KNVB zoekt of technisch organisator sterke man Meer publiek als er een nieuw idool zou komen Nederland moeilijk voor Oranje l/MM 74 Keuze lijkt te gaan tussen Ernst Happel en Cees Molenaar George Best weel een keer absent Schadevergoeding Chili-Rusland AC Milan vooral gelukkig team Geen akties van spelers Fortuna VI. Jan Timman fel tegen Mikhail Tal TROUW/KWARTET VRIJDAG 11 JANUARI 1974 SPORT T13/K15 Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Aan de rij van mogelijke sterke mannen in de bege leidingsgroep van het Nederlands elftal voor de eindronde van het wereldkampioenschap in West-Duitsland, is de afgelopen dagen weer een nieuwe naam toegevoegd. Die van Cees Molenaar, 45 jaar, en één van de twee rijke mannen achter het zowel sportief als financieel de laatste tijd goed draaiende AZ '67. Cees Molenaar, die zegt wel offi cieus te zijn gepolst voor de functie van team-manager, maar er offi cieel nog geen contact met KNVB over heeft gehad, heeft in principe gesteld 'er wel aan te willen meewerken om de successen van het Nederlands elftal in West-Duitsland mogelijk te maken'. De roep om een 'sterke' man boven het trainers-coach duo Frantisek Fadr- honc-Cor van der Hart is ondanks de uitspraak van de KNVB dat 'Fadr- honc de verantwoordelijke man voor de selectie blijft' de afgelopen week nauwelijks verstomd. KNVB-secreta- ris-penningmeester Henk Burgwal, die mét de amateurbestuurder Jo Jaspers meer invloed op de ontwikkelingen van het Nederlands elftal heeft dan de daarvoor in wezen meer aangewe zen voorzitter van de betaalde sectie mr. Jacques Hoogewoning, wakkerde die, roep tijdens de loting in Frank furt aan door er met de niet verder uitgewerkte figuur van de teammana ger te komen. Met die teammanager kan de KNVB alle kanten uit. Het zou in principe een sterke man als Ernst Happek (ui termate geschikt om Nederland gedu rende het komende halfjaar ten dien ste te staan) kunnen zijn, die als prestatieman zijn sporen heeft ver diend, vertrouwen van de selectie- groep geniet en na zijn breuk met de Spaanse tweede divisieclub Sevilla ook direct beschikbaar is (op soort 'provisiebasis' trouwens ook, betaling naar prestaties wat de financiële risi co's voor de bond tot een minimum beperkt). Het kjan ook een technisch mindere man met mogelijk meer or ganisatorische kwaliteiten. De selectie van het Nederlands elftal heeft zich maandag in Utrecht geschaard achter de gedachte van een managers figuur, zoals Engeland die kent in Sir Alf Ramsey. Vertaald in Nederlandse be grippen een Ernst Happel of een, zo als deze weck is vast komen te staan, hoogst waarschijnlijk niet beschikbaar MANCHESTER (Reuter) Het is weer eens goed mis met George Best. De temperamentvolle Ierse voetballer die in november 1972 verklaarde nooit meer te zullen voetballen, maar vorig jaar op dat besluit terug kwam en zich weer bij Manchester United meldde, is gisteren weer niet op de training verschenen. Enkele weken geleden gaf hij er ook al eens de brui aan, maar kwam snel terug. Nu heeft manager Tommy Do- cherty echter besloten om Best niet op te stellen voor het duel van mor gen tegen West Ham United. Volgens Docherty is het nu 'een zeer serieuze zaak' geworden. Best maakte zich zorgen over het feit dat Manchester United zo een lage plaats op de ranglijst inneemt. Hij heeft vorige week echter nog ver klaard dat hij niet van plan was de club te verlaten. SANTIAGO (Reuter) Volgens de Chileense voetbalbond wil Rusland d£ 200.000 dollar schade die Chili heeft geleden door het niet doorgaan van de voetbalwedstrijd Chili-Rusland be talen. Patricio Vildosola, secretaris van de Chileense voetbalbond heeft dit bekend gemaakt. Hij zei dat hij het nieuws had gehoord van, Franci sco Fluxa, zijn voorzitter. Deze zou tot deze afspraak