeft donderdag op de Amsterdamse wisselmarkt even als in enkele andere Europese geld- centra een verdere daling te zien ge geven vergeleken met woensdag. Na een opening die bijna 2,5 cent be neden het slot van woensdag kg bleef de stemming gedurende de dag bij rustige handel prijshoudend. Het slot kwam op 2.9125 (woensdag 2.9360 - 2.9380) Volgens geldmarktkrin gen heeft de Nederlandsche Bank on geveer 38 min 'swap' dollars gekocht. De flauwe stemming "oor het Engelse pond en de Canadese dollar zette zich voort, terwijl de Duitse mark verder kon aantrekken. Elders in Europa was het beeld ver deeld. De Amerikaanse munt was iets hoger in Zllrich, Brussel en Wenen, maar moest wat terrein prijsgeven in Frankfort, Parijs, Milaan en de Skan- dinavische markten. In Frankfort was de dollar onderhevig aan betrekkelijk grote schommelingen. Geopend werd op DM 2,74. wat een drastische prijs daling betekende in vergelijking met het slot van woensdag, nl. 2,804. Na de opening'ging de dollar echter aan trekken en het slot kwam op DM 2,7.7 Eenzelfde patroon trad op in Parijs, waar het openingsverlies gedurende de dag werd gehalveerd tot een uit eindelijke notering van ongeveer frs. 4,90. Goud was evenals woensdag ook giste ren weer een stuk goedkoper. Er ging in Londen 4,25 dollar van de prijs af, waardoor de koersval sinds de top van maandag (130 dollar) opliep tot 10 dollar. In ZUrich, met Londen de grootste goudmarkt in Europa daalde de prijs 4,50 dollar tot 120,50. Een 450.000 kilo wegende transformator tijdens de roll-on-roll-off-operatie van jde weg op een ponton voor vervoer over de rivier naar Duitsland. Mammoet Transport gebruikt de roll- on-roll-off methode ook bij haar zee schip 'Happy Pioneer', dat samen met de KNSM geëxploiteerd wordt. Wa gens met een vracht van maximaal 800 ton kunnen daar zo oprijden. Het schip beschikt verder over een kraan, die 250 ton kan tillen. Het vervoer over de weg (tot 350 ton en gekoppeld zelfs tot 1200 ton) ge beurt in voortdurend contact met Rijkswaterstaat, die er uiteraard voor moet waken, dat het wegdek niet be schadigd wordt. Belangrijk bij het zwaar wegtransport is de verdeling van het gewicht over soms tientallen assen, waarbij iedere as weer gedra gen wordt door zo'n acht wielen. Een extra moeilijkheid bij vervoer naar het buitenland is de grote variatie tussen de vergunningen-stelsels voor zwaarwegvervoer van de landen bin nen de EEG, ja zelfs van de Duitse deelstaten onderling. Dat maakt, dat een ongewoon wegtransport van Ne derland naar bijv. München aan zeer veel eisen moet voldoen. WIESBADEN Na verrekening van prijsstijgingen is West-Duitslands bru to nationaal produkt vorig jaar met 5,5 pet. to3gencne.i. Dat betekent een snellere groei dan in de twee vooraf gaande jaren, zo blijkt uit gègevens van het nationaal bureau voor de sta tistiek. In 1971 bedroeg de reële groei nl. 2.5 pet en in 1972 3 pet. Zonder aftrek van prijsstijgingen steeg het nationaal produkt in 1973 met 12 pet. tegen 9,5 pet in 1972. Tot de sterke groei van de Duitse econo mie in 1973 droegen ondermeer bij de stijging van de export met 22 pet waar tegenover slechts een invoerstij- ging van 9 pet. stond. AMSTERDAM Uiterlijk 31 januari zullen aandeelhouders, die gebruik wensen te maken van het overname- aanbod van 175 in contanten op de aandelen en certificaten Kas-Associa- tie, uitgebracht door de Vereniging voor de Effectenhandel namens en voor rekening van het Interprofessio neel Instituut voor de Effectenhandel, hun aandelen dienen aan te melden. Uiterlijk op 1 februari zal worden be kend gemaakt of het aanbod gestand wordt gedaan. Eén van de voorwaar den daarvoor is, dat tenminste 90 pet van de uitstaande aandelen en certifi caten