Vernieling olievelden bij invasie 'Fascistische onderdrukking in Sowjet-Unie' Kohoutek verzwakt snel - maar vakmensen ontdekten al veel Hele Britse leger is extra waakzaam Sadat wijst Higazi aan als premier Belgische drijfjacht op Palestijnen met SAM-7-raketten Saoedi-Arabië waarschuwt de Amerikaanse regering: Zweden laten auto staan op eerste distributiedag Kinderen vermoord om bezit heel te houden Brits ministerie voor Energiezaken Hoessein overleefde nieuwe staatsgreep Nieuwe stroom vluchtelingen in Cambodja Cuba wil relaties met VS hervatten Nixon wil internationale conferentie over olie Weer oven/al in Lesotho China begint nieuwe aanval Nieuw 'voedsel' voor theorie over ontstaan van kometen Wetenschap en tèchniek TROUW/KWARTET WOENSDAG 9 JAMMiRJ 1974 BUITENLAND T7/K9 BEIROET, CAIRO, TEL AVTV (AP, UPI, Reuter) Naar aan leiding van de "waarschuwing van de Amerikaanse minister van de fensie, dat de Arabische landen militaire interventie riskeren als zij hun oliemaatregelen te ver doordrijven, heeft Saoedi-Arabië in een brief aan de Amerikaanse regering gedreigd, zijn olievelden te zullen vernietigen als Washington inderdaad tussenbeide zou komen. Het ln Beiroet verschijnende dagblad voor het Midden-Oosten 'De Arabische Wereld', dat melding maakt van dit dreigement, heeft uit de mond van reizigers, die juist uit Saoedi-Arabië kwamen, opgetekend dat de autoritei ten in dat land een netwerk van ex plosieven hebben aangebracht bij de olievelden. Met een druk op de knop zouden deze explosieven tot ontplof fing gebracht kunnen worden. De broer van koning Feisal en bevel hebber van de Nationale garde, prins Abdoella Bin Abdoel Aziz, zou belast CAIRO (UPI) President Anwar Sa- dat van Egypte die nu al weer ruim negen maanden ook als premier van zijn land optreedt, heeft dr. Abdel Aziz Higazi belast met de vorming van een nieuwe regering, die nog de ze maand in functie zal treden. Dit is gisteren van gezaghebbende politieke zijde in Cairo vernomen. Higazi die drie dagen geleden 51 jaar werd, was vice-premier en minister van financiën, economische zaken en buitenlandse handel in het huidige 35 leden tellende Egyptische kabinet, dat Sadat op 28 maart van het vorig jaar vormde. Met de nieuwe regering onder Higazi moet een nieuwe fase op binnenlands gebied beginnen, waarbij de nadruk zal worden gelegd op de economische ontwikkeling en wederopbouw die na Kissinger Sadat de oktoberoorlog met Israël noodzake lijk worden geacht. Aanmoediging van investeringen uit het buitenland (in het bijzonder de andere Arabische landen) en verschaf- fing van de noodzakelijke prikkels GCVJHlgGnen voor deze investeringen (waaronder waarborgen tegen naasting, confiscatie en onteigening) zal één van de voor naamste punten van Higazi's ontwik kelingsprogram zijn. Loopbaan Higazi wordt beschouwd als één van de grote deskundigen van zijn land op economisch gebied. Hij is zijn loop baan begonnen als belastingambte naar. Na aan de universiteit van Bir mingham in Engeland een doctors graad behaald te hebben, werd hij hoogleraar aan de universiteit van Cairo. In 1968 werd hij minister van finan ciën. Hij behield deze functie in ver scheidene, elkaar opvolgende regerin gen. Toen Sadat premier werd, kreeg hij de functie van vice-premier. Hij bleef echter minister van financiën. STOCKHOLM (DPA) De meeste Zweden hebben gisteren, de eerste dag van de benzine-distributie in hun land, de auto thuis gelaten. Vooral in de grote stedelijke centra Stockholm, Gotenborg en Malmö werd druk ge bruik gemaakt van het openbaar ver voer. Er waren extra bussen, treinen en trams ingelegd. Afgezien van wat ge drang en rijen wachtende passagiers waren er geen problemen. In de binnenstad van Stockholm wa ren straten met gewoonlijk druk auto verkeer nu opmerkelijk stil en het was er eenvoudiger om parkeerplaat sen te vinden. De Zweedse automobilisten hadden maandag tot middernacht de kans hun tank met 'vrije' benzine te laten vullen. Met deze volle tank en een rantsoen van