zijn gekomen tijdens een ontmoeting met de Russen tijdens de lotingsprocedure in Frankfurt. Een zegsman van het organisatiecomi té in West Duitsland noemde de me dedeling uit Chili echter 'onzin.' Vol gens de FIFA zit het er niet in dat Chili en Rusland het zo snel eens zijn geworden over een financiële regeling. In Moskou werd gezégd dat Rusland alleen over schadevergoeding zou den ken als het volgens reglementen van de FIFA ook zou moeten. Rusland weigerde indertijd de beslis sende wedstrijd tegen Chili in Santia go te spelen omdat als terrein het na tionale stadion van Santiago was ge kozen. In dat stadion zijn na de machtsovername door de militairen in Chili gevangenen gemarteld en ge dood. ROME (AP) De meeste Italiaanse dagbladen schreven gisteren in hun commentaren op de eerste wedstrijd om de zogenaamde Supercup tussen Milaan en Ajax dat Milaan met zijn 10 overwinning puur geluk heeft gehad en dat Ajax duidelijk over-; heerste. Chiarugi's doelpunt was een geluks treffer', zo schreef II Messaggero. 'Met de overwinning op Ajax hebben de Italiaanse spelers de mythe weer doen opleven dat het Italiaanse voet bal het niet van taktiek maar van ver rassingsaanvallen moet hebben. Na deze wedstrijd heeft Milaan de naam gekregen van flet meest gelukkige team van het hele Europese continent'. Het sportblad Corriere dello Sport schreef dat Ajax duidelijk domineerde 'ofschoon de Europese kampioenen veel van hun kracht hebben verloren toen zij Johan Cruyff lieten gaan.' Over de Ajax aanval schreef het blad: 'De Ajax-aanval zonder Cruijff was eentonig en niet in staat om de over weldigende atletische en technische overheersing om te zetten in een doelpunt.' Rinus Michels, die tot eind mei met Barcelona de Spaanse competitie moet afwerken. Sinds het spelersoverleg in Utrecht is er door de spelers afgevaardigden (WCS-secretaris Karei Jansen, voor zitter Roel Wiersma ook zelf als bege leidingsman genoemd, en adviseur Cor Coster) twee dagen lang overleg gepleegd met de KNVB officials Henk Burgwal, Henk Zon en mr. G. Brokx. Karei Jansen over dat overleg: 'Er is langdurig over die sterke man als team manager gesproken. Ik vond het een positief gesprek'. Een beslissing is 'kon ook niet', zegt Jansen nog niet genomen. Vandaag zal de KNVB intern nog van gedachten wis selen, waarna vanavond het sectiebe- stuur betaald voetbal bijeenkomt en morgen de kwestie tijdens de vergade ring van het bondsbestuur mogelijk zijn beslag zal krijgen. Mogelijk zul len vanavond voor de vergadering van het sectiebestuur ook spelers afgevaar digden nog een gesprek met de KNVB delegatie voeren. Volgens Karei Jansen is het daarna dan nog slechts een kwestie van het invullen van de juiste namen. Wie? Karei zegt dat niet te kunnen zeggen. 'De spelers hebben slechts de voor waarden verteld waaraan zo'n team manager moet kunnen voldoen en die wensen lieten niets aan duidelijkheid over". Cees Molenaar, de als kandidaat ge noemde man, verwacht dat hij bij een eventuele aanstelling een deel van de functie van de huidige chef d'équipe Jack van Zanten zou moeten overne men. 'Ik weet', zegt hij, 'nog wel niet precies wat de KNVB met de functie van teammanager voor heeft, maar het zal voor een deel wel in de lijn van Van Zanten liggen. De teammana ger moet daarbij verder doordringen in de technische zaken'. Met het eventueel uitschakelen van Jack van Zanten, de laatste tijd, ook fel bekritiseerd, zou tevens een ande re interne machtsstrijd ten gunste van de KNVB-secretaris penningmees ter Burgwal zijn opgelost. Over het Nederlands elftal heen, zoals er op het ogenblik meer interne conflicten over Oranje heen worden uitgevoch ten. Zou Cees Molenaar de geschikte man voor West-Duitsland zijn? Cor Coster, niet alleen maar de schoonvader van VLAARDINGEN