wordt aangemeld. Uit het thans verschenen bericht be treffende het aanbod van de Ver. voor de Effectenhandel blijkt, dat het op te richten interprofessioneel instituut ten doel heeft de dienstverlening te bundelen van reeds bestaande en in de toekomst nog op te richten inter professionele ondernemingen. Deze dienstverlening ten behoeve van de bedrijfsleden van de Vereniging zal taken betreffen op het gebied van de levering, bewaring en administratie van effecten, alsmede op het gebied van de kredietverlening tegen onder pand van effecten en andere met de effectenhandel samenhangende activi teiten. Voor het Interprofessioneel Instituut is de rechtsvorm van een BV gekozen met een geplaatst en door de Vereni ging volgestort kapitaal van 14 min. De financiering van de aankoop van de aandelen Kas-Associatie zal mede geschieden door middel van een lang lopende onderhandse lening. Wat de Kas-Associatie betreft wordt nog opge merkt, dat de provisiebaten over 1973 die van 1972 zullen overschrijden. De rentebaten van 1973 zullen lager uit komen dan die over 1972. BRUSSEL Veel duurder zal het vlees op korte termijn waarschijnlijk niet worden, maar dat de huisvrouw haar bief stuk of runderlapje de komende maanden weer goedkoper kan krijgen, dóórop is weinig kans. Ondanks het feit dat de veehouders op het ogenblik veel minder ontvangen voor het door hen afgeleverde vlees, dan enige tijd geleden. Vorig jaar was dat totaal anders. Toen bestond er binnen de EEG een 'tekort' aan en hoge prij zen voor vlees en werden sti mulerende maatregelen genomen om de produktie op te voeren. Vooral Frankrijk nam dergelijke stappen en telde daarvoor nogal wat geld uit. Door de nu dalende vleesprijzen dreigen die investe ringen nu niet rendabel te wor den. Vandaar dat de Fransen hebben voorgesteld de prijzen die de veehouder voor zijn vlees krijgt met 10 procent te verho gen. Maandag komen de EEG mi nisters van landbouw in een ex tra vergadering hier in Brussel tesamen om over dal voorstel te praten. Waarschijnlijk zullen de Fransen weinig steun krijgen voor hun idee. De andere leden- landen van de EEG' vinden dat de vleesprijzen pas in april op nieuw moeten worden bekeken als ook de andere landbouwprij zen aan de orde komen. De Euro pese Commissie zou volgens zegs lieden niet onwelwillend staan tegenover een prijsverhoging met een procent of 7. maar het 'da.fs- lijks bestuur' zal zeker niet met eigen voorstellen komen. Het liefst wacht de commissie waar schijnlijk even af hoe de toestand zich zal ontwikkelen. Snel veranderen Vraag en aanbod van vlees blij ken sneller te kunnen verande ren dan vaak werd verondersteld. Vorig jaar bijvoorbeeld werd ge praat over toenemende vraag en het achterblijven van het aanbod, over stijgende prijzen voor zowel producent als consument. Als ge volg van de gestegen welvaart be stond er een 'structureel tekort' aan vlees. Dat tekort1 kon op kor te termijn niet worden aange vuld. Het aantal kalveren steeg veel minder snel dan de vleescon sumptie omdat een koe nu een maal niet vaker kan kalven dan de natuur mogelijk maakt. Het opbouwen van een rundveestapel is een zaak van jaren en de ver hoging van de vleesproduktie kon volgens de verwachting geen ge lijke tred houden met de toe name van het rundvleesverbruik. Een oplossing aan de andere kant een wat minder snelle groei van de consumptie scheen on mogelijk te zijn. De rijke wesler- se landen leken niet zonder het typische welvaartsprodukt te kun nen dat vlees nu eenmaal is, en bovendien verscheen Japan als grote koper op de markt. Minder 'chronisch' Het tekort lijkt nu echter minder 'chronisch' althans voor de westerse wereld dan vaak werd verondersteld. De schaarste aan en de fabelachtige