honderd liter zullen ze het de komende zeven weken moeten doen. Alleen mensen die kunnen aan tonen dat ze meer nodig hebben, krij gen extra toewijzingen. DAMASCUS (UPI) Syrië meldt dat 25 Israëlische militairen werden ge dood of gewond in een tank- en artil lerieslag in de noordelijke sector van het Syrische front. De Israëlische troe pen zouden geprobeerd hebben hun voorwaartse posities te versterken. Soldaten en politie met honden onderzoeken de omgeving van het Londense vliegveld Heathrow. zijn met deze voorbereidingen, die de naam 'Operatie Vernietiging' heben gekregen. Ook bij de olievelden van Ghawar de grootste ter wereld zouden explosieven zijn aangebracht. Ghawar produceert per dag 5 miljoen vaten ruwe olie, hetgeen ongeveer 60 procent is van de productie van Saoe di-Arabië vóór het olie-embargo. Het in Cairo verschijnende blad Al Akbar schrijft, dat militaire interven tie zou leiden tot een ramp voor de geïndustrialiseerde landen. De Arabie ren zouden dan niet toestaan dat nog een druppel- olie welk land ook be reikt: 'De diplomatie van het kanon die in de negentiende eeuw opgeld deed, bestaat niet langer in de we reld.' Het Libanese dagblad Al Sjaab (Het Volk) roept de Arabische landen op, de Amerikanen hun dreigement 'betaald te zetten'. Egypte, Syrië en Jordanië gouden be sloten hebben, in Damascus te gaan confereren over het coördineren van hun beleid in de tweede fase van het vredesoverleg in Genève. Koning Hoessein van Jordanië zou willen, dat de drie landen, plus de Palestijnen en Libanon op de conferentie vertegen woordigd zullen worden door een ge meenschappelijke delegatie. Dit laat ste als garantie tegen het sluiten van afzonderlijke vredesverdragen met Is raël en om te voorkomen dat dit land bezwaar maakt tegen, de aanwezigheid, van een Palestijnse delegatie, aldus verluidt in diplomatieke kringen in Beiroet. Uit Tel Aviv wordt gemeld dat een groep gewonde Syrische en Egypti sche krijgsgevangenen in een Israë lisch ziekenhuis in hongerstaking zijn geweest op last van een Syrische offi cier. Zij weigerden ook medicijnen. Artsen konden de gevangenen bewe gen, hun actie op te geven. LONDEN (AP) De Britse premier Edward Heath heeft een nieuw minis terie in het leven geroepen: dat van energiezaken. Minister van defensie Lord Carrington is de minister van energiezaken geworden. Tot minister van defensie is benoemd Ian Gilmour, destijds uitgever van tijdschriften. Lord Carrington, oud 54 jaar, is voor zitter van de Conservatieve partij en één van de nauwste raadgevers van Heath. De minister zal, geholpen door uitgebreide bevoegdheden, het toe zicht houden op de steenkool-, gas- en olievoorraden de laatste ook in het buitenland, alsmede over de levering van elektriciteit. BEIROET (AP) In december heb ben Jordaanse legerofficieren getracht de regering van koning Hoessein om ver te werpen, zo meldde gisteren het Beiroetse blad Al Liwa. De poging mislukte, en 15 officieren werden met een gegrepen, voor de krijgsraad ge haald, veroordeeld en terechtgesteld. Hierna zouden nog 40 officieren zijn gearresteerd. Tijdens de voorgenomen staatsgreep zou er gevochten zijn bij het radiosta tion in de hoofdstad Amman, niet ver jn^de plaats waar Hoesseins zomer ss Hoemmar staat, aldus de krant. LONDEN (Reuter) Het hele Britse leger is in verhoogde staat van paraatheid gebracht om mogelijke terreuracties te voorkomen, zo heeft een militair woordvoerder dinsdag onthuld. BRUSSEL (ANP) De Belgische veiligheidsdiensten en de Rijkswacht in dat land waren ook gisteren nog intensief op zoek naar Palestijnse commando's die in het bezit zou den zijn van één of meer SAM-7-raketten. Justitionele en militaire autori teiten ontkenden met klem van een dergelijke zaak iets af te we ten, maar volgens hardnekkige berichten zou er (speciaal in het Belgisch-Franse grensgebied nabij Doornik) een grootscheepse op- sporingsaktie aan de gang zijn. Al op 30 december zou de Rijks wacht van de Belgische veilig heidsdiensten een verzoek gekre