De spelers van de eerste divisieclub Fortu na Vlaardingen, die vorige week zelfs met staking dreigden daar de meesten reeds sinds no vember geen salaris meer had den ontvangen, hebben bekend gemaakt voorlopig van acties af te zien. In een verklaring zeg gen de spelers begrip te hebben voor de moeilijke financiële situ atie, waar het bestuur mee ve maken heeft. Tevens spreken zij echter hun teleurstelling uit over de gebrekkige communica tie in deze kwestie. Inmiddels hebben de spelers een gesprek gehad met een groep zogenoem de 'bekende Vlaardingers' die bezig is een nieuwe opzet voor het betaalde voetbal in Vlaar dingen te realiseren en heeft toegezegd over twee maanden met een concreet plan op tafel te komen. 'Het vertrouwen in het welsla gen van de activiteiten van de nieuwe groep zal voor de spe lers een stimulans zijn tot het continueren van prestaties zoals die van afgelopen zondag (winst van 21 op Heracles)', aldus een passage in de door de spe lers uitgegeven verklaring. Het bestuur van Fortuna Vlaardin gen heeft een gesprek met het college van burgemeester en wethouders aangevraagd. De meerderheid van de raad heeft onlangs gesteld dat over het bij passen van de huidige tekorten met de gemeente te praten viel Pfrommer tevreden over vooruitgang amateurs Van onze speciale verslaggever ASSEN Schaatscoach Leen Pfrommer is er niet rouwig om dat de proforganisatie WISO niet van de grond is gekomen. De verdeelde publieke belangstelling catastrofaal voor de profs; uiterst nadelig voor de amateurs heeft voor hem en zijn collega's (Maarse bij de dames, Van 't Oever bij de jeugd) al meer dan genoeg vervelende gevolgen gehad. Nu de WISO bezig is aan zijn laatste levensdagen, gaat de belangstelling weer duidelijk in de richting van de amateurs. Het Nederlands kampioenschap zaterdag en zondag op kunstijsbaan Drenthe in Assen kan in dat opzicht al een aardige graadmeter zijn. Al verwacht Leen Pfrommer dat het nog wel enkele jaren zal duren voordat het publiek het ijsgebeuren weer tot een massale happening gaat maken. ERNST HAPPEL: de sterke man? Johan Cruijff, maar ook via andere spelers zakelijk bij de voetbalzaken betrokken, heeft gezegd 'de aanstel ling van Cees Molenaar persoonlijk bijzonder toe te juichen. Molenaar is', zo zei hij 'bevriend met Fadrhonc, kent Van der Hart bijzonder goed en spreekt de taal van de voetballers'. En ook al zegt Molenaar zelf, dat 'Van der Hart en Fadrhonc voor hem hele goede kennissen' zijn en dat hij verwacht dat er 'een hele goede ver standhouding kan ontstaan en een ge weldige samenwerking', lijkt hij toch niet de juiste man op de juiste plaats te zullen zijn. Ondanks zijn geslaagde maatschappelijke carrière en zijn meer dan vierhonderd wedstrijden voor ZFC en het latere Zaanstreek en zijn verkiezing in het Nederlands amateurteam, waarvan hij oók enige jaren aanvoerder was. PETER ONVLEE HASTINGS In de dertiende ronde van het schaaktoernooi in Hastings is Jan Timman in een hard gevecht ver wikkeld geraakt met de Russische oud wereldkampioen Mikhail Tal. Hoewel Timman voorzichtig manoeuvrerend cle laatste ronden op remises uit had kunnen spelen waagt hij nog steeds erg veel. Het gevolg was een zeer in teressante partij tegen Tal die uitein delijk werd afgebroken in een stand die geen van beide spelers in een dui delijk vordelige positie liet. Ook lei der Kutzmin brak zijn partij tegen de Brit Miles af. Dertiende ronde: SzaboPytel 1414, Gar ciaKeene 1414, HartstonBenkö 1444. MilesKutzin afgebr., GligoricAdorjnn TlmmanTal afgebr.. StenRellstab Ai'3. BasmanSuttles 1414- Afgebroken partijen: twaalfde ronde: KeeneMiles 10. KutzminGligoric 0l. BenköSzabo 01. Stand: Kutzmin en Tal 8% plus 1 afgebr.. Gligoric en Keene 8, Timman 714 plus 1 afgebr Adorjan 714, Basman 