ervoersbedrij ven: geen haos na ingaan istributie van benzine Poppea weer bij Operastichting rijzen 'Otrivin helpen direkt Personalia Vakcentrales uk umilie verbaasd over laat verzoek fiscus rts sloeg de hand an zichzelf na hot op zijn vrouw Weer crisis op Dennendal Karnemelk-verbruik in 1973 gestegen Toch onderzoek naar structuur bouwnijverheid Kranenburg: conflict met onderofficieren uitpraten Scherpe granaat werd net op het nippertje ontdekt Politie Suriname is volmacht kwijt Soldaat overlijdt tijdens veldloop Zeker twintig mille in zak van penningmeester Generaal Gitz wordt opvolger van Meijnderts Popgroep naar Los Angeles In Flevopolder nog nooit zoveel ganzen neusdruppels KWARTET VRIJDAG 11 JANUARI 1974 BINNENLAND/KUNST T9/K11 .DOORN Een brief van de in- ie der registratie en successie in e, gericht aan de heer G. A. van die op oudejaarsavond overleed, bij zijn familie in Apeldoorn wat verwarring en verbazing ge rief bevatte een formulier met erzoek om inlichtingen over de •nschap van Jan Jacobus van zoon van de geadresseerde, dié 44 door de Duitsers was wegge- Nadien hadden zijn ouders meer van hem vernomen, maties bij allerlei instanties had geen resultaat, totdat de heer Rijn in de wachtkamer van een ïlist in Zwolle een man ontmoet- Inlichtingen gevraagd over 'nalatenschap' te die zei tegen het eind van de oor log, in een dorpje in het noorden van Polen de begrafenis van zijn zoon te hebben bijgewoond. De heer Van Rijn kon zijn vrouw nog juist voor haar overlijden meedelen dat hun bange vermoedens waren bevestigd. Jan Jacobus was bij zijn overlijden twintig jaar en liet geen bezittingen of een weduwe na en dat was wat men bij de inspectie in Zwolle wilde weten. Een woordvoerder van de in spectie in Zwolle zei desgevraagd dat men gewoonlijk betrekkelijk kort na het overlijden inlichtingen bij nabe staanden vraagt. Men kan echter pas aan het werk gaan nadat het overlij den, na een aangifte door het ministe rie van justitie, in de burgerlijke stand van de stad Zwolle is geregi streerd. Natuurlijk, zei de woordvoerder, hoe ven de vragen in dit geval niet meer beantwoord te worden. Als men het formulier met een korte verklaring terugstuurt, i sde zaak geregeld. rvoersbedrijven verzekeren minister onze parlementsredactie i HAAG De vervoersorganisaties en vervoersbedrijven hebben minister Westerterp van ver- ?n waterstaat verzekerd, dat er maandag a.s. als de benzine op de bon is, geen chaos zal ont- n bij het openbaar vervoer. ster Westerterp: len perforeren olg van pagina 1. taar dat de werkgevers met vuur en. Deze vakcentrale ziet in de ko- ie maanden voldoende conflict- opgeslagen liggen voor een felle over de compensatie die de lemers moeten ontvangen voor- ngekende prijsstijgingen'. 'Men 1 zich in het kamp van de werk- rs al vaker vergist in de stern- onder de mensen', aldus het de commissievergadering zei mi- !r Lubbers veel voorlichting over irijzen belangrijk te vinden. Het sterie wil samen met de consu- tenorganisaties komen tot een pu- :eitscampagne met het doel het iek nog kritischer te doen kopen, t de gulden voor iedereen meer ■d wordt. De gedachten gaan uit het publiceren van de toegestane verhogingen. Volgende week dins- zal de minister het plan verder de vaste commissie van economi- zaken bespreken. Gisteren is het irek blijven steken, toen men aan verhoging van de margari- rijs was toegekomen. en schandpaal issen zullen de ambtenaren van nomische zaken samen met de con- entenbond verder de details van plan bespreken om de prijzenslag vinnen. 