prijzen van vlees in de Verenigde Staten waar complete oproeren van huisvrouwen uitbraken wor den nu vooral toegeschreven aan toevalligheden als een strenge winter en stormweer, waardoor het totale gewicht van de veesta pel afnam en bovendien dieren omkwamen. De EEG voerde door de tijdelijke slechting van invoerbarrières veel vlees in uit derde landen die dan de eigen bevolking op rantsoen moesten zetten en de produktie binnen de Gemeen schap zelf ging stijgen. Als belang rijke oorzaak kwam daar nog bij dat door de hoge prijzen de vraag naar vlees achterbleef. De huisvrouwen kochten kennelijk meer eieren en vis. Hoe de situatie zich in de toe komst verder ontwikkelt is een groot vraagteken. In hoeverre zal de produktie binnen de EEG ver der worden verhoogd? Zullen veel veehouders niet worden afge schrikt door de voor hen nu weer dalende prijzen? Durven zij de uitbreiding van de grond- en kapitaalintensieve rundveehoude rij aan? En hoe ontwikkelt zich het aanbod van vee en vlees uit derde landen? Voorzitter ir. G. Meijer van het Pxoduktschap voor Vee en Vlees venvacht dat landen als Australië, Nieuw Zee land. Argentinië. Brazilië. Kenia en ook andere Afrikaanse landen de rundvleesproduktie met kracht ter hand zullen nemen, wat duidelijk invloed zal hebben op de prijzen. Een andere vraag is wat de huisvrouwen zullen doen in deze voor hun portemon- naie zo sombere tijden. Zullen zij meer kip, ei of vis gaan eten of blijft het runderlapje op tafel ge liefd? Dat hangt ook sterk af van de prijs die ervoor betaald moet worden. Koploper Vorig jaar waren de vleesprijzen koploper in ons land, met een ge raamde stijging van 15 procent, terwijl het prijsindexcijfer (de gemiddelde stijging van alle prij zen tesamen dus) 'slechts' met 8 procent toenam. En op het ogen blik is nog nauwelijks een verla ging van de consumentenprijs voor vlees te bespeuren, ondanks het grotere aanbod en de lagere bedragen die de veehouders krij gen. Bij de EEG in Brussel wordt dit voor een deel toege schreven aan hogere vervoers- en loonkosten en mogelijk ook aan een verbetering van de marges van de tussenhandel. Ir. Meijer van het Produktschap is het daarmee kennelijk niet eens. Hij becijfert dat de vleesprijzen bij de slager minder hard zijn geste gen dan bij de boer. Hoe het ook zij: feit is wel dat de consument van de huidige vleessituatie tot nu toe vrijwel niet heeft geprofi teerd. 'Maar hij is hier in Brus sel dan ook het minst vertegen woordigd', aldus een EEG-zegs- man. EFFECTENKOERSEN. AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag). Akzo 53.60 (53.50). Hoogovens (62.00). Kon. Olie 93.00 gb-94.50 gl (94.40). Philips 35.40 gb-3570 (35.40). Unilever 112.00-112.20 (112.00). KLM (70.50). NEW YORK ACF Industrie Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can Am Cvanamid Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smell C Rel Am Tel Tel Anipei Anaconda Armco S'eel Allant. Richfield Bendis Bel hl Steel Buelrig Burlington Ind. Can Pacalic Ry Celanese Chase Manhattan Cliessie Svslem Chrysler Cine Servi Spaarbank Stad A'dam Confectiefabriek Grol verhoogt rente AMSTERDAM Met ingang van 16 januari gaat de Spaarbank voor do Stad Amsterdam en de daarvan deel uitmakende Stichtse Bondsspaarbank. Nutsspaarbank voor de Zaanstreek en Bondsspaarbank Hoorn de rentever' goeding op diverse rekeningen verho gen. De rente op rekeningen met een op zegtermijn van drie maanden gaat van 4.5 naar 5 pet die met een opzegter mijn van 6, 36 en 48 maanden worden verhoogd van 5, 7.5 en 8 pet. tot res pectievelijk 5.25, 8 en 9 pet. De spaarbank gaat tevens een z.g. Per- fejetspaarrekening invoeren met een rente van 5 pet. waarbij per kalender maand ƒ2500 direct opneembaar