614, Hartston en Suttles 6, Benkö en Pytel 514. Garcia en Stean 414, Miles 344 plus 1 afgebr., Rell stab 3. LONDEN (Reuter) Er kunnen weer lichtwedstrljden worden ge speeld in de Engelse league. De Brit se regering heeft het verbod op het spelen van lichtwedstrijden in ver band het tekort aan energie opgehe ven. Dè maatregel geldt echter alleen voor de clubs die in het bezit zijn van een eigen generator om stroom op te wekken. Die clubs moeten bovendien beschikken over een eigen voorraad brandstof. Pfrommer benadrukt nog eens dat de Nederlandse profs zich weinig profes sioneel hebben opgesteld. 'Ze heben deb afgelopen zomer niet of nauwelijks gewerkt. Ze hadden zich dienen af te vragen: hoe kan ik zodanige prestaties leveren dat er wel mensen komen kij ken. Dan heb ik meer bewondering voor een sportman van het type Eddy Merckx. Het mag er dan anders voor staan in die tak van sport, hij brengt het toch steeds maar weer op om er tegen aan te gaan. In feite hebben de Nederlandse profs er aan meegewerkt dat het profschaatsen niet van de grond is gekomen.' Leen Pfrommer stelt dat er ook zon der een proforganisatie een daling was gekomen in de publieke belang stelling. 'In 1972 werd er een hoogte punt bereikt. Het publiek was voorra dig, maar die negatieve ontwikkeling werd nog versneld door het ontstaan van de proforganisatie. Wij zitten nu in een dal en ik verwacht dat het twee tot drie jaar zal duren voordat het publiek massaal terugkeert.' In de kernploeg van Pfrommer is de publieke belangstelling meer dan eens onderwerp van gesprek. Pfrommer: 'Voor de jongens is het ook leuker als er negenduizend mensen komen kij ken dan drieëndertig honderd zoals on langs bij de schaatsinterland tegen Noorwegen in Heerem'een. Het enige dat we kunnen doen is proberen dat de prestaties van de rijders op zo hoog mogelijk niveau komen, hopen ook dat de Noren, de Zweden en de Russen vooruitgang boeken, en voor al: hopen op een nieuw idool. Dan komt het publiek weer terug.' Het publiek mag dan voor het voort bestaan van de kernploegen geen hals zaak zijn, het is toch een onmisbare factor om de benodigde gelden bijeen te krijgen voor de begeleiding van groepen als Jong Oranje en uitzen ding van B-ploegen. Pfrommer: 'De kosten van de kernploegen worden voor een groot deel gefinancierd uit subsidies van NOC en NSF. Maar voor de noodzakelijke extra's heb je Van onze sportredactie AMSTERDAM Tot slot In deze se rie, misschien wel de moeilijkste te genstander voor Oranje: het Neder lands elftal (en zijn begeleiders). Ne derland werd ook al dankzij de gun stige ligging ten opzichte van West- Duitsland niet ingedeeld in de groep met 'zwakke landen' tijdens de loting. Gezien de resultaten van het Neder lands elftal en gezien het feit dat we tot 1934 terug moeten gaan toen Ne derland zich nog eens plaatste voor het eindtoernooi, was er alle aanlei ding Nederland bij de zwakke landen in te delen. Nederland had echter alle geluk bij de 'loting' en dus was ook niemand ontevreden want het had al lemaal veel slechter kunnen uitpak ken. Het is eigenlijk een merkwaardige zaak met het Nederlands elftal. Zowel van de kant van de spelers als van de kant van het publiek is er de laatste jaren maar weinig belangstelling ge weest. Topspelers uit succesvolle clubs als Ajax en Feyenoord vonden het spelen in het nationale team eer der een belasting dan een beloning. En hoewel de bejubelde trainer Rinus Michels (ex-Ajax, thans CF de Barce lona) enkele jaren terug stelde dat de clubbelangen zouden moeten wijken om Nederland in het eindtoernooi om de wereldtitel in 1974 te helpen, ble ken de topvoetballers daar alleen maar gehoor aan te willen geven als er een forse geldelijke beloning tegen over zou staan. De beloning kwam er. Het heeft alle moeite