'We moeten alles nog han en voeten geven', verklaarde de nster. Vast staat wel. dat in de pu- iteitscampagne niet de overtreders de prijsvoorschriften zullen wor- genoemd. Volgens minister Lub- is het niet de taak van de over- iemand aan de schandpaal te zet- f,ster Lubbers was weinig opti- itisch over de ontwikkeling van de izen. Hij sprak van een 'heel ern- probleem.' r de prijsontwikkeling het vorige was de bewindsman niet ontevre- Zijn conclusie was, dat de maat- elen effect hebben gehad en het sbeleid was geslaagd. Vijf dagen heeft men de tijd gehad om ervaring op te doen. Alleen als het weer erg slecht is, zal de kracht proef voor het openbaar verveer moeilijk kunnen worden. De minister was niet bang, dat na het ingaan van de distributie pompstati ons zullen worden overvallen om zo aan benzinebonnen te komen. Aan de pomphouders wordt geadviseerd de ontvangen bonnen te perforeren en zo ongeldig te maken. De oproep aan de bedrijvgn om het werk op een andere tijd te laten be ginnen heeft bij het bedrijfsleven weinig gehoor gevonden. Minister Westerterp had de indruk, dat men eerst de kat uit de boom wilde kij ken. De overheidsinstanties en de scholen hebben wel meegewerkt om de spits in het verkeer te spreiden. Minister Westerterp heeft dit gisteren meegedeeld in een vergadering van de vaste commissies uit de Tweede Ka mer voor verkeer en waterstaat en econimische zaken. Hij beloofde na te gaan of aan artsen en geestelijke ambtsdragers aan de hand van concre te gevallen extra benzine kan worden toegewezen. n een verslaggever RECHT Het stond gisteren vrij- 1 vast dat de 49-jarige Utrechtse isarts H.B. zichzelf van het leven eft beroofd, nadat hij eerst een of kele malen op zijn vrouw had ge- hoten. Alle totnutoe ontdekte feiten den tot die conclusie. Zo zijn op handen verbrandingsprodukten kruit aangetroffen, is een dag n4 de schietpartij in de rechtse woning van het echtpaar, segedeeld door inspecteur H. de ler, die de leiding van het onder- heeft. Alleen in theorie zou nog andere toedracht mogelijk zijn, lus de heer De Boer. erigens moeten er nog enkele za- worden nagezocht. Zo zouden er e of vier schoten zijn gelost, ter- jl nog maar één kogel is gevonden, het wapen, een kleine revolver met liber .22, zaten vier lege hulzen, rgvuldig onderzoek van die hulzen n uitsluitsel geven of ze al dan niet rt na elkaar zijn afgeschoten. arts had geen vergunning voor de ïolver, volgens inspecteur De Boer modern type. In het huis is ver een verzameling antieke wapens vonden, waarvan er enkele nog uikbaar waren. De arts was een wa- nliefhebber. taste buren wisten dat het echtpaar voortdurende onmin leefde. Verzekering De gezamenlijke verzekeringsmaat schappijen hebben hun medewerking beloofd om eventuele uitreiking van een volgende bonkaart afhankelijk te stellen van een bewijs, dat men wa verzekerd is. Minister Lubbers van economische zaken, toonde zich even als hij dat deze week in de Eerste Ka mer deed, minder pessimistisch over de olie-aanvoer en de energiesituatie. De electriciteitscentrales deelden hem gisteren mee, dat door de verbruikers 8 tot 10 pet meer is bezuinigd dan aanvankelijk was geschat. Directeur ivijst staflid de deur Van een onzer verslaggevers UTRECHT Op Dennendal, de zwakzinnigenafdeling van de Wil lem Arntszstichting, is een nieu we crisissituatie ontstaan. In de staf van de afdeling is onenigheid ontstaan tussen drs. Carel Mul ler, directeur van Dennendal en zeven