gen hebben om speciaal uit te kijken naar 'Arabieren' die de ra ketten in een vrachtauto (die steeds van nummerplaat zou wis selen) zouden vervoeren. De Belgische veiligheidsdiensten zouden getipt zijn door de Franse diensten. Die uitten het vermoe den dat de r~ket of de raketten door Arabische diplomaten Euro pa binnengesmokkeld zouden zijn. Ook uit de bondsrepubliek Duitsland zou men inlichtingen ontvangen hebben over terroris ten die dit wapen door Europa vervoeren. Volgens overigens niet-bevestig- de) berichten zou vooral in de streek rond Bergen en Doornik al menig vrachtwagenchauffeur aangehouden zijn door de Rijks wacht, die de wagens doorzocht. Al geruime tijd circuleren er be richten dat de Palestijnse 'zwar- te-september-commando's plannen hebben om vliegtuigen met SAM- 7 raketten aan te vallen. Het wa pen van Russische makelij, is in het jongste conflict in het Midden- Oosten door de Arabieren met groot succes gebruikt tegen Israë lische vliegtuigen. Volgens niet bevestigde berichten in Israëlische bladen zal Henry Kissin ger, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, binnen tien dagen het Midden-Oosten bezoeken om Egyp te en Israël te helpen bij het afron den van een formule voor de schei ding van hun troepen aan het Suezka- naalfront. De besprekingen zouden op de Geneefse conferentie tot een defi nitief akkoord moeten leiden. Kissinger zou tot de conclusie zijn ge komen dat hij persoonlijk .aan de Ara bische regeerders en met name de Egyptische president Anwar Sadat de voorstellen moet toelichten, die de Is raëlische minister van defensie Mosje Da jan hem in Washington heeft voor gelegd. Verwacht wordt voorts, dat Kissinger deze mgand nog in Genève een ontmoeting zal hebben met zijn Russische ambtgenoot Andrej Gromi- ko. De Egyptische minister van buiten landse zaken Ismail Fahmi had giste ren een onderhoud met de Ameri kaanse ambassadeur in Cairo, Herman Eilts, die kort tevoren uit Washing ton op zijn standplaats was terugge keerd. Hij zei dat het bevel vrijdagnacht was gegeven, kort voordat een uitgebreide legermacht naar het Londense vlieg veld Heathrow oprukte. Een woordvoerder van het ministerie van defensie weigerde om de bewe ring te bevestigen. Volgens hem was PHNOM PENH (UPI, Reuter) De hevige strijd in de buurt van de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh heeft een grote stroom vluchtelingen op gang gebracht. Duizenden mensen vluchtten uit het frontgebied naar de toch al overvolle hoofdstad. Waar schijnlijk is ook een groot aantal bur gers gedood bij de gevechten, die in een dichtbevolkt gebied woeden, maar daarover is in Phnom Penh niets be kend gemaakt. De woordvoerders van de regeringstroepen wilden ook geen bevestiging geven van de berichten dat het communistische bevrijdingsle ger honderden burgers heeft ontvoerd en zeker vijftig woningen in brand heeft gestoken. De communistische Rode löimers trokken afgelopen week einde verschillende dorpen bij het vliegveld Pochentong binnen. Zij zou den daarna honderden dorpelingen hebben weggevoerd. De regeringstroe pen begonnen maandag een groot scheeps offensief. De gevechten zou den gisteren wat geluwd zijn. Het vliegveld Pochentong is voor Phnom Penh onmisbaar voor de bevoorrading uit het buitenland. Het bevrijdingsle ger heeft een groot deel van Cambod ja in handen en controleert enkele belangrijke aanvoerwegen naar de hoofdstad. er niets bijzonders aan de hand. 