gekost om sponsors te vinden voor dat geld, maar de KNVB, de Ne derlandse voetbalbond, stond garant en dus toucheerden de spelers forse bedragen. Twee spelers ontvingen 54.000 gulden, de rest moest het met iets minder doen. In Nederland vin den overigens nogal wat mensen het dwaas dat de strijd om de wereldtitel een produkt is geworden van enkele voetballers, die slechts tot verkoop van dat produkt willen overgaan als de prijs hoog genoeg is. En dat ter wijl de betrokken voetballers toch al behoren tot het beter gesalarieerde deel der natie. Zij eisen voor hun op treden in het eindtoernooi echter op nieuw forse bedragen. Dat is één probleem waar Nederland op het ogenblik mee kampt. Het ande re probleem is dat van de coaching. Sinds enkele jaren is dr. Frantisek Fadrhonc coach van het nationale. Hij is een genaturaliseerde Tsjech die al meer dan twintig jaar in Nederland woont en werkt maar zich de taal nooit helemaal eigen heeft kunnen maken. Veel spelers toonden zich ech ter tevreden met deze man. Hij werd een 'vaderfiguur' genoemd. Dat in te genstelling tot zijn voorganger die weer te onmenselijk werd gevonden. Toen echter de kans op een plaats in het eindtoernooi toenam kwamen en kele spelers op het idee (en enkele nieuwe bestuurders in de bond namen dat over) dat een 'vaderfiguur" toch ook weer niet alles is en dat er een sterke man moet komen. Fadrhonc, zo werd gesteld, was niet hard genoeg, was veel te zenuwachtig en maakte tactisch te veel blunders. Om de oppositie tegen hem weg te- nemen kwam er dan een sterke man, Cor van der Hart. Hij werd wegge kocht bij de provincieclub AZ'67 die net de betere tijden tegemoet ging omdat twee zakelijk geslaagde broers de club wel als hobby wilden hebben. Van der Hart is een oud-international en hij kostte de voetbalbond een fors bedrag dat nog steeds niet betaald is. Al snel bleek echter dat er van sa menwerking tussen de twee weinig te recht kwam. Er ontstonden forse moeilijkheden. De Nederlandse voet balbond zat nogal met de zaak in de maag, maar hakte uiteindelijk de knoop toch door hoewel er nogal wat spelers dan dreigden helerfiaal niet meer voor het Nederlands elftal te willen spelen. Fadrhonc bleef de eni ge echte coach en voor Van der Hart werden minder in het oog lopende werkzaamheden gezocht. In het Nederlandse voetbal is echter alles mogelijk. Want de mannen die Fadrhonc tot de enige echte coach maakten besloten na de loting dat hij toch nog iemand boven zich zou krij gen. De zogenaamde sterke man die de topvoetballers enkele jaren geleden niet weer wilden. Daar wordt nu nog naar gezocht. Fadrhonc heeft uit die gang van zaken geen conclusies ge trokken. Hij blijft coach en ziet wel wat er gebeurt. Hij voelt zich een die naar van het Nederlandse voetbal, hoewel steeds meer mensen hem in Nederland een slaaf van het Neder lands elftal vinden! Oranje bereikte het eindtoernooi op weinig imponerende wijze. Eigenlijk alleen omdat tegen de zwakke tegen- De 'vaderfiguur' Fadrhonc, coach van het Nederlands elftal, corrigeert tijdens de training een van zijn spelers. lijnkeeper. Op het ogenblik gebles seerd. Piet Schrijvers (FC Twente) 27 jaar, 4 interlands. Niet zoals Van Be- veren vooral sterk op de doellijn, maar zeer goed in het uitlopen. Mo menteel geblesseerd. Helni Stuy (A- jax) 28 jaar, 0 interlands. Heeft onder zware druk uitstekende wedstrijden gespeeld. Verdedigers: Wim Suurbicr (Ajax) 27 jaar, 25 interlands. Begon als rechts buiten en werd' vervolgens een sterke verdediger. Kan zeer snel opkomen, maar de meeste voorzetten die hij geeft missen accuratesse. Dick Schnei der (Feyenoord) 25 jaar, 9 interlands. Sterke en intelligente speler met een hard schot. Op het ogenblik gebles seerd. Barry Hulshoff (Ajax) 26 jaar, 14 interlands. Lange sterke