stafleden enerzijds en zes stafleden anderzijds. Het conflict is in de openbaarheid ge komen doordat staflid Hendrik van Nek (32) door drs. Muller uit de staf is verwijderd en vorige weelf de t°e_ gang tot Dennendal is ontzegd. De heer Van Ne.k, die de leiding had over drie paviljoens van in totaal 71 pupillen, is hierover in beroep gegaan bij het bestuur van de Willem Arntsz stichting. De oudercommissie van De Hoeken, zoals de afdeling van de drie pavil joens wordt genoemd, heeft in een brief aan het stichtingsbestuur laten weten dat de heer Van Nek weer in zijn functie moet worden hersteld. Van Nek wilde gisteren over de ach tergronden van het conflict niet meer zeggen dan dat 'Mu'ler over het con flict in termen denkt van wie niet voor mij is. is tegen mij'. De oudercommissie heeft zich tegen drs. Muller gekeerd en vindt, dat hij niet langer is te handhaven als direc teur, nu onder zijn leiding Dennendal binnen drie jaar tijd al twee keer in opspraak is gekomen. Als het bestuur geen rekening houdt met de wensen van de oudercommissie zal deze de ouders adviseren hun kinderen uit Dennendal weg te halen. Werkgroer RIJSWIJK In de tamelijk warme zomer van het vorige jaar hadden de Nederlanders fors trek in karnemelk. Alleen daardoor nam in 1973 het melkverbrukk per hoofd toé. na een jarenlange daling. Deze ontwikkeling vond plaats terwijl er steeds minder melk aan de deur wordt gekocht: nog maar zestig pro cent van de totale consumptie, tegen 71 procent een paar jaar terug. Vol gens voorzitter ir. B. van Dam van het Produktschap Zuivel moet de melk binnenkort wèl duurder worden. De minimummelkprijs mag daarom volgens hem niet worden verlaagd, zo als het plan was. Het zou volgens ir. Van Dam wat vreemd zijn om ,'e melk eerst goedkoper te maken .'n even later weer in prijs te laten - stij-^ gen. Moeilijkheden gisteren opgelost Van een verslaggever DEN HAAG De moeilijkheden, die tot nu toe het begin van een struc tuuronderzoek in de bouwnijverheid hebben belemmerd, schijnen op een vergadering van het algemeen bestuur van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid in Amsterdam te zijn opgelost. Besloten is dat de directeur van 'iet instituut, prof. A. Hendriks, alsnog een programma voor het onderzoek zal opstellen. De wetenschappelijke verantwoordelijkheid daarvoor zal niet alleen door prof. Hendriks wor den gedragen, maar door nog vier hoogleraren, die door het bestuur van het economisch instituut zullen wor den aangezocht en met wier benoe ming prof. Hendriks zich zal kunnen verenigen. Dit vijftal, zal nu het programma voor het structuuronderzoek voorbe reiden en daarvoor dus gezamenlijk de verantwoordelijkheid dragen. Het voorgenomen structuuronderzoek heeft tot nu toe nogal wat stof in de bouwwereld doen opwaaien. Prof. Hendriks zou zich niet hebben kun nen verenigen met de voorwaarden, die een door het Economisch Insti tuut in juli vorig jaar gevormde voor bereidingscommissie 'had verbonden aan het pregramma voor dit struc tuuronderzoek. Van een verslaggever APELDOORN Generaal-majoor L. A. D. Kranenburg, territoriaal bevel hebber Oost wil op korte termijn met het voltallige hoofdbestuur van St. Martinus, de katholieke vereniging van militaire ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant, rond de tafel gaan zitten om de moeilijkheden uit te praten. De onenigheid tussen generaal-majoor Kranenburg en de voorzitter van St. Martinus, de he.r J. J. Hoogenboom (die zijn verklaringen deed namens het