'Alle vestigingen van het ministerie van de fensie en alle legeronderdelen zijn ge waarschuwd voor bombrieven en pak jes met bommen, zoals de politie alle burgers ook heeft gewaarschuwd', al dus deze officiële verklaring. Volgens de eerste zegsman zijn alle verloven over het hele land ingetrok ken of sterk beperkt. Volgens hem zou de staat van paraatheid maar en kele graden beneden het oorlogsalarm liggen. De man van het ministerie van defensie noemde een dergelijke omschrijving 'onzin'. In zijn eerste of ficiële verklaring over de bewaking van het vliegveld Heathrow heeft mi nister van binnenlandse zaken Robert Carr gezegd, dat de verhoogde waak zaamheid verband hield met de moge lijkheid dat Arabische guerrilla's, die over raketten van het type SAM-7 be schikken, een vliegtuig onder vuur willen nemen. Gisteren patrouilleerden opnieuw pant servoertuigen en grote aantallen sol daten rondom he tvliegveld. Gewapen de politiemannen hadden post gevat op de daken van de gebouwen op de luchthaven in verband met de aan komst van de nieuwe Israëlische am bassadeur in Engeland. IRA Het Britse leger heeft niet alleen meoilijkheden met Arabische guerill- la's te vrezen maar is ook nog gecon fronteerd met een al weken durende terreur-campagne van de IRA, de Ier se extremistische organisatie. Ver scheidene officieren zijn het doelwit geweest van IRA-bomaanvallen. Sinds 17 december zijn in Engeland 81 men sen gewond geraakt bij bomontplof fingen. Bonn: geen rijverbod BONN (DPA) De Westduitse auto mobilisten behoeven deze maand geen rekening te houden met een rijverbod voor auto's. Kanselier Brandt acht het niet nodig, het voorgenomen rijver bod tijdens de weekeinden van kracht te laten worden op 19 januari. LUXEMBURG (DPA) Een 38-jarige landeigenaar en zijn 35-jarige vrouw uit Holtz in Luxemburg hebben voor de rechtbank bekend hun drie jongste kinderen direct na de geboorte ver moord te hebben. Zij hadden dit gedaan om hun lande rijen die 85 ha groot zijn, niet te hoe ven opdelen onder him kinderen. MEXICO (UPI) De regering van de Cubaanse premier Fidel Castro is bereid de diplomatieke betrekkingen met de VS te hervatten als de Ameri kaanse regering haar economische blokkade van Cuba opheft. Dit heeft Fernando Lopez Muino, de ambassa deur van Cuba in Mexico, meege deeld. Lopez verklaarde dat opheffing van de economische blokkade de eni ge voorwaarde is die Cuba stelt voor het herstel van de diplomatieke be trekkingen met Washington. 'Wij voeren geen heilige oorlog tegen de VS', zo voegde hij hieraan toe. SAN CLEMENTE (UPI) President Nixon van de Verenigde Staten is van plan een internationale conferentie bijeen te roepen om een gemeenschap pelijk beleid voor de oliecrisis te be spreken. Zijn woordvoerder Gerald Warren heeft dat medegedeeld. Een conferentie van olie-verbruikende lan den en olieproducerende landen ziet Nixon als een mogelijkheid om de cri sis aan te pakken, zo zei Warren- Hij voegde er aan toe, dat er nog niets vast stond en dat nog geen uitnodi gingen waren verstuurd. MASEROE (Reuter) In het Afri kaanse staatje Lesotho is opnieuw een politiepost aangevallen door een ge wapende groep. Er zouden nu in totaal vijf mensen gedood zijn bij de overval len, die maandag begonnen. De gehele politiemacht is ingeschakeld bij het zoeken naar de mannen, die verant woordelijk zijn voor de gewelddadig heden. Volgens de regering gaat het om een actie van de grootste oppositie partij in het land. PEKING (Reuter) China heeft de Sowjet-Unie aangevallen over de wijze waarop de Sowjetregering mensen met een andere mening onderdrukt. Het is de eerste keer, dat Peking dit voor Moskou zo gevoelige punt aanroert in haar campagne tegen de Sowjet-Unie In een artik«l in een officieel Chinees dagblad wordt de Russische regering ('de kliek van Breznjew') ervan be schuldigd dissidenten te onderdruk ken met 'fascistische methoden'. Vol gens het dagblad is in de Sowjet-Unie een groeiend verzet tegen de regering onder 'intellectuelen, nationale min derheden en de massa's van het volk'. In het artikel staat dat politie en de veiligheidsdiensten in de Sowjet-Unie sterk uitgebreid zijn om de brede massa's onder controle te kunnen houden. Er zijn verscheidene nieuwe gevangenissen en werkkampen ge- Breznjew bouwd. Er zouden meer dan duizend werkkampen zijn, waar in totaal meer dan een miljoen mensen gevangen zouden worden gehouden. Het Chine se dagblad noemt ook de psychiatri sche inrichtingen 'waar korte metten worden gemaakt met de mensen, die zich verzetten tegen de duistere rol van Sowjet-revisionisme'. 