speler die vooral in de lucht bijna niet te klop pen is. Bekend om zijn snelle tegen stoten. Rinus Israel (Feyenoord) 31 jaar, 43 interlands. Van alle geselec teerde spelers heeft hij de meeste in terlands gespeeld. Ook wel 'ijzeren Ri nus' genoemd omdat hij keihard ver dedigt. Uitstekende ausputzer. Her stellende van een blessure. Aad Mans veld (FC Den Haag) 29 jaar, 6 inter lands. Draaft meestal op als reserve. Mist daardoor zelfvertrouwen. Epie Drost (FC Twente) 28 jaar, 9 inter lands. Niemand weet ooit wat hij van plan is met de bal te gaan doen. Weet het zelf soms ook niet waardoor nogal eens balverlies wordt geleden. Is Tegenstanders van Oranje (IV): NEDERLAND Met dank aan de selectie van het Nederlands elftal, de begeleiders en de KNVB. standers in de groep voldoende doel punten werden gemaakt Tegen de enige tegenstander van allure werd twee keer met 00 gelijk gespeeld. De sterke man, ook wel teammanager genoemd in Nederland, kan voor het nationale team uit de volgende spe lers een keuze doen: Doel: Jan van Beveren (PSV) 25 jaar, 29 interlands. Enige doelman van we reldklasse in Nederland. Vooral sterke thans geblesseerd. Ruud Krol (Ajax) 24 jaar, 17 interlands. Meest complete verdediger. Gaat dikwijls uitstekend mee in de aanval. Middenvelders: Johan Neeskens (A- jax), 21 jaar, 15 interlands. Ook wel 'Nees' genoemd. Keiharde speler die tot nu toe drie keer zijn neus brak. Dynamo van het elftal. Bekend om een liefdesscène met coach Fadrhonc na afloop van NederlandBelgië. Arie Haan (Ajax), 26 jaar, 8 inter lands. Speelt op het ogenblik onder zijn kunnen. Mist duidelijk bij Ajax Johan Cruijff. Theo de Jong (Feyen oord), 26 jaar, 6 interlands. Invaller voor Neeskens. Hard met een goed schot. Wim Jansen (Feyenoord) 26 jaar, 23 interlands. Weinig opvallende maar hardwerkende voetballer. Gerrie Miihren (Ajax) 27 jaar, 10 interlands. Technisch superieur. Vormde met Cruijff en Keizer een gouden trio. Wim van Hanegem (Feyenoord), 29 jaar, 26 interlands. Ook wel 'de Krom me' genoemd. Vooral als er op balbe zit wordt gespeeld van grote waarde. Kan voortreffelijke passes geven. Her- stelt langzaam van enkele blessures. Aanvallers: Renee van de Kerkhof (PSV), 22 jaar, 4 interlands. Zeer snelle rechteraanvaller. Johnny Rep (Ajax), 22 jaar. 3 interlands. Is op het ogenblik helemaal uit vorm, toch topscorer van Ajax. Johan Cruijff (CF de Barcelona), 26 jaar, 26 inter lands. Duurste speler ter wereld, te vens beste speler ter wereld. Er wordt nogal eens geklaagd dat hij veel te vertellen heeft over de opstel ling. Is weer voetballer van het jaar en in Nederland sportman van het jaar. Plet Keizer (Ajax), 30 jaar, 32 interlands. Na een terugval bij het vertrek van Cruijff weer stijgend in vorm. Speler van grote klasse die soms de meest unieke oplossingen kiest in moeilijke situaties. Willy Brokamp (MW), 27 jaar, 6 inter lands. Lang ondergewaardeerd omdat hij zo ver van het westen vandaan woonde. Heeft zich echter in het nati onale team nooit helemaal waar kun nen maken. Rob Rensenbrink (Ander- lecht), 26 jaar, 10 interlands. Groot technicus, lijkt soms wat op Cruijff in zijn speelwijze. Ajax wilde hem kopen toen Cruijff vertrok maar Anderlecht vroeg teveel geld. Zo bereikte Oranje het eindtoernooi: NederlandNoorwegen 90. België Nederland 0—0, NederlandIJsland 50, IJslandNederland 18, Noor wegenNederland 12, Nederland België 00. Eindstand: Nederland 6 4 2 0 10 24— 2 België 6 4 2 0 10 12— 0 Noorwegen 6 2 0 4 4 916 IJsland 6 0 0 6 0 2—29 LEEN PFROMMER de inkomsten uit recettes nodig. Wan neer er op die manier weer niet veel geld in de KNSB-kas stroomt, zal de begeleiding van de jeugd volgend jaar op een minder niveau moeten plaats hebben. Omdat er vorig jaar in De venter geen volle tribunes waren bij de