hoofdbestuur' berust volgens sommigen op misverstanden. In de af gelopen weken werden over- en weer beschuldigingen geuit. De heer Kra nenburg heeft nu een brief gezonden aan het hoofdbestuur van St. Marti nus. Hij meent dat een gedachtenwis- seling een oplossing voor de proble men kan geven, die voor iedereen aanvaardbaar is. AMSTERDAM In liet kader van de Monteverdi-weken geeft de Nederlandse Operastichting een reeks voorstellingen van Monte verdi's 'L'Incoronazione di Poppea' in dezelfde enscenering en met dezelfde bezetting als in de voorstellingen die er vorig jaar van wer- Van onze correspondente den gegeven. Ambtenarengerecht Mej. mr. C. J. M. Mulders uit Arnhem is benoemd tot voorzitter van de raad van beroep en het ambtenarengerecht in Utrecht. Zij is de eerste vrouw in Nederland in deze functie. Mej. Mulders (50) is thans ondervoorzitter van de raad van beroep en het ambtenarengerecht in Arnhem. Ons land telt tien van deze beroepscolleges. Mej. Mulders (gebo ren 1923) was van 1947 tot 1957 werk zaam bij het ministerie van justitie. Daarna werd zij griffier bij de centra le .ad en het ambtenarengerecht in Arnhem. Zij volgt in Utrecht mr. D. L'. Rang op. Schiphol - Tot directeur van Schip hol is per 1 februari benoemd dr. D. Riemens (50), sinds 1961 onderdirec teur van de N.V. Dr. Riemens volgt de kortgeleden overleden mr. J. C. H. A. van Stapele op. De heer Riemens kwam in xQ55 in dienst van Schiphol, waar hij sinds april 1969 de functie ,van onderdirecteur economische zaken bekleedde. Onderscheiding Minister Wester terp heeft aan de scheidende direc teur-generaal van het verkeer van zijn departement, mr. J. Vrij, de versierse len uitgereikt, behorende bij het com mandeurschap in de orde van Oranje Nassau. Mr. Vrij die 33 jaar bij het ministerie heeft gewerkt waarvan tien jaar als directeur-generaal, heeft om gezondheidsredenen afscheid geno men. Bij de uitreiking waren enige oud-ministers van verkeer en water staat aanwezig: drs. A. Korthals, mr. J. van Aartsen, en drs. B. J. Udink. RECHTERLIJKE MACHT Be noemd tot rechter bij de rechtbank te Den Haag: mevrouw mr. C. M. Ligte- lijn van Bilderbeek, nu substituut griffier bij de rechtbank te Rotter dam. Benoemd te Rotterdam tot offi cier van justitie mr. J. W. Scheffers, nu in gelijk, functie te Amsterdam. Gustav Leonhardt, die de muzikale leiding heeft, zit weer met zijn instru mentaal ensemble gecostumeerd op het toneel, dat door regisseur-decor ontwerper Philippo Sanjust smaakvol is aangekleed. Nero, die in dit verhaal bezig is van zijn vrouw Ottavia (Jean- nette van Dijck) af te komen omdat hij op Poppea verliefd is geworden, wordt goed gezongen en geacteerd door Robert Tear. Carole Bogard is, als Poppea, vooral charmant om te zien, en verder is er een hele reeks vocalisten die, veelal in dubbelrollen, bijdragen aan het succes dat deze uit voering ook vorig jaar bij het publiek oogstte. De eerste voorstelling werd woensdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg gegeven. Op bijgaande foto Carole Bogard als Poppea Oliver in de travestirol van de voedster Arnalta. Er volgen nog voorstellingen op 11 januari in Sche- veningen en op 12 en 15 januari in Amsterdam. Science-fiction festival in Rome ROTTERDAM In theater 'De Lan taren' te Rotterdam wordt van 18 ja nuari tot 3 februari een science-ficti on festival gehouden. Hoewel de organisatie van buitenland se' deelneming door de energiecrisis ernstig wordt bemoeilijkt, kan toch op vrijdag 18 januari geopend