'Iedereen die blijk geeft van ontevre denheid of zich verzet tegen de fascis tische regels van het Sowjet-revüsio- nisme wordt gek of onevenwichtig ge noemd en opgesloten in een psychia trische inrichting, waar ze worden ge slagen en sterke geneesmiddelen toe gediend krijgen en zo gedwongen wor den hun politieke mening te verande ren', zo beschuldigt het dagblad. Het zegt verder, dat de Sowjet-rege- ring troepen tanks en parachutisten hebben gebruikt om 'het volk bloedig te onderdrukken'. Ondanks deze onderdrukking groeit het verzet, zo weten de Chinezen te melden. Verscheidene minderheden zijn be trokken bij een uitgebreide strijd te gen het chauvinisme van Groot-Rus land. Ook zou er op grote schaal ge protesteerd worden tegen de 'agressie ve en expansionistische' buitenlandse politiek van de Sowjet-regering. Het Chinese dagblad noemt met name 'grote demonstraties in Russische ste den' tegen de bezetting van Tsjecho- slowakije in 1968. Het blad waarschuwt, dat de nieuwe tsaar op een vulkaan zit. Het conclu deert, dat de heldhaftige werkende klasse 'de duistere rol van het Sowjet- imperialisme' drastisch zal wijzigen. In de harde en bittere aanvallen van China op de Sowjet-Unie was tot nu toe de behandeling van andersdenken den altijd vermeden, ondanks de gro te gevoeligheid van de Sowjet-rege ring voor dit onderwerp door de kri tiek die zij juist op dit punt in het westen altijd heeft ontmoet. De offi ciële Chinese politiek was, dat derge lijke interne aangelegenheden niet ge schikt zijn voor kritiek van buitenaf. Het lijkt er nu toch op dat wij als gewone belangstellenden met hooguit een bril op, wel dag met het handje kunnen zeggen tegen de ooit beroemde komeet Kohoutek. Uit Skylab werd maandag ge meld dat hij in snel tempo zwakker werd, en het weer zit hier voor waarnemingen ook niet bepaald mee. Dat wil intussen niet zeggen dat vak mensen met hun aanzienlijk betere apparatuur niet al vreselijk leuke din gen hebben ontdekt. Zo kwam pit Amerika het bericht dat dr. Lewis Snyder en medewerkers met een klein radiotelescoopje in Kitt Peak, Arizona de aanwezigheid van cyaanwaterstof- gas (blauwzuur) in de komeet aange toond. Dat dat gas nooit eerder in een komeet gevonden was is tot daar aan toe, maar de Amerikanen vinden het vooral interessant omdat het in ons hele zonnestelsel niet wordt aange troffen. Daarentegen zijn wel (ook met radiotelescopen) ijle wolken cyaanwaterstoi op veel grotere afstan den gevonden, her en der in het melk wegstelsel waarvan onze zon met zijn planeten maar een erg beschei den onderdeeltje is. Dat versterkt de theorie, zegt dr. Stephen Maran van de NASA, dat ko meten niet ontstaan zijn tegelijk met en als onderdeel van het zonnestelsel, maar als ophopigen van stofdeeltjes die zich tussen de sterren bevinden, ver van de zon. Hoe kometen ontstaan en waar ze vandaan komen, heeft nog voordat er aan Kohoutek veel te meten viel, de aandacht beziggehouden van niemand minder dan prof. Hannes Alfvén, die aan een theorie over sterrekundige verschijnselen al eens een Nobelprijs heeft overgehouden. Samen met Aso- ka Mendis schreef hij in Nature een bijzonder he'dere beschouwing waarin voor twee concurrerende ideeën over kometen allebei plaats blijkt te zijn (vol. 246, pag. 410-411, 14 december 1973). Modellen Die twee concurrerende modellen zijn de 'vuile sneeuwbal' van Whipple en de 'hoop gruis' van Lyttleton, waar aan de vorige aflevering van deze ru briek gewijd was (op 19 december) Alfvén en Mendis maken aannemelijk dat in een meteorenzwerm, onder in vloed van de zwaartekracht van plane ten waar zij langs komen, zich con centraties van brokstukken kunnen vormen. Dat lijkt het begin van een verhaal dat in zijn eigen staart gaat bijten, want het staat wel vast dat een mete orenzwerm bestaat uit brokstukken van een uit elkaar gespatte komeet. Maar er komen kleine verrassingen. Intussen lijkt die concentratie van brokstukken natuurlijk al een beetje de hoop gruis die Lyttleton zich als