wereldkampioenschappen, mag ik dit seizoen geen reserve meenemen bij de Europese en wereldkampioen schappen. Ik knok daar nog steeds voor, maar het is lang niet zeker dat ik in deze zaak mijn zin krijg. Het is geen onwil van de technische commis sie, het is gewoon een gebrek aan fi nanciën.' Er 'eizen na het Nederlands kampi oenschap vier ail-rounders en drie sprinters af naar Noorwegen ter voor bereiding op de Europese kampioen schappen in het Zweedse Eskilstuna op 26 en 27 januari. In principe zijn dat de drie eerstgeplaatsten bij de sprinters en de vier beste all-rounders bij het Nederlands kampioenschap. In Srincipe, maar dat is geen wet van leden en Perzen. Pfrommer: 'Iedere rijder van buiten de kernploeg die er in slaagt de vijfde man van het Ne derlands kampioensct ap minstens een halve punt achter zich te houden, kan er zonder meer op rekenen dat hij meegaat. Is het verschil minder dan een halve punt, dan wordt het discu tabel. Dan moet er over gesproken worden.' Leen Pfrommer, bezig aan zijn vijfde seizoen als trainer van de kernploeg, werkt het tweede achtereenvolgende jaar met een groep die na het wegval len van het kwartet Schenk - Bols - Verkerk - Verheijen, plotseling met het grote internationale werk werd geconfronteerd. Pfrommer: 'Ik wil vooropstellen dat ik met die oudere garde veel plezier heb beleefd. Maar naarmate de successen groter werden, stelden de jongens de eisen ook ho ger. Niet eens ten onrechte. Want het is natuurlijk ook wel frustrerend als je ziet, dat er steeds een volle bak is en je hoort opmerkingen dat er geen geld zou zijn om iets extra's te doen. In dat licht bezien heeft de USU er in meer of mindere mate wel aan meegewerkt dat er een proforganisatie kwam. Maar toen die nieuwe groep op zich een feit was, kreeg ik een nieuwe kernploeg, waaraan ik zeker zoveel plezii beleef als aan de vorige.' Pfrommers keurgroep heeft de afgelo pen seizoenen een spectaculaire stap voorwaarts gedaan. Die vooruitgang manifesteert zich vooral dit jaar. Pfrommer: 'Als je de tijden van deze jongens vergelijkt met die van Ard Schenk en Kees Verkerk op diezelfde leeftijd, is deze groep nu al verder. Ik weet wel, dat de schaatssport sinds die tijd sterk is vooruit gegaan. Maar ook als ik relatieve progressie bekijk, mag ik niet ontevreden zijn. Ten op zichte van de Noren bevinden wij ons op gelijke hoogte als het vorig jaar. In dat verband is de interland in Heerenveen een aardige testcase ge weest.' De kernploeg van Pfrommer heeft tij dens het voorseizoen al tijden gereali seerd die beter zijn J.an die bij het Europees kampioenschap vorig jaar. Pfrommer: 'Dat bewijst dat er een constante vooruitgang is. En als je daarbij bedenkt, dat een man als Sjöbrend bij de Noren al aardig op weg is om door te breken, dan zie je dat er een nieuwe top aan het groeien JOOP HOLTHAUSEN VOETBAL Het Spaanse amateurelftat heeft met 1-0 gewonnen van Griekenland. Het was een wedstrijd uit de voorronde In het toernooi om de Europa Cup. VOETBAL Uitslagen tweede wedstrijd derde ronde Engelse FA Cup: Boston- Derby Country 1-6, Hendon-Newcastle 0- 4. Hereford-West Ham United 3-1, Leeds Unlted-Wolverhampton Wanderes 1-0. Lu- ton Town-Port Vale 4-2. Sunderland-Car- Usle United 1-1. Swindon Town-Port*- mouth 0-1. OLYPISCHE SPELEN Japan Is boos oP Montreal omdat In Japan munten die de Olympische Spelen van 1976 dienen te fi nancieren voor een te hoog bedrag wor den verkocht. Montreal heeft de protes ten afgewezen. TENNIS Nora Lautenschlager Is In de kwartfinales van een internationaal toer nooi In Auckland uitgeschakeld door de Australische Wendy Turnbull: 6-2 4-6 6-1. In een andere kwartfinale won Evonoe Goolagong <Aus> gemakkelijk van Sue Barker <GB): 6-4 6-1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15