worden met een optreden van de Engelse the atergroepen Natural Theatre en Lu- mière Son. Incubus - ook uit Enge land - heeft voor dit festival een spe ciaal project opgezet, dat in samen werking met Rotterdamse amateurs wordt uitgevoerd: Quality Man Meets A Magic Blow Fly. Ook enkele Nederlandse theatergroe pen, o.a. De Toneelschuur uit Haar lem, hebben voor deze gelegenheid een speciale produktie gemaakt. Op 26 januari is er een SF-poëzie- avond; dan zullen Sy'oren Pol et Hu- go Raes, Simon Vinkenoog, Gust Gils, Edward Lucy Smith en Adrian Henry uit hun werk voorlezen. Er staan uiteraard ook SF-films op het programma. In De Lantaren en 't Venster worden in ieder geval Fah renheit 451, 20G1, King Kong en Me tropolis gedraaid. Tijdens het festival is er bovendien een expositie van een honderdtal be wegende robots en een grote verzame ling van SF-voorwerpen, alles afkom stig uit het Engelse Krazy Kat Archi- Vorige week werd een Werkgroep Dennendal geïnstalleerd, die Dennen dal en het bestuur van de Willem Arntszstichting wil helpen bij het ver wezenlijken van de volgende doelstel lingen: Een bestuursvorm van de stich ting, die voldoet aan moderne eisen van democratie. Het terugschroeven van de beslis singen van het interimbestuur, die niet democratisch tot stand zouden zijn gekomen. Het beschermen van de manier van werken van Dennendal. De werkgroep bestaat uit de hooglera ren J. de Graaf, L. Hulsman en H. Hertzberger, drs. K. Okma, Renate Rubinstein en P. Reckman. Van een verslaggever PARAMARIBO De verstrekkende volmachten die de politie in Surina me had sedert de ongeregeldheden met de stakende douaneambtenaren, zijn ingetrokken. Op 27 februari van het vorig jaar gaf de toenmalige regering de politie vol ledige volmacht om 'naar bevind van zaken van alle haar ten dienste staan de middelen gebruik te maken om de orde te handhaven'. Die volmacht werd nooit ingetrokken. De huidige regering heeft de situatie nu snel te ruggedraaid tot wat voor 27 februari gebruikelijk was. De nieuwe regering heeft voorts besloten de tuchtstraffen waartoe de douaneambtenaren waren veroordeeld in te trekken. Schulden over opgenomen leningen (die de ambtenaren moesten sluiten toen hun salaris niet werd uitbetaald); zijn kwijtgescholden. Van een onzer verslaggevers HAVELTE De twintigjarige dienst plichtige soldaat K van Iwaarden uit Anna Paulowna in Noord-Holland is gisteren tijdens een veldloop onwel geworden en ter plaatse overleden. Hij behoorde tot de 43e afdeling veld artillerie, die gelegerd is in de Jo hannes Post-kazerne in Havelte. WOENSDRECHT (N.Br.) Arbei- ders van de gemeentereiniging heb ben tussen het grof vuil een mortier granaat uit de tweede wereldoorlog gevonden. De granaat, die op scherp stond, werd net op tijd ontdekt voor het verbranden van het vuil. De mijnopruimingsdienst heeft het projectiel onschadelijk gemaakt. Volgens de rijkspolitie is het ondoen- delijk om na te gaan, wie de granaat tussen het vuil heeft gelegd. Waar schijnlijk is hij gevonden tijdens graafwerkzaamheden. Van een verslaggever APELDOORN De 25-jarige A. D. uit Apeldoorn, penningmeester van de stichting Sociaal Cultureel Werk die werd aangehouden, zou zeker 20.000 gulden, maar vrijwel zeker méér heb ben verduisterd. De recherche in Apeldoorn heeft dit vastgesteld na diepgaand onderzoek in de chaotische boekhouding. D. heeft een aantal maanden de scep ter gezwaaid in het jongerencentrum De Tobbe, waarvoor hij zich tachtig gulden per dag toerekende Hij zou ook veel rekeningen hebben vervalst DEN HAAG De 51-jarige generaal- majoor E. Gitz, commandant van de vierde divisie, is per 15 januari be noemd tot commandant van het eerste legerkorps. Hij wordt de opvolger van luitenant-generaal F. E. Meijnderts, die op 1 januari de dienst heeft verla ten. Over de opvolging van generaal Gitz als divisiecommandant is nog niets besloten. Generaal Gitz werd in juli 1940 in het toenmalige Nederlands-Indië in dienst geroepen bij het KNIL. Hij zat drie jaar in Japanse krijgsgevangenschap en keerde in 1950 naar Nederland te rug, -waar hij ingedeeld werd bij het wapen der infanterie van de land macht. Hij volgde verscheidene cur sussen en werd tenslotte aangesteld bij de generale staf. Sinds november vorig jaar was hij commandant vierde divisie. Generaal Meijnderts heeft in decem ber ontslag gevraagd, onder meer om dat hij spanningen vreesde met de pasbenoemde chef van de generale staf, tevens bevelhebber der land strijdkrachten, generaal-majoor J. E. van der Slikke. Vervolg van pagina 1. laten afknappen. De heer Lanser wees erop, dat de mogelijkheid van overleg vooraf altijd een voorwaarde is ge weest van het CNV, maar ook van het NKV. In een verklaring voegt het CNV hier nog aan toe: 'Het voorover leg binnen een centrale behoeft niet te leiden tot vertraging van de be sluitvorming binnen de federatie. De ze procedure die logisch voortvloeit uit de voorwaarden van NKV en CNV, blijkt nu plotseling door zowel NW als NKV onaanvaardbaar te zijn. Door deze verhouding verhinderen zij het CNV te blijven meewerken aan de opbouw van een federatie, waarvoor de drie vakcentrales verantwoordelijk zijn.' De overweging dat het CNV in de fe deratie overvleugeld zou worden door NW en NKV, heeft bij de beslissing van de CNV-verbondsraad niet voorge zeten. Het CNV was namelijk al eer der akkoord gegaan met de samenstel ling van het federatiebestuur op basis van het meerderheidsbeginsel. Dit be tekent, dat het NW en NKV beiden sterker vertegenwoordigd zouden zijn dan het CNV. De voorzitter van het NW, de heer W. Kok, meent dat het er helemaal niet om gaat, het CNV het recht van vereniging te ontzeggen. Het gaat pri mair cm <ie bereidheid van deze orga nisatie belangrijke kwesties eerst in de federatie aan de orde te stellen en pas later terug te vallen op de eigen organisatie. Wij vinden zo een bena dering niet in overeenstemming met de vorming van een federatie, waar aan de vakcentrales van plan zijn vér gaande bevoegdheden over te hevelen. Als voorzitter van het overlegorgaan betreurde de heer Kok de gang van zaken. Overigens tekende hij er wel bij aan, dat de persoonlijke verhou ding tussen de vakcentrales niet is verslechterd. Bovendien mag uit de beslissing van de verbondsraden niet de conclusie worden getrokken, dat de vakcentrales het oneens zouden zijn over de vakbondspolitiek. Het overleg orgaan van de vakcentrales blijft vooralsnog gewoon bestaan. (ADVERTENTIE) De Volcndamse popgroep The Cats is gisteren van Schiphol naar Los Ange les vertrokken voor het opnemen van een nieuwe plaat. Van een verslaggever DRONTEN In Flevoland, een van de weinig nog overge bleven pleisterplaatsen van gan zen in Nederland, zijn nog nooit zoveel ganzen gesigna leerd als deze winter. Bij tellin gen is gebleken dat meer dan 80.000 ganzen de Flevopolder hebben uitgekozen voor de overwintering. In voorgaande jaren schommelde het aantal ganzen in Flevoland rond de 50.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11