de kern van een komeet voorstelt. Alfvén en Mendis maken verder aan nemelijk dat, wanneer die brokstuk ken geregeld onderling botsen op de manier zoals Lyttleton zich dat voor stelt, zij zich noodzakelijkerwijs ver der gaan concentreren tot één of en kele ophopingen die zeer wel kunnen lijken op de vuile sneeuwbal die Whipple zich voorstelt. En als die een keer te dicht bij de zon komt en uit elkaar spat, dan heb ben we weer een meteorenzwerm. Het hele mechanisme berust in dit stadi um nog op berekeningen, maar in af wachting van meetresultaten die het schema bevestigen of onmogelijk ma ken, kunnen we in' ieder geval zeggen dat het de charme van de eenvoud heeft. Het Alfvén-Mendisschema is na melijk verenigbaar met de veronder stelling dat kometen - of in ieder ge val de brokken waaruit zij ontstaan - ordentelijke onderdelen zijn van ons zonnestelsel. En dat hoeft niet eens (daar komt de kleine verrassing) in tegenspraak te zijn met de meting van dr. Snyder die in Kohoutek een buitenissing gas ontdekte. Want de meteorenzwerm waarmee het verhaal begon, kan vol gens berekeningen van Mendis aan- zielijke stukken van de ruimte tus sen de planeten 'schoonvegen' door door drs. Rohloppema daar verblijvend stof en gas aan te trekken en mee te slepen. En het lijkt denkbaar (maar dat is een specu latie van mij) dat daardoor zeer ver dunde gassen, die als zodanig niet zijn waar te nemen, worden geconcen- treed in een komeet waarin ze ver volgens wei kunnen worde gemeten. En door Snyder dan ook inderdaad werden waargenomen. Lezer Voor deze afleverig van 'Wetenschap en techniek' lagen een stuk of vijftien aardige onderwerpen klaar, waarvan er dus veertien blijven liggen. Dat het weer over Kohoutek ging, heeft onder andere te maken met een brief van een lezer uit Zwijndrecht, die wat teleurgesteld is over de aandacht voor ruimtevaart en astronomie in deze krant.Het was een beetje een verzoek nummer dus (en overigens het vierde grotere stuk over de komeet: een astronomische medewerker schreef ook twee artikelen). Dat we niet te veel aan ruimtevaart- nieuws doen. is waar. Zoiets hangt er van af hoe belangrijk je die ruimte vaart vindt. Ik heb het gevoel dat dat belang voor de samenleving vrij ge makkelijk overtrokken wordt. Op dat punt verkeer ik trouwens in het voortreffelijke gezelschap van David Davies, sinds enkele maanden de nieuwe hoofdredacteur van Nature. Het toeval wil dat Davies juist in het zelfde nummer van 14 december waar uit ons kometenverhaal kwam, duch tig op zijn stellingname wordt aange vallen in twee ingezonden brieven. Toch olijf ik het met hem eens. En kritiek blijft welkom. Proces tegen de leiders van Wounded Knee ST. PAUL (AP) Tenen de twee Amerikaanse Indianenlel- ders, de 41-jarige Dennis Banks en de 34-jarige Russell Means, die verantwoordelijk worden ge acht voor de 71 dagen durende bezetting van het plaatsje Wounded Knee, begon gisteren een proces, dat wel drie tot vier maanden kan duren. Banks en Means worden be schuldigd van verschillende vor men van samenzwering. Zij zou den de leiding hebben gehad van de bezetting Wounded Knee, die 27 februari van het afgelopen Jaar begon. Aan de bezetting van het dorpje in dc staat Zuid-Dakota namen onge veer 250 personen deel. Vier andere leiders van de Amerikaanse Indianen-Beweging (AIM) zullen later terecht staan. Allen kunnen worden veroordeeld tot een maximum gevangenisstraf van 80 jaar en 80.000 dollar boete. De aan klachten die aan een Grand Jury in Sioux Falls zijn voorge legd variëren van inbraak tot diefstal. In totaal zijn ongeveer 130 personen die aan de bezet ting hebben deelgenomen ln staat van beschuldiging gesteld. De overheid beschuldigt Banks. Means en anderen ervan het historische plaatsje waar in 1890 meer dan 100 Indianen werden afgeslacht, illegaal te hebben bezet. Wounded Knee werd bezet uit protest tegen de behandeling van Indianen in het Pine Ridge-reservaat, waar in Wounded Knee ligt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9