is, overige bedragen een maand na opzeg ging. De bij de Bondsspaarbank Hoorn reeds bestaande Perfektspaarrekening m-.t 4.5 pet. rente, wordt op 5 pet. ge bracht, aldus de spaarbank. vraagt surseance aan TER APEL Donkere wolken drei gen weer voor de 115 personeelsleden van de confectiefabriek Grol in Ter Apel. In 1971 stond deze fabriek er niet rooskleurig voor. Besloten werd toen rechtstreeks van de fabriek aan de consument te leveren. Twee jaar is dit goed gegaan, maar nu is surseance van betaling aangevraagd. Dit is nog niet verleend. Burgemeester Flik van Vlagtwedde heeft een onderhoud aan gevraagd met de directeur-generaal van de arbeidsvoorziening mr. Renar- del de Laveletta. De burgemeester wil er in dit gesprek voor pleiten de 115 werknemers onder te brengen in de stichting textielarbeiders om op die manier de werkgelegenheid voorlopig zeker te stellen. De vakbonden zijn ingelicht. C«>iil Can Clint. Oil Curiisx Wright Curtis» Wrlghi A Dart Ind. Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) Eastman Kodak 103% 103% First Nat City 37% 37% Winst Heineken flink gestegen AMSTERDAM De winst van Heine- ken NV over het boekjaar 1972-1973 is gestegen van ruim 75.5 min. tot ruim 79 min. Voorgesteld wordt een dividend in contanten van ƒ3.50 per aandeel (v.j. ƒ3.50 in contanten als mede 10 pet. in agio-aandelen per aan deel van 25). BAM koopt Gronings bouwbedrijf DEN HAAG BAM Balaafse Aanna- ming Maatschappij uit Den Haag jjal' ')h,° heeft het gehele aandelenkapitaal van Bavult c,«8rï Wijn en Dekker's Bouwbedrijf in Gro- ningen overgenomen. Wijn en Dekker c«tto telt ongeveer 160 personeelsleden en chadbourn üuth beweegt zich op het terrein van de ch»»e select Fd utiliteits- en de woningbouw met een commco* jaaromzet van 12 min. Het bedrijf cont. Teiephooe zal als een zelfstandige eenheid blij ven voortbestaan. fluor •"«■•p. 9/1 10/1 327's 53% 14% 13% 48% 48% 73 68% 34% 34% 26% 26% 19% 19 26 26 50% 50 8% 8% 23% 22% 50 49% 3% 3% 28% 26% 21 21% 102% 96% 23% 24 33% 32% 11% 11% '57% 56 15 15 55% 53% 22% 22% 15% 15% 29 29 'ii 19% 19% 22% 22% 49% 49% 10* 10* 18 18% 18% 18% 44% 43% 53% 52 159 157 Gen Electric Gen Funds Gen Motors Gen Putti litll Gen Tel li Tel Getiv ml Gileue Cimbel Brotheri Goudvear I dl.O I Gulf Uil I III mils Central Ind. Insilco Inl Busin Mach Intern Inl Nick ul Can lm Paper Inl Tel Tel 61 60 24% 46% 46% 19% 19% 25% 24% 151% 146 34 34% 22% er 24", 26% Kennecolt Copper Man in Marietta H'i 13% May Dep Store» 20% 21 McDonnell D-.uyla 15% 15% Mobil Uil Curp 48% 47% Admiral Corp. Allengheny Pow S Akzona Am Standard Amsled Ind. 11% 11% 20% 20*4 19% 19% 11% 11 43% 43% 8.76 8.76 25% 25* 34 17% 17% Nabisco Nat Cash Regis! Nat Distiller* Nat Cvpsum Nat Steel Nat Lead Ind Int Bank tor Hec Int FUv Frag Int Paper 4) 38* 38% 29% 28% 12% 12% 12% 12% 31% 31 11% 11% 9.04 b9.04 b 66% 67* 51% 50 Pac Gas and El Penn Central Pepstco Phelps Uodye Philip Morris Philips Petr Procter Gambl RCA Republic Steel Revrmld» Ind Royal Dutch Petr 69% 68% 46% 45% 107 100% 18% 18 25% 24% 40% 39% Santa Fê Ind Sear* Roebuck Shell Uil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand stand OH Callf Stand Oil Indiana Exxon Corp Studehaker Worth Sun Uil Transamertca Unilever Union Carbide tint Hoval United Aircraft united Brand» US steel S3 38* 32% 8$ 32% 57% 33% 80% 62*4 West Union Tel 14% 14% Wentlnghnuse El 24% 23% Woolworib 17H 17* Kansax City I (id Kansas Puwer KLM Kroger Madison Fund - 11% 19% 19% 23% 24% 71% 70H Nat Can Nv Cei.tr A North Wesl R N Am Philips Co Occidental Petr Reliance Group Tandy Union Electr I'tiPed Corp* United Gas Western Bancorp 7% 7% 10% 10% 71% 70% 19% 19